Onderscheidingen voor brandweercommandanten te Soesterberg Soester politie loste vorig jaar 60% van de (plaatselijke) misdrijven op Nu ook uitzending in Honsbergen AROS breidt uit! In de rij „Voor een appel en een ei" Dit jaar karnavalsoptocht voor de Soester jeugd Hooiberg in kerkebuurt herbouwd op historisch juiste plaats Positie Nederlandse Export door stijgende loonkosten bedreigd Soester winkeliers willen koopavond op donderdag Organisatie van het Soester Karnaval 1977 draait reeds op volle toeren NEC-directeur Fokkema: foto Herman van Dam| Donderdag 20 januari 1977 55e jaargang no. 22 SOESTE81 COURANT Verschijnt iedere donderdag Abonnement per kwartaal f 5,00. Buiten Soest per kwartaal f 10,-. Uitgave Drukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152 - Postgiro 126156 De burgemeester spelt brandweercommandant Luyf de medaille voor 35 jaar trouwe dienst op; rechts de gedecoreerde onder-commandant H. Vos. Bij hun afscheid: „Elke procent waarmee de stijging van loonkosten de stijging van de prijzen over treft, resulteert in minstens 2 miljard verlies aan orders voor de exporterende in dustrie. In de praktijk komt dit hierop neer, dat daardoor nogeens extra 20.000 ar beidsplaatsen op de tocht komen te 9taan." Aldus de heer Lambert Fokkema, di recteur van de Nederlandse Export Combinatie NEC, in zijn hedenmorgen gehouden nieuwjaarsrede. De heer Fokkema deed in dit verband een klemmend beroep op al diegenen die betrokken zijn bij het voeren van loon onderhandelingen. Hij noemde het cata strofaal, wanneer ons land zichzelf in een geschil om al dan niet volledige prijscompensatie internationaal uit de markt zou prijzen, zoals dit in bepaalde sectoren zoals bijvoorbeeld de textiel en in het vreemdelingenverkeer reeds het geval is. De situatie zou naar de mening van de heer Fokkema nog meer verergeren, wanneer bij een eventueel mislukken van de loononderhandelingen de arbeids- vrede zou worden verstoord. Behalve met de traditionele concurren tie van de landen met lage arbeidskosten zoals het Verre Oosten, de landen van het Oostblok en de Derde Wereld, heeft Dit een door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Eemland ingesteld onderzoek is gebleken dat de Soester winkeliers „unaniem" de voorkeur ge ven voor de donderdag als koopavond. De middenstanders in Soesterberg wil-, len de vrijdagavond als koopavond hand haven, mede omwille van de duidelijk heid voor de klanten. De K. v. K. adviseert de raad de koopavond voor Soest en Soesterberg vast te stellen conform de wensen van de winkeliers. De Kamer stelde het onderzoek in in verband met de Winkelsluitingswet 1976. Daarin is bepaald dat de gemeenteraad verplicht is één avond in de week, hetzij donderdag hetzij vrijdag, als koopavond aan te wijzen. Het onderzoek strekte zich uit over het hele Eemland gebied; in Soest werden daarbij betrokken de vereniging De Soester Ondernemer en in Soesterberg De Soesterbergse Middenstandsvereni ging. De voorkeuren laten niets aan duidelijkheid over: Soest van de vrijdag naar de donderdag: Soesterberg de be staande situatie (op vrijdag) continue ren. Wat de omringende plaatsen aangaat blijken Baarn, Bunschoten, Eemnes, Leusden, Renswoude en Woudenberg ook de voorkeur te geven aan de vrijdag se koopavond. Amersfoort, op de Mid denstandsvereniging van Hoogland na, kiest voor de donderdagavond. Hoogland blijft voorstander van de vrijdagavond. Aan de Soester raad is voor wat Soest en Soesterberg betreft, het laatste woord. onze exporterende industrie thans ook nog rekening te houden met de lage va luta van Europese landen als Engeland en Italië. Wanneer wij er desondanks in veel ge vallen toch in geslaagd zijn om tegen over deze concurrentie het hoofd boven water te houden, dan is dat niet in de laatste plaats te danken aan de tradi tioneel betrouwbare levertijden van de Nederlandse industrie. Het zou van een onvergeeflijke kortzichtigheid getuigen, als wij deze zekerheid in gevaar brach ten door ondoordachte manoeuvres in het vuur van de jaarlijkse loonstrijd. Onze afnemers in alle landen van de wereld zijn bovendien kooplieden genoeg om daarnaast het financiële argument te laten meetellen. Elke loonsverhoging die niet prompt gecompenseerd wordt door een adequate opvoering van de produkti- viteit, is als een boemerang die zich uit eindelijk richt tegen de hand die haar hanteert. Aldus de heer Fokkema. Met als motto: „De Aros is er nu ook voor u" ziet de Soester omroep binnenkort een lang gekoesterde wens in vervulling gaan. Op woensdag 26 januari a.s zal namelijk een eerste uitzending plaatsvinden in Hons bergen, die het begin moet zijn van een reeks uitzendingen buiten het ziekenhuis Zonnegloren. Reeds enkele jaren werd gedacht aan de mogelijkheid om het aantal program ma's uit te breiden naar de diverse te huizen, maar steeds moesten de plannen in de kast gestopt worden, omdat het no dige geld ontbrak. Dankzij de Soester donateurs, de diverse akties (georganiseerd door o.a. de Lions club, Smitshof e.a.) en de talrijke giften, zijn de Aros-medewerkers er eindelijk in geslaagd de benodigde apparatuur te completeren. De bewoners van de Mal- va-hoeve en het Van Arkel-instituut wer den al enige tijd van muziek voorzien, door de Aros en nu dan eindelijk het eer ste van de bejaardencentra, n.1. Hons bergen. Bij de omroep leeft de hoop, dat het programma zal aanslaan, zodat ge regeld programma's verzorgd kunnen worden. Het is de bedoeling, dat de buurtbe woners rond Honsbergen en de bewoners zelf, vanzelfsprekend alleen degenen die de 60 jaar zijn gepasseerd, getuige kun nen zijn van deze uitzending, die „live" zal plaatsvinden in de grote zaal; aan vang 20.00 uur. Hoe dit programma er uit zal zien is voor namelijk afhankelijk van de bezoekers in Honsbergen, die verzoekplaten kun nen aanvragen. AROS-medewerkers op weg naar Honsbergen voor uitzending. foto Herman van Dam J. Borger zijn scheidende collega Luyf toe. Namens de commandanten in de re gio Eemland bracht hij de waardering over voor de inbreng en het werk van de heer Luyf, die hij een geschenk overhan digde. Hij heette vervolgens de heer Tammer welkom in de kring van Eem- land-commandanten. Nadat de heer C. J. Corver de echtge note van de komende en vertrekkende commandanten bloemen aangeboden had, volgde een drukke receptie. Onder de bezoekers waren oud-burgemeester mr. S. P. baron Bentinck, gemeentebe stuurders, vertegenwoordigers van de koninklijke marechaussee, de politie, het Rode Kruis, de Bescherming Bevol king, vertegenwoordigers van het ver enigingsleven en van bedrijven en parti culieren. De wijkraad was nagenoeg vol tallig aanwezig om afscheid te nemen van de heren Luyf en Vos en de heren Tammer en Vos te feliciteren met hun benoeming. In Soesterberg zijn twee brandweerfunctionarissen bij hun afscheid onderscheiden. Commandant J. A: Luyf en ondercommandant H. J. Vos, die respectievelijk 35 en 40 jaiar deel uitmaakten van het vrijwilligers korps, kregen de zilveren legpenning van de gemeente. De heer Vos werd bovendien koninklijk onderscheiden met de zilveren n edaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau de heer Luyf met de b andweermedaille voor 35 jaar trouwe dienst. De eretekenen werden door de b rgcmeester uitgereikt. Zij installeerde ook de nieuwë bevelvoerders; comman- d nt C. A. Tammer en ondercommandant C. J. Vos. H t officiële afscheid werd afgesloten met een druk bezochte receptie. Zoals reeds genoegzaam en uit vorige publicaties bekend is wordt het Soester Karnaval 1977 dit jaar gehouden in de grote fabriekshal van „Frejo" aan de üorresteinweg. Een prachtige gelegenheid, waarin het Soester Karnaval volop kan worden gevierd. De verschillende commissies o.a. voor inrichting zaal, kinderkamaval en kin deroptocht draaien al op volle toeren. Inderdaad u leest het goed, dit jaar komt er weer een karnavalsoptocht voor de Soester kinderen. Nadat deze optocht enkele jaren geen doorgang vond, wil het bestuur van de Narre Knollen alle moei te doen voor dit jaar weer een mooie kinderoptocht samen te stellen. Deze optocht, die wordt gehouden op karnavalszaterdag, direkt voorafgaand aan het Kinderkamaval in hal „Frejo" zal bij het gemeentehuis starten. Dat vele kinderen gecostumeerd aan deze optocht zullen deelnemen is begrij pelijk, want zij allen doen direkt na de optocht mee aan de kinderkarnavals- middag. Voor de kinderen zal het echter ongetwij feld veel leuker zijn om op een of andere originele manier aan deze optocht deel te nemen. Het comité denkt hierbij aan versierde fietsen, autopeds, kindertrek wagens enz. kortom alles wat „ongemo toriseerd" kan meerijden. DE NARRE KNOLLEN Ook de Soester bedrijven hebben de gelegenheid om aan deze optocht deel te nemen en op karnavaleske manier rekla- me te maken. Deze mogelijkheid is er in het verleden niet of nauwelijks geweest. Het bestuur van de Narre Knollen wil dit jaar de mogelijkheid tot deelname door de Soes ter bedrijven van harte aanbevelen. .Aanmelding tot deelname kunt u doen 'bij: H. P. Hagen, Korte Brinkweg 1, telefoon 16502 en W. van Doorn, Middel wijkstraat 24, telefoon 15073. „Het aantal misdrijven steeg van 323 in 1975 tot 454 in 1976. Een toename van maar liefst 40%. Vooral het aantal eenvoudige diefstallen en vernielingen blijkt sterk te zijn gestegen. Gelukkig heeft het oplossingspercentage hiermee gelijke tred gehou den; n.1. een stijging van 36 naar 60%", aldus commissaris J. K. Adema tijdens de nieuwjaarsbijeenkomst van het Soester politiekorps. Hij wees in zijn toespraak op de vele wij zigingen die zich vorig jaar binnen het korps voordeden; het korps werd een commissariaat wat weer vele perso- neelspromoties ten gevolge had. Verder werd het portofoonnet operationeel, de dependance aan de Steenhoffstraat werd in gebruik genomen, het wagenpark breidde uit. er werd nieuwe apparatuur aangeschaft, terwijl nu ook de uitbrei ding van de meidtafel in het stadium van uitvoering is beland. Bovendien wer den inmiddels de eerste stappen gezet in de richting van een geheel nieuw politie bureau. Dat alles was niet mogelijk ge weest, constateerde de heer Adema, zon der de medewerking van de burgemee ster en hij verzocht zijn gehoor de dank baarheid van het korps met een applaus te onderstrepen. Wat de toekomst betrof bleef ook voor hem veel „in nevelen gehuld". Daarbij doelde hij o.a op de uitbreiding van het aantal brigadiersplaatsen. Wel zou ge poogd worden een voorzichtige aanzet te maken met een loopbaanplanning. Overigens constateerde hij dat vele za ken in het voorbije jaar geluidloos afge handeld waren. ,,Ik denk hierbij", aldus de commissaris, „aan de geleverde krachtsinspanning bij de vliegfeesten te Soesterberg; de afhandeling van de dodelijke ongevallen en dan nog een ech te ontvoering en een demonstratie' Hij somde verder op dat het aantal door drank onbekwame autobestuurders toe nam van 54 tot 61; het aantal aanrijding afnam van 796 tot 761 en het aantal „ter kennis van de recherche gekomen mis drijven" toenam van 323 tot 454. Daar van werden er 286 (ofwel 60%) opgelost tegen 115 in 1975 (c.q. 35,6% De misdrijven bestonden uit: 12 gevallen van oplichtingen (10 opgelost); 4 mis drijven tegen het leven (4 opgelost); 7 mishandelingen (7 opgei.); 477 diefstal len (221 opg.32 vernielingen (13); 5 misdrijven tegen de openbare orde (5); 8 sexuele misdrijven (5)3 verduisterin gen (3); 3 brandstichting (3) en 3 vals heid in geschrifte (3). Ook werden 9 ge vallen van heling opgelost en 3 overtre dingen van de opiumwet. De diefstallen die aan de heling vooraf gingen werden niet aangegeven. Er werden 42 bromfiet sen en 248 fietsen gestolen en respectie velijk 16 en 92 voertuigen konden aan de eigenaars worden teruggegeven. De overtredingen betroffen: wetboek van strafrecht 12; wegenverkeerswet 3990; jacht-, visserij- en vogelwet 8; wa penwet 8; economische overtredingen 12; rijtijdenbesluit 23; overige bijzon dere wetten 80; gemeenteverordeningen 49 en waterschapsverordeningen 2. Dat bracht het totaal aantal overtredingen vorig jaar op 4184, 25 méér dan in 1975. Het aantal transacties direct betaalde boetes) steeg tot 1176; 374 méér dan in 1975. Wat de ter kennis van de politie gekomen misdrijven betreft waren er dat in 1968 -245; in 1969 - 300; in 1970 - 328; in 1971 - 432; in 1972 - 537; in 1973 - 473; in 1974 - 690; in 1975 - 764 en vorig jaar 1020. Ir haar toespraak prees de burge rt: :ester de manier waarop de heer Luyf zi n mensen steeds gemotiveerd had en a: nspoorde zich via studie verder als bi mdweerman te bekwamen. „U hebt m >t een warm hart leiding gegeven aan to korps, zodat een teamgeest is ont- st an, die bij oefeningen, brand en studie er belangrijk is. maar óók om als club in irije tijd gezellig bij elkaar te zijn". D' burgemeester, die bekendmaakte dat de Soesterbergse brandweer vorig jaar 67 keer is uitgerukt, wees er op dat co nmandant Luyf ook in regionaal ver- bi ïd opbouwend werk had verzet. Zij be- di ikte in hem het hele korps. D heer Vos noemde zij een bijzonder m n. die onder meer twintig jaar be st! urslid van de brandweer is geweest. Zi vond dat hij in Soesterberg aardig zij i partijtje had meegeblazen, hoewel hi; er niet geboren was. Naast brand- tff irrnan en ondercommandant was hij be tuurslid van de VW en van de mid- de standvereniging. Zij stelde hem an eren ten voorbeeld. De nieuwe commandant, de heer C. A. Ta nmer, al 21 jaar lid van het korps, in sta leerde zij met het overhandigen van de vitte bevelvoerdershelm, ,,u zult het nie gemakkelijk hebben om het werk var de heer Luyf te evenaren", De zoon van de scheidende ondercommandant, de 1 eer C. J. Vos, kreeg tenslotte uit han- der van de burgemeester zijn officiële benoeming tot ondercommandant. Dankwoorden spraken zowel de heer Luyï als de heer H. J. Vos. De heer Luyf droég de hem toegezwaaide lof over aan het hele korps. „Het was een plezie rige tijd die niet mogelijk geweest was zonder de steun van allen met wie ik heb mogen samenwerken", aldus de heer Luyf. Hij bedankte vooral het gemeente bestuur en prees de goede verstandhou ding met de collega's in Soest en met de politie. Dank bracht hij ook aan de korpsleden voor hun inzet, plichtsbe trachting en kameraadschap. Ook de heer Vos dankte het korps: „woorden schieten te kort en mijn ge moed schiet vol om u meer te bedanken dan met „dank u", aldus de heer Vos. Namens de Soester brandweer bedankte commandant Groart voor de samenwer king en bood de scheidende commandan ten een platenbon en een asbak met brandweerembleem aan. Tenslotte sprak de Amersfoortse commandant Naar de mening van de bekende beschermer en restaurateur van oud-Soest, de heer A. C. van Ee, hoort de door hem herbouwde hooiberg thuis in de omgeving van de Oude Kerk en het oude Soest. Hij had hem niet herbouwd om hem zelf te gebruiken maar om oud-Soest compleet te maken. „Als je aan het restaureren bent, dan weet je niet altijd waar je uitkomt; er komt zoveel bij kijken en al had ik die hooiberg di rect in mijn hoofd, ik ben door alle beslommeringen vergeten er een vergunning voor aan te vragen", aldus de heer Van Ee. In de vergadering van de commissie voor de beroepschriften, waar zijn be zwaar tegen de geweigerde vergunning behandeld werd, zette hij omstandig uit een, hoe het zo gekomen was. „Je weet nooit precies waar je aan be gint: je weet niet wat je te wachten staat en waar je naar toegroeit. In 1973 kreeg ik een vergunning voor de restauratie van één pand in de Kerkebuurt. Nu het klaar is, zijn het drie panden gewor den", verklaarde hij. „Als ik aan nieuw bouw begonnen was, dan had ik niet hier gezeten. Dan denk je aan vergunningen; maar nu is het me door het hoofd ge gaan". Overigens dacht hij dat ook voor de her bouwde pomp een vergunning nodig ge weest zou zijn; „zo groot als dat ding is en op die plaats!" Wel wist hij zeker dat de hooiberg op een historisch juiste plaats herbouwd was, „zestig jaar gele den stond er daar ook één", en hij hoorde bij het beschermde dorpsgezicht, dat stond voor hem vast. „Als ik nu hier niet zat en mijn verzet op gaf, dan zou ik een slechte voorvechter voor het herstel van de historie zijn". Hij gaf toe dat hij het vergeten had, maar hij zei ook dat hij nooit gedacht had, daLhij fout was. Wethouder Hoekstra, die namens het college de vergadering van de beroepen- commissie bijwoonde, begreep de heer Van Ee ten volle. Hij nam hem ook niets kwalijk. Toen evenwel plots de hooiberg er stond, zonder dat de heer Van Ee er ooit met iemand over gesproken had, kon het college niet anders dan zoals nu gehandeld was en de vergunning werd geweigerd. Op vragen van de commissieleden zette de heer Van Ee nog uiteen dat de hooi berg straks deel gaat uitmaken van een kruidentuin, die nog aangelegd moet worden. Voor die tuin waren overigens reeds 180 beschermde rozen geplant en de tuin zou ook t.z.t. voor het publiek toe gankelijk worden. Als bovendien de kunstgalerij, onderge bracht in een deel van de gerestaureerde Drie Ringen weg zou gaan. dan zou in dat deel van het pand de (Soester) oudheid kamer gevestigd wprden. Het werd daar allemaal oud-Soest en daar paste de hooiberg in. „Niemand heeft er last van", verklaarde de heer Van Ee ten slotte. Voor stuntwerk bestaat altijd belangstelling. Zo ook voor de opruimingsstunt van juwelier Colitico in het winkelcentrum Van Weedestraat. Zijn „voor één appel en één ei"-aanbieding trok ook dit keer weer een aantal zeer prijs-bewuste lieden, die er zelfs niet tegen opzagen de nacht al wachtend door te brengen voor de winkel. Over gebrek aan belangstelling mochten zij niet klagen; de hele lange avond en nacht niet. 't Was wel koud en vooral nat, maar de beloning, een mooi horloge voor slechts een appel en een ei, mocht er wezen. Het was het wachten meer dan waard. foto Herman van Dam

Soester Courant | 1977 | | pagina 1