fmc==='m\ De Spiekersjop 50 jaar geleden in Soest Grote belangstelling bij opening nieuwe zaak firma Gerritse Lambertus van de Kooy exposeert eigentijdse ikonen Progressief Soest bezorgd over inspraak centrumplan en verder... Geen fietspad door de Vlasakkers Reuma-kollekte van 14 tot 20 maart Verlenging vóórverkoop abonnementen zwembad Groot succes voor „Soester Applaus" Heb je nog geen leuke blouse kunnen vinden? Bij ons te kust en te keur Al vanaf 24.50 DE „TOPPERS" UIT ONZE V00RJAARS VOORDEELAANBIEDING TOT WOENSDAG 23 MAART Van Goor's reisgidsen per deel van 4.50 voor 1.25 De ontdekking der natuur van 72.00 voor 29.50 rv ontdekking Ier natl,ur uw icob boekhandel Soesferbergsestraat 53 Tel. 12419 TIP VAN DE WEEK Alle spijkerjurken 50,— 18 Maart 1927 Soester Courant van donderdag 17 maart 1977 Grote belangstelling bestond er vorige week voor de opening van de nieuwe zaak aan de Steenhoffstraat van de firma Gerritse „C.V.-Sanitair". Die belangstelling was ook weer niet zó verwonderlijk, want de firma Gerritse was al in Soest gevestigd, zij het dat een winkel ontbrak. Daarin is nu voorzien. De tot voor kort in Zeist wonende heer J. Gerritse (52) van het gelijknamige Installatiebureau werkte al jaren „van uit" Soest waar de werkplaats geves tigd is. Dat is dan ook een van de re denen, waarom zijn uit twaalf man be staand personeel geheel in Soest woon achtig is. De binding met Soest was dus dermate groot, dat de opening van een zaak hier wel erg dtiidelijk in de ster ren geschrevenstond. Het pand aan de Steenhoffstraat, hoek Kruisweg bood bovendien voldoende ruim te om er ook de werkplaats in onder te brengen. Zodoende is een optimale situatie verkregen, waar de inwoners van Soest hun voordeel mee kunnen doen. „C.V. en Sanitair" staat er boven de zaak en dat omvat alles op dat gebied: complete aanleg (en ook advies) van centrale verwarmingsinstallatie en alle werkzaamheden op het gebied van sani tair; het volledige loodgieterswerk. Ui teraard niet alleen voor nieuwbouw, maar ook voor bestaande woningen. Het assor timent in de winkel is afgestemd op de „doe-het-zelver"; de kleine en de grote. De eerste kan er terecht voor alle moge lijke zaken als spiegels, medicijnkastjes, toiletzittingen, gereedschap, vulmiddelen, lijmen en kitten; de wat verder gevor derde doe-het-zelver voor ligbaden, was tafelcombinaties e.d. en de volslagen doe-het-zelver voor complete bouwpak ketten voor c.v., airconditioning, riole ring, dakbedekking enz.alles op het ge bied van sanitair en centrale verwar ming. Wat een bezoek aan deze winkel bijzon der aantrekkelijk maakt is natuurlijk de vriendelijke ontvangst door de bedrijfs leider de heer H. Pieters, maar bovenal zijn deskundig advies. Daar staat een veeljarige ervaring achter. Voor deze zaak geldt daarom het aloude slagzinne tje ,Koop toch elders niet. wat uw eigen plaats u biedt". Het is werkelijk heel frappant wat men er allemaal heeft en waar men u mee van dienst kan zijn. Rest nog te zeggen dat aannemer T. Spelt het interieur op verbluffend mooie wijze aanpaste aan het nieuwe doel en dat de vorige „bewoner", de firma Schalk wijk, onovertroffen assistentie verleende bij de aanleg van nieuwe electrische voorzieningen. foto Herman van Dam Doorkijkje in de nieuwe zaak van de firma Gerritse aan de Steenhoffstraat. Deze week tot en met 20 maart, staat het gehele land in het teken van de lande lijke kollekte voor reumabestrijding. Huis aan huis zijn zakjes bezorgd, die later door „kollektanten met bus" wor den opgehaald. Zij kunnen en moeten zich desgevraagd legitimeren. Een vriendelijk woord tegen deze „vrijwilli gers", die bezig zijn met een werkje waar u mogelijk ooit, en hopenlijk nooit, van moet profiteren, is wel op zijn plaats. Ontmoet u geen kollektant? Het ■gironummer van het nationaal Reuma fonds te 's-Gravenhage is 324. Helpt u mee? De stichting zwembaden heeft besloten dat men nog tot 1 april de gelegenheid heeft in de voorverkoop een goedkoper zwemabonnement te kopen. Hiervoor kan men terecht bij de Sportstichting, Steenhoffstraat 6. InR.K. kerk Soest-Zuid: De Soester kunstschilder Lambertus van de Kooy, exposeert a.s. zondag 20 maart in de R.K. kerk van de H. Familie aan de Willibrordusstraat een groot aantal (29 stuks) door hem vervaardigde eigentijdse ikonen. Vanaf twee uur 's middags zal Van de Kooy in de kerk aanwezig zijn, om de afgebeelde voorstellingen nader toe te lichten. Ikonen zijn bekend uit de Oost-Europese kunstwereld. Het zijn op houtpaneeltjes in olieverf geschilderde, hoofdzakelijk religieuze voorstellingen. Een kenmerk is de helderheid van kleur, die evenwel dikwijls verloren gegaan is door het „gebruik" en met name door de kaar- senwalm in kerkgebouwen. Ook het merendeel van het werk van Van de Kooy is op de religie afgestemd. Zo exposeert hij de wonderbare brood vermenigvuldiging; de wonderbare vis vangst; een aantal madonna's; de ver loren zoon; de goede herder en Sint Joris en de draak. Hij noemt zich „een oprechte amateur", exposeerde evenwel meerdere keren, ook in Artishock en kreeg onveranderd steeds goede recensies. Hij is als „ama teur" wel geëvolueerd. Drie jaar gele den was hij doende met, zoals hij het noemt, „materie-schilderijen"; werken in reliëf. Ze vielen op door originaliteit. Nu heeft hij dan het wat subtielere werk onder handen, waarin hij een bijzondere fijnheid weet te leggen. Het is de moeite waard zondagmiddag even te gaan kij ken. In totaal worden 29 ikonen geëx poseerd; voor een deskundige belichting van de kunststukjes is gezorgd. Toch maar mooi g| éénvande weinigen die STEREO draait Granny's Mobiele gg Discotheek yft tel.:02155 - 12938 fl Toneel: In de geheel uitverkochte zaal van ge bouw „De Rank" werd vorige week het blijspel „Babysit" gespeeld. Toos Slagt, die met Leo Pappot het leeuwenaandeel in dit toneelstuk had, speelde haar rol als „baby" op geloof waardige en charmante wijze, hoewel haar rolkennis helaas soms domineerde boven de vertolking. De uitbeelding van de „Babysit" door Leo Pappot was overtuigend en werd door hem op een vlotte manier gebracht. Mia Kraal en David Hartsteen als de ouders van de „Baby" vormden een rustig maar goed gespeeld duo en. pasten geheel in het welverzorgde decor, dat hun zitkamer ensceneerde. Het frivole vrouwtje Jayne werd door Inge Bree- vaart met verve gespeeld in de kleding, die goed paste bij haar type. Vooral op die momenten, waarop zij zich kwaad maakte, was zij op haar best. Niet alleen de inhoud, maar speciaal de komische karakterfiguren bleken bij het publiek in goede smaak te vallen: Bob Jochemsen als de hypochonder Patrick en Lusan Butzelaar als de telefoonmonteur, kre gen een open doekje. Dit stimuleerde de overige spelenden extra, waardoor het publiek hen allen na afloop beloonde met een staande ovatie. Een bloemenhulde was dan ook we) verdiend. In besloten kring werd door de souffleuse Margaret Dokter namens alle medespelenden aan de regisseusse Mar- ja Krudde als dank een paar boekwerken en bloemen overhandigd. Meldden we op 3 maart nog, dat de vereniging te weinig leden telde, inmid dels hebben zich reeds enige nieuwe kandidaten opgegeven, zodat met opti misme het volgend seizoen kan worden ingegaan. Al met al kan de toneelvereni ging „Soester Applaus" terugzien op een zeer geslaagde avond. (Steenhoffstraat 66) waar Japie buiten hangt In een brief aan de raad en het college van burgemeester en wethouders spreekt het bestuur van de politieke combinatie van D'66 en de PPR, Progressief Soest, zijn bezorgdheid uit over de gang van zaken bij de inspraakprocedure voor het centrumplan. Het gaat daarbij niet om de inhoud van het plan, maar wel over het feit dat het conceptbestemmingsplan al is gepubliceerd, terwijl het ontwikkelingsplan nog niet door de raad is vastgesteld. Naar dc mening van P.S. zal juist de publicatie van het centrumplan de beraadslagingen en besluiten op 2 juni, wanneer het ont wikkelingsplan moet worden vastgesteld, beïnvloeden. Namens Progressief Soest schrijft secretaris J. Uit den Bogaard, dat het weliswaar niet gebruikelijk is dat een in de raad vertegenwoordigde politieke groepering via een open brief ingaat op de behandeling van onderwerpen, die nog in de raad aan de orde gesteld moe ten worden, „maar", zegt hij, „deze stap vloeit voort uit onze angst voor een be-< paalde beperking van het kader van de inspraak zelf". Ondanks dat de raad volstaan heeft (in het raamstructuurplanmet een globale plaatsaanduiding voor het cen trum, zegt de voorzitter van de raad „dat de insprekers alles mogen voor stellen, maar dat ze de grenzen van het geplande centrum niet mogen aan tasten". Het bestuur van P.S. vindt dit be treurenswaardig, enerzijds omdat de meningsvorming op een onjuiste wijze wordt beïnvloed en anderzijds omdat het opstellen van alternatieve plannen en ook het concept-bestemmingsplan „centrumweg" bemoeilijkt. Dit laatste vooral omdat het tracé van die weg nog geenszins definitief vaststaat. Betreurd wordt ook dat er twee af zonderlijke bestemmingsplannen zijn opgesteld, omdat een juiste afweging van de invloeden van beide plannen op elkaar, niet eenvoudig wordt. Naar de mening van P.S. wordt de indruk gewekt dat voorrang wordt gegeven aan het realiseren van de centrale voor zieningen inclusief de winkels, boven de oplossing van het verkeersvraagstuk. Gehoopt wordt dat die indruk onjuist is Verzocht wordt ten behoeve van de in spraak en het verkeersprobleem: a. de grenzen van het centrum, in ieder ge val het noordelijk gedeelte, niet als „hard" te beschouwen en b. een afstem ming op elkaar van de inspraakpro- dures voor centrum en centrumweg, terzake van de verkeersproblematiek, te bevorderen. Gewezen wordt er tenslotte op. dat toch onrecht gedaan wordt aan allen die momenteel nog steeds bezig zijn met de inspraakprocedure van het ontwik kelingsplan, omdat dit plan „moet die nen als uitgangspunt voor alle nieuwe bestemmingsplannen" Bekende serie praktische gidsen in zakformaat met zeer veel illustraties, kaartjes en plattegronden. Zolang de voorraad strekt zijn verkrijgbaar: Maflorca, Ibiza, Menorca Zuid-Spanje /Costa Brava, Barcelona, Costa Dorada Atlantische Kust en Middellandse Zee-West Italiaanse Riviera Joegoslavische kust en eilanden. Aan de hand van kostelijk illustratiemateriaal uit historische bronnen, vertelt Albert Bettex de geschiedenis van duizenden jaren natuuronderzoek op een wijze die even boeiend als verantwoord is. Luxe gebonden uitgave, 380 blz, 482 afbeeldingen in kleuren en zwart/wit. nog tientallen boeken over de meest uiteenlopende onderwerpen, zoals o.a. beeldhouwkunst, rembrandt, oude kaarten, lapland, popsterren, israel, kleurkanaries, koken, conny stuart, willy corsari, spaanse schilderkunst, kunsten anarchie, vrouwelijke seksualiteit, milieubeheer, kerk in onze tijd, spaans op reis, strips, gauguin, tegelboek, het schip, katten, vogels, paarden, honden, darwin, enz., maar- van sommige titels is de voorraad beperkt, dus wie het eerst komt... Het fietspad door de Vlasakkers, waar in de boscommissie om gevraagd was, zal er wel niet komen, omdat de gebruiksmogelijkheden ervan te beperkt zijn. Het publiek kan er immers alleen op zaterdag en zondag gebruik van maken, als tenminste het militaire oefenterrein, dat op doordeweekse dagen is afgesloten voor het publiek, dan ook niet in gebruik is bij defensie. Afgezien daarvan is het nog de vraag of defensie wel medewerking zou verlenen aan de aanleg van het fietspad. Door deze beperking en onzekerheid was de animo bij de boscommissie tot de aanleg van het fietspad niet zo groot meer. Dit bleek gisteravond, toen de boscom missie voor het eerst in het openbaar en in de nieuwe samenstelling vergaderde. Dus met twee niet-raadsleden als lid, de heren P. J. van den Breemer en'C. van der Schoor. Voorzitter wethouder D. Hoekstra installeerde hen aan het begin van de bijeenkomst en wees daarbij op de belangrijke taak van de boscommis sie, vooral nu de gemeente met ingang van 1 januari 1978 met medewerking van Staatsbosbeheer de bossen zelf gaat beheren in plaats van de Heidemij. Momenteel wordt gewerkt aan het op stellen van een beheersplan voor tien jaar. Geen bezwaar had de commissie tegen de aanleg van een - zij het voorlopig - natuurpad door het Instituut voor Na tuurbeschermingseducatie. Het voorlo pige karakter van het pad is een gevolg van het feit, dat het beheersplan voor de gemeentelijke bossen nog niet klaar is. Het pad zal door de bossen achter Zonnegloren lopen; start- en eindpunt is station Soestduinen. Het IVN zal zelf een brochure samenstellen met gegevens over wat de wandelaar op zijn route tegenkomt. Op voorstel van mevrouw A. van Gelder (PvdA) zal het IVN ge vraagd worden, tussentijds een rapport je uit te brengen over de ervaringen met het natuurpad, dat voorlopig voor twee jaar wordt uitgezet. Wethouder Hoekstra toonde zich tevre den over de voortvarendheid waarmee Staatsbosbeheer tot nu toe heeft gewerkt aan het opstellen van het beheersplan voor de gemeentelijke bossen. Staats bosbeheer is nu met het veldwerk klaar, zo deelde de heer A. van de Broek, hoofd van de gemeentelijke plantsoenendienst, mee en het ziet er dan ook naar uit, dat het beheersplan nog dit jaar aan de raad kan worden aangeboden. De boscommissie had er geen bezwaar tegen, dat het vorig jaar door de raad beschikbaar gestelde bedrag van 57.200 gulden voor het bestrijden van de bos- pest nu inderdaad wordt besteed. De raad had er destijds de voorwaarde aan verbonden, dat het alleen uitgegeven mocht worden indien de werkzaamheden voor subsidie in aanmerking zouden komen. Daarom was de prunusbestrij- ding aangemeld als werkloosheidspro ject. Nu het ernaar uitziet, dat er geen subsidie wordt verstrekt, temeer daar in de provincie Utrecht de hele subsidie in het kader van de werkloosheidsbestrij ding op de tocht staat, aldus wethouder Hoekstra, is het gemeentebestuur van mening, dat het destijds beschikbaar gestelde krediet dan maar in zijn geheel gebruikt moet worden. De commissie ging hiermee akkoord. Ze drong zelfs aan op spoed met het bestrijden van de bospest, omdat het anders eigenlijk al te laat is. De heer Van de Broek onderstreepte dit. De commissieleden kozen voor bestrijdings- methodes, waaraan de minste milieube zwaren verbonden zijn: het afzagen van bomen en zware struiken en de stobben behandelen met een chemisch middel, en het uittrekken van de jonge, her en der verspreid staande vogelkersen. Mevrouw Van Gelder wees erop, dat het voorgestelde chemische middel in Zwe den is verboden. Er zijn in ons land Kamervragen over gesteld en zij wilde het antwoord hierop afwachten voordat een beslissing genomen zou worden over het al dan niet gebruiken ervan. Zij was er erg huiverig voor, omdat zij te weinig gegevens had over de consequenties. De heer R. van Logtenstein (CDA) vond echter de kwaal erger dan het middel. Het werd al gezegd: het songfestival is een mallemolen, daarmee heeft Heddy L ester dus al gewonnen. René doet mal mee Waar het chemisch bestrijdingsmiddel (dat op de stronken wordt gesmeerd waar door de wortels afsterven) zeer beperkt wordt gebruikt, had hij er geen bezwaar tegen. De heer Van de Broek wees nog eens uitdrukkelijk op het beperkte ge bruik. „Ik ben zelf ook een zeer gema tigd voorstander van het gebruik van chemische middelen. Als je dat dan toepast, wordt je zo gauw als gifmenger gezien", zei hij. Mevrouw Van Gelder ging tenslotte akkoord, al behield zij haar stem voor wat betreft een eventuele chemische bespuiting van bermen van bospaden. De „villa" Braamhage: ze stond op de plaats waar het gelijknamige bejaardencentrum gebouwd werd twintig jaar geleden. Er was een prachtige voortuin met mooie bomen, waarvan er nog een aantal staat. STATENVERKIEZINGEN: Daar zijn groote be langen mede gemoeid. Te Wapen. Met gelaten heid ondergaan de kiezer in onze dagen de mede- deelingen omtrent de komende verkiezingen voor de Provinciale Staten. Verschillende redenen zijn daarvoor misschien aan te voeren. Maar geen is geldig. Dit al bij voorbaat. Weten de kiezers wat hier op 't spel staat? Begrijpen onze christen men- schen, dat er hooge belangen in 't geding zijn? We willen ze even noemen. De Provinciale Staten kiezen de Eerste Kamerleden. Van alle kanten worden vliegers opgelaten om een zoogenaamd demo cratisch ministerie te krijgen. Mocht er zoo iets komen, dan zal straks, als onze menschen op hun post zijn, de rechtsche Eerste Kamer veel kwaad kunnen keeren. dat door zoo'n kabinet wordt voor gesteld. 't Is ook nog mogelijk, dat de coalitie her steld wordt. Maar als onze menschen nu hun plicht niet doen en rechtsche leden kiezen voor de Pro vinciale Staten, dan zal straks het coalitie-cabinet met lamheid geslagen zijn, omdat een linksche Eerste Kamer het coalitie-ministerie in den weg treedt. En dan zullen de vrijzinnigen van alle gading weer juichen over de politieke machteloosheid van een Christelijk Ministerie. En 't is ook niet uitge sloten, dat een politiek kleurloos kabinet nog langen tijd het bewind blijft voeren. Dan is het eveneens van belang, hoe de Eerste Kamer reageert op de wetsvoorstellen, welke de Tweede Kamer pas- seeren. Daarom „Te Wapen". INTIEME KUNSTAVOND VAN MEVROUW MARGUERITA VAN HENGEL-COUPERUS: 22 Maart a.s. hoopt in de Rembrandtzaal Mevrouw v. Hengel-Couperus te komen zingen. Deze zangeres is de laatste jaren op vele plaatsen opgetreden met zeer groot succes, dat zij bereikt door haar orginineele frischheid en door het samenstellen van haar pro gramma. Op haar repertoire staan o.a. Oud-Neder- landsche en Duitsche volksliederen. Oud-Fransche minneliedjes uit de 18e eeuw, Bretonsche en Nor- mandische liederen. AI deze liederen worden gezon gen in de fraaie costuums van land en eeuw. Het beloofd een avond van echt kunstgenot te worden. Wij hopen dat deze Nederlandsche „Yvette Guil- bert'in Soest een dankbaar gehoor zal vinden. NED. CHRISTEN-VROUWENBOND. Naar wij ver nemen zal op Maandag 29 Maart a.s. een propa- gande-avond gehouden worden van de Ned. Chris ten-Vrouwenbond, waar Mr. Frida Katz, lid der Tweede Kamer zal spreken. OPRICHTING KINDERKOOR: Blijkens adver tentie in dit blad, heeft het Bestuur van „Apollo" het plan opgevat, om een kinderkoor op te richten. Gezien de groote behoefte, welke in Soest gevoeld wordt voor een zoodanig koor. twijfelen wij niet, of deze plannen moeten met een gunstigen uitslag worden bekroond. Kinderen in der leeftijd van 8 tot 14 jaar kunnen zich a.s. Donderdag, nam. 5 uur, opgeven in het gebouw „Religie en Kunst". NIEUW RIJWIELPAD: Door de vereeniging tot aanleg van rijwielpaden U.M.O. is een zeer mooi rijwielpad aangelegd door het schitterende bosch bij Birkhoven. Het pad begint aan den Soesterweg bij het sportterrein (Hotel Birkhoven) en eindigt bij 't Retraitenhuis, staande bij den spoorwegover gang. Ongeveer halverwege dit pad is een zijtak naar het pad naar Soestduinen aangelegd. U.M.O. heeft zich door den aanleg van dit pad zeer ver dienstelijk gemaakt door het drukke rijwielverkeer van den hoofdweg af te leiden. VER. BIJENTEELT: Vrijdagavond hield de afde ling Soest van de Vereeniging tot bevordering van bijenteelt een ledenvergadering in het Stations koffiehuis te Soest, onder presidium van haren voorzitter, den heer E. J. ten Raa. Hieromtrent wordt het volgende medegedeeld: Rijkssubsidie is aangevraagd voor het houden van een practische les of excursie in den aanstaanden zomer; de heer Joh. A. Joustra uit Amersfoort zal twee practische lessen geven in de a.s. zomer; aan het Gemeente bestuur is verzocht langs de wegen en pleinen- de aanplanting te bevorderen van boomen, die, bloeiende, veel bevlogen worden door bijen, om daaruit honing te halen, o.a. linden, kastanjes enz. terwijl in overweging wordt gegeven vanwege het grondbedrijf te doen adverteeren in het Maand blad voor bijenteelt, zooals dat ook doet de gemeen te Renkumdoor het bestuur aangekocht ten dienste van de leden twee werkteekeningen van bijen kasten, welke tegen 15 cent per exemplaar verkrijg baar zijn voor de leden; het Bestuur heeft aange kocht 100 kilo bijensuiker voor de leden, die moge lijk in het voorjaar te kort komen. Voor leden wordt deze suiker a 22,5 cent per kilo verkrijgbaar ge steld bij den Penningmeester, den heer A. van Breukelen, Lange Brinkweg 9. Besproken werd ge zamenlijke aankoop van kunstdraad, gegalvani seerd draad voor de raampjes, afstandblikjes enz. Daarna werden een twintigtal artikelen ontvangen van de Algemeene vereeniging door loting onder de aanwezige leden verdeeld. Het gezamenlijk reizen met bijen, naar Bunnik In den tijd, dat de boomgaarden in bloei staan, werd vervolgens be sproken. Het Bestuur zal èèn en ander nader onder zoeken. VERKIEZING GEMEENTERAAD: Volgens een bij de R.K. Kiesvereeniging ingekomen bericht, zouden de heeren De Koning en Van Elten geen candidatuur voor de a.s. gemeenteraads-verkie- zingen wenschen, daar zij een goede samenwerking met den heer Hllhorst in de te vormen R.K.-fractie niet mogelijk achten. AUTO-ONGEVAL: Zaterdagmiddag omstreeks half vier had op den Rijksstraatweg een auto-ongeval plaats. De bekende figuur, Frans v.d. Valk, die bijna eiken dag de groote weg van Soest naar Laren te voet passeert, had het ongeluk bij het oversteken van den weg door een auto te worden gegrepen. Hij werd omver geworpen en eenige metêrs mee gesleurd. De man is met een gecompliseerde been breuk per politie-rijwielbrancard naar het zieken huis te Baarn overgebracht. UIT DE ADVERTENTIËN JONGETJE GEVRAAGD van nette ouders, niet boven 16 jaar, voor tuin- en huiswerk. Adres: Kerk- pad 20 N.Z. BREIEN: Ondergeteekende beveelt zich beleefd aan voor het aanbreien van kousen, fijn- en grof- werk. Ook nieuwe. Mach. Brei-inrichting Nieuw- straat 39, Soest. TUINKNECHT: Laat nu Uw tuin in orde maken door een gediplomeerd tuinknecht; 25 cent per uur. L. van Tricht, Plasweg 4, Soest.

Soester Courant | 1977 | | pagina 3