Van der Huchtschool verwijt gemeente „aarzelen" Onderwijswethouder en commissie eens over compromisvoorstel Illegale bijzetting in graf naast Oude Kerk V er geetachtige vrachtwagenchauffeur richt grote schade aan Staatssecretaris Van Dam's woning doelwit van landelijke demonstraties Gevecht achter de schermen: 2 school-noodlokalen in Overhees: A.s. maandag „Open-Huis" VVD Treinverkeer Baarn-Amersfoort urenlang gestremd CDA ledenvergadering Mevrouw Jalving uit de Wijkraad Donderdag 17 maart 1977 55e jaargang no. 30 5 OESTER B COURANT Abonnement per kwartaal f 5,00. Buiten Soest per kwartaal f 10,-. Verschijnt iedere donderdag UitgaveDrukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratieVan Weedestraat 29, Soest Tel. 14152 - Postgiro 126156 foto Herman van Dam Het bestuur van de Stichting Van der Huchtscholen neemt wethouder Plomp's mededeling aan de onderwijscommissie, dat het bestuur zou „aarzelen met een beslissing" ten aanzien van de Margrietschool in Soest-Zuid, niet in dank af. Volgens de voorzitter van de stichting, dr. E. Bol, is juist het tegendeel waar: het gemeentebestuur laat op zich wachten. De beslissing op een konkreet ver zoek van het stichtingsbestuur, vorig jaar zomer reeds gedaan, is tot op heden uitgebleven. Wethouder Plomp ontkent dat niet. Er waren echter redenen voor, die het Van der Huchtbestuur kent. Een ervan is, dat pas na half december bekend werd, dat geen „verplicht" gebrifik gemaakt zou hoeven te worden, van „boven de markt zwevend, echter ongewenst" personeelsaanbod. Eerst daarna kon verder gewerkt worden en daarbij heeft de gemeente prioriteit gegeven aan de plannen van de vereniging voor openbaar onderwijs. Het stichtingsbestuur diende vorig jaar Huchtonderwijs te brengen èn de óók te zomer een officieel verzoek in bij de gemeente in de wijk Soest-Zuid met Van der Huchtonderwijs te mogen star ten. Reden daarvan was de bekendheid met de problemen rond de openbare Margrietschool, waarvan sluiting en op heffing zo goed als vaststond. Daarbii kwam het reeds lang bestaande' verzoek uit de wijk, om er het Van der voorziene problemen rond de scholen in Overhees. Er zouden lokalen bij moeten komen om het vierde leerjaar te kunnen opvangen. „Van der Hucht". zo redeneerde het be stuur, „is de kleinste „zuil" en het is onzinnig een school te gaan bouwen, als er op korte termijn elders in de ge meente een leeg gebouw komt. Bij ons ligt het verzoek om in Soest-Zuid een school te beginnen; laten we het dan nu doen, dan besparen wij de gemeente aan zienlijke uitgaven". Het verzoek werd ingediend. „Een concreet verzoek", zegt de heer Bol, zij het dat er via gesprek ken, nog het een en ander geregeld diende te worden. De gemeente nam evenwel geen beslissing omdat het open baar onderwijs toen nog niet definitief gestaakt was. Wethouder Plomp zegt evenwel, dat ook het (ongewenste) personeelsaanbod een rol speelde; zowel voor het Van der Huchtonderwijs, als voor de Vereniging Openbaar Onderwijs, dat ook toen al zich voornam pogingen in het werk te stellen het openbaar onderwijs in de wijk Soest-Zuid terug te brengen. Eerst half december kwam van het mi nisterie het bericht dat van dat perso neelsaanbod voorlopig (tot l-l-'78) geen gebruik gemaakt behoefde te worden. Pas daarna kon ieder effectief aan de De meerderheid van de onderwijscommissie en wethouder Plomp zijn tot een com promis gekomen ten aanzien van de bouw van school-noodlokalen in de wijk Over hees. Het worden er geen vier, zoals het college voorstelde, maar twee, terwijl dan de beide gemeenschapsruimten in de bestaande gedurende een jaar gebruikt zullen worden als leslokalen. In de uitvoeringe discussie die dit besluit vooraf ging werd nauwelijks rekening gehouden met de standpunten van de betrokken school hoofden; slechts op het allerlaatst werd gezegd dat bekeken moest worden of de hoofden daar vrede mee hadden. Na een aanvankelijk bijna unaniem ver zet tegen het college-voorstel tóch maar vier noodlokalen te bouwen, werd het compromis-voorstel van commissielid mevrouw E. Korthuis-Elion (VVD) als een „redelijke tussenoplossing" in over weging genomen. Mevrouw Oranje (WD) en ook de heer Goote (PvdA) behielden wel hun stem nog voor, maar' de overige vier, inclusief mevrouw Korthuis, veronderstelden dat er toch niets anders opzat. De wethouder van zijn kant maakte evenwel ook een pas op de plaats, omdat hij het compromis nog aan B. en W. moest voorleggen. Hij zelf zag er de redelijkheid wel van in. Eerder had hij betoogd, dat de bouw van de vier lokalen de enige oplossing was, omdat „Den Haag" vermoedelijk geen toestemming zou geven voor een geheel nieuwe school. Plomp dacht, dat hij niet het daarvoor benodigde harde cijfermateriaal kon leveren. Bovendien zat men met de onzekerheid wat de Van der Huchtschool ging doen; zou men alsnog willen verhuizen, als dat kon, naar Soest-Zuid. Commissielid mevrouw Greefhorst (CDA) verwees die gedachte naar het land der fabelen. Zij was opgebeld door een lid van de oudercommissie van de Van der Huchtschool en van haar had zij gehoord dat van verhuizing geen sprake zou zijn. Wethouder Plomp legde deze mede deling naast zich neer; hij kon alleen onderhandelen met het bestuur van de Van der Huchtscholen, niet met de oudercommissie, zodat het verzoek voor hem nog bestond. Met de heer Goote (PvdA) vroeg me vrouw Oranje (VVD) zich overigens af, of het vertrek van de Van der Hucht school uit Overhees wel ruimte zou ge ven. Mevrouw Oranje merkte verder op, dat met respect voor alle argumenten van de wethouder, de onzekerheid bij haar groter geworden was. Goote informeerde naar de verschillen in exploitatielasten bij noodlokalen en bij een permanente school. Hoe zat het overigens met de plannen tot bebouwing van Overhees 3 en 4, wilde hij weten. Zat daar enig schot in, dan was de bouw van een permanente school toch voorde liger. Goote vond tenslotte dat de wet houder weer rijkelijk laat met het voor stel voor opvang van de leerlingen ge komen was. Dat bestreed de wethouder. Met de bouw van de noodlokalen poogden men een piek in de aanmelding van leer lingen op te vangen, terwijl aan de an dere kant nog niets bekend was van bijvoorbeeld de gezinssamenstelling in Overhees 2, laat staan van 3 en 4. Bovendien moest men mee laten tellen, dat de kosten van nieuwbouw veel hoger waren, dan die van noodlokalen. Uiter aard wilde ook het college liever nieuw bouw, maar die moest toch wel samen vallen met de verdere uitbreiding van Overhees. Commissielid Visser opperde nog eens dat er volgend jaar opnieuw vier nood lokalen gebouwd zouden moeten worden en Menne (CDA) vond dat men „trouw" moest blijven aan het raamstruktuur- plan, waar uit gegaan werd van de be bouwing van Overhees 3 en 4. De vier scholen zouden daarom nodig zijn en waarom dan nu niet de derde gebouwd. Tenslotte kwam mevrouw Korthuis met haar tussenoplossing. Naast de bouw van twee noodlokalen, zal direct de procedure in gang gezet worden om een permanente school te bouwen, terwijl het volgend schoolseizoen twee vierde klassen van de vier „zuilen" die in Over hees een „school" hebben in de gemeen schapsruimten zullen worden gehuis vest. Mevrouw Oranje en de heer Goote behielden hun stem voor. Vanavond in de Raad valt de beslissing. slag. Het gemeentebestuur informeerde toen, schriftelijk, bij het Van der Hucht bestuur, of het in de zomer gedane ver zoek, nog van kracht was. Zo ja, dan wilde de gemeente graag een maand uitstel om de Vereniging voor Openbaar Onderwijs (VOO) de gelegenheid te ge ven de voorgenomen aktie uit te voeren. Het ging daarbij om het inzamelen van 75 handtekeningen van ouders. Het Van der Huchtbestuur deelde schrif telijk mee, dat het met dit uitstel niet blij was, maar dat men er wel begrip voor opbracht. Het verzoek om de school te mogen starten bleef gehandhaafd. De data kloppen niet precies: Van der Huclit spreekt van een brief van 23 november en zijn antwoord van 6 december. Op 1 februari hoorde het stichtingsbe stuur echter niets en toen bleek dat de gemeente er „zonder overleg" nog maar een maand had bijgedaan. Wethouder Plomp: „Die maand had het VOO beslist nodig". Dat nu is het Stichtingsbestuur teveel geworden en met een brief van 23 februari werd de gemeente meegedeeld, dat men graag vóór 1 maart een defini tief antwoord wilde hebben, omdat men het onverantwbord vond de (Van der Hucht) ouders langer in het ongewisse te laten. Met de ouders in Overhees was in de 'voorbije maanden alles doorgespro ken en de ouders gingen akkoord met de visie van het bestuur. Het Stichtingsbestuur stelde 6 december al voor, via pers en het gemeentelijk voorlichtingsblad, de stand van zaken aan alle ouders (openbaar en Van der Hucht) bekend te maken, maar het ge meentebestuur ging daar niet op in met het oog op de nog te voeren handteke- ningenaktie in Soest-Zuid. De secretaris van het Stichtingsbestuur stelt ook, dat de stichting als zodanig niets te maken heeft of gehad heeft met het „boven de markt zwevende perso neelsaanbod". De stichting is in het be noemen van personeel autonoom. 1 maart ging evenwel voorbij en 10 maart zegt de wethouder in de onderwijscom missie dat hij niet met de oudercommis sie van Vkn der Hucht in Overhees wil praten, maar dat zijn onderhandelings partner het „stichtingsbestuur" is. De mededeling van commissielid mevrouw Greefhorst, dat Van der Hucht van de Margrietschool afziet een bericht dat zij telefonisch van mevr. Bous, secre taresse van de oudercommissie Van der Hucht-Overhees heeft ontvangen) legt de wethouder daarom naast zich neer. Hij wacht nog steeds op officieel bericht. Maandagmiddag vertelt onderwijscom missielid mevrouw Oranje, dat zij in het geheel niet op de hoogte is van de brief wisseling tussen Van der Hucht en de ge meente. Dinsdag horen wij op de afde ling onderwijs van de gemeente dat het VOO in totaal 20 handtekeningen heeft weten te verzamelen, te weinig derhalve. Vanavond beslist de raad over de bouw van vier noodlokalen, die er misschien twee zullen worden èn de Margrietschool staat dan zeker een jaar leeg, want Van der Hucht wil nog wel eens over Van der Huchtonderwijs in Soest-Zuid praten, maar dan vanuit een ander perspec tief; niet Overhees naar Soest-Zuid, maar mogelijk een dèrde Van der Huchtschool in Soest. A.s. maandag wordt het maandelijkse „Open Huis" van de gemeenteraads fractie van de WD gehouden in de woning van mevr. Alting, Vredehofstr. 12. Ieder die iets over of voor het bestuur van de gemeente Soest op zijn hart heeft is welkom. Er zijn nogal wat zaken die ons Soesters bezighouden, zoals het lang zamerhand toch weer duidelijk omstre den Centrumplan en zo wat sportproble- men. Men kan daar bijvoorbeeld met de WD-fractieleden over praten. Vanaf 20.00 uur is men welkom. een spreekkoor duidelijk gemaakt wat men van de staatssecretaris dacht. De overigens weinig originele tekst was: „Een, twee, drie, vier, vijf, zes, zeven, acht - gooi Van Dam maar in de gracht! De meegevoerde borden lieten ook niets aan duidelijkheid te wensen over, zoals bijvoorbeeld: „Huren bevriezen of stem men verliezen". De heer Van Dam was evenwel niet aan wezig, maar zijn echtgenote nam de honneurs waar. Vriendelijk stond zij de leiders van deze demonstraties te woord en zij nam ook de meegebrachte hand tekeningen in ontvangst. Haar mede werking ging zelfs zover, dat zij naar Hilversum opbelde, waar haar man in Vara's „Rooie Haan" vertoefde. Zij kreeg het voor elkaar dat de Katten burgers daar toegelaten zouden worden en toen keerde de rust. op de anders zo stille laan, spoedig weer. Overigens vertelde een van de organi satoren dat de voorbereiding nogal wat tijd in beslag genomen had. Men beschikte over een foto van het huis van de heer Van Dam en daar had men mee door Soest gezworven tot men uiteindelijk op de Anna Paulownalaan terecht kwam. Men was bang, dat wan neer te nadrukkelijk naar het huis van de staatssecretaris gevraagd had, de politie mogelijk een spaak in het wiel gestoken had. Blij en verbaasd was men, dat de Soester politie helemaal niet aan wezig was. Tenminste dat dacht men, want het verhaal werd in geuren en kleuren aan een allervriendelijkste Soester rechercheur „in burger" ver teld. De Kattenburger gaf zelfs vol komen spontaan zijn naam en adres op. Vorige week donderdag heeft op het kerkhof naast de Oude Kerk aan de Toren straat een bijzetting in een grafkelder plaatsgevonden, waarvoor de overheid geen toestemming had verleend. Tijdens een korte plechtigheid, die voorgegaan werd door een r.k. priester werd in het sinds 1912 niet meer geopende graf, het stoffelijk overschot begraven van de in Hilversum op 93-jarige leeftijd overleden baronesse C. H. Snouckart van Schauburg. Zij was gehuwd geweest met baron Rittert van Hoogland. „Naar het oordeel van de gemeente", zo deelde het bureau voorlichting ons mee, „mag er vanaf 1947 niet meer be graven worden bij de Oude Kerk. Er is daarom een proces-verbaal van de bevin dingen naar de hoofdofficier van justi tie gegaan en deze gaat zich erover beraden". De mededeling staat in schrille tegenstelling tot de kennis van de Kerkvoogdij van de Oude Kerk. De secretaris, de heer <7. Stam weet dat in 1966 de familie Snouck art, zich tot de Kerkvoogdij richtte met het verzoek het familiegraf, waar nog een plaats open zou zijn, t.z.t. te mogen gebruiken. Informatie bij de gemeente bracht toen „niet" aan het licht dat het kerkhof ge sloten zou zijn. Men wist er daar niets vanaf; kon er geen enkel gegeven over vinden, net zo min als bij de provincie. De toenmalige secretaris van de Kerk voogdij, deelde, na onderzoek van de staat van de grafkelder, mee, dat er inderdaad nog één bijzetting kon plaats vinden. Dat dat eerst in 1977 zou gebeu ren, heeft men toen uiteraard niet kun nen voorzien. Dat neemt overigens niet weg, dat naar de mening van de Kerk voogdij, niets illegaals gebeurd is. Men kan volgens de heer Stam, nu ach teraf slechts constateren, dat de gemeen te in 1966, mogelijk een eerder genomen beslissing over het hoofd gezien heeft. In goede gemoede wordt dan ook de be slissing van justitie afgewacht. A.s. maandagavond, aanvang acht uur, houdt het CDA-Soest en ledenvergade ring in gebouw De Open Hof aan de Dalweg, hoek Veenbesstraat. Op deze avond zullen o.a. de activiteiten voor de komende kamerverkiezingen van 25 mei worden besproken. Ook zal de verkiezing van rechtstreekse leden in het CDA-be- stuur Soest aan de orde komen. De vergadering is alleen voor leden toe gankelijk. Afgelopen zaterdag was de eerste de monstratie. Zo'n 150 Kattenburgers werden vanuit Amsterdam met drie autobussen aangevoerd. Op de Anna Paulownalaan werd gestopt en verlieten alle demonstranten de bussen. Voor de woning van de heer Van Dam werd met Het graf met daarop nog de bloemen van de nabestaanden. Het nog niet zo lang geleden voor de PvdA benoemde Wijkraadslid, mevrouw A. J. Jalving-Koetzier, heeft het college van burgemeester en wethouders ver zocht haar ontslag te verlenen. Als alle plannetjes die zo links en rechts in het land gemaakt zijn, uitgevoerd wor den (en ook kunnen worden), dan wacht Soest de komende zaterdagen een opeen volging van protest-demonstraties. Dat worden demonstraties van Nederlanders, die het niet met de huurprijzen-poli tiek van de in onze gemeente wonende staatssecretaris van Volkshuisvesting, Marcel van Dam eens zijn. Bijzonder snel werd met de herstelwerkzaamheden begonnen. Op de wagon een spoorwegman die de draden verwijdertterwijl de passagiers vanuit de trein toekijken. De 50-jarige in dienst van de gemeente zijnde vrachtwagenchauffeur II. J. van der Z. heeft door simpele vergeetachtig heid grote materiële schade aangericht aan de bedrading van de PUEM nabij de Grote Melm èn aan de bovenleiding van de NS op het baanvak Baarn-Amersfoort. Personeel van de PUEM herstelde de schade aan de electriciteitsdraden zo snel, dat er bij de boerderijen aan do Grote Melm geen nadelige gevolgen wa ren door het uitvallen van de stroom. Ook de spoorwegen slaagden er na enke le uren reeds in een baanvak open te stellen vooreen pendeldienst. Voor het zover was, werden de reizigers tussen Amersfoort en Baarn met bussen vervoerd. Van der Z. reed maandagmiddag met zijn lege vrachtwagen vanaf het Brem eentje de A. P. Hilhorstweg op. Op het Bremeentje loste hij zand e.d., nodig voor herstelwerkzaamheden. Om de laad bak in schuine stand te krijgen, moest de op de wagen gemonteerde grijper omhoog gebracht worden. Na lossing zette Van der Z. de laadbak weer in horizontale stand, maar hij vergat de grijper. Bij de Grote Melmweg sneuvelden daar door de bovengrondse PUEM-leidingen; Van der Z. merkte niets en reed door. Op de overweg in de Eemweg, begreep hij dat er iets mis was, toen de voor wielen van zijn vrachtwagen plots om hoog kwamen. De grijper zat aan de draden vast, zoals Van der Z. door de achterruit zag. Op dat moment naderde in de verte een trein en Van der Z. klom uit zijn cabine om de grijper te laten zakken. Zonder het te weten, had hij bijzonder veel geluk, dat hij niet op de spoorbaan ging staan. Doordat hij op de wagen bleef, voorkwamen de rubber banden zijn electrocutie. Hij liet de grij per zakken en was op tijd weg, voor de naderende trein. De bovenleiding was evenwel stuk en de trein nam de loshangende draden mee, waardoor de uiteindelijke beschadiging een lengte van 1000 meter besloeg, toen de machinist de trein tot stilstand had gebracht. Van der Z. was intussen weg gereden naar de Veldweg om nieuw materiaal te halen voor het Bremeentje. Op aanraden van zijn directe chef ging hij toch eerst even langs het politiebu reau om het gebeuren te vertellen. De herstelwerkzaamheden kwamen zeer snel op gang. Uitzonderlijke pechvogels waren evenwel de passagiers in de tot stilstand gebrachte trein. Vijf kwartier duurde het voor hun trein naar Amers foort gesleept werd. Om ongeveer half drie vond het ongeluk plaats; omstreeks vijf uur kon weer van één baanvak gebruik gemaakt worden en om tien uur 's avonds werd de dienst weer normaal uitgevoerd.

Soester Courant | 1977 | | pagina 1