tMïïtessi 50 jaar geleden in Soest hh J&t BINNENHUIS 3 jaar volledig© garantie Stichting huisvesting buitenlanders wil barakkenkamp bouwen Woningnoodprobleem Soesterberg na twee jaar inschrijving niet opgelost <n2n>2 STUDIO interieur adviseurs k. de boer zn bv Wethouder Van Stiphout: „Voor huisvesting buitenlanders geen andere maatstaven dan voor Nederlanders" r=,"% C= Wethouder Ebbers geen spreekuur Ouderavond ,,De Savornin LohmanschooF Ledenvergadering Ned. Ver. van Huisvrouwen op 21 februari te Baarn Meningsverschil over legaliteit stoeterij aan de Birkstraat blijft Voorstander,Laat paard niet de dupe worden van juridisch gemilimeter" 18 Februari 1927 _d -* PTT gaat storingen van buitenlandse radiozenders meten Iran-demonstratie Amnesty Soest KLEUR PASFOTO ff Vrijmetselarij in Soest en Baarn Soester Courant van donderdag 17 februari 1977 laanstraat 22 baam «telefoon (02154)1 27 97 mol!enisstraat7 "Naar de mening van wethouder mevrouw Van Stiphout Kan en mag niet ingegaan worden op het verzoek van de heer Artinian het aantal slaapplaatsen in zijn pension aan de Nieuweweg met acht stuks uit te breiden. Het zou naar haar mening onver antwoord zijn. ,,Wij mogen als overheid voor de huisvesting van buitenlanders geen*andere maatstaven aanleggen dan voor onze landgenoten", aldus mevrouw V an Stiphout in de vergadering van de commissie voor de beroepschriften. Overigens dacht zij dat uitbreiden van het pension niet meer mogelijk was, omdat er nauwelijks meer open ruimte rond het huis was. Zij vroeg zich af, of dat allemaal wel in overeenstemming was met de plaatselijke voorschriften. De commissieleden leken nu overtuigd; hun advies komt volgende maand in de raadsvergadering. foto Herman van Dam Twee stapelbedden tegen elkaar in het pension voor buitenlandse werknemers aan de Nieuweweg. Daar diende gisteren voor de tweede maal het beroep van de heer Artinian tegen het weigeringsbesluit van het college van B. en W. De zaak werd indertijd aangehouden, omdat de com missie over meer informatie wilde be schikken. Wethouder Van Stiphout vertelde nu, dat er 31 mannen in het pension ver bleven, in plaats van de toegestane 18. Voor hen waren zes slaapkamers be schikbaar terwijl ook geslapen weid in een serre en op de grond. Er waren drie douches en drie toiletten, echter de onderhoudsstaat noemde zij ver schrikkelijk' Dat kon naar haar mening ook niet anders met zoveel mensen bij elkaar. Iedere pensiongast betaalde 30 gulden per week, zodat de inkomsten van de eigenaar wel meevielen. Ooit een goede |J Ooit een goede DISCOTHEEK gezien? En beviel 't? Granny's Mobiele Discotheek tel.: 02155 - 12938 Wethouder Ebbers is verhinderd a.s. maandag 21 februari zijn gebruikelijke spreekuur te houden. Dinsdag 22 februari houdt de christelijke basisschool ,,De Savornin Lohman" ge legen aan de Driehoeksweg in Soest- Zuid, haar jaarlijkse ouderavond in ge bouw De Rank. Op deze avond zal een film gedraaid worden, die kort geleden is opgenomen in een christelijke scholen gemeenschap in Franeker. Daar houdt men zich sinds vorig jaar bezig met een Middenschoolexperiment. Duidelijk wordt in de film de herwaardering van het onderwijs aan de orde gesteld: niet de leerstof èn de prestatie staan cen traal, maar de leerling en diens totale vorming. Na het vertonen van de film is er ge legenheid voor discussie. De avond be gint om 20.00 uur. De afdeling Baarn, Soest en Omstreken van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen houdt dit jaar haar leden vergadering in de zaal Brandpunt aan de Oude Utrechtseweg te Baarn. De agenda vermeldt de gebruikelijke jaar verslagen; een bestuursmutatie; benoe ming van afgevaardigden na de lande lijke vergadering en mededelingen van defeestcommissie. Wat de bestuurs- mutaties betreft gaan de dames F.G. Granaat-Pfister, penningmeesteresse. en M. de Graaf-Velthuis, redactrice van het maandblad, vertrekken. Kandidaat voor het penningmeesterschap is me vrouw N. Maassen-Pavias uit Baarn, terwijl mevrouw De Graaf opgevolgd wordt door een redactie-commissie be- staandd* uit de dames Copray, Rade maker en Koning. Aantal werklozen in regio Amersfoort opnieuw gedaald In de maand januari is het aantal bij het gewestelijk arbeidsbureau Amers foort ingeschreven werkzoekenden op nieuw gedaald; bij de mannen met zes, bij de vrouwen met drieënveertig. Ver geleken met de maand januari 1976 is de daling bij de mannen zeer opvallend; toen 1291 werklozen, nu 907. De „vraag" naar personeel nam af; in december vorig jaar nog 1001 bij de mannen, eind januari 943 en bij de vrouwen van 349 vorig jaar december naar 264 nu. Onder de 907 ingeschreven mannen be vinden er zich 237 die jonger zijn dan 23 jaar; van de 402 ingeschreven vrouwen zijn er 186 jonger dan 23 jaar. Bij de mannen staan 133 werkzoekenden in geschreven bij de „bouw"; 119 bij de „metaal"; 109 „handel"; 163 „kantoor" en 158 „ongeschoold". Bij de vrouwen 45 „handel"; 145 „kantoor" en 89 in de sector sociaal geneeskundige be roepen. Vergeleken met provincie en land neemt Amersfoort nog steeds een zeer gun stige positie in; Amersfoort 2,02 - Utrecht 2,8 en Nederland 5,6 (werkloos heidspercentage mannen). Wat Soest be treft stonden er in januari 163 mannen en 71 vrouwen als werkzoekenden inge schreven. De heer Verhoeff liet zich nu vertegen woordigen door mr. J.W. Hamming en de heer K. Grool. Mr. Hamming stelde de leden van .de commissie direct al op de hoogte dat hij bij de Raad van Staten in beroep gegaan was tegen het inder tijd door de raad overgenomen advies van de commissie, het weigeringsbesluit van B. en W. goed te keuren. Ook nu bestreed mr. Hamming de weige ring met ongeveer dezelfde motivatie: als indertijd in 1967 de stoeterij inpas baar bleek, dan zou dat ook in het nieuwe bestemmingsplan moeten kunnen, temeer daar er in de feitelijke bedrijfs voering geen verandering was gekomen. Mr. Hamming gaf toe dat er ook pension- paarden in de stoeterij verbleven, maar deze „gasten" zouden verdwijnen al naar gelang de stoeterij zich ging uit breiden. Hij vroeg zich opnieuw af, waarom stoeterij na op de inventarisatie voor het nieuwe bestemmingsplan ver meld te zijn, niet ingepast werd en hij wees daarbij op het standpunt van het huidige college, zoals vermeld in het jongste weigeringsbesluit, dat „ten aan zien van het geldend plan Landelijk Gebied kan worden aangenomen, dat het gebruik van het complex als stoeterij in overeenstemming kan worden geacht met de voorschriften van het bestem mingsplan". Het ging nu bovendien om een uitbrei ding van wat indertijd mèt vergunning gebouwd was en mr. Hamming vond dat dan ook zeker het overgangsrecht toegepast moest worden. De heer Grool zette daarna het verschil tussen een stoeterij en een manege uit een: een manege diende om particu lieren gelegenheid te geven paard te rij den; een stoeterij had als bezigheid het op deskundige wijze fokken en opfok ken van paarden. Bij een stoeterij be hoorden derhalve loopplaatsen en loop- wéiden om de paarden te kunnen afle veren als wedstrijdpaarden. De heer Grool weidde verder uit over sociale en maatschappelijke effecten en General Electric kleuren televisie met 56 cm Philips in-lijn beeldbuis, tiptoets bediening en module techniek, thuis geplaatst, aangesloten en inclusief de 3 jaar garantie 1 CQQ voor slechts3*JÖb" De Stichting Buitenlandse Werknemers heeft plannen in voobereiding om voor 75 man een barakkenkamp op te richten. Men hoopt daarin de werknemers op te kunnen vangen, die in de loop van dit jaar op straat komen te staan, omdat enige pensions gesloten zullen worden. De heer Van Veen, voorzitter van de Stichting, deed een beroep op het CDA, deze plannen te steunen. In Soest zijn momenteel 52 Marokkanen gehuisvest, waarvan er 30 werkzaam zijn in de gemeente. De groep bestaat uit 44 mannen, 3 vrouwen en 5 kinderen. Ook wonen in Soest 484 Turken, waarvan er 193 in de gemeente werkzaam zijn. Deze groep bestaat uit 326 mannen, 46 vrou wen en 112 kinderen. De heer Van Veen wees op contacten die met het nu leeg komende pension Het Witte Huis bestonden. Hij vertelde daar van, dat de Turken er niet onderge bracht willen worden, omdat de normale rechten van de pensiongasten er erg aan banden gelegd worden. Zo moest men ondermeer zijn paspoort inleveren en waren er aanzienlijke problemen rond het handhaven van eigen volksgewoon ten. Het CDA-raadslid de heter G. Oldenboom merkte op dat de heer Van Veen begrip moest hebben voor het gemeentelijke standpunt, dat van „buiten" niemand in Soest werd toegelaten: geen Nederlan ders en derhalve ook geen buitenlanders. Hij vroeg daarover Van Veen's mening. Deze dacht dat er dan een verschuiving van woonplaatsen zou plaats hebben, omdat veel in Soest werkende buitenlan ders, buiten Soest woonden. De fractie zei de heer Van Veen alle stéun toe en het CDA-bestuur gaat bekij ken op welke wijze de voorzitter van deze stichting geholpen kan worden. Dit naar aanleiding van een opmerking van de heer Van Veen, dat zijn mede-be stuurders hem tot nog toe, door alle mogelijke omstandigheden, nog geen enkele steun boden. Voor de tweede maal binnen een half jaar, bezocht de Soesterberger de heer W. de Leede met zijn echtgenote de CDA-soos. In november vertelde hij zijn ervaring met het gemeentelijk huisves tingsbureau en maandagavond sprak hij over „het vervolg". Hij stond er niet beter voor dan toen, al had hij zowel met wethouder Ebbers als de burgemeester een gesprek gehad. Naar zijn mening was overigens alles bij het oude gebleven: de gemeente Soest heeft geen' woningen beschikbaar. Toch had hij de wethouder de adressen van drie leegstaande woningen opgegeven, waarvan er één zeker bij de gemeente bekend moest geweest zijn. Desondanks hield de gemeente vol, dat er niets beschikbaar was. Bijzonder aangesproken voelden de CDA-leden zich door de bewering van de heer De Leede, dat ambtenaren hem duidelijk gemaakt hadden, dat voorna melijk door echtscheidingen hij niet geholpen kon worden. „Als u nu ging scheiden, was er mogelijk sneller een oplossing voor u", was hem door een ambtenaar meegedeeld. De heer De Leede zei nu twee jaar ingeschreven te staan en hij vond het absurd dat de gemeente hem nu nog steeds niet enig uitzicht kon bieden. Hij had inmiddels van de gemeente een soort „bel-verbod" opgelegd gekregen, waardoor hij niet meer tot „hogere regionen" kon doordringen. Hij vroeg de CDA-raad wat hem nu te doen stond. Een advies kwam er evenwel niet uit al zei men hem toe dat de kwestie opnieuw met de betreffende instanties zal worden aangekaart. „Laat het paard niet de dupe worden van juridisch gemilimeter", besloot de heer K. Grool uit Leusden zijn pleidooi voor het handhaven van de stoeterij aan de Birk- straat van de heer H. Verhoeff uit Soest. Het was de tweede keer binnen een half jaar dat de commissie voor de beroepschriften geconfronteerd werd met deze stoe terij. Vorig jaar weigerde het college van burgemeester en wethouders een vergun ning af te geven voor de bouw van twaalf paardestallëndit keer ging het om een geweigerde vergunning voor weer de paardestallen, de herbouw van een hooiberg en het bouwen van een dagverblijf. Ook nu was de weigering gebaseerd op strijdig heid van het bestemmingsplan Landelijk Gebied. besloot met de zin: „laat het paard niet de dupe worden van juridisch gemili meter". Burgemeester mevrouw Corver, die met grote interesse de beide pleiters van de heer Verhoeff had beluisterd, hield ech ter vol dat er sprake was van oneigenlijk gebruik. Er 'was méér dan alleen een stoeterij en bovendien was er zonder vergunning veel gebouwd. „Hoever mag een stoeterij uitbreiden", was haar vraag. Mr. Hamming meende dat voor alle klandestien gebouwde opstallen een ver gunning afgegeven had moeten worden, indien die aangevraagd was, omdat immers B. en W. zelf de stoeterij in over eenstemming vonden met de voorschrif ten van het bestemmingsplan. Commissie-voorzitter Festen had het daar ook moeilijk mee; hij verklaarde dat dat niet zijn opvatting was, maar dat hij zich nu wilde beperken tot het weigeringsbesluit. Het was een moeilijke zaak, vond ook de burgemeester, omdat het gebruik an ders geworden was, dan ooit in de be doeling van het gemeentebestuur gele gen kon hebben. Daar kwam dan nu bij, dat de heer Verhoeff. na alles tegen de grond gegooid te hebben, een gemeen telijk bevel de nieuwbouw te staken, rustig verder gegaan was. En dit nege ren van het bevel, zinde de commissie leden niet. Van de pleiters werd begrip gevraagd dat nu alsnog inpassen, grote konsekwenties voor de gemeente zou hebben. Duidelijk werd verder, dat de heer Ver hoeff eind vorig jaar nog adverteerde- voor pensionpaardendat van de 24 paarden die in de stoeterij aanwezig waren er altijd nog tien pensionpaarden waren en dat het adverteren alles te maken had met het nakomen van een overgenomen contract. De beide pleiters van de heer Verhoeff drongen tenslotte aan op herziening van de planvoorschriften. Nieuwerhoek in de jaren twintig: Links op de voorgrond, de bocht naar de Burg. Grothestraat: Rechts, voorbij de boom de Koninginnelaan (toenVeenhuizerstraat); „Rechtdoor" de Wilhelminalaan UIT DE RONDVRAAG VAN DE RAADSVER GADERING: De heer Van Eek vraagt inlichtingen betreffende de te stichten gebouwen voor het Gas bedrijf. Allerlei geruchten hoort men. De aanne mers zouden „op" zijn; het personeel ontvangt geen loon, enz. Een commissie die deze zaak zal onderzoeken, vindt hij aanbevelenswaardig. Tevens vraagt spr. waarom nog geen begin gemaakt wordt met de aansluitingen aan het gasbuizennet, zoodat de wegen ook weer eens in orde komen. Volgens den heer Van Elten gaat het B. en W. met de gebouwen voor het gasbedrijf ook niet naar den zin. Persoonlijk heeft hij tegen een commissie geen bezwaar. Voor wat de aansluitingen aan het buizen net betreft, deelt spr. medé, dat j.1. Dinsdag de ge- heele leiding is geperst, zoodat nu eerst met de aan sluitingen kan worden begonnen, hetgeen ook met de meeste spoed zal geschieden. Tevens kan spr. nog mededeelen, dat de gashouder 11 maart ge reed zal zijn. Ook de heer Foeken meent dat de zaak met betrek king tot de gebouwen van het gasbedrijf niet in den haak is. Zelf is spreker reeds kort na de gunning waarschuwend opgetreden. Mevrouw Droste wenscht nog op te merken, dat zij als lid van de Gascommissie reeds zeer vroeg ge wezen heeft op de verschillende onaangenaamhe den bij de werkzaamheden aan de gebouwen voor het gasbedrijf. PROVINCIALE STATEN: Met het oog op de na derende verkiezingen is het wel eens de moeite waard om uit een staat te zien, hoeveel leden de verschillende kieskringen hebben en hun politieke verhoudingen: CL üO Provincie 3c <5 5rt ctj"0 ai m Q Q c/ a', ui 3 Fries.~nd oO 12 1U i. Groningen 45 10 4 3 6 6 11 2 3 Drenthe 35 7 5 2 6 4 7 4 Overijssel 47 7 8 13 5 3 9 10 2 Gelderland 62 9 10 19 7 4 3 Utrecht 41 8 6 11 4 2 8 2 N.-Holland 77 7 10 19 8 9 19 3 2 Z.-Holland 82 16 12 16 9 3 20 2 4 Zeeland 42 9 7 8 8 3 4 3 N.-Brabant 64 2 3 51 1 2 3 2 T 15 3® 1 1 i maai vil 84 öJ <t(l i". (Noot redactie 1977: Dit waren de' politieke verhou dingen in 1927) KERKSTRAAT 3 - SOEST TELEFOON 15677 ONNOODIGE BOUW: Naar aanleiding van de dis cussie in de raadsvergadering inzake de uitbreiding van het aantal lokalen aan de O.L. School aan de Beetzlaan door bijbouw van een lokaal, meenen wij, dat bij de geboden zuinigheid, het ieder wel een beetje pijnlijk aandoet als er een openbare school is, waar 3 lokalen leeg staan, er aan een andere school weer een nieuw lokaal moet worden bijge bouwd. O.i. had door grenswijziging deze bijbouw nog wel enkele jaren kunnen verschoven worden en in die richting zal toch gezocht moeten worden, om te voorkomen dat 3 lokalen onbenut blijven in de toekomst. Ledig staan 3 lokalen in de openbare school Kerkebuuft. Betreurd werd bovendien door een spreker in den raad dat er niet twee maar slechts een lokaal bij komt. Dit eene lokaal zal een kosten van 7000,- geven, terwijl beide lokalen slechts op 12.000,- komen. Met grenswijziging kan alles voorkomen worden; de leerplichtwet staat een afstand van 4,5 KM toe. DRIETAL: Door het kiescollege der Ned. Herv. Kerk alhier lifter beroeping van een tweede predi kant het volgende drietal gesteld: Ds. G. Alers, van Nieuw Lekkerland; Ds. J. v.d. Berg te Amers foort en Dr. A.F.P.Pot van Faassen. DOOR DEN AS GEZAKT: Woensdagavond kwam een zwaar geladen meubelauto van de Gebr. Bucht uit Amsterdam, aangereden over de Steenhoffstraat alhier. Plotseling brak de achteras der wagen mid dendoor en zakte het achtergedeelte in elkaar. De chauffeur kon met de grootste moeite de wagen tot stilstand brengen. Wonder genoeg bleef het zware vrachtgedeelte op de wielen hangen. Hoe zou het meubilair in den wagen er hebben uitgezien? Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. OPENING ZAAL: Dinsdag 22 Febr. a.s. zal de nieuwe tooneelzaal met kegelbaan, in 't Hotel ,,'t Zwaantje" feestelijk geopend worden. Muziek, zang en voordrachten zullen de gezelligheid verhoogen. UIT DE ADVERTENTIËN TE KOOP prima eiken rijsen. E. Hilhorst, Sparren laan 9, Baarn. GEESTELIJKE GENEESWIJZE. Genezing van zieken in enkele zittingen. Speciaal zenuw- en ziels ziekten. Spreekuur-dag van 2-6 en 7-9 uur. Desgew. aan huis. Inl. kosteloos. Laanstraat 6a, Soestdijk. IETS FIJNS: Heerlijke Zaansche Cake, verpakt in glaspapier. Per cake 35 cent. Albert Heijn, Van Weedestraat - telefoon 50. EERSTE SOESTER VLEESCHHAL: Mariastraat 4 bij de Beetzlaan: Lappen per pond 0.50; Biefstuk per pond 0.80; Haas per pond 0.80; Lende, Rib en Rollade per pond 0.70; stukjes per pond 0.65; Gehakt en Poulet per pond 0.60; Dik vet spek, per pond 40 cent. De prijzen zijn a contant. Alles eigen fabrikaat. Wordt ook aan huis bezorgd. Be leefd aanbevelend H. van Rouwendaal. Gaat U naar het Carnaval?? Verkleed u dan als Spaanse schaatsenrijden of met kleding van René. Allerlei leuke kieltjes oh ja veel plezier. De PTT gaat met ingang van 15 februari 1977 metingen verrichten om storingen, veroorzaakt door buitenlandse radiozen ders die dezelfde golflengten toebedeeld hebben gekregen als Nederland, te me ten. Voor dit meten is het noodzakelijk éénmaal per maand 's avonds tussen 21.00 uur en 23,00 uur de landelijke middengolfzenders te Lopik gedurende drie minuten uit te schakelen; elke zender op een ander tijdstip. Op de langegolf/middengolf-conferentie in 1975 te Genève zijn de frequenties v (golflengten) opnieuw verdeeld. Door het grote aantal aanvragen moest elke frequentie aan meer dan één land worden toegewezen. Op de Nederlandse golflengten' wordt daarom niet alleen door ons land uitgezonden, maar ook door andere landen in Europa, Afrika en Azië, die vooral 's avonds en 's nachts de ontvangst van Nederlandse zenders kun nen storen. Bij het opstellen van het plan voor de nieuwe verdeling is dit onder kend. Een lichte onderlinge storing werd evenwel aanvaardbaar geacht. Om in de praktijk te kunnen vaststellen hoe groot de storing is en wat er verbetert nadat het nieuwe plan op 23 november 1978 in werking treedt, gaat de PTT de regelmatige metingen verrich ten. Als het nodig is kan dan tijdig met het buitenland overlegd worden hoe een eventuele toename van de storingen kan worden beperkt. Vrijdagavond 18 februari aanstaande van zeven tot negen uur hoopt de Soester werkgroep van Amnesty International een demonstratieve wacht te houden in het kader van de Iran-aktie die op het ogenblik door Amnesty wordt gevoerd. Doel van deze wacht is aandacht te vestigen op de ernstige schending van mensenrechten in Iran. Deze schending bestaat onder andere uit willekeurige arrestaties, het onderdruk ken van elke loyale oppositie, het op de meest brute wijze martelen van gevan genen, executies en moorden. Er zullen aan het publiek handtekenin gen worden gevraagd welke kunnen worden geplaatst onder een petitie ge richt aan de Sjah, waarin om herstel van de mensenrechten wordt gevraagd. Aangezien bij het opstellen van dit bericht de toestemming voor het houden van deze demonstratie nog niet van de gemeentelijke overheid ontvangen was, kan de plaats van de demonstratie nog niet vermeld worden. Geïnteresseerden en zij die willen deel nemen kunnen zich opgeven bij het secretariaat van de werkgroep: W. Beckmanstr. 320, Soest - tel. 02155-17001. Wij brengén in uw VAN WEEDESTRAAT 17 - SOEST TELEFOON 02155-13917 Voorlichtingsavond Onder de diverse geestesstromingen neemt de Vrijmetselarij een aparte plaats in. Het is een over de gehele vrije wereld verbreide organisatie van man nen, die het bevorderen van broeder schap als belangrijk doel heeft. Deze broederschap betekent, dat men'zijn kritiek op zichzelf richt en dat men de goede zijden van anderen leert zien, het geen leidt tot het wegvallen van scheids muren tussen mensen. De werkwijze om dit doel te bereiken is gebaseerd op symbolen en ritualen. In het verleden hebben deze symbolen en ritualen buitenstaanders vaak afge schrikt door hun „geheimzinnigheid". Het is echter geen geheimzinnigheid, maar vertrouwelijkheid tussen de leden van een Vrijmetselaarsloge. Ook in Baarn en Soest wonen verschei dene vrijmetselaren. Zij zijn verenigd in de loge (afdeling) „Eemland". En zij willen graag kennismaken met diege nen, die belangstelling hebben voor de Vrijmetselarij. Daartoe zal een voor- lichtingsavond wprden gehouden op 28 februari in het gebouw van de Openbare Bibliotheek, Albert Cuyplaan 202.

Soester Courant | 1977 | | pagina 3