VVNKalm aan bij kruispunt Maatschappelijk Werk voor wie, wat, hoe, waar FOTO STRIP. VER HAAL Agenda Soester Gemeenschap pfj Vrijdag 4 maart Wereldgebedsdag 1977 Met Raad en Daad Nut-avond met Wereld Natuurfonds Glaasje op - toch gereden Motor produceerde te veel decibellen Fietser botst tegen auto Drie blokkursussen bij Artishock Herken de voortekenen van een hartinfarct. Vergadering Openb. Onderwijs Moslims en Christenen in Soest POLITIEALARM 14444 w 'i -V D Soestor Courant van donderdag 24 februari 1977 middenvoor jin de borst of rug f één of v/ beide /Varmen Het met te hoge snelheid naderen van een kruispunt is een riskante zaak. Dat wordt extra onder de aandacht van de weggebruikers gebracht in de voorlichting, die Vei lig Verkeer Nederland gedurende de eerste maanden van dit jaar op het programma heeft staan. Samen met het geen voorrang geven is het te snel naderen een belangrij ke oorzaak van de vele ongelukken op kruispunten binnen de bebouwde kom. Uit de statistieken blijkt, dat van de in totaal 57.347 verkeersongevallen in 1974 in ons land er 24.800 (ofwel 43%) op een kruispunt gebeurden, het merendeel namelijk 20.643 binnen de bebouwde kom. Van die bijna 25.000 aanrijdingen waren er 729 met do delijke afloop. Ander onderdeel van de voorlichtings campagne van VVN is de automobilisten er op te wijzen dat ook buiten de bebouw de kom te hoge snelheid bijdraagt tot dikwijls ernstige ongelukken; daarbij zijn botsingen tegen vaste obstakels, zo als lichtmasten en bomen, in de meer derheid. De actie wordt uitgevoerd in samenwer king met de Centrale Politie Verkeers- commissie en de Verkeerscommissie Openbaar Ministerie. Verweer Over het op kruispunten ..afstormen", waardoor vaak niet meer bijtijds kan worden gestopt voor verkeer dat van rechts komt, verzamelde „Actueel" bij enkele politiekorpsen wat cijfers. Volgens een voorzichtige schatting van de verkeerspolitie in Leeuwarden reed tijdens een controle op enkele kruispun ten zo'n 15% van de automobilisten te hard. Van de 4.635 aanrijdingen die de Tilburg- se politie in 1975 kreeg te behandelen, waren er 1.286 te wijten aan geen voor rang verlenen op kruispunten. Te hoge naderingssnelheid lag aan ongeveer de helft van die 1.286 voorrangskwesties ten grondslag. Een vaak gehoord verweer van automo bilisten die betrapt zijn op te snel rijden bij en op kruispunten is: Maar je mag binnen de bebouwde kom toch 50 km. rij den!? Antwoord van de Leeuwarder politie: „Te hard rijden hoeft bepaald niet per se boven de toegestane maximumsnelheid van 50 km. per uur te liggen. Er zijn omstandigheden d^t aanpassing van de snelheid noodzakelijk is. Op een kruispunt bijv. bepaalt niet de wet de exacte snelheid, maar de situatie, die vaak onoverzichtelijk is". Beoordelingsfouten Overigens zal men het niet alleen op een smal, door de bebouwing weinig uitzicht biedend kruispunt kalm aan moeten doen, benadrukt de Tilburgse verkeers politie. Ook bij ruimere kruisingen in buitenwijken zal gas teruggenomen die nen te worden. „Uit de praktijk blijkt dat daar de mees te beoordelingsfouten gemaakt wórden. Vooral op deze plaatsen worden afstan den en eigen en andermans snelheid on derschat. Als er dan moet worden ge remd, redt men 't niet meer Voor donderdag 10 maart staat een nieuwe Nut-avond op het programma, die georganiseerd wordt met medewer king van de afdeling Amersfoort van het Wereld Natuurfonds. De hoofdmoot van de avond wordt de vertoning van de fascinerende film van het echtpaar Dou- glas-Hamilton over „Leven bij de olifan ten". Het echtpaar leefde meer dan vijf jaar bij en met een kudde van vierhonderd vijftig olifanten en maakte van de kudde een systematische studie. De avond wordt ingeleid door de voorzitter van de afdeling Amersfoort, de heer P. Reine- ke. De aanvangstijd is, mede in verband met de te verwachten belangstelling van ook jeugdige bezoekers, gesteld op 19.00 uur. Een en ander vindt plaats in De Open Hof. De motorrijder M. van H. (18) kwam zondagmiddag op de Koninginnelaan bij het nemen van een.bocht met zijn voer tuig in de tuin van de fam. De K. terecht. Van H. had gedronken; blaas- en bloed proef wezen dat uit. Hij hield aan de val wat schaafwonden aan zijn hand over, en verder een proces-verbaal, een rijver bod en een motor die zwaar beschadigd was. GESPIKKELD ALUMINIUM - Mijn pannen krijgen zwarte spikkels. Kan dat kwaad? Antwoord: De zwarte plekken ontstaan door oxydatie en die is het gevolg van achtergebleven vocht als een pan wordt weggezet. Vermoedelijk zijn ze na het af wassen niet goed afgedroogd. Het beste is, ze in zulke heet sop om te wassen, dat ze bij het afdrogen nog flink warm zijn. De laatste vochtige plekjes drogen dan snel op door verdamping. Maar omdat pannen vaak het laatst aan de beurt ko men bij de afwas, is het water dan te laag van temperatuur. Gebruik ook geen metalen pannesponzen of staalwol, maar liever een (goede kwaliteit) groen doek je of dgl. De aangetaste pannen zijn niet schadelijk voor de gezondheid. 24 februari: Voordracht: „Allemaal mensen", met Caro van Eyck, verzorgd door 't Nut Soest, In de Open Hof, Veenbesstraat/hoek Dalweg; aanvang 20.00 uur. 24 februari: Openbare vergadering fi nanciële commissie in het gebouw van de gemeentelijke sociale dienst; aan vang 19.30 uur. 26 februari: Literair Café-chantant in het Artishockgebouw, Steenhoffstraat 46; aanvang 20.30 uur. Entree 2,50 voor niet leden en 1,50 voor leden. 26 februari: Wandeltocht uit de serie wintertochten van de wandelsportvere niging Olympia. Start voor 6 of 12 km. naar keuze vanaf De Rank, Soesterberg- sestraat 18, vanaf 10.30 uur tot 14.00 uur. Inlichtingen bij de heren D. W. Brood, Birkstraat 50a, tel. 19979 en W. A. Suman, Van Goyenlaan 242, tel. 13269. 28 februari: Voorlichtingsavond over Vrijmetselarij in het gebouw van de Openbare Bibliotheek, Albert Cuyplaan 202. Inl. 02154-15348 en 02154-14592. 1 maart: Open gespreks- en bezinnings- avond Independent Order of Odd Fel- lows. Gespreksthema: „Broederschap, ideaal of noodzaak?" In gebouw De Rank, Soesterbergsestraat 18; aanvang 20.15 uur. Belangstellenden van harte welkom. Voor eventuele informatie: tel. 14697. 1 maart: Oriënteringskursus Bejaar denhelpsters, uitgaande van de Stichting Maatschapp. Dienstverlening Soest. In dienstencentrum Honsbergen, Wiardi Beckmanstr. 475; aanvang 13.45 uur. 1 maart: Dia-avond o.l.v. dhr. J. Turks- ma over landen in en buiten Europa. In dienstencentrum Honsbergen, W. Beck manstr. 475; aanvang 20 uur Toeganke lijk voor alle omwonenden van Honsber gen. 2 maart: Vrouwensoos in café Boerderij 't Hoogje, Kerkstraat 10; aanvang 14 uur. Iedere vrouw is welkom. 2 maart: Koffiemorgen K.V.G. in Hotel van de Brink, Soesterbergsestr. Mevr. Brand uit Hilversum, van IVHA of van het Groene Zegeltje, komt hierover ver tellen; aanvang 9.30 uur. 3 maart: Vrouwencafé in de Molensoos, Molenstr. 142; vanaf 20 uur. Inl. bij Joke Kruijtzer, Stadhouderslaan 126, tel. 10488. 4 maart: Jaarvergadering NIVON in gebouw De Rank, Soesterbergsestr. 18; aanvang 20 uur. Inl. over alle aktivitei- ten van het NIVON bij de heer H. F. Rutgers, Lange Brinkweg 10, tel. 14270 4 maart: Expositie in het Artishockge bouw met de educatieve tentoonstelling „Mens in Beeld". Steenhoffstr. 46. 4 maart: Godsdienstige bijeenkomst in het kader van de Wereldgebedsdag, uitgaande van de Raad van Kerken. In dienstencentrum Honsbergen, Wiardi Beckmanstr. 475; aanvang 19 uur. Toe gankelijk voor alle omwonenden van Honsbergen. 6 maart: Kamerconcert in het Arti- shockgebopw, Steenhoffstr. 46; aanvang 14 uur. Met Frans van Dalen - piano en Lidia Kennedy - gitaar. 8 maart: Oriënteringskursus Bej.- helpsters, uitgaande v/d Stichting Maat schappelijke Dienstverlening Soest. In Dienstencentrum Honsbergen, Wiardi Beckmanstraat 475; aanvang 13.45 uur. 9 maart: Vrouwensoos in café Boerderij 't Hoogje, Kerkstr. 10; aanvang 14 uur. Iedere vrouw is welkom. 10 maart Natuurfilm met commentaar, georganiseerd door het Nut-Soest. De heer P. Reineke, voorzitter van het World Wild Life Fund-comité' Amers foort spreekt over: „Natuurbescher ming en het W.W.F. In De Open Hof, Veenbesstraat/Dalweg; aanvang 19 uur. 10 maart: Huiskamerbijeenkomst van de vrouwengespreksgroep van het Hu manistisch Verbond; aanvang 14 uur. Inl. bij mevr. L. Becker, tel. 14889. 10 maart: Voorstelling „Soester Ap plaus" van „De Babysit" door Bob van Leersum. In gebouw De Rank, Soester bergsestr. 18; aanvang 20 Uur. Kaarten a 4,50 per stuk kunnen tel. besteld worden onder nr. 14638 en nr. 16267 (1 maart). 11 maart: Bingo-avond o.l.v. -dhr. W. Copier, In Dienstencentrum Honsber gen, W. Beckmanstr. 475; aanvang 20 uur. Toegankelijk voor alle ouderen in en rond Honsbergen. 11 maart: Jaarverg. Vereniging Vrien den van Eemland in „De Oude Tram", Stationsplein te Amersfoortaanvang 20 uur. Na afloop v*. d. vergadering zal drs. W. J. van Tent, van de Rijksdienst Oudheidkundig Bodemonderzoek, een le zing met dia's houden, getiteld: „Oud heidkundige aspecten van het Eem land". 14 maart: Kontaktmiddag U.V.V. in het Oranje Hotel, Burg. Grothestr. 70; aan vang 14 uur. 15 maart: Oriënteringskursus Bejaar denhelpsters, uitgaande van de St. Maat- sch. Dienstverlening Soest. In diensten centrum Honsbergen, W. Beckmanstr. 475; aanvang 13.45 uur. 16 maart: Schrijfavond door de schrijf- groep van Amnesty International, in het Amnesty-centrum, Middelwij kstr. 72 (zij-ingang)aanvang 20 uur. 16 maart: Vrouwencafé in café Boerde rij 't hoogje, Kerkstr. 10; aanvang 14 uur. VLOOIENTHEATER - Hoe houden de directies van vlooientheaters hun „ar tiesten" onder controle? Antwoord: Deze diertjes worden vastge bonden voor wagentjes e.d. Omdat ze dan niet weg kunnen springen, geven ze rukken aan hun tuig. Het publiek kan zich dan vermaken met het kijken door vergrotend glas naar b.v, statige ka rossen met twee- of vierspannen en ook wel eens een gouden koets met een acht span. Ook lieten sommige spullebazen wel eens openlijk zien, hoe zij hun (aan gespannen) artiesten op de ontblote armen voedden. Er kan natuurlijk geen sprake zijn van vrije sprongen, zoals in sommige liedjes wel eens wordt gesug gereerd, want dan raken de theaterdi recteuren hun moeizaam verworven ma nege kwijt in het publiek De meeste vlooienexploitanten hebben inmiddels wegens gebrek aan mensenvlooien een ander beroep moeten kiezen. De Hilversummer R. J. R- zag zijn motor door de Soester politie in beslag genomen, omdat naar het oordeel van de agenten teveel lawaai geproduceerd werd. Er wordt nu een technisch onder zoek ingesteld. Ook de 19-jarige G. M. B. uit Amersfoort moest zijn motor bij de politie inleveren, Hij werd voor het politiebureau staande gehouden, omdat ook zijn voertuig te veel lawaai maakte. Bij het oversteken van de Van Weede- straat, nabij het Nassauplantsoen, ver leende de 15-jarige fietser Patrick van E. geen voorrang aan de automobilist R. J. L. (21). Bij de botsing kwam Pat rick via de motorkap en het dak van de auto op het wegdek terecht. Daarbij sneuvelde de voorruit van de auto. De jongen kwam er met een buil op het hoofd en wat schaafwonden goed af; de auto werd zo zwaar beschadigd, dat de politie het kentekenbewijs in beslag nam. Artishock organiseert ook dit jaar een drietal blokkursussen t.w. Binnenhuis architectuur, Bloemschikken en Pop- penmaken. Binnenhuisarchitectuur om vat elf. lessen, op vrijdagen te geven tussen 20.00 en 22.00 uur; de eerste les op vrijdag 11 maart. Ook „Poppen-maken" telt elf lessen. Daarvoor kan men in het Artishock gebouw terecht op de woensdagen tussen 10.00 en 12.00 uur. De eerste les wordt gegeven op 9 maart. De kursus „bloem schikken" bestaat uit acht lessen die vanaf 7 maart op de maandagavonden gegeven worden tussen 20.00 en 21.30 uur. De kursus bloemschikken kost 50 gulden; de beide anderen 55 gulden. Vóór 28 februari a.s. kan men zich op geven bij Artishock; tel. 18456. Het programma „blokkursussen" is dit jaar aanzienlijk ingekrompen; vorig jaar nog waren het er vijftien. Eén en ander is echter een gevolg van bezuini gingsmaatregelen van het ministerie van CRM. Veel voorkomende pijngebieden voor een infarct: SYMPTOMEN: 1. Hevig samentrekkende pijn middenvoor in de borst. 2. Pijn houdt langer dan 5 minuten aan, ook als men rustig zit of ligt. 3. Transpireren en onrust, misselijkheid en braken kunnen voorkomen. 4. Pijn kan uitstralen n^ar hals, rug of armen. N.B. Korte, scherpe steken op één plaats op de borst wijzen vrijwel nooit op een hartinfarct. Stichting Maatschappelijke Dienst verlening-Soest. Afdeling gezinsverzorging en bejaarden hulp. Burg. Grothestraat 51, Soest, tel. 19004. Spreekuur: maandag t/m vrijdag 9-10 u. Afdeling algemeen maatschappelijk werk Spreekuur: maandag t/m vrijdag 9-10 uur. Spreekuur te Soesterberg in het Dorps huis aan het Dorpspleiniedere donder dagmorgen 9-10 uur, afd. gezinsverzor ging en bejaardenhulp. 10.30-11.30 uur afd. algemeen maatschap pelijk werk. Maatschappelijk werk Protestants Sociaal Centrum. Maatschappelijk werk, gezinsverzor ging en bejaardenhulp voor Amersfoort en omgeving. Telefoon 033-10441. Kantoor Braamweg 34, tel. 18140. Spreekuur mej. J. Poortman: iedere donderdagmiddag van 14.00 tot 14.30 uur. ADRESSEN TE SOEST: Afdeling maatschappelijk werk: Kantoor Braamweg 34, tel. 02155-18140. Spreekuur van mevr. E. Kamper: dins dag t/m vrijdag van 9-10 uur en volgens afspraak. Afdeling Gezinsverzorging en bejaardenhulp: Kantoor: Braamweg 34, tel. 02155-18140. Spreekuur van mej. A. Braggaar: iedere dinsdagmiddag van 14.00-14.30 uur. Gemeentelijke Sociale Dienst: afdeling maatschappelijk werk: Kantoor: Lange Brinkweg 79, tel. 16744, toestel 322. Spreekuur maatschappelijk werkenden, maandag t/m vrijdag 8.30 tot 10.00 uur. Soesterberg, dinsdag 14.00-15.00 uur hulpsecretarie Dorpsplein. Moeders voor moeders: Mevr. G. van Benthem-Aartsen, Spoor straat 9, Baarn, tel. 02154-15802. WELZIJNSWERK OUDEREN Uitgaande van de Stichting Federatieve Raad voor het Be jaarden werk, Middel- wijkstraat 36, Soest. Spreekuur: dinsdag t/m vrijdag 9-10.00 uur. Projektleidster: mevr. J. I. Huke- ma, telefoon 19289. „De Drie Eiken", Dienstencentrum: Dorpsplein, Soesterberg, tel. 03463-1402. Spreekuur maandag t/m vrijdag 10.00- 12.00 uur. Leidster mej. A. H. Frankena. „Honsbergen", Dienstencentrum: Wiardi Beckmanstraat 475, Soest, tel. 10607. Spreekuur maandag t/m vrijdag 9.00-10.30 uur leider A. F. v. d. Genugten. Warme maaltijdenvoorziening: Informaties bij de navolgende contact adressen Centrale administratie: Mevrouw A. M. Mulders-de Klerk, Kerkpad NZ. 54, tel. 13662. „Honsbergen": A. F. v. d. Genugten, leider dienstencentrum, W. Beckman straat 475, tel. 10607. Soestdijk: Mevrouw G. Mick-Luypen, Nassaulaan 4, tel. 15592. Soest-Midden: Mevrouw M. A. Jansen- Moesenbroek, Kerkpad n.z. 57, telef. 15588. Soest-Zuid: Mevrouw S. Steendijk-Geer- lings, Bartolottilaan 16, tel. 16389. Soesterveen: A. van Scherpenzeel, Veen besstraat 430, telefoon 14782. - Stichting rechtswinkel, Amersfoort, Soesterberg: Mevrouw N. van Dijk-De Bergstraat 25, Amersfoort. Bejaardenwacht Soest: Bereikbaar via de telefoonnummers: 15127 -12947 -13202 -14782. Ook voor informatie betreffende pedi- curedienst, koffie-ochtenden, zangkoor, zwemuur, gymnastiekcursussen, socië teiten, kaartmiddagen, kegelen. Telefonische hulpdienst 't Gooi: telefoon 02150-45555. 24 uur per dag. Hulpcentrale Soest: Tel. 19999 's morgens tussen 9 en 12 uur. Waal, Moerbessenberg 7, tel. 03463-2322, b.g.g. 03463-1710. WIJKHOOFDEN BEJAARDENWACHT Soestdijk: vacature. Soest-midden: mw. J. W. M. Gemen- soesterbere Kalkman, Kerkpad ZZ 84, tel. 12947. Soest-zuid: mw. A. A. Nagtegaal-Bijls- ma, Plasweg52, tel. 13202. Soesterveen: hr. A. v. Scherpenzeel, Veenbesstraat 430, tel. 14782. Honsbergen: hr. A. F. v. d. Genugten, leider d.c. Wiardi Beckmanstraat 475, tel. 10607. Geopend: maandagavond 19.00-21.00 uur, donderdag 15.00-21.00 uur. Welfare van het Rode Kruis Maandag 14.00-16.00 uur Honsbergen. Maandag 14.30-16.30 uur De Drie Eiken, Hulpdienst Soesterberg: Telefoon 1789 - 17*68 - 1777 - 1636 - 1280 op werkdagen van 8.00 tot 10.00 uur. Dinsdag 9.30-12.00 uur Het Witte Huis; speciaal voor de Surinaamse bewoon sters. Dinsdag 10.00-12.00 uur Hoog Soestdijk. Dinsdag 14.30-16.30 uur Groot Engendaal. N.B. In de 'centra Honsbergen, Groot Engendaal en De Drie Eiken zijn om wonende bejaarden ook hartelijk wel kom. Contaktadres: mevr. W. Elemans-Eland, Meidoornweg 5, tel. 13021. Het bestuur van het distrikt Eemland van de Vereniging voor Openbaar On derwijs vergadert op 24 februari a.s. in de openbare school „Het Kompas" te Bunschoten. Voor de pauze zal onder meer de subsi die -aanvraag i.v.m. de vorming van de Oudercommissie door het distrikt wor den besproken. Na de pauze zal de ontvangende afd. (Bunschoten) haar problemen aan de orde stellen. Uiteraard is deze vèrgadering, welke om 20.00 uur aanvangt, openbaar. De studiegroep „Islam-Christendom", in het leven geroepen door de Raad van Kerken, organiseert op donderdag 24 februari a.s. een open bijeenkomst. Onder leiding van ds. E. Verwaal, islamoloog, uit Zeist, zal gesproken wor den over de vraag hoe in Soest de dialoog tussen Christenen en Moslims op gang gebracht kan worden. Iedereen, die het eens is met het principe dat echt samenleven met de buiten landers een opdracht'is, wordt van harte uitgenodigd. De bijeenkomst vindt plaats in gebouw De Rank aan de Soes terbergsestraat. Duidelijk zal deze avond kunnen worden dat er naast veel religieuze en culturele verschillen, óók zeer veel verwantschap bestaat tussen twee wereldgodsdiensten, die elkaar nu ook in Soest ontmoeten. De avond begint om 20.00 uur. Ook dit jaar zullen op de eerste vrijdag in maart overal in de wereld mensen, vrou wen èn mannen, bijeenkomen voor een dienst van bezinning en gebed, een diens' met een liturgie die in alle 170 deelnemende landen in grote lijnen gelijk is. He feit dat overal dezelfde bijbelgedeelten gelezen en dezelfde gebeden gezegd worden geeft een sterk gevoel van verbondenheid. Die verbondenheid wordt heel konkree ten aanzien van de vrouwen die de liturgie dit jaar voorbereiden: vrouwen uit d« Duitse Demokratische Republiek. Zij kozen als thema: daadwerkelijke liefde. Zij zien hierin een oproep tot dienstbetoon, een uitdaging van God om ruimte te scheppen voor liefde in onze samenleving. Zij schrijven: „Ieder van ons die zich voorbereidt op de Wereldgebedsdag, leeft in onderling heel verschillende omstandigheden. Maar dit is wat we gemeenschappelijk hebben: we worden omvat door de Lief de die de angst uitsluit. Wij zijn de werk tuigen waarvan God zich wil bedienen om zijn Liefde te verspreiden. De Wereldgebedsdag roept ons op om op nieuw te ontdekken wie zonder hoop zijn, en die Liefde nodig hebben, om te ont dekken wie onze naasten zijn over wie we hebben heengekeken, om te ontdek ken wie de vreemden zijn die onze hulp nodig hebben. En om samen wegen te vinden, oude èn nieuwe, voor daadwer kelijke Liefde". Ook in Soest zal de Wereldgebedsdag weer gehouden worden en wel des avonds om 8.00 uur in de Ichthuskerk aan de Albert Cuyplaan. Medewerking verlenen Sursum Corda en de organist Gert Muts. In Honsbergen wordt om 7.00 uur een bijeenkomst gehouden die ook voor niet-bewoners toegankelijk is. Zij zijn hartelijk welkom, maar de direktie verzoekt bezoekers van de Grote ingang gebruik te maken. In Braamhage, Molenschot, Groot Engendaal en Mariënburg wordt de Wereldgebedsdag gehouden met de be woners van deze huizen. De liturgieën zijn op de dag zelf ver krijgbaar a 50 cent op de plaatsen waar men bijeen komt. De opbrengst van de kollekte wordt door het Nationaal Co mité verdeeld over zending/missie en diakonaal werk in de D.D.R. Het plaatse lijk comité hoopt en verwacht dat ook dit jaar zeer velen, vrouwen en mannen, aan één der gebedsdiensten zullen deel nemen. tul* J &r\ r- AT'i PAS 65: Voor wie, wat, waar, hoe? Wellicht is het voor alle duidelijk heid nog eens nuttig drie vragen rond de PAS 65 naar voren te halen: Vraag 1Wie kan de PAS 65 krijgen? Antwoord: Alle bejaarde inwoners van Nederland, dat wil zeggen alle 65+-ers die in een Nederlands Be- volkingsregisterzijn ingeschreven, en hun huwelijkspartner, mits deze tenminste 60 jaar is. E Vraag 2: Waar haait men de PAS 65? Antwoord: de enige instantie die de PAS 65 kan uitgeven is de Ge meente, afdeling Bevolking, waar men is ingeschreven in het register van de Burgerlijke Stand. Voor het verkrijgen van de PAS 65 is een goedgelijkende pasfoto nodig. Men moet persoonlijk naar het Ge meentehuis gaan, want de handte- kening moet geplaatst worden. De j PAS 65 hoeft niet meer vernieuwd j te worden, maar blijft altijd geldig. De uitreikingskosten zijn normaal f6,50. Vraag 3: Welke faciliteiten en mogelijkheden biedt de PAS 65? Wat kun je ermee doen? I Antwoord: De volgende voordelen gelden in het hele land: Openbaar vervoer per tram, bus of metro, ongeveer 50% korting, dus 'halfgeld' op enkele reis- en retour biljetten. Voor het stadsvervoer zijn alleen meer ritten kaarten ver krijgbaar met PAS 65-reductie; in de grotere steden kan men deze meerrittenkaarten uitsluitend ko pen op de voorverkoopadressen. Voor dit stadsvervoer kan men ook gebruik maken van de nationale vierrittenkaart PAS 65, die momen teel f 1,30 kost, op de stations van de Ned. Spoorwegen verkrijgbaar is, en geldig is op alle stadslijnen in geheel Nederland. Vooral als men slechts een enkele keer in een be paalde stad reist, zal deze Nationa le 4-rittenkaart PAS 65 veel prakti scher zijn. (Let bij stadsvervoer op: 1Men krijgt geen PAS 65-reductie op enkele reis- en retourbiljetten die U bij de chauffeur/conducteur koopt; 2. tijdens de 'spitsuren' in Den Haag, Nijmegen, Rotterdam en Utrecht geldt de PAS 65-reduc tie niet.) Stichting Openbaar Kunstbezit (Ruysdaelstr. 96 te Amsterdam- 1008) geeft reductie aan PAS-65- houders. De meeste openbare bi bliotheken hebben een speciale lidmaatschapsprijs. Alle Rijksmu sea en veel particuliere musea ge ven korting op de toegangsprijs. Bij bioscoopbezoek op bepaalde dagen/tijden krijgen 65+-ers toe gang tegen gereduceerde prijs. y Veel leraren in stijldansen en volksdansen kennen een speciaal bejaardentarief. De Ned. Bond van Correspondentieschakers heeft een gereduceerde lidmaatschapsprijs voor PAS 65-houders. Bij actieve en passieve sport worden kortingen gegeven op de normale prijzen. De vormingscentra en volkshoge scholen geven voor bepaalde acti viteiten/cursussen korting aan de PAS 65. Wanneer U geld moet wis-' selen, doen de Grenswisselkanto ren dit voor PAS 65-houders zon der omwisselingskosten te bereke nen. Door veel instellingen is de PAS 65 erkend als legitimatiebewijs, bijv. door de PTT en de banken in Ne derland (uitgezonderd wanneer een door die instelling uitgegeven documentatiebewijs vereist is, bijv. giropas of bank-betaalpas). Naast deze landelijke faciliteiten zijn er nog veel meer regionale en plaatselijke, die door de Gemeen ten en het Particulier Initiatief ge boden worden aan de PAS 65-hou ders, zoals bijv. bij toneel, muziek, sport, hobby, vakantiehuisjes, hen gelsport, taxivervoer, discotheek en artotheek, dierentuin, rondvaar ten, schaken, bridgen enz. Deze mogelijkheden verschillen van plaats tot plaats. Voor Uw woon plaats kunt U informeren op het Gemeentehuis, afdeling Voorlich ting of Welzijnszorg/Maatschappe lijke Dienstverlening. Elders is het raadzaam de PAS 65 dikwijls te to nen en te vragen of er speciale faci liteiten gegeven worden. Let op: Om moeilijkheden te voor komen dient U altijd eerst Uw PAS 65 te tonen, en dan pas Uw deelna me/toegangskaart te bestellen. praktische tips voor fotografen in de vorm van een foto-drieluik Omdat ik nogal wat toto's maak. kom ik vaak in in gesprek met mijn fotohandelaar. Hij heeft ontdekt, dat ik artikeltjes schrijf over fotograferen. Zei hij laatst: "Mevrouw, u schrijft nu wel mooi over belichting en de juiste afstand en zo, maar weet u wat u ook eens door moet geven aan de mensen? Dat even. Toen we weer alleen waren zei hij: "Ik zal u een paar voorbeelden laten zien! Uit de bak met mapjes vol ontwikkelde foto's haalde hij een willekeurig pakje. En toonde me na wat zoeken, een foto waarop de hoofdpersoon op tragische wijze was onthoofd. Enuit een ander mapje kwamen twee foto's, waaropde Hij vertelde nog meer over die onthoofde personen, hele wereld schuin stond. En naar aanleiding daarvan "Er zijn twee redenen om altijd wat extra ruimte te kregen we een heel gesprek over het ABC van fotogra- laten om het onderwerp van de foto heen. Allereerst feren. Kamera goed stilhouden alsje afdrukt. Opletten omdat vooral op kortere afstand niet altijd alles, wat je ze gewoon hun kamera recht moeten houden als ze een foto maken. En dat of de kamera wel goed recht wordt gehouden tijdens de indezoekerziet.opdefotokomt. En ten tweede omdat Maar op dat moment kwam er een andere klant binnen en hij wachtte opname. En vooral: zorgen, dat er geen mensen op de in de ontwikkelcentrale ook vaak een smalle strook foto komen met een half of helemaal geen hoofd. Of van het negatief niet op de foto komt, omdat men daar zonder benen. Eigenlijk allemaal dingen, die vanzelf een reserverandje nodig heeft." "Bedankt voor de spreken, maar die je wel eens vergeet alsje vlug een tip", zei ik. En toen maakte ik, om het duidelijk te foto wilt maken. maken, twee foute en één goeie foto!

Soester Courant | 1977 | | pagina 8