ID Tl TY Nederlander is vriifaeid-blijheid-toerist Hij voelt zich niet graag gebonden en wil zelf zijn vakantie maken" 3erlchof IJK Courantenreklame is niet te vervangen Ir Voordelige reizen voor jongeren van 15 tot 36 jaar Spoorwegmuseum in bezit historisch restauratierijtuig Oudste nog bestaande „latjes-rijtuig" nu in Utrecht i ROMEO HEBBEN. DB.V. ïaler streken O b.v. Enveloppen Briefpapier Rekeningen enz. Drukkerij Smit 1 ft ft 50 jaar NBBS - Jongerenreizen ook s grote advertentie rpagina! NCL. B.T.W. 5979 r de City OPEL HBB9 I Soest OON 02154 -15555* LEFOON 02155-19064 l/an Weedestraat 29 i'Jj r a Soester Courant van donderdag 24 maart 1977 Hulpverlening op z'n best. Dit jaar bestaat de Stichting NBBS (Nederlands Bureau voor Buitenlandse Studen tenbetrekkingen) 50 jaar. In 1927 opgericht door en voor studenten is deze non-profit reisorganisatie nu Nederlandse ANVR-reisspecialist voor aUe jongeren tussen 15 en 36 jaar. Al hebben scholieren en studenten nog een streepje voor, ook verpleegkun digen, leraren, secretaresses, wetenschappers, militairen en noem maar op reizen met het NBBS tegen een aantrekkelijk tarief met vaak tussen 20% en 50% korting op de normale vervoerstarieven. Verschil van deze bedrijfsmatig, effi ciënt geleide Stichting met andere reis- organisatoreh is dat het NBBS géén „winst" nastreeft. Bovendien zijn vlieg vakanties van de overige touroperators vaak een afgerond geheel, de bewegings vrijheid wordt ingedamd. Bij het aanbod van specifieke NBBS- reizen valt juist de grote mate van vrij heid op. De jonge reiziger is hier dan niet gebonden aan een vaste periode of een vast vliegveld. Eenmaal geboekt is het mogelijk zelf te bekijken hoe terug te reizen. Liftend, per trein, weer per vliegtuig ook al is het van een ander vliegveld. Overigens gaat NBBS-Jongerenreizen bij haar aanbod uit van de goedkoopst mo gelijke, betrouwbare tarieven. Het lid maatschap van organisaties als de ANVR, FIYTO, ISTC en SATA staat borg voor een vakantie zonder al te veel verrassingen. Soms kost dat net even iets meer. Maar bij eventuele problemen in het buitenland kan hierdoor de weg naar huis worden gegarandeerd. De formule zelf doen, zelf ervaren, ver eist goede voorbereiding van de reiziger zelf. Maar op die manier komen ze ergens waar anderen vast niet komen. Bovendien betekent reizen met NBBS altijd: internationale kontakten opdoen met leeftijdgenoten. Het bijzonder aardige kleurrijke jubi leumprogramma van NBBS-Jongeren reizen biedt de volgende toppers O Kans op één van de 50 gratis reizen (vliegen, varen of treinen) die onder de boekers van het jaar 1977 verloot zullen worden. O De goedkoopste treinreizen vanaf elk station in Nederland naar het buiten land voor alle jongeren tot 26 jaar. Bijvoorbeeld, Parijs retour 80,-, Luxemburg retour 43,- en Londen 90,-. De biljetten zijn direct bij elke NBBS - reiswinkel te halen. Telefonisch boeken is echter ook mo gelijk. O Speciale scholieren/studentenvluch- ten met prijzen die bijna de helft van de normale lijndienst-tarieven bedra gen. Bijvoorbeeld: Londen retour ƒ119,-, Dublin 258,- retour. O Aktiearrangementen en kampeer- trektochten voor avonturiers naar bijv. Cuba, IJsland, Albanië, Noord kaap en India/Nepal. O Strandvakanties voor de zonlief- hebbers in internationale jongeren centra op Ibiza, Mikonos, in Tunesie enz. Kortom, met een vakantie voor ogen is het verstandig eens langs te^aan bij -één van de negentien „NBBS-Jongeren- reizenwinkels" in het land of voor in formatie te bellen of te schrijven naar NBBS-Jongerepreizen, Postbus 254, Leiden, tel. 071 - 14 39 41. Een vakantievreugde-beeld dat er onmiskenbaar bij hoort. Net zo belangrijk als uw paspoort! Ofschoon het jaar nog maar met z'n eerste kwartaal bezig is, wordt het nu toch wèi de tijd om over de zomer vakantie" te denken en u af te vragen „Wat gaan we dit jaar doen?" Sterker nog: als u een zonovergoten vakantie uit één van de vele kleurrijke reisbrochures zoudt willen bespreken, dan bent u eigen lijk al rijkelijk aan de late kant... De „boekingspieken" liggen namelijk in de maanden december en januari. Komt u na die tijd dan maakt u een grote kans geconfronteerd te worden met het be grip „volgeboekt". „Het zij zo, zegt de Nederlander (met aanvankelijk een vliegvakantie in z'n hoofd), dan-pakken-we-de-auto". En met dat besluit voegt hij zich misschien onbewust bij de overgrote meerderheid van landslieden die 't zelfde doen. De duidelijke voorkeur voor de eigen auto als vakantievervoermiddel heeft iets met de typering van de Nederlander te maken. Het onafhankelijk willen zijn en zijn geaardheid van ,,de ontdekker van nature" spelen daarbij ontegenzeg gelijk een grote rol. Hij voeit zich niet graag gebonden en wil zelf z'n vakantie „maken". En dus is het de Nederlander die in zulk een grote getale de langgerek te autobanen optrekt op zoek naar het onontdekte... Van het totaal aantal vakantiegangers dat vanuit ons land de zomervakanties doorbrengt in het buitenland, reist thans 67% per eigen auto. Dit is een percen tage dat de laatste paar jaar vrijwel constant is gebleven doch waarin wel stijging is te bespeuren. Ook voor 1977 verwacht men toeneming. Vooral wat betreft de „verzorgde autovakantie reis". Want het „gemak dient de mens" doet gaandeweg meer opgang; ook bij de avontuurlijk ingestelde autovakantie ganger: In de maanden van het vakantieseizoen betekent deze grote trek een tijdelijke volksverhuizing-over-de-weg van zo'n kleine driemiljoen mensen. Dat is bijna een kwart van de totale Nederlandse be volking. Bij elkaar zijn er zo'n 800.000 personen auto's bij betrokken. De helft van deze driemiljoen bestaat uit „globetrotters", met caravans, bagagewagens en tenten en de andere helft begeeft zich op weg met hotel- en pensionreserveringen op zak naar „besproken" vakantiebestem mingen. En alles wijst er op dat het er dit jaar weer mêer zullen worden, aldus de heer A. Blankert, hoofddirecteur van de A.N.W.B. Waarom de auto? Daarvoor zijn een drietal duidelijke argumenten aan te voeren: 1. Beschikking te kunnen hebben over eigen vervoer op de vakantiebestem ming is verreweg het belangrijkste argument, dat voortkomt uit het feit dat men een ongedwongen bewegings vrijheid wenst te genieten. 2. Het vervoer per eigen auto is goed koper dan met trein of vliegtuig als men met drie of meer personen reist. Zelfs wanneer men een overnachting en een aantal maaltijden bij de kostenbe rekening incalculeert. 3. De auto biedt meer mogelijkheid om vrije tijds-attributen mee te nemen. Dit is een argument dat in betekenis toe neemt, omdat het verband houdt met een duidelijk waarneembare tendens dat men meer en meer een actieve vakantie besteding nastreeft. Als je in de kou komt te staan Een realiteit waarvoor men de ogen be slist niet mag sluiten, is het feit dat bij een vakantie-exodus waarbij zo'n kleine driemiljoen mensen zijn betrokken, de risicofactoren op de weg in omvang toe nemen. Het buitenland dat zo uitbundig en zon overgoten in de kleurige reisbrochures wordt aangeboden, kan, door omstandig heden veroorzaakt, soms ook een triest beeld in de herinnering achterlaten. De ANWB-alarmcentrale heeft daar erva ring mee. Want dat is „de eerste sein post" die doorgaans als eerste met de roep, om hulp vanuit het buitenland wordt geconfronteerd als daar ge strande vakantiegangers „in de kou staan". Een zo blij begonnen vakantie kan wreed verstoord worden door ziekte of ongeval, waardoor men gedwongen is zo snel mogelijk weer terug te keren. Ofwel het vervoermiddel met of zonder aanhang wagen raakt in ongerede, dat ingrijpen vanuit Nederland noodzakelijk maakt. In beide gevallen is het de taak van de ANWB-alarmcentrale om bijstand te verlenen. De mensen die deze post bemannen en bevrouwen doen dat met alle technische middelen, die hen ten dienste staan maar bovenal ook met onontbeerlijke menselijke bijstand in noodsituaties. Met z'n jarenlange ervaring is de ANWB-alarmcentrale, geassisteerd door de diverse steunpunten in het buitenland in staat - dikwijls binnen enkele uren - op snelle adequate wijze hulp en bijstand te verlenen. Vanuit de verste uithoeken worden vakantiegangers, verkerende in soms extreme omstandigheden, „huistoe" ge haald. Deze unieke en toch ook overbekende hulpverleningsservice, waarbij zelfs het kleinste detail niet verwaarloosd wordt, wordt mogelijk gemaakt door het in be zit hebben van het dokument de „Inter nationale Reis- en Kredietbrief". Dit dokument, dat net zo belangrijk is als het paspoort, is verkrijgbaar bij alle ANWB-kantoren maar tevens ook bij alle Rabobanken in het land. Tegen een kostprijs, die wei-haast te verwaar lozen is wanneer men bedenkt hoeveel geboden veilige zekerheid er tegenover staat, ook ten aanzien van financiële kosten (denk maar eens aan ambulance vervoer per vliegtuig! En tóch zijn er nog velen, aldus de ANWB, die dit dokument „vergeten", evenals de zo onontbeerlijke reis- en bagageverzekering. Dit is bijvoorbeeld een verzekering, die in combinatie met de IRK volledige dekking geeft tegen financiële risico's tengevolge van ziekte en ongeval alsmede brand, verlies en diefstal. „Om het de mensen gemakke lijk te maken zijn we in 1974 een samen werkingsverband aangegaan met de Rabobankorganisatie om de ANWB. ge bruikmakend van de ruim 3000 bank- vestigingen, nog dichter bij het publiek te brengen.Men kan zich dus ook daar en in practische zin in de plaats van in woning als ANWB-lid laten inschrijven en tegelijkertijd het IRK-dokument/als mede de R&B-verzekering verkrijgen. Vakantie-blijheid De geijkte vakantieformule „3 x Z" (zon, zee en zand) heeft merkbaar z'n tijd gehad en blijkt langzaam maar ze ker voorbij te geraken. Het passieve lekker-lui-aan-strand-liggen gaat duide lijk plaats maken voor de behoefte aan een meer actieve vakantiebesteding, waarbij de auto en belangrijke rol speelt. Dit brengt met zich mee dat steeds meer mensen zich gaan afvragen „Wat gaan we dit jaar doen?" en niet meer „Waar gaan we dit jaar naar toe?" Voornamelijk in het gezinsverband is er behoefte aan afwisseling. Een behoefte die gestimuleerd wordt door de wens om het een ieder naar de zin te maken. Pa en Moe enerzijds en de kinderen anderzijds moeten in de gezinsbesloten heid gezamenlijk aan hun trekken kun nen komen, teneinde zoveel mogelijk „vakantie-blijheid" te kunnen genieten. De wens óm teleurstellingen bij voor baat zoveel mogelijk uit te sluiten en daarom voor-zich-te-laten-zorgen. doet meer en meer besluiten tot het kiezen van een verzorgde autovakantie-reis. Een belangrijk argument is overigens ook dat „moeder" geheel vrij van huis houdelijke beslommeringen van haar vakantie moet kunnen genieten. Goedkoper in voorseizoen Voor het boeken van een verzorgde reis moet-je-er-yroeg-bij-zijn. Dit betreft dan voornamelijk het hoogseizoen. Voor wie echter in het voorseizoen (april, mei) op vakantie wil gaan, zijn er nog veie boekingsmogelijkheden voor verzorgde autovakantiereizen. En het voorseizoen (voorjaar!heeft zo z'n eigen specifieke charmes: jong le ven, fijne temperaturen en vooral rust. Van groot belang is overigens dat men „de grote trek" vóór is en dat men bovendien goedkoper uit is (ook teii aan zien van de reissom zelf) dan in het hoogseizoen. Kwaliteit op hoog peil In 1976 bedroeg het totaal aantal vakan tiegangers dat een autovakantiereis maakte en daarvoor vakantie-accomó- datie reserveerde, ruim 1.300.000 per sonen. Bij het vervoer hiervan waren ca. 300.000 personenauto's betrokken. In 1977 zullen het er ongetwijfeld meer worden, die de caravan of de tent voor de verandering dan maar eens thuis laten. Temeer ook. daar de kwaliteit van de „verzorgde autovakantiereizen" op een hoog peil is komen te staan. De „langvergeten" autoreizenmarkt werd in 1973 een injectie gegeven, die voor een gunstige ontwikkeling ervan garant stond. Het waren de ANWB en de Rabobank-organisatie, die in nauw samenwerkingsverband, gezamen lijk ook met Shell en Nationale Neder landen, de reisorganisatie „Vrij Uit B.V." oprichtten. De toen al zeer grote behoefte om „verzorgd" met de auto op reis te kunnen gaan (een behoefte die bij de ANWB uiteraard genoegzaam bekend was), is gebleken een goede sti mulator te zijn geweest voor het wel slagen van wat men voor ogen had. En dat was het tegemoetkomen aan de wens van een publieksgroep, die men populair gezegd één grote „ANWB-fami- lie" zou kunnen noemen. Daaruit kwam ook het streven voort een kwalitatief goed reizenpakket te kunnen bieden te gen verantwoorde prijzen, geheel afge stemd op de gedragingen en de vakantie behoeften van de automobilist. Daarom ook wordt er zowel van de zijde van de ANWB als van de Rabobank voortduren de kwaliteitscontrole uitgeoefend op de verbli j f saccomodaties. Een Rabobank-woordvoerder stelt het onomwonden: „Wij kunnen het ons als één der grootsten op het gebied van de reisbemiddeling - maar meer nog als bankinstelling - beslist niet veroorloven onze cliënten een produkt te leveren of ook maar te adviseren, waar wij zelf niet achter staan..." Sinds 2 maart 1977 staat langs het 2e perron van het Nederlands Spoorwegmuseum te Utrecht, dat dit jaar vijftig jaar bestaat, een in oude luister hersteld restauratierijtuig te pronken. Het betreft een in Hongarije aangekocht exemplaar van de toen zo geheten Compagnie Internationale des Wagons Lits et des Grands Express Européens uit 1911. De aankoop is mogelijk ge maakt door schenkingen uit diverse Fondsen, van het bedrijfsleven en een grote bijdrage van de Vereniging Vrienden van het Neder lands Spoorwegmuseum. Feesttrein Per extra trein is het museumstuk van Arnhem, waar het de grens was gepas seerd. begeleid door een gezelschap van diegenen die op enigerlei wijze bij het verwerven van deze aanwinst betrokken zijn geweest, feestelijk het Utrechtse Maliebaanstation binnengereden. De trein bestond geheel pit materieel van de Wagons-Lits, die vorig jaar december haar eeuwfeest vierde en sinds 1967 de woorden „des Grands Express Européens" in haar naam had vervangen door „du Tourisme". Met'teakhout bekleed* De Wfl 2287, zoals hel vierassige rijtuig - uit een serie van acht-officieel heet, werd zes en zestig jaar geleden gebouwd Het rijtuig in zijn laatste Hongaarse dagen. door de Waggonfabrik Györ (Raab) in Hongarije. Dat deze rijdende restaurants de bij naam „latjes-rijtuig" droegen zal niemand verwonderen.' De buitenwand is namelijk geheel bekleed met gepolitoer de teakhouten schrootjes, nu net als in de tijd toen zij en soortgelijke wagens in de beroemde internationale treinen ons land van Amsterdam. Den Haag en Vlis- singen uit (in de Riviera Express, de Edelweiss en de mailtreinen naar Noord en Zuid Duitsland», maar vooral Europa tot in Klein-Azië toe doorkruisten. Over beroemd gesproken, het restau ratierijtuig dat nu in hel Spoorweg museum staat is nog net iets ouder dan zijn meest bekende broer, de WR 2419, het zgn. Wapenstilstandsrijtuig waarin in 1918 hel einde van de eerste wereldoorlog werd bekrachtigd. Nadat deze „doorn in het oog" van Hitler- Duitsland in 1940 in triomf naar Berlijn was gevoerd, werd het vijf jaar later, met het naderende eind van WO II in zicht, „voor alle zekerheid" vernietigd. Ook de WR 2439. die daarna in Com- piègne als aandenken is neergezet, is van jongere datum, evenals de WR 2347 die in het Verkehrsmuseum in Budapest staat. De rij van deze nu nog bestaande latjes-rijtuigen wordt gesloten door Luzern, waar het Verkehrsmuseum een zelfde soort rijtuig uit het verleden van de S.S.G., de „Zwitserse Wagons-Lits". bezit. Ander historisch Wagons-Lits- materieel bevindt zich in het Franse spoorwegmuseum in Mulhouse. Inrichting zo veel mogelijk origineel Zowel uit- als inwendig is het „Utrecht se" rijtuig, zoveel als maar mogelijk was, in de originele staat teruggebracht in de werkplaats van de Hongaarse spoorwegen in Dunakeszi. Werklieden van de generatie die de rijtuigen vroe ger van dichtbij heeft meegemaakt en eraan heeft gewerkt, hebben de oude veelal kostbare en unieke materialen als het ware weer tot leven gewekt. Tot en met de oorspronkelijke in intarsia-tech- niek uitgevoerde edelhouten wandbekle ding en de dikke tochtdekens voor de ramen van de restaurant-afdeling. Bijzonder sfeervol en in onze tijd onge kend zijn de zes en dertig zitplaatsen, losse met leer beklede stoelen," die opge steld staan aan één zijde van het midden gangpad met vier om een tafel en aan de andere kant met twee. Ook de verlichtings- en verwarmings ornamenten zijn in de oude vormgeving uitgevoerd: de techniek is echt* r heden daags. Datzelfde geldt voor de keuken en ketelruimte, waarvan de inrichting symbolisch genoemd kan worden. Im mers wanneer het tot een (bescheiden) exploitatie van het rijtuig komt. wat de bedoeling van de museumdirectie is, dan zou de door velen gewaardeerde karakteristieke geur van het kolenfor- nuis een efficiënte bedrijfsvoering toch wel ongeloofwaardig doen voorkomen. En anno 1977 is de keus helaas niet moei lijk meer. Het einde van een loopbaan De acht -goed twintig meter lange- rij tuigen van de serie (2282-2289, voor geïnteresseerdenwaartoe het onder havige behoort, hebben tot eind 1948 dienst gedaan op lijnen in de Balkan- landen. Mogelijk heeft de Wr 2287 daar na nog enige tijd gereden onder de vlag van de „Utasellato", dochteronderne ming van de Hongaarse spoorwegen, die in dat jaar de diensten van de Wagons- Lits in Hongarije heeft overgenomen. Het rijtuig beëindigde zijn loopbaan ech ter op een stil plekje temidden van welig tierend struikgewas op het emplacement van Mezökeresztes in Hongarije, waai de directrice van het Spoorwegmuseum het als dienstwagen aantrof. De tijd die sinds dat moment verstre ken is. zal de geschiedenis van het museum als een van bijzonder koopman schap en diplomatie ingaan. De moeite wordt door het resultaat daarvan echter ruimschoots beloond. UW FIAT AGENT AUTOBEDRIJF LAANSTRAAT 82 SOEST TELEFOON 02155 15963

Soester Courant | 1977 | | pagina 19