boekhandel artihome artihome 50 jaar geleden in Soest Omwonenden Slangenbosje zien niets meer in een gesprek wonen INSTITUUT HULSCHER Gemeente vergoedt verbeteringen in gemeentewoning niet ACTUELE BOEKEN Popgroep ,,Ovation,, in Kasteel van Antwerpen' Geen eigen LOM-school voor Soest/Baarn ROME FOTO-KOPIEËN Sïiis fcwagef Houten deuren en ramen voor noodlokalen Overhees MILITARY LOOK In Soest-Midden een handtekeningenactie tegen gemeente plannen 8 dagen vanaf f 410,- Reisbureau Gerth Wijziging spreekuur Liever wachten op Kroon-beslissing Almere 1 april weg VOORDEEL-AANBIEDING Soesterbergsestraat 53-Tel. 12419 Typen dag- en avondkursussen Nederlandse bedrijfscorrespondentie woensdagavond 19.00-20.30 uur Boekhouden praktijkdiploma Donderdagavond 20.15-21.45 uur Telefoon: 02155-12900 KEEKEE JURKJES Inbraak in bungalow snel opgelost uM 25 Februari 1927 Soester Courant van donderdag 24 februari 1917 A.s. zaterdag, 26 februari, komt de uit Spakenburg afkomstige popgroep ..Ovation" in 't „Kasteel van Antwer pen" aan de Baarnse Laanstraat. Het optreden begint om 20.30 uur. De groep Ovation ontstond uit pure muzikale lief hebberij enkele jaren geleden in een boerenschuur te Spakenburg. Nadat de eerste voorzichtige schreden in de muziekwereld waren gezet, kwamen ook de eerste technische moeilijkheden naar voren; zaken als de aanschaf van instrumenten en apparatuur, een ge schikte oefenruimte en de beschikbare vrije tijd. Die problemen werden opge lost. maar in de loop der jaren is de „sound" van de groep wel drastisch veranderd. Er werden twee nieuwe vokalisten aangetrokken, waardoor de bezetting thans op zes man is gebracht. De eerste plaat met ,,Hey Mama" en „Lady of the bay" is thans uitgebracht; beide composities werden geschreven door Geoffrey Philippi. Hij en Medi Wagenaar zijn de vocalisten in de groep; Benny de Looze speelt orgel; Roland Wagenaar, bas: Richard Wagenaar, sologitaar en Wim van Spengen, drums. Een commissie, samengesteld uit onderwijsdeskundigen uit Baarn en Soest, is na enige maanden studie tot de conclusie gekomen, dat het stichten van een „gang bare, eigen" LOM-school op dit ogenblik niet aan te raden is. Daarbij gaat de com missie uit van de gedachte dat de plaatsingsmogelijkheden van leerlingen op scho len in de omtrek, in de toekomst niet beperkt wordt. De commissie werd op 21 september 1976 aangesteld door onderwijswethou der Plomp. Haar taak was gemeenten en schoolbesturen te adviseren inzake de mogelijkheid en de wenselijkheid tot het stichten van een eigen LOM-school (Leer- en Opvoedmoeilijkheden) in de regio Baam-Soest, alsmede het stellen van eventuele alternatieven. Gevoelsmatig, zegt de commissie zich wel aangetrokken te voelen tot een „eigen" LOM-school, zoals ook team leden van de schoolpsychologische dienst der beide gemeenten daarover denken. Toch vindt men het op het ogen blik niet aan te raden. Bij het onderzoek heeft de commissie de volgende gegevens verzameld: Op het ogenblik zijn er uit Soest en Baarn 44 leerlingen op LOM-scholen in de omge ving geplaatst; er is momenteel géén wachtlijst. Op basis van cijfers van de afgelopen jaren, verwacht de school pedagogische dienst, dat jaarlijks onge veer 14 leerlingen uit de twee gemeen ten in aanmerking zullen komen voor LOM-onderwijs. Het landelijk gehan teerd percentage LOM-leerlingen ligt op lVé van de schoolbevolking en dat zou voor Baarn-Soest een aantal van 98 leerlingen betekenen. De stichtingsnorm voor een LOM-school is 44. Uit één en ander zou derhalve gecon cludeerd kunnen worden, dat getalsma tig de mogelijkheid bestaat, een eigen- LOM-school te stichten. Daartegenover staat naar de mening van de commissie echter, dat eenmaal in de omgeving ge plaatste leerlingen, niet door de ouders zo maar naar de eigen school overge plaatst zullen worden. Het gaat daarbij om de grote kwetsbaarheid in het veilig heidsgevoel van de kinderen. Van belang is verder dat de Anne Anne- maschool te Amersfoort, waar veel kin deren uit de regio ondergebracht zijn, uitgebreid wordt met twee klassen en daarbovenop komt dan nog, dat de stich tingsnorm (44) zeker niet het meest wenselijke aantal leerlingen is voor een optimale opvang. Informatie leerde, dat het minimum streefgetal 90 bedroeg. Als alternatieven stelt de commissie voor te onderzoeken of dependance- In de wijk Soest-Midden is de heer A. J. G. van der Drift een handteke ningenactie gestart, waarmee hij steun hoopt te verkrijgen het gemeentebestuur „tot inkeer te brengen" De heer Van der Drift heeft het ontwerp- bestemmingsplan Soest-Midden op het oog, waarin sprake is verbreding van Steenhoffstraat en Middelwijkstraat en het wegbestemmen van de winkels. De initiatiefnemer brengt onder de aan dacht dat wegverbreding betekent: 1. verlies van een gedeelte van stoep of tuin; 2. nog verdere achteruitgang van het aanzien van de weg, door het verlo ren gaan van nog meer beplanting en dit, terwijl' er al zoveel mooie bomen verdwenen zijn; 3. toenemende overlast van het verkeer, dat met zijn overlast van lawaai en stank weer dichter langs de woningen komt; 4. toenemend ge vaar, dat bij een ongeval een auto of vrachtwagen een woning binnenkomt; 5. toenemend risico bij het oversteken van een bredere en daardoor meestal ook snellere weg; 6. belangrijke waarde vermindering van het bezit. Wat het „wegbestemmen" van de winkels betreft, zegt hij, dat velen dan gedwongen zullen worden voor hun in kopen aanzienlijk grotere afstanden af te leggen en dat door het verdwijnen van de winkels het gebied veel van zijn maatschappelijke levendigheid ver liest en terugvalt tot de staat van stille woonwijk, die meer op een slaap-stad lijkt zonder de gezellige etalagever lichting in de avond. De gemeente gaat naar zijn mening met dit bestemmingsplan een heilloze weg op. vorming van een van de bestaande LOM- scholen uit Amersfoort aanbeveling ver dient én of de stichting van een experi mentele LOM-school overwogen moet worden. Een „dependance" heeft als voordeel dat de afstand school-huis verkleind en het contact ouders-school vergroot wordt. De stichting van een experi- mentele-school zou overwogen kunnen worden in het licht van de veranderingen binnen het LOM-onderwijs, waarbij vooral de integratie met het basisonder wijs voorop staat. De commissie vestigt er tenslotte de aandacht op dat vooral de opvang van de kinderen elders, goed geregeld moet blijven; geen enkel kind mag onnodig „uit de boot vallen". De school moet meer middelen krijgen om leerlingen metvroeg optredende leermoeilijkheden eerder op te sporen en op te vangen. De commissie denkt daarbij aan een door de school psychologische dienst ge leide en bespreekbaar gemaakte onder- wijsnorm voor vier- tot achtjarigen. Dit is een vraag naar een systeembegelei- dende activiteit van de dienst, speciaal gericht op de integratie van kleuter- en basisonderwijs. „Waar ook het huidige taakonderwijs voor de taalleesgroep der tweede klassers soms grotere leermoei lijkheden kan voorkomen, moet aan de gemeenten worden verzocht hiervoor gelden vrij te blijven maken", aldus de commissie LOM-onderwijs Baarn- Soest. (incl. 11 waardebonnen) hotel, vol pension CHR1STOFFEL SOEST - LAANSTRAAT 66 TELEFOON: 02155-12683 Het spreekuur van de burgemeester op woensdag 2 maart a.s. in Soesterberg wordt verplaatst naar woensdag 9 maart, van 14.00 tot 14.30 uur, in de hulpsecretarie. De overgrote meerderheid van de omwonenden van het Slangen bosje voelen niets meer voor een gesprek met de gemeente en/of leden van de commissie Ruimtelijke Ordening. Zij geven er de voorkeur aan te wachten op de uitspraak van de Kroon. Dit is het resultaat van een schriftelijke benadering van alle omwonenden, waarin hen de vraag werd voorgelegd of zij bereid waren tot een gesprek met raadsleden, gericht op het bereiken van een compromis, dan wel wachten op de Kroon-beslissing. Het verzoek was een gevolg van het onderhoud dat een vijf mans delegatie van de omwonenden had. met de leden van de commissie R.O. Het op het compromis gerichte gesprek zou morgen plaats-hebben moeten vin den, maar dat gaat nu niet door. In een brief aan de commissie zeggen de vijf mannen: „De omwonenden zijn van óórdeel dat zij als Nederlandse staatsburgers recht hebben op het oor deel van de Kroon over hun beroep schrift en dat zij de desbetreffende pro cedure niet gefrusteerd willen zien door aktiviteiten, die het natuurgebied wellicht onherstelbaar zullen aan tasten". De vijf ondertekenaars van de brief, de dames G. Stevens. C. Burgerman, E. Plomp en L. Unger en de heer B. F. Heerland, spreken de hoop uit dat de ge meente het bi] de wet toegekende be- roepsrecht zal eerbiedigen en elke akti- viteit, die bungalowbouw vóór de uit spraak van de Kroon in het Slangenbos gebied bevordert, achterwege zal laten. In de dinsdagavond gehouden vergade ring van de commissie R.O. spraken de heren Oldenboom (CDA-) en Blaauw (VVD) hun teleurstelling uit over deze gang van zaken. Oldenboom vond het jammer dat men niet tot een redelijk compromis bereid was en dat het ge sprek op deze manier werd afgekapt. De heer Blaauw concludeerde dat de omwonenden kennelijk geen enkele be bouwing willen toestaan. VAN WEEDESTRAAT 17 - SOEST TELEFOON 02155-13917 De asfaltfabriek Almere heeft bericht ontvangen dat het terrein aan de Ko ningsweg, dat de fabriek in gebruik heeft, op 1 april a.s., overeenkomstig- de uitspraak van de president van de Utrechtse rechtbank ontruimd moet worden geleverd en ter vrije beschik king van de gemeente moet worden gesteld. Almere kan volstaan met een schoon ën vlak opleveren van het terrein. De Soesterberger J. H. Esmeyer zal geen vergoeding van de ge meente krijgen voor door hem in een gemeentewoning aangebrachte verbetering. Naar de mening van de leden van de commissie open bare werken kan hij daar geen aanspraak op maken, omdat hem bekend geweest moet zijn, dat alle verbeteringen voor eigen reke ning komen, indien dergelijke verbeteringen niet passen is een door de gemeente opgesteld plan. Nu er een dergelijk plan niet opgesteld kon worden, door uiteenlopende wensen van de bewoners, voelt de gemeente er niets voor de gemaakte kosten voor deze geheel op eigen initiatief aangebrachte verbeteringen te vergoeden. De heer Esmeyer verhuisde inmiddels van de gemeentewoning aan de Ant. van Leeuwenhoeklaan naar de nieuwe wijk Egghermonde. Zijn opvolger in de gemeentewoning bleek niet van zins de kosten van de verbeteringen over te né men. Het gevolg daarvan was. dat de heer Esmeyer de gemeente aanschreef in de veronderstelling, dat de gemeente de vergoeding zou terughalen via een huurverhoging. Daar voelt de gemeente niets voor en met dat standpunt ver enigden zich de leden van de commissie openbare werken. De heer G. van Aalst (WD) betoogde nog dat de heer Esmeyer indertijd mee gedeeld was, dat hij een huurverhoging voorkwam, indien hij zelf de verbetering bekostigde en dat Esmeyer daarom rekende op verrekening, door de ge meente. met de nieuwe huurder. Deze immers profiteerde nu van de door de heer Esmeyer gemaakte kosten. De zienswijze klopte niet, legde wet houder Hoekstra uit, omdat er geen totaal-plan voor alle huizen opgesteld werd en kon worden. Vergoeding zou dan mogelijk geweest zijn en dan alleen nog als de heer Esmeyer in het huis was blij ven wonen. Nu viel er niets aan te doen, al kon betreurd worden dat de heer Esmeyer niet tot overeenstemming ge komen was met de nieuwe huurder. Bom Autotest'77 -,r~ Het meest complete autoboekT l*ïf/ü Elseviers Belasting-almanak'77 nn Verlaag zelf uw belasting!T I £ruU Tailor Cal dweil „KONINGEN EN PAUPERS" 9/1 Cf) Roman van de TV-serieT rUU Handenarbeid als vrije-tijds-besteding Een pil" van een hobby-boek Q Qft van f 35,-voor f JrüU Pelgrimstochten door Drs. J. van Herwaarden Een prachtig, rijk geïllustreerd boek 4D Qf| van f 36,50voor T I Df«jU Ontdek hoeveel fijne boeken U vindt bij: Dat betekent kunnen kie zen uit een selektie be roemde binnen- en buiten landse merken. Komplete zitgroepen, tafels en kastwanden. Moderne meubels, van Skandina- visch tot Italiaans, vormge geven door töp-ontwerpers. Soest, Burg Grothestraat 1a, tel. 02155-1 7415. Amstelveen, Rembrandtweg 324, tel. 020-41 8522. De leden van de commissie openbare werken zijn van mening dat bij de vier te bouwen nood-schoollokalen in de wijk Overhees volstaan kan worden met houten deur- en raampartijen. Zij hadden de keus uit hout of aluminium, maar kozen voor hout omdat het normaal meegenomen kan worden in het onderhoud van de houten noodlokalen. Aanvankelijk werd door de commissie leden een voorbehoud gemaakt voor de besteding van het bedrag; daar wilde men in een later stadium pas over beslissen. Aan dit standpunt lag ten grondslag het bezwaar dat men tegen de bouw van noodlokalen in het algemeen had, vooral nu voorzien kon worden dat er binnen niet al te lange tijd een geheel nieuwe school gebouwd zal moeten wor den in en voor de wijk. Waarom nu een half miljoen voor nood lokalen uitgeven, als er straks een ge heel nieuwe school gebouwd moet wor den? Het was een vraag, die naar de mening van wethouder Hoekstra in de onderwijscommissie thuis hoorde en hij wist zijn commissie daarvan te overtui gen. Desondanks wilde hij wel kwijt, dat toen eenmaal besloten werd tot scholen bouw in de wijk, te voorzien was dat er noodlokalen bij zouden moeten komen. De twee thans in gebruik zijnde scholen, herbergen vier „zuilen": het openbaar-, het prot. christ.-, het r.k. èn het bijzon der neutraal onderwijs. Volgend school- seizoen zal iedere richting er een vierde klas bij moeten hebben en met het oog daarop is de bouw van noodlokalen noodzakelijk. NEDERLANDSE ONDERWIJS INSTELLINGEN Molenstraat 11 Soest - Telefoon 12900 Wij kunnen nog enkele kursisten plaatsen Voor aanmeldingen of inlichtingen: Molenstraat 11 - Soest Afgekeurd voor militaire dienst? En U wilde zo graag niet zitten treuren de mode van het voorjaar is: <9 Op de zelfde dag dat zij inbraken in de bungalow van de familie Van 'tE. aan de Birkstraat werden in Weesp aangehou den de Amersfoorters J. A. K. van S. (15); B. V. (16) en H. van G. (18). De knapen kwamen de bungalow binnen na een ruit stuk geslagen te hebben. Het hele huis werd doorzocht en gouden sieraden werden weggenomen. De waarde van de sieraden was 500 gulden. Zij bekenden ook een inbraak in de woning van de familie Van P. aan de Zoom. Daar namen zij een bedrag van 300 gulden weg. De buit is grotendeels terecht. émn Aai «KM Het St. Joseph-gesticht in vroeger jaren met een mooi aangelegde voortuin. In de wandeling heet het nu „Artishockgebouw". BEKROOND: Op het Concours de Carosserie, 1.1. zaterdag in Den Haag gehouden, behaalde onze plaatsgenoot, de heer-H. Stam met 2 door hem ge ïmporteerde producten van Italiaanschen bodem, namelijk 2 O.M.-Automobielen, een eersten en een tweeden prijs en wel met een 6-cylinder O.M.-Con- duite-Interieur Weymann in de klasse van 5000,- tot 7500,- eersten prijs; en met een 6-cylinder O.M.-Torpedo in dezelfde klasse een tweeden prijs. Dit kan zeker een bijzonder succes genoemd wor den, daar de mededinging zeer groot was en er ruim 80 van de mooiste en beste merken vertegen woordigd waren. SCHOOLBIOSCOOP: Woensdag was de zaal voor de schoolbioscoop geheel gevuld met kinderen en ouders en velen moesten worden teleurgesteld deze voorstelling bij te wonen. De commissie heeft dan ook besloten, de voorstelling met dezelfde films nog maals te doen plaats hebben op zaterdag 26 Febru ari a.s., des avonds 5.30 uur. De vertoonde films waren mooi en zeer interessant. ONGEVAL: Woensdag liep het 8-jarig zoontje van den heer B. op de Steenhoffstraat alhier achter een wagen. Juist toen hij er achterheen wilde loopen, werd hij door de auto van den heer K., die van de tegenovergestelde richting kwam, aangereden. Ernstig aan het hoofd bloedende, werd hij de ouder lijke woning binnengedragen. Dr. Rupert verleende de eerste heelkundige hulp, waarbij bleek, dat geen inwendige deelen geraakt waren. De toestand van den jongen is redelijk wel. Den chauffeur treft geen schuld. GEM. KEURINGSDIENST: Afgekeurd door de Gem. Keuringsdienst in de maand Januari 1927; 2 koeien, 2 graskalveren, 1 nuchter kalf. Van runde ren: 12 longen, 5 levers, 2 harten, 2 maag en dar men. 1 borstvlies, 2 darmscheilklieren en 2 keel- gangklieren. Van varkens: 18 longen, 6 levers, 5 harten, 2 tongen. 4 nieren, 2 uiers, 2 maag en dar men, 4 darmscheilklieren en 6 kaakklieren. CHR. ZANGVER. CRESENDO: Bovengenoemde zangvereeniging gaf 17 Febr. 1.1. in de Rembrandt- laan een uitvoering. En we moeten het zeggen, we hadden meer verwacht, maar willen hopen, dat er steeds meer vooruitgang komt. Nu moet hierbij wor den opgemerkt, dat de vereeniging nog mahr kort geleden van directeur is verwisseld, en veel kan dan ook op rekening worden gezet van onwennigheid en de nieuwigheid. Als er iets is opgevallen, damis het 't heldere en klare geluid van de sopranen geweest. Trouwens over het geheel heeft het koor zuiver en op toon gezongen. Verbazend hinderlijk was, dat een der bassen bijna voortdurend met gesloten' mond scheen te zingen en je dus haast overal een m vóór hoorde klinken, als die letter m tenminste klinken kan. Soms ook was het of er iemand tusschen stond, die de woorden niet kon. Dat heeft veel bedorven. We hopen, dat deze directeur er op zal letten, dat bijv. „Het rozenknopje fijn en teer", ook doorzichtig gezongen wordt. ONWAARDIG: Door enkele personen, die volgens hun naam empositie willen behooren tot den defstig- sten, meest beschaafden stand van onze gemeente, wordt sinds eenigen tijd en in het bijzonder in de laatste weken met klimmende, stijgende heftigheid een kritiek gevoerd op het beleid van B. en W. van Soest (de Wethouder van Onderwijs en Armenzorg komt er het beste af) en op de werkzaamheid van Ambtenaren. Het is vooral de Directeur van het Grondbedrijf, die bij deze heeren in zwart krijt schijnt te staan (waarom?) en het dan ook danig bij hen moest ontgelden. Wij vertrouwen echter, dat de inwoners van Soest (en tot onze vreugde mochten wij de be wijzen daarvan ontvangen) die z.g. heeren critici op hun eigenlijke waarde zullen schatten en zich af wenden van zulk een bedrijf. Wij hebben het nuttig geacht zulk onzalig drijven als in den laatsten tijd in schrift en in woord, en ook op de meest heimelijke wijze, hier wordt gevoerd, te signaleeren als on waardig en sporen ieder ordelijk burger aan, ver trouwen te stellen in de handelingen en de verkla ringen onzer burgerlijke overheid, opdat aan het wettig gezag der gemeente geen schade worden berokkend, ons geheel aansluitend bij het waardig, door bijna geheel de Raad toegejuichte protest van den rechtschapen voorzitter van dit college, toen hij in antwoord op het diep krenkend en verdacht- makend optreden van het raadslid, vol verontwaar diging uitriep: „Ik walg,van zulk gedoe". UIT DE ADVERTENTIËN: BRANDSTOFFEN: Je adres voor pr. kwaliteit brandstoffen is de N.V.L. de Ruiter en Co's Brand- stoffenhandelNieuwstraat 14, Soest - Telef. 103. Weer Voorradig Tuingrind, fijn en grof. C. W. FOEKEN MANUFACTUREN EN BEDDEN- MAGAZIJN. Wij hebben een buitengewoon groote en mooie sorteering vitrages en allover-nets. Zeer lage prijzen. Wij noteeren thans voor de prima ge kaarde Java-kapok, per pond 1,40. GEMACHTIGDE: Gedurende mijn verblijf in Indië is mijn gemachtigde de heer J. Timmer, Beuken laan 30. J. F. Graadt van Roggen. IEMAND GEZOCHT: In een gezin van 5 personen wordt iemand gezocht die met de vrouw des huizes alle voorkomende werkzaamheden wil verrichten. Huiselijk verkeer. ONDERGETEEKENDE N.V. Bakkerij De Gulden Korenaar voorh. H. Koning en Zoon deelt mede, dat Joh. Kinderdijk vanaf 27 Februari 1927 geen brood meer betrekt van haar bakkerij. WENSCHT U ziektekiemvrije melk a 15 ct. per flesch. Het adres hiervoor is P. Renooij, boter- en kaashandel. Birktstraat 26A Soest.

Soester Courant | 1977 | | pagina 3