webo betaalbare, exclusieve verlichting scliocmnkcr f t i S Korenmolen „De Windhond komt terug op de Eng VVV-nieuws Het voorjaarsonderhoud van het gazon Groots opgezette behangshow van Brandsma Handtekeningenaktie Soest-Midden afgesloten Orchideeën-pracht bij Ouwehand „Wat zit er in de grond, waar eens „De Windhond" stond?" Provinciale klachtentelefoon ging 730 maal Kettingën gestolen 217 tegenstanders gemeenteplan Vernielingen aan auto's lopen uit de hand u weet niet wat u ziet bij Soester Courant van donderdag 24 maart 1977 Noël Coward schreef „Lied in de sche mering", een comedie in 2 bedrijven, met Ellen Vogel, Heieen Pimentel. Paul Steenbergen en Jaap Wieringa. De uit voering van dit toneelstuk is in Gooiland op 28 en 29 maart. De toegangsprijzen zijn 12,- t/m 16,50. Kaarten, een week tevoren verkrijgbaar, o.a. aan ons kan toor. De Matthaus Passion wordt op zondag, 27 maart om 14.30 uur uitgevoerd door dé Bach Cantorij te Baarn in de Nicolaas- kerk te Baarn. De dirigent is Louis Mol. Toegangsprijs 7,50, C.J.P. en 65+ 5,-. Kaarten in Baarn bij Lissone Lindeman en Boekhandel v.d. Ven. Naar de bollen1. Inderdaad de bollenvel den zijn weer in bloei vanaf eind maart. 2e helft maart de crocussen, vanaf begin april de narcissen, ca. midden april de hyacinten en tulpen. Tot midden mei kunt U ervan genieten. Wellicht zullen de bollen al wel iets eerder bloeien, i.v.m. het zachte weer. U kunt dit alles vinden in de bollenstreek tussen Haarlem en Leiden, omgeving Alkmaar. Enkhuizen, Anna Paulowna en Breezand. De bloei- tijden zijn dus afhankelijk van de weers omstandigheden en overlappen elkaar. Vanaf 30 maart tot midden mei kunt U onze 28e nationale openluchttentoonstel ling van de Keukenhof in Lisse ook weer bezoeken. Tussen de duizenden en dui zenden bolbloemen ook mooie waterpar tijen. kassen en beeldhouwwerken. Haalt u even foldertje voor de openings tijden enz. Nog meer bloemen. De tulipgarden van John van Grieken toont U 15000 m2 parkachtige tuin met bloeiende bloem bollen. Vogelenzangseweg 81, tegenover de kerk in Vogelenzang. Een tentoonstelling van Egyptische ge weven kleden is van 19 maart t/m 24 april in De Vaart, Vaartweg 163, Hilver sum. Ma. t/m vr. 10-12 en 14-17 uur. Jules de Corte en Louis van Dijk in een boeiend duel op de vleugel in hun pro gramma: „Samen", kuntU beluisteren in Theater Gooiland in Hilversum op vrijdag 1 april 1977. Toegangsprijzen 12.- t/m 16,50, CJP 6,-; pas 65 geldig. Kaarten kunnen ook via ons kantoor worden besteld. De aanvang is 20.00 uur. Eéndaagse shoppingtrips naar Düssel- dorf worden weer gemaakt op 29 maart, 5 en 26 april en 10 en 24 mei. Mocht U hiervoor belangstelling hebben, dan heb ben wij meer gegevens voor U klaar liggen aan ons kantoor. Op zaterdag 26 en zondag 27 maart, resp. 8.15 uur en 2.15 uur, dirigeert Rafael Kubelik het Concertgebouworkest. Uit gevoerd wordt de Missa Solemnis van Beethoven. Medewerking van solisten en koor. Heeft U al een folder voor de buitenland se reizen van Tensen gehaald? Dit jaar een 6-daagse reis naar het Duitse War- stein vertrek 8 en 29 augustus en een 12 daagse reis naar het Oostenrijkse Salz- kammergut - vertrek 2 juli en 9 septem ber. De foldertjes liggen voor U klaar. De Koninklijke Nederlandse Roeibond organiseert zondag, 27 maart in Amster dam. op de Amstel de roeiwedstrijden: Head of the river. Inlichtingen hierover kunt U krijgen tel. 020-731071. De K.N.M.V. organiseert op het Circuit Herikerberg te Markelo op 27 maart wereldkampioenschappen Landencross motoren. In Den Bosch kunt U op 31 maart naar de door het Gemeentelijk Veemarktbedrijf georganiseerde 42e Paasveetentoonstel- ling, in de Brabanthallen. Van 24 maart t/m 27 maart wordt in het Amsterdamse RAI-gebouw een tentoon stelling van motorfietsen, het „RAI- motorweekend 77", gehouden. De Utrechtse Operette brengt op 25 en 26 maart de operette van Johann Strauss: „Eine Nacht in Venedig". Deze uitvoe ring vindt plaats in de Stadsschouwburg en begint om 20.00 uur. Van de Vereniging Nederlandse Land goed- en Kasteel Campings ontvingen wij de informatiegids 1977. De mensen, die van een rustige camping op een landgoed houden of daar een huisje of boerderijtje willen huren voor hun va kantie, kunnen hieromtrent bij ons infor matie krijgen. De gids is verkrijgbaar a 3,- bij het secretariaat van de vereni ging: Paterijstraat U, Elburg. U kunt hem bij ons ook even komen inkijken. De bekende zanger Demis Roussos komt op 3 april in Theater Carré. De prijzen de plaatsen zijn 25,-, 20,- en 10,-, alles inbegrepen. Aanvang: 20.15 uur. Kaar ten aan ons kantoor tussen 10 en 4 uur. Arthur Schnitzler's „Anatol", gaat op 27 maart in de Utrechtse Stadsschouwburg. Hoofdrolspelers zijn: Karlheinz Böhm en Herbert Kucere. Aanvang: 20.00 uur. Kaarten 2 dagen tevoren. Opus één plus drie is de titel van het programma door Therèse Steinmetz en het trio Nico van der Linden Jr. Het is een muzikaal theaterprogramma op 26/3 in de Blauwe Zaal van de Stadsschouw burg Utrecht. De krant: „Uit met pas 65" voor maart/ april is eindelijk binnen. De velen, die erom hebben gevraagd kunnen hem komen halen. De krant staat weer vol toeristische tips uit eigen land, bunga low -kortingenvoorjaars-bloemencorso en -tentoonstellingenover de muzikale Paastraditie, de Matthaus Passion en JohannesPassion: auto- en fietstochten; rondvaarten, kortom te veel om op te noemen, waaraan U zou kunnen deelne men met Uw pas 65. De Nederlandse Cantorij onderleiding van Maarten Kooy brengt op 1 april a.s. een uitvoering van de JOHANNES PAS SION van J. S. Bach in de Oude Kerk te Soest. Aanvang: 8.15 uur, toegang 7,50. De kaarten hiervoor zijn aan ons kantoor verkrijgbaar. Ook voor een verrassing in de Paastijd, bijv. beloning voor een goed rapport, is een kadobon zeer geschikt. Vanaf 5,- tot 25,- aan ons kantoor verkrijgbaar en te besteden in bijna alle Soester- en Soes- terbergse zaken Toch maar mooi één van de weinigen die STEREO draait Granny's Mobiele Discotheek L Discotheek p tel.:02155- 12938 M Veel trotse gazonbezitters zullen aan de zomer van 1976 slechte herinneringen bewaren. Het gazon, dat eens de basis voor hun prachtige tuin was, lag er aan het eind van het jaar troosteloos bij. De regenbuien in de herfst konden daar maar weinig meer aan veranderen. Ver brand, afgestorven gras en mos hadden de gazons reeds volledig vervilt en het werd daarmee een ideaal onderkomen voor ziektekiemen, insekten en een ge weldige voedingsbodem voor onkruid. De ontstane viltlaag zorgde er ook voor, dat lucht, water en voedingsstoffen als een spons werden opgezogen, zodat deze niet meer op de juiste wijze tot het gras konden doordringen. Tienduizenden gazonbezitters staan, wil men dit jaar tenminste weer over een prachtig gazon beschikken, maar twee mogelijkheden ter beschikking: omspitten of vertikute- ren. Omspitten of vertikuteren ook tot het gewenste resultaat leiden. Als men het goed doet tenminste. Vertikute ren is n.1. méér dan alleen maar het zorgen voor toevoerwegen van lucht naar de wortels van het gras, want de edelstalen messen verwijderen ook de viltlaag van de grasmat. Resultaat: het water kan weer in de bodem doordrin gen; evenals de noodzakelijke voedings stoffen. Ook bemesten Het spreekt vanzelf, dat vertikuteren alléén niet voldoende is. Voor een gezon de ontwikkeling is een juist gedoseerde extra toevoer van voedingsstoffen met een hoog stikstofgehalte van essentieel belang. Deze belangrijke extra voe dingsstof kan het best worden toege diend door middel van een uitgebalan ceerd type meststof met een lange duur- werking, zoals b.v. Scotts-Super gazon- mest. Deze door Wolf Nederland op de markt gebrachte meststof heeft naast die -noodzakelijke duurwerking ook het voordeel, dat het het gras niet ver brandt. Overigens kan men het voor het gelijkmatig strooien van kunstmest het beste gebruik-maken van een zgn. strooi wagen. Deze wijze geeft de beste garan tie om een gelijkmatige, dichte groene grasmat te bereiken. Voor het vertikuteren zijn verschillende apparaten op de markt, die afgestemd zijn op de te verwerken oppervlakte. Zo zijn er zgn. vertikuteerkammen voor de kleine gazons, vertikuteerrollers voor de grotere gazons (verkrijgbaar zelfs met In de periode van 23 mei 1975 tot en met december 1976 is de provinciale klach- tentelefoon 730 keer gegaan. 398 keer betrof het luchtverontreiniging; 223 keer geluidshinder; 84 keer waterverontreini ging; 15 maal bodemverontreiniging; 6 maal afvalstoffen en 4 maal natuur en landschap. De klachten over geluidshinder betroffen 40 keer de SMDK; 65 keer het vliegveld Soesterberg en 39 keer het vliegveld Hilversum. Van de resterende 39 klach ten waren er 10 afkomstig van bouw werkzaamheden, o.a. doordat tijdens nachtelijke uren bepaalde machines ble ven doorwerken. Wat de luchtverontreiniging betreft wa ren er 200 afkomstig uit Utrecht en ze betroffen de staalfabriek SMDK. 89 stuks kwamen binnen over de stortplaats Groenekan; 8 de AKZO te Amersfoort; 8 Lindner uit Soest; 6 Neo-Metaal in Maarssen; 5 de ENKA te Ede; 6 riole ring en 76 „overige" klachten. Zes klachten over bodemverontreiniging (juli '76) betroffen de stortplaats van de firma H. J. Cirkel te Soesterberg. Later bleek niet Cirkel, maar de riolering de feitelijke bron van de waargenomen stank. Van mei tot december '75 was het totaal aantal klachten 287 en in het hele jaar '76 was het totaal 443. Met 74 was september 1975 een topmaand terwijl ln 1976 in dezelfde maand 93 klachten binnen kwa men. S. de K. deed bij de politie aangifte van twee, drie meter lange, zware kettingen, die als afscheiding diende voor zijn bedrijf aan de Birkstraat. Uit Soester berg kwam de heer J. B. (75) aangifte van diefstal van 20 trottoirtegels doen. Die dagen opgeslagen op een terrein van de firma U. aan de Schooldwarsweg. verstelbare hoogte-instelling) en door een motor aangedreven vertikuteer- machines. Deze laatstgenoemde appa raten zijn vaak bij de betere vakhande laar tegen een geringe vergoeding te huur. Ten slot nog dit: vertikuteren en bemes ten aktiveren het gras niet alleen, ze zorgen ook voor een betere weerstand van het gras tegen eventuele droogte- periodes in de komende zomer. Vertikuteren, de gezondheidskuur voor het gazon Vertikuteergereedschap moet handig, werkbesparend en doelmatig zijn. Wil niet alleen de heer des huizes een bijdrage leveren aan het vertikuteren, dan zal het bovendien zonder abnormale krachtsinspanning te hanteren moeten zijn. Deze foto toont een zgn. vertikuteerrol- ler, die door Wolf op de markt wordt gebracht. Het is een type dat in het bijzonder geschikt is voor de middelgro te gazons. Op een werkbreedte van 42 cm scheuren pendelende, edelstalen, roestvrije mes sen de grasmat open. Deze verwijderen vilt, mos en horizontaal groeiende on- kruiden en zorgen ervoor, dat voldoende lucht bij de wortels kan komen. Vertikuteren en daarna bemesten is een ideale bestrijder van mos-in het gazon en belemmert bovendien het ontstaan er van Deze gecombineerde toepassing ver dient verreweg de voorkeur boven het gebruik van chemische bestrijdingsmid delen. Temeer daar vertikuteren de groei van de grasmat niet afremt. Het strooien van kunstmest zorgt er zelfs voor, dat het gazon snel dik wordt, waardoor gras de plaats van vilt in neemt. Deze zgn. breedtewerking wordt met name verkregen door gazonmeststoffen met een hoog stikstofgehalte en een lange duurwerking, zoals b.v. Scotts- super-gazonmest. En wilt U een praktische gazonhark? Door de handige hoogteverstelling is de vertikuteerroller spelenderwijs om te toveren in een rollende gazonhark. Prak tischer kan het niet! „Niet zo maar opknappen, maar bewust kiezen". Dit zou je het thema kunnen noemen van Brandsma's behangshow. De nieuwste vormen van wandbekleding worden op vrijdag 25 maart in De Open Hof getoond. Het komende seizoen brengt weer een scala van nieuwe soorten behangweef- seis mee. Het ouderwetse witte behang, papier bestaat haast niet meer. Het is vervangen door talrijke wandbekledings- mogelijkheden. Behangen is niet meer een zaak van „effetjes doen", het ver eist veel aandacht en zorg. De onvoor stelbare hoeveelheid mogelijkheden noopt de Doe-Het-Zelver zorgvuldig te kiezen uit de verscheidenheid van wandweefsel, die hem aangeboden wordt. Voor de firma Brandsma is dit een door- slaggevend argument geweest voor het houden van een behangshow. De verkoop vereist tegenwoordig een goede en zorg vuldige begeleiding. De adspirant-ko- pers moeten bij een eventuele aankoop weten wat er op de markt is. Zij dienen uiterst zorgvuldig voorgelicht te worden. In de winkel gaat dat natuurlijk moei lijker dan op een tentoonstelling. Daar kan de geïnteresseerde een uiterst vrijblijvend gesprek hebben met een ter- zakenkundige. Van een bepaalde behang- soort kunnen vaak grote stukken worden getoond, in plaats van kleine staaltjes. Bij de begeleiding zal er vooral naar worden gekeken of een bepaald behang- weefsel past bij de indeling van het inte rieur. de meubelen en de rest van de kleuren. Er wordt dan een advies gege ven, waarbij de koper natuurlijk zelf beslist. De praktijk is dat de adspirant- behanger achteraf vaak erg dankbaar is voor de mogelijkheden die hem gewe zen zijn. „Zelf behangen is niet zo moeilijk", zegt de heer J. Brandsma, „als je er maar ruim de tijd voor neemt". Het doe-het-zelven wordt bovendien nog ver gemakkelijkt door de uitgebreide collec tie handleidingen, veelal voorzien van duidelijke illustraties. Op de behangshow wordt ondermeer vinylbehang getoond. Dit is een soort, dat geen water absorbeert en afwasbaar is. Het is dus uitermate geschikt voor de keuken en de badkamer. Ook schuim- vinyl is erg handig; je kunt erop schrij ven, erin prikken, het blijft mooi. Dan zijn er nog andere behangmogelijkheden zoals fascinerende fotowanden, kleur-'t- zelf-behang voor de kinderkamer, gloed volle grasweefsels - een natuurprodukt met rietvezels, textielbehang, kurkbe- hang, kortom te veel om op te noemen. De behangshow van Brandsma wordt in De Open Hof gehouden op vrijdag 25 maart van half twee 's middags tot half tien 's avonds. Zij mag met recht een primeur genoemd worden. Op de tentoonstelling is meer te zien dan in vier of vijf andere winkels tesamen. Op 250 verspreid liggende adressen in het gebied Soest-Midden werden de bewoners hun mening gevraagd over de plannen van de gemeente Soest om de Steenhoff- straat/Middelwijkstraat te verbreden en een groot aantal winkels in het gebied weg te bestemmen. Door middel van het plaatsen van een handtekening kon men aangeven of men vond dat het gemeentebestuur met deze plannen een heilloos weg dreigt op te gaan. Resultaat van de aktic is geweest dat men in ruim 200 gevallen neen zei „tegen" de plannen van de gemeente. Al snel na het uitkomen van het concept bestemmingsplan voor het gebied Soest- Midden werd bekend dat er plannen bestonden om de Steenhoffstraat/Mid- delwijkstraat te verbreden. Dit zou dan ten koste gaan van stukken tuin van een groot aantal bewoners. Direkt werd gestart met het indienen van een reeks bezwaarschriften bij de gemeente. Weldra werd duidelijk dat het bestem mingsplan niet alleen de Rijksweg zou aantasten, maar dat tevens vrijwel alle winkelbestemmingen in het plan waren omgezet in woonbestemmingen. Op lan gere termijn zou dit betekenen dat de buurtwinkels gaan verdwijnen. In verband met deze dreigende ontwik kelingen werd door de heer A. J. G. van der Drift het volgende initiatief geno- menv In een brief werd in een aantal punten uiteengezet wat de wegverbre- ding betekent. Ook werden enkele gevol gen van het „wegbestemmen" van win kels genoemd. Op 250 over het gebied verspreid liggen de adressen werd door hem en enkele helpers deze brief aan de bewoners aangeboden met de vraag of men het met genoemde overwegingen eens was en of men vond dat het gemeentebestuur met deze plannen een heilloze weg dreigt op te gaan. De reaktie van de bevolking was over weldigend. Op 217 adressen zeiden de bewoners middels hun handtekening neen tegen de plannen )in Soest-Midden staan ruim 1300 woningen): Tijdens het aanbieden en terughalen van de brieven bleek uit de reakties, dat veel mensen niet op de hoogte waren over datgene wat hen boven het hoofd hing. Bij nadere toelichting was men vaak ontdaan. Veel ergernis bleek er te be staan over het verkeer, het lawaai en de drukte. Voor oudere bewoners van de wijk bleek met name het toekomstig verdwijnen van de winkels na aan het hart te liggen. Eén van hun uitstapjes komt ermee te vervallen. Het werd als een zeer grove eenzijdige ingreep gevoeld in een in de loop van tientallen jaren gegroeid maatschappe- lijk-economisch evenwicht. Niet ieder beschikt over een auto om verder van huis zijn inkopen te doen. De heer Van der Drift heeft de resultaten van zijn aktie inmiddels aangeboden aan de inspraakgroep, die zich met het con cept bestemmingsplan bezighoudt. De inspraakgroep heeft toegezegd deze in haar eindrapport te gebruiken. Het alleroudste gebouw in Ouwehands Dierenpark, het terrarium, is geheel verbouwd en gemoderniseerd. Uiteraard alleen het interieur. En er is een belang rijke bestemmingswijziging aange bracht. Lag tot nu toe het accent op de reptielen in deze tropische ruimte, thans heeft de directie van het dierenpark de flora laten prevaleren. Dat is mogelijk geworden dankzij de vrijwillige medewerking van roofdieren verzorger Karei van Kuilenburg, voor de mensen op het park gewoon „Kareltje". Die „Kareltje" nu heeft kans gezien zo'n twintig soorten orchideeën bijeen te brengen. Waarom nou net deze soort planten? Omdat „Kareltje" van orchideeën zijn grote hobby heeft gemaakt. Hij gaat er als het ware mee naar bed en hij staat er mee op. Hier en daar komen zelfs de bloemen al uit. Dat belooft me daar straks een ware tropische kleurenpracht te worden. De orchideeën zijn aangevuld met andere uitheemse plantensoorten. Zo hier en daar krioelen wat kleinere soorten kaai mannen en krokodilletjes en wat schild padden. Plotseling heeft dat terrarium- interieur een complete gedaanteverwis seling ondergaan. De moeite waard om er eens een kijkje te gaan nemen. Ouwehand heeft voorjaarskriebels In Ouwehands Dierenpark op de Grebbe- berg in Rhenen heeft men nog maar amper drie weken de tijd om alles op orde te brengen voordat de Paasdrukte begint. Overal in het park wordt koorts achtig gewerkt aan verbeteringen, moderniseringen en uitbreidingen. Op verschillende plaatsen heeft men de dierenverblijven wat beter toegankelijk gemaakt. Het plein bij de grote flamin govijver is al gereed. Ook het apenpara- dijs is bijna klaar. Daar wordt nu nog haastig gewerkt aan een brugverbinding, die de bezoekers straks noodt tot een verfrissing in het openlucht zwembad, dat tot nog toe wat verborgen naast het park lag. Tussen de berenpartij en de bavianen ontstaat een kinderboerderij. Bij Ouwehand was men al eerder een verzameling dieren rijk waarmee de kinderen konden spelen. Langzamer hand verwaterde dat een beetje. Momen teel is zo'n kinderboerderij het meest gevraagde object in een dierentuin. Daarom heeft ook de directie van Ouwe hand er weer nieuw leven in geblazen. Zo heeft men bij Ouwehand volop de voorjaarskriebels om maar vooral met Pasen de eerste grote stroom bezoekers fatsoenlijk te kunnen ontvangen. De natuur moet voor de groene coulissen zorgen. Maar dat ls een kwestie van zon en voorjaarswarmte en dan komt het blad weer automatisch aan de bomen. Je moet er niet aan denken, dat men daar op dat prachtige dierenpark elk voorjaar ook nog eens elk blaadje weer aan de bomen zou moeten spijkeren Op z'n Fins Eén van de grote restaurants van Ouwe hands Dierenpark, genaamd „De Ko ningstafel", wordt momenteel ingrij pend verbouwd. Ten eerste wordt er een zelfbedieningsrestaurant van gemaakt en ten tweede wordt het geheel in Finse stijl opgezet. Het belooft één van de meest exclusieve horecabedrijven te worden van midden-Nederland. HARTMANLAAN 30 SOEST TEL 02155-16941 voor lichtdrukwerk magn. autoborden en stickers. In het afgelopen weekend is door een on bekend aantal opgeschoten jongens op ergerlijke wijze huisgehouden onder ge parkeerde auto's. Van aan de Maria- straat, de Koninginnelaan en de Peli- kaanweg staande personenauto's wer den 34 banden lekgeprikt; van acht aan de Kastanjelaan geparkeerde auto's wer den de buitenspiegels afgebroken. Van een aan de Van Hamelstraat staan de auto van de heer P. werd de electri- sche antenne afgebroken. P. zag het gebeuren vanuit zijn woonkamer. Hij kon de daders, twee jongens, niet meer achterhalen. Van de fiets van mevrouw S. O. werd het voorwiel gestolen. Zij plaatste de fiets in de stalling onder de flat aan de Dalweg. Een nieuw voorwiel kostte haar 92 gul den. SOEST Van Weedestraat 80 Telefoon 02155 - 10344 SOESTERBERG Rademakerstraat 27 Telefoon 03463 - 1587 (als de Soestenaren dat samen écht willen) Rondom ons project „De herbouw van De Wind hond" hebben zich weer tal van ontwikkelingen voorgedaan, die ik U tot een volgend artikel moet onthouden, omdat aan de oplossing van bovenstaand rijmpje de voorrang wordt gegeven. En daarom geef ik nu eerst het woord aan Wim Wolfsen: „Op de grond, waar eens „De Windhond" stond, heb ik vrijwel mijn hele jeugd doorgebracht. Vaak was ik mijn vader behulpzaam bij het opzetten van kippe- hokken, schuurtjes of met de bewerking van de grond. En dan kom je allerlei dingen tegen. Niet alles weet ik uit eigen ervaring, sommige verhalen heb ik gehoord van mijn vader of van andere oude „Soesters". De grond, waar de molen heeft gestaan, is nu geëgaliseerd. Mijn vader heeft er een flinke laag grond (misschien wel 75-100 cm) afgehaald en verspreid over de rest van de tuin. Op dat heuveltje stond de molen. Die heuvel kan twee betekenissen hebben gehad, n.1. om de voet van de molen meer steun te geven (de wind zorgt dat er geweldige krachten op de romp van de molen worden uitge oefend) of om de molen op kunstmatige wijze wat hoger te maken, i.v.m. de windvang. De fundamen ten van die molen zitten nog in de grond. Ik heb die zelf gezien. Zelfs geloof ik dat ook de fundamenten van de eerste molen nog aanwezig zijn. Die funda menten liggen in de vorm van een driehoek. Die fundamenten lieten zich niet gemakkelijk weghalen, zodat men ze maar liet liggen. Ze lagen niemand in de weg. Waarom die eerste molen is verplaatst, is slechts te raden. Misschien is hij wel in verval geraakt om met dezelfde materialen een stukje verder weer te worden opgebouwd. Ook zou het kunnen dat die eerste molen niet hoog genoeg is geweest. Op dit stuk land zijn nog meer historische gegevens te vinden. Op deze grond, op de plaats ongeveer, waar nu dit huls staat, heeft een boerderij gestaan, bewoond door de molenaar. Ook de funda menten van die boerderij zitten nóg in de grond. Die ben Ik vaak tegengekomen. Hier achter staat ook nog een heel oude lindeboom, die wel 600 jaar oud kan zijn. Die boom is - net als die boom in de Kerkebuurt - hol van binnen. Ook ligt aan de achterkant van het huis nog een 27 meter diepe waterput. Toen dit huis nog een café was, gingen de klanten van dat café weddenschappen met elkaar aan. Wie in die put durfde te klimmen, kreeg een gratis borreltje. Dat wist mijn vader te vertellen. Die put is er nog steeds, zij het dan dat-ie dichtgegooid is met oude fietsewielen. Het is een gemetselde put, dus moet-ie nog terug te vinden zijn. Het is logisch dat die put zo diep was, want hier is het hoogste punt uit de omgeving en dan zit het grondwater erg diep. Hierachter staat een klein huisje, dat er al sinds mensenheugenis staat. Het was vroeger een woninkje, later een ijzergieterijtje en zo meer. Vroeger toen het leeg stond, sliepen er zwervers in. Eén van die zwervers, Maas Bal, (bij de oudere Soestenaren welbekend) heeft er veel gebruik van gemaakt. Die man heette natuurlijk anders, maar die bijnaam dankte hij aan een groot blauw, gezwel aan zijn mond of aan zijn tong, dat naar buiten kwam als hij praatte". Wel, dit is het verhaal van Wim Wolfsen. Belangrijk genoeg om kontakt op te nemen met mensen, die van archeolo gie verstand hebben. Aangezien ik vond (en vind) dat de herbouw van de molen een Soester aangele genheid is, waarbij zoveel mogelijk de Soester bevolking betrokken moet worden, werd getracht die (amateur-archeologen) onder de Soestenaren te vinden. Dat is niet gelukt. Misschien zijn die mensen er ook niet. Daarom werd de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek te Amersfoort in de arm genomen en werd kennis gemaakt met de heer G. van den Beemt. Een meneer, die van beroep archeoloog is, maar ook van zijn hobby zijn vak heeft gemaakt. Daarenboven is hij zeer geïnteres seerd voor molens, zodat een betere combinatie niet denkbaar is. Genoemde heer v.d. Beemt gaat nu met zijn groepje amateur-archeologen de bodem in de omgeving van „De Windhond" onderzoeken en dat gaat al heel spoedig gebeuren. Als projectleider heeft hij zich voorgenomen zo mogelijk op zaterdag 26 maart a.s. de eerste spa in de grond te krijgen. Kunnen Soestenaren daaraan nu niet meer deel nemen? Nou en of! Wie een beetje interesse heeft voor onze molen of voor oude bodem-vondsten en op voorzichtige wijze een spa kan en wil hanteren, kan meehelpen. Ter plaatse wordt U precies geïnstru eerd. Ook dames zijn van harte welkom. Voorts wordt gedacht aan een onderwijzer of leraar die met enkele geïnteresseerde leerlingen de helpende hand wil bieden. Dit werk is voorlopig bepaald op de zaterdagmorgen 10.00 uur en neemt minstens 3, maar niet meer dan 7 weken in beslag. Zou er een Soester bedrijf zijn, die beschikt over een „Atlas knijper?". Dat is zo'n klein graafmachientje, dat het grove werk kan doen. Wie kan zo'n ding op de zaterdagmorgen missen? Hier volgen nog wat - voor de meeste lezers al bekende - gegevens, betrekking hebbende op de herbouw van „De Windhond", die steeds na elk artikel zullen worden herhaald: Contactadres „Herbouw de Windhond": Kooiweg 4 te Soest. Gevraagd: Hulp op zaterdagmorgen i.v.m. bodem onderzoek; Bestuursleden voor de Stichting „De Windhond"; Asp. leden voor de op te richten vereniging: „Vrienden van „De Windhond". Bankrekening „De Windhond": Rabobank, nr. 35.99.40.277, Postgirorekening Rabobank te Soest: 21 27 75 (Huidige stand bankrekening: 200,-. Verant woording volgt in komend artikel). J.H. van Doorne.

Soester Courant | 1977 | | pagina 29