D S s SCHOEMAKER ivoor alle zekerheid) )1G Parcival, de legende van Chris Hinze Boston is niet alleen een stad Luisteren naar én praten over alle platen bij Ana-Maria Vera's filmportret op tv J Stemra wil heffing op v. bandrecorderapparaten Mieke en Dennie een paar apart Jimmie Spheeris Ports of the heart Rifpiraten op de middengolf Oscar Harris wint songfestival in Turkije Gebroeders Brouwer nu ook naar Duitsland Soester Courant van donderdag 13 januari 1977 '6 ikelijk aging Het eerste plaatprodukt van Chris Hinze op het Philipslabel is 't dubbel- album 'Parcival'. Dit mu ziekwerk, dat live werd op genomen op 13 juni 1976 in de Rotterdamse Doelen tijdens het Holland Festi val, werd gecomponeerd en gearrangeerd door Chris Hinze. "Parcival is", 20 zegt Chris Hinze, "gepro grammeerde muziek, in houdende alle eigentijdse muziekstromingen met 'n bijzondere nadruk op de jazzmuziek". Uitvoerenden zijn: The Me- tropole Symphonic Orches- tra onder leiding van Dolf van der Linden, The Chris Hinze Combination en de vokalisten Cheryl Alexan- der, Tasha Thomas, Sha- ron Redd, Peggy Blue en James Batton, de man die tevens al 't tekstmateriaal schreef voor 'Parcival'. 'Parcival' is de legende die handelt over de triomf van de onschuld. Deze on schuld wordt belichaamd in Parcival, de jongeman die na vele omzwervingen en avonturen uiteindelijk koning wordt van Monsal- vat en houder van de Hei lige Graal. Zowel Chris Hinze als Ja mes Batton haalde zijn inspiratie uit verschillende bestaande versies van 'Par cival', maar bij het beluis teren van de platen zult u ongetwijfeld kunnen con stateren dat deze versie een zeer eigen karakter draagt. Het meest verwonderlijke of liever gezegd bewonde renswaardige van de Hin- ziaanse 'Parcival' is de harmonische eenwording tussen de klassieke- en mo derne jazz-muziek. Met dit van tekstboek voorziene dubbelalbum bewijst flui tist Chris Hinze opnieuw één van de meest veelzijdi ge musici van onze tijd te zijn. De nieuwe Amerikaanse vijfmans rockformatie Boston wordt gekenmerkt door gierend gitaarwerk, zeer melodische zang en een gitarist Tom Scholz die een hoge positie bij een vooraanstaande firma in Massachusetts heeft opge geven om zijn idealen in een rockgroep te verwe zenlijken. De formule die Tom heeft uitgedacht heeft succes want Boston's eerste album staat in de Ameri kaanse Top Tien. Soms heeft Tom achter de knoppen gegoocheld om een paar aparte geluids effecten te krijgen, iets dat gezien zijn technische achtergrond niet zo vreemd is. Boston is dan ook soms net zo verrassend als Queen De andere leden van Boston zijn: Brad Delp, zang, gitaar en percussie, Barry Goudreau, gitaar, Fran Sheehan, bas en Sib Ha- shian op drums. Iedereen komt uit volkomen onbe kende groepen en ze zijn op de volgende wijze met elkaar in contact gekomen. Fran kende Barry, Brad kende Fran en Fran had met Sib gespeeld en Sib had met Tom gespeeld en Barry kende Tom en Tom kende Brad maar Fran wist niet dat Brad wist dat hij Barry kende, dus toen gebeurde het volgende De produkfcie was in han den van Tom Scholz en John Boylan. NOS-regisseur Fred Bosman legde begin november de laatste hand aan het filmportret dat hij maakte van de veelbelovende Ana-Maria Vera, die in septem ber haar Philips-debuut maak te met het Rotterdams Philhar- monisch Orkest onder leiding van Edo de Waart. Zoals bekend, werden Mozarts Achtste pianoconcert ("Lüt- zow"-concert) KV 246 en Haydn Klavierconcert in D opgenomen. De NOS maakte, in co-produk- tie met Polyscope, een registra tie van het concert van Mozart in de Doelen. De film zal op 9 januari door de NOS worden uitgezonden. De Volkskrant over haar opna me: "Haar techniek is al vrij gaaf en haar manier van spelen soms pittig en allerminst opper vlakkig. De begeleidingen van Edo de Waart zijn uitstekend verzorgd." NRC Handelsblad: "De egali- teit van haar passagespel, de artistieke interpunctie van haar smaakvolle voordracht en haar intuïtie voor goed pedaalgebruik bewijzen dat Haydn en de jonge Mozart volledig met haar huidige ontwikkelingsfase over eenstemmen." Bij de aanschaf van een band- Universiteit van Amsterdam is recorder of van een cassette- ingesteld naar het maken van recorder zal de koper in de geluidscopieën op banden en toekomst mogelijk een toe- cassettes, slag moeten betalen. Met deze Volgens het onderzoek wordt toeslag kunnen de auteurs- dit jaar tussen de 6.5 miljoen rechten worden gedekt, die uren en de 13 miljoen uren worden ontdoken wanneer muziek door particulieren ge- particulieren met hun band- of copieerd. Dat komt neer op cassetterecorder auteursrech- tussen de 10 en 19.5 miljoen telijk beschermde muziek langspeelplaten. Hiermee gaat copiëren. voor belanghebbenden bij De stichting Stemra studeert auteursrechtelijk beschermde op de mogelijkheid om dit muziek mogelijk zo'n 20 mil- systeem dat overigens in joen gulden aan rechten ver- Duitsland al jaren wordt toe- loren. Ter vergelijking: in 1975 gepast ook in Nederland incasseerde de Stemra 27 mil- in te voeren. Dit maakte de joen gulden aan auteursrech- stichting deze week bekend ten op de verkoop van muziek, naar aanleiding van het 40-ja- banden en langspeelplaten, rig bestaan van de Stemra. Naar aanleiding van het rap- De stichting die zorgt port is de Stemra tot het voor voor de incasso en verdeling stel gekomen een heffing in te van auteursrechtgelden op pla- voeren op de aanschaf door ten en geluidsbanden en ge- particulieren van bandrecor- 'lieerde instanties zoals de Ver- ders. Een heffing, verwerkt in eniging voor Auteursrecht, is de aankoopprijs van appara- tot dit voorstel gekomen ten, naar voorbeeld van een naar aanleiding van een rap- praktijk die reeds lange tijd in port dat in opdracht van de de Duitse Bondsrepubliek met Stemra door de Stichting voor medewerking van de appara- Economisch Onderzoek van de tenindustrie en apparaten- handel bestaat. duo Ellis en Ben, "De vluchteling" van Jaap Ekkelboom, een zanger overigens van wie ook een nieuwe single uitkwam: "Pas goed op jezelf m'n kind". PIRATENHITS mogen dan in lan delijke populariteit niet te vergelij ken zijn met de "echte" Hilversum III hits, toch hebben ze bewezen tot- een indrukwekkende verkoop te kunnen komen. Wel een teken dat er nog steeds veel Nederlanders zijn die de PIRATENHITS verkiezen. Als we verder bedenken dat jonge ren (12-19 jaar) momenteel 80% van hun luistertijd besteden aan Hilver sum III en ten aanzien van de zen ders Hilversum I en II duidelijk sprake is van een vergaande vergrij zing van het luisterpubliek, dan mo gen we concluderen dat de PIRA TENZENDERS en ook de gelegali seerde of oogluikend toegelaten lo kale stadszenders in een grote be hoefte van het publiek voorzien. Laten we dan ook hopen dat de over heid een weg zal vinden, waardoor deze in feite oprechte amateurs zonder commerciële bijbedoelingen, hun hobby kunnen blijven uitoefe nen zonder daarbij het gevoel te moeten hebben dat zij zich aan ver-^ volging bloot stellen. Rond St. Nicolaas werd door 28 landen deelgenomen aan het eerste Internationale Song festival in Istanbul. Oscar Harris, die Nederland verte genwoordigde met een liedje van Harry de Groot "I've got you and you got me" viel de eer te beurt om de Grote Prijs voor Nederland in de wacht te slepen. De eerste prijs bleef in Turkije met "Do it all again", gezon gen door de Turkse zanger Neco. De tweede prijs werd gedeeld door Bulgarije (Lilly Ivanova) en Groot-Brittannië (John Dawson Reed). Dat gold ook voor de derde prijs die naar Finland (Chrisse Johansson) en Frankrijk (Noëlle Cordier) ging. Uitste kende resultaten van Oscar Harris die in onze eigen hit parades nog steeds genoteerd staat met "Since I met you baby". Het in Nederland, vooral na het Schlagerfestival zo popu lair geworden jonge, Duitse pop-idool Dennie Christian, bezoekt steeds vaker ons land. We zagen hem dan ook regel matig op ons televisiescherm met zijn hit "Besame Mucho", gezongen in het Nederlands. Mieke doet het precies an dersom en vloog naar Berlijn om "De schoenpoetser van Santiago" in het Duits op te nemen. Het kon dan ook niet uitblijven dat deze jonge ar tiesten elkaar tussen de bedrij ven door aan de eettafel ont moetten. Sindsdien zijn ze goede vrien den geworden en helpen ze el kaar over en weer en met het zich eigen maken van de Duit se en Nederlandse taal. Want één ding is zeker: Mieke gaat definitief haar blik naar het oosten verder verruimen en Dennie is intussen dol op Ne derland geworden. Het aantal artiesten dat in Duitsland furore maakt neemt met de dag toe. Na Pierre Kartner en Mieke is het nu ook het trompetduo de gebroeders Brouwer dat door de Duitse televisie werd gevraagd om kennis te maken met de kijkers in de Bondsrepubliek. Op 12 november waren zij te zien in het programma Drehscheibe met het door hen gespeelde "Bugler's Holiday". In ant woord op de algemene rage rond de pan fluitmuziek is zojuist een gloednieuwe elpee van de Gebroeders Brouwer samen met de groep Panpipe, verschenen: "Le Concerto du Vent". De onbekende pianist, zanger en komponist Jimmie Spheeris heeft met "Ports Of The Heart" een album gemaakt dat uitblinkt in schoonheid. Jimmie beschikt over een zeer soepele stem en heeft soms die dromerige sfeer weten op te roepen die zo kenmerkend is voor de muziek van onder andere Jackson Browne en Boz Scaggs. De enige kompositie op "Ports Of The Heart" die niet van Jimmie is, is het bekende 'Tm So Lonesome I Could Cry" van Hank Williams maar de uitvoering van Jimmie is zo persoonlijk dat er geen ver gelijking mogelijk is. Bij het lezen van de binnen hoes springen er een paar in drukwekkende namen gelijk in het oog want in het eerste nummer spelen Chick Corea en Stanley Clarke mee, terwijl een paar nummers verder Jackson Browne op de achter grond te horen is. John Guerin speelde drums in het zeer mooie "Captain Co- mes Cold". De produktie is verzorgd door David Campbell (o.a. Linda Ronstadt, Carly Simon en Ja mes Taylor). om ondanks de vrij grote finan ciële risico's door te gaan en steeds weer opnieuw te beginnen? In de eerste plaats is het een hobby in elektronica die hen de mogelijkheid biedt om datgene wat in vele uren met grote liefde is geconstrueerd ook een praktisch doel te geven. Dan speelt natuurlijk een rol het span ningselement van wel of niet ont dekt te worden. Bovendien vinden vele zendamateurs, dat de Hilver- sumse zenders nauwelijks enige aan dacht besteden aan typisch Neder landse produkties, waarvoor bij het publiek kennelijk toch wel degelijk belangstelling bestaat. Dat blij let wel als we zien dat deze zendamateurs kans zien om echte hits te scoren. Dit was voor Dureco aanleiding om in een speciale serie PIRATENHITS een achttal singles uit te brengen van onder meer DE ANNABELLA'S, DE MARJAN DO'S, DE GESONA'S en nog vele anderen. Bovendien is er ook een verzamelelpee verschenen met intus sen vermaarde titels als: "Het schone Drentse land" van het Noorder Bar trio, "Dp Barkrukkendans" van het Al jaren zijn duizenden zendama teurs aktief in hun eigen omgeving, meestal in het oosten en noorden van ons land, met het brengen van populaire muziekprogramma's. Niet dat dit de goedkeuring van de over heid heeft, in tegendeel, er wordt een felle strijd geleverd om deze zendamateurs op te sporen en dan beslag op apparatuur en platen te leggen. Desondanks duiken de zen ders steeds weer op, presteren het dikwijls om binnen een week nadat hun spullen in beslag werden geno men, weer een nieuwe zender in el kaar te zetten. Soms zitten ze met hun zender op een achterafzoldei of in een onooglijke boerenschuur. Ook wel zijn de zenders mobiel om ontdekking te voorkomen. Er zijn gevallen bekend waarbij 2 jonge zendamateurs het bos introkken, de zender in een hoge boom hesen en na de uitzending zich zo snel moge lijk uit de voeten maakten. Voor de opsporingsambtenaren is het op die manier een vrijwel onmogelijke taak dergelijke zenders op tijd te lo kaliseren. Wat beweegt nu deze zendamateurs

Soester Courant | 1977 | | pagina 11