Echtpaar Jan Berta W Brouwer viert Gouden i. hu weli.i ksf eest 3erlchof Uw hart kan langer mee! w Aktieve verzetslieden die oorlog overleefden Eemvogels 2 regelrecht op kampioenschap af 80-jarige vrouw dood in haar woning gevonden „Soester Ondernemer" nam afscheid van bestuurslid Brouwer Vereniging voor biologische tuinbouw opgericht Geschenk voor kinderboerderij De Vrije Teugel Vergadering regionale schoolraad Welzijnswerk Ouderen Korfbal: Lezing in kader Kerkenmanifestatie Soest Wedstrijduitslagen van zwemvereniging „De Duinkikkers" AUTOBEDRIJF Schrijfavond Amnesty International Hondje weg? Hondje terug! Glaasje op, toch gereden Inbraak bij tennisclub Soest-Zuid Verkeersbord vernield Gestolen auto total-loss Herken de voortekenen van een hartinfarcten reageer onmiddelijk Symptomen Eerste hulp Bezoekuren Ziekenhuizen Inleidingen over „De Wereld van het Geluid" Jeugddienst in de Open Hof Zeepost Met Raad en Daad 6e Klaverjaswedstrijd Smokey Bibob in Baarn Carnaval in Dorpshuis Lage Vuursche Na aanhouding achterstallige boetes betaald Bij oversteken aangereden Wagen met Engels kentekennummer in beslag genomen 28 van de 59 gecontroleerde vrachtwagens niet in orde XofsU'r Courant van donderdag 10 februari 1977 Jan Brouwer en Berta Hofslot leerden elkaar op een koninginnedag kennen. Hij was zeventien jaar en zij vond dat te jong voor vaste verkering. Daarom zei ze: Blijf jij nog maar een jaartje weg. Dat deed Jan Brouwer, die toen in Hoog land woonde, maar na dat jaar kwam hij terug op de Birkstraat waar Berta Hofslot woonde. Ze was er toen wel van overtuigd dat het Jan Brouwer ernst was. Op 16 februari 1927 trouwden ze in Soest. Kop woensdag 16 februari zijn Jan Brouwer en Berta Brouwer-Hofslot vijftig jaar getrouwd. 1viet hen vinden velen het niet minder dan een wonder dat ze deze dag nog in goede gezondheid beleven, want in de oorlogsjaren hebben ze het erg moeilijk ge- j^had. Maar Jan Brouwer, een actief verzetsman, was niet klein te krijgen. Hij over leefde concentratiekampen als Dachau en Buchenwald; de Russen bevrijdden hem uit kamp Oraniënburg. Ook zijn vrouw heeft veel ellende meegemaakt, onder meer in de gevangenis in Vught, maar ook zij overleefde de oorlogsjaren. Tijdens de receptie, die op woensdag 16 februari in het restaurant van het Soester Natuurbad wordt gehouden (van 16 tot 18 uur) zullen ongetwijfeld veel herinneringen aan die tijd worden opgehaald met de mensen uit het voormalig verzet. Een jaar later begon Brouwer voor zich zelf een vee- en vleeshandel nadat hij acht jaar lang zijn vader had geholpen die hetzelfde beroep uitoefende. Hij bouwde zich in de loop der jaren een uitgebreide kennissenkring op. In de oorlogsjaren kwam hem die goed van pas toen het erop aankwam een onder grondse organisatie op te zetten. Het werd de Raad van Verzet, waarvan Jan Brouwer de initiatiefnemer was. Dit overkoepelend orgaan was hardnodig om doublures te voorkomen, zoals in Amsterdam bij de overval op het bevol kingsregister, waar twee verzetsgroe pen onafhankelijk van elkaar mee bezig waren. Jan Brouwer, een bekend veehandelaar en bijna dagelijks te vinden in het slacht huis in Soest, was in de oorlogsjaren een begrip, zegt Gerrit Kleinveld in. Wouden berg. Hij heeft veel met „ome Jan" samengewerkt en was ook één van de mensen van het eerste uur in het verzet. Begonnen in de ordedienst, waarvan er heel wat waren in de oorlog, stapte .Brouwer later over in de Raad van Ver zet, de eerste door hemzelf opgerichte actieve beweging in de illegaliteit. Brouwer hielp onderduikers, organi seerde knokploegen, verzorgde verbo den uitzendingen en deed alles om het actieve verzet in het hele land te stimu leren. In de boerderij van Brouwer aan de Eem is het Nederlandse verzet pas goed en gecoördineerd van de grond gekomen. De relaties die hij had als veehandelaar in het hele land, kwamen hem goed van pas. Hij wist altijd contact te krijgen met gevangenen, hij kocht iedereen om. Vlees deed wonderen. Vervalsingen van persoonsbewijzen, de organisatie van het studentenverzet, overvallen op ditri- butiekantoren, treinontsporingen - Brou wer was erbij betrokken. Hij was één van de grote mannen in het verzet. Kleinveld: ,,Maar hij heeft zichzelf nooit De 80-jarige mevrouw A. Spijker is dins dagmorgen dood in haar woning aan de Lange Brinkweg aangetroffen. Zij is vermoedelijk flauwgevallen en tpen voor een brandend electrisch kacheltje te recht gekomen. Toen men haar vond bleek zij te zijn overleden aan zware brandwonden. Op bijzonder hartelijke wijze heeft de voorzitter van de „De Soester Onder nemer" maandagavond tijdens de leden vergadering van de vereniging afscheid genomen van haar bestuurslid de heer J. C. Brouwer. In de hulde werd zeer na drukkelijk mevrouw Brouwer betrok ken, omdat zij, zoals de heer Verkade stelde: „veertig jaar lang haar man toe stemming gegeven had vergaderingen te bezoeken". Zij kreeg uit dankbaar heid een prachtig bloemstuk. De heer Verkade citeerde uit de notulen van de oprichtingsvergadering van de Middenstandvereniging uit 1948. Toen reeds nam de heer Brouwer een be- stuursfunktie op zich. Uit de notulen bleek overigens dat een van de motieven voor de oprichting van de vereniging was: de verkeerde neiging buiten Soest, te kopen in" andere banen te leiden. De heer Brouwer kreeg een kist sigaren. Brouwer merkte in zijn dankwoord op dat het vroeger toch wel veel gemoede lijker toeging. „Na de vergadering in „de Goude Ploeg", werd er gebiljart tot in de kleine uurtjes. Nu is het alle maal zoveel zakelijker en harder", vond hij. Hij betreurde het dat hij afscheid moest nemen, maar hij meende dat zijn tijd nu, na zo'n 42 a 43 jaar besturen, toch wel gekomen was. Hij dankte voor de prettige samenwerking en sprak de wens uit dat de Soester Ondernemer zou blij ven floreren. Op do. 3 febr. j.1. is in hotel van den Brink te Soest de oprichtingsvergade ring gehouden van de vereniging voor biologische tuinbouw 't Nut. Het oprichten van de vereniging was mogelijk en nodig geworden door het tot stand komen van een huurcontract voor tuingrond, zodat men ook op langere termijn van grond is verzekerd. Voor de Soestenaren bestaat er nu eindelijk volop gelegenheid voor het ver bouwen van groente en fruit zonder bestrijdingsmiddelen e.d. Bij de oprichtingsvergadering hadden zich reeds meer dan 20 nieuwe leden ge meld, een veelbelovende start. Er wordt op twee plaatsen gewerkt, t.w. aan de Hooiweg en aan de Jachthuislaan. Ter vaststelling van statuten en huishoude lijk reglement wordt binnenkort een al gemene ledenvergadering gehouden. Het voorlopig bestuur heeft zich als volgt geformeerd voorzitter: H. Abbring; 2e voorzitter: J. van Vuuren; secr. G.M.W. de Jong: 2e secr. Mevr. D.M. Gobets-van der Meer: penningmeesteresse: Mevr. J.F. van Vuuren-Greidanus; lid: J.L. Bosman. Voor inlichtingen: tel. 16205. 99 Ter gelegenheid van het 125 jarig be staan van de Friese Maatschappij van Landbouw krijgt de kinderboerderij „De Vrije Teugel" van de afdeling Appel scha een dier aangeboden. Soest is niet de enige uitverkorene; alle Nederlandse kinderboerderijen krij gen een dier ten geschenke. Op deze wijze wil de Maatschappij de betekenis yan de landbouw nog eens extra onder de aandacht van het publiek brengen. Dit gebeurt óók op de manifestatie „Friesemij 125" die op 8 maart in de Frieslandhal te Leeuwarden geopend wordt. Daar zal een volledig overzicht gegeven worden van de moderne land bouw, van vee en gewas, en van de agra rische verwerkende industrie, van boter, kaas en koffiemelk. Woensdag 16 maart, aanvang 20.00 uur. wordt in het gemeentehuis van Amers foort een openbare vergadering gehou den van de regionale schoolraad. Tij dens de vergadering wordt ondermeer een dagelijks bestuur gekozen en zullen de heren Weber en Vunderink infor matie geven over de „dossiermethode". Bij voldoende deelname starten wij op de vrijdagochtenden met een volksdans groep voor ouderen, in gebouw Eltheto, Driftje 4a. Aanvangsdatum: 4 maart. Tijd: van half elf tot half twaalf. Eigen bijdrage: 1,- per keer. U kunt zich hiervoor aanmelden en eventueel nog inlichtingen vragen bij de st. Fed. Raad voor het Bejaardenwerk, Middelwijkstraat 36, tel. 02155-19289. Spreekuur di. t/m vrijdag van 9-10 uur. In een directe confrontatie met een van de concurrenten heeft het tweede achttal van "Korfbalvereniging Eemvogels met een 4-2 overwinning haar kampioens aspiratie zeer nadrukkelijk geëtaleerd. Het eerste daarentegen bleef duidelijk achter bij een goed spelend LL'NO wat nu aan gelijkspel genoeg heeft om zich kampioen te mogen noemen. In Soest behaalde LUNO een verdiende 10-5 overwinning. Het derde en de jeugd waren dit weekend vrijaf. Het eerste achttal ging goed van start, door doelpunten van Leendert van den Berg stond men na vijf minuten spelen al met 2-0 voor. LUNO liep daarna achterelkaar „in" en „uit" tot 2-8. Daarna kregen de Eemvogels de kans om weer iets in te lopen tot 4-8 door doelpunten van Leendert van den Berg en Wim van Rheenen. Het vonnis werd definitief geveld door twee doelpunten van LUNO en in de slotfase mocht Wim van Rheenen nog eenmaal scoren zodat de eindstand 5-10 werd en LUNO zich praktisch kampioen mag noemen. Het tweede speelde in Beukendal tegen VIKO, een van de ploegen met kam pioenskansen. De Soester korfballers lieten*er echter geen gras over groeien en er werd een mooie overwinning be haald. Al in de beginfase scoorde Marina Ver linden 1-0, waarop VIKO nog een goed antwoord had en zelfs een ruststand realiseerde van 1-2. Goed doorgaand wist Dik Maris 2-2 te scoren. Een spannend heen en weer- gaande strijd die uiteindelijk beslist werd door doelpunten van weer Marina Verlinden en Jan de Haard. Door deze overwinning komt het kampioenschap heel dichtbij al zal dan wel a.s. zaterdag van de nog laatste concurrent Fortissimo gewonnen moe ten worden. Het programma voor komende weekend is alsvolgt: Vanavond speelt hel derde in Utrecht tegen ESDO terwijl zaterdag te Hilversum tegen Fortissimo en Tiel spelen. De jeugd is vrijaf. op de borst geslagen. Hij is altijd dezelf de gebleven". Door de vele activiteiten stond Brouwer, dagelijks bloot aan vele gevaren. Eind augustus 1943 kwam er een einde aan zijn actieve rol doordat hij werd gearres teerd. Dat was het gevolg van de ont voering van een lid van de Sicherheids- dienst in Den Haag. Vier man, onder wie een dokter en een verpleger, lokten hun slachtoffer weg met de mededeling dat er een aanslag op zijn vrouw was ge pleegd. Of hij maar wilde meegaan. De SD-man trapte erin, kreeg chloroform te ruikn en werd in een van een vals kenteken voorziene ziekenauto gestopt. In een boerderij in Hoogland werd hij gevangen gezet. Hij zou pas vrijgelaten worden als een aantal door de Duitsers gevangen gezette Nederlanders zou mo gen vertrekken. Het liep allemaal anders. De Duitsers kwamen erachter dat de ziekenauto uit Baarn afkomstig was. Met zeshonderd SS-ers werd Baarn omsingeld en werden de familieleden van de gevangenen wier vrijlating was geëist in ruil voor de vrijlating van de SD-er, gearresteerd. Achttien van hen werden naar Vught gebracht. Bij hen ook Jan en Berta Brouwer. Ome Jan werd als belangrijk ste schakel gezien. Op een morgen moesten alle gevangenen aantreden. Voor hun ogen werd Brouwer neergesla gen. De anderen moesten hun klompen uittrekken en hem net zolang afrossen totdat hij zou vertellen waar de SD-man gevangen gehouden werd. Maar nie mand reageerde. Iedereen bleef roerloos staan, bevel of geen bevel. De Duitsers namen andere maatrege len: elk uur zouden twee gevangenen voor het vuurpeloton worden neergezet. Toen dat de eerste keer zou gebeuren, stapte Brouwer naar de kampcomman dant en zei: „Stuur al deze mensen naar huis. zij hebben er niets mee te maken. Jullie moeten mij hebben". Brouwer werd later in een auto gezet om het adres aan te wijzen waar de SD-er gevangen gehouden werd. Hij was op vijf, zes adressen, in gezelschap van NSB-ers. De mensen bij wie hij kwam, zogenaamd om te informeren of de SD-man nog wel op de oude plek zat, wisten direct wat er aan de hand was. Dankzij Brouwer konden zij maatregelen nemen waar door verdere acties van de Duitsers werden voorkomen. Tante Bep kwam na verloop van tijd vrij uit de gevangenis in Vught, ome Jan werd op transport gesteld naar Duits land. Daar bevrijdden de Russen hem aan het eind van de oorlog. Voor zijn vele verdiensten in de oorlog heeft Jan Brou wer koninklijke waardering gekregen toen hij door de koningin werd ontvan gen. Hij was de grote man van het verzet in Nederland. Het verzet dat dankzij hem een olievlek werd die zich steeds verder uitbreidt, en een vuur dat steeds feller wordt aangewakkerd. Op de receptie, na de mis die 's morgens om elf uur in de Petrus n en Pauluskerk wordt gehouden, zullen aan dié tijd nog heel wat herinneringen worden opge haald, want onder de bezoekers zijn ook mensen uit het voormalig verzet, die de 7l-jarige veehandelaar en zijn vrouw komen feliciteren. In het kader van „Kerkenmanifestatie Soest" zal vanavond, donderdag 10 februari, aanvang 20.00 uur, in gebouw De Open Hof spreken prof. H. van der Linde, hoogleraar te Nijmegen. Zijn onderwerp is: „Taak en toekomst van de oecumenische gemeenschap": een onderwerp waarover alle belangstellen den na de lezing met elkaar en met de gastspreker van gedachten kunnen wisselen. Kerkenmanifestatie Soest werkt naar het hoogte punt van deze aktie op 23 april a.s.: Kerkendag. Reeds werden een aantal activiteiten gehoudenin sep tember sprak minister Jan Pronk voor een gehoor van 300 personen over ont wikkelingshulp. In oktober, november en januari werden gespreksavonden ge organiseerd waarvoor steeds redelijke belangstelling bestond. Een groot sukses was weer de Kerst-in. Door omstandigheden kon de inleiding door kardinaal Willcbrands niet door gaan; daarvoor in de plaats komt nu de lezing door prof. Van der Linde. Het eerste herenteam van De Duinkik kers heeft j.1. zaterdagavond, in een niet al te beste wedstrijd, de zwemvereniging NVA uit Haarlem in hun eigen home een nederlaag toegebracht. De Duinkikkers waren te water gegaan met de wetenschap, dat puntenverlies ernstige gevolgen kon hebben. In ver band hiermee begon men erg nerveus te spelen. In de eerste periode werden twee Haarlemspelers uit het water gezonden, hetgeen voor de Soesters een voordeel zou betekenen. Maar het kwam anders uit. want slechte balcontrole deed deze kans verloren gaan. De Haarlem mers wisten in deze periode een 1-0 voorsprong te behalen. De Duinkikkers kwamen meer in aktie en het samenspel was ook veel beter, hetgeen tot gevolg had dat het in de tweede periode 1-2 werd. Kort voor het einde van deze periode kwam Soest op 1-3 te staan. In de derde periode kwam Haarlem dichter bij Soest, door er 2-3 van te maken. De Duinkikkers namen het offensief geheel in handen en liepen uit tot 2-5. De vierde en laatste periode was geheel voor De Duinkikkers, die de stand op 2-6 brachten. Haarlem kwam even terug en wist er 3-6 van te maken, waarna De Duinkikkers er tenslotte 3-7 en uiteindelijk 3-8 van wisten te maken. Deze uitslag betekende dat beide punten mee naar Soest gingen, maar het was geen wedstrijd om over naar huis te schrijven. Zaterdagavond verloren de Duinkikkers- heren 2 de uitwedstrijd in Ulrecht tegen UZSC 2, met 8-6. A.s. zaterdagmiddag om 18 uur. speelt heren 2 in Utrecht tegen NGR 3. Heren 1 moet zondagavond om 21.15 uur de z.g. thuiswedstrijd in Baarn spelen tegen Swaener 1. UW FIAT AGENT LAANSTRAAT 82 SOEST TELEFOON 02155.16963 Woensdag 16 februari a.s. om 20.00 uur wordt weer de maandelijkse schrijf avond van de Werkgroep Soest van Amnesty International gehouden in het Amnesty-Centrum, Middelwijkstraat 72, Soest. De schrij fa vonden hebben tot doel brie ven en kaarten te schrijven aan autori teiten waarin om vrijlating wordt ver zocht van mensen die om hun overtui ging, huidskleur of godsdienst gevangen zijn gezet. Deze avond zal onder andere in het teken staan van de Iran-aktie van Amnesty International die op het ogenblik gaande is. Op deze avond kan een petitie aan de Sjah getekend borden, waarin men vraagt om herstel van de mensenrechten in Iran. Voor schrijfmateriaal en postzegels wordt door de werkgroep gezorgd. Op deze avond is er ook gelegenheid voor gesprekken, informatie, het inzien van de jongste Iran-publikaties en het lenen van boeken en dokumentatie uit de bibliotheek. Nadere informatie verstrekt de heer B. van Vliet, Stadhouderslaan 142, Soest; tel. 02155-13879. VERMIST: 2-2. Reu Beagle, wit/bruin/zwart, 3 jr., „Akko"; De Bruin, Prins Bernhardlaan, tel. 15471. Reu Bouvier, 13 jr.; De Jong, Eek hoornnest, Birkstraat 118b, tel. 12569. 15-1. Reu Keeshond, bruin, 8 jr.Kok, Veenzoom .8, tel. 14198. 5-2. Teef Friese stabij, zwart/wit, 2 jr. (Soester Duinen); Sikkega, Liendertse Dreef 15, Amersfoort, tel. 033-23553. 1-2. Kater, donker grijs/cypers, gecas treerd, 10 jr„ rood halsbandje met ko kertje, ,,-pinkie"; Jacobs, Weegbree- straat 593, tel. 20265. 25-1. Kater, zwart, witte bef en staart punt, ongecastreerd, 7 jr., „Joris"; Eb- beling, Harperpad 12, tel. 18218. 5-2. Poes, zwart/wit gevlekt, (logé uit de Torenstraat); De Koning, Wiardi Beck- manstraat 364, tel. 11605. GEVONDEN: 7-2. Bastaard Poedel, 6 wk.; bastaard, gladharig, 6 wk.; bastaard Collie/Her der, grijs/zwaz-t/geel; bastaard Dalma- tier, (Soester Natuurbad); Allen: Dierentehuis, Klein Engendaal- weg, tel 13583. 30-1. Kat, zwart, witte bef, snor, achter pootjes, een witte teen vóór, 4 mnd.; Cowan, Noorderweg 85, tel. 17826. 30-1. Eend, één gekortwiekte vleugel, De Paardekamp. tel. 16089. lp het afgelopen weekend heeft de politie weer een aantal automobilisten aange houden die onder invloed van alcohol toch hun wagen bestuurden. Op de Stichtse Rotonde onder Amersfoort reed een man voor de ogen van de bemanning van een surveillancewagen „tegen de draad in". Het was de 62-jarige A. van R. uit Apeldoorn, die op de weg naar Leus den tot staan kon worden gebracht. Na blaas- en bloedproef mocht hij per taxi naar huis. In De Bilt werd na een achtervolging aangehouden de 49-jarige J. van den D. uit Zeist. De politie kreeg hem op de Koninginnelaan in het vizier, toen hij daar al slingerend richting Biltseweg reed. Pogingen om hem te laten stóppen haalden aanvankelijk niets uit. Op de Biltseweg kon tegemoet komend verkeer zich in veiligheid brengen door de berm op te zoeken. Uiteindelijk werd de man in De Bilt tot stilstand gedwongen. Na blaas- en bloedproef mocht hij in het Soester politiebureau zijn roes uitslapen. Een rijverbod kreeg tenslotte de 25- jarige J.G.S. uit Nijkerk ook in verband met alcohol gebruik. Ingebroken werd in de kantine van de tennisvereniging Soest-Zuid aan de Bos straat. Om binnen te komen werd een ruit ingetrapt. De onbekende daders verdwenen met wat wisselgeld en een nog onbekende hoeveelheid snoep, sigaretten en koek. Bij het bejaardencentrum Braamhage werd een verkeersbord omvergereden. De onbekende automobilist liet een wiel dop en ct-n achterlicht van zijn wagen achter. Aan de Beetzlaan werd een straatnaam bord platgereden. Daar trof de politie ook glas aan van de verlichting van de onbekende wagen. De van de Soester R. W. gestolen per sonenauto werd in Amersfoort op de BW- laan. nabij de dierentuin teruggevonden. De auto was betrokken bij een botsing en vervolgens tegen een boom total-loss gereden. De inzittenden waren verdwe nen toen de politic kwam. Veel voorkomende pijngebie- den voor een infarct: middenvoor in de borst kaak hals bovenbuik één of 1. Hevig samentrek kende pijn midden voor in de borst. 2. Pijn houdt langer dan 5 minuten aan, ook als men rustig zit of ligt. 3. Transpireren en onrust, misselijk heid en braken kunnen voorkomen. 4. Pijn kan uitstralen naar hals, rug of armen. N.B. Korte, scherpe steken op één plaats op de borst wijzen vrijwel nooit op een hartinfarct. 1. Bel onmiddelijk de arts, de GG GD of het ziekenhuis. 2. Patiënt rustig laten liggen in afwach ting van medische hulp. Kortademige pa tiënten kunnen het best wachten in zithouding, 3. Vermijdt emotie of inspanning. 4. Belangrijk is een zo spoedig moge lijke opname een ziekenhuis met een hartbewakings- afdeling. Het hart moeten we in ere houden: het slaat honderdduizend keer per dag, veertig miljoen keer per jaar. Het hart verplaatst op één dag tienduizend liter bloéd, per jaar vier miljoen liter! Deze motor weegt slechts ongeveer drie honderd gram. Het arbeidsvermogen is echter groot genoeg om met elke hart slag een gewicht van één kilogram een halve meter op te heffen. Dit wil zeggen, dat het prestatiever mogen van een gezond hart zó groot is, dat het een lift met één persoon in een uur tijds van de begane grond naar de vijfde verdieping zou kunnen brengen. In absolute zin is het hart geen sterke motor; de kracht is niet groter dan 1/375 pk, maar in relatieve zin is het hart ster ker dan alles wat er tot nu toe aan motoren is gebouwd. Want welke machine van een dergelijke ingewikkelde constructie loopt een men senleven lang zonder dat er ooit onder delen vervangen behoeven te worden? Zover heeft onze industrie het nog niet gebracht. Het hart trekt zich ritmisch samen en het ontspant zich eveneens periodiek. Bij gezonde volwassenen gaat dit met een snelheid van ongeveer zeventig slagen per minuut, hetgeen niet wil zeggen dat het niet vlugger kan. Wordt de zuurstofbehoefte van het li chaam groter, zoals bijvoorbeeld bij zware arbeid of bij sportbeoefening, dan wordt het tempo van de hartslag in niet onbelangrijke mate opgevoerd. Dit zelfde gebeurt ook bij bepaalde ziek tetoestanden, waarbij de kracht van het hart verminderd isdoor een groter aan tal pompslagen per tijdseenheid wordt dan naar een volgende prestatie ge streefd. Dit alles betreft de volwassen mens. Bij pasgeborenen is de frequentie van de hartslag veel groter: het hart van de zui geling contraheert zich wel honderd-, dertig maal per minuut. Kleine dieren hebben een nog'snellere „pols": het hart van een muis klopt bij voorbeeld duizendmaal per minuut. De olifant daarentegen heeft een langzame polsslag, doorgaans Slechts vijfentwin tig per minuut. De enorme hoeveelheid arbeid die het hart bij voortduring verricht, is alleen mogelijk doordat er op elke samentrek king een ontspanning volgt: de hart spier heeft dan een korte rustpauze om zich te herstellen. De constructies van de hartboezems duren ongeveer één tiende seconde, daarop volgt een rustpoos van zeven tiende seconde. Deze gedeelten van het hart hebben dus ruimschoots gelegen heid om even uit te rusten. De samentrekking van de hartkamers neemt een tijd van drie tiende seconde in beslag; voor dit gedeelte van de hart spier bedraagt de pauze telkens vijf tiende seconde. Hierbij dient te worden opgemerkt, dat deze cijfers behoren bij een frequentie van zeventig slagen per minuut. Is de hartactie sneller, dan duurt de samen trekking even lang, de tijden van rust worden dan korter. In eerste instantie werkt het hart geheel zelfstandig; de prikkels tot werkzaam heid ontvangt het van een eigen auto noom zenuwweefsel. Toch wordt de hart actie ten dele ook door het lichaam als geheel bestuurd. Vanzelfsprekend kunnen er aan een zo ingewikkeld machinerie tal van manke menten optreden. Ziekten van hart en ZONNEGLOREN, telefoon 19144. 3e klasse: dagelijks 13.15-14.00 en 19.00-19.45 uur. dagelijks 13.15-14.30 en 19.00-19.45 uur. 2e klasse B: dagelijks 13.15-14.00 en 19.00.20,15 uur, le klasse: 13.14-14.45 en 19.00-20.30 uur. Kraamafdeling: als boven, le klasse echter 's morgens van 10.00-11.00 uur. Kinderafdeling: 14.30-15.15 uur 18.30-19.00 uur, alleen voor ouders. ZIEKENHUIS BAARN Telefoon (02154 7141-5831 Alle klassen: dagelijks 14.30-15.00 en 18.30-20.15 uur. Kraamafdeling: dagelijks 14.30-15.00 en 18.30-20.15 uur. Kinderafdeling: dagelijks 14.30-15.00 en 17.30-19.00 uur. DE LICHTENBERG. AMERSFOORT Telefoon (033) 18341 dagelijks 13.45-14.15 en 18.30-19.15 uur. dagelijks 13.45-14.30 en 18.30-19.30 uur. le klasse: 11.15-12.00 uur, 13.45-14.30 uur en 18.30- 19.30 uur. Kraamafdeling: dagelijks resp. als 3e klasse en klasse- afdeling. Psychiatrie dagelijks 18.45-19.15 uur en dinsdag, woensdag, donderdag, zaterdag en zon- d g 13.45-14.45 uur. Hartbe waking: dagelijks 11.30-12.00 en 19.00-19.30 uur. ST. ELISABETI1. AMERSFOORT Telefoon (033 22444 3e klasse dagelijks 14.00-14.30 en 19.00-19.45 uur. Klasse afdeling: dagelijks 11.00-11.30, 14.00-14.30 en 19.00- 20.00 uur. Kraamafdeling: dagelijks 14.00-14.30 en 19.15-20.15 uur. Kinderafdeling: dagelijks 14.15-14.30 en 18.30-19.00 uur. bloedvaten komen dikwijls voor; in de loop der jaren is er zelfs een onmisken bare toeneming van dit soort afwijkin gen. Hartafwijkingen kunnen ontstaan door zelfvergiftiging van het lichaam als ge volg van een te sterke of een verkeerde productie van schildklierhormonen. Ook kunnen allerlei ziektekiemen schadelijk op het hart inwerken. Daarvan noemen we de verwekkers van longontsteking, van beenmergontste king, van roodvonk, griep en angina: zowel de hartkleppen als de hartspier kunnen worden aangetast. Het hartzakje, dat het hart aan de bui tenzijde bekleedt, raakt soms ontstoken door etterverwekkende bacteriën en door tuberkelbacillen. Berucht voor het ontstaan van hartafwijkingen is het gif van difteriebacillen. Gevreesd is voorts het acute reuma, dat vooral in de kinderjaren voorkomt; dit kan het gehele hart aantasten. Op oude re leeftijd is het weer de vaatverkalking, die stoornissen in de bloedsomloop en daarmee ook aan het hart veroorzaakt. Het is niet doenlijk in zulk kort bestek volledig te zijn. Toch moeten wij nog wijzen op enkele verkeerde levensge woonten die dijkwijls oorzaak van hart en vaatziekten zijn: natuurlijk alcohol en tabaksmisbruik Ook beroepen die zware lichamelijke arbeid vragen zijn - wanneer het hart niet in goede conditie is - vaak oorzaak van onregelmatigheden in de werking van deze voor ons leven onmisbare motor. Tenslotte - en dat is vooral iets van deze tijd - is het ae overmatige geestelijke spanning en inspanning die neuroses veroorzaken en het hart van streek bren gen. Voor ons allen is de tijd wel aangebroken om de motor van het eigen lichaam niet langer te verontachtzamen en te ver waarlozen. We zouden er. .eigenlijk- niet slechter voor moetenzorgen dan voor de motor van onze auto. In het Hilversumse cultureel centrum „De Vaart" aan de Vaartweg. worden vanavond, donderdag 10 februari en woensdag 16 en donderdag 17 februari, lezingen gehouden over „De Wereld van het Geluid". Vanavond zijn de inleiders dr. J. Ettema van het Coronel Laboratorium van de universiteit van Amsterdam en ir. G. Kleinhoonte van Os van TNO te Delft. Zij spreken over de inwerking van geluid en lawaai op de mens en over de pre ventie van geluidshinder. Woensdag 16 februari behandelen prof.dr.ir. R. Plomp en drs. R. Rasch toon- en muziek- perceptie en donderdag 17 februari ver tellen dr.ir. T. Houtgast en ir. L. Pols interessante feiten over de spraak als voornaamste communicatiemiddel. De inleiders van woensdag en donder dag, 16 en 17 februari, zijn verbonden aan TNO te Soesterberg. De aanvangs tijd is 20.00 uur. Voor inlichtingen tel. 035-45841. Zondag 13 februari wordt weer de maan delijkse jeugddienst gehouden in de Open Hof aan de Veenbesstraat. In deze dienst zal voorgaan ds. de Vries uit Driebergen, terwijl muzikale mede werking wordt verleend door de organist Gert Muts en het Bergkerk Combo uit Amersfoort. Het thema is: Berouw van God? De aanvang van de dienst is zuals gewoonlijk 19.00 uur. Met de volgende schepen kan zeepost naar de daaronder vermelde landen worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staat achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms „Aludra" - 18 februari. Australië: ms „Melbourne Express" -14 februari. Brazilië: ms „Aludra" - 18 februari. Canada: ms „CP Voyageur" - 18 februari. Indonesië: ms „Glenlyon" - 17 februari. Israël: ms „Argus" - 17 februari. Japan: ms „Kasuga Maru" -17 februari. Kenya, Oeganda, Tanzania: ms „Maurice Delmas" - 16 februari. Nederl. Antillen: ms „X" - 14 februari. Ver. Staten van Amerika: ms „Atl. Champagne" en ms „SI Market" - 16 februari. Zuid Afrika (Rep.): ms „Pola- na" - 16 februari. Buitenlandse wezen. - Wij zijn bereid een wees te adopteren uit het buitenland. Aan welk adres kunnen wij ons vervoe gen? Antwoord: Daarvoor is in beginsel toe stemming van het ministerie van justitie vereist. Deze wordt pas afgegeven, als de Raad voor de Kinderbescherming na een gezinsonderzoek een positief advies heeft uitgebracht. Er zijn beperkingen volgens de Nederlandse adoptiewet Hierover kunt u inlichtingen verkrijgen bij de Stichting Interlandelijke Adoptie, waar u zich ook op de (voorlopige) wachtlijst kunt laten inschrijven. Het adres is: Nieuwe Schoolstraat 28, Den Haag. De drie aapjes. - Waar komen die drie aapjes toch vandaan van „horen, zien en zwijgen"? Antwoord: In een shinto-tempel te Nikko op het Japanse eiland Honsjoe bevindt zich een beeldengroep met drie aapjes, één met de voorpootjes voor de ogen, één met de handen op de oren en de derde met de handen voor de bek. Zij beelden de Japanse levenswijsheid uit: kijk niet naar kwaad, luister niet naar kwaad (-sprekerij) en spreek zelf geen kwaad. Dat is hier vrij vertaald met: horen, zien en zwijgen. Telefoneren zonder talenkennis. - Als ik familie in het buitenland opbel, hoe 'moet ik dan in een vreemde taal naar ze vragen, b.v. in een hotel of camping kantoor, als ik die taal niet spreek? AntwoordAls de opgeroepene niet over een eigen nummer beschikt, maar in een groot gebouw of op een camping is, dan kunt u het beste een zg. persoonlijk aanvragen via nummer 0010. De telefo niste ter plekke vraagt dan eerst uw familielid aan de telefoon voor zij het gesprek doorgeeft. U betaalt voor 2 minuten extra. De opgeroepene moet dan wel op die tijd in de buurt van het toestel op de camping of bij de receptie van het hotel of op de kamer bereikbaar zijn. Maak dus voor het gesprek afspra ken over de evt. data en tijd van telefoneren, b.v. tegen etenstijd. Maandag 14 februari wordt in het club huis van VVZ aan de Eemweg, de zesde klaverjaswedstrijd van dit seizoen ge houden. Als om 20.00 uur weer het juiste aantal spelers(sters) aanwezig is, kan op een gezellige wedstrijd gerekend worden. De evenementencommissie heeft we derom voor fraaie prijzen zorg gedra gen. In het Kasteel van Antwerpen aan de Laanstraat te Baarn treedt a.s. zater dagavond Smokey Bibob's Gang op. Het is een twist -en „rock and roll" orkest zoals er in Nederland maar weinig bestaan. Hun show is uniek en het optreden een grote sensatie. De leden van het orkest besteden veel geld en zorg aan kleding. De bezetting is leadzanger/gitaar: drummer/zanger; bassist/zangsologitaar/plano/sy nthe- sizer/zang en gitaar/saxofoon/zang/ fluit. Morgen, vrijdag 12 februari, wordt in het Dorpshuis te Lage Vuursche carnaval gevierd, 's Middags van twee tot vier uur zijn alle kinderen in de leeftijd van 3 tot 12 jaar welkom en 's avonds vanaf acht uur de groteren tot de grootsten toe. Iedereen, (die entree betaalt), is wel kom. Na aanhouding door de Soester politie heeft de in Nijkerk wonende J. van K. (23) 16 achterstallige geldboetes be taald. Het totaal bedrag was 936 gulden. Had hij dit niet gedaan, dan was hij 36 dagen opgeborgen. Overigens zorgde een familielid dat de schuld aan de staat voldaan werd. Bij het oversteken van de Van Weede- straat werd de 71-jarige heer H.G.K. aagereden door een passerende auto mobilist. K. werd met een hoofdwond naar het ziekenhuis Zonnegloren ge bracht. De bestuurder van de auto, R.S. uit Amersfoort, treft geen schuld, omdat K„ komende van de Korte Melmweg, zonder uit te kijken de rijbaan op ging. Op de Lange Brinkweg werd de 37-jarige A. van S. aangehouden die een personen auto bestuurde met een Engels kente kennummer. Van S. verklaarde de wa gen van een vriend geleend te hebben. Omdat hij niet in het bezit van een rijbewijs was, de wagen niet verzekerd bleek en de herkomst van het Engelse nummer onduidelijk is, werd de wagen in beslag genomen. Rijkspolitie en gemeentepolitie van Soest hebben begin deze week gedurende twee dagen een controle gehouden op het zwaar wegverkeer. Er werden in totaal 59 voertuigen gecontroleerd en daarvan waren er 28 niet In orde. Vijf voertuigen werden tijdelijk uit het verkeer genomen en moesten ter plaatse gerepareerd worden. De geconstateerde fouten betroffen: on deugdelijke koppeling (4): verplaatste koppeling (4); gewijzigd remsysteem (2); onberemde wielen (3); te lange combinatie (2); los stuurhuis (2); gebro ken veerbladen (2); overbeladen (1); los molenstel (1); losse wielmoeren (1). Een aanhangwagen was totaal onbe- remd en van een andere aanhanger was het remsysteem door middel van twee kwartjes gedeeltelijk afgesloten. Dat werd gedaan omdat het remsysteem niet goed functioneerde. Ook konden zeven chauffeurs niet de juiste papieren tonen en in totaal werden er bovendien 13 waarschuwingen uitge deeld.

Soester Courant | 1977 | | pagina 17