Soest vierde uitbundig- karnaval Omwonenden Slangenbosje richten zich weer tot de gemeenteraad Slipjacht vanaf Stoeterij .Proca,r' viert zilveren jubileum „Eigenlijk liever alleen met het personeel' „De Dirkt' Hartstichting vraagt collectanten voor Nederlandse Hartweek We worden niet aux serieux genomen" Directeur André van den Dijssel: Donderdag 24 februari 1977 55e jaargang no. 27 SOESTER i COURANT Abonnement per kwartaal f 5,00. Buiten Soest per kwartaal f 10,-. Verschijnt iedere donderdag UitgaveDrukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratieVan Weedestraat 29, Soest Tel. 14152 - Postgiro 126156 Opnieuw hebben de omwonenden van het Slangenbosje zich in een uitvoerige brief tot de leden van de gemeenteraad gericht. Zij stellen liefst negentien vragen, die be doeld zijn voor het college van burgemeester en wethouders. Reden voor één en ander is een nieuwe teleurstellende ervaring, dit keer opgedaan tijdens het onder houd met de leden van de commissie Ruimtelijke Ordening op 14 februari j.1. Van werkelijk overleg is naar de mening van de omwonenden geen sprake geweest. „Een ervaring", zo schrijven zij, „die een betreurenswaardige usance begint te worden op het terrein van de ruimtelijke ordening in de gemeente Soest". Zij vra gen daarom aan de raadsleden, het ruimtelijk ordeningsbeleid aan een kritische beschouwing te onderwerpen. Op 14 februari j.1. vond het onderhoud met een afvaardiging van de omwonen den plaats, waar in de commissie ruim telijke ordening op was aangedrongen, van de omwonenden nam een vijftal mensen aan het gesprek deel, Het werd een teleurstellend gesprek, voor wat de omwonenden betreft. „Onze bezwaren gelden met name voor het optreden van de vertegenwoordig ster van het college van burgemeester en wethouders, die aan de aanwezigen bij herhaling het gevoel gaf niet aux serieux te worden genomen" Dat manifesteert zich, naar de mening van de groep, het duidelijkst bij het negeren van vragen vanuit de zaal of door de weigering opheldering te geven over eerdere vragen of gebeurtenissen. „Een dergelijke opstelling" zo staat in de brief, „maakt een dialoog ten enen male onmogelijk, hetgeen kennelijk ook de bedoeling van de burgemeester is. Deze handelwijze wekt de schijn van overleg en geeft de mogelijkheid ver volgens in de raad te wijzen op het aan tal keren dat van gemeentewege is getracht tot overleg te komen. De indruk is dan gewekt dat voldoende wil is ge toond om tot een overeenstemming te komen (lees echter: men wilde niet zoals ik, burgemeester, het wilde)", aldus de omwonenden. Om de juistheid van deze bewering aan te tonen, vragen zij de raadsleden de volgende 19 vragen aan B. en W. te stellen*. 1. Waarom is de bebouwing van het Slangenbosje onvermijdelijk? 2. Waarom is de bebouwing zo urgent? 3. Is het juist dat deze bungalows des tijds zijn gepland om 'een bijdrage te leveren aan de doorstroming? 4. Is het juist dat door „het gat van Schaefer" (uitdrukking burgemeester tijdens het „overleg" van 4 januari j.1.) thans deze doorstroming niet meer gegarandeerd kan worden? 5. Is het juist dat er onder de gegadig den voor een bouwperceel 8 aannemers zijn? 6. Waarom is voorafgaande aan het in de wet voorgeschreven overleg met be langhebbenden de instemming van ge deputeerde staten met het herziene verkavelingsplan gevraagd? 7. Waarom heeft de burgemeester tijdens het „overleg" van 4 januari j.1. de brief, waarin gedeputeerde staten van hun instemming blijk geven, laten uitdelen? 8. Vindt u dat daarmede'de juiste sfeer voor overleg wordt geschapen of kunt u zich voorstellen dat een dergelijke handelwijze de omwonenden de indruk kan geven voor een voldongen feit te worden geplaatst? 9. Is het juist dat gedeputeerde staten in hun brief van 25 augustus 1976 als eis hebben gesteld, dat het Slangenbosje niet of slechts minimaal mag worden aangetast? 10. Is het juist dat tijdens het overleg van 14 februari j.1. in de commissie ruimte lijke ordening is geconstateerd dat aantasting en karakterverandering van het Slangenbos onvermijdelijk zijn, aan gezien de waterhuishouding ter plaatse moet worden aangepast ten behoeve van de bungalows? 11. Is het juist dat daardoor niet aan eerdergenoemde eis van gedeputeerde staten kan worden voldaan? 12. Is het juist dat het Slangenbos door de bouw van de bungalows degradeert van natuurgebied tot een buurtparkje? 13. Bent u niet van mening dat deze gronden op zichzelf reeds voldoende moeten zijn om van een artikel 19 pro cedure af te zien? 14. Is het juist dat de burgemeester tijdens het „overleg" geen antwoord heeft willen geven op de vraag waar uit de behoefte (eis van gedeputeerde staten in hun brief van 25 augustus 1976) aan deze dure bungalows blijkt en uw college daarop ook geen antwoord kan geven? 15. Is het juist dat tijdens het „overleg" op geen enkele wijze is gereageerd op vragen van omwonenden, waarin zij aandacht vroegen voor de huidige functie van het Slangenbos als natuur- en recreatiegebied speciaal voor de bejaarden onder hen? 16. Is het juist dat in het verleden van gemeentewege deze omwonenden een a-sociale houding is verweten door niet met de bungalowbouw in te stemmen? 17. Is het juist dat de realisering van de bouwplannen voor de omgeving van het Slangenbos (de bouw van 17/18 bun galows, de bouw van het Griftland- college aan de Noorderweg, alsmede de plannen om te zijner tijd 500 woningen te bouwen tussen de Stadhouderslaan en de Inspecteur Schreuderlaan) het be trokken gebied een verstedelijkt karak ter zal geven? 18. Bent u niet van mening dat dit aspect niet uit het oog mag worden verloren' bij de beoordeling van de onderhavige bouwplannen en niet mag worden afge daan (zoals de burgemeester heeft ge daan) door er op te wijzen het gebied tussen de Stadhouderslaan en de In specteur Schreuderlaan buiten het be stemmingsplan Soestdijk valt? 19. Kunt u tenslotte aangeven de gron den, waarop u uw oordeel baseert dat de gemeente de uitspraak van het Kroon- beroep in deze niet behoeft af te wach ten, respectievelijk niet kan afwachten? „We hopen van harte", zo besluit de brief, „dat u er in zult slagen ee» ge motiveerd antwoord te ontvangen. Ons is dat hij herhaling niet gelukt". Opgemerkt wordt dat de burgemeester meende te kunnen volstaan „met het in tensief verdedigen van de belangen van de adspirant-bouwers en met het citeren van een, uit zijn verband gerukte, zin snede uit een brief van maart 1974. Men noemt dat een „dubieuze methode van discussiëren" en men vraagt zich af of de zakelijke argumenten om de voorgenomen aantasting van een waar devol natuurgebied te rechtvaardigen, dan zó zwak zijn, dat het college zijn toevlucht moet zoeken tot, wat de om wonenden noemen, „deze minderwaar dige methode". De brief werd ondertekend door mej. C. Burgerman als vertegenwoordigsters van de Ir. Menkolaan en door mevrouw G. Stevens als vertegenwoordigster van Braamhage. Afschrift werd gezon- den naar Gedeputeerde Staten en naar de commissie voor Ruimtelijke Orde ning van de provincie. De burgemeester ontvangt Prins Teun I en zijn Raad van Elf op het bordes voor het gemeentehuis, waarbij zij de prachtige metalen sleutel aan de prins zal overhandigen. A.s. zaterdag 26 februari zal, nu voor de 4e maal, de traditionele Slipjacht Soest worden gehouden. De jacht, achter de meute van de Jachtvereniging Soestdijk zal beginnen bij de Stoeterij De Birkt aan de Birkstraot te Soest. Met een receptie op morgen vrijdag 25 februari, in restaurant Dart huizen aan de Prins Hendriklaan, viert het Soester bedrijf ,,Pro- car" zijn 25-jarig bestaan. In deze 25 jaar is het bedrijf uitgegroeid tot Procar Holding B.V., waaronder inmiddels een zevental binnen- en buitenlandse ondernemingen ressorteren en waarin nog eens een viertal bedrijven zijn geïntegreerd. Ondernemer, oprichter en di recteur A. Jvan den Dijssel, toch voor geen kleintje vervaard, ziet te gen deze viering op. Het liefst had hij het onder elkaar gehouden, samen met zijn personeel, 't Is tekenend voor de man die liever onderneemt en ploetert om iets voor elkaar te krijgen, dan om op deze manier aan de weg te timmeren. Maar hij ziet ook wel in, dat er verplichtingen bestaan ten opzichte van de velen, die van zijn initiatief profiteerden, daar wel bij voeren en nu ook wel eens van hun dankbaarheid willen getuigen. 25 jaar geleden dan giiig Procar van start. De handelsnaam moest toen nog bedacht worden. Het werd „pro-car"; vóór de auto, nadat bleek dat andere na men niet voor deponering in aanmer king kwamen. „Procar"erg origineel en heel wat ori gineler dan de wijze waarop André van den Dijssel in het zaken-doen rolde. De eerste, vooral onbewuste stap daarvoor werd gezet in 1944 toen hij als 15-jarige knaap en leerling in de laatste klas van de Mulo, de school door de bezetter ge sloten zag worden. Hij maakte zich toen verdienstelijk als hulp voor opvang van evacué's die uit Arnhem en omgeving in Soest verzeild raakten. Op de plaats aan de Lange Brinkweg, waar nu zijn bedrijf staat, was de fabriek van Valma ge vestigd. Valma deed in onderhoudsmid delen, maar omdat er geen grondstoffen te krijgen waren, steldé de eigenaar, de heer Thomas, het pand beschikbaar voor opslag van ingezamelde goederen. André van den Dijssel ging er helpen en zo kwam van het een het ander. Na de oorlog werd aanvankelijk het schoolleven weer opgevat, maar toen de Canadezen de school vorderden voor legering van militairen, was Van den Dijssel al vlot weer bij Valma aan de slag. Hij' werd er van lieverlee bedrijfs leider. Na het overlijden van de eigenaar kwam het bedrijf in handen van Erdal en als uitvloeisel daarvan besloot Van den Dijssel in 1952 voor zich zelf te be ginnen. Hij kocht het pand, schafte wat grondstoffen aan en was toen geheel blut. En zó begon Procar. Van den Dijssel met spullen „vóór de auto" op de fiets. Zijn eerste klanten waren autospuiters die hij voorzag van, grof gezegd, poetsmiddelen. Hij maakte het spul zelf en zorgde dat het bij de klant kwam. Na ongeveer een half jaar kwam 'de eer ste auto; na jaren de eerste hulp; na ongeveer tien jaar de grote expansie. Er kwamen nieuwe producten vertegen woordigers en meer personeel. Er kwamen meer poten onder „Procar", zegt Van den Dijssel daarvan. Eén er van was een handcleaner, waarmee ook andere industrieën bezocht werden; niet alleen meer garagebedrijven. En dan volgen van lieverlee alle moge lijke zaken waar het garagebedrijf haar voordeel mee kon doen: zoals een pro duct waar een beschermende coating van nieuwe wagens op vrij simpele wijze mee verwijderd kan worden en een anti- roestmiddel. „Procar" richt daar com plete stations voor in. „Uitbreiding van het assortiment" bete kent ook „uitbreiding van bedrijfsruim ten"; In Soest zes panden, waaronder sinds 1968 het bedrijf Pébè. een che mische fabriek. Begin '72 wordt de zeep fabriek Weesp BV overgenomen; in '73 ICP-Breda; in '74 Metallo in Ter Aar en in dat zelfde jaar De Jong in Schiedam; vorig jaar N.V. Lingo in België en be gin dit jaar Vema in België. Er werken thans in totaal 120 man en daarvan staan er 55 In Soest op de loon lijst. Er is een eigen laboratorium voor controle en researchwerkwerk dat Van den Dijssel vrqeger zelf deed en met enige moeite afstond. Eind T966 brandde het oude pand van Valma af; oktober 1968 werd het huidige pand betrokken. Van den Dijssel dacht er ruim voldoende aan te hebben, maar nu al barst hij eruit. Zijn kader recru- teert hij uit eigen personeelde adjunct- directeur Gijs Kok begon als kantoor man. Er zijn 20 vertegenwoordigers op pad; de drie districtslelders zijn „eigen kweek". De verhoudingen onderling zijn uitste kend en de arbeidsonrust van dit mo ment zal zijn bedrijf voorbij gaan. Wat dat betreft wil hij wel kwijt, dat hij hoopt dat de vakbonden de ondernemers „het ondernemen" mogelijk moeten la ten. Te veel wordt in vakbondskringen aan grote ondernemers gedacht, maar juist de kleintjes, de bakkers, de slagers, de groenteboeren, de garagehouders, gaan er onderdoor. En dat zijn ook pn- dememers met soms enkele personeels leden, maar die in totaal, over Neder land gezien, een enorme hoeveelheid mensen in dienst hebben. Als straks blijkt dat zij het niet meer vol kunnen houden vanwege de personeelskosten, dan zal dat veel menselijk leed ten ge- volge hebben. Milieuvriendelijk Procar ls een milieuvriendelijk bedrijf. Er wordt totaal niets geloosd in het ge meentelijk riool. Alles wordt verwerkt en wat overblijft is lege emballage. Van de zijde van de gemeente werd altijd grote medewerking ontvangen. Eén van de producten waar „Procar" min of meer mee bewijst te willen werken aan een schoon milieu, is het pro duct (uit Duitsland afkomstig) dat op water drijvende olie absorbeert. Het werd enkele jaren geleden op de Eem gebruikt toen daar een enorme hoeveel heid olie dreef, afkomstig uit Amers- vossenspoort volgen. Aan het einde krij gen zij dan als beloning een koeienmaag. De Jachtvereniging Soestdijk is een open vereniging, die bij haar jachten vrije introductie toestaat. Een ieder, die be hoorlijk in het paardrijden geoefend is en een normaal getraind paard kan be rijder), kan zich voor deze jacht opgeven bij deMaster. tel. 02155-14787. Het is raadzaam voor diegenen, die zaterdagmiddag met hun hond in één der bovengenoemde gebieden willen gaan wandelen, deze wel aan de lijn te houden. Voor de Nederlandse Hartweek, welke dit jaar ouder het motto: „Een mensenhart klopt, dank zij ui Geef Leef" wordt gehouden van 28 maart tot 3 april, vraagt de Soester afdeling van de Nederlandse Hartstichting Vrienden van de Hartstichting weer vrijwilligers om in deze periode te collecteren. In 1977 zullen 12.000 Nederlanders In de bepaalde beroepsgroepen - gedacht eerste 15 minuten na het optreden van een hartaanval overlijden. De Nederlanders Hartstichting vraagt Sn haar jaarthema 1977 vooral aandacht voor de strijd tegen de acute hartdood. Voor die 12.000 Nederlanders, waarvan men zich moet afvragen of er niet wat meer hulp mogelijk zou zijn gedurende dat eerste kwartier. De ervaring heeft geleerd, dat de patiënt en zijn omgeving doorgaans te laat reageren op de voortekenen van een hartinfarct. Opnieuw wil daarom de Nederlandse Hartstichting aktle voeren om iedereen vertrouwd te maken met de voortekenen van het hartinfarct. Daar mee kan al veel worden gewonnen. Voorts worden maatregelen bepleit om wordt aan politiemensen en brandweer lieden - te trainen in de techniek van hartmassage/mond - op - mond beade ming. Dat moet verder gebeuren voor verpleegkundigen en ambulanceperso neel. Zo kan worden bevorderd, dat door tijdig ingrijpen hartstilstand in een aan tal gevallen wordt opgeheven. Zij die in de periode 28 maart tot 3 april willen collecteren, kunnen zich melden bij de heer M. A. E. Pellikaan, Scalmeyerpad 7, tel. 10670; de heer H. H. Meiners, W. Beekmanstraat 505, tel. 17089; mevrouw Staverman, Jan Steenlaan 51. tel. 13622 en de heer N. H. Breedeveld, Gentiaan- laan 3, tel. 14704. Het Soester organisatiecomité hoopt dat velen vanwege het zeer goede doel zich willen opgeven om te collecteren. De route zal lopen via de wellanden naar de Korte Duinen en vandaar door de Lange Duinen, om na oversteek van de spoorlijn te worden vervolgd door het landgoed Pijnenburg. Het einde van de jacht zal liggen bij het Restaurant 't Spiehuis aan de weg naar Bilthoven. Een slipjacht met de meute is altijd een kleurrijke gebeurtenis om te zien. De vele rode jassen en hoge hoeden kunnen zo uit een oude Engelse jacht- prent zijn gestapt. Het is een recreatie sport te paard achter de honden, die een van te voren door het terrein getrokken foort. Rijkswaterstaat weet dat Procar het spul heeft en doet. bij calamiteiten, beroep op het Soester bedrijf. Een beroep op de Procar doen ook nogal een Soester Sportvereniging en meestal niet te vergeefs. Van den Dijssel daar over: „Ik prijs me gelukkig gezond te zijn en ik ben blij wat voor anderen te kunnen doen. Daarbij komt ook enorme bewondering voor al die bestuurders, die uit pure liefhebberij en om-niet, uren en uren per week besteden aan de op vang van sporters om een club draalen- de te houden. Zij halen een hoop jeugd van de straat en dat zie ik nu eenmaal liever dan dat die jeugd zomaar wat rondlummelt. Ik heb geen tijd en geen ambitie om in een bestuur te gaan zitten, maar op mijn manier draag ik zó een steentje bij' Van dat standpunt profiteren zo onge veer alle verenigingen in Soest. Ondernemen is Iets specifieks; dat kan lang niet iedereen. Het begint altijd met veel inspanning en veel zorg. Dankzij doorzetten groeit dan een zaak en dank zij de inzet van personeel zijn uitbrei dingen te realiseren. Op dat moment evenwel nemen de inspanningen en de zorg van de ondernemer niet af. De zorg voor het welzijn van het personeel rust op de schouders van de verantwoorde lijke ondernemer. André van den Dijssel is zich altijd be wust geweest mensen in dienst te heb ben; geen verlengstukken van machi nes. Daarom ook wil hij het 25-jarig be staan van de zaak eigenlijk liever vieren mét dat personeel, want samen hebben zij het in die jaren geklaard. Het gaat evenwel anders worden mor gen; op de receptie zal dat wel blijken. Foto Van Oosten n.s Directeur André van de Dijssel: „Mensen zijn geen verlengstukken van machines"

Soester Courant | 1977 | | pagina 1