f 55.- De Spïekersjop Insprekers ontwikkelingsplan gereed met visie op „Verkeer" 50 jaar geleden in Soest 40 JAAR SCHADEVRIJ RIJDEN BELOOND DIT IS JE WERELD Engelse boekenweek bij van de Ven's Boekhandel boekhandel Culturele commissie wil in-actieve leden vervangen Onderwijscommissie (nog) niet eens met burgemeester en wethouders Welzijnsbeleid volgend jaar geheel gemeentetaak Een encyclopedie die zich laat lezen als een spannend verhaal! Vleesverkoop V oorzitter Korthuis: Tijd van gefilosofeer voorbij: er wordt rfu aangepakt" 4 Schoolnoodlokalen in Overhees: PRIJSTOPPER VAN DE WEEK Voorgewassen spijkerbroeken Bij Tussenbalans Maart roert zijn staart! De voorjaarskleren stormen binnen. 39.50 8-daagse PAASREIS f 649,- p.p. Reisbureau Gerth EEMiAND 4 maart 1927 Soester Courant van donderdag 3 maart 1977 foto Herman van Dam 1 maart j.1. vierde de heer J. J. M. Ruyssenaars, wonende aan de Heuvelweg, zijn 57ste verjaardag. Geen memorabel feit al hoewel er dit keer toch extra aandacht aan besteed werd. Oorzaak daarvan was, dat de heer Ruyssenaars als deelnemer aan het gemotoriseerd verkeer, precies 40 jaar „schadevrij" had gereden. Het was voor zijn-verzekeringsmaatschappij „De Zeven Provinciën" reden genoeg om een bloemetje en een cadeaubon aan te bieden. Trots vertelde de heer Ruyssenaars in al die jaren ook geen enkele bekeuring gekregen te hebben. Op de foto: het echtpaar Ruyssenaars en rechts inspecteur B. C. L. Van 't Hof van,De Zeven Provinciën' Vraag een gratis informatie pakket over deze geheel nieuwe 4-delige encyclopedie bij: Soesterbergsestraat 53 - Soest Telefoon 12419 Zaterdagmorgen, 9 uur, zal aan het slachthuis verkoop van vlees plaats vin den aan de houders van groene kaarten, genummerd van l tot en met 200. 55 De commissie culturele zaken loopt in Soest iets minder gesmeerd dan de vice- voorzitter van de Soester Gemeenschap, de heer W. Huiser, veronderstelt. Hij con stateerde in zijn bijdrage aan het evaluatie-gesprek over het functioneren van de commissie, dat de oeverloze discussies tot het verleden behoorden en de commissie als „een goedgeoliede machine" functioneerde. Die veronderstelling bleek niet ge heel te kloppen want voorzitter mevrouw E. Korthuis-Elion, maakte duidelijk bezwaren tegen het niet op vergaderingen verschijnen van enkele commissieleden. Daardoor konden taken niet verdeeld, laat staan uitgevoerd worden. Zij stelde zelfs voor in de verordening vast te leggen, dat leden die vijf of meer vergaderingen niet bezochten, uit de commissie dienden te stappen. Zover ging men niet, maar wel zullen er enkele openhartige gesprekken gevoerd gaan worden. Als bijdragen voor dit evaluatie-ge sprek, dat als punt op de agenda van de j.1. maandag gehouden vergaderingen werd opgevoerd, waren drie visies bin nen gekomen: van de heer Huiser; van commissielid Klaas v.d. Schoot en van de sub-commissie kunstaankopen. De daarin naar voren gebrachte kritiek be trof ondermeer het onvoldoende contact met de burgerij. De indieners dachten dit onder andere te kunnen opvangen door het formeren van meer sub-com missies. Dat idee werd echter na vrij uitvoerige discussie niet overgenomen; het zou het aantal misverstanden slechts doen toenemen. Overigens was men van mening dat voor een échte evaluatie van het werk, teveel concrete punten voor een goede discus sie ontbraken. Er waren nooit priori teiten gestelder viel niets te toetsen. Toch was men het met voorzitter Kort huis eens, dat men er goed aan gedaan had dat men het „gefilosofeer" over taak en doelstelling van de commissie af gesloten had en men nu concrete zaken aanpa^0 Daar waren voorbeelden van: de werkgroep „lange termijn"-voor- zieningen; de kunstzinnige vorming op de scholen; het aankoopbeleid en de vele „losse" adviezen die inmiddels uitge bracht waren. Lang stond men daarna stil bij de nieuwe taak, die alle gemeenten wacht bij het van kracht worden van de nieuwe „rijks bijdrage-regeling". Dan zal iedere ge meente een eigen „sociaal- en cultuur beleid" dienen op te zetten, dat gestoeld moet zijn op de wensen van de burgers. De taak daarin voor de commissie werd onderkend al kon de werkwijze nog niet overzien worden. Niet duidelijk werd of dan gebruik ge maakt zou moeten worden van de dien sten van de vereniging De Soester Ge meenschap. Ook deze overkoepelende vereniging had immers contactuele pro blemen met haar leden, of zoals de heer Huiser stelde,wij zijn dikwijls de stem, roepende in de woestijn". Wethouder mevrouw Van Stiphout meende overigens dat door de gemeente dat „gemis aan contact" niet direct ge voeld werd. „Men weet ons altijd te vin den, als er problemen zijn en met die nieuwe regeling zal men wel moeten. Wie niet komt, vist achter het net". Deze stellingname riep bij de com missieleden de vraag op, of de commis sie dan nog wel een taak had. Voorzitter mevrouw Korthuis oordeelde van wel; zoveel zelfs dat zij voorstelde het aantal commissieleden uit te breiden. Dan zou ook meer gedaan kunnen worden aan di rect contact met verenigingen en, zoals wethouder Van Stiphout dacht, „frus traties ten opzichte van de culturele commissie kunnen worden weggeno men". Die „frustraties" trokken de leden van de commissie zich wel aan, want van die kant werd opgemerkt, dat men voor plaatsvindende activiteiten dan wel „uitgenodigd" moest worden. Dit probleem zal mogelijk aan de orde komen tijdens de jaarlijkse openbare vergadering waarvoor op cultureel ter rein werkzame verenigingen uitge nodigd zullen worden. Ook wacht de niet- werkzame leden van de commissie nog een „gesprek". De leden van de onderwijscommissie zijn wethouder Plomp en het college niet ge volgd in het voorstel een half miljoen gulden beschikbaar te stellen voor de bouw van vier noodschooUokalen in de wijk Overhees. De commissie wil eerst over meer gegevens kunnen beschikken, voor zij haar advies aan de raad uitbrengt. Onder meer wil men weten of de Overhese-vestiging van de Van der Huchtschool defini tief van de leegstaande Margrietschool in Soest-Zuid gebniik wil makenof de aan was van leerlingen, in afwachting van de bouw van een geheel nieuwe school in de wijk, tijdelijk opgevangen kan worden in de nu in gebniik zijnde scholen èn waar de voorkeur van de schoolhoofden naar uitgaat. Het voorstel van mevrouw Kort huis (VVD), toch alvast maar het krediet te voteren en later pas over de besteding te praten, werd door de andere drie commissieleden niet overgenomen. Wethouder Plomp betoogde dat men, net - zoals men vroeger poogde te voorkomen dat tijdelijke gebouwen blijvend ge bruikt werden, men nu ook niet moest werken in de richting van „blijvende" ge bouwen. waar maar een „tijdelijk" ge bruik voor voorzien kon worden. Hij drong daarom aan op voorzichtigheid, die naar zijn mening het best betracht werd met de bouw van de noodlokalen. Deze lo kalen zouden Immers óók nodig zijn voor de opvang van de leerlingen-piek, als een derde school in gebruik genomen zou worden. De commissieleden redeneerden echter anders: nü een definitieve school bou wen en straks als dat nodig mocht blij ken, de noodlokalen. Mevrouw Oranje (WD) onderbouwde deze redenatie met de stelling dat de vier noodlokalen, voor de opvang van het volgend leerjaar van de vier school- zuilen, een jaar later weer gevolgd zou moeten worden door nog eens vier nood lokalen. Visser (PS) vond dat er bij het voorstel te veel gegevens ontbraken en hij dacht dat door te grote aarzeling van het ge meentebestuur, de Van der Huchtschool, af wilde zien van de Margrietschool. Was er dan toch niet alsnog met het bestuur van de Van der Huchtschool te praten? Dit ook met het oog op de niet zo rooskleurige vooruitzichten, dat het openbaar onderwijs in Soest-Zuid zou terugkomen. Scholenbouw zou straks, als Overhees 3 en 4 bebouwd werden, toch nodig zijn. Menne (CDA) besloot zich bij alle vra gen aan. Hij wilde nog weten of de Mar grietschool ook voor tijdelijke bezetting beschikbaar was. Wethouder Plomp zette in zijn antwoord allereerst recht, dat niet het gemeente bestuur, maar juist het Van der Hucht- bestuur aarzelde. Het gemeentebestuur Natuurlijk zegt Japie. Tot 10 maart is bij van de Ven's Boekhandel de schijnwerper gericht op Engels talige boeken. Onder het motto „Engelse boeken zijn (nog) goedkoper dan U denkt!" wordt een uitgebreide collectie boeken gepresenteerd. Prachtige plaatwerken over allerhande onderwerpen zoals: antiek, dieren, planten, film, hobby en sport, maar ook interessante boeken over militaire geschiedenis en luchtvaart worden dank zij de devaluatie van het Engelse pond, uiterst voordelig aangeboden,. Het merendeel van deze boeken draagt als uitgevers naam „Octopus Books". In Engeland is dit al jaren een begrip voor speciaal goedkoop herdrukte boe ken en standaardwerken. Thans wordt ook de Nederlandse markt door de Baarnse uitgeversgroep COMBO im- portaktiviteiten verrijkt met deze uiterst attraktieve boeken. Speciaal dient vermeld te worden een serie prach tige gebonden boeken, waarin com pleet en onverkort 5 romans van grote schrijvers zijn samengebracht. Een soort verzameld werk van bijvoorbeeld George Orweel, John Steinbeck, Somer set Maugham, James Michener, Nevil Shute, Franz Kafka, enz. Deze „pillen" van boeken kosten nog geen dertig gulden, vijf boeken voor de prijs van één. Ook Engelse pockets kos ten vaak maar een fraktie van de in het Nederlands vertaalde editie. Trips naar London zijn momenteeel erg in trek om inkopen te doen met „goed koop" Engels geld. Wat boeken betreft kunt U zich de reiskosten besparen door eens langs te gaan bij Boekhandel van de Ven. Vóór 1 januari 1978 zal elke gemeente in Nederland een welzijnsplan gereed moe ten hebben, op grond waarvan het rijk ondermeer het jeugdwerk zal subsidiëren. Daaraan voorafgaand zal het gemeentebestuur moeten aantonen, aan welke akti- viteiten onder de bevolking behoefte bestaat. In verband daarmee zal de raad een aparte verordening moeten goedkeuren, waarin vastgelegd is hoe de bevolking ingeschakeld wordt bij dit behoefte onderzoek en bij de samenstelling van de zoge naamde „sociale kaart". Het welzijnsbeleid kwam maandag avond aan de orde in het politieke café „Proest" van Progressief Soest. Inleider was Henk van de Hoek, ambtenaar jeugd was tot op dit moment nog niet met een definitief verzoek benaderd. Overigens zei hij daar begrip voor te hebben, om dat het Van der Huchtbestuur niet exact wist of de ouders hun kinderen ook naar Soest-Zuid zouden sturen. Hij meende dat het gemeentebestuur evenwel nü toch tot een beslissing dien de te komen, omdat in ieder geval vast stond, dat iedere school leerlingen voor een vierde klas erbij kreeg. Leegstand op de lange duur moest in ieder geval worden voorkomen en het college meen de met noodlokalen daar de meeste kans voor te hebben. Voor de totale wijk Overhees had men vier complete scholen gepland; twee waren er al in gebruik, waardoor men eigenlijk vóór lag op het schema. Het ging er nu om op welk moment de derde definitieve school gebouwd moest wor den: nu of in een later stadium wanneer men met de fases 3 en 4 begonnen was. Bij dat alles speelde nog de tijdsduur voor de nieuwbouw en voor de nood lokalen, alsmede de plaats voor een per manent gebouw. De bedoeling was de noodlokalen achter de noodwinkel te plaatsen, maar daar zou de permanente school niet komen. De wethouder zei tenslotte achteraf niet het verwijt te willen krijgen dat men in tijdnood gekomen was. Er kwam op deze manier vertraging, maar dat lag dan niet in eerste instantie aan hem. De commissie besloot desondanks tot aanhouding van het voorstel. en cultuur te Huizen. Hij zette uiteen dat door de bovengenoemde maatrege len van de rijksoverheid, de verantwoor delijkheid voor het welzijnsbeleid niet meer in „Den Haag" zal liggen, maar bij de gemeenteraden. Deze beslissen vanaf volgend jaar wat er gesubsidieerd moet worden en wat niet en welke priori teiten op lokaal niveau gesteld dienen te worden. Van de Hoek stelde dat het welzijnsbe leid gestalte dient te krijgen, door de behoeften van de burgers als entree te nemen, voor het te voeren gemeente lijk beleid; niet door de wensen van de traditionele, gevestigde instellingen te honoreren. In de nieuwe opzet wordt niet zozeer ge dacht in „instellingen", maar in „activi teiten". De gemeente zal zelf meer moe ten aanpakken en bestaande organi saties zullen hun activiteiten dienen uit te breiden tot buiten hun eigen „straatje". De nieuwe rijksbijdrageregeling voor het sociaal-cultureel werk, maakt het uiteindelijk mogelijk, dat de gemeente raad door de burgers ter verantwoording kan worden geroepen in verband met het ontbreken van een welzijnsbeleid. Daar door wordt het welzijnsbeleid meer con troleerbaar. In het tweede deel van de avond werd door de 20 aanwezigen onder leiding van Hans Eljpe uit Soesterberg gediscus sieerd over twee vragen: welke priori teiten dienen in Soest gesteld te worden in verband met de beperkte financiële middelen én hoe kan willekeur van plaatselijke politieke belangen voorko men worden. De tussenbalans die de inspraakgroep voor het ontwikkelingsplan opmaakte, heeft de leden van de commissie Ruimtelijke Ordening een aanzienlijke hoeveelheid mate riaal opgeleverd om in juni a.s. tot goede besluitvorming te kunnen komen. Deze tussenbalans, (er zullen er meerdere volgen), die dinsdagavond in een gezamenlijke vergadering van insprekers en commissieleden besproken werd, beperkte zich hoofdzakelijk tot de plaatselijke verkeersproblematiek en dan voornamelijk de ver keersafwikkeling rond het nieuw geplande centrum. Duidelijk is wel dat door de aanlegvvan de centrumweg, de verbinding van de Koningsweg via de zuidelijke Enghelling met de Birkstraat èn het nieuwe cen trum, de verkeersstroom (en het op het centrum gerichte verkeer) een geheel nieuwe situatie gaat scheppen. Met name de problemen om vanuit Soest- Zuid en Soesterberg het centrum te be reiken zijn groot. Daarvoor heeft de in spraakgroep, „gesouffleerd" door ir. C. H. Wentink'van het bureau Goudappel en Coffeng uit Deventer, een weg be dacht die het kruispunt Vondellaan- Soesterbergsestraat-Ossendamweg, via het Driftje (het pad achter het busstation langs) en een deel van de Verlengde Kolonieweg, over een nieuw aan te leg gen spoorwegovergang en vervolgens tussen Parklaan en het internaat de Nieuwe Weg door, met de centrumweg verbindt. Daarin komt een aftakking naar het centrum. Min of meer nieuw is verder de onder tunneling van de Kerkstraat, nadat de centrumweg ook onder de spoorlijn is doorgeleid. De mogelijkheid bestaat ook dat de Bosstraat in de toekomst meer verkeer te verwerken gaat krijgen. Gestoeid wordt met de gedachte de verbinding Soest-Zuid met de wijken Smitsveen en Overhees over de Bosstraat te leiden, naar een rotonde die aansluit op de Koningsweg. Niet te ontkennen valt dat bij de uit voering van sommige onderdelen van de visie op het verkeer, conflictsituaties optreden met een eerder vastgelegde doelstelling: doorgaand verkeer uit woonwijken weren. Dat is ondermeer met het plan Driftje het geval en ook met de Bosstraat. Zijdelings werd in dat verband ook gesproken over toene mend verkeer over de Albert Cuyplaan, wanneer de Dalweg doorgetrokken zal zijn. (Daar zal vermoedelijk in juli mee begonnen worden Het aantal nog niet opgeloste problemen is aanzienlijk en bij het R.O.-commissie lid Goote rees de vraag of de finale datum voor vaststelling!, van het ontwik kelingsplan (2 juni) wel gehandhaafd kon worden. Daar blijft men evenwel naar streven, waarbij de insprekers van de burgemeester meekregen „dat er voor opgepast moest worden dat in het ontwikkelingsplan niet alles gezet wordt". Toch heeft de groep nog een immense taak, want naast bestudering van voor zieningen voor het langzame verkeer (fietsers en voetgangers) gaat men zich nu ook buigen over de bij de plannen behorende financiële paragraaf. René begint al bijzijn neus! TIP VAN DE WEEK Keekie rokken al vanaf Tanger/Costa del sol vertrek 3 april 1977 Volpension. SOEST - LAANSTRAAT 66 TELEFOON: 02155-12683 HOTEL-CAFÉ-RESTAURANT „EEMLAND"hét uitgangscentrum van Soest in de jaren twintig en dertig tot na de oorlog. Nu: straat! Stadhouderslaan, gedeelte tussen Van Weedestraat en Korte Brinkweg. SPOEDEISCHENDE RAADSVERGADERING: De raad onzer gemeente kwam Maandagavond te 8 uur in openbare vergadering bijeen ter behandeling van de interpellatie van den heer Mr. van Doorne, over de onjuiste doorgeving van de door den Raad vast gestelde begrooting 1927 aan het college van Ged. Staten. Alle leden waren aanwezig, terwijl reeds lang voor den aanvang der vergadering de publieke tribune en gang naast de raadszaal met belangstel lenden waren gevuld. De deuren der zaal bleven daarom gedurende de zitting geopend. Ook van de zijde der pers was groote belangstelling. In plaats van één waren voor deze gelegenheid drie perstafels gereserveerd met niet minder dan 12 persmen- schen. UITBREIDINGSPLAN: Aan belangstellenden te Soesterberg kan worden medegedeeld, dat Woens dag a.s. des voormiddags van 9 tot 1 uur en des namiddags van 2 tot 4 uur, in de openbare school al daar het uitbreidingsplan is te bezichtigen. CENTRALE BOAZ-BANK: De Centrale Boaz-Bank te Amsterdam, vestigde met ingang van 1 Januari alhier een Bijkantoor, Van Weedestraat 11. Thans heeft zich uit de kringen der middenstand een Com missie van Toezicht gevormd ter behartiging van de belangen van het kantoor, bestaande uit de Heeren D. A. de Bruijn, J. v.d. Flier, P. Swager, W. van der Velden en J. W. van Vuuren. Tevens heeft eene samenvoeging plaats gehad met het kantoor te Baarn en zal als Directeur van beide kantoren op treden de heer N. Veldhuijsen, Directeur van het kantoor te Soest. KLOOSTER: Mocht er verleden jaar te Soesterberg een Missiehuis verrijzen, thans zullen de zusters van de congregatie van den H. Geest van altijddurende aanbidding er een klooster stichten. VERGADERING MELKSLIJTERS: Donderdag avond was er een vergadering belegd van melk- slijters te Soest. Doel der vergadering was om te komen tot oprichting eener vereeniging van melk- slijters. Op deze vergadering waren 18 melkslijters aanwezig, die, overtuigd van de noodzakelijkheid, om tot oprichting over te gaan, zich allen als lid dier vereeniging opgaven. Er werd een bestuur ge kozen. dat trachten zal om hen, die niet ter verga dering aanwezig waren, alsnog tot de vereeniging te doen toetreden. Door de vereeniging werd beslo ten, dat, vanaf Maandag a.s. de prijs der melk, met één cent per liter verlaagd en alzoo op 14 cent ge bracht wordt. FRAUDULEUS: Door den commies B. alhier, is ten huize van Th. W. aan den Plasweg een koe in beslag genomen, welke frauduleus geslacht bleek. BAZAR: De bazar, die Zaterdag en Zondag j.1. te Soesterberg gehouden is, ten bate van de muziek- vereeniging St. Joseph, heeft een batig saldo opge leverd van ongeveer 500,-. WIJZIGING TELEFOONNUMMERS: De wnd. Directeur van 't Post- en Telegraafkantoor maakt bekend, dat de telefoonnummers te Soest met 2000 worden verhoogd. Tegelijkertijd komen de letter B voor de nummers te Baarn en de letters S voor de nummers te Soest te vervallen. Het tegenwoordige nummer S1 wordt dus 2001 enz. BIJ EEN FOTO: Telkens duiken geruchten op over leden der Russische Tzaren-familie, die aan de moord partij der Boljewisten ontsnapt zouden zijn. Nu weer wordt beweerd, dat Grootvorstin Anastasia, waar van wij hier een portret uit 1911 reproduceren, in Berlijn zou leven. GEM. ARBEIDSBUREAU: In de Gemeentelijke Arbeidsbeurs alhier werden ingeschreven 68 werke- loozen, verdeeld als volgt: 2 Metselaars, 8 Opper lieden, 23 Grondarbeiders, 11 Losse arbeiders, 2 Landarbeiders, 2 Kantoorbedienden, 5 Timmer lieden, 2 Chauffeurs, 3 Stucadoors, 1 Magazijn knecht, 1 Bakker, 1 Loopknecht, 2 Reizigers-be- drijfsl., 1 Stratenmaker, 1 Pannendekker, 1 Zee man, 2 Schilders. UIT DE ADVERTENTIËN: AUTOKLUIS: Heeft nog eenige Boxen voor Auto stalling. Per maand 10.00. LUISTERGIDS: In',Ons Boekenhuis" is er gelegen heid zich te abonneeren op de Radio-Luistergids. Aanbevelend, C. H. M. van Loon; F.C. Kuyper- straat 4. HEDEN GEOPEND: Het Venduhuis; Korte Brink- weg. Dagelijks geopend. Beleefd aanbevelend, S. van de Stadt. RADIO-CENTRALE SOESTDIJK: Radio in huis voor iedere beurs. Ondergeteekenden berichten hiermede, dat door hun met ingang van 21 Maart a.s., een radio-centrale in bedrijf zal worden ge steld. Het rayon ons toegewezen door het gemeente bestuur is Veenhuizerstraat, Vredehofstraat, Julia- nastraat, Soesterengweg, Kolonieweg (rechter kant), langs spoorlijn N.C.S., Nieuweweg, Beuken laan, Laanstraat, Beckeringstraat, Veenhuizer straat, met daarbij alle tusschenliggende verbin- dings- en zijwegen. Aanvragen voor aansluitingen kunnen v'anaf heden ingezonden worden. Voor ver dere inlichtingen vervoege men zich: H. Steen- huisen, Veenhuizerstraat 67A - J. Iseger, Veen huizerstraat 40B.

Soester Courant | 1977 | | pagina 3