t Geloogd Massief Eiken M Meubelfabriek Oisterwijk Instrijkrand brengt fleur aan oude lakens t J.A. Luyf: „Soest heeft Soesterberg nooit in de steek gelaten Afscheid in verband met pensionering. FOTO-KOPIEËN Soester Schakers winnen van Huizen iKr de Meubelmakers uit het zuiden des lands Soesterberg: Extra vergadering onderwijs commissie trouwcirculaires trouwkaarten Drukkerij Smit Nu aanvraag indienen om bijdrage uit kermispot Reconstructie Van Weerden Poelmanweg noodzakelijk Agenda gemeenteraadsvergadering 17 februari Schaken:. Nederlands idee: Soester Courant van donderdag 10 februari 1977 een J. A. Luijf Morgen, vrijdag 11 februari wordt in het Soesterbergse Dorpshuis officieel af scheid genomen van een man met uitzonderlijke verdiensten voor de dorpsge meenschap Soesterberg; de man die ooit en als enige in Soest de officiële titel voerde „gemachtigde van de heer burgemeester van Soest te Soesterberg", de heer J.A. Luyf Voor hem zitten er dan 45 jaren „overheidsdienst" op, waarvan 32 jaar bij de gemeente Soest; 32 jaren ten dienste van Soesterberg. Bijzoner verdienstelijke jaren, want de heer Luyf gaf leiding aan de wederopbouw van Soesterberg in de zo moeilijke na-oorlogse jaren. Hij was er alles en hij deed er van-alles en hij kende de meeste inwoners van de gemeenschap „bij naam". Uit zijn mond geen kwaad woord over Soest: „Soest heeft ons nooit in de steek gelaten en wie het wel beweert weet niet wat er dankzij „Soest" in Soesterberg allemaal gebeurd is. Veel meer dan in vergelijkbare gemeenschappen". Of dat mogelijk aan hem te danken is geweest, zal de toekomst leren. Feit is wel dat hij ermee stopt; moet stoppen omdat de 65-ja rige leeftijd bereikt is. Het begon allemaal in 1912 in Haarlem, waar hij geboren werd. In Baarn, (Eemnes) waar zijn vader schoolmees ter was, groeide hij op. 'Qbk hij ging het onderwijs in en zijn eerste standplaats was Schalkwijk. Dat was van 1930 tot 1932 en toen volgde de benoeming aan de St. Carolusschool te Soesterberg. Van onderwijskrachten werd vroeger ook na schooltijd veel „gebruik" gemaakt en zo was hij in vele facetten van de kleine gemeenschap werkzaam. Dat bracht hem in de eerste oorlogs jaren in veelvuldig contact met de ge meente. de politie, de luchtbescher mingsdienst. Dat contact ging niet ver loren. óók niet toen hij in '43 op verzoek van het schoolbestuur van de Petrus en Pauluskerk te Soest de benoeming aan vaardde als hoofd van de VGLO-school. De lagere scholen in Soesterberg waren toen gesloten door de bezetter: veel inwoners geëvacueerd. Hij had in Soest contact met burgemeester Des Tombe en met o.a. de heer H. van Hal die weer betrokken was bij de hulp aan oorlogs slachtoffers. zoals evacués en onder duikers. Luijf „deelde" die zorgen, óók in letterlijke zin. VAN WEEDESTRAAT 17 - SOEST TELEFOON 02155- 13917 Zo „groeide" hij als het ware naar zijn na-oorlogse taak „gemachtigde van de heer Burgemeester van Soest te Soester berg". Hij werd de „eerste" ambtenaar met een vaste standplaats in Soester berg. „Van Soest niets dan goeds", maar hij betreurt het wel. dat zijn op volger niet meer deel uit gaat maken van die Soesterbergse leefgemeenschap en dat de Soesterbergse secretarie niet meer dagelijks bemand zal worden. Maar de wijkraad heeft er haar goed keuring aangegeven en dus zal het wel goed zijn. Direct na de oorlog, op 1 juli 1945, start dan de officiële ambtenarenbaan. Luyf kreeg1 meer „ruimte" dan hij als leer kracht aan een school ooit gehad had. En hij maakte daar dankbaar gebruik van. Een kantoor werd ingericht in een villa aan de Veldm. Montgomeryweg en van daaruit werd de opbouw van Soesterberg geregeld. Er viel heel wat op te bouwen en te herstellen en zo was het logisch dat Luyf ook glashandelaar was. „Soest" rekende op hem; kon ook op hem rekenen want zijn ijver was grenze loos. Soesterberg telde op 1 januari 1946 precies 1971 inwoners. Hij kende er velen van en zo was hij de aangewezen man om de Soesterbergse kandidaat voor de „noodraad" op te zoeken. Tot half-1946 duurde die. eerste opbouw tijd en toen keerden langzaam aan wat nor malere tijden terug. Hij was in die tijd inmiddels secretaris van de „HARK", de Hulp Actie Rode Kruis die belast was met verdeling van Amerikaanse hulpgoederen: secretaris ook van het Nederlands Volks Herstel; werkzaam bij de NIWIN voor de hulp aan de militairen in het toenmalige Nederlands Oost-Indië. „Het was alle maal geweldig, leuk en een fantastische tijd", aldus Luyf. Ir? 1949 begon de huizenbouw en in Soesterberg werd in verhouding meer gebouwd dan in Soest. „Defensie" had daarbij een dikké vinger in de pap en voor Luyf begon toen de drukke tijd van „bezoeken" van de toekomstige bewo ners. Het was maatschappelijk werk en het voerde hem door heel Nederland. Eén van de problemen waar hij toen mee te maken kreeg, was dat „stede lingen" niet konden wennen aan het ..buiten wonen". Er waren gevallen bij dat het echt niet ging en dat de men sen een eengezinswoning te Soesterberg ruilden voor een optrekje driehoog- achter in Amsterdam. Met de komst van de nieuwe inwoners nam uiteraard ook het secretariewerk toe, maar Luyf klaarde dat allemaal alleen. Grote medewerking had hij uiteraard van het dagelijks bestuur van de gemeente, maar óók van zijn collega-ambtenaren „van hoog tot laag". Dat komt voor wie hem kent. niet zo onwaarschijnlijk voor, want Luyf is een bijzonder vriendelijk en reëel mens. „Huisvesting" zegt hij. „leverde uiteraard wel eens problemen op, maar echt bonje heb ik nooit gehad". Voor wie weet wat „huisvesting" is. zegt dat heel wat. Praatjes als dat hij de katholieken of brandweerpersoneel zou bevoordelen, werden weerlegd en klachten op dat punt vonden bij B. en W. nooit gehoor. Huisvesting evenwel was de eerste taak die hij „afstootte" en hij deed dat eigen lijk met verdriet, „want" zegt hij, „je leert de mensen zoveel beter kennen". Nu is dat niet meer zo; hij geeft toe dat hij „huisvesting" gemist heeft. Veel werd er in al die jaren in en vóór Soesterberg verwezenlijkt en van achterstelling wil hij niet horen. Het Dorpshuis, scholen, gymnastiekzaal, verlichting en de puik geïnstalleerde brandweer zijn er evenzoveel bewijzen van. Wat de brandweer betreft kan hij als nu oud-commandant, daarover terdege meepraten. „Wensen zullen er altijd wel zijn, maar niemand mag vergeten dat niet alles tegelijk kan". Zo zal naar zijn mening ook bijvoorbeeld een betere verlichting van de Van Weerden Poelmanweg („is nodig", zegt Luyf) een kwestie van tijd zijn. „Soesterberg hangt er niet zo maar bij; wordt niet als vóór de oorlog be schouwd als een blindedarm. Toen was het erg en toen waren akties om het dorp geannexeerd te krijgen bij Zeist logisch. Minister Kan noemde toen Soesterberg een goed sigarenwinkeltje en Soest een slechte wijnhandelaar. Zeist vond de minister een goede wijn handelaar, maar Soesterberg erbij, was teveel van het goede. Niemand die nu zijn ogen goed open heeft, zal nu nóg aansluiting bij een andere gemeente dan Soest wensen", is Luyf's vaste over tuiging. De komst van de Wijkraad bracht voor hem meer werk mee; 't werd allemaal moeilijker want er moest rekening ge houden worden met het „instituut Wijk raad". Het ging min of meer ten koste van het rechtstreekse contact met „Soest". Toch vindt hij de ontwikkeling juist; de bevolking wordt meer bij het bestuur betrokken en een toekomst voor de wijkraad ziet hij, die de kinder ziektes van het instituut heeft meege maakt, wel zitten. Straks, vanaf 1 maart, is hij ambteloos burger. Hij heeft erg tegen die pen sionering opgezien. Vooral het afscheid van de brandweer heeft zwaar gewogen. Maar nu het eenmaal zover is. heeft hij er vrede mee. Hij begint aan een „nieuw leven", waarin tijd zal zijn voor zijn hobby's', reizen en trekken; kinde ren opzoeken; tuinieren; postzegelver- zameling; muziek en geschiedenis studie. „Misschien nog een cursusje en af en toe een vergadering van de wijk raad bijwonen, want ik blijf een in woner van Soesterberg". Morgen zal het hem niet aan belangstelling ontbre ken. als deze toch wel merkwaardige loopbaan afgesloten wordt. Dinsdagavond 15 februari, aanvang 19.00 uur wordt in het gebouw van de afdeling Welzijn aan de Lange Brinkweg 79 een extra vergadering gehouden van de on derwijscommissie. Er staan twee punten op dê agenda: de brief van de contact commissie besturenbond bijzondere k.b.o. scholen inzake administratiekos ten èn de uitbreiding van de St. Ludge- russchool. De extra vergadering is nodig omdat de vergadering van 24 januari door slechts twee leden werd bijge woond. en Snelle en correcte levering en tot in depuntjes verzorgd I Uitgebreide collectie! Klassiek en modern Van Weedestraat 29 - soest Telefoon 02155- 14152 De Stichting Coördinatie Kermissen heeft onlangs de verpachting gehouden voor de dit jaar van woensdag 18 t.m. zaterdag 21 mei te houden kermis op de Eng. In deze periode valt ook Hemel vaartsdag. donderdag 19 mei. Voor de verpachting bestond grote be langstelling. Binnenkort zal tot gunning van de standplaatsen worden overge gaan. Hét ziet er nu reeds naar uit dat er dit jaar andere attracties op de kermis aanwezig zullen zijn dan voorgaande jaren. Zo zal men met vrij grote zeker heid kunnen aantreffen een hully-gully, een saturno, een radar-allround, een showboat en een muziekexpress. Zo spoedig mogelijk na afloop van de kermis zal de Stichting weer aanzien lijke bedragen kunnen uitkeren aan ver enigingen die op sociaal-cultureel of charitatief gebied in Soest en Soester berg werkzaam zijn. Deze bedragen zijn afkomstig van de pachtsommen. Ver wacht wordt dat deze weer hoger zullen zijn dan vorig jaar. In 1976 ging 22.700,- naar 19 verenigingen, in 1975 ging 15.600,- naar 16 verenigingen, in 1974 kregen 16 verenigingen 11.800.- te verdelen en in 1973 was er voor 9 ver enigingen 10.500.-. Verenigingen werkzaam op sociaal- cultureel of charitatief gebied en die voor bijzondere of buitengewone uitga ven komen te staan, kunnen voor een éénmalige uitkering in aanmerking komen. Aanvragen dienen vóór 1 maart schrifte lijk te worden gericht aan de Stichting1 Coördinatie Kermissen, p.a. gemeente huis. Soest. In de brief moet tevens het doel van de aanvraag omschreven worden, met eventueel een begroting. Naar de mening van het college van burgemeester en wethouders is recon structie van de Van Weerden Poelman weg noodzakelijk. Dit evenwel niet om dat, zoals de fractie van de VVD veron derstelt, het wegdek te glad is. waardoor ongelukken worden veroorzaakt. Omdat de Van Weerden Poelmanweg als tertiaire weg opgenomen is in het provin ciale wegenplan, moet voor de recon structie goedkeuring verkregen worden. Het tempo van de voorbereiding heeft het college derhalve niet in de hand. De WD-raadsfractie stelde december vorig jaar schriftelijke vragen in ver band met vijf ongevallen die plaats vonden tussen 25 november en 13 decem ber. Uit het onderzoek is echter naar voren gekomen, dat gladheid van het wegdek slechts in twee gevallen, als oorzaak zou kunnen worden aangewe zen. Desondanks meent het college dat recon structie noodzakelijk is. Aan een eventu ele goedkeuring van de reconstructie kan een aanzienlijke subsidie verbonden zijn. Wat de door de VVD gevraagde nood maatregel betreft, het plaatsen van een waarschuwingsbord en het invoeren van snelheidsbeperking, zegt het college dat plaatsing van het bord aangevraagd zal worden. Op de Van Weerden Poelmanweg geldt verder sinds 21 april 1966 eén maximum snelheid van 70 km. p.u. voor het gedeel te vanaf de Soesterbergsestraat tot 250 meter ten noordwesten van de aanslui ting met rijksweg 23 en een maximum snelheid van 50 km. vanaf dat punt tot rijksweg 23. De ondervolgende agenda zal behandeld worden in de openbare gemeenteraads vergadering, welke zal worden gehouden op donderdag 17 februari a.s., 's avonds 19.30 uur, in de zaal van de brandweer kazerne aan de Lange Brinkweg. 1. Notulen van de raadsvergadering van 6 en 16 december 1976 en van 20 januari 1977. 2. Ingekomen stukken. a. Brief d.d. 12 januari 1977 van me vrouw A. v.d. Vaart te Soest inzake afsluiting van de Eigendomweg met het voorstel deze brief in handen te stellen van burgemeester en wethouders om ad vies. b. Brief van 3 januari 1977 van het dage lijks bestuur van de A-kring Utrecht-c. Bescherming Bevolking, waarbij de be groting 1977 wordt toegezonden, met voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen. c. Brief van 28 december 1976 van het Intergemeentelijk Automatiseringscen trum Midden-Nederland, waarbij wor den toegezonden de jaarrekeningen en het jaarverslag 1975, met voorstel deze stukken voor kennisgeving aan te ne men. d. Beroepschrift van mr. J.W. Hamming te Utrecht, namens H. Verhoeff te Soest, gericht tot de afdeling Rechtspraak van de Raad van State, terzake van de onge- grondverklaring door de raad van Soest van het beroep tegen het besluit van burgemeester en wethouders van Soest tot weigering van een bouwvergunning ten behoeve van de bouw van paarde- boxen. met het voorstel deze brief voor kennisgeving aan te nemen. e. Voorstel tot beantwoording van een brieg van mevrouw Van Es, Wieksloter- weg 33 O.Z. te Soest inzake de hand having van de noodwoningen aan de Wieksloterweg, alsmede over de vraag of het toegestaan is de woning uit te breiden. f. Brief van de contactcommissie be sturenbonden bijzondere k.b.o.-scholen te 's-Gravenhage d.d. 5 november 1976 inzake administratiekosten kleuter onderwijs. met voorstel te antwoorden conform de bij de stukken ter inzage gelegde concept-brief. g. Brief d.d. 15 oktober 1976 van de heer W. Zweers te Soest mede namens de heren J.L. Roos en mr. M.D.Ph. van der Werf inzake de Structuurstudie Eemland. met voorstel deze te behan delen bij agendapunt 11. h. Brief van de vereniging voor openbaar onderwijs - afdeling Soest d.d. 17 ja nuari 1977 inzake voorgenomen stichting van een openbare school in Soest-Zuid, met voorstel deze brief voor kennisge ving aan te nemen. 3. Vragenhalfuurtje. 4. Voorstel tot het vaststellen van nieuwe taxiverordening voor de gemeen te Soest. 5. Voorstel tot garanderen van de rente en aflossing van door de Woningbouw verenigingen St. Joseph en Goed Wonen te sluiten geldleningen ad 600.000.- en 95.000,- voor de gedeeltelijke financie ring van de stichtingskosten van de complexen 216, 70 en 160 woningwet woningen In de wijk Klaarwater. 6. Voorstel tot afkoop van de subsidie- verplichting ten opzichte van de Stich ting dorpshuis Soesterberg in rente en aflossing van geldleningen door middel van overname van het gesubsidiëerde gedeelte van de restant-schuld van die leningen, alsmede tot het aanvragen en aanvaarden van een rijksbijdrage van 80% van de afkoopsom. 7. Voorstel tot het verlenen van eén ont heffing als bedoeld in artikel 1 van de .Zoneverordening Hinderwet", zulks ten behoeve van een uitbreiding van een constructiebedrijf voor de vervaardiging van onderdelen voor grondverzetmachines op/in het perceel Postweg 64 te Soesterberg: b. assemblagewerkplaats annex kantoor en magazijn van de Firma Watts op/in het perceel De Beaufortlaan 22a te Soest- duinen. 8. Voorstel tot het vaststellen van de gemeenschappelijke regeling ..Woonwa genschap Regio Amersfoort". 9. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor de aanleg van een c.v.-installatie in gemeentelijke premie woningen. 10. Voorstel tot het verlenen van mede werking als bedoeld in artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 aan het bestuur van de stichting voor katholieke onder wijs te Soest voor het uitbreiden van de Ludgerusschool. 11. Voorstel met betrekking tot de Structuurstudie Eemland. 12. Voorstel tot het nemen van eeh be slissing op een door de heer A.C. van Ee ingesteld beroep tegen de weigering van en bouwvergunning. In de eerste klas A van de Stichts Gooise Schaakcompetitie is het eerste tiental van de Soester schaakclub vorige week middels een grote overwinning op het nog onge slagen Huizen opgerukt naar de eerste plaats. De thuisclub gaf het vorig jaar ge promoveerde Huizen geen enkele kans op een goed resultaat. Eén partij is bij een 6Vz-2l/c stand voor de Soesters aangehouden. Aangezien de stelling_van vierde bord speler Henze duidelijk perspectieven biedt zou een V/t-ZVz overwinning wel eens de einduitslag kunnen worden. De ontmoeting tegen de mensen uit Huizen had nagenoeg aan alle borden een uitermate spannend verloop. Alleen de aggressief opererende Goes had aan het achtste bord geen enkel probleem met zijn tegenstander. Zijn partij was dan ook al binnen het uur gewonnen. Op dat moment zag h.et er toch bepaald niet zo rooskleurig uit voor de thuisclub aangezien Huizen aan verschillende bor den overwegènd stond en zo hier en daar zelfs al materieel voordeel had. Echter tegen de tijdcontrole keerden de kansen en haalde Soest het er?e na het andere punt binnen waardoor met een 5-2 voor sprong kon worden afgebroken. (Zijt- veld, Samsón, Van de Berg en Vegter zorgden voor de positieve resultaten terwijl C. van Dijk en Harry Schilder ten onder gingen Aangezien Hulzen op dat moment de nederlaag al niet meer kon ontlopen werd de partij van Braf zondermeer ge wonnen gegeven door de mensen uit Huizen en die van Balvers remise. De bondsarbiters zullen nu moeten pro beren de zege nog meer glans te geven door zich uit te spreken over de afge broken partij van Henze. De gedetailleerde resultaten Soest 1-Huizen 1: K. Vegter-C. Drent 1-0; H. Schilder-H. Gielen 0-1; C. Samson-J. Kerkmeester 1-0; R. Henze-H, van de Meester afge broken: F. Braf-H. v.d. Bom 1-0; C. van Dijk-J. van Galet 0-1; J. van Zijtveld-F. de Jong 1-0; C. Goes-P. Marsman 1-0; E. Balvers-H. van Doorn J. van de Berg-JRood 1-0. Yvonne Gall toont wat je op een eenvoudige wijze met instrijkranden kunt bereiken.... Je maakt het strijkijzer heet, legt het fleurig randmotiëf op de vlakke stof, drukt het strijkijzer een paar seconden op het motief, haalt het schutblad eraf en witte lakens en slopen, die misschien jaren niet meer gebruikt zijn, worden met veel plezier weer deel van de wekelijkse was. De wasechte instrijkrand, een idee van het ondernemende echtpaar Yvonne en Andrew Gall uit Gouda, doet deze maand zijn intrede in vrijwel alle fournituren zaken en fournituren-afdelingen in Nederland. Boerenbont, aardbeien, Finse motiefjes, speelgoed autootjes, klimopblaadjes. U kunt er meterslange suksessen mee boe ken. Wat niets anders was dan effen, witte of pastelkleurige stof, krijgt nu le ven door de fleurige motieven die U erop strijkt. Andrew Gall was al enkele jaren bezig met het ontwikkelen van wasechte in- strijkemblemen, die bijv. als rugnum mer op sportshirts of als embleem op bedrijfskleding blijvend worden aange bracht. Omdat het strijkijzer, van zijn vrouw Yvonne ermee gemoeid was kwamen zij beiden op het idee om naast de rugnum mers en emblemen ook randdessins in meerdere kleuren te ontwerpen. Het suk- ses was overweldigend. Juist in Neder land, waar elk huwelijk begon met een goed gevulde witte linnenkast, blazen de instrijkranden die witte lakens en slo pen, damast tafellakens, maar ook kleding, shirts, ondergoed tot zelfs gor dijnen toe nieuw leven in. leven in. De kleurrijke wasechte instrijkrand dringt in de stof en geeft een effect alsof het gedrukt is. De winkelprijs per pakje van vijf meter bedraagt ongeveer 7 gul den. Niet alleen in Nederland bestaat belangstelling voor de vondst van Yvonne en Andrew, ook in Engeland, België, Duitsland en Oostenrijk doet deze maan den de Nederlandse instrijkrand zijn intrede. Het echtpaar Gall blijft kalm onder het sukses van hun idee: „We zijn blij, dat we mensen kunnen inspireren om met wat ze niet meêr gebruiken toch weer wat te doen' LEN Eetkamers, slaapkamers, woonkamers en vele kleinmeubelen. waaronderde bekende Oisterwijkse dekenkisten. Logen geeft een diepe, warme kleur aan eikehout en accentueert de natuurlijke structuur van het hout. Alleen eerste klas Europees eiken is bestand tegen logen. Vandaar12 jaar garantie. eerste kwaliteit eikehout goed uitgewerkt in eigen droogkamers geloogd volgens oud recept eigen originele modellen gemaakt in eigen werkplaatsen verkoop uitsluitend in eigen toonzalen 12 jaar garantie ongekende service gratis thuisbezorgd door geheel Nederland Exposities in toonzalen Amsterdam, Leidsekade 102 (naast Lido, vlakbij Leidseplein) tel. 020-233917. Ma t/m za 9-18 uur, donderdagavond tot 21.30 uur. (Jtrecht, Hollantlaan 26 Kanaleneiland (bij afslag E36, (Jtrecht-Centrum/Nieuwegein) tel. 030-883762. Ma t/m za 9-18 uur, donderdagavond tot 21 uur.

Soester Courant | 1977 | | pagina 5