Brief.op poten* naar Gedeputeerde Staten van Utrecht Centrumweg niet voor 1982 Geen extra woningbouw van 3000-5000 huizen voor Baarn en Soest inwoners die gehuisvest Soest heeft nu 40723 zijn in 13344 woningen Raadsvergadering: Lederwaren Giftshop van de Gemeentehof Bevolking nam vorig jaar "slechts" met 243 toe, waarvan 142 in Soesterberg Nieuwjaarstoespraak van de burgemeester: Soester Courant van donderdag 27 januari 1977 De eerste raadsvergadeing van het jaar 1977 werd niet bijgewoond door wethouder mevrouw Van Stiphout-Crooneberg (nog steeds ziekteverlof), mevrouw Van Gelder-Comelissen (PvdA), mevrouw P. Oranje-Entink (VVD) en de heren Stam en Menne van het CDA. Wel door drie leden van de Soes- terbergse Wijkraadleden,een aantal leerlingen van de school De Wiekslag en door de heer H.v.Dongen, hoofd van de afdeling financieel beheer van de secretarie. De heer Van Dongen is er altijd, maar dit keer kreeg hij applaus van de raad omdat hij jarig was. Zulke ijver hoort beloond te worden. De raad maakte het deze eerste avond ook niet al te laat; om tien uur kan iedereen thuis geweest zijn. De nieuwjaarstoespraak van de burgemeester, werd dit jaar door mevrouw Korthuis van de VVD beantwoord. Dat deed tot nu toe altijd mevrouw Oranje van dezelfde fractie, maar mevrouw Oranje woonde de vergadering niet bij, omdat zij een belangrijke regionale onderwijsvergadering be zocht. Mevrouw Korthuis wenste nu het college alle sterkte toe en beloofde van haar kant, namens de raadsleden,.volledige inzet." Het vragenhalfuurtje, waarvoor dit keer alleen een serie vragen van de VVD-er Van Aalst aange meld waren, bleek achteraf verwarring op de publieke tribune veroorzaakt te hebben. Daar waren enkele inwoners, die meenden dat „zij" vragen mochten stellen en toen dat niet zo was, vertrok ken zij teleurgesteld. De vragen van Van Aalst haddedn betrekking op het toekomstige verbod van een overheid om nog gebruik te maken van de Leusderheide voor parachutespringen. Men wil ei* de recreatie, die gigan tische vormen aannam, terugdringen. Dat heeft weer te maken met de veiligheid, want bij brand kon de brandweer nog maar moeilijk de vuurhaard benaderen. En zo ging dat ook met verkeers ongevallen. Bovendien „nadert" de nieuwe rijksweg 28 de heide en dan wordt het allemaal te ge vaarlijk. Van Aalst wilde nu weten of dan ook de afdeling zweefvlieg-modelbouw van de Stichting Jeugdwerk Soesterberg zou moeten opkrassen. Was er nog een oplossing? Omdat het allemaal kort- dag was, de vragen waren daags voor de raadsvergadering ingekomen, zegde de burgemeester schriftelijke beantwoording toe. Dat kon ook wel, want zó dringend was het niet. Per 1 juli a.s. mo gen de parachutisten er niet meer springen en dat scheelt dan mogelijk meer dan de helft van de toeloop. u Met voldoening nam de raad kennis van een „brief-op-poten", die namens haar geschreven wordt aan gedeputeerde staten. Die gaat over de „verwijdering van huisvuil,,, een gemeentelijke taak, die volgens de regering en de nieuwe Afvalstoffenwet, regionaal geregeld moet worden. „Utrecht" meent echter dat de provincie te klein is om regionale samenwerkingsverbanden op te leveren en wil daarom die taak zelf ter hand nemen..Erger is daarbij dat de provinciale overheid gebruik (of misbruik, zoals wethouder Hoekstra voorzichtig veronderstelde) gemaakt heeft van voorberei dend werk van de regio Eemland. In een lange brief zet de raad uiteen dat er niets gevoeld wordt voor het standpunt van de „provin cie" en de opstellers van deze brief kregen van de raadsleden veel lof. f Minder tevreden was Jan Visser van Progressief Soest over de politie. Het ging om een invaliden parkeerplaats, die door de „omwonenden" genegeerd werd. Er staat een bord bij een iedereen denkt dan, dat dat voldoende is. Maar zo is het niet en wat mevrouw Greefhorst van het CDA en Jan Visser nu zo verwonderde, was dat de politie daar niet optrad. Visser had kort geleden erva ren dat „even" fout parkeren „om kaas te kopen", hem een bekeuring koste van vijftien gulden. „Als ze dan zo attent zijn, waarom dan daar niet", vroeg Visser. Volgens de burgemeester lag dat weer aan het feit dat er op het wegdek geen strepen waren aange bracht. Dat is inmiddels gebeurd, zodat er nu niet meer ongestraft door anderen geparkeerd mag worden. Even werd ook nog stil gestaan bij de kabeltelevisie. Meerdere raadsleden verwonderden zich erover, dat er eigenlijk een jaar lang niets gebeurd was. De wethouder weet dat aan de enquête, die meer tijd gevraagd had, dan men gedacht had. Nu kon men evenwel weer vooruit en er zou een nieuw tijdschema opgezet worden. Het tijdschema voor de aanleg van de Centrumweg geeft op zijn gunstigst aan, dat de weg begin 1982 pas in gebruik genomen kan worden. „Op zijn gunstigst", want dan moet alles meezitten. Wat dat betreft moet men zich in Soest geen illusies maken; er zal altijd wel iemand met zijn protest „doorgaan tot de Kroon". Nog niet zoveel jaren geleden gaf de VVD-raadsfractie daarin het voor beeld. Toen ging het om het door Gedeputeerde Staten goedgekeurde tracé van de „Weg-over-de- Eng". De WD-ers zeiden toen in de raad: „hiermede is de zaak evenwel niet ten einde. Eerstens is er nog beroep op de Kroon. Wij betreuren de beslissing van Gedeputeerde Staten. Thans staat de mogelijkheid van een beroep op de Kroon open. In afwachting van de uitslag van een dergelijk beroep heeft de fractie van de VVD na rijp beraad besloten zijn standpunt ten aanzien van deze weg ongewijzigd te handhaven. Een aantal van onze fractieleden zullen gebruik maken van de be roepsmogelijkheid bij de Kroon op grond van het algemeen belang", aldus de fractie toen. En wie onthoudt nu anderen het recht om „op grond van het algemeen belang" niet „recht" te zoe ken in verband met het Centrumplan en de Centrumweg. Op zo'n manier komt er in Soest geen burgemeester aan zijn trekken; Bentinck kon (mede dankzij de WD) de Weg-over-de-Eng en het standscentrum niet realiseren en mevrouw Corver op zo'n manier ook niet. „Als het allemaal mee zit" lukt het net wèl, want in 1982 wordt ze 65 jaar en dan moet op last van hogerhand „gestopt" worden. En dan hechten we maar geen waarde aan de steeds weer opduikende „geruchten", dat ze „de tijd in Soest niet volmaakt omdat er voordien nog een andere baan wacht". We houden het er maar op dat de eerste paal voor het Centrum en/of de eerste paal voor de Centrumweg, in ieder geval door haar geslagen zal worden. Bij de afhandeling van de agenda bleek dat de raad zich kon verenigen met het antwoord dat opgesteld werd voor de werkgroep Leefmilieu Soest. De werk groep maakte zich indertijd boos over de gang van zaken bij het ontwikkelings plan. Met name meenden zij dat de in sprekers niet voldoende aan hun trekken kwamen. Met de werkgroep werd op 21 december 1.1. gesproken en in de brief wordt nu naar aanleiding van dat ge- sprek gezegd, ,,dat het van belang kan zijn, indien tijdens een inspraakproce dure op bepaalde, in onderling overleg, af te spreken momenten, een recht streeks, mondeling, contact plaats vindt tussen de inspraakgroepen en de com missie ruimtelijk ordening". Bovendien zal aan B. en W. gevraagd worden op systematische wijze bij vólgende in spraakprocedures aan het eind van de inspraak, het resultaat van die inspraak aan de raad voor te leggen, onder toevoe ging van eèn advies, waarin het college zo nodig uiteenzet, waarom naar zijn mening het inspraak-advies niet door de raad moet worden gevolgd. Kermis Een verzoek van de bond van Kèrmisbe- drijfshouders om voortaan de kermisza- ken ook op zondag na 13.00 uur te mogen openen, bracht alle fracties in het ge weer. In het concept-antwoord stelde het college zich op het standpunt, dat daar, mede gezien de ligging van het kermis terrein dicht bij enkele kerken, geen re den voor was. Bovendien vond het col lege dat het verzoek van de Stichting Coördinatie Kermissen Soest had moe ten uitgaan en de stichting had (nog) niets van zich laten horen. Met dat laatste waren alle fracties het eens; niet met het standpunt dat open stellen op zondag niet nodig zou zijn, om dat de stichting er niet om gevraagd had. Visser (PS) stelde dat de doelstelling van de Stichting was „het bevorderen van kermissen" en daar klopte de inhoud van de brief niet mee. Wel vond hij dat de kermis op een ander terrein in Soest gehouden moest worden; omwonenden hadden er teveel last van. Die mening werd door de andere frac ties, óók het CDA. gedeeld. De WD-er Lange meende dat men niet moest ver hinderen dat een aantal Soesters, die ene zondag waar het in feite omging, de ker mis zouden bezoeken. De brief wordt niet verzonden en er wordt eerst nog eens over gepraat. Verzorgingstehuis Naar de mening van de gemeenteraad komt Soesterberg niet in aanmerking voor de bouw van een verzorgingshuis voor bejaarden. Die opvatting is geba seerd op normen als genoemd in de wet op de bejaardenoorden. Blijkens die norm wordt voor Soest (en daar hoort Soesterberg bij) een aantal van 294 ver zorgingsplaatsen noodzakelijk geacht. Het aantal aanwezige goedgekeurde ver zorgingsplaatsen bedraagt thans 359 en zal, na het gereedkomen van de v ..-bouw van Nieuw Mariënburg. 409 gaan bedra gen. En daarbij komt nog. dat de over heid de bouw in deze sector momenteel sterk afremt. Met de heren Van Aalst (VVD) en Ver- heus (CDA) was men het eens. dat het niet goed is oude mensen, als zij verzor ging nodig hebben, te verplaatsen. Verheus dacht niet dat de door het col- lege gehanteerde cijfers onjuist waren, maar hij vond toch dat er voor Soester berg nog maar eens met de rijksover heid gepraat moest worden. Zijn verzoek K. de Wilde (PvdA) werd niet overgenomen. Wethouder Plomp dacht dat het verkeerd was illusies bij de bejaarden te wekken. Kabeltelevisie Met de voorbereidingen om in Soest ka beltelevisie aan te leggen, zal nu weer voortgang gemaakt worden. Bij de advi sering van de aanleg wordt betrokken het Ing. Bureau P. F. Jelgersma te Woerden. Het advies van het bureau zal Tassen Riemen Portemonnee's Sleutelhangers Koffers Lederen onderzetters en nog vee! meer leuke Naast de Oude Kerk. TORENSTRAAT5 SOEST TEL. 02155 - 13473 betrekking hebben op de organisato rische en bestuurlijke opzet en de juri dische en de financieel/economische mo gelijkheden; de verschillende systemen; het schrijven van bestekken en de ad visering omtrent de uitvoering, waar onder het vergelijken van prijsaanbie- dingen. Hiervoor is een krediet uitge trokken van 25.000 gulden maximaal. De heer K. de Wilde (PvdA) veronder stelde dat de raad mans genoeg was, om de organisatorische en bestuurlijke op zet in eigen hand te houden, maar zijn opvatting werd niet gedeeld. Er werden vorig jaar 8596 gezinnen ge- enqueteerd en daarvan wil 71% aange sloten worden op een centrale antenne inrichting. De overige 29% verklaarde geen belangstelling te hebben. Van de niet-geïnteresseerde gezinnen zijn even wel vele reeds aangesloten op een ge meenschappelijke antenne-inrichting. De raadsleden betreurden wel, dat het college geen verantwoording deed van de oorzaak van de achterstand. Dat lag dan aan de enquete, vertelde wethouder Ebbers. Hij zegde toe het ingenieurs bureau te vragen in een informele, open- bare raadsvergadering, de mogelijk heden van de kabeltelevisie nader uiteen te zetten. Mevrouw E. Korthuis-Elion (WD) Huisvuilverwijdering Vol lof waren de raadsleden over de in houd van de brief die een G.S. gezonden wordt, met betrekking tot de verwijde ring van huisvuil. Verzoeht werd af schriften te zenden naar alle Eemland- gemeenten en naar alle gemeenten in de provincie Urecht. Zonder er doekjes om te winden, stelt Soest zich op het standpunt dat de „pro vincie" in strijd handelt met wat de re gering beoogt met de (nog niet aange nomen) wet Afvalstoffen. De Heer K. de Wilde (PvdA) sprak de hoop uit dat „de ze onheilzame ontwikkeling" afgewend kon worden en hij doelde daarmee op de inbreuk op de autonomie van gemeen ten. In de brief staat daarover: „Het spijt ons te verklaren dat de vaststelling van de door u (G.S. red) voorgelegde plannen een duidelijke inbreuk zal maken op de autonomie van de Utrechtse gemeenten: zéker van gemeenten die trachten in samenwerking met andere gemeenten langs de weg van een gemeenschappe lijke regeling deze zaak op te lossen. De formele wetgever kan een dergelijke in breuk niet verweten worden, omdat deze duidelijk de taak van de afvalverwer king bij gemeenten c.q. samenwerkende gemeenten legt". De Soester raad schrijft ook: „Niet de stelling dat er op het gebied van de vuil verwerking iets zou moeten gebeuren heeft verbazing gewekt, doch uw mening dat alleen nog een tijdige oplossing voor de verwerking van huisvuilhoudelijke af valstoffen kan worden gevonden als de provincie de zorg daarvoor opzich neemt". Die uitspraak wordt „op zijn minst onge nuanceerd" genoemd, in „Eemland" immers werd sinds 1973 aan een geza menlijk plan gewerkt en in het voorjaar van 1975 was het door de werkgroep op gestelde rapport in concept gereed. Aan de samenstelling van dit rapport werkte een provinciale voorzitter en Secretaris mee, maar na dat het concept gereed was, stokte de vergaderingen. Na veel aandringen kon er toch vergaderd wor den en het rapport werd tweede helft de cember 1975 aan het dagelijks bestuur van Eemland aangeboden. „Op het moment dat Eemland een begin gaat maken met de coördinatie van werkzaamheden op dit punt, worden uw plannen bekend, omdat er bij de ge meenten of de samenwerkende gemeen ten toch geen positieve resultaten kun nen worden geconstateerd. De voorstel len met betrekking tot Eemland zin ech ter letterlijk uit het Eemland-rapport overgenomen", aldus schrijft de raad. De mening van G.S. dat de constructie van een gemeenschappelijke regeling té veel tijd zal vragen, wordt uiteraard niet onderschreven. Verwezen wordt vervol gens naar het ontwerp van de Afvalstof fenwet, waarin de provinciale aanpak zeker niet voorop staat. De provinciale aanpak behoort eerst dan overwogen te worden, als duidelijk is dat elke vorm van samenwerking tussen gemeenten op dit gebied onmogelijk lijkt. En daarvan nu kan in Eemland niet gesproken wor den. Wat de financiële aspecten betreft stelt de provincie zich op het standpunt dat de kosten van de samenwerking bij de ge meenten in rekening moeten worden ge bracht. De argumentatie van de provin- cie is, dat het wetsontwerp niet in een provinciale heffing voorziet. „Terecht", zegt Soest, „want de wet gaat niet uit van een provinciale regeling". De raad vraagt zich daarbij af of een provinciale aanpak niet duurder zal zijn, „gezien de ervaringen met de provinciale aanpak van het waterkwaliteitsbeheer". Gewezen wordt ook op het wetsontwerp tot reorganisatie van het binnenlands be stuur, waardoor het niet zeker is, dat de provincie Utecht in zijn huidige vorm zal blijven voortbestaan. Daarom juist is een aanpak op regionaal niveau ook meer voor de hand liggend. Tenslotte zegt de raad: „U zult begrij pen dat dë gemeenteraad van Soest van oordeel is dat een regeling, zoals door u wordt voorgestaan, zijn goedkeuring niet kan wegdragen. Een samenwerking in Eemlandverband zal zoveel mogelijk worden gestimuleerd omdat een adequa te oplossing van de huisvuilverwerking naar zijn mening wel in een groter ver band doch langs de weg van een interge meentelijke regeling dient te worden ge regeld". De burgemeester vulde verder nog aan, dat ook het Eemland-bestuur een brief zond naar G.S. „waarin u elementen zult vinden uit de brief die wij nu verzen den". Zij voegde eraan toe. dat de dis cussie met het provinciaal bestuur over deze zaak „moeilijk" was. De KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN te AMERSFOORT houdt woensdag a.s., van 15 tot 16 uur, voor het verstrekken van inlichtingen, zitting in Hotel van der Brink, Soesterbergse- 3traat 122 alhier. In Soest woonden op 31 december 1.1.40723 mensen en dat waren er 558 méér dan op dezelfde datum in 1975.In dit aantal is Soesterberg inbegrepen. Daar kwam overi gens de aanwas voornamelijk vandaan. De bevolking van Soesterberg nam vorig jaar toe met liefst 491 mensen en kwam daardoor op 5908. Met elkaar wonen we in 13344 huizen, 243 méér dan eind 1975. Het aantal woningen in Soesterberg bedroeg eind december 1966 en ook hier was de aanwas het grootst; van 1824 naar 1966 ofwel 142 woningen méér. Het aantal geboorten in Soest was 302 (daarvan 73 in Soesterberg) en er over leden 302 inwoners, waarvan in Soester berg 20. Er vestigden zich 2764 mensen in Soest, maar er vertrokken er 2431. Ook wat dat betreft nam Soesterberg een fors deel voor zijn rekening; 800 vestigingen en 362 vertrokken. Er werden in Soest 246 huwelijken vol trokken (237 in 1975)50 echtscheidings akten ingeschreven (41 in 1975); 4802 paspoorten aangevraagd (4255 in 1975) en 4244 rijbewijzen (3224 in 1975). Er kwamen zoals gezegd 243 woningen bij: 254 in feiten, maar daar stond af braak van negen huizen tegenover. Afge broken werden de woningen Amers- foortsestraat 22a; Banningstraat 4; Beukenlaan 49; Julianalaan 72; Nieuwe- weg 104; Parklaan 8 en 31 en Soester- bergsestraat 72 en 72a. Er werden 777 woonvergunningen uitge reikt (1979 in 1975), waarvan 81 voor nieuwbouw; 162 voor koop van bestaan de woning en 534 voor lokale ruil. Het to taal aantal woningzoekenden nam even wel met 70 toe en is nu van 1845 gekomen op 1915. Bij dit aantal zijn er 253 die een huis zoeken in verband met a.s. huwelijk en 284 die van buiten de regio komen en daarbij is een aantal van „defensie" in begrepen. Dan zijn er bijvoorbeeld ook nog 116 woningzoekenden ingeschreven, die een ander huis moeten hebben in ver band met onhoudbare samenwoning of echtscheiding. De brandweer Soest rukte vorig jaar 284 keer uit; de vrijwillgers van Soesterberg 67 maal. In Soest ging het 5 keer om een uitslaande brand; 18 keer voor binnen brand; 47 maal bos-, heide- of duin brand 26 keer voor afvalbrand en liefst 153 keer voor hulpverlening. Soesterberg had 4 binnenbranden; 18 bos- en heide branden; 4 afvalbranden en 35 hulpver leningen. De totale schade bedroeg in Soest 689.200 gulden en in Soesterberg 186.500 gulden. Voor Soest was dat vergeleken met 1975 de helft minder (toen 1.376.832 gld.) maar voor Soesterberg ruim vier keer méér (in 1975 41.100gulden). Het aantal vreemdelingen nam in 1976 met 38 personen toe. Op 1 januari j.1. waren er 1381. Er wonen nu 144 gezinnen van Amerikaanse nationaliteit en 45 ge zinnen van Turkse nationaliteit. Ver wacht wordt dat in de loop van dit jaar het aantal Turken in Soest met circa 200 zal toenemen, ook al omdat de accomo- datie van „Het Witte Huis" weer geheel beschikbaar komt. Met de afbouw van de Amerikaanse wijk in de wijk Eggher- monde te Soesterberg, kan ook gerekend worden op toename van het aantal Amerikanen. In Soest en Baarn zullen op last van de Rijksoverheid geen 3000-5000 wonineen gebouwd behoeven te worden. Dit deelde de burgemeester mee in haar nieuwjaars- toespraak, die zij bij de aanvang van de eerste raadsvergadering van 1977 hield. Zli zei overigens wel goede hoop te hebben dat de woningbouw in Overhces 3 en 4 wel doorgang zou kunnen vinden. Naar haar mening moest het vraagstuk over inwonertallen en woningbouw in regionaal verband worden bekeken en in dat verband betreurde zij het dat de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening de woningbouw in de agglomeratie Amersfoort alleen met het gemeente- bestuur van Amersfoort en Gedeputeerde Staten van Utrecht besprak. Zij tekende er evenwel bu aan dat er een subtiel verschil bestond tussen de „agglomeratie" Amersfoort en de „regio" Amersfoort en dat Soest niet tot de agglomeratie en wèl tot de regio behoorde. Volgens traditie laten wij de toespraak van de burgemeester hieronder in haar geheel volgen. Bij de eerste raadsvergadering in dit jaar gaan onze gedachten terug naar de 4e januari toen wij hier bijeen waren om onze secretaris te herdenken, de heer Borreman, die zo onverwacht op nieuw jaarsdag is heengegaan. Wij missen hem dagelijks op ons ge meentehuis, zijn persoon èn zijn werk en het is voor ons nog wel moeilijk het gewone dagelijkse ritme zonder hem te hervinden. In het afgelopen jaar heeft uw Raad zich weer met vele en veelsoortige zaken beziggehouden. Vooral was van belang de vaststelling van de raamstructuur voor Soest - nog niet voor Soesterberg - en de plaatsbepaling van een centrum waar algemene voorzieningen èn een tweede wijkwinkelcentrum tot stand zul len moeten komen. Aan het concept-be stemmingsplan Centrum is daarna hard gewerkt en dit concept is en wordt deze week in de openbaarheid gebracht. Met begeleiding van de Provinciale Utrecht se Stichting voor Welzijnsbevordering hopen we velen uit onze bevolking bij de gedachtenwisseling over en de vervol making van dit plan te kunnen betrek ken. Want het gaat bij een bestemmingsplan niet - we kunnen dat niet vaak genoeg stellen om misverstanden te voorkomen - alleen om het maken en uitwerken van iets concreets, zoals we ons vroeger de werking van de wet R.O. wel hebben voorgesteld. Maar het gaat om - en ik citeer hier de heer Harinck in een artikel in „Stedebouw en Volkshuisvesting"-een coördinatie van aktiviteiten, van belan- gen om de best denkbare wederkerige aanpassing van ruimte en samenleving na te streven. We hebben geleerd dat ruimtelijke ordening een proces is, dat altijd doorgaat en nooit eindigt. Een voortdurende aanpassing aan zich steeds weer wijzigende inzichten en op vattingen. Daarom is eindtoestand-plan ning zo fataal. Het is altijd een werken naar een wenkend perspectief. Het is ln wezen coördinatie van belangen die te gengesteld zijn aan elkaar. Dat maakt ruimtelijke ordening juist zo moeilijk, zo politiek gevoelig. Het wezen van de toekomstige maatschappijstructuur vindt als het ware daarin zijn weerspie geling. Evenals alle dingen die daarvan af te leiden zijn. Anderzijds moeten er concrete maatre gelen worden genomen, belangen tegen elkaar worden afgewogen, keuzen wor den gedaan. Maar op niet meer punten dan beslist noodzakelijk Is. Met het oog op de toekomst, op de keuze van dege nen, die na ons komen moeten zoveel mo gelijk wegen worden opengehouden. Ook dan moet er nog iets te kiezen zijn. We moeten niet verder beslissen dan we vooruitkunnen zien: „We moeten te veel willen". Zo werken we, ruimtelijk orde nend aan welzijn! Ik hoop dat u met deze intentie, na met velen te hebben samengedacht en sa mengewerkt, het ontwikkelingsplan voor Soest zult vaststellen en in het begin van 1978 het centrumplan. Aan ht conceptplan voor de centrumweg wordt gewerkt. Vanavond zullen we daar trouwens bij een bepaald agendapunt al even aandacht aan moeten besteden. Ik heb goede hoop dat uw besluiten ln het kader van de raamstructuur terug te vinden zullen zijn in het definitieve ontwerp-streekplan Utrecht-Oost, zo dat de gebieden die u voor woonbebou wing hebt aangewezen, ook die u al in een bestemmingsplan hebt vastgelegd, en we denken dan aan Overhees 3 en 4, daar ook inderdaad voor zullen kunnen worden benut. Het is goed dat onze raamstructuur gestalte heeft gekregen vóór het defini tieve ontwerp-streekplan! Het Dagelijks Bestuur van het Samen werkingsorgaan Eemland stelt zich voor in mei een orgaanvergadering te beleg gen om voorlopige conclusies t.a.v. de interim-structuurschets te bespreken. De gemeenten zullen deze conclusies mede in hun beoordeling van het ont werp-streekplan kunnen betrekken. Dit is de teneur van een brief die het gemeentebestuur van Soest ontvangen heeft n.a.v. de in uw Raad uitgesproken ongerustheid dat door verschuiving van de einddatum van behandeling van deze schets in de gemeenteraden van de Eemland-gemeenten de invloed op het Streekplan Utrecht-Oost verloren zou gaan. De alinea in de Verstedelijkingsnota dat voor de gemeenten Baarn-Soest aan een overloopfunctie in de vorm van extra woningbouw van 3000-5000 woningen moest worden gedacht kan als niet geschreven worden beschouwd. Op 10 januari j.1. heeft de minister dit schrifte lijk aan het college van G.S. van Utrecht meegedeeld. Soest zal zich dus alleen met de problemen voortvloeiende uit natuurlijke groei en dat i.v.m. de vingertheorie hoeven bezig te houden. Door enkele provinciale en gemeentebe sturen worden pogingen in het werk gesteld om immigratie tengevolge van het z.g. „Gat van Schaefer" ln bepaalde kernen tegen te gaan. Wij volgen deze pogingen t.a.v. hun juridische houdbaar heid en praktische uitvoerbaarheid met grote belangstelling. Wellicht zal ons college zo mogelijk in de toekomst ook bij u met bruikbare voorstellen kunnen komen. Wel vinden wij dat vraagstukken over inwonertallen en woningbouw in regio naal verband moeten worden bekeken. Wij betreuren het dan ook dat de minis ter van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening woningbouw in de agglomera tie Amersfoort alleen met het gemeente bestuur van Amersfoort en G.S. van Utrecht bespreekt. Overigens: er is een subtiel verschil tussen „agglomeratie" Amersfoort en de „regio" Amersfoort. Soest hoort niet tot de agglomeratie en wél tot de regio. Het wetsontwerp reorganisatie binnen lands bestuur is dan eindelijk ingediend. Uw raad had uitgesproken dat een pro vincie Gooi- en Eemland zo gek nog niet zou zijn, om het wat huiselijk uit te drukken. Welnu, die visie is ln het wetsontwerp gehonoreerd, waarbij over de vraag: welke hoofdstad, nog vele filosofiën zouden kunnen worden ontwik keld. Er zijn nog betrekkelijk weinig commentaren op dit wetsontwerp ver schenen. dat is ook begrijpelijk omdat discussie over dit wetsontwerp pas zin vol gevoerd zou kunnen worden na de Tweede Kamer Verkiezingen in mei en de totstandkoming van een nieuwe rege ring daarna. Niemand weet of dit wets ontwerp daarna zo gehandhaafd zal worden. In elk geval blijft Eemland in dit wetsontwerp in één verband, zodat het goed is zich met de vraag: wat is de toekomst en inhoud van Eemland te blijven bezighouden. U hebt op uw tafel het vertrouwde cijfer materiaal gevonden. Onze bevolking nam toe met 558 inwo ners; deels een gevolg van het geboorte overschot - 225 - dus hele echte Soesters - deels een gevolg van een vestigingsover schot van 333. Deze 333 bestaan voornamelijk uit eco nomisch gebondenen aan de gemeente, economisch gebondenen aan de regio, en hun families, van buiten komende be jaarden èn personen, „via het gat van Schaefer in onze gemeente binnenge- gedrongen". Zeer kort geleden is uitgekomen het rapport: Werkgelegenheid en beroeps bevolking in de provincie Utrecht (Utrecht-Oost). Interessant is daarbij een staatje waar op de daling van de gemiddelde woning bezetting voor de regio Amersfoort [en daar hoort Soest bij] is aangegeven. Van 3,28 [in Soest reeds 3,05] in 1976 daait de bezetting via 3,07 in 1980, 2,87 in 1985 tot 2,72 in 1990. In onze raamstructuur is voor deze laatste periode aangehouden een cijfer van 2,90. De woningbouwtaak die ons wellicht in de agglomeratie eerst was toebedeeld, zullen we nu, rekening houdend met dat cijfer, tóch voor een deel voor onze eigen woningbehoefte nodig hebb.en. Uit de woningbouwcijfers van onze cij- ferstaat blijkt dat in 1976, in vergelijking tot het vorig jaar, weinig mieuwbouw is tot stand gekomen. 158 gesubsidlëerde woningen, - in Soesterberg Egghermon- de, in Overhees de huizen van Eigen Woningbezit -. De ongesubsidiëerde wo- ningen bestrijken voor een deel de vrije sectorwoningen in Égghermonde en de bouw op eigen kavels in Égghermonde en Overhees. Wanneer we zien dat het totaal aantal woningzoekenden in vergelijking tot het vorig jaar is gestegen, kunt u zich de grote zorgen van de wethouder van huisvesting voorstellen. Het „verhaal" achter velen van deze woningzoekenden is tragisch. We hopen dan ook dat de spade voor Overhees 2e fase zo spoedig mogelijk in de grond kan. En ik vind het nog altijd een bijzonder verstandig be- sluit van uw Raad, genomen tijdens de behandeling van de raamstructuur, om voorlopig maar niet op prognoses te bouwen, maar om uit te gaan van de concrete cijfers op de lijst van woning zoekenden aan wie wij woningen zullen moeten kunnen aanbieden. Dames en heren, leden van de Raad. Heel veel tijd, heel veel zorg zal het besturen van Soest ook ln 1977 weer van u vragen. Belangrijke beslissingen lig- gen vóór u. Ik hoop dat u samen met ons college, samen met onze medewerkers, wilt den ken over en werken aan de toekomst van Soest. Ik wens u én de uwen, en allen hier tegenwoordig, een goed en gezegend 1977.

Soester Courant | 1977 | | pagina 7