Wiener Sangerknaben: „Zingende ambassadeurs' van Oostenrijk 50 jaar geleden in Soest VAN DE VEN DE BOEKENCLUB DE BAAS!!! INSTITUUT HULSCHER 9.90 9.50 14.90 9.90 14.90 22.50 22.50 50,- Meningen van Lezers „Slangenbosje"-s Spotvogel J «van Zal parkeerprobleem Varenstraat en omgeving Verlichting zebrapad Koningsweg Bloembakken in Egghermonde gereed Aanpassing straatverlichting Molenstraat alle jurken alle rokken alle truien HALVE PRIJS Spijkerjurken Jeans 30% korting Burgerlijke Stand Hü 14 Januari 1917 De taal der kruiden De Franken in Nederland Dracula door Bram Stoker 8.90 vosei* 94 cn Jugendstil in Wenen, München, Parijs, Londen Facetten van 50 jaar Nederlands Toneel Danvin en de Beagle iSoesterbergsestraat 53- Tel. 12419 Soester Courant van donderdag 13 januari 1977 De „Wiener Sangerknaben" zijn al vele eeuwen een begrip in de hele wereld. Sinds 1498 functioneren ze in toenemende mate als „de zingende ambassadeurs" van Oostenrijk. Het is weinig bekend dat de „Wiener S&ngerknaben" behalve in de zomermaanden élke zondagmorgen zijn te beluisteren tijdens de Mis in de Weense Hofburgkapel. De Mis begint om 9.25 uur. In 1977 kan men de „Wiener S&ngerknaben" elke zon- en feestdag zien en horen van 1 januari tot 26 juni (met uitzondering van 6 januari en 9 juni) en van 18 september tot 25 december. Het verdient aanbeveling toegangskaarten minstens vier weken te voren rechtstreeks te bestellen bij de Verwaltung der Hofmusikkapelle, Hofburg, A-1010 Wien. De kaartjes kosten 4,50 tot 12,-. De populariteit van de „Wiener Sanger knaben" is door de eeuwen heen groot gebleven. Het koor behield zijn eigen ka rakter. De „zingende ambassadeurs" van Oostenrijk geven geregeld concer ten in de hele wereld. De heldere stem men van de thuisblijvers klinken elke zondagmorgen in de Hofburgkapel. Er zijn in feite vier koren van 22 jongens. Twee koren zijn meestal op concert tournee. De reizen duren doorgaans drie maanden. Elk koor heeft een eigen diri gent, een opvoeder en een verpleegster, die een moederlijke taak vervult. De Hofburgkapel in de Kaiserburg heeft een rijke muziektraditie in Wenen. Hier ook begon in de tijd van Keizer Maximi- miliaan I de geschiedenis van de Sanger knaben. Maximiliaan. de humanist en kunste naar op de keizerstroon, besliste op 7 juli 1498 voor de Hofburgkapel in Wenen een groep jonge zangers bij elkaar te trommelen. De keizer had in Nederland - in die tijd de leidende muzieknatie in de wereld - een nieuwe stijl van musiceren en koorzang ontdekt. Geen wonder dan ook dat de eerste Sangerknaben en ook instrumentalisten uit Nederland kwa men. Na een eeuw ging de voorkeur uit naar Italianen. Allengs ontstond, vooral door het func tioneren van koren en orkest in de Hof burgkapel in Oostenrijk een eigen mu ziektraditie. waardoor de Oostenijkers zelf toonaangevend werden in de mu ziekwereld. Met de geschiedenis van de „Wiener Sangerknaben" en de Hofburgkapel zijn de namen van beroemde componisten verbonden. Christoph Willibald Gluck (1714-1787) was hof componist, Mozart werd het daarna en Joseph Haydn (1732- 1809) drukte ook een belangrijk stempel op de grote internationele reputatie van de Sangerknaben. Joseph Haydn en zijn broer Michael zongen zelf in het koor van de St. Stephan en hebben als Sanger knaben een deel van de traditie persoon lijk meegemaakt, tot en met de stern- breuk („kikker in de keel"), waarna elk zangknaapje dit koor moet verlaten. Franz Schubert (1797-1823), zélf Hof- sangerknabe van 1808 tot 1813, was voor de „Wiener Sangerknaben" het meest betekenisvol. Met zijn geniale muzikale vondsten drukte hij een belangrijk stem pel op het koor. Anton Bruckner (1824-1896) was Sanger- knabe in het klooster St. Florian en werd in 1867 organist van de hofkapel van We nen, waardoor hij een nauwe relatie kreeg met de „Wiener Sangerknaben". Zo waren er trouwens nog meer beroem de componisten en mucici die nauwe ban den met het beroemde Weense zanger tjeskoor hebben onderhouden. In 1918 tijdens de val van de Oosten rijks-Hongaarse monarchie leek het er even op dat ook de „Wiener Sangerkna ben" zouden verdwijnen. Josef Schnitt, de laatste hofkapelaan, behield evenwel zijn geestelijke ambt in de kapel. Door vele kunstvrienden aangemoedigd be sloot hij in 1924 wèer een knapenkoor op te richten en wel naar oude traditie in een internaat, omdat - zo meent men - al leen deze vorm van opvoeding waarborg is voor een optimale muzikale scholing. De nieuwe start in de moeilijke crisis tijd verliep niet zonder hindernissen, maar dank zij de persoonlijke inzet van Schnitt werd de reputatie van het koor snel hersteld. Aan deze hofkapelaan >s het dan ook te danken dat een oud brok je Oostenrijkse traditie nog steeds le vend is gebleven. Tegenwoordig is het Weense Augarten- paleis het „thuis" van de „Wiener San gerknaben". Twee maal per jaar worden audities gehouden voor kinderen van 7 tot 9 jaar met een begaafde stem. Op kosten van het „instituut" de „Wiener Sangerknaben" worden de geselecteer de jongelui volgens een systematisch leerplan, stemvorming en het bespelen van een instrument. Bij het toelatings examen op 9-jarige leeftijd wordt uitslui tend gelet op de muzikale prestatie. Con fessionele of sociale afkomst spelen geen rol. Het verblijf in het „internaat" van de „Wiener Sangerknaben" is gratis, hoe wel het instituut het moet doen zónder subsidies. De niet geringe kosten kunnen volledig worden gedekt door de opbreng sten van de concertreizen. Twee van de vier koren zijn vrijwel permanent op reis. De „Wiener Sangerknaben" hebben tij dens hun jaarlijkse tournees de laatste tientallen jaren gezongen in nagenoeg al le Europese landen, ook in Nederland. Voorts werden 22 concertreizen gemaakt naar de Verenigde Saten, vier tournees naar Azië en Tokio, vier keer bezochten de Sangerknaben Autralië en Nieuw-Zee- land, vijf maal waren ze in Zuid-Afrika en even vaak in Zuid-Amerika. Ze zon gen in de St. Pieterskerk in Rome en werden door de pausen Pius XI, Pius XII en Paulus VI ontvangen, evenals trou wens door vele staatshoofden. NEDERLANDSE ONDERWIJS INSTELLINGEN Molenstraat 11 - Soest - Telefoon 12900 Wij kunnen nog enkele kursisten plaatsen: Steno Nederlands WO. bedrijfscorrespondentie Praktijkdiploma do. boekhouden Typen Engels bedrijfscorrespondentie di. av. 21.00-22.00 uur Aanmelden: dagelijks aan ons Instituut of telefonisch 12900. ma. av. wo. av. di. av. do. av. ma. midd. do. midd. 19.30-20.30 uur 19.00-20.30 uur 20.15-21.45 uur 19.00-20.30 uur 20.30-22.00 uur 19.00-20.30 uur 13.30-15.00 uur Lady B. (met de Bee van Burger. Bur gerheer en Burgervrouw') Kon het niet laten, eens wat te gaan praten Voor een zaal vol mensen met warme wensen, Haar te zetten in de kou. „Alles", zei iemand, „wat ze ook zeg', vegen wij onmiddellijk weg.-" „Maar ze sprak toch nog geen enkel woord En gij veegt 't al weg? zo? ON-gehoord!?" De verwonderde vraag leed een neder laag. Lady B„ van dat alles totaal onbewust. Stak van wal. heel kalm en gerust. Het gehoor in de zaal deed wat branderig aan En zo kwam ze niét in de kou te staan. Toen kwam Brave Old Sir het woord even vragen, Steunend op 'n verhaal, al heel oud van dagen, Over spaarzaam heid met een geit en een kool. En dat al les gehuld in een roerend symbool. „Ik stel hier nu het past in de tijd De Gemeente in de persoon vpn de geit..." „Dan ben IK de geit!"zei schier bleek van schrik Lady B., in haar oog 'n onwezenlijke blik Ongelooflijk handig ging Brave Old Sir met z'n ,,kool"-verhaal (tot 't af was) deur. Om dan te wippen met ly rische zwier. Naar z'n slaapkamerraam. Dat stond op een kier. „Van 20 jaar her tot riu is zoet getierelier Door dat raam m'n woonstee binnen ge gleden. En geurige boslucht", zong hij met 'n afwezige zucht. „Ach ja van 20 jaar geleden tot hedenMet het Slangenbosje ga 'k naar bed en sta ik op En wat voor oog bleef daarbij droog; en wat voor neus bleef zonder drop. Toen hij zijn Ei gen Oude Koeien. In d'r sloten zo wee- moedsvol liet loeien Voor al uw AUTO, PLAAT- en SPUITWERK Beckeringhstraat 11 Tel. 11018 Wanner buitenlandse staatshoofden een officieel bezoek aan Wenen brengen, is een visite bij de jonge zangertjes in het Augartenpaleis meestal een vasteprik. De door de concertreizen (doorgaans drie maanden duren ze i verzuimde school uren worden door een intensief leerpro gramma ingehaald. Het geheim van het leersucce^van de „Wiener Sangerknaben" moet worden gezocht in het systeem van het onderwijs in het internaat onder leiding van 30 onderwijzers: in kleine klassen van 3 tot 10 leerlingen. De priv.é-school voldoet volle dig aan de voorschriften van de Oosten rijkse schoolwetten. Onvermijdelijk voor alle „Wiener Sanger knaben" is, dat hun stem van sopraan verandert in een tenor of die van een alt in een bas. Dan is het einde nabij, maar de Sangerknaben worden ruet zomaar ontsla gen. Als beloning voor hun actieve diensten mogen ze dan enige tijd gaan wonen op een klein slot, dat in de volksmond „het be jaardencentrum van de Wiener Sangerkna ben" wordt genoemd. Ze blijven daar goed verzorgd tot ze met goed gevolg de school opleiding hebben voltooid. Bij de „Wiener Sangerknaben" is alles tot in de puntjes geregeld, ook de nazorg. De „Wiener Sangerknaben" vormen niet alleen een koor van ernstige jonge kunstenaars met een rijke traditie, maar genieten ook faam door de bijzondere scholing zónder betaling, die door veel mannen in allerlei beroepen in hun verder leven zeer waarde vol blijkt te zijn. Toen spraken er nog een stUK or wat, Zij 't zonder die prachtige kleur van den Olden Sir). Maar dat beter 'n plaatsje gehad in 't Soester Blad. 't Blijft dus in mijn pen, daar ik als verslaggever een mislukking ben. Spotvogel! klap je spotvogels-waf fel maar dicht, Luistervink komt met een heel fijn bericht: „Mus, mees, ekster, meeuw, spreeuw. Leden onzer Vogel- schaar! 'k roep je allen bij elkaar. Hoort toe! Op de rand der zaal gezeten, kwam 'k veel heuglijk nieuws te weten: Lieve jonge mensen en misschien wat ouwe Willen bij ons warme nesten komen bouwen Met goten en daken, waar wij de onze op kunnen maken. Er komen tuinen met bessenstruikendaar mogen wij al tijd iets van gebruiken. En pierenvolle hopen mest! vlakbij ons nest! En dat ligt goed beschut. En trouwe zorg voor volop eten wordt nooit vergeten! Als de men sen beginnen, voor hun gezinnen ruimte te winnen, Dan winnen ónze families in 't vrije luchtruim mee. Dus tot beider ge not. Dat heet, naar er in de zaal eentje zee: „Ruimtelijk ordenen naar alle kant"; dat snapt zelfs 't kleinste vogel verstand. Weest welkom dus, lieve Nieu welingen! en hoort ons zingen Voor al die- fijne toekomstdingen. Saam in de vrije, frisse natuur Vogeltjes en Mensen- buur. Pierewiet, pietepiet! Tjoeke tjoek, fwiet fwiet Een kleumige kikker aan de kant dacht: Wat astrant! Die leuke vliegertjes né men zowaar ongevraagd Inspraak In al dat rumoerige Mensengekwaak kwaak kwaak Braamhage H. M. Loeven Iedere donderdagavond MOSSELAVOND van 18.00 tot 24.00 uur. Tijdig reserveren. STEENHOFFSTRAAT 47 TELEFOON 02155-18252 Naar aanleiding van een bespreking van de bewonerscommissie Varenstraat met de wethouder van openbare werken over het parkeerprobleem aan de Varen straat en omgeving heeft het college van burgemeester en wethouders besloten dat er paaltjes geplaatst zullen worden tussen de flats, vanaf de garages in het rond, zodat auto's daar niet kunnen rijden en parkeren. Het college van burgemeester en wet houders heeft de directeur gemeente werken verzocht de verlichting nabij het zebrapad op de Koningsweg te bekijken of verbetering van deze verlichting no dig is. Waarschijnlijk is de verlichting ter plaatse onvoldoende en ontstaat er aldus een onveilige situatie voor personen die moeten oversteken. De gemeentelijke plantsoenendienst is inmiddels gereed gekomen met het aan brengen van twee grote houten bloem bakken in de wijk Egghermonde. De beide bakken zijn geplaatst in de plant soentjes Spad/rumpler en Morane/Far- man. In het voorjaar zullen de bloembakken - die in hoogte verschillen - beplant wor den met heesters en bloeiende planten. Zolang het weer het mogelijk maakt gaat de plantsoenendienst verder in de wijk ,om bomen te planten, zodat deze zomer de hele wijk in een groen jasje is gestoken. De PUEM heeft van het college van burgemeester en wethouders toestem ming gekregen verkabelingswerkzaam- heden uit te voeren langs de Molen straat. Tengevolge van de verkabeling dient de straatverlichting aan de nieuwe situatie te worden aangepast. De bestaande armaturen staan te ver en op onregelmatige afstanden van elkaar, waardoor de verlichting onvoldoende is. Het college heeft de PUEM dan ook gevraagd de straatverlichting met vier lichtmasten uit te breiden. GEBOREN: Miranda, dochter van H. van Es en H. C. M. van de Wetering. - Foad Amar Mohamed, zoon van A. M. Hadouch en F. Abache. - Willemijn, dochter van J. C. M. Steentjes en D. H. Deege. Elles Hubertina Leonardus, dochter van J. H. M. Mullers en J. G. M. Rompelberg. - Maarten Cornelis, zoon van C. F. Stro bosch en M. H. T. Sprengers. ONDERTROUWD: Reijer Johannes Hermanus Koster en Géraldina Cornelia Rademakers. - Jan Klopman en Hubertina Maria Pander. - GEHUWD: Arie Bezemer en Theresia Paulina Pe- tronella Maria van den Deijssel, OVERLEDEN: Hendrik Borreman, echtgenoot van A. B. Mensink. - Stijntje Ruiter, wed. van P. Nieuwenhuis. - Grietje van Uiting, wed. van H. Koerts. - Louis Christiaan Witte- bol, echtgen. van E. de Wit. - Cornelia Adriana Scheepbouwer, echtgen. van H. G. W. Frijling. - Maaike van Vugt, echtgen. van T. Deelen. Café-restaurant „Bosch en Duin" aan de Bosstraat; vijftig jaar geleden. De situatie daar is nu wel grondig ver anderd met de manege „El Dorado" en de voetbalvelden van SEC en S.O. Soest. VOORHEEN EN THANS: Er was eens een dorpje, heel net en heel klein Omgeven door boschen, zoo heerlijk en fijn Toen woonden er menschen in hut jes van leem En speelden er kinderen zoo dartel omheen. Men dacht in de stad toen nog niet aan 't bestaan. Doch 't is met de jaren vooruit nu ge gaan Men leest in couranten, heel deftig en fier, Gezondheid is alles en dat vindt men hier. Men vindt er de rust, in de stad vaak ontbeert, Men snuift hier de lucht maar zoveel men begeert. Men is hier zoo vrij, als een vdgeitje blij, „Het is hier gezond", klinkt uit menige mond. •Er was eens een dorpje, heel net en heel klein, Maar weldra zal 't nu geen dorpje meer zijn; Men bouwde hier huizen en villa's meteen, Verwacht werden menschen: de tocht was hierheen. Thans is 't geworden een dorp heel groot. Met huizen en villa's en ramen in lood; Ook is nu in wording, te lang reeds ontbeert. Wat heel goede zaken, door stadsmensch geëerd. Dra openen dee'z winkels in zeeën van licht, Een grootere toekomst, 't werd menschelijke plicht. —Men kan hier dan krijgen van alles zoo wat, En gaat men uit Soest nooit meer naar de stad. NIEUWE ZAKEN: De opening van nieuwe zaken is in onze gemeente de laatste tijden aan de orde van den dag. Kwam op Soestdijk het eerste complex win kelhuizen in aaneengesloten orde gereed. Soest wenscht daarin niet achter te blijven. Het eerste complex in de Torenstraat is ook nagenoeg gereed en twee der toekomstige bewoners, de heeren Kuijpers en Maris, die daar een wijnhandel en een drogisterij naar voren brengen, zagen reeds kans hun zaak dezer dagen te openen. Belde zaken zien er flink uit en getuigen van een in het vak bekend zijn. Aan belde heeren onze beste wenschen. NIEUWE ZAAK: Wij verwijzen onze lezers naar een in dit blad voorkomende' advertentie, betref fende de a.s. opening van het hotel-pension van de heer S.v.d. Kuilen, aan de Koudhoornweg. De ver andering door genoemden heer daar aangebracht, is voor velen op dit punt onbegrijpelijk. En toch zou den we zeggen, niemand beter dan hij zelf weet hoe noodig deze uitbreiding was. Het pension door hem daar reeds eenige jaren gedreven, is thans omgezet in een hotel-pension met veel ruime kamers, groote theetuin met overdekt terras, groote zaal voor par tijen. vergaderingen, feestelijkheden enz., terwijl eenige auto-garages niet werden vergeten. Het ge heel ziet er zoo flink en grootsch uit.-dat het zien van het geheel een wandeling naar Koudhoorn loont. GEEN ONGEOORLOOFD SCHOOLVERZUIM: Met betrekking tot het gesprokene door den heer v.d. Berg in de laatst-gehouden begrootingsvergaderine. inzake uitbreiding openbare school Beetzlaan en de verlegging van de grens voor de beide openbare scholen, is onderstaande mededeellng ongetwijfeld van belang. De kantonrechter te Alkmaar heeft overeenkomstig den eisch van rechtsvervolging ont slagen P. M. aldaar, die terecht had gestaan wegens het niet voldoen aan de leerplichtwet. De man had zijn leerplichtig kind thuis gehouden van school, om dat hij zich niet kon vereenigen met het besluit van B. en W„ dat het kind naar een andere school zou moeten gaan. Voor een aantal kinderen was een der gelijke maatregel getroffen, om een nieuwe school bevolkt te krijgen. Met beklaagde waren nog de ou ders van zestien kinderen onwillig, zoodat geen de zer na de groote vacantie meer een school bezocht. Het O.M. had zijn eisch gegrond op de overweging, dat B en W. en niet de inspecteur L.O. den eisch tot overplaatsing hadden gegeven. DIEFSTAL: Tijdens afwezigheid der bewoners is ingebroken in de villa van Mevrouw P. aan den Ei- gendomw'eg alhier. Een radio-toestel en een tafel kleed worden vermist. De politie heeft de zaak in on derzoek. AANRIJDING: Vorige week Donderdag kwam de rijwielhandelaar D.B. op den hoek van de Molen straat in botsing met een auto, komende uit de rich ting Soestdijk. Het rijwiel van B. werd geheel ver nield. terwijl B. met de schrik vrij kwam. Verzeke ring dekt de schade. KEGELCLUB: Te Soesterberg is in het Hotel ,,'t Zwaantje" een Kegelclub opgericht onder den naam „Eerste Soesterbergsche Kegelclub". Als bestuurs leden zijn gekozen de heeren Grootewal, voorzitter; Wiersma, secretaris; v.d. Griendt, baan-comm. Nieuw Rijwielpad: Vanaf de Paltz is een nieuw rij wielpad aangelegd aanvankelijk langs de spoorlijn Soest-Utrecht en vervolgens over die lijn door de heide naar het rijwielpad naar Den Dolder, dat, loo- pende achter de openbare school, ongeveer ter hoog te van het station Den Dolder op den grooten weg komt. Vanaf Soest, De Vuursche, Hilversum, enz. is dit pad een kortere verbinding met Den Dolder en het vliegveld Soesterberg en Zeist. Aan U.M.O. de eer van den aanleg. UIT DE ADVERTENTIËN: TWEE PERSONEN: bieden zich aan voor het spit ten van tuinen en schoonmaken en lakken van ijzer hekwerk; ledigen van putten enz. voor 2,50 per dag. Adres Beetzlaan 78, Soest. GRIEP, natuurgeneeswijze; Het beste midel tegen griep, verkoudheid enz. is zuivere heidehoning. Ver krijgbaar a 90 ct. per pond, bij „Imkerij Eemland", Bosstraat 12, Soest. Bestellingen ook per briefkaart. WINKELHUIS TE HUUR: gelegen aan de Toren straat; 1 Februari te aanvaarden. Te bevragen Van Weedestraat 9. OPENBARE VERGADERING: op woensdag 19 ja nuari, 's avonds 7% uur in Hotel „Bosch en Duin", Koudhoornweg 2, S. v.d. Kuilen. Doel: Oprichting van een gesloten club voor de zaal. OVERDRACHT: Hierdoor deel ik u mede, dat ik mijn winkel en smederij heb overgedaan aan de fir ma Gebr. Gielen te Baarn. U dankend voor de zoove le jaren genoten gunst, beveel ik U mijn opvolgers ten zeerste aan. Wed. G. van den Burg; Van Weede straat no. 9. rt t, nu met 64 kleurenplat! van 35.00 voor 9.90! door Mellie Uyldert het beroemde kruidenboek, nu met 64 kleurenplaten, qebonden uitgave. 260 blz. overzichtelijke en rijk geïllustreerde uitgave, door dr. d.p. blok, over de rol van de franken in de beschavingsgeschiedenis van ons land. gebonden. van 36.50 voor 15.90 de meest gelezen, verlilmde en vertaalde griezelroman over de vampier der vampiers, superpaperback, 446 blz. van 22.50 voor I Erich Maria Remarque: Schimmen in het paradijs onvergetelijke roman van de beroemde schrijver van 29.50voor Wi/bur Smith: Diamantjagers weer zo'n spannende Afrikaanse roman van de schrijver van „Gold" van 22.90voor De kleurrijke wereld van de Vogeis/het Paard/de Hond/ de Kat Magnifieke boeken berstensvol foto's, alle in kleuren, boeiende tekst, in forse gebonden uitvoering tegen uiterst aantrekkelijke prijzen: Hond: slechts. Kat: slechts. slechtsfea Paard: slechts formidabel, gebonden plaatwerk met tientallen paginagroot uitgevoerde kleurenreprodukties en toelichting in de nederlandse taal. slechts 12.90 interviews met prominenten en tal van affiches en foto's in een luxe gebonden uitgave, groot formaat. 236 blz. van 25.00 voor 9.90 Het schip vaart uit Onze zeilvaart in de negentiende eeuw van 49.50 Nederlandse zeilschepen in de negentien eeuw van 49.50 I i bot vermaarde. ri|k geïllustreerde boek over darwms reis met I -<A de beagle. grondslag voor zijn evoiutiethene van 32.50 voor 19.50 Tientallen nieuwe literaire paperbacks, zoals: Krteza: De terugkeer van Filip Latinovicz r nn 15.- NU Schilp: Herman Heijermans O QA 10.50NU VivU Strindberg: Leesboek voor de lage standen c QA 16.90NU □•«JLS Kurban Said: Ali en Nino (meesterwerkje) e Qf| 17.90...NU ïïiW Schultz: De kaneelwinkels A nn 12.50NU f.«W Fjodor Sologoeb: Een kleine demon q QC 22.50 NU 0.93 tsaak Babet: Brieven naar Brussel fi nn 17.50NUÖ.ÖU Gerard Bilders: Vrolijk versterven C AF 19.50NUO.ÖU L:1 uw ICOB-boekhandel: Jtii\wirdaj moiveol

Soester Courant | 1977 | | pagina 3