Grif tland- Collegeen Christelijke Mavo in 1 gebouw Dodelijk verkeersongeval op de Middelwijkstraat Oprichter Soester Courant G. J. Smit overleden Voorspoedig Nieuwjaar en de beste wensen Betaling abonnementsgeld 1977 Voorzitter Kamer van Koophandel Eemland" niet optimistisch Nieuwbouw najaar 1977 in gebruik Regionale avonden voor openbaar onderwijs Kinderpostzegelaktie bracht 24.590 gulden op Snelheidscontrole Politie vergoedt gestolen fiets Bungalowbouw „Slangenbosje" dichterbij Donderdag 13 januari 1977 55e jaargang no. 21 foto Herman van Dam MARGRIET 34 JAAR H.K.H. prinses Margriet viert op woensdag 19 januari haar 34ste verjaardag. Op 10 januari was het 10 jaar geleden dat zij in het huwelijk trad met mr. Pieter van Vollenhoven. Wij geloven dat zij in haar bun galow achter paleis 't Loo, een gelukkig leven leidt. Ook voor haar verjaardag wensen wij haar een prettige dag toe. SOESTER 8 COURANT Abonnement per kwartaal f 5,00. Buiten Soest per kwartaal f 10,-. Verschijnt iedere donderdag UitgaveDrukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratieVan Weedestraat 29, Soest Tel. 14152 - Postgiro 126156 Het begin van 1977 ligt al weer achter ons en daarom is het nu hoogtijd voor orize lezers, die voor 1977 hun abonnementsgeld nog niet over maakten, dit nu met spoed te doen Wij verwachten van U de betaling van het eerste kwartaal 1977, groot/5,-. Evenals voorgaande jaren doen wij echter een beroep op uw mede werking om ons veel onnodig werk te besparen, door meerdere kwartalen tegelijk te willen voldoen. Het meest ideale voor ons is 20,- voor een jaarabonnement. (Een kwartaal is ƒ5,-; twee kwartalen (half jaar) is 10.- en'drie kwartalen is 15,-). Betalen kunt U als volgt CONTANT aan ons kantoor. Van Weedestraat 29; per GIRO door overschrijving op rekening 126156; Per BANK door storting op onze rekening 68.43.10.805 bij de Nederl. Middenstands Bank N V. te Soest of op onze rekening 3599.20.950 bij de Rabobank te Soest. Dit betalingsverzoek geldt uiteraard niet de abonnees, die automatisch overschrijven. Voor uw medewerking zijn wij U zeer dankbaar. Administratie SOESTE R COURANT Ter ondersteuning van de adviesorga nen-Oudercommissies, schoolraden voor het openbaar onderwijs, heeft het dis- trikt Eemlarvd van de V.O.O. een drietal zgn. INFO-avonden georganiseerd. Deze avonden, in eerste instantie be doeld voor nieuwe leden van de adviesor ganen, vinden allen plaats in Kobus aan de Poort te Amersfoort. De data zijn 20 januari, 17 februari en 24 maart. Aan vang 20.00 uur. Kosten voor dejse 3 avonden gezamelijk, waarop steeds andere onderwerpen zul len worden behandeld, zijn 5,-. Op de eerste avond zal een overzicht gegeven worden van de totale onderwijs-voorzie- ningen in het district Eemland met Soest-Baarn en Amersfoort als centrum gebied. De kinderpostzegelaktie 1976 heef{ in to taal 24594,30 opgebracht. Van de ver kochte zegels was de opbrengst 11.700 gulden en daarnaast werd nog voor een bedrag van 2894,30 aan kaarten ver kocht. Het organiserende Soester comité dankt zowel de dames van de UW als de Soester bevolking voor hun geweldige medewerking. Men rekent volgende ak- tie weer op hen. Op de Amersfoortsestraat te Soester- berg werd door de politie een snelheids controle gehouden. Er passeerden tus sen 11 uur 's morgens en 4 uur 's middags 2951 voertuigen. Daarvan reden 59 be stuurders te hard. De hoogst gemeten snelheid was 131 km. p.u. op het traject waar 80 km. p.u. gereden mag worden. Maandagmiddag is op de Middelwijk straat de 49-jarige mevrouw A. van de Eijk-Gouda het slachtoffer geworden van een frontale autobotsing. Zij reed als bestuurster van een personenauto, komende uit de richting Soestdijk, in de flauwe bocht naar rechts ter hoogte van de leegstaande openbare Mavo-school, om onverklaarbare redenen recht door. Frontaal botste zij toen tegen de perso nenauto, bestuur door de 55-jarige mili tair J. L. de W. uit Wassenaar, die richting Soestdijk reed. De gevolgen wa ren verschrikkelijk; mevrouw Van de Eijk overleed ter plaatse. De heer De W. werd met een lichte hersenschudding en een aantal kneuzingen naar het zieken huis Zonnegloren gebracht, vanwaar hij later naar zijn woning mocht terugke ren. De beide voertuigen werden zwaar beschadigd. Het verkeer moest geruime tijd omgelegd worden. De beide autowrakken na de fatale botsing op de Middelwijkstraat. Zondag j.1. in de vroege morgenuren, is in het ziekenhuis „De Lichten berg" te Amersfoort., de oprichter van onze krant, de heer G. J. Smit, overleden. September vorig jaar vierde hij zijn 85ste verjaardag. Zijn gezondheid liet toen al te wensen over en eind november werd hij in het ziekenhuis opgenomen. Zijn toestand ging daarna vrij snel achteruit en zondagmorgen is hij in zijn slaap rustig overleden. Vanmorgen is zijn stoffelijk overschot, na de uitvaartdienst in de r.k. kerk aan het Nieuwerhoeksplein, begraven op het r.k. kerkhof aan de Steenhoffstraat. De heer G. J. Smit was drager van de ere-medaille in goud van de Orde van Oranje Nassau. Hij kreeg deze onderscheiding bij zijn gouden za- kenjubileum voor zijn verdiensten op maatschappelijk terrein en voor zijn moedig en vastberaden gedrag tijdens de Tweede Wereldoorlog. De heer G. J. Smit werd op 30 september 1891 geboren te Hilversum en kwam in 1919 naar Soest. De idee om een drukkerij te beginnen ontstond tijdens de eerste wereldoorlog, die hij als gemobiliseerd militair mee maakte. Daarvóór reeds had hij in verschillende grootbedrijven in ons land de nodige ervaring in het grafisch bedrijf opgedaan. In Soest vestigde de heer Smit zich aan de Van Weedestraat, op de plaats waar nu Simon de Wit is en op 24 december 1919 vond de opening plaats van „Ons Boekenhuisje", Na enkele jaren werd ver huisd naar de overzijde en het pand betrokken waar nu de snackbar „De Zwaluw" is gevestigd. Toen startte hij na enkele maanden ook met de uitgave van de Soester Courant. Aanvankelijk als nieuws- en adverten tieblad, per post huis-aan-huis bezorgd, maar betrekkelijk vlug omgezet in een abonnementsblad. In 1925 werd de boekhandel van de hand ge daan. In datzelfde jaar ook werd de drukkerij verplaatst naar het pand Van Weedestraat 35, het huidige hoofdgebouw, destijds de villa „Buiten zorg". In het bij de villa staande atelier werd de drukkerij-uitgeverij on dergebracht. De Soester Courant is niet de enige krant die bij Drukkerij Smit gedrukt werd. In de loop der jaren heeft men velerlei kranten onderdak ver schaft: de Baarnse Koerier, de Gooise Courant, De Gooi- en Eembode, Buurtblad voor Wittevrouwen (Utrecht), het geïllustreerde blad „De Kunst", de Tramkrant voor Amsterdam, de Bilthovense Courant en de Courant voor Maarssen. Met de eigen Soester Courant ging het niet altijd over rozen, want tot de tweede wereldoorlog verschenen o.m. als concurrerende bladen: De Soester, Soester Post, Soester Koerier, Soester Nieuwsblad en „Eem land", welke bladen van lieverlee allen door de heer Smit werden over genomen. Tijdens de oorlog werden alle door Drukkerij Smit te drukken bladen door de bezetter verboden. Actief was de heer Smit in het verzet en me nige onderduiker werd van valse papieren voorzien, die door hem ge drukt waren. Op de bevrijdingsdag verscheen de Soester Courant weer. De heer Smit bleef de redactie voeren en hij bepaalde het karakter van de krant. Tot voor enkele weken heeft hij zich met dat karakter van de krant, dat hem wel zeer na aan het hart lag, bezig gehouden. Met het opnemen van de drie zonen in de zaak, werd het bedrijf ook uit gebreid met een afdeling handelsdrukwerk. Dat een en ander steeds ge paard ging met grote verbouwingen is duidelijk. Met grote interesse volgde hij de moderne ontwikkelingen in de grafische wereld en hij had weinig moeite met investeringen die betrekking hadden op het modern houden van „zijn" bedrijf. Zijn drukkerij was zijn leven. Hij laat een gezond en modern geoutil leerd bedrijf na, waarin velen met plezier werken. Na een goed besteed leven, waarin hij met niet aflatende werklust ijverde voor „zijn" Soes ter Courant en „zijn" drukkerij, is hij thans tot rust gekomen. Dat hij ruste in vrede. Een voorspoedig nieuwjaar wenst de burgemeester, mevrouw mr. J. M. Corver- Van Haaften, de heer A. H. Hoegen Dijkhof, voorzitter van de Soester Zakenkring. De vice-voorzitter, de heer Th. de Muijnk, kijkt toe. Dat gebeurde maandagavond tijdens de nieuwjaarsreceptie van de Kring, die in het restaurant van het Natuurbad gehouden werd. De traditionele receptie werd door een gToot aantal leden van de Kring bezocht en de „beste wensen" kwamen ook aan bieden de wethouders Ebbers, Hoekstra en Plomp, politie-commissaris Adema, brandweercommandant Groarten de directeur van het gasbedrijf de heer Breede- veld. Er werd niet gespeecht en de sleer was uitermate gezellig. kon aanbieden". Inmiddels bleek dat door algehele bezui nigingen op 's lands financiën het hele scholenbouwplan drie jaar vooruitge schoven werd, zodat van nieuwbouw voor de Mavo pas in 1981 (financiële) rui mte gevonden kon worden. Het bestuur van het Griftlandcollege zet in haar circulaire uiteen, hoe door de laatste prognose (voor de periode na 1985) een kink in de nieuwbouwplannen dreigde te komen. Een geheel nieuw ge bouw ontwerpen, betekende minimaal een vertraging van een jaar, nog afge zien van de vraag of er dan nog wel de fi nanciële-middelen voor beschikbaar wa ren. Bovendien zouden in dat geval nog dit jaar noodlokalen gebouwd moeten worden, om de leerlingen te huisvesten. Na uitvoerig overleg tussen beide bestu ren. de direkties, het Ministerie en de Besturenraad voor het prot. chr. onder wijs, hebben beide besturen besloten om de scholen ieder onder hun eigen direktie en dus geheel zelfstandig, onder te bren gen in het gebouw van het Griftland-Col- lege. Van een scholengemeenschap is voorshands geen sprake; er'is daarover geen enkele beslissing genomen, daar dit soort zaken niet aan de orde is. Het betekent wel dat de reeds aanbeste de eerste bouwfase van het Griftland College door het Ministerie vermoedelijk in de maand januari 1977 gegund gaat worden en dat het ongewijzigd uitge voerd kan worden. Omdat het hele gebouw wat groter moet zijn dan aanvankelijk gepland was, heeft het bestuur van Griftland bij de gemeen te Soest een verzoek ingediend om nog wat extra grond te mogen kopen. Deze grond is overigens eerst bij de tweede bouwfase nodig. Beide besturen benadrukken dat er géén scholengemeenschap komt, al zullen wel bepaalde vaklokalen en de gymnastiek zalen gemeenschappelijk gebruikt moe ten worden. De situatie is enigszins ver gelijkbaar met het scholencomplex aan de Varenstraat, waarin ondergebracht zijn de Openbare Mavo en de Van der Huchtmavo. Als er verder geen stagna ties meer optreden hoopt men a.s. na jaar de nieuwe schoolgebouwen te kun nen betrekken. Een jongeman, die met toestemming van de politie zijn fiets bij het bureau plaatste omdat hij een lekke band kreeg, en de volgende dag, toen hij zijn vervoer middel weer op wilde halen, constateer de dat de fiets gestolen was, krijgt een vergoeding van de Soester politie van 250 gulden. Burgemeester en wethouders zijn'met het verzoek van de commissaris vkn politie akkoord gegaan. De jongen plaatste zijn fiets, na daartoe verkregen toestemming van de dienstdoende wachtcommandant, aan de voorzijde van het bureau. De politieman was in de veronderstelling dat de fiets achter het bureau en binnen het hek gezet zou wor den. Het misverstand en de daardoor ontsta ne nare gevolgen zijn zeer elegant opge lost. De bouw van bungalows rond het Slan genbosje is wat dichterbij gekomen, nu de „provincie" aan de gemeente bericht heeft dat zij zich kan verenigen met het nieuwe door de gemeente ingediende verkavelingsplan. Dit plan houdt in dat de aan de oostelijke en westelijke zijde van het gebied aanwezige niet-beboste stroken grond in aanmerking komen voor bebouwing en dat het boscomplex, inclusief het daarin gelegen weiland van bebouwing wordt gevrijwaard. „Wij gaan er van uit", zo zegt de „pro vincie" in haar brief aan de gemeente, „dat t.z.t. tijdens de bouw maatregelen zullen worden genomen ter bescherming van het niet te bebouwen gedeelte van het gebied". Onder deze omstandigheden wil de „pro vincie" de „bereidverklaring" als be doeld in artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening afgeven. Daarbij is het voor de provincie ook van belang dat alle ter plaatse te bouwen woningen, door Soester ingezetenen zullen worden bewoond. De „provincie" maakt nog één voorbe houd en wel dat de inhoud van eventueel nog inkomende bezwaarschriften haar alsnog „noopt" een ander standpunt in te nemen. Het bezwaarschrift dat eerder reeds ingediend werd door mej. C. Bur german en de heer E. D. Consenheim is door de „provincie" reeds wél betrokken bij de standpuntbepaling dat de bereid verklaring zal worden afgegeven. Met de bouw van de nieuwe school voor het Prot. Christ. „Griftland-College" aan de Noor der weg zal mogelijk binnenkort begonnen kunnen worden. Reeds in oktober vo rig jaar waren de geschillen omtrent de toegangsweg opgelost en vond de aanbeste ding van het gebouw plaats. Niets stond de aanvang van de bouw meer in de weg, tot dat 20 december j.1. het ministerie het bestuur berichtte dat blijkens de voor de pe riode na 1985 opgestelde prognose, aanzienlijk lager uitkwam, dan de prognose waarop de.nieuwbouw is gebaseerd. Gebleken is dat de te bouwen eerste fase eigen lijk al te groot is voor de uiteindelijke bezetting. Er restte het bestuur toen twee op lossingen: een nieuw schoolgebouw ontwerpen öf de Christelijke Mavo van Soest een eigen afdeling in het gebouw van „Griftland" te geven. Voor deze laatste oplossing is gekozen. In een circulaire aan de ouders van beide scholen zetten de besturen van beide scholen deze nieuwe ontwikkeling uit een. De directie van de Mavo zegt, dat volgens het scholenbouwplan van het Ministerie van onderwijs de school in 1978 een nieuw gebouw zou krijgen. De gemeente Soest had hiervoor een stuk grond aan de Noorderweg, naast het nog te bouwen Grlftlaadcollege aangewezen. „Hoewel velen", aldus de circulaire, „deze plaats niet ideaal vonden, moesten we wel met deze grond genoegen nemen, daar de gemeente Soest ons niets anders De overheid probeert via allerlei subsidiemaatregelen de economische motor weer op gang te brengen. Deze beleidsmiddelen sorteren in de praktijk evenwel onvoldoende effect door een grote mate van onbekendheid bij het bedrijfsleven, die haar oorzaak vindt in de complexiteit, het veelal tijdelijke karakter en de vaak lange perioden van behandeling van stimuleringsmaatregelen. Bij al deze goedbedoelde pogingen om het economisch schip weer in goed vaarwater te doen belanden, wordt uit het oog verloren, dat werkgelegenheid in feite het resultaat is van succesvol ondernemen. Vertrouwen in en continuïteit van het overheidsbeleid is daartoe een eerste vereiste. Dit stelde de heer Drs. A. J. de Groot, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Eemland in zijn rede op 11 januari j.1. tijdens de nieuwjaarsbijeenkomst van de Kamer. De heer De Groot gaf een niet al te optimistische kijk op het economisch gebeuren, welke hij hoofdzakelijk toe schreef aan de teleurstellende ontwikke lingen op het vlak van rentabiliteit en investeringen. „Ondanks het feit, dat de regering heeft onderkénd, dat de winst cijfers kritische grenzen hebben over schreden, heeft het beleid in 1976 nauwe lijks bijgedragen tot enige rendements verbeteringen. De negatieve tendens op het gebied van de investeringen heeft zich in het afgesloten jaar in reële termen gesproken met 6% voortgezet. Het wisselvallige en ten aanzien van de investeringen zelfs nog zeer vage econo mische beleid is hieraan mede debet". De voorzitter maakte de eerste resulta ten van de zojuist door de Kamer afge sloten Enquête Regionale Bedrijfsont wikkeling bekend. Eén van de meest in het oog springende conclusies is, dat in reële termen gesproken slechts 18% van de ondernemingen een verbetering van het bedrijfsresultaat kon signaleren. De investeringstendens is in Eemland al evenzo in mineur. 37% van de bedrijven gaf te kennen in 1976 geheel te hebben afgezien van belangrijke investeringen, terwijl 16% een achteruitgang daarvan constateert. Deze voor de langere ter mijn angstige ontwikkeling wordt door de ondernemingen overwegend aan de onzekere toekomst toegeschreven. Wat de verwachtingen voor 1977 betreft, te kent zich een tendens tot stabilisatie van het economisch resultaat af. „Het con juncturele dal ligt kennelijk nog niet achter ons", aldus de heer De Groot. Frappant is voorts, dat in het district van de Eemlandse kamer niet minder dan 37% van de bedrijven met vacature problemen kampt. Een vraagstuk, dat zich in de industriële sector en in de detailhandel wel bijzonder hevig mani festeert. De detailhandel blijft in de regio trouwens in de verdrukking zitten. Ondanks de toeneming van de omzet dreigt het rendement in vele gevallen marginaal te worden, niet in de laatste plaats als gevolg van het strak blijvende prijzenbeleid en de nog immer oneven redig stijgende loonkosten. Drs. A. J. de Groot, voorzitter van de Kamer van Koophandel.

Soester Courant | 1977 | | pagina 1