Enorm verzet tegen gemeentelijk Centrumplan Wilgen worden weer geknot „Soester winkeliers moeten zich als collectiviteit kunnen presenteren Mr. J. Kruiderink: Opnieuw koopavond perikelen in Soest Tr^Tf. JL /«»f 4 Democratie functioneert niet in Soest: Kaartverkoop Soester karnaval Centrumplan: Nieuwe enquete aangekondigd: Vleesverkoop lieté- en 'Voe.tqanaefflfeiq uijvoeqen lapperstu) >CHAAL 1 1Ó.0C Oonderdag 10 februari 1977 55e jaargang no. 25 SOESTERI COURANT Abonnement per kwartaal f 5,00. Buiten Soest per kwartaal f 10,-. Verschijnt iedere donderdag UitgaveDrukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152 - Postgiro 126156 De democratie functioneert in Soest niet goed. Theoretisch wel, maar praktisch absoluut niet. Dat is weer eens gebleken tijdens de voorlichtingsavond, die vorige week gehouden werd en waarvoor enorme belangstelling bestond; een maximum aantal (200 man) in de zaal en een bijna evengroot aantal er buiten. Zij komen vana vond aan bod. Theoretisch is de zaak volkomen duidelijk en is er ook niets aan de hand. De gemeenteraad nam vorig jaar juni het raamstruktuurplan aan; een besluit dat genomen werd nadat vier inspraakgroepen hun visies gegeven hadden. Die visies moeten in het raadsbesluit verdisconteerd zijn. Dat moet men aannemen. De raads leden moeten die visies bestudeerd hebben en daarna de eigen beslissing hebben genomen. Aan dat besluit kan nu niet meer getornd en dus moet binnen het aange nomen raamstruktuurplan gemanoeuvreerd worden. Plaats en oppervlakte en óók de invulling (centrale voorzieningen en nieuw winkelcentrum) liggen vast. Met die stand van zaken had op deze eerste voorlichtingsavond zeker driekwart van de zaal geen vrede. Algemeen heerste de opvatting dat het gemeentebestuur bezig is met het uitwerken van een véél vroeger genomen beslissing, die steunt op achterhaalde ideeën en zienswijzen. En daar is misschien wel iets van waar. In de begin jaren zestig dacht men hier, geheel conform de bevolkingsprognoses voor Nederland (25 miljoen inwonersuit te moeten groeien tot een plaats met tus sen de 65.000 en 70.000 inwoners. In dat geval zou er inderdaad een nieuw winkel centrum moeten komen en daar zouden dan ook een nieuw gemeentehuis en. een nieuw politiebureau gebouwd kunnen wor den. We speelden toen nog met de veel omstreden verkeersader dwars door Soest en dwars over de Eng; de beruchte Weg-over-de-Eng. Dat toekomstbeeld bleef tot begin '70 overeind. Consequent was het van de gemeenteraad om het winkelgebeuren te gaan concentreren op dat nieuwe cen trum en het was daarom toen ook logisch dat in het bestemmingsplan aanwezige winkels wegbestemd werden. De winkel mag dan tot in lengte van jaren blijven, maar er is geen mogelijkheid om uii te breiden. Dat is ondermeer op de Soester- bergsestraat het geval; jarenlang al mogen de winkeliers daar niets. Of ze het wél zouden willen, is een (voor lopig) niet te beantwoorden vraag. Jaren geleden wilde een eigenaar van braak liggende grond bij het busstation, daar winkels met flats bouwen, maar dat ging niet door omdat de winkels geconcen treerd moesten worden in het nieuwe centrum. Dat was consequent; maar vooral ,,was". Want het gaat nu niet meer op, te stel len dat zoveel (hoeveel?) winkeliers in teresse hebben voor een plaats in het nieuwe centrum. Ja, als je elders niet ,,mag", dan ,,moet" je wel. Tijdens de voorlichtingsavond werd gevraagd hoe veel Soester winkeliers nu al ingeschre ven hadden; waar was, bij alle openheid die betracht wordt, nu dat lijstje? Het bevrijdende antwoord kwam niet; want bevrijdend was het geweest. Dan Een korte vermelding van de Kaart verkoop voor het Soester Karnaval in ons blad van de vorige week heeft op de eerste dag maandag j.1. al een flinke vraag doen ontstaan naar deze kaarten. Om ook de inwoners van Soesterberg in de gelegenheid te stellen in het bezit te komen van toegangskaarten is op het laatste moment nog in Soesterberg een zaak verzocht deze kaaztverkoop te wil len verzorgen, n.1. „De Mangerie", Dorpsplein 3, Soester berg. Het bestuur van ,,De Narre Knollen" laat echter ook weten, dat in verband met de grote vraag geen kaarten tele fonisch gereserveerd kunnen worden. nF NARRË KNOLLEN vangen zij hadden we immers geweten dat de win keliers wel degelijk heil in dat centrum zien. Nu werd er „slechts" gezegd dat er voor 9000 m2 ingetekend was en dat het lijstje „vertrouwelijk" was. Maar het jaarverslag van de Soester On dernemer leert dat de formulieren (waar op de winkelier kan invullen hoeveel vier kante meters hij wil in het nieuwe centrum) „regelmatig worden ingeleverd, uiteraard vrijblijvend". En zo is dat natuurlijk ook, want niemand kent de prijs van de grond. Maar 't is allemaal wel „vrijblijvend"; er is geen definitieve lijst. De vraag op de voorlichtingsavond was dan ook gerechtigd: bestaat nu niet de kans dat er straks niet-Soester bedrijven zich er gaan vestigen? Gevraagd werd ook hoe men de koopkracht-afvloeiing wilde tegengaan met winkels op wijk- verzorgend-niveau? Dat kon toch niet; het assortiment van zo'n winkel was daar toch niet groot genoeg voor? „Wijk- verzorgend" pretendeert toch ook niet méér dan „voor de wijk"? Eerder was al gezegd, dat winkelen voor veel mensen een sociale bezigheid was en dat gezien de oppervlakte van het nieuwe centrum („niet zo groot", zei de burgemeester) men daar dan toch dat „genoegen" niet kon vinden. Amersfoort, Hoog-Catharijne, Hilvertshof, Zeist zul len blijven trekken, zoals er ook altijd wel wat publiek naar Soest zal blijven komen. Wat te denken overigens van een argu ment van een inspreker, die vóór het nieuwe centrum is: de Van Weedestraat en Steenhoffstraat hebben al zo lang van de aanwezigheid van het gemeentehuis geprofiteerd, dat nu een ander er wel eens profijt van mag hebben. En een andere bewering van dezelfde man: de winke liers aan de Soesterbergsestraat zullen wel niet weg willen, want ze zitten daar zo goedkoop! En op het advies van die inspreker heeft de gemeenteraad moge lijk haar beslissing genomen. Nee, 't zit fout in Soest. Om dan nog maar niet te praten van de verkeerstechnische problemen om dat nieuwe centrum te bereiken. Ingesloten tussen centrumweg en spoorlijn, zijn er alle mogelijke kunstgrepen nodig om het bereikbaar te maken: ergens mogelijk een nieuwe overweg en misschien de Bosstraat belast met 4000 tot 6000 auto.s per dag. Geconstateerd werd zo maar door „leken" die de avond bijwoonden, dat met tegemoetkoming aan de wens van de bewoners van de Gaarne laten «IJ hieronder nog weer even de verschillende adressen, waar u kaarten kunt kopen, volgen. Deze adressen zijn: Th vanSteen, Hartweg 36, Soest (op dit »d™>s is alleen kaartverkoop voor leden van de Karnavalsvereniging „De Narre Voor'niet'leden is de kaartverkoop op de volgende adressen: Slijterij Ben van der Linden, soesterbergsestraat 49, Soest. Snackbar Bob Eggenkamp, Nieuwer. BureSu'so'^'èouran,, Van Woede- De^tarigerie''Dorpsplein 3, Soester- Toegangskaarten voor hét Jengdkarna. (leeftijd 13-18 jaar) op maandag 21 febiiari kinnen op de bovenstaande drie adressen w^rd^en gekocht Kjnderkarna. flfin echter uitsluitend verkrijgbaar aan het Bureau Soester Courant, Van Dez^voorverkóop Is speciaal bedoeld ÜmÏ kinderen, die graag het Kinder- voor die k bezoeken en de moge- SKa tot aanmelding via hun school oet 'in'looD van hun toegangskaart ont- Bij aankoop var teke Door een tekening. trariinir zo fraai mogelijk gekleurd tekening en /o0k weer uitsluitend weer in te soester Courant) doen aan het B grote kleurwedstrijd, waartij zij prachtige prijzen kunnen winnen. Ossendamweg (daar geen verkeer meer), een andere woonomgeving in de buurt, (want het centrum zal toch ver keer aantrekken), „belast" gaat wor den. Verschuiven van een probleem! Aan het slot van de avond werd gezegd dat er eigenlijk een plan ligt, dat nie mand wil en dat het weinig zinvol is daar nu over te gaan „inspreken". Wat dat betreft werd uit de zaal opgemerkt dat „van achter de tafel die inspraak opgedrongen werd"; de zaal wilde niet; zag het niet zitten. Het plan deugde niet en het onbehagen was groot. Het leek erop dat niemand zich voor de inspraakgroepen zou melden, maar dat zal toch wel meevallen, want er waren uiteindelijk ook twee sprekers die voor stander bleken te zijn. De een zei: „Niet alleen wacht, burgemeester, maar 40.000 inwoners van Soest!En de ander merkte op dat het centrum nodig was, omdat hij bijvoorbeeld zoveel moeite had met het parkeren van zijn auto aan de Van Weedestraat. Als de man ooit eens in de Amsterdamse Kalver- straat wil winkelen, óf in Hilversum, moet hij honderden meters méér lopen dan aan de Van Weedestraat. Voor zijn auto is daar in de naaste omgeving, ruimte genoeg. En zo is dat ook aan de Soesterbergsestraat. Wat er nu te gebeuren staat, is niet zo moeilijk te voorzien. De inspraak komt op gang; de raad neemt een beslissing en de bevolking zal zich verzetten tot bij de Kroon. Tenzij men bereid is de zaak weer te rug te draaien. Dat is niet zo'n feno meen in Soest, want sinds het „bewind" van mevrouw Corver zijn de plannen Weg-over-de-Eng en Kerekenlandt onder de tafel verdwenen; Het Zuiderengplan werd ingetrokken. Niemand verzet zich tegen de nieuw bouw van gemeentehuis en politie bureau; misschien zelfs niet eens op die plaats aan de Bosstraat. Als bruikbaar alternatief werd echter ook nu weer de Dalweg. bij de Beukenlaan aangewezen, maar die plaats kon (tot nu toe) geen genade vinden in de ogen van de raad. Merkwaardig op deze avond was overigens wel, dat bestuursleden van de Soester Ondernemer zich niet lieten ho ren. Zij hebben evenwel de burge meester niet van achter de tafel horen verzuchten toen de kritiek zich opstapel de Waar blijven de winkeliers nu? Merkwaardig was óók, dat van alle sprekers foto's genomen werden: 't leek ons niet zo maar een liefhebber van fotograferen. De sprekers lieten zich er evenwel niet door weerhouden en moge lijk gaat het ook alleen maar om het samenstellen van een plakboek. Het verloop van de avond was als volgt: Na een korte inleiding door de burge meester met: „de raad heeft definitief gekozen voor een winkelcentrum met centrale voorzieningen; we hebben geen plaats waar we te hoop kunnen lopen, waar we samen kunnen komen" en, „ik hoop dat dit plan gedragen wordt door heel veel inwoners"; zette wet houder Ebbers de problemen van de winkelsituatie uiteen. „Te grote sprei ding; geen mogelijkheid om uit te brei den en de koopkracht-afvloeiing." De directeur van gemeentewerken, de heer H. v.d. Dusseri, vertelde vervolgens Het tracé van de Centrumweg, zoals de gemeente zich dat gedacht heeft. De Centrumweg gaat de noordelijke begrenzing vormen van het Centrumplan. iets over de niet-eenvoudige verkeers problemen die opgelost moesten worden. Het ging daarbij vooral om de verbin ding van Soest-Zuid en Soesterberg met de wijken in het Smitsveen en met het centrum. Men was er nog niet uit. Daarna kwamen de vragen los; tien tallen. Er werd waardering uitgespro ken over de presentatie en-zoals gezegd, twee sprekers benadrukten dat het tijd werd, dat Soest dat centrum kreeg. In het begin kapte de burgemeester alle vragen af, die betrekking hadden op de situering. Daarover was volgens haar niet te discussiëren, omdat de raad nu eenmaal een besluit genomen had. Daar bleef zij ook bij, maar zij kon niet voorkomen dat vele sprekers juist die situering aanvochten. Tijdens de pauze werd een „onvoorstel bare hoeveelheid", zoals de burge meester zei, schriftelijke vragen inge diend; zoveel dat men niet aan be antwoording begon. Ze zullen meegeno men worden in het verslag van de ver gadering. De mondelinge vragenstellers kregen wél antwoord en dat leverde heel wat interrupties op. Tenslotte was het woord aan de heer J. Beurskens van de Provinciale Utrechtse Stichting Welzijnsbevorde ring. Hij zal de inspraakgroepen gaan begeleiden. Hij had als opbouwwerker dienst gedaan in Middelburg, Breda en Tilburg. Nu begeleidde hij inspraak groepen in Zeist en Driebergen. Hij stelde zich onafhankelijk op, maar móest wel het raamstruktuurplan als uitgangspunt nemen. In het verloop van de discussie die volg de werd duidelijk dat iemand, die zich niet kon verenigen met dat raamstruk tuurplan, niet aan het inspraakwerk kon deelnemen. „Dan scheiden onze we gen", zei de burgemeester. „Hebt u dan alleen ja-knikkers nodig", werd ge vraagd. En zo kreeg de avond een vrij tumultueus slot. Tot 19 februari kan men zich aanmel den voor het werk in een inspraakgroep op 23 februari komen alle insprekers voor het eerst bij elkaar. Bij het verlaten van de zaal zei een van de ambtenaren: Wat Benthuizen is in Zuid-Holland, wordt Soest in Utrecht! Die vergelijking gaat niet op, maar het gaat hier allemaal wel erg moeilijk. De vraag is aan wie en waaraan dat ligt, maar misschien komen vanavond de voorstanders opdagen en worden de verhoudingen wat rechtgetrokken. foto Herman van Dam Zaterdag j.1. is een groep van tien „man", waaronder èen vrouw, gestart met de jaarlijkse „bijltjesdag-aktie". Zij namen aan de Peter van den Breemerweg de eerste wilgen onder handen, die overigens reeds „geschoren" waren door personeel van de gemeentelijke plantsoenendienst. De initiatiefnemers zijn vol lof over de medewerking van de gemeente. Het Is voor lopig de bedoeling dat iedere zaterdag in februari met de aktie wordt doorgegaan. A.s. zaterdag is het d^hrom om negen uur weer verzamelen geblazen aan de Ferd. Huycklaan. hoek Van Lenneplaan. Vrijwilligers ouder dan 15 jaar. .zijn welkom. Ge reedschap is aanwezig. Op de foto: De vaklieden van de gemeente tijdens de voorbereidingswerkzaaniheden voor „bijltjesdag 1977". Naar de mening van mr. J. Kruiderink van het Nederlands Christelijk Ondernemers Verbond (NCOV) is de koopkrachtafvloeiing in Soest groter, dan in vergelijkbare gemeenten. Naar zijn mening ligt dit vooral aan het feit dat het Soester Midden- en Kleinbedrijf zich niet als collectiviteit kan presenteren. Met het oog daarop meende hij dat Soest een nieuw winkelcentrum nodig had. Mr. Kruiderink sprak op de vergadering kwalitatief in Soest het een en ander van de vereniging De Soester Onderne mer. die maandagavond in Hotel van den Brink gehouden werd. Aan zijn to taal 24 man tellende gehoor, waaronder wethouder Ebbers, zette hij uiteen, wat zijnsinziens „het vervolg voor Soest" moest zijn. In vogelvlucht behandelde hij de geschiedenis, die aan de totstand koming van het raamstruktuurplan voorafging en hij concludeerde dat er, hoewel de gezamenlijke bedrijfsvloer- oppervlakte ruim voldoende was. ontbrak. Hij noemde vervolgens de keuze in het raamstruktuurplan voor een nieuw centrum, „correct, de alternatieven nog minder goed". Daarna zette hij uiteen welke procedure nu gevolgd moest worden, waarbij hij benadrukte dat vooral de belangen van de in Soest gevestigde ondernemers voorop dienden te staan. Hij sprak zich uit voor „eerste keus aan de Soesters". Het advies dat de vereniging De Soester Ondernemer aan de Kamer van Koophandel heeft uitgebracht, met betrekking tot de koopavond in Soest, is door de leden, die maandagavond de vergadering van de Ondernemer bezochten, niet in dank afge nomen. Er komt dan ook een nieuwe enquetering, terwijl de vertegenwoordiger van de K. van K. bij voorbaat al stelde geen moeite te hebben haar advies aan het gemeentebestuur eventueel te herzien. Tijdens een vergadering van de Onder nemer. die vorig jaar gehouden werd, hield het bestuur van de Ondernemer een niet tevoren aangekondigde enquete onder de 24 bezoekers over eventuele verplaatsing van de koopavond van vrij dag naar donderdag. 18 van de 24 kozen inderdaad voor de verplaatsing en maandagavond werd duidelijk' dat het bestuur van de Ondernemer deze uit slag maatstaf gevend voor „onderne mend Soest" heeft gevonden. De voorzitter van de Ondernemer, de heer G. Verkade, onderstreepte dat met de stellingname „Wij zijn de enige aanspreekbare vertegenwoordigers van het Soester Midden- en Kleinbedrijf. Jammer als dit niet ieders mening is, maar dan moet men maar lid van de ondernemer worden". Verkade vond het niet de taak van zijn bestuur „iedereen" (ondernemers) in Soest te gaan enqueteren. ook al vond de vergadering dat het niet aanging de ver schuiving van de koopavond te laten af hangen van zo'n beperkte enquete. Wethouder Ebbers, die de vergadering bijwoonde, merkte op dat het zeker geen taak van het gemeentebestuur was, de enquete te organiseren en de vertegen woordiger van de K. van K., de heer Witte, zei dat de Kamer zich niet afge vraagd had of het binnengekomen advies wel „representatief" was. Een nieuw advies zou evenwel zonder probleem aan de gemeente door gegeven worden. Op verzoek van de veertien leden van de Ondernemer, die de vergadering maan dagavond bijwoonden (van de 75 leden die de vereniging blijkens de begroting telt waren er inclusief 10 bestuursleden 24 aanwezig) zal opnieuw een enquete, maar nu onder alle Soester winkèliers gehouden worden. Overigens wilde hij niet de ogen sluiten voor de problemen die ondernemers zouden krijgen bij de realisatie van het nieuwe centrum, maar hij meende dat nu reeds begonnen diende te worden aan de oplossing daarvan. Hij bood daarbij de hulp van het NCOV aan. Mr. Kruiderink adviseerde ook een pro jectontwikkelaar bij de realisatie van het centrum in te schakelen. Weliswaar moest men aan zo'n projectontwikkelaar forse zakelijke eisen stellen, waarbij ondermeer de mogelijkheid tot eigen domsverwerving. Allesoverheersend en evenwel nog niet bespreekbaar, noemde hij de grond prijs. Hij vond dat alle belanghebben den daarover zo spoedig mogelijk een gesprek dienden te beginnen. Naar aanleiding van vragen merkte hij verder nog op dat er rekening gehou den zal moeten worden met „versnel de" verdwijning van bedrijven „die mogelijk ook zonder centrum opgeheven zouden moeten worden". Hij drong aan nu voorbereidingen te treffen voor wat straks gebeuren gaat, al meende hij dat er nog één a anderhalf jaar de tijd was. Voor de invulling van het plan diende contact opgenomen te worden met het grootwinkelbedrijf, ook al dacht de heer Kruiderink dat het aantal vestigingen „van buiten" (Soest) erg beperkt kon blijven. Ook meende hij dat vestiging van een grootwinkelbedrijf („gezien het aanbod in de omgeving") in Soest niet waar schijnlijk was. Een vraag over de tegen-acties die nu gevoerd worden, werd beantwoord door de heer Verkade, voorzitter van de Soes ter Ondernemer. Hij meende dat het ging om kleine groepen en zei: „Er kan gebeuren wat wil; de Soester Onder nemer gaat stomweg door. Het is onze zaak ons te scharen achter het ge meentebestuur; wij blijven vooruit zien!" Niet in ging de heer Verkade op het advies van de vertegenwoordiger van de Kamer van Koophandel om toch maar „tegengas" te geven. Hij wilde het ge meentebestuur „aan zijn beslissing houden". Zaterdagmorgen, negen uur. zal aan het slachthuis verkoop van vlees plaats vin den aan de houders van groene kaarten, genummerd van 1 tot en met 80.

Soester Courant | 1977 | | pagina 1