Eigendomweg gedeeltelijk voor gemotoriseerd verkeer afgesloten Brandweer nam afscheid van vier vrijwilligers Verzet tegen hungalowbouw rond Slangenbosje duurt voort Brandweer afgelopen weekend tweemaal in aktie Zaterdag Kielenbal van de Narre Knollen 135 omwonenden richten zich opnieuw tot B. en W. Nauwelijks kans op Moeder-Mavo in Soest Dit jaar bezoek van vreemde Prins met Raad van Elf Donderdag 27 januari 1977 55e jaargang no. 23 SOESTER 8 COURANT Abonnement per kwartaal f 5,00. Buitén Soest per kwartaal f 10,-. Verschijnt iedere donderdag Uitgave Drukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratieVan Weedestraat 29, Soest Tel. 14152 - Postgiro 126156 foto Herman van Dam «foto Herman vanDaml De burgemeester voorziet de scheidende brandweerman D. Stolk van de nodige geschenken. Naast hem de heren Wiggermans, Van Doorn en Huizinga, die ook afscheid namen van het brandweerleven. De brandweer heeft tijdens de traditionele januari-bijeenkomst waarop de leden het jaarverslag krijgen uitgereikt, afscheid genomen van vier vrijwilligers. De heren Joh. Wiggermans en P. M. Huizinga moesten op grond van de leeftijdsgrens van 55 jaar zich uit actieve brandweerdienst terugtrekken, de heren C. J. van Doorn en D. A. Stolk om gezondheidsredenen. Zij werden zowel door de brandweer als door het gemeentebestuur met cadeau's uitgeluid. Wiggermans kreeg bovendien het brandweerkruis voor veertig jaar trouwe dienst, Van Doorn het kruis voor 12% jaar trouwe dienst. In zijn welkomstwoord begroette com mandant J. F. Groart onder anderen oud-burgemeester mr. S. P. baron Ben- tinck, erelid. Burgemeester mevrouw mr. J. M. CorveT-van Haaften consta teerde in haar toespraak, dat de brand weer als hulpverlenende instantie een steeds belangrijker taak krijgt. Hierop wezen de meeste van de 284 uitrukken die in 1976 yverden geregistreerd. De burgemeester ontzenuwde vervol gens de geruchten, dat de brandweer tij dens een oefening in de voormalige open bare mavo aan de Middelwijkstraat ver nielingen zou hebben aangericht in delen van de oude school, die nog bij anderen in gebruik zijn. Onderzoek had uitgewe zen, dat de brandweer niet schuldig was aan de vernielingen. Het beste bewijs hiervoor werd trouwens door de politie geleverd, die de daders opspoorde. Mevrouw Corver nam vervolgens af scheid van de heer Wiggermans, die op vijftienjarige leeftijd al niet bij de brandweer weg te branden was. Veertig jaar lang stond hij dag en nacht klaar voor het vrijwilligerswerk. Naast het brandweerkruis en de bijbeho rende oorkonde, bood.de burgemeester hem namens het gemeentebestuur een polshorloge aan. Dat kreeg ook de schei dende adjunct-hoofdbrandmeester P. M. Huizinga, die zich naast zijn werk als brandweerman verdienstelijk maakte als administrateur, samensteller van het jaarverslag en bestuurslid. Als dank voor zijn 16% jaar vrijwillig brandweer- werk kreeg ook hij een polshorloge. De heer C. J. van Doorn nam om gezond heidsredenen na 12% jaar afscheid. Hij kreeg het brandweerkruis, en van het ge meentebestuur eveneens een polshor loge. Tenslotte verliet ook de heer D. A. Stolk de vrijwillige brandweerdienst, waarin hij twaalf jaar actief was. Hij BEATRIX 39 JAAR H.K.H. prinses Beatrix legt een steeds grotere activiteit aan de dag. De oplettende Nederlander merkt op hoe zi] en haar echt genoot prins Claus vaker bij officiële gelegenheden gaan ver schijnen. Ook de contacten met het buitenland worden weer vas ter aangetrokken. En al was het bezoek van het prinselijk paar onlangs aan Egypte informeel, het was toch voor enkele jaren niet mogelijk geweest. Het heeft de banden met een in zo'n moei lijke positie liggend land toch weer versterkt. He.' lijkt daarom logisch dat de taak van onze toekomstige vorstin voor een gruot deel in het diplomatieke vlak zal liggen. Het is ook geen wonder dat prins Claus voor zijn huwelijk met onze kroon prinses in diplomatieke dienst was. Veel en duidelijk hebben zij hun belangstelling getoond voor ontwikkelingslanden en wij geloven dat voor hen, met de mogelijkheden in Nederland, een grote taak is weggelegd. Wij wensen de prinses temidden van haar gezin een prettige verjaar dag toe. kreeg namens het gemeentebestuur een fotocamera. Commandant Groart luidde het viertal vervolgens in dichtvorm uit en overhan digde de scheidenden namens de brand weer een groot aantal cadeau's, zoals een aansteker, bureauklokje, staande asbak, glazen, films en platenbonnen. De dames kregen bloemen en ieder als blij vende herinnering een notitieblok en flesopener met inscriptie en het brand weerembleem. Tenslotte speldde de burgemeester de heer E. v.d. Baan de medaille op voor twintig jaar vrijwilligerswerk voor de Bescherming Bevolking. Na het officiële gedeelte kon men dansen op muziek van de band van Will Powers uit Amersfoort. 240 Uitrukken De Soester brandweer rukte vorig jaar in totaal 284 maal uit. Dat was aanzien lijk meer keren dan in 1975. Toen kwam de vrijwilligers 194 maal in aktie; in 1974 was dat 156 keer; in 1973 142 keer en in 1972 „slechts" 130 keer. De totale schade daalde echter vergele ken met 1975 aanzienlijk. Toen was dat bijna 1.337.000 gulden en afgelopen jaar 689.200 gulden. 34 keer was de brandoorzaak „spelen met vuur door kinderen"; 18 keer „ver moedelijk brandstichting"; 6 keer „slui ting in elektrische apparatuur" en 6 keer ook „vuur tussen afval". Vier keer werd uitgerukt omdat de alarmlijnverbinding in werking „trad" en drie keer omdat die alarmlijnverbin ding in werking „gesteld" werd. Op deze lijnverbinding zijn thans aangesloten: de bejaardencentra Molenschot, Braam- hage, de Hertenhof (Soestduinen), Groot-Engendaal; de service-centra Honsbergen en Hoog-Soestdijk; het Burgemeester en wethouders hebben de knoop doorgehakt met betrekking tot de verkeerssituatie van het gedeelte van de Eigendomweg tussen de Koningsweg en de Den Blieklaan. Het college heeft besloten dat dat gedeelte van de Eigendomweg aan de openbaarheid onttrokken zal worden en daarna weer zal worden opengesteld als fiets- en voetpad. Aan gemeentewerken is gevraagd de kosten van de verandering op te geven. Het „officiële" besluit kan binnenkort verwacht worden. Het college hakte de knoop door, die dui- openbare werken niet te ontwarren was. delijk voor de leden van de commissie Meer dan een jaar geleden „besloot" men daar de reconstructie van de Den Blieklaan af te wachten. Toen dat achter de rug was en de kwestie opnieuw in de commissie aan de orde gesteld werd, lie pen de meningen weer uiteen. Met name de CDA-ers Stam en Verheus en de VVD-er Hilhorst wilden gaan zoe ken naar „alternatieven". Het CDA stel de zich op het standpunt dat een spoedige realisering van de Centrumweg daarbij goede dienst kon doen. De andere leden van de commissie, de VVD-er Van Aalst, v.d. Brakel van de PvdA en Jan Visser van Progressief Soest wilden de „belofte" van de ge meente nakomen. Die belofte, gedaan bij het opstellen van het plan Overhees, hield in dat de Eigendomweg aan het gemotoriseerd verkeer onttrokken zou worden. Daarop afgaand besloten nogal wat inwoners juist in dat deel van Over hees te gaan wonen. Daarbij kwam nog dat de hoofdstraten van de nieuwe wijk in principe berekend waren voor méér dan alleen wijkverkeer en dit met het oog op de afsluiting. Het nakomen van de belofte en vooral ook de uiterst gevaarlijke verkeerssitu atie op dat deel van de Eigendomweg, voor voetgangers en fietsers, heeft nu klaarblijkelijk de doorslag gegeven. ziekenhuis Zonnegloren; het Van Arkel- instituut, de Malvahoeve, het Internaat Nieuwe weg (Kolonieweg), de Lindenhof (Van Weedestraat) en de Blauwe Vogel (Bosstraat). Verder de „Oude Toren", Artishock, de IVO-Mavo school, gemeen tewerken, de rioolwaterzuivering Soesterberg, het rioolgemaal Dorre- steinweg-West, het Jessurunkamp (Soestduinen), Foxboro, Vivo-Hons- bergen, en Mercurius. Er werd in het afgelopen jaar veel ge daan aan brandpreventie op de scholen en bovendien deed 35 man 456% uur „be wakingsdienst" bij talloze evenementen. De hulpverlening nam ook in het ver slagjaar weer veel vrije tijd in beslag. Die bestond ondermeer uit 56 keer oprui men van stormschade43 maal een de fecte lift; 22 keer het openen van een voordeur en 6 keer „poes in de boom". Maar ook twee keer het vullen van drink bakken voor koeien; het olieën van een deurslot; het verwijderen van een span doek, het uitschakelen van een kook- plaatsjeeen kraai uit een boom halen en een pakketje van een dak van een flat gebouw verwijderen. Het verzet tegenae gemeentelijke plannen 18 bungalows te bouwen rond het Slangenbosje, het terreintje dat omsloten wordt door Insp. Schreuderlaan, Ir Menkolaan en Noorderweg, duurt onverminderd voort. Nadat de burgemeester op 4 januari j.1. in Braamhage de omwonenden aan de hand van het nieuwe verkavelingsplan de situatie uiteengezet had, waarbij zij ondermeer wees op het (nieuwe) standpunt van G.S., dat inhield dat dit college zich onder voorbehoud wèl met het nieuwe verkavelingsplan kon verenigen, hebben de omwonenden een zestal conclusies op papier gezet, die zij aan B. en W. hebben aangeboden. Zij concluderen dat het gemeentebestuur de belangen van de bungalowbouwers aanzienlijk belangrijker acht dan de belangen van de omwonenden; dat van het Slangenbosje na de bungalowbouw niet meer dan en buurtparkje resteert; dat het verkavelingsplan op ecologische gronden niet aanvaardbaar isdat het hele plan uit verkeersoogpunt en dan vooral met het oog op de merendeels bejaarde omwonenden verwerpelijk is; dat er van „behoefte" en „urgentie" wat het bouwen van bungalows betreft geen sprake is en dat de omwonenden graag van het Slangenbosje „in ongeschonden staat" willen blijven genieten. De brief aan het college gaat vergezeld van een korte visie over de belangrijkheid en onvervangbaarheid van het natuurgebiedje, samengesteld door drie ecologen. Het uitgebreide verweer tegen het nieu- aan de zijde van de achtergevel ruimte den aan de hoogst biedenden met als gevolg dat maximaal 18 gezinnen van buiten Soest zich ongehinderd in Soest kunnen vestigen. Urgentie en behoefte, de eis van G.S. in hun brief van 25 augustus 1976 opgeno men, zijn voor de briefschrijvers totaal niet aangetoond en zolang dit niet ge beurd is blijven zij van oordeel dat een beroep op de woningnood, ter rechtvaar diging van de aantasting van dit voor de omwonenden zo belangrijke natuurge bied, elke grond mist. Beroep. Zij wijzen er tenslotte op, dat het „nor maal" in het administratief beroep is, dat de betrokken partijen wachten op de uitspraak van de Kroon. Zij noemen het ongepast om, via toepassing van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Orde ning, dit beroepsrecht te frustreren. Mocht het college van G.S. toch mede werking willen verlenen, dan rest nog, „gelukkig" zeggen de briefschrijvers, de Wet Arob. Zij zeggen daarom: '„Laat te zijner tijd de Kroon in beroep oordelen en de ondergetekenden zullen zich aan Haar uitspraak onderwerpen". Zij spreken de hoop uit dat b. en w. van Soest zullen medewerken aan een verder ongestoord doen verlopen van de onder havige beroepsprocedure, door het sta ken van de artikel 19-aktiviteiten; „opdat de Kroon te zijner tijd kan oordelen over de waarde van het Slan genbosje in de staat, waarin het ten tijde van het instellen van beroep daadwerke lijk verkeerde en thans gelukkig nog verkeert", aldus de 135 bezwaarden in hun brief aan b. en w. van Soest. we gemeentelijke verkavelingsplan werd ondertekend door ondermeer 42 bewoners van de Ir. Menkolaan, 85 van de Insp. Schreuderlaan waarvan 29 uit het bejaardencentrum en één bewoon ster van de Heuvelweg. Zij vragen zich af, en zij doen dat ook na de uiteenzetting van de burgemeester op 4 januari, waar om de bebouwing van het Slangenbosje „onvermijdelijk" is. „Een bebouwing met 18 uitermate dure bungalows", zoals zij in de brief zeggen, „waarvan de urgentie niet is aange toond; waarvan voorts geen garanties kunnen worden gegeven dat deze bunga lows een daadwerkelijke bijdrage zullen leveren aan de oplossing van de woning, nood in Soest en waarbij tenslotte niet is hard te maken waarom deze bungalows uitgerekend moeten worden gebouwd in een natuurgebied, dat tevens het énige recreatiegebied vormt voor vele honder den bejaarde omwonenden". Zij zeggen ook met verbazing kennis genomen te hebben van het standpunt van G.S. dat de eerder (door mej. Burgerman en de heer Consenheim) ingediende bezwaren bij de beoordeling van het nieuwe verkavelingsplan, mede waren gewogen en te licht bevonden waren. „Op welke overwegingen?", vragen zij zich af, omdat ze die niet kennen, noch van de burgemeester gehoord hebben. Zij trekken daarom de harde conclusie, dat bij de gemeente kennelijk de belan gen van de 18 bungalowbouwers zwaar der wegen dan die van de omwonenden. Kavels. De briefschrijvers constateren dat, naast de vermindering van het aantal bungalows tot 18 stuks, de voor- en achtergevelrooilijnen nu in het plan zijn opgenomen. Aan de kant van de Insp. Schreuderlaan is de diepte van de kavels teruggebracht van 40 tot 30 meter en dat betekent volgens hen, dat na bebouwing van de voor- en aan de achterzijde een strook tuin van vijf meter diepte res teert. „Met andere woorden", zo zeggen zij, „de bebouwing aan de Insp. Schreuder laan kan de bomen tot op vijf meter naderen". Hetzelfde geldt ook voor de Ir. Menkolaan en het houdt een aantasting van het Slangenbosje in. Die aantasting zal naar hun mening reeds direct bij de bouw ontstaan, omdat een aannemer ook nodig heeft voor zijn aktiviteiten. Daar na zal er sprake zijn van continue druk door de aktiviteiten in en om de huizen en daarbij wordt gedoeld op geluid, verlichting 's avonds, afval, bemesting van tuinen e.d. Het Slangenbosje wordt tot een buurt parkje en verliest zijn waarde als na tuurgebied. Op deze waarde wijzen nog de ecologen drs. J. Wilschut, drs. H. Weijs en N. Maes. Zij vestigen de aandacht op de aanwezigheid van „voortdurende kwel"; een uitzonderlij ke situatie, waardoor in de voorbije droge zomer het Slangenbosje steeds in uitstekende conditie bleef. De ecologen stellen daarom een zorgvuldig onder zoek naar de gevolgen van de bebou wing, indien deze althans onontkoom baar is, voor en zeggen: „Het behoud van dergelijke gebieden zou in de plano logie op gemeenteniveau een vanzelf sprekende rol moeten spelen, als men met het aanpakken van de milieuproble matiek in Nederland althans ernst wil maken". Zij zeggen dat het een gemis is, dat zo'n onderzoek nog niet heeft plaats gevonden en alleen daarom al spreken de ecologen zich uit tégen het nieuwe ve rkavelingsplan. Verkeer. De briefschrijvers wijzen in hun benade ring van de verkeerssituatie op het feit dat 42%% van de dodelijke voetgangers- ongevallen in Nederland, bejaarde voet gangers betreft. Het Slangenbosje, voor de bejaarde omwonenden het enige mak kelijke bereikbare recreatiegebied, is nóg veilig bereikbaar, maar dat wordt straks anders als er bungalows gebouwd zijn. Bovendien zal de Insp. Schreuderlaan, als het Griftlandcollege aan de Noorder weg gereed zal zijn, aanzienlijk meer verkeer te verwerken krijgen en om die reden moet alles in het werk gesteld worden om de ontwikkeling van het verkeer op die laan in de hand te houden. Verkeersaantrekkende objecten moeten worden geweerd. De omwonenden vra gen zich af, wie van het college eigenlijk de belangen van de bejaarden behartigt en dan zó vurig als de belangen van de bungalowbouwers behartigt worden. Ze veronderstellen dat de bungalows wel door Soester ingezetenen zullen worden betrokken, maar de koophuizen, die zij dan vrijmaken, zullen wel verkocht wor- Zoals ieder jaar enkele weken voor het grote Karnaval, vindt ook dit jaar weer het traditionele „Kielenbal" plaats en wel op zaterdag 29 januari a.s. in het Restaurant „Soester Natuurbad" te Soestduinen. Het bal vangt aan om 8.30 uur en zal wel duren tot de kleine uurtjes, waarna ook weer de bekende borrelbus aanwezig zal zijn, om de late bezoekers veilig naar huis te brengen. Dat de bezoekers aan dit Kielenbal in de gebruikelijke kiel wor den verwacht, is vanzelfsprekend. Natuurlijk maakt Prins Teun I met zijn Raad van Elf en de dansmariekes op dit feest zijn opwaching. Halverwege het bal zal Prins en Raad van Elf van de Karnavalsvereniging „De Gou den Klomp" uit Leusden zich bij de fees tenden voegen, hetgeen de lol en de gijn nog wel zal verhogen. Deze avond die DE NARRE KNOLLEN toegankelijk is voor de leden van de „Narre Knollen" biedt nagenoeg geen mogelijkheid voor introducees om deel te nemen. Als U echter het bal wil bezoe ken, kunnen wij U alleen maar aanraden vroeg aanwezig te zijn. Er bestaat weinig of geen kans dat in Soest gestart kan worden met een zogenaamde moeder-Mavo. In de onderwijscommissie, die maandag bij gebrek aan voldoende leden niet „vergaderde" maar wel „bijeenkwam" zette wethouder Plomp uiteen op welke problemen men in Soest stuit Dat was allereerst het probleem van de leerkrachten; don het ruimte-probleem en tenslotte het ontbreken van rijks-facili teiten en steun. Wat de leerkrachten betrof, zouden de leerkrachten die momenteel bij het mid delbaar onderwijs werkzaam zijn, nau welijks ingeschakeld kunnen worden, omdat zij wellicht daardoor het maxi mum aantal lesuren per week (37) zouden overschrijden. Voor avond-on- derwijs-overdag, waar het in feite hier om ging, waren uiteraard geen lokalen beschikbaar, terwijl bovendien van het rijk geen faciliteiten waren te verwach ten. Een en ander zou op te lossen zijn, indien Soest beschikte over een instituut als een avondschool. Daarvan zou de moe der-Mavo dan deel kunnen uitmaken, dat was volgens hem ook de reden, dat in Hilversum wel een moeder-Mavo van start gegaan was. Overigens lopen gesprekken met de gemeente Amersfoort over deze zaak en wordt bekeken wat voor beide gemeen ten in samenwerking de mogelijkheden zijn. Blussingswerkzaamheden in de schuur aan de Krommeweg, die zaterdagmorgen vroeg in brand stond. Na de traditionele januari-bijeenkomst, die vrijdagavond gehouden werd, is de brandweer zaterdag tweemaal in aktie geweest voor het bestrijden van branden. De eerste keer zaterdagmorgen om half zes; de tweede keer 's middags rond zes uur. De schade aan de gebouwen kon door het snel optreden van de „vrijwil ligers" beperkt blijven, maar in het eerste geval was de schade aan goederen aan zienlijk. Zaterdagmorgen woedde een felle uit slaande brand in de textielopslagplaats van de heer A. Meesters, naast zijn wo ning aan de Krommeweg 6. De brand was door de bewoner zelf ontdekt. Hij werd wakker door het knetteren van vuur en brandlucht. Aanvankelijk dacht hij aan brand bij de buren en daar ging hij op onderzoek uit. Spoedig ontdekte hij echter dat het om zijn textielopslag plaats ging. Hij waarschuwde zelf de brandweer, die kort daarop het vuur met vier stralen aanpakte. De schuuÉ en de inhoud, be staande uit textielgoederen en duiven- voer met een gezamenlijke waarde van 300.000 gulden, ging echter verloren. Meesters had zijn goederen voor een ton verzekerd. Met de nablussing van de smeulende res tanten is de brandweer nog geruime tijd bezig geweest. De oorzaak van het ont staan van de brand is niet duidelijk; vol gens de deskundigen van de politie moet kortsluiting uitgesloten worden geacht. Zatgfdag in de vooravond raakte een schortje bij de woning Spoorstraat 7 in brand. De brandweer zette twee stralen in om het vuur te doven en daar slaagde men al spoedig in. In de schuur lagen wat lompen en stond verf opgeslagen. De bewoners van het huis, de familie V., wa ren afwezig. Een in de schuur staande bromfiets werd op tijd naar buiten ge werkt. Vermoed wordt dat kinderen de brand hebben aangestoken. De schade js beperkt. foto Herman van Dam

Soester Courant | 1977 | | pagina 1