tlrebo Meningen van Lezers 50 jaar geleden in Soest jaaps Jaarlijkse slipjacht een sukses De druppel die de emmer eindelijk doet overlopen Braamhage „Kinderspel" V.V.V.-nieuws 11 Maart 1927 Sóestor Courant van donderdag 10 maart 1977 HARTMANLAAN 30. SOEST TEL 02155-16941 voor lichtdrukwerk ifiagn. autoborden en stickers. In kunstzaal Hamdorff te Laren worden van 12 t/m 28 maart, dagelijks van 10-5 uur tentoongesteld: schilderijen van An- nemarie van Wolde, plastieken van Jo- han van Wolde en tekeningen van Nico Houtman. Op zondag 13 maart wordt de maande lijkse wandeling van het Instituut voor Natuurbeschermingseducatie, afdeling Eemland, gehouden, en wel in de bossen bij de Appelweg te Amersfoort. Er kan gestart worden tussen 14.00 en 14.30 uur vanaf de parkeerplaats bij het monu ment aan de Appèlweg, (dit is een zij weg van Laan 1914 te Amersfoort. Laan 1914 loopt parallel aan de snelweg vanaf de rotonde bij de Lichtenberg. Honden mogen aangelijnd mee. In de Blauwe Zaal van de Stadsschouw burg te Utrecht komt zondag, 13 maart, om 15 uur voor de kinderen het Poppen theater Frank Kooman. Er wordt ge speeld „Lompie de Lorrebeer". Het is voor kinderen van 5-12 jaar. De entree prijs is 2,50. Het Slot Zuylen te Oud Zuilen is vanaf 15 maart tot en met 14 november op dins dag tot en met zaterdag van 9-12.30 en van 13.30-17.00 uur en op zondag van 13.30-17.00 uur weer te bezichtigen. Het kasteel dateert van vóór 1300. Hier woonde o.a. Jacoba van Beieren. De schrijfster Bella van Zuylen bracht hier haar jeugd door. De collectie omvat, behalve het interieur, porcelein, glas, schilderijen en meubilair. U moet beslist, wanneer u eens in Utrecht bent, een bezoekje te brengen aan het Museum van het Kruidenlersbe- drijf annex winkeltje erve Betje Boerha- ve (anno 1873), specialiteiten uit de vorige eeuw, Hoogt 6, Utrecht (achter de Neude). Dit is geopend di. t/m za. 10.00- 16.30 uur, ma. 14.00-16.30 uur. Voor groepsbezoek bellen naar Mr. J. Veenho- ven, Aquamarijnpad 32, Ijsselstein, tel. 03408-3777. De mensen die ons herhaalde malen om de gids van West-Overijssel gevraagd hebben kunnen we nu meedelen, dat de gidsen zijn binnengekomen. Verkoop prijs 1,50 per stuk. De film: Help, de dokter verzuipt, wordt 17 maart a.s. om 20.00 uur gedraaid in het cultureel Centrum ,,De Speeldoos" te Baarn. Kaarten 4,-; CJP 2,50. Het zesde concert uit de serie B, welke gegeven worden door het Utrechts Sym fonie Orkest in Tivoli te Utrecht, vindt plaats op 14 maart a.s. De dirigent is Paul Hupperts, solist: Vicente Zarzo, hoorn. Werken van Frid, Haydn en Mahler worden uitgevoerd. Losse kaar ten, 2 dagen voor het concert aan ons kantoor. De popgroep „Water" komt op 11 maart, om 21.00 uur in 3e Tagrijn, Koninginne weg 44 te Hilversum. De plaatskaarten kosten 5,- per stuk. De Golden Retriever Club geeft zaterdag 12 maart weer een hondententoonstelling fh de Markthal in Amersfoort van 10-17 uur. Eveneens op 12 maart en in Amersfoort een Kindervoorstelling van popenthe ater Toermalijn: Petertje het Spitsneus- mannetje. Aanvang: 11 uur en 15 uur. In het Theater Miniatuur te Amersfoort is dan het Jeugdtoneel „Bonje" met „In de wolken". Dat begint om 14.30 uur. Op 3 april, om 14.15 uur, geeft het Concertgebouworkest, o.l.v. Harnan* court een uitvoering van de Johannes Passion. De kaarten voor dit concert kunt u met ingang van heden vla ons reserveren. De prijs bedraagt 25,-. Voor het concert van Manitas de Plata, 21 maart, om 20.15 uur, zijn ook reeds kaarten beschikbaar. De prijzen van deze plaatsen zijn: 30,-: 25,-: 20,-: 15,- en 10,-. Over Popconcerten nog het volgende: het concert van J. J. Cale en Paice, Ashton en Lord gaat niet door. Voor de Commodores, die op 27 maart tn de Ral optreden, kunt u vanaf heden kaarten aan ons kantoor reserveren. Eveneens voor het concert voor Uriah Heep in de Edenhal op 30 maart kunt u al kaarten reserveren. Deze kosten 25,- p. stuk. Eind maart gaat de Keukenhof weer open. U kunt alvast een folder komen halen, zodat u de juiste openingstijden makkelijk kunt aflezen en de kosten voor een dagje uit kunt begroten. Ook voor uw buitenlandse gasten hebben wij zo'n kleurig foldertje in 3 talen. Leuk om vast te sturen. „Holland houdt van jou", heet een fol dertje, dat uitgegeven is door het Natio naal bureau voor toerisme. Het is een foldertje, dat wij in vier talen aanwezig hebben en dat de buitenlandse vakantie houdende jongeren in Nederland een beetje wegwijs maakt over ons land. Het bevat ook een groot aantal voor jongeren nuttige adressen. Voor uw buitenlandse gasten een nuttige informatiebron. En voor de Duitse gasten, die het eens per fiets willen proberen om ons land te bezoeken is er de folder „Immer schön langsam mit dem Fahrrad! Voor enkele kwartjes bent u ln het bezit van veel informatie. Deze fietsfolder is er ook in het Frans en Engels. De Soester Ren- en Toervereniging „Tempo" houdt op zondag 13 maart en 3 april wielerwedstrijden op het parkoers Industrieterrein. In de Zenderkerk, Gemeenlandslaan te Huizen wordt op 17 maart a.s. ook een uitvoering gegeven van de Johannes Passion door de Chr. Oratorium Ver. De plaatsbewijzen kosten 6,50, CJP en pas 65+ ƒ4,50. Binnenkort zal, voor de oudere lezers onder u, de krant: „Uit met pas 65 voor de maanden maart en april ver schijnen. Er staan weer tal van aardige uitstapjes in, die met de pas veel minder kosten. Komt u eens langs voor een exemplaar. „Eemland" heet de gids voor vrije tijd en vakantie, die dit gebied betreft. Het is een uitgave van de Streek VW Amers foort en u treft er alles aan over akko- modatie, bezienswaardigheden, rekrea^ tie en routes. Deze gids kost 1,25. De VW-kadobon voor Soest kunt u in bijna iedere Soester zaak besteden, dat is makkelijk wanneer u niet weet welk kado u moet kiezen. De waarden van de bonnen zijn 5,-: 10,-: 15,-; 20,- en 25,-. Ook in Soesterberg kunt u er mee terecht. U hebt allen die kat wel eens zien zitten buiten, half geopende ogen en daar die blaf fende hond omheen. Rustig blijven zitten tot dat die hond te dicht bij kwam en dan doet poes een uitval met zijn poot en krabt de hond op zijn neus. Wij staan meest om dat spelletje te lachen en vinden dan toch wel dat die poes gelijk heeft; dan moet die hond maar wat uit de buurt blijven en na dat vele geduld was die uithaal dan ook op zijn plaats. Welnu, dit beeld zou ik als Soester burger willen gebruiken, om na al dat blaffen van de laatste tijd, deze uitval te rechtvaardigen. Ik ben niet van plan om in een hoge boom mijn toevlucht te zoeken om op een tak af te gaan zitten wachten tot die hond is vertrokken, maar ik blijf beneden zitten en geef de krab aan die blaffer. Een aantal jaren mocht ik voorzitter zijn van de Wiso organisatie, een pret tige bezigheid. Veel contacten gehad, gezellige reizen gemaakt en ook daar door met veel mensen gesproken. Na vijf jaren was mijn tijd voorbij en de heer Meijering heeft mijn plaats ingeno men. Intussen werd er een beroep gedaan door de „Soester Ondernemer" om ook daar het voorzitterschap te aanvaarden en ook daarvoor heb ik ja gezegd. Geen kleine opgave om de nu ongeveer 100 man tellende organisatie als voor zitter te dienen. Dit laatste zeg ik met nadruk want het voorzitterschap van welke organisatie dan ook, heeft alleen maar een dienende taak. Toen zo'n anderhalf jaar geleden een zekere mijnheer Paauw een aantal bil jetten in Soest aan de paal prikte, met mijn naam er op, als zou ik relaties hebben met een Bréderode voor een nieuw centrum, dan moet ik U zeggen, dat ik van het bestaan van deze fa. niets af wistzo was het begin. Nu wilt U weer, als enkele jaren gele den, de papierboel van stal halen „Zui- der Eng - nee", maar dan zou ik U een kerel vinden, wanneer U eens precies aan de Soester bevolking vertelde hoe- veel van de 3000 bezwaarschriften er juist en onjuist waren en dan zeg ik het nog heel netjes. U kunt natuurlijk een bankrekening openen om U te steunen ln al Uw acties, maar persoonlijk zet ik daar een groot vraagteken bij. Wanneer ik deze week aangehouden wordt door een verslaggever met de mededeling dat ik weer geschenken in ontvangst zou hebben genomen van een volgende projectontwikkelaar, ook weer volgens een aantal mensen in Soest, dan kunt U zich voorstellen, dat ik nu zo ongeveer toe ben aan mijn eerste uithaal. Er bestaat ook nog zoiets als eergevoel al geldt dit voor een aantal mensen niet meer. De in februari gehouden openbare ver gadering in de brandweerkazerne over het ontwikkelingsplan, was door een aantal mensen, wat zijn bezetting be treft, vooropgezet. Het klappen was niet van de lucht en werd ingezet door een voor dit doel afgesproken aanhef. Persoonlijk was lk daar ook vertegen woordigd en ik moet U zeggen dat deze groep niet aanspreekbaar was. Er is n.1. een tijd om te spreken en een tijd om te zwijgen. Zo rond 1975/76 zijn de werkgroepen in Soest van start gegaan om hun bijdra gen te leveren en zo te komen tot het vaststellen van een raamstructuur. wat dan ook op 23 juni 1976 is gebeurd door het gemeentebestuur van Soest. Als Soester Ondernemer hadden wij reeds jaren een verzoek liggen op het gemeen tehuis, om naast het bestuurlijk cen trum eveneens een winkelwijkcentrum te mogen bouwen en de vier werkgroe pen en het voltallig gemeentebestuur heeft daar op 23 juni ja tegen gezegd, afgezien van enkele technische details. Het ontwikkelingsplan schiet nu aardig op en het definitieve bestemmingsplan is reeds van start. Van al deze zaken heb ik persoonlijk kennis mogen nemen, evenals een groot aantal medeburgers er week in week uit een steentje aan bij mogen dragen. Of dit allemaal gesneden koek was? Zeker niet, maar we hebben met elkaar als werkgroepen geprobeerd er iets goeds van te maken, daar zijn heel wat avonden aan opgeofferd. Weet U wat nu het trieste van deze zaak is? Dat een groot aantal van de mensen die langs de weg staan te blaffen, nog nooit in een werkgroep hebben plaats genomen. Misschien nu ja, in de groep bestemmingsplan, om te proberen er een nul procent kans van te maken en zo doende het voorgaande werk van de groepen ongedaan te maken. Ook een mentaliteit. U «ziet het maar als een volgende uithaal van de kat die rustig bleef zitten. Ja. nu men heeft ontdekt, dat het ge meentebestuur door gaat en niet meer op haar genomen besluit wenst terug te- komen, dat kan ook niet meer. natuurlijk niet. Via de inspraak, waar een leder de kans voor heeft gehad, maar niet heeft genomen, een plan vastgesteld en wan neer daar Uw goedkeuring niet bij zat, dan is dit Uw eigen schuld. Dit zelfde geldt ook voor een aantal Soester Onder nemers, wanneer zij een bepaalde ziens wijze niet delen. Tot tweemaal toe heeft het bestuur het mandaat gevraagd en voor 100% gekregen om op de ingesla gen weg voort te gaan. Een derde uithaal is hiermee gegeven. Mijn bloknoot bevat nog een aantal lege vellen en mijn pen is nog lang niet leeg, want de gehele centrummaterie van jaren dient nu in een spel tempo afgemaakt te worden. Mij verbaast niet zoveel meer, maar jk ga er wel vanuit dat. waar je voor staat, dit ook moet doen. In een artikel van de Soester Ondernemer heb ik al eens geschreven over twee woorden die zo nauw met elkaar verband houden. Het woord veroordelen en het beoor delen. Het eerste woord het veroordelen wordt vaak met een armzwaai en een neus ophalen afgedaan. Maar het beoor delen is heel wat anders, dat vraagt Inspanning en zienswijze en wanneer men deze niet op kan brengén, dan is het veroordelen zo gebeurd. Aan ons gemeentebestuur het volgende: als gemeentebestuur bent U door de Soester burgers op deze plaats gezet, geen gemakkelijke taak, want U moet Uw beoordeling over heel veel zaken geven. Laat U vooral piet van slag af brengen a) wordt er af en toe een greep gedaan naar de klepel om die klok stil te zetten. Alleen al door deze laatste uitspraak ben ik er zeker van. dat de veroordeling er voor mij inzit omdat ik bezig ben ieder zijn plaats te geven, eén plaats die U maar heeft in te nemen omdat hij daar door die ander is gezet. Niet een plaats die ieder vandaag zichzelf maar toewijst en daar ter plekke gaat staan blaffen, maar rechtens hem toege wezen. Dit was de laatste kleine haal van de kat die zo rustig zat te spinnen. N.b. Eventueel commentaar hoe fijn of grof ook, wordt door mij niet be antwoord. G. Verkade Middelwijkstraat 75 Soest. Soest centraal in „Proest" De volgende anekdote doet de ronde ln Soest. Tijdens de eerste voorlichtings avond in de brandweerkazerne over het concept - bestemmingsplan Centrum mompelde de voorzitter ten einde raad: „Waar blijven die winkeliers nou?" Na afloop stapte de heer Verkade op haar toe om nog even na te babbelen, maar mevrouw Corver voegde hem bits toe; „Ik heb nu geen tijd!" De volgende dag schreef de voorzitter van de Soester Ondernemer een uitgebreide brief aan b- en w. waarin hij uitlegde „zich strikt aan de spelregels gehouden te hebben en echt geen vragep had". Een typerend verhaal en als het piet waar ls, is het leuk verzonnen. Na het publiceren van de Centrumplannen hoor je en lees je in ieder geval meer negatie ve reacties dan positieve. De zaak is toegespitst door de uitspraak van de burgemeester dat wie tegen het plan is, niet mee mag doen met het werk van de inspraakgroepen. Dat is jammer, want ik heb het volste vertrouwen in de inspraakleider van de PUSW die zal trachten, samen met de insprekers, alle gegevens die we nog missen (en dat zijn er heel wat) boven tafel te krijgen tijdens deze inspraak-procedure. Het „Ludgardusgebouw" aan de Steenhofstraat; ooit een café, later parochiehuis en nu een kantoor. GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN: In Soest ls de gemeenteraadsverkiezing vastgesteld op Maandag 23 Mei; in Baarn op Woensdag 18 Mei. Tot candidaten voor den Gemeenteraad voor de Anti-Rev. Kieskring „Nederland en Oranje" te Baarn werden gesteld: 1. W. van Leersum; 2. J. H. Goote: 3. G. van Beek; 4. G. H. Kleinhout; 5. J. Slothouber. SPORT VOOR ALLES: Onder bovenstaande naam heeft dezer dagen de oprichting eener nieuwe voet bal vereeniging plaats gehad. Zij, die tot deze ver eeniging wenschen toe te treden, of Inlichtingen wenschen, kunnen zich wenden tot den heer J. Ver- kooijen, Beukenlaan 21. Soest. ONBESTELBARE STUKKEN: De volgende onbe stelbare stukken zijn terug ontvangen te Soest in de maand Februari: Deutsche Werke. Rotter dam; Pensioenraad, Den Haag; Briefkaart zonder adres. NIEUWE ZAAK: De zaak door de Dames Lagerweij aan de Burgem. Grolhestraat dezer dagen geopend, mag er in alle opzichten zijn. Een keur van artike len, waarnaar de dames steeds gaarne een oog richten, is daar in groote verscheidenheid voor handen. De inrichting van het geheel maakt met de vele en veelsoortige dames-mode-artikelen een goeden indruk, waarom wij deze zaak zeker een aanwinst voor onze gemeente durven noemen. Aan de dames onze beste wenschen. KORT VERSLAG VAN HET 2VZ cent-FONDS TE SOEST: Zooals gewoonlijk willen wij ook thans een kort overzicht geven van den toestand van het 2%-cent-fonds bij het einde van het jaar 1926. Een vluchtige beschouwing van de rekening over dat jaar doet reeds aanstonds zien, dat we er nog niet zoo slecht voorstaan. Dankzij onze onvermoeide collectanten zijn de ontvangsten aanmerkelijk ge stegen. Het doet ons en niet minder onze arme zieken goed, dat er vele menschen ln Soest zijn. die hun steun bieden en daardoor het leed en de ellende van menlgen zieken heeft verzacht. Wij hopen dat het jaar 1927 een nog grooter bedrag aan contributie zal brengen, opdat op nog ruimer schaal hulp geboden kan worden aan hen. die zelf niet in staat zijn zich versterkende middelen aan te schaffen. Inwoners van Soest, verzacht het lijden van zoovele ongelukkigen in Uw gemeente. Nog maals onzen dank aan aller», die medewerkten aan dit dankbaar werk. Rekening over 1926: Ontvangsten - Saldo 1 Januari 1926/19,35; Contributie 529.40; Totaal 548,75. Uitgaven: 3522 Liter melk - 500,13; 142 eieren 16,01Drukwerk ƒ1..; Saldo 1 Januari 1927 31,61Totaal 548,75. LANGZAAM AAN: Te Soesterberg is tegen ver schillende personen procesverbaal opgemaakt wegens te snel rijden en het venten met koopwaar zonder de verelschte vergunning. VOLKSZANG: Maandagavond kwam de Commissie voor Volkszang met hoofden en personeel van de lagere scholen ten Raadhuize bijeen. Openbare en bijzondere scholen verklaarden zich bereid, om aan een Volkszangdag in de maand Juli mede te werken. Naar schatting zal het getal deelnemende kinderen circa 600 bedragen. De beste manier, om daartoe te komen, werd in den breede besproken. Voor begeleiding van de zang, zal de Soester Har- monie uitgenoodigd worden. Tot dekking der nood zakelijke onkosten, zal eerstdaags een lijst bij de ingezetenen van Soest circuleeren, om gelden te verzamelen. De commissie rekent voor dit mooie doel op milden steun van de inwoners dezer ge meente. ORANJEFEEST: A.s. Dinsdag 15 Maart, 'S avonds te 7.30 uur, zal te Soesterberg in 't Hotel ,,'t Zwaan tje" een vergadering gehouden worden door de Oranje-vereeniging, ter bespreking van de Jullana- feesten op 30 April a.s. UIT DE ADVERTENTIËN NETTE KOSTGANGERS gevraagd of slaapkamer aangeboden. Mauvestraat 28 Baarn. VERLOREN: gaande Nieuwe Steeg, van Soestdijk naar Baarn, een zwaar gouden Heeren Zegelring. Tegen belooning terug tè bezorgen. Adres Maandag te vernemen bureau van dit blad. TAFELLAKENS 75 ct. 110x110. De-Pe-De Dl- rectoir, de proef doorstaan. Is solide voorzien van dubbel kruis. Wijd en ruim gesneden. Gegarandeerd wasecht. Vraagt zicht. A. Groenestein, Vinken- weg 39. Na de vele ingezonden brieven van prominente Soestenaren begint het er op te lijken dat de hele Soester bevolking zich straks opnieuw massaal zal afzetten tegen de gemeentelijke plannen met enkele duizenden bezwaarschriften. Hier tegenover staat niet één degelijk onderbouwd „proefschrift" dat pleit vóór de ..stedelijke kathedraalbouwers" zoals Ernst Holtrop de plannenmakers karakteriseerde. De chaos wordt straks waarschijnlijk nog groter als het con cept-bestemmingsplan Centrumweg wordt gepubliceerd. Over de invloed die beide plannen heb ben op de inspraakgroepen en de afwe ging in de raad heeft Progressief Soest een open brief geschreven. Al deze ontwikkelingen spelen zich af. voordat het Ontwikkelingsplan definitief op 2 juni wordt vastgesteld. Het is niet onmogelijk dat dan een paar beslissingen van de raamstructuur ingeslikt moeten worden. Dat komt vaker voor bij de overheid. Het is ook geen schande, maar getuigt alleen van een flexibel en spran kelend beleid. We kunnen in Soest geen dingen meer doen waar we later spijt van hebben. Schreef de minister niet vorig jaar in de Verstedelijkingsnota, dat in Baarn en Soest 3000 6000 extra huizen gebouwd moesten worden? Nu lezen we ln de Staatscourant van 28 februari, „dat de regering terugkomt van het voornemen op grote schaal te bouwen in Baarn en Soest. Hier zal met lagere aantallen moeten worden vol staan". Kritiek geven is makkelijk, maar wat is het alternatief? Daartoe heeft Progres sief Soest op dinsdag 15 maart a.s. om 20.00 uur een politiek café georganiseerd waar de heren De Ruiter, Gennisse en Schutte hun ideeën over het Centrum uiteen zullen zetten. Gerichte uitnodigingen voor deze Proest- bijeenkomst in „De Rode Haan" (Birk- straat 32) zijn verstuurd naar de in spraakgroepen, de actiegroep Zuider- eng-Nee en de belanghebbenden van gemeentehuis, politiebureau, postkan toor en de Soester Ondernemer. In de pauze wordt een lied gedraaid van Herman van Veen, dat hij m.i. heeft geschreven voor Soest, toen hij hier nog woonde: „Kind aan huis". Gesprekslei der is ondergetekende. De toegang is gratis en iedereen is hartelijk welkom. JAN VISSER. Jaapsfromyou, hasjeansfortwo! BezoekJaaps Vrije-fijdsBróekenhoek! Kledihgcentrum AMERSFOORT HILVERSUM ZEtS 5 maart 1977 v.m. 10-12 bracht ons een „koffie-concert", waarover ik graag een lekenpraatje aan lezers in Soest zou voorleggen met betrekking tot het laats te deel van dit aantrekkelijke woord. Het werd belangeloos uitgevoerd door leer lingen der Muziekschool te Amersfoort, allen inwoners van Soest en gedirigeerd door de heer Wilderdijk, eveneens uit Soest. Deze zeide met humor: beschouwt ons maar als een dépendance der Amersfoortse school. Het was een blaas-ensemble van, naar ons was gezegd, kinderen, leerlingen der school. De meer dan 30 musiceren- den waren dat dan ookeen klein meisje naast haar vader, beiden met saxofoon; een grootvader-bas met een vader-tuba en diens dochter klarinet; een in het midden achteraan verstopt hoorn-jonge tje, dat, hoewel het zijn verjaardag was, zich tóch had willen wijden aan dit samenspel. Op al dezen werden wij gewezen. Vóór de pauze zouden we „klassiek" en erna wat meer modern krijgen, kondig de de dirigent aan, mij daarmede de schrik van die morgen gevendoei, wat vreselijk!, al die instrumenten straks aan het jazz-blazen slaand! Dan sla ik aan het aftocht-blazen. - Ja, ja; dumm gedacht macht ausgelacht.... Het eerst gedeelte nu begon met koraal- muziek, deze klassiek vervolgend met o.a. een fagot-kwartet door heel jeugdige meisjes, dermate uitgevoerd, dat het bij uitstek vermelding verdient - en tenslot te eindigend met het prachtige Jeruza- lem-lied, vol ernst en beheerste overga ve gespeeld: de aangrijpende laatste regels bijv. „Hark, how the angels sing! Hosanna! Hosanna in the highest! Ho sanna to yourKING!", dat voor zichtige ritardando naar dat laatste hoog opklimmende woord „KING" was m.i. meesterlijk. (Nou de koffie, zei iemand in de zaal). Maar de „kinderen" waren inmiddels en van lieverlede voor mij in en door hun wijze van spelen en stille voordracht verdwenen en gegroeid tot Nieuwe Jonge Ménsen (met een duidelijk accent op dat Ménsen Het na de pauze „wat meer moderne" was helemaal geen jazz! Na het zo juist genoten klassieke was het datgene, wat in onze oude-mensenjeugdjaren „mo dern" was. Ik herinner mij 2 polka's (Kreuz en Amboss), 1 wals en en aller leukst kinderballet. Het koddige slot van .alles was. dat de directrice het dirigeer-stokje in de hand gedrukt had gekregen, de dirigent er gens op een stoel ging zitten, het aan haar overlatend, het zo juist begonnen afscheidsnummer verder te dirigeren, wat onder hilariteit nog aardig goed verliep, tot ze er de brui aan gaf en de ernstig doorspelende „muzikanten" la chend de rug toekeerde. Dirigentloos bleven dezen, onverstoorbaar en goed als steeds, afspelen. Hoe het afliep?- Alle leden van het ensemble kregen een corsage-bouquetje, 't jarige Jopje een geschenkje en de dirigent een hartelijk afscheidswoord. En zo eindig ook ik dan nu m'n leken praatje, doch niet zonder nog een uit spraak te noemen van den dirigent, dat deze jonge mensen niet hadden kunnen spelen, zoals zij speelden, als ze'niet zelf het mooie der in ónze tijd moderne muziek óók mooi gevonden hadden. En Braamhage hoopt op een weder horen. H.M. LOEVEN. Onthullingen van een geschrokken jongen Als lid van de inspraakgroep Centrum plan kreeg ik deze week een lijvig rapport in handen: „Zicht op Soest" van het centraal instituut midden- en klein bedrijf. In dit rapport wordt verslag gedaan van een ondernemersenquete t.b.v. een evt. nieuw centrum. Langs deze weg wil ik graag alle Soes- ters de resultaten van deze enquete meedelen. Er waren al met al 4 rondes, te weten: le: eind mei 1974; lancering schriftelij ke enquete. 2e: medio juli; eerste rappel (schrifte lijk). 3e: eind augustus; tweede rappel; (schriftelijk). 4e: september tot december; telefo nische (somtijds mondelinge) rappelle ringen. Na de le ronde: 16% van de vragenlijs ten geretourneerd. Na de 2e ronde: 25% van de vragen lijsten geretourneerd. Na de 3e ronde: (tweede rappel): totaal 37% der vragenlijsten geretourneerd. Betekent echter nog niet 40% respons. Want per vragenlijst werden vaak lang niet alle vragen beantwoord. Feitelij ke respons dus van vraag toi vraag is verschillend. Voor wat de omzetcijfers betreft, slechts 30%. Om tot „inzicht" te komen vormen de omzetcijfers de belangrijkste grondstof. Een percentage van 30 in dezen is echter ten enenmale een veel te labiele basis voor uitspraken welke terzake zijn; de resterende 70% is nimmer redelijkerwij ze in te schatten. Enquete derhalve mislukt. Dit zat de heren natuurlijk allesbehalvé lekker. Het rapport stelt dan ook: Der halve na overleg besloten tot doorbijten, doorstoten. Wie „a" zegt moét ook ,,b" zeggen. (4e ronde wordt ten tonele ge voerd). Ik citeer nu weer het rapport: Dit betekende een kanonnade van totaal een paar honderd telefoontjes, gecom pleteerd met enkele persoonlijke bezoe ken. Doel: niet alleen de non-responden ten (geen reactie) maar ook de semi-res- pondenten. Hierbij bleef het verkrijgen van omzetgegevens nóg wel het moei lijkst. Toezeggingen werden vaak wel gedaan, maar die moest men door mid del van volgende telefoontjes ook nog waargemaakt zien te krijgen. Houdt u nu even goed vast; ik citeer nog steeds letterlijk het rapport: Kwestie van praten, bepraten, Ompraten, van' losweken, loswrikken, losbranden. Met succes, althans vergeleken met de vori ge rondes. Door alleen al de 4e ronde werd de respons verhoogd tot 58%. Zo werkt een erkend bureau het C.I.M.K. en de gemeente laat zich door dergelijke enquetes misleiden, waarom? Waar schijnlijk uit zeer oppurfunlsïische" re denen. Het realiseren van een status- centrum (gemeentelijke gebouwen - win kels). Ik krijg sterk de indruk dat alleen een heel klein groepje winkeliers het plan over de streep moet trekken voor de gemeente. De gewone en vooral autoch tone bevolking komt niet aan bod. Het is mijns inziens een jammerlijk feit dat in een gemeente als Soest een kleine groep belanghebbende winkeliers verstedelij king belangrijker achten dan een gezond en rustiger woonklimaat en dan in hun kielzog een college van b. en w. achter zich krijgt uit wel zeer tendensieuze overwegingen. Een enquete? Oké, maar wel een eerlijke graag. Als we de ondernemersenquete 1974 van het C.I.M.K. anders bekijken, namelijk na de 2e ronde (le rappel), iedereen heeft dan de tijd gehad om spontaan te reageren, dan zien we 25% respons. Dit is erg weinig als we daar dan nog aftrekken diegenen die uit zo'n projekt (van pl.m. 45 miljoen) veel geld slepen en dus niet objectief kunnen zijn, en we trekken er verder diegenen af die uit angst (als het centrum er komt zullen ze op hun huidige standplaats zeer waar schijnlijk niet overleven; Soesterbergse- straat - TorenstraatJaftrekken, houden we alleen b. en w. over. Dit is wel zeer onthutsend. Het is nog niet te laat - stop de verstede lijking. Gezond bouwen, gezond leven. Ook blijkt uit het rapport (blz. 28) de grote belangstelling juist van de zijde van de supermarkten. Deze werken branchebedervend en zullen juist de Soester Middenstand de nek omdraaien. Het C.I.M.K. heeft later ook een steekr proefsgewijze enquete onder de inwo ners van Soest gehouden, bij toeval viel ik onder de gelukkigen. Het enquete-for- mulier bevatte alleen vragen zoals: waar koopt u dit, waar koopt u dat. Dit is geen eerlijke enquete, welk ant woord men ook geeft, de betreffende Instanties leiden eruit af dat er een centrum moet komen. Dit is niet juist; daarom graag een objectieve enquete. Dit waren dan wat mededelingen uit de samenleving van een bezorgde Soester. OTTO RIJNTALDER, Saenredamplantsoen 49, Vorige week werd voor de vierde maal bij stralend voorjaarsweer de jaarlijkse sUpjacht gehouden met de meute van de Jachtvereniging Soestdijk. De verzamel plaats van de amazones en ruiters, de meet geheten, was bij de Stoeterij de Birkt. aan de Birkstraat te Soest. In aanwezigheid van de burgemeester, Mevr. J. C. Corver-van Haaften en haar echtgenoot, alsmede één der wethou ders, werd vóór de aanvang naar aloude traditie het glas geheven op de goede afloop van de jacht, waarna in de wei landen naast de Stoeterij de honden wer den vrijgegeven, die er luid blaffend vandoor gingen, gevolgd door de velen te paard. De Jachtvereniging Soestdijk bedrijft één van de oudste vormen van de jacht n.1. de vossenjacht met de honden, welke zich de laatste jaren in Nederland als recreatie-paardensport sterk heeft uitgebreid. fret is in Nederland de meest vreed zame vorm van jagen, aangezien de meute, bestaande uit een 25-tal Engelse honden, foxhounds geheten, in het ter rein een spoor van vossenlucht volgen, wat hiet te voren door de „sliptrekker" is gelegd. Deze vossenlucht wordt verkregen van een tweetal vossen, die voor dit doel bij het verenigings-domicilie op het Landgoed Noordhout te Driebergen wor den gehouden. Zo gauw de honden het spoor te pakken hebben beginnen ze te blaffen en volgen het dan met snelheid over het vooraf bepaalde parcours, waarin al naar gelang de jacht licht of zwaar is. een aantal hindernissen en sloten is opgenomen, die door de volgen de ruiters dienen te worden gesprongen. Iets wat niet altijd lukt! Aan het einde vinden de honden dan als prooi een koeien-pens, die zij verorberen, als ware het de vos zelf. De jacht liep door zeer gevarieerd ter rein, zoals weilanden, bossen en duinen. Hiervoor was de welwillende medewer king verkregen van de gemeente Soest, die veel van dit gebied onder haar be heer heeft, maar ook van particulieren, w.o. de heer Insinger van het Landgoed Meute én jagers van de jachtvereniging Soestdijk tijdens de jaarlijkse slipjacht. Pijnenburg en de agrariërs C. H. Wante naar, J. G. Hilhor8t. A. J. Hilhorst. G. A. Veldhuizen en J. Blom, die hun weilanden voor dit gebeuren hadden opengesteld. Deze traditionele jacht is een echte Soester aangelegenheid. De Jachtver eniging Soestdijk had, als open vereni ging, het paarden-minnend deel der Soester bevolking per krant uitgenodigd als introducé hieraan mee te doen. Velen, ook uit de manege's in deze re gio. hadden hieraan gevolg gegeven, ter wijl anderen van dit kleurrijk schouw spel van rode jassen en hoge hoeden, wat zo uit een oude Engelse jachtprent gestapt zou kunnen zijn, ln het terrein als volger te fiets, of per auto. deze dag erg hebben genoten. Het was een schitterende dag met goed werkende honden en volgende ruiters, die zeer gedisciplineerd hebben gereden. Een reclame voor de ruitersport!

Soester Courant | 1977 | | pagina 7