Gymnastiekvereniging „De Springbokken" bereid zich in te zetten voor sportieve recreatie Winkelkring „Van Weedestraat" tegen nieuw winkelcentrum Garagebedrijf Splinter Eemland opent nieuwe showroom WIÈÈËÊÊÊSm PvdA-Soest brengt geen wijziging in kieslijst Tweede Kamer Bewoners gemeenteflats tekenen protest aan 23 April nog vrij? Mevrouw L. de Rond-Smit „Lid van Verdienste" Aansluiting bii Soester Ondernemer om tij te keren Gasrekening te hoog: „Boomfeestdag" voor scholen op 16 en 17 maart Kontaktavonden in kader „Kerken- manifestatie-Soest j»i» mÊIBÊÊÊSÊÊÊÊÊSSm I I lm I Donderdag 10 maart 1977 55e jaargang no. 29 SOESTER COURANT Abonnement pet kwartaal f 5,00. Buiten Soest per kwartaal f 10,-. UitgaveDrukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratieVan Weedestraat 29, Soest Verschijnt iedere donderdag Tel. 14152 - Postgiro 126156 oto Herman van Dam De gymnastiekvereniging „De Springbokken" is bereid zich in te zetten voor de niet georganiseerde sportieve recreanten. Het is naar de mening van het bestuur géén overheidstaak, noch een taak voor „particulieren", maar juist van de sport verenigingen. Uit een oogpunt van algemene volksgezondheid zou de overheid wel de nodige faciliteiten moeten verlenen. „Eerst als de verenigingen falen, wordt sportieve recreactie een taak voor de overheid", aldus de heer H. Teeuwen, voor zitter van de gymnastiekvereniging tijdens de algemene ledenvergadering die vorige week vrijdag in het gebouw Eltheto gehouden werd. Voor deze jaarvergadering bestond, zo als gebruikelijk, van de kant van de le den geen belangstelling. Van de ruim duizend woonden er slechts veertien, en dan alleen maar „leiders", de bijeen komst bij. Niet dat de niet-komers erg veel gemist hebben, want alles wat er aan verslagen werd voorgelezen, wordt alsnog opgenomen in het verenigings blad ,,De Bok". Bovendien, waren ze er wel geweest, dan nog hadden zij het moeilijk gehad de „spraakwaterval" van achter de bestuurstafel te onderbre ken. Het was een uren-durende mono loog van voorzitter, secretaris en pen ningmeester, die zoveel te vertellen had den, dat er eigenlijk ook geen tijd was om anderen aan het woord te laten. De eerste keer dat dat lukte, was toen de verhoging van de contributie aan de orde kwam. En toen viel er nauwelijks wat in te brengen, omdat penning meester Smit al bij voorbaar gezegd had, dat niet aanneming een aanzien lijk tekort op zou leveren. En dat had dan weer „zeer ernstige gevolgen" voor het totale verenigingsbeleid. Van „ver zet" was daarom geen sprake; opge merkt werd slechts dat het jammer was dat zo weinigen de vergadering bijwoon den. De „veertien" moesten zich repre sentatief voelen, maar deden dat schoor voetend. Voor de pauze werd afscheid genomen van de leidster mevrouw L. de Rond- Smit. Met veel hartelijke woorden bena drukte voorzitter Teeuwen het vele werk dat mevrouw de Rond. eerst voor „Cres cendo" en later voor „De Springbokken" gedaan had. Zij bleek als kleuter reeds uit het goede hout gesneden te zijn, want toen eindigde zij altijd bij de eer ste drie. Voorzitter Teeuwen noemde haar een ge weldige ambassadrice voor de gymna stiek en voor de „Springbokken" in het bijzonder. Naast lessen aan kleuters, meisjes en jongens, en later aan dames- groepen, bracht zij ook de majorettes een goede lichaamshouding bij. Altijd was zij bereid te helpen en betreurd werd daarom dat er nu afscheid geno men moest worden. Voor alles wat zij gedaan had was de vereniging haar veel dank verschuldigd. Die dank werd onderstreept met het aan bieden van een smeedijzeren plastiek, cadeaubonnen en bloemen en vooral met het „lidmaatschap van verdienste". Verslagen Notulen van de vorige vergadering en het jaarverslag werden vervolgens voor- In tegenstelling tot Baam en Amersfoort heeft de afdeling Soest van de PvdA geen wijziging gebracht in de volgorde van de kandidatenlijst voor de Tweede Kamer verkiezing. Staatssecretaris Marcel van Dam mag van Soest op de vierde plaats blijven staan en de partij-voorzitter mevrouw I. v.d. Heuvel-de Blank op de zesde. Wel heeft mevrouw v.d. Heuvel haar eerste plaats voor de Eerste Kamer moeten af staan aan de heer Broeksz uit Hilversum. Aan de formele vaststelling van de kies lijst ging een „praatje bij de haard" van Marcel van Dam vooraf. Van Dam verdedigde op wat populaire wijze het kabinetsbeleid, dat de partij inzet van de verkiezingen gemaakt heeft. Hij be-, handelde in vogelvlucht de bereikte goede resultaten voor het minimum loon; de ontwikkelingshulp; volkshuis vesting en de spreiding van macht en vermogen. De belangrijkste verdienste van het kabinet vond hij het feit dat deze regering Nederland op unieke wijze door de economische crisis geholpen had. Overigens dacht hij dat „Keerpunt" te ambitieus geweest was; dat er daardoor veel van was blijven liggen omdat het kabinet fysiek niet tot uitvoering in staat geweest was en de regering daarom de kans moest hebben door te gaan. Onder leiding van voorzitter Frans Kingma werd daarna, nadat Van Dam wat vragen uit de matig gevulde zaal beantwoord had, de kieslijst voor de Tweede Kamer vastgesteld. De twintig leden verenigden zich met het standpunt van het gewest, dat Den Uyl lijsttrekker moest zijn; dat de heren Roethof en v.d. Doef op de twee volgende plaatsen dien den te staan „omdat ze het goed gedaan hadden" en dat Van Dam en Van Keme- nade als leden van de regering de twee volgende verkiesbare plaatsen moesten innemen. Mevrouw v.d. Heuvel kreeg daarna de zesde plaats toebedeeld ook geheel conform de lijst van het gewest. Discussie werd er nauwelijks bij ge voerd. Slechts van de op de achtste plaats staande heer Fischer uit Ame- rongen, zal de afdeling Soest verlangen dat hij zich duidelijk uitspreekt vóór het behoud van milieu en landschap. Voor de verkiezingen van de Eerste Kamer koos de afdeling de Hilversum mer Broeksz voor de eerste plaats; me vrouw v;d. Heuvel werd door Soest naar de tweede plaats verwezen. In de wan delgangen heette het dat zij, mevrouw v.d. Heuvel, blijkbaar van „alle wal letjes wil eten". Voorzitter Kingma antwoordde daarop, dat mevrouw v.d. Heuvel geen zetel in de Tweede Kamer zal gaan bezetten, indien zij herkozen wordt als partij-voorzitter. Soest bleef echter de tweede plaats genoeg vinden. Voorzitter H. Teeuwen van de „Springbokken" overhandigt mevrouw L. de Rond-Smit de kunstzinnige smeedijzeren plastiek. gelezen door secretaris P. Ekel. Het jaar '76 bleek organisatorisch veel pro blemen gegeven te hebben; tussentijds vertrek van leiders gaf veel zorgen, maar men had het gered. Secretaris Ekel concludeerde evenwel, dat in de toekomst niet meer een „dergelijke roof bouw" op het secretariaat gepleegd zou mogen worden en dat daarom bezinning op de huidige werkwijze dringend ge boden was. De ervaringen hebben ons geleerd, dat een forse club als de onze, beperkingen heeft; dat kleine oorzaken door schaal vergroting onvoorzienbare gevolgen kunnen hebben en dat slechts solidari teit van de leden, standvastigheid van het bestuur en flexibiliteit van de leiding, tesamen de leefbaarheid van onze ver eniging kunnen verzekeren", aldus de heer Ekel. Hij besloot zijn jaarverslag met: „Terugziend op de eerste vijf jaar van ons bestaan kunnen wij vaststellen, dat veel tot stand is gebracht wat vroeger ondenkbaar was en dat de gekozen weg heilzaam is voor allen die „Springbok ken" zijn of willen worden". Penningmeester M. Smit meldde in zijn financieel overzicht een voordelig saldo. Hij kwam verder, nadat de contributie verhoging was aangenomen, met een sluitende begroting. Die beloopt een be drag van ruim 114.000 gulden. Het jaarverslag van het technisch be stuur, voorgelezen door de heer J. Kan- ters, leverde geen vragen op. Er werd ondermeer melding in gemaakt, dat het streven naar verjonging met nieuwe leiders bij de leden „helaas niet altijd" het nodige begrip had ontmoet. In het jaarverslag van de showband werd gezegd dat bij het tambour-korps de verwachte vooruitgang was uitge bleven. Oorzaak daarvan was het niet direct opvullen van vacante plaatsen en ook onverwachte wisselingen van in structeurs, De toekomst wordt evenwel, mede dankzij aanmelding van veel jeugdige leden, met optimisme tege moet gezien. Recreatie Uitvoerig besprak daarna voorzitter Teeuwen het bestuursstandpunt ten aan zien van de recreatieve-sport en de sportieve-recreatie. Na de aanzet door de rijksoverheid en de Soester deelname daaraan, had de voortgang van deze wijze van sportbeoefening deel uitge maakt van besprekingen in de Sport stichting. Dat had geresulteerd in nadere oriëntatie. De heer Teeuwen omschreef recreatie sport met: ontspanning door sport met sociale contacten. Sportieve recreatie beoogde naar zijn mening een op licha melijke activiteiten gericht vrije-tijds gedrag. Daar kwamen geen sportbon den enz. bij te pas. Het bestuur van de Springbokken was evenwel van mening dat het daarom toch geen overheids taak hoefde te zijn. De overheid kon die activiteiten mogelijk begeleiden en stimuleren, maar had daarbij zeker geen leidinggevende taak. Deed de overheid dat wel, dan deed zij de verenigingen oneerlijke concur rentie aan; oneerlijk ook omdat de overheid over meer financiële middelen kon beschikken. Het zou ook een oneigen lijke concurrentie zijn, omdat de over heid tot nu toe steeds de verenigingen gestimuleerd had. Teeuwen zei bevreesd te zijn, dat in het andere geval tech nische leiders door de overheid aan de verenigingen onttrokken zouden worden. Hij dacht dat het voor alle sportver enigingen in Soest nuttig kon zijn met el kaar te overleggen, op welke wijze de sportieve recreanten opgevangen kon den worden. Tegenstander verklaarde hij zich van opvang van deze sporters door „parti- Bevreesd voor funeste gevolgen van een nieuw winkelcentrum voor practisch geheel (winkel) ondernemend Soest, hebben de leden van de Winkelkring Van Weedestraat besloten zich aan te melden als lid van de vereniging De Soester Ondernemer. Men is het in grote lijnen niet eens met de visie, zoals die door het bestuur van de Onder nemer tot nu toe naar voren gebracht is. Met name is men bevreesd dat door reali satie van het Centrumplan de bedrijfsvloeroppervlakte, door deskundigen als „te groot voor Soest" gekenmerkt, met 6000 vierkante meter zal „toe"nemen in plaats van het voorgehouden „afnemen. Bovendien zet men vraagtekens achter opvat tingen als zou dat nieuwe centrum rendabel zijn voor Soester ondernemers. In de goed bezochte vergadering van de Winkelkring, die vorige week in restau rant Darthuizen gehouden werd, gaf het bestuurslid de heer Ringenoldus zijn visie op het Centrumplan. Hij stelde daarbij de vraag wat de uiteindelijke zuigkracht zal worden van de dienst verlenende instellingen, ten gunste van de winkels in het nieuwe centrum. Om de oppervlakte aanspreekbaar te maken gaf hij aan dat het nieuwe centrum ongeveer zesmaal de opper vlakte van het oude marktterrein (naast het postkantoor) zou krijgen voor win kels en nog eens zesmaal die opper vlakte voor parkeerruimte. Hij hield zijn gehoor verder voor dat volgens een onderzoek van het CIMK (Centraal Instituut voor Midden- en Kleinbedrijf) in Soest, gebaseerd op het inwoners aantal van 35.000, een totaal omzet te behalen zou zijn van 123,5 mil joen gulden. Onderverdeeld in 52.5 mil joen in de voedings- en genotmiddelen sector en 71 miljoen in de duurzame- en overige gebruiksgoederen. „Als men rekening houdt", aldus de heer Ringenoldus, „met een blijvende koop krachtafvloeiing van 35 miljoen, dan blijft er voor héél Soest 88,5 miljoen over". Volgens zijn becijfering moet in het nieuwe centrum in totaal voor 73 miljoen (30 miljoen Voedings- en genot- midd. en 43 miljoen duurzame en overige goed.omgezet worden. Dan zou er voor „overig Soest" nog maar 15 miljoen gulden overblijven. Hij maakte tenslotte aan de vergadering zijn vrees duidelijk dat door de realisatie van het centrum de bedrijfsvloeropper vlakte uiteindelijk zal blijken te zijn toe genomen met 6000 vierkante meter. Hij baseerde deze opvatting op het feit dat de huidige winkels, hun bestemming niet verliezen. Het betekent dan ook. dat alle winkeliers uit Soest, die in schreven voor het nieuwe centrum, een pand met een winkelbestemming zullen achterlaten. Dat gold zeker voor de winkeliers uit de Van Weedestraat, die overigens naar zijn mening in het cen trum „slechts" een filiaal zouden openen „om een van buiten komende concurrent weg te houden". Deze opvatting van de heer Ringenoldus werd door de vergadering onderschre ven: meerdere Van Weedestraters ble ken uitsluitend om die reden te hebben ingeschreven. In de soms heftige en ook wel emotionele discussie werd de vrees geuit, dat van heel neringdoend Soest, door het binnen halen van ..de grote concurrenten van buiten", weinig zou overblijven. Besloten werd daarom, door en bloc lid te worden van de Soester Onder nemer, alsnog een poging te doen het tij te keren. Omdat de S.O. door de plaatselijke overheid als enige spreek buis van de plaatselijke middenstand wordt erkend, zou men zo de eenzijdige voorlichting aan die overheid kunnen ombuigen. Via een extra vergadering van de S.O. wil men dat zien te be werkstelligen. Overigens hield men zich op deze ver gadering niet uitsluitend met de pro blemen rond het nieuwe centrum bezig. Men besprak ondermeer nieuwe akties van de kring, waarvan de eerste reeds op 24 maart a.s. van start gaat. Verder besloot-men herkenningsstickers aan te schaffen en tenslotte werden de be stuursfuncties verdeeld. Bewoners van gemeenteflats aan de Weegbreestraat zijn bijzonder geschrokken van de hoge rekening voor de verwarming over het seizoen juni ^S-juni^Ö, die hen dezer dagen werd toegezonden. Door elkaar genomen was deze 33% hoger dan andere jaren en voorzover kon worden nagegaan lag dat niet aan méér gebruik. De enorme en volkomen onverwachte stijging werd hoofdzakelijk veroorzaakt door de door de gemeente berekende exploitatiekosten. In de brieven aan de raad; aan Warm temeter b.v. te Dordrecht (het bedrijf dat de rekening opstelt) en de Stichting Samenwerkende Woningbouwcorporaties, wordt om opheldering gevraagd. De brie ven zijn ondertekend door een groot aantal bewoners. Ook de bewoners van gemeentewoningen aan de Varenstraat en Smitsweg. die hetzelfde hebben erva ren, zijn van plan in de pen te klimmen. Er worden enorme niet-verklaarbare verschillen geconstateerd: terwijl de een terugbetaald krijgt, moet een ander on geveer dezelfde1 gezinssamenstelling plots honderden guldens bij betalen. Niemand is van tevoren ingelicht over een op handen zijnde prijsstijging. In de brief wordt ondermeer opgemerkt dat de kosten „volgens opgave eigenaar of administrateur" maar met liefst 76% gestegen zijn, terwijl de post „totaal overige kosten" een kostenverhoging vertoont van 40%. En verder: „Volgens bijgeleverde folder van Warmtemeter zou deze maatschap pij in ons voordeel werken. Wij zien echter een post Warmtemeter B.V. van 15.031 gulden, eveneens een verhoging ten opzichte van verleden jaar van 9,5%. De aktie in de Weegbreestraat wordt gecoördineerd door de heer W. Schol ten. (Weegbreestr. 551). Volgens het bureau voorlichting van de gemeente is er sprake van een complex geheel. Van belang daarbij zijn de hoog te van het „voorschot", de ontwikkeling van de gasprijs en de „wijze van sto ken", die voor iedereen verschillend blijkt te zijn. Het tweemaandelijkse voorschot werd in de periode '74/'75 niet verhoogd voor deze woningen. Wél ging de gas prijs drastisch omhoog: in '74 zevenen- eenhalve cent per kubieke meter - in '76 ruim 15 cent per kubieke meter. Het „stoken" op zich is eveneens van 't>elang; het blijkt steeds opnieuw een be zigheid te zijn, die „geleerd" moet wor den. Wat dat betreft is het jammer, zo dachten wij, dat de radiatoren niet voorzien zijn van een thermostaat(knop). De „Boomfeestdag 1977" voorde Soester lagere scholen wordt op woensdag 16 maart gehouden. In verband met het grote deelnemersaantal, 522 (vorig jaar 538), worden de scholen in twee groepen verdeeld. Dat betekent dat de ene groep scholen eerst een film gaat zien in de brandweerkazerne en daarna gaat plan ten, terwijl de andere groep eerst gaat planten en daarna de filmvoorstelling gaat bijwonen. Het plantterrein is in de Soester Duinen (ingang Sparrenlaan). Het eerste plan ten is om 9.30 uur en de eerste filmvoor stelling om 8.30 uur. Donderdag 17 maart gaan de scholen uit Soesterberg - 118 kinderen - (vorig jaar 110), uitgebreid met een klas van de Amerikaanse school op de vliegbasis Soesterberg (plm. 30 kinderen) om 9.30 uur planten in de woonwijk Egghermon- de. Na het planten wordt hen een film voorstelling aangeboden in het gebouw „De Hoeksteen" aandeBuys Ballotlaan. Jammer is het natuurlijk óók, dat bij de rekening niet een briefje gedaan werd waarin de oorzaak van het opvallende prijsverschil werd uiteengezet Mini maal had een telefoonnummer vermeld kunne worden, waar men informatie kon krijgen. Daar is helaas in deze ambtelijke wereld niet aan gedacht. Het bureau voorlichting raadt daarom allen, die problemen hebben met de rekening, aan kontakt op te nemen met de boekhouding van de dienst gemeente werken: tel. 13241. SAMEN ONDER .99 Iii het kader van de op 23 april a.s. te* houden Kerkendag is het thema van de kontaktavonden in maart: „de weg van Christus - de weg van het lijden". Op dinsdag 15 maart in De Open Hof; op woensdag 16 maart in De Rank en op donderdag 17 maart in de Emma- kerk zal gediscussieerd kunnen worden over vragen als: Moeten wij in het lij den berusten of mogen wij opstandig zijn? - Kan er in het lijden een zegen liggen of is het allemaal maar een nut teloos iets? - Zijn er mogelijkheden tot training waardoor wij het lijden beter kunnen doorstaan; enerzijds ge bed en goede werken of anderzijds ont houding, ascesepractijken e.d.? Deze kontaktavonden zijn voor iedereen toegankelijk en beginnen altijd om 20.00 uur. A.s. zaterdag 12 maart zal in Baarn aan de Eemnesserweg de nieuwe autoshowroom van Splinter Eemland BV op feestelijke wij ze geopend worden. Direkt aansluitend begint een grootse show met alleen de allernieuwste modellen uit de gerenommeerd Ford serie. Baarn, Eemland en de heer Splinter zijn dan een compleet hyper modern garagebedrijf rijker geworden. Drie en een half jaar geleden kwam de heer J. Splinter uit Amstelveen naar 't Gooi en opende in Baarn een garage bedrijf. Hij kwam, zoals dat heet „uit het vak" en gezien de tomeloze energie waarmee hij de zaak aanpakte, verwon derde het insiders niet dat Splinter vrij vlug het grootste garagebedrijf in Baarn was. Naarmate het bedrijf groeide werd ook een gemis zichtbaar: een moderne showroom. Tot voor kort werden de nieuwe modellen dagelijks „te kijk ge steld" op het grote plein voor de garage. Dat gaf iedere dag opnieuw nogal wat rompslomp, want steeds moesten de wagens 's avonds in de werkplaats onderdak gebracht worden, nog af gezien van de vele „poetsbeurten", die de wagens moesten ondergaan. Aan dit tijdrovende karwei is nu een eind gekomen, terwijl ook de adspirant-koper „waardig" kan worden ontvangen. Werd voorheen de koop zo ongeveer in de buitenlucht afgesloten, nu wordt men te woord gestaan „in de fauteuils" in een daarvoor ingerichte hoek van de showroom. Zo ongeveer zes maanden geleden is men begonnen met de bouw van dit indrukwekkende pand. Het plan is van de Hilversumse architect Falkenberg. Hij ontwierp een super-moderne show room met een oppervlakte van 400 vier kante meter, de grootste van Baarn. Ruimte wordt geboden aan 15 wagens; de gehele Ford-serie kan erin worden ondergebracht. Verder is er de verkoop- het verkoopkantoor èn het directiekan toor werden ingericht. Zo kan Splinter's bezoeker zich onder de meest ideale omstandigheden laten voorlichten over het pro en contra van een nieuw type auto. De temperatuur wordt door air-condi- tioning geregeld, zodat ook wat dat be treft alles gedaan is om het de cliënt naar de zin te maken. A.s. zaterdag 12 maart om half twaalf is het dan zover. Üan zal in aanwezigheid van ondermeer de Forddirectie uit Amsterdam en vele andere eminente hoek, compleet met rustieke bloembak persoonlijkheden uit de wereld van de en bar, terwijl in de resterende ruimte auto, het lint worden doorgeknipt. Baarn en omgeving zijn dan een „com pleet" garagebedrijf rijk; compleet mét. verkoopafdeling; mét werkplaats; mét onderdelencentrummét quick-service en mét benzinestation. In verband met deze opening showt Splinter BV de complete Ford-serie, waarvan de Fiësta een grote trekker zal zijn. Belangstelling zal verder uit gaan naar de Taunus. Blijkens recente cijfers is Ford één van de vier meest ver kochte personenauto's in de regio Baarn-Soest. De show duurt van 12 tot en met 19 maart, zodat er ook na zaterdag nog voldoende gelegenheid is de complete Ford-serie te bezichtigen. culieren". Ook al waren zij „bevoegd", dan nog dienden zij voor eigen middelen te zorgen; zelf de zalen te huren en zelf de risico's tc dragen. Voorzitter Teeuwen besloot met te ver klaren dat „De Springbokken" bereid waren zich voor de niet-georganiseerde sporters in te zetten: „maar voor wat hoort wat. Uit een oogpunt van volks gezondheid moet de overheid dan facili teiten geven". Hij zei tenslotte te hopen dat het over leg met andere verenigingen gevoerd zou kunnen worden. Gezamenlijk kon men vragen over leiding, opleiding, ver antwoordelijkheid, aansprakelijkheid en sportkeuring mogelijk beantwoorden. foto Herman van Dam Dc nieuwe showroom van „Splinter Eemland" b.v. aan de Eemnesserweg te Baarn.

Soester Courant | 1977 | | pagina 1