Gemeentesecretaris H. Borreman (48) op nieuwjaarsdag plotseling overleden Raad herdacht hem in buitengewone raadsvergadering Minister Trip op werkbezoek bij TNO-Soesterberg Eenden in Colenso worden goed verzorgd Chemco-Soest had goed jaar Betaling abonnementsgeld 1977 Meningen over afsluiten Eigendomweg lopen uiteen Burgemeester: Onverwacht werd een feestdag tot rouw Vergadering regionale schoolraad Donderdag 6 januari 1977 55e jaargang no. 20 SOESTER B COURANT Abonnement per kwartaal f 5,00. Buiten Soest per kwartaal f 10,-. Verschijnt iedere donderdag Uitgave Drukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152 - Postgiro 126156 Op Nieuwjaarsmorgen is de gemeentesecretaris, de heer Borreman, op 48-jarige leeftijd, plotseling overleden. In een buitengewone raadsvergadering, welke dinsdagavond gehouden werd, werd hij herdacht. Woensdagavond werd in de Julianakerk de rouwdienst gehouden, waar dominee dr. J. Rinzema voorging, vanmorgen vond de begrafenis plaats in besloten familiekring. Het zo plotselinge overlijden van de gemeentesecretaris bracht algemene versla genheid teweeg. Van alle gemeentegebouwen hing maandag de vlag halfstok; de nieuwjaarsreceptie van het college van burgemeester en wethouders, die maandag avond in Soesterberg gehouden zou worden, werd afgelast. Tijdens de buitengewone raadsvergade- raad, mevrouw De Haan, afgevaardig- ring, die door mevrouw Borreman en naaste familieleden werd bijgewoond, sprak de burgemeester een indrukwek kend in-memoriam. Staande luisterde de voltallige raad en vele tientallen belangstellenden, waar onder oud-burgemeester Bentinck, de oud-wethouders Van ZadelhoffDijkstra, v. d. Arend en mevrouw Walter- v. d. den van schoolbesturen, van gemeente diensten en het voltallige personeel van de secretarie. „Wij hebben u", aldus de burgemeester, „in het prille begin van dit jaar, waarin iedereen elkander het beste wenst, met diepe bewogenheid het plotseling heen gaan moeten berichten op Nieuwjaars morgen, van onze gemeentesecretaris. Togt, oud-raadsleden waaronder de heer Met diepe bewogenheid. M. de Groot tegenwoordig woonachtig in Groningen, de burgemeesters van Eem- nes en Hoevelaken, leden van de Wijk- Dat is zeker niet teveel gezegd. Omdat wij allen beseffen wel verlies u, me vrouw Borreman, met uw drie dochters hebt geleden. Volkomen onverwachts werd een feestdag tot rouw, ontviel uw de man en vader die zo intens met zijn gezin meeleefde. Wij kunnen u slechts toebidden dat u met de meisjes troost mag vinden in uw godsvertrouwen en wij hopen in alle bescheidenheid dat ons aller deelneming in uw verdriet u enige steun mag geven" De burgemeester memoreerde de grote inzet en wijsheid waarmee de heer Borreman zijn taak vervulde: het bege leiden, adviseren, stimuleren, sturen, bijstaan. „De stoel aan mijn linkerzijde is leeg. Nooit meer zal hij me op het juiste ogenblik iets toefluisteren, waarmee ik op een moeilijke vraag mijn voordeel kan doen, nooit meer zal hij een briefje aan een' wethouder doorgeven, nooit meer zal hij een opmerking maken, zo, achter de hand, waarbij het ons hier achter de tafel wel eens moeilijk werd de ernst van het ogenblik te blijven zien", aldus de burgemeester. „Wij missen hem. Wij, allemaal de medewerkers op de secretarie, de colle ga's diensthoofden, de raad, het college van B. en W., ik persoonlijk, maar ook de hele gemeenschap van Soest, die in hem een vraagbaak had". En zij besloot: „Hij die nog zo vol plannen was, is opgeroepen door zijn hemelse Vader. Moge het een troost voor ons allen zijn dat onze secretaris nu bevrijd is van aardse zorgendat hem nu de rust deelachtig geworden is die hij zichzelf in ons midden nauwelijks gunde. En hier beloven wij mevrouw Borreman, zijn echtgenote, en zijn kinderen die hij achter heeft moeten laten, dat we hen niet zullen vergeten en zullen steunen waar dit mogelijk is. Een bekwaam man, een goed mens heeft ons verlaten. Laten we hem nu, ieder op onze eigen manier, in dankbaarheid gedenken". 23 jaar in Soest. De heer Borreman werd op 1 december 1928 in Mijdrecht geboren. Na zijn studie voor het Mulo-B diploma was hij van 26 augustus 1946 tot 31 maart 1950 werk zaam op de secretarie van de gemeente Boekei en Poederooien. Van 1 april 1950 tot 1 november 1953 werkte hij op de secretarie van de gemeente De Lier en vandaar vertrok hij naar Soest waar hij op 1 januari 1954 officieel in dienst trad. In 1960 werd hij chef van de afdeling algemene zaken, onderwijs en eigen dommen en in dat jaar werd hij tevens benoemd tot waarnemend-gemeentese cretaris. Op 1 maart 1969 volgde zijn benoeming tot gemeentesecretaris. Vorig jaar 26 augustus was hij dertig jaar in gemeentedienst. Vanaf 1 septem ber 1967 was hij als docent verbonden aan de Utrechtse Bestuursacademie. Verder was hij voorzitter van de Stich ting Coördinatie Kermissen; lid van de bouwcommissie Open Hof; bestuurslid van de Scholengemeenschap Eemland en organist van de gereformeerde Kerk. ,-,Wij zijn een relatief kleine firma naast Kodak, Agfa-Gevaert, Ilford, Fuji, Du- pont en onze andere concurrenten; door onze flexabiliteit, ons goede contact met de markt en soepelheid zijn wij van plan om niet alleen mee te groeien met de algemene marktontwikkeling, maar zelfs ons marktaandeel in procenten steeds te verbeteren", aldus de heer Streeter tijdens zijn nieuwjaarsrede tot het personeel van Chemco-Soest. w ty foto Herman van Dam Directeur in Nieuwjaarsrede In zijn nieuwjaarsrede tot het personeel van de Chemco-Soest heeft de directeur, de heer W. J. Streeter, zijn personeel bedankt voor hun inspanning gedurende het afgelopen jaar. Dank bracht hij hen voor hun inzet, het bijspringen in andere afdelingen en het organiseren van geslaagde festijnen. Hij onthulde vervolgens plannen voor de toekomst, die erop neerkomen dat de omzet de komende vijf jaar op zijn minst verdubbeld moet worden en óók, dat men erop voorbereid zal zijn, dat de resultaten ieder jaar 30% boven deze lijn kunnen liggen. Het begin van 1977 ligt al weer achter ons en daarom is het nu hoogtijd voor onze lezers, die voor 1977 hun abonnementsgeld nog niet over- •••••ij maakten, dit nu met spoed te doen w'i verwachten van U de betaling van het eerste kwartaal 1977, groot 5,-. Evenals voorgaande jaren doen wij echter een beroep op uw mede- werking om ons veel onnodig werk te besparen, door meerdere kwartalen tegelijk te willen voldoen. Het meest ideale voor ons is 20,- voor een jaarabonnement. (Een kwartaal is ƒ5,-; twee kwartalen (half jaar) is 10.- en drie kwartalen is 15.-). Betalen kunt U als volgt: CONTANT aan ons kantoor, Van Weedestraa t 29; per GIRO door overschrijving op rekening 126156:' Per BANK door storting op onze rekening 68.43.10.805 bij de Nederl. Middenstands Bank N.V. te Soest of op onze rekening 3599.20.950 bij de Rabobank te Soest. &v betallngsverzoek geldt uiteraard niet de abonnees, die automatisch ïj:j:j overschrijven. •:j:j: Voor uw medewerking zijn wij U zeer dankbaar. Administratie SOESTER COURANT Opnieuw hebben de leden van de commissie openbare werken geen eensluidende mening kunnen formuleren over de naaste toekomst van het gedeelte van de Eigen domweg, tussen de Koningsweg en de Den Blieklaan. Drie van de zes leden spraken zich uit voor onmiddellijke sluiting; twee voor handhaving'van de huidige situatie en één voor de halvering van het huidige gebruik door het instellen van één voor de hal vering van het huidige gebruik door het instellen van eenrichtingverkeer. Het probleem, dati in feite neerkomt op het in leven houden (of niet» van de aan de Eigendomweg staande bomen, kwam reeds enige malen in de commissie aan de Eigendomweg staande bomen, kwam reeds enige malen in de commissie aan de orde. De eerste keer. méér dan een jaar geleden. Toen werd besloten de re constructie van de Den Blleklaan af te wachten. Toen speelde niet, zoals nu wel, de inder- tijd gedane belofte aan de aanwonenden, dat dat gedeelte van de Eigendomweg, fiets- en voetpad zou worden. De belofte werd in de toelichting bij het bestem mingsplan Overhees opgenomen. In feite werd er ook bij de aanleg van de hoofd wegen door Overhees reeds rekening mee gehouden. De belofte ten spijt en ook het feit dat de Den Blieklaan inmiddels gereconstru eerd is, deden de CDA-ers Stam en Ver- heus en de VVD-er Hilhorst niet beslu'- ten nu de afsluiting! voor gemotoriseerd verkeer) door te voeren. De heer Stam pleitte voor éénrichting- verkeer; Hilhorst en Verheus wilden de afsluiting uitstellen, ook al zouden daar door de bomen (de enige laan met beu ken die Soest nog rijk is. zoals de heer Uiterwijk in de vergadering opmerkte) sneuvelen. De heer Stam ontpopte zich als een boom-deskundige hij merkte tenminste op dat naar zijn mening de ho men er nog redelijk bijstonden De bewering van de directeur van ge meentewerken, dat haast (voor het be houd van de beuken) geboden was, legde hij naast zich neer. De drie heren waren bevreesd voor de gevolgen van een druk ker verkeer door de hoofd )straten van -Overhees. Verheus wees daarbij op de (aangehouden) motie van de CDA- fractle, die betrekking had op versnelde aanleg van een gedeelte van de Cen- trumweg tot aan de Nieuweweg. De me dedeling van wethouder Hoekstra, dat de grond daarvoor nog niet in gemeentebe- zit was en dat met de aanleg, gezien de bestemmingsplanprocedure, toch ook weer enige jaren gemoeid waren, deed hem niet van mening veranderen. Visser van Progressief Soest: Van den Brakel van de PvdA en Van Aalst van de WD, wilden de eenmaal gedane belof ten nakomen. Van Aalst stelde daarbij aanvullend voor de spoorwegovergang tussen Foekenlaan en Den Blieklaan, voor gemotoriseerd verkeer af te sluiten. Dat voorstel kreeg geen steun, omdat de verbinding van Soest-Zuid met de nieuwe wijken, dan voornamelijk vla de Ossendamweg zou gaan. De belasting zou daar te zwaar worden. De kwestie zó! mogelijk de raad berei ken. omdat opnieuw niet tot een eenslui dend advies gekomen kon worden. Dat de Eigendomweg onder de huidige om standigheden. zoals de heer Van den Brakel opmerkte, al levensgevaarlijk Is met name voor het langzame verkeer, werd In de discussie niet meegenomen de interdisciplinaire opzet van het IZF; dr. A. F. Sanders over de invloeden van stress en farmaca; dr. W. A. Wagenaar over sturen, besturen en beslissen; prof. dr. ir. R, Plomp over gehoor- en spraak onderzoek en het meten van de spraak- verstaanbaarheid en tenslotte dr. J. J. Vos over de visuele ergonomie in bedrijf en verkeer. Na de lunch zette dr. ir. Walraven het doel van simulatie-experimenten in ge dragsstudie uiteen, waarna het werkbe zoek werd afgesloten met een vaar-simu- latie, begeleid door de heer A. Lazet en een rij-simulatie onder begeleiding van drs. J. Moraal. Aan de rij-simulatie werkte de minister daadwerkelijk mee. De begroting van de minister: rechts de heer Walraven, midden minister Trip en uiterst links de heer P. Houtzagers van TNO, De heer Streeter begon zijn nieuwjaars toespraak voor het gezamenlijke perso neel met de herdenking van de oud-me dewerkers, die in het voorbije jaar overleden. Hij memoreerde vervolgens de bedrijfsresultaten sinds 1971, die tot 1975 een negatief resultaat te zien gaven. „In 1975 hadden we eindelijk, voor de eerste keer sinds 1967, een winst kunnen melden". 1976 was evenwel veel beter; de verkoop' 24% boven 1975 en 2,6% boven de prognose. Hij concludeerde daarom: „Ik ben veel meer tevreden over.het algemeen verloop in het afgelo pen jaar, dan over 1975", aldus de heer Streeter. Hij deelde verder mee dat in maart een nieuwe perforatiemachine in de Ver werkingsafdeling geplaatst zou worden, in verband met verdere uitbreiding van het marketing-programma voor photo- typesetting papier. Bovendien zei hij te hopen in de loop van dit jaar gereed te zijn met een vast plan voor uitbreiding van de fotobladen-produktie. Het project Maandag 17 januari wordt in het ge meentehuis van Amersfoort een openba re vergadering gehouden van de regio nale schoolraad voor het openbaar on derwijs. De agenda bevat ondermeer de bespre king van de resultaten van de werkgroep „regionalisatieproblemen ingevolge de Contourennota" en een vraag aan de leden van de raad, welke punten voor bespreking in de regionale schoolraad in aanmerking komen. De vergadering be gint om 20.00 uur. Gisteren, woensdag 5 januari, heeft mi nister F. H. P. Trip van wetenschaps beleid in het kader van een algemene oriëntatie, een werkbezoek gebracht aan het TNO-instituut voor zintuigfysiologie te Soesterberg. Na ontvangst in de hal door de directeur van het instituut, dr. ir. P. L. Walraven, volgde een programma dat bestond uit een aantal inleidingen en dat afgesloten werd jnet twee praktijk-simulaties. Allereerst hield de voorzitter van RVO- TNO prof. dr. ir. H. J. Dirksen een inleiding waarin hij de plaats van TNO- Soesterberg in de totale organisatie toe lichtte. Vervolgens sprak de heerWalraven over was inmiddels al goedgekeurd in de vergadering met de Amerikaanse eige naars van het bedrijf. „Wij zijn van plan om de omzet in de komende vijf jaar op zijn minst te verdubbelen, en ook erop voorbereid te zijn om ieder jaar steeds 30% boven deze lijn te kunnen komen. Dit is dus een lange termijn-planning voor verdubbe ling in vijf jaar, mét de flexabiliteit op korte termijn, om altijd te weten hoe wij moeten reageren om 30% boven dat minimale niveau te komen, qua produk- tiviteit, organisatie en financiering, als onze spanningen op marketing-gebied voldoende lijken, om dit hogere peil te bereiken", aldus de heer Streeter, presi dent van Chemco--Soest. De heer W. J. Streeter, directeur van Chemco. Hij wees vervolgens op de ontwikkelin gen op de grafische markt en de daar verwachtte jaarlijkse groei van 12%. Dat impliceerde dat Chemco een stijging van 20% van het produkt dat men maakte en dat men van plan was te gaan ontwikkelen. Hans-Jan Hesse, Enno Derksen en Mark-Gruiters, die zich afgelopen zomer al bijzonder verdienstelijk maakten met het opruimen van rommel uit de sloot en uit de vijvers en het beschermen van de daar rond zwemmende eenden, hebben er ook in de afgelopen koude dagen voor gezorgd dat de menagerie van Colenso niets te kort kwam. In de na-zomer reeds namen zij daar maatregelen vopr, die toen bestonden in het inzamelen van geld in de omgeving van hun ouderlijke woning; bewoners van Colenso en de Dokter Rupertlaan zullen zich dat misschien nog herinile- ren. Ze haalden met z'n drieën 44 gulden op en voor dat geld werd voedsel inge kocht; ondermeer vijf kilogram kippe- voer en" een hoeveelheid ongedopte pinda's. In overleg met het hoofd van de gemeen telijke plantsoenendienst werd dit voed sel tijdens de vorst en de sneeuw aan de eenden, ganzen enz. in Colenso gegeven. Ze blijven alles wat leeft en groeit in Co lenso in de gaten houden; óók in de toe komst. foto Herman van Dam

Soester Courant | 1977 | | pagina 1