1 l I Een zaak in antiek aan de Burg. Grothestraat Gaat de cent verdwijnen? pas 65 voor wie, wat, hoe, waar U kunt niet alles weten Of Pi L UI sS Twee nieuwe geluidscamera's van Nizo Uitblazen is nodig W-J' ,De Elzenhof": Kleine verkeers ongevallen Peuterspeelzaal Soesterberg ook enkele middagen open Zonwering voor kleuterschool „De Bengelenbak" Winkeldiefstal Verkeersongevallen Prijsverhogingen 't vervelende gevolg Scholtens constructiebedrijf wil uitbreiden Snelheidscontrole Oplichter aangehouden Auto bandenprikkers weer aktief Agenda Soester Gemeenschap <SS n Soester Courant van donderdag 13 januari 1977 i I Aan de Burgemeester Grothestraat, zo'n 50 jaar geleden ongeveer de belang rijkste winkelstraat van Soest, heeft zich mevrouw A. J. Sweringa-van Steenbergen gevestigd met een zaak in antiek. Het pand waar tot voor kort een slagerij was, werd groots verbouwd en aangepast. Het is meer dan een gemeenplaats te zeggen dat Soest weer een aantrekkelijke zaak rijker geworden is. De zaak draagt de naam „De Elzenhof". Mevrouw Sweringa komt uit Leersum. waar zij na het overlijden van haar echtgenoot een bij het begin van haar huwelijk afgebroken draad weer op nam. Die draad was de belangstelling voor en kennis van antiek. Als dochter van een zeer bekende kunsthandelaar in Leiden, kreeg zij van jongsaf een gedegen opleiding in het vak. Die op leiding ging gepaard met vooral het aan kweken van liefde voor de prachtige dingen uit het verleden. In Leersum vond de verkoop plaats vanuit een „gesloten huis", 't Was niet ideaal en mede omdat haar inwonende gehuwde zoon wat dichter bij zijn werk in Bilthoven wilde wonen, werd uitge keken naar een winkelpand aan een verkeersweg. Het-oog viel toen, min of meer toevallig op Soest. Mevrouw Sweringa houdt er een stuk of wat stelregels op na: In de antiek handel moet men oppassen geen „uit drager" te worden; verkocht wordt al- U kunt melk- of matglas reinigen met warme azijn en fijn zout. U kunt dit ook doen met sterk sodawater. Last van kopergroen? De plekken boven een spiritusvlam verwarmen en daarna goed afwrijven. Uw flesje bier niet leeggedronken? U kunt het restant enige tijd bewaren als u het flesje op de kop zet, het koolzuur blijft dan behouden. Moet u iets schoonmaken met benzine, dan kunt u het ontstaan van „vlekken- randen" verminderen door dit werkje te doen in de zon. Heeft u een getegelde vloer en wilt u de tegeltjes weer mooi schoon hebben, ge bruik dan water waarin een beetje zout zuur is gedaan. Fijn gemalen eierdoppen kunnen zeer goed worden gebruikt als meststof voor potplanten. Moet u uw wasgoed enige tijd bewaren, verpak het dan in blauw pakpapier, het wordt dan niet geel. Naai aan weerszijden van uw poef een gordijnring; u kunt dit voorwerp dan veel gemakkelijker verplaatsen. Strooi wat zout op een verse inktvlek. In dien u dit direct doet, kunt u de overblij vende vlek uitwassen met een syn thetisch wasmiddel. Slecht schuivende laden bestrijkt men met talkpoeder. Met wat magnesiumpoeder kunt u de meeste vlekken uit een tapijt verwij deren. Daarna goed uitkloppen. Onkruid in grind kan verwijderd worden door begieting met een oplossing van 5% magnesium choride. Schoensmeervlekken op hout verwijdert u met slaolie. Gebak, dat nog vers is, snijdt u gemak kelijker met een warm mes. Verflucht in een pas geschilderde kamer zal sneller verdwijnen als we, behalve geregeld luchten, enkele schoteltjes met zout in deze kamer neerzetten. Wanneer een spons slijmerig wordt, laat. hem dan een paar uur weken in azijn en spoel hem daarna uit in warm water. Stof moet u niet uit boeken kloppen, doch wegblazen met de stofzuiger. Men voor komt daarmee het loslaten van de bla den of het uit elkaar gaan van de band. Plaats een hete pan nooit „zomaar" op een stenen ondergrond, u loopt de kans, dat het emaille eraf springt. Leg er dus een plankje of een treefje onder. Branden nieuwe schoenen aan uw voeten? Een natte lap 's nachts in de punt van uw schoen brengt reeds veel verbetering aan. Ter besparing van nylonzeemlappen ver dient het aanbeveling de ramen eerst af te schuiven met de rubberschuiver. Daarna drogen met de zeem. Glashelder water in uw aquarium. Dit kuht-u verkrijgen door het hoornblad (ceratophyllum). Deze waterplant trekt alle in het water zwevende deeltjes aan. Bij elke erkende aquariumhandel is de plant verkrijgbaar. Moet het behang in uw kamer bijgeplakt worden, leg het nieuwe dan eerst enige tijd in de felle zon, opdat het bijkleurt. Lever, hom en kuit behoren tot de beste delen van de vis, ze zijn rijk aan vitaminen en zouten, gooi ze dus niet weg. Groentenat heeft waarde. Het groentenat dat na het koken overblijft, kunt u heel goed in jus of in soepen gebruiken. ïnsektenbeten worden onmiddelijk ver zacht door deze te betten met uiensap of azijn. leen puntgaaf, niet beschadigd, danwel deskundig gerepareerde, artikelen; al les is geprijsd, mijn klanten hoeven niet het gevoel te hebben „dat ze genomen worden". Er is naar haar mening nog aan antiek (100 jaar en ouder) te komen; alleen wordt het steeds duurder. Ook voor ziet zij in de belangstelling naar ar tikelen uit „grootmoeders"(50 a 60 jaar, vóóroorlogs) tijd. Het aanbod daarin is wat ruimer. Eens is zij het met standpunten van ken ners èn kopers dat antiek „béter" is dan wat men tegenwoordig maakt. Een ex pediteur vertelde haar: „Ik heb liever brokken aan oud-goed dan aan dat mo derne spul. Oud-goed kan gerepareerd worden; bij nieuw is dat nauwelijks mo gelijk omdat het dikwijls helemaal uit elkaar valt!" Inkopen doet mevrouw Sweringa alleen via de bonafide handel en zij gaat er niet voor naar het buitenland. De col lectie is wisselend en op het ogenblik staat er een Biedermeier (1815-1840) eetkamer, een secretaire en kabinet en bijvoorbeeld een mooie Engelse laden- kast. De liefhebber kan altijd even bin nen lopen. Mevrouw Sweringa heeft haar zaak op dinsdag, donderdag, vrijdag en zater dag open. Dat niet om de Winkelslui- tingschaos in Soest nog groter te maken („in Soest kan het haast niet erger zijn dan in Leersum", zegt zij mogelijk tot geruststelling van Soester onderne mers), maar de openingstijden houden verband met de tijd, die zij beschik baar moet hebben voor inkoop. Tenslotte mag ook nog even vastgelegd worden, dat Soest met de komst van mevrouw Sweringa ook een inwoonster erbij gekregen heeft wier belangstelling voor „oud" niet stopt bij „meubels". „In Leersum hadden we een fantastische burgemeester die, waar mogelijk, bij voorbeeld afbraak van oude villa's tegen ging", aldus mevrouw Sweringa. „Zulke zaken moeten ook behouden blijven". Misschien komt zij wat dat betreft voor Soest net iets té laat. Op de kruising Molenstraat -Steenhoff- straat werd de 82-jarige wielrijder K. de B. aangereden door een passerende au tomobilist. De B. stak de rijksweg, komende van de Molenstraat over, zon der uitte kijken. Hij hield aan de botsing een bloeduitstorting aan zijn enkel over. Op de Laanstraat reed mevrouw F. V.-D. (65) met haar fiets tegen de bromfietster mej. J. B. (18) op. Beiden kwamen te vallen en beiden werden licht gewond. Mevrouw V. week plots naar links uit om naar haar woning aan de overzijde van de straat te gaan. Het geluid bjj de 8 mm. film is sinds kort in een geheel nieuwe fase gekomen. Het „gelyktüdig" opnemen van beeld en geluid werd tot voor kort uitsluitend gedaan met behulp van speciale aan de camera gekoppelde recorders, die daarbü door pulsen werden gestuurd. Bjj de projektie moest eveneens een door pulsen gestuurde recorder aan de projektor worden gekoppeld, zodat beeld en geluid synchroon bleven lopen. De methode was niet alleen vrjj duur, ze was ook lastig omdat de amateur steeds op meer dan één apparaat diende te letten cn omdat de pulsen niet zichtbaar" waren, zodat montage van het beeld met mogelijk was. Bjj montage van film werd deze meestal „korter" terwijl de geluidsband de oorspronkelijke lengte behield. Synchroniteit was dan ver te zoeken. Sinds 1974 bestaat er het z.g. „direktge- luidsysteem". Een S8 cassette met reeds tevoren opgeplakte geluidsspoor, wordt in de camera geladen en deze camera is voorzien van een miniversterker en toon kop. Een aan de camera aangesloten microfoon tekent het geluid van de scène tegelijk op, met de beeldopname. De eerste generatie geluidscamera's van dit type was zeer simpel. Uitsluitend filmen met 18 beelden per seconde, nauwelijks enig zoombereik en geen extra trucmogelijkheden Momenteel komen de eerste camara's van dé derde generatie uit. waarbij de twee nieuwe NlZO-camera's wel tot de topklas se behoren. Het gaat om twee typen nl. de NIZO 2056 SOUND en de NIZO 1048 SOUND. Het paradepaaardje is de eerstgenoemde camera die in feite meer mogelijkheden biedt dan de camera voor de professionele filmer. Een kleine opsomming Zal dit duidelijk maken: Objectief: Schneider Zoomlens Macro/Variogon f 1,4/7-56 mm (8X zoom). Inklapbare schoudersteun voor trillingvrij filmen. Filmsnelheden 9, 16 2/3, 18, 24, 25 en 36 beelden (slow molion, echter niet voor geluid). De snelheden 16 2/3 en 25 beelden zijn voor eventueel vertonen via TV. Ingebouwde timer voor een beeld per 2,5 of 15 sekonden. Controle in de zoeker op: gebruikt dia fragma, filmt'ransport. filterinstelling, batterijspanning, geluidsvolumc ei scherpstelling met deelbceld. De belichting geschiedt volautomatisch „door de lens" en met behulp van een servomotor. In tegenstelling tot bijna alle andere geluiscamera's van het directsoundsys- teem, zijn de beide Nizo's voorzien van een geluidsregeling die naar wens met de „hand instelbaar is" of volautomatisch wordt geregeld. Er is een geluidspauze- schakelaar voor snelle opnameonderbre king. Schakelaar voor geluidsmontage, geluidsaanloop in 0.2 of I sekonde. Geluidsautomatiek in drie fasen regel baar. Afhankelijk van de ruimte waar gefilmd wordt, grote zalen, huiskamers of buitenopnamen wordt steeds de boste instelling gekozen. De geluidsinstelling is zichtbaar in de zoeker, maar ook te be luisteren door een meegeleverde oortele foon! De hinderlijke ruis die optreedt bij het wegvallen van overheersend geluid, zoals dat bij uitsluitend automatische opname voorkomt, kent de nieuwe Nizo .niet, indien men met de hand instelt. Bij het overgaan van de ene scène op de andere ontstaat bij de gewone geluidsca mera een soort plop. De nieuwe Nizo camera's hebben een speciale voorziening, bij het maken van een fade out-fade in (afdonkering en weer ophelderen van de scène) wordt ook het geluid langzaam afgezwakt en bij de nieuwe scène geleide lijk hoorbaar. De bij de camera's geleverde microfoon heelt een z.g. kogelkarakteristiek. De microfoon is voorzien van een afstandsbe diening waarmee ook de camera in werking kan worden gesteld, zodat men gemakkelijk intervieuws kan maken als de camera op een statief staat. De nieuwe Ni/.o camera's zijn voorzien van DINpluggen, zoals in alle Europese geluidsapparaten worden gebruikt, zodat platenspelers of recorders van Europese makelij kunnen worden aangesloten. De Ni/.o 1048 SOUND is eenvoudiger, heeft een zoombereik van 6X. De lens is een Schneider Macro Variogon 1.8/8-48 mm. De zoeker geeft gelijke informaties als die van de 2056. De filmsnelheden zijn hier echter alleen 18 en 24 beelden per sckondc. Beliehtingsaulomatiek CdS „door de lens" naar wens met de hand instelbaar. Instelbercik Macro vanaf dc frontlcns. Ook hier geluidsinstelling naar wens met de hand regelbaar en automati sche lade out en fade in van beeld en geluid. De camera's zullen in de komende maande leverbaar zijn via dc erkende fotohandcl. De Soesterbergse Peuterspeelzaal van de Stichting Peuterspeelzalen Soest is met ingang van deze week ook twee middagen in de week geopend. Ouders kunnen er hun kleinsten afleveren iedere maandag en iedere donderdag van 13.45 tot 15.45 uur. De peuters moeten vooraf aangemeld worden en dat kan in Soester berg geschieden bij mevrouw W. Spren- ger-Boddingius, Oude Tempellaan 38, tel. 2342. De zaal is gehuisvest in een gebouw ach ter de flats aan de Prof. Lorentzlaan. De hoofdleidster van de openbare kleu terschool „De Bengelenbak'.' aan de Duinweg in Soest-Zuid vraagt de school te voorzien van een zonwering. Dit omdat de gordijnen de lokalen teveel afsluiten van lucht en licht. Naar de mening van de gemeentelijke deskundigen moet een buitenzonwering aangebracht worden omdat het hier een houten gebouw met een plat dak betreft. Er zouden zes markiezen aangebracht moeten worden, waarvan de totaalkos- ten zijn 4800 gulden. De 15-jarige Baarnse jongen H. v.d. B. heeft bij de politie bekend uit een ge schenkenhuis aan de Burg. Grothestraat een tafelaansteker ter waarde van 95 gulden te hebben weggenomen. Op het fietspad langs de Beukenlaan kreeg mevrouw S. G. K. (30) bij de krui sing met de Beetzlaan, geen voorrang van de automobilist E. F. (22). Zij werd omver gereden. Na onderzoek in het ziekenhuis Zonnegloren mocht zij weer naar huis. Op de Soesterbergsestraat werd de 3- jarige Mark van W. aangereden door een passerende auto. bestuurd door de heer R. van K. Mark stak plotseling de rij baan over en de aanrijding was niet te voorkomen. Ook Mark mocht na een on derzoek in het ziekenhuis Zonnegloren naar huis. De rol van de cent in de Nederlandse economie lijkt zich hedentendage vrijwel te be perken tot de levensmiddelenbranche. Alleen de melkman, de bakker, de kruide nier en de groenteman hanteren nog prijzen, die tot centen zijn afgerond. In nage noeg alle andere branches Is de stuiver tegenwoordig de laagste munteenheid. Nochtans is de afschaffing van de cent een hachelijke zaak. Berekeningen van het Centraal Bureau voor de Statistiek hebben uitgewezen dat zo'n afschaffing toch een verhogend effect op het algemeen prijsniveau zou hebben en dat is iets waar we ih deze tijd van stijgende prijzen allerminst behoefte aan hebben. Niettemin wordt er serieus gedacht over de afschaffing van de cent als betaalmiddel, zodat het interes sant lijkt de consequenties hiervan nog eens op een rijtje te zetten. Er is een tijd geweest, dat vakantie houden en reizen maken alleen iets was voor een bevoorrechte klasse, voor de goed gesitueerde mensen. De tijd waarin het al heel bijzonder was wanneer men een reisje langs de Rijn maakte. Wan neer iemand zo maar voor vakantie naar Zwitserland of Italië ging, dan moest hij, voor die tijd. wel over veel vrije dagen en veel geld beschikken om zoiets te kunnen dóen. Alle andere mensen werk ten óf gestaag door óf .maakten eens 'n dagtripje of gingen op z'n hoogst een weekje „in pension". Maar toen raasden er dan ook geen miljoenen auto's over de Nederlandse wegen, bestonden er geen vliegtuigen, droegen de modernste fabrieken de naam van „stoomfabriek", reden we in een paardentram en later eeri elektri sche tram of op een fiets naar het werk en naar huis. De zich ontwikkelende techniek heeft het levensritme een enorme versnelling ge geven. Het noodzaakte tot een steeds verdergaande bekorting van de arbeids tijd, zowel om het tempo te kunnen volhouden als om voldoende werkgele genheid te behouden. De vrije zaterdag werd een noodzaak, want het versnelde levensritme is niet vol te houden zonder meer tijd te beste den aan ontspanning. Daarom krijgt of neemt nu ook iedereen vakantie, ook in steeds ruimere mate. Voor de werkne mers volgens wettelijke voorschriften. De mensen, die nog menen dat vakantie- houden eigenlijk een luxe is, zijn langza merhand van die gedachte wel terug gekomen. Er zijn er nog, vooral met eigen zaken, die er zich nauwelijks de tijd voor willen gunnen. Die naast hun werk ook nog allerlei andere functies in het maatschappelijk leven vervullen en dan menen, dat ze daarom eigenlijk niet weg kunnen. Doch talloos zijn de voor beelden van hen, die op middelbare leeftijd reeds last van hun hart of maag krijgen, doordat zij in een te grote gespanneheid leven en zich niet voldoen de tijd gunnen voor rust en ontspanning. Uitblazen van het dagelijkse werk met zijn vele zorgen, de altijd gespannen hersenen, de lichamelijke inspanning, is even nodig als op tijd eten en drinken. De volgende vraag is dan: hoe besteden we onze vakantie? En dat gebeurt:eigen lijk al naar de aard van de mens. De een is nieuwsgieriger en bezit meer daden drang dan de ander. Velen voelen zich In hun vakantie het gelukkigst als ze maar ergens lui kunnen zijn. als ze ergens rustig kunnen zitten vissen, wat lezen, wat wandelen. En putten daaruit de nodige revalidatie om straks weer uitge rust en gezond aan de slag te kunnen gaan. Anderen echter - en dat worden er steeds meer - hebben niet zozeer de rust van het luieren nodig, maar verkwikken zich het best door het opdoen van andere dan de dagelijkse indrukken. Ze willen een an der soort natuurschoon dan het Neder landse aanschouwen, ze willen andere streken cn mensen zien, met andere gewoonten in aanraking komen, kunst schatten gaan bekijken. Van die nieuwe indrukken frissen zij dan evengoed op als een ander die alleen maar ergens rustig wil zitten of liggen. Het steeds gemakkelijker wordend ver voer met treinen, auto's en vliegtuigen, gepaard aan een hoger voor de vakantie beschikbaar bedrag, heeft het interna tionale toerisme een enorme stoot gege ven. Velen zijn na enkele jaren al uitgekeken op de ons omringende landen. Men wil steeds verder, nog wat minder bekende landen en volken aanschouwen. En maanden tevoren beleeft men al z'n genoegen aan de uitstippellng en voorbe reiding van zo'n reis. Men verzamelt informaties uit kranten en tijdschriften, van reis- en verkeersbureaus, men vraagt de ANWB om reisroutes, gaat dat 1 op kaarten na; zo is de vreugde om de vakantie al begonnen lang vóór de reis wordt aanvaard. Er zijn tegenwoordig zoveel manieren om een welbestede vakantie te genieten, dat de keuze soms moeilijk is en pas gemaakt kan worden na ruime oriëntatie en informatie. Verwachting dat prijzen naar boven afgerond worden De cent, die na de napoleontische tijd de plaats van de duit innam, was tot 1940 zo'n belangrijk betaalmiddel, dat vrijwel alle prijzen in veelvouden van centen werden genoteerd. In die tijd kenden we zelfs nog het „halfje" als munteenheid, d.w.z. een halve cent, die druk werd ge bruikt. Ook de halve stuiver, dus 2% cent, is in ons muntstelsel opgenomen geweest en werd pas na de tweede wereldoorlog afgeschaft. De cent bleef aanvankelijk een belangrijk betaal middel, beslist niet alleen in de levens middelenbranche, maar door de toe nemende geldontwaarding gedurende de ■afgelopen 15 jaar is de waarde van de cent sterk gedaald en moet je al een hele portemonnee met centen op zak hebben om een kleinigheid te kunnen kopen. Een groot deel van de handel rondt zijn prij zen dan ook reeds lang niet meer af op de cent. De stuiver is in de praktijk van alledag in diverse sectoren reeds de laagste munteenheid geworden, hoewel zeker in de sector van duurzame gebruiks voorwerpen men zijn prijzen tegen woordig op de gulden afrondt of op een dubbeltje. (Dit laatste dan veelal als lokkertje, b.v. de prijs afronden op zo veel gulden en negentig cent). Omdat in de levensmiddelenbranche de cent als betaalmiddel nog steeds een be langrijke rol speelt hebt u hier meteen de reden waarom de overheid aarzelt om de cent uit de circulatie te nemen. Uit prijspolitieke redenen is het niet raad zaam de cent vroegtijdig af te schaffen. Niemand gelooft immers dat wanneer de cent zou verdwijnen, de melkman, de bakker en de kruidenier hun prijzen naar beneden zouden afronden tot veel vouden van een stuiver. Natuurlijk ge beurt precies het omgekeerde: de prij zen zullen naar boven worden afgerond. Steekproef Wat gebeurt er met het prijsniveau wanneer de cent wordt afgeschaft? Hier over zijn berekeningen gemaakt. Zo heeft het Centraal Bureau voor de Statis tiek 7 jaar geleden reeds berekend dat afschaffing van de cent het eerste jaar zou leiden tot een algemene prijsstijging van 0,42% en het volgend jaar tot een prijsstijging van 0,23%. In het vakblad Economisch Statistische Berichten verscheen kortgeleden een publikatie over een onderzoek, dat werd gehouden bij een grote Haagse super markt, De steekproef, die werd gehou den op de drukste winkeldag (zaterdag) en waarin 2.000 artikelaankopen weraeiv betrokken, moest inzicht verschaffen in de consequenties, die afschaffing van de cent zou hebben voor de portemonnee van de klant. Dr. J. H. C. Lisman en H. Pathuis, res pectievelijk adviseur bij het Centraal Planbureau en pis. hoofd van de hoofd afdeling prijsstatistieken van het CBS, schrijven in een commentaar op dit on derzoek. dat de prijzen met 0,25% of iets meer zouden stijgen, indien de cent zou komen te vervallen. Zo'n prijsstijging, die voornamelijk in de sector voeding zou ontstaan is onont koombaar indien bij het verdwijnen van de cent de prijzen van de betreffende ar tikelen stuk voor stuk-naar boven op veelvouden van vijf ct. zouden worden af gerond. Het is echter de vraag of dat in werkelijkheid ook zou gebeuren. Een rem om alle prijzen naar boven tot veel vouden van vijf cent af te ronden, zou de grote concurrentie kunnen zijn die juist in de levensmiddelenbranche kolossale afmetingen heeft aangenomen. Drs. Lisman en H. Pathuis houden dan ook rekening met een procedure, dat men enerzijds prijzen naar boven afrondt en anderzijds sommige prijzen naar be neden, hetgeen zou kunnen leiden tot een evenwichtiger prijspeil. Zij geven ook andere mogelijkheden aan. Stel dat een bepaald artikel van 1,22 naar ƒ.1,25 zou moeten gaan (2%% prijsstijging), dan kan men die stijging beperken door per tweetal de prijs te brengen van 2,44 op 2,45 (prijsstijging Nochtans blijven deze overwegingen speculaties. Vaststaat in ieder geval wel dat wanneer de cent zou worden afge schaft, het algeheel prijsniveau daarvan de gevolgen zal ondervinden, al kan men twisten over een tiende of honderdste procent meer of minder. Lisman en Pathuis spreken daarom de verwachting uit dat het zeker nog wel tot het begin der tachtiger jaren zal duren voordat de betekenis van de cent zodanig zal zijn afgenomen, dat afschaffing als wettig betaalmiddel nauwelijks meer in vloed heeft op het prijspeil van de parti culiere consumptie. Wel vestigen zij na drukkelijk de aandacht op het feit dat wanneer alle prijzen eindigen op 0 of 5, de daarna noodzakelijke prijsverhogin gen ook in eenheden van vijf cent zullen worden uitgedrukt en dat dit ook weer in vloed kan hebben op het algehele prijs peil. Wij veronderstellen tiat de overheid deze mogelijkheid ook wel onder ogen ziet, zodat we niet verwachten dat de cent de eerste vijf jaar uit het geld verkeer zal verdwijnen.. Scholtens Constructiebedrijf dat In Soes terberg aan de Postweg is gevestigd wil een nieuwe fabriekshal bouwen en vraagt daarvoor ontheffing van het be paalde in artikel 1 van de Zorte-verorde ning Hinderwet. Het "bedrljFTs al vele jaren in Soester berg werkzaam in het bestemmingsplan „Industrieterrein Soesterberg". De laatst gegeven ontheffing dateert uit 1965. Planologisch bestaan er geen be zwaren tegen de uitbreiding. Op de Kampweg te Soesterberg werd dinsdagmiddag van half twee tot half vijf met de miniradar snelheidscontrole gehouden. Er passeerden 258 voertuigen, waarvan 28 bestuurders de maximum snelheid van 50 km. p.u. overschreden. De topper was 88 km. p.u. De overtre ders kregen een proces-verbaal. Een automobilist bleek op gas te rijden en dat was niet op het kentekenbewijs aangetekend en bij een ander bleek het rijbewijs liefst vijftien maanden verlo pen te zijn. De controle werd gehouden in samenwerking met de maréchaussee. In de omgeving van een bank aan de Van Weedestraat werd de 29-jarige P. A. W. uit Huizen aangehouden in verband met oplichting. Hij had vorig jaar december op vertoning van een vervalst rijbewijs, bij de bank 3000 gulden opgenomen. Zijn tweede poging lukte niet. Op de Van Weedestraat werd een voor band lek geprikt van de daar geparkeerd staande auto van de heer H. R. Volgens een getuige gebeurde het door knapen die een in de nabijheid gelegen bar be zocht hadden. Op de Smitsweg werden twee banden lekgestoken van de auto van de heer G. S. uit Amersfoort. S. parkeerde zijn wa gen voor een flat en constateerde de vol gende dag dat de twee banden lekgeprikt waren. 13 JANUARI: Gespreksavond Vrienden van Eemland over de problemen van de boeren en hun verhouding tot de natuur beschermers. Een avond met als inzet het kweken van wederzijds begrip. In ge bouw Concordia te Hoogland. 20 JANUARI: Vrouwencafé in de Molen- soos, Molenstraat 142: vanaf 20 uur. In lichtingen bij Joke Kruijtzer, Stadhou derslaan 126; tel. 104 88. 21 JANUARI: Algemene ledenvergade ring Artishock, in het Artishockgebouw, Steenhoffstraat 46; aanvang 20.15 uur. 26 JANUARIHet Nut/Soest organiseert een avond met drs. A. de Haas-psycho loog en pedagoog over: „Raja Yoga". In De Open Hof, Veenbesstraat/hoek Dal- weg; aanvang 20.15 uur. %r- PAS 65: Voor wie, wat, waar, hoe? Wellicht is het voor alle duidelijk heid nog eens nuttig drie vragen rond de PAS 65 naar voren te halen: Vraag 1Wie kan de PAS 65 krijgen? Antwoord: Alle bejaarde inwoners van Nederland, dat wil zeggen alle 65+-ers die in een Nederlands Be volkingsregister zijn ingeschreven, en hun huwelijkspartner, mits deze tenminste 60 jaar is. Vraag 2: Waar haalt men de PAS 65? j Antwoord: de enige instantie die de PAS 65 kan uitgeven is de Ge- I meente, afdeling Bevolking, waar men is ingeschreven in het register van de Burgerlijke Stand. Voor het verkrijgen van de PAS 65 is een goedgelijkende pasfoto nodig. Men moet persoonlijk naar het Ge meentehuis gaan, want de handte kening moet geplaatst worden. De PAS 65 hoeft niet meer vernieuwd j te worden, maar blijft altijd geldig. De uitreikingskosten zijn normaal f 6,50. Vraag 3: Welke faciliteiten en mogelijkheden biedt de PAS 65? I Wat kun je ermee doen? I Antwoord: De volgende voordelen I gelden in het hele land: Openbaarvervoerpertram,busof j metro, ongeveer 50% korting, dus j 'halfgeld' op enkele reis- en retour- I biljetten. Voor het stadsvervoer zijn alleen meerrittenkaarten ver krijgbaar met PAS 65-reductie; in de grotere steden kan men deze meerrittenkaarten uitsluitend ko pen op de voorverkoopadressen. Voor dit stadsvervoer kan men ook gebruik maken van de nationale vierrittenkaart PAS 65, die momen teel f 1,30 kost, op de stations van de Ned. Spoorwegen verkrijgbaar is, en geldig is op alle stadslijnen in geheel Nederland. Vooral als men slechts een enkele keer in een be paalde stad reist, zal deze Nationa le 4-rittenkaart PAS 65 veel prakti scher zijn. (Let bij stadsvervoer op: 1Men krijgt geen PAS 65-reductie op enkele reis- en retourbiljetten die U bij de chauffeur/conducteur koopt; 2. tijdens de 'spitsuren' in Den Haag, Nijmegen, Rotterdam en Utrecht geldt de PAS 65-reduc tie niet.) Stichting Openbaar Kunstbezit (Ruysdaelstr. 96 te Amsterdam- 1008) geeft reductie aan PAS-65- houders.'De meeste openbare bi bliotheken hebben een speciale lidmaatschapsprijs. Alle Rijksmu sea en veel particuliere musea ge ven korting op de toegangsprijs. Bij bioscoopbezoek op bepaalde dagen/tijden krijgen 65+-ers toe gang tegen gereduceerde prijs. Veel leraren in stijldansen en volksdansen kennen een speciaal bejaardentarief. De Ned. Bond van Correspondentieschakers heeft een gereduceerde lidmaatschapsprijs voorPAS 65-houders. Bij actieve en passieve sport worden kortingen gegeven op de normale prijzen. De vormingscentra en volkshoge scholen geven voor bepaalde acti viteiten/cursussen korting aan de PAS 65. Wanneer U geld moet wis selen, doen de Grenswisselkanto ren dit voor PAS 65-houders zon der omwisselingskosten te bereke nen. Door veel instellingen is de PAS 65 erkend als legitimatiebewijs, bijv. door de PTT en de banken in Ne derland (uitgezonderd wanneer een door die instelling uitgegeven documentatiebewijs vereist is, bijv. giropas of bank-betaalpas). Naast deze landelijke faciliteiten zijn er nog veel meer regionale en plaatselijke, die door de GeTneen- ten en het Particulier Initiatief ge boden worden aan de PAS 65-hou ders, zoals bijv. bij toneel, muziek, sport, hobby, vakantiehuisjes, hen gelsport, taxivervoer, discotheek en artotheek, dierentuin, rondvaar ten, schaken, bridgen enz. Deze mogelijkheden verschillen van plaats tot plaats. Voor Uw woon plaats kunt U informeren op het Gemeentehuis, afdeling Voorlich ting of Welzijnszorg/Maatschappe lijke Dienstverlening. Elders is het raadzaam de PAS 65 dikwijls te to nen en te vragen of er speciale faci liteiten gegeven worden. Let op: Om moeilijkheden te voor komen dient U altijd eerst Uw PAS 65 te tonen, en dan pas Uw deelna me/toegangskaart te bestelfen.

Soester Courant | 1977 | | pagina 17