De nieuwe geboorte HOGE BLOEDDRUK Het levensreddend geschenk „Toen ik remde was 't te laat" Slecht weer foto-weer kwik-kwik - low Bacteriepreparaten: Biologisch wonder of boerenbedrog? Hoe komt een baby het prettigst ter wereld Herken de voortekenen van een hartinfarct. Soester Courant van donderdag 24 maart 1977 Het jaarthema van de Nederlandse Hartstichting heeft in dit voor jaar betrekking op de strijd tegen de acute liartdood. Van de 20.000 Nederlanders die per jaar sterven aan de gevolgen van een hart aanval, overlijden er plm. 12.000 in het eerste kwartier na het op treden van de aanval. Daarom heeft het zin om maatregelen te treffen - onder meer re- suscitatie: hartmassage/mond-op-mondbeademing - waardoor wel licht duizenden levens gered kunnen worden. Er zijn meer terreinen waarop preventie van hart- en vaatziekten succes kan opleveren. Dat is bijvoorbeeld de bestrijding van de hoge bloeddruk. Hoge bloeddruk of hypertensie is voor arts en patiënt een getal op de bloed drukmeter. Wanneer het hart zich sa mentrekt. pompt het bloed naar de slagaders. De druk, die nodig is om de slagader in de bovenarm met de man chet van de bloeddrukmeter dicht te drukken, is de bovenste waarde of systo- lische druk. Als het hart zich ontspant, vloeit het bloed uit de slagaders weg naar de haarvaten en daalt de druk. De onderste waarde, de diastolische druk, wordt dan bepaald door de weerstand in de kleine s lagade rve r takk in ge n. Onze bloeddruk is een eindprodukt van allerlei factoren als houding, emotie, inspanning, vochtopneming en hormo nen. Ook de pompfunctie van het hart en de elasticiteit van onze vaten hebben invloed op de gemeten waarde. Om die reden kan men dan ook niet spreken van de bloeddruk, want deze varieert voort durend binnen bepaalde grenzen. Zo is de bloeddruk in de slaap bijzonder laag en stijgt flink na inspanning en emotie. Als de bovengrens van een normale Nederlandse bloeddruk op middelbare leeftijd geldt de druk van 140/90 mm kwik druk. Men spreekt van verhoogde tyloeddruk als de onderste, diatolische Waarde boven de 90 mm kwik ligt, waarbij dan ook gelijktijdig de systoli- sche druk stijgt. Er is echter geen scherpe grens tussen normale en ver hoogde bloeddruk, maar een geleidelijke overgang. Op grond van bevolkingsonderzoek en levensverzekeringsgeneeskunde weten wij dat de laagste bloeddruk de gunstig ste leeftijdsverwachting heeft en dat het ;risico van hart- en vaatziekten evenredig met de bloeddruk stijgt. Verspreiding van hoge bloeddruk ,Er zijn grote verschillen in het voorkó men van hoge bloeddruk in de wereld. Bij geïsoleerd levende stammen in het Amazone - gebied en Nieuw - Guinea, maar ook op eilandjes in de Stille Oceaan bleek het zoutgebruik bijzonder laag te werd in de urine minder dan een halve gram zout per dag gevonden. Bij al deze bevolkingsgroepen bleek geen hoge bloeddruk aanwezig en steeg ook de normale bloeddruk niet met de leeftijd. Deze lage bloeddruk kon niet worden verklaard door afwezigheid van de psy- chische belasting, zoals in onze verste delijkte samenleving. Bij naburige stammen, die met het Westen en daar mee met zoutgebruik in aanraking wa ren gekomen, werd wel degelijk ver hoogde bloeddruk aangetroffen. Omgekeerd wordt in bepaalde gebieden met excessief zoutgebruik, zoals in Ko- ea en Noord-Japan, veel en ernstige pertensie aangetroffen. Men gebruikt er dagelijks meer dan 25 gram tegen 10 tot 15 gram in Westerse landen. Het lijkt dus mogelijk dat zoutgebruik in deze omvang - een betrekkelijk nieuwe gewoonte - bij sommige mensen de handhaving van een normale bloeddruk bemoeilijkt. Aangenomen wordt dat het lichaam dit teveel aan zout alleen kan uitscheiden ten koste van een hogere bloeddruk. Bevolkingsonderzoek op grote schaal, in de Verenigde Staten, Europa en ook Nederland heeft de laatste jaren aange toond dat bij de volwassen bevolking in 15 tot 20 verhoogde bloeddruk wordt aangetroffen, iets waarvan de meeste onderzochte mensen zich niet bewust waren. De gevolgen vaahoge bloeddruk. Hoge bloeddruk is een symptoom van een ontspoord regelmechanisme, de handhaving van een normale bloeddruk. Het is alsof een thermostaat hoger is afgesteld door een onbekende. Bij gron dig onderzoek van de hoge bloeddruk patiënt worden als regel geen andere afwijkingen gevonden die een verklaring kunnen geven. Slechts bij een klein percentage wordt een nierziekte, een afwijking in bijnierschors- of merg of een vernauwing van de lichaamsslag ader of niervaten gevonden. Bij hoge bloeddruk zonder aantoonbare, veroorzakende ziekte wordt dan ook het verlegenheidsetiket essentiële hyperten sie opgeplakt. Hoge bloeddruk wordt vaak bij toeval gevonden bij een keuring of een alge meen onderzoek. In tegenstelling tot wat men denkt, zijn er zelden klachten en zijn hoofdpijn, moeheid of duizeligheid beslist niet typerend. Niettemin heeft een verhoogde bloeddruk wel degelijk late gevolgen wanneer hart- en vaatstel sel lange jaren aan een verhoogde druk zijn blootgesteld. Een - inmiddels door behandeling vrij wel verdwenen - complicatie, de hersen bloeding of apoplexie, leidde vroeger vaak tot verlamming, invaliditeit of dood. Zeer ernstige hoge bloeddruk leid de tot nierbeschadiging en niervergifti ging en ook dat gevolg is door goede behandeling te voorkomen. Bij de oudere patiënt vormde de hoge bloeddruk een belasting voor de pomp functie van het hart en nam de kans op longstuwing met kortademigheid bij in spanning en liggen sterk toe. Een tijdige behandeling van hoge bloeddruk kan ook dit late gevolg goeddeels voorkomen. Hoge bloeddruk is tenslotte een belang rijke risicofactor bij het ontstaan van het hartinfarct, naast de hoogte van het plasma cholesterol, het aantal gerookte sigaretten en de aanwezigheid van sui kerziekte. Tot op heden is nog niet overtuigend gebleken dat effectieve be handeling van verhoogde bloeddruk tot een aanzienlijk minder optreden van het hartinfarct leidt. Mogelijk was bij de aanvang van de antihypertensieve behandeling al een zodanige vernauwing van de kransvaten van het hart aanwezig, dat bloeddruk verlaging op de voortgang van het pro ces geen invloed van betekenis kon hebben. Toch is, door het ter beschikking komen van veilige en effectieve geneesmidde len voor hoge bloeddruk, het aantal ernstige en levensbedreigende complica ties met tweederde verminderd. Om die reden is het van groot belang dat hoge bloeddruk tijdig wordt ontdekt en behan deld. Opsporingen behandeling van hoge bloeddruk In Nederland is - onder meer met steun van de Hartstichting - bij bevolkings onderzoek gebleken dat niet alleen veel mensen ongeweten een hoge bloeddruk bezitten, maar ook dat deze uitvinding vaak niet tot behandeling leidt. Hoge bloeddruk geeft immers geerv klachten. Echter, wie zich ervoor laat behandelen investeert daarmee in een gezonde toekomst zonder complicaties. Voor die behandeling is wel onderzoek, controle, gebruik van medicamenten en dieet nodig en dat gedurende vele jaren. Om die redenen wordt een behandeling vaak niet begonnen of volgehouden en blijkt in herhaald onderzoek dat één op de vijf hypertensiepatienten niet werke lijk wordt behandeld. Daaraan heeft wellicht ook het gebruik van sommige medicamenten bijgedra gen. die soms als bijwerkingen slaperig heid, depressie, stoornissen in sexuele beleving en sterke bloeddrukdaling bij rechtopstaan veroorzaakten. Momenteel is het vrijwel mogelijk voor iedere patiënt een combinatie van geneesmid delen te vinden, die veilig en effectief is en ook zonder belangrijke bijwerkingen wordt verdragen. Gezien het symptoom- loze karakter van verhoogde bloeddruk met de ernstige schade op lange termijn is het zinvol hoge bloeddruk daar op te sporen waar deze gevonden kan worden. Dat geldt voor keuringen op sportgebied, bij militaire dienst en beroep en ook bij verzekeringen. Elke arts die een patiënt om andere redenen dan de hoge bloed druk onderzoekt, de oogarts, de vrou wenarts, zenuwarts en misschien zelf tandarts, zou éénmaal de bloeddruk moeten meten om te zien of deze wel normaal is. De Amerikaanse Hartstich ting propageert het bloeddrukmeten als een uitdaging aan een doodbrengende ziekte, die als een stille moordenaar door onze samenleving waart. Bij alle discussies over de bloeddruk en de grens tussen normaal en abnormaal is het van belang geen conclusie te trekken uit één enkele meting. Niets is variabeler dan een mens en voor de diagnose hypertensie zijn een aantal nauwkeurige metingen in de tijd noodza- kelijk. Daarna moet enig eenvoudig onderzoek worden verricht om na te gaan of een mogelijke, soms zeldzame oorzaak te vinden of uit te sluiten is. Zo kan in een zeer beperkt aantal patiënten de anticonceptie-pil hoge bloeddruk ver ergeren of doen ontstaan en hetzelfde geldt voor excessief gebruik van drop. Ook een vernauwing van ee.n -nierslag ader kan hoge bloeddruk bij jongen mensen veroorzaken, waarvoor effectie ve chirurgische behandeling mogelijk is. In de overgrote meerderheid zal de patiënt echter jaar in jaar uit behandeld en gecontroleerd moeten worden vanwe ge de hoge bloeddruk. Wanneer deze normaal is geworden, kunnen de medi camenten niet gestaakt worden, zoals vaak ten onrechte wordt gemeend. Het is daarom uitermate belangrijk dat mede werking en medeverantwoordelijkheid van de patiënt in de therapie wordt ver kregen. Dat kan door met de patiënt de bloéddrukmeting te bespreken, hem of haar zelf thuis te laten meten en aan dacht besteden aan eventuele bijwerkin gen van geneesmiddelen. Voorlichting van de patiënt, individueel door zijn behandelend arts en als groep door instellingen als de Hartstichting, is Plotseling dood. Op straat, in huis, op het werk of tussen de hevig geëmotioneerde massa in het voetbalstadionDe praktijk van alle dag. Want dagelijks sterven mensen plotseling als gevolg van een hartaandoening. En elke dag weer blijkt achteraf, dat een aantal van die mensen nog gered had kunnen worden. Als er maar op tijd, of zoals dat heet ,,op het laatste nippertje" hulp was geweest. Naar schatting overlijden in Nederland, per jaar, 20.000 mensen aan een acuut verschijnsel, dat alles te maken heeft met de ziekte van de kransslagaderen. Ongeveer 12.000 van hen sterven binnen de vijftien minuten. Dit betekentdat binnen dat kwartiertje nog kan worden ingegrepen. In ieder geval nog een poging kan worden ondernomen om iemand uit de crisis-situatie te halen. Het is onzinnig om te verwachten dat op elke hoek van de straat een hulp post voor acute gevallen is ingericht. Het is wel zinnig om. daar waar ge regeld veel mensen bij elkaar zijn. des kundige hulp beschikbaar te hebben. Zoals dat al enkele jaren in het Rotter- damse Feijenoord-stadion gebeurt, waar bij elke wedstrijd een groot aantal Rode-Kruis-mensen. één of twee hartspecialisten en speciaal daarvoor opgeleide verpleegkundigen in de startblokken staan óm slachtoffers ter plekke op te vangen. De resultaten zijn zeer de moeite waard, ook al lijken ze een druppel op de gloeiende plaat. Onder de hartaandoeningen komt de ziekte van de kransslagaderen het meest voor. De slagaderen slibben als het ware dicht, waardoor de bloed circulatie vermindert of op een kwaad moment stopt. Sommige mensen heb ben slechts in geringe mate verstopte slagaderen en voelen dan bij extra in spanning pijn in de borst. Anderen lijden aan langzaam voortschrijdend verlies van hartweefsel, krijgen al dan niet een hartinfarct en komen in een steeds slechtere toestand. Maar mensen met zieke kransslag aderen kunnen ziek zijn zonder, dat zij daar ooit iets van hebben gemerkt. Wanneer de slagaderen in een deel van het hart zó tekort schieten, kan het komen tot een storing van het nor male hartritme. - De spierwanden van het hart maken een soort wriemelende beweging. In medische termen heet dat „het kamer- fibrilleren". De hartkamers die normaal als pomp functioneren, trekken niet meer nor maal samen. - Door gebrek aan bloedcirculatie en dan ook nuttig en nodig. Ook de huisart sen hebben behoefte aan praktische voorlichting en begeleiding op het hyper- tensieterrein, waar zich de laatste jaren grote veranderingen in inzicht en behan deling hebben voorgedaan. In Nederland is hiertoe het initiatief genomen door het huisartsengenootschap, dat aan zijn le den een aantal praktische aanbevelingen doet toekomen. Ook de farmaceutische industrie heeft vaak door bijscholings cursussen een zinnige en veelal objectie ve bijdrage geleverd. De Nederlandse Hartstichting zal dit jaar voor de huis arts een hypertensiegids laten verschij nen, geschreven door prof. dr. M. Koster en dr. A. J. Dunning te Amsterdam, waar praktische informatie over proble men van bloeddruk en behandeling in te vinden zijn. In 1978 zal bijzondere nadruk worden gelegd op de opsporing en behandeling van hypertensie. Er wordt getracht meer aandacht en activiteit te ontwikkelen voor een aan doening, die in stilte schade doet door de bedreiging voor hart- en vaatstelsel Ondanks de betrekkelijke eenvoud van opsporing, onderzoek en behandeling van de hoge bloeddruk kunnen arts en patiënt beiden nog aanzienlijk bijdragen tot verbetering daarvan. aan zuurstof raken dan bewusteloos. Wanneer op zo'n moment niet onmid dellijk wordt ingegrepen, gaat iemand dood. Bovendien moet die hulp - uit wendige hartmassage en beademing - liefst binnen één minuut, maximaal vier a zes minuten beginnen, om te voorkomen dat het hersenweefsel on herstelbaar wordt beschadigd. Het komt dus aan op die eerste minuutjes. Door ervoor te zorgen dat weer bloed en zuurstof naar de hersenen stromen, kan tijd worden gerekt totdat andere, nog betere hulp. ter plaatse is. Het heeft bij stilstand van de bloedsomloop geen enkele zin alleen zuurstof toe te dienen zonder uitwendige hart massage. Het bloed dat-in de longen van zuürstof wordt voorzien, moet naar de hersenen worden gebracht. Die wriemelende bewegingen van de hartwand, kunnen uiteindelijk worden opgeheven door gebruik van de de- fibrillator. Dit apparaat, dat enkele jaren geleden door de Nederlandse Hartstichting is geschonken aan enkele voetbalstadions, geeft een kortdurende stroomstoot van maar liefst enkele duizenden volt. Daarmee wordt het kamerfibrilleren tot staan gebracht en krijgt het hart de gelegenheid weer te functioneren. Dr. A. de Neeling, als hartspecialist verbonden aan het Rotterdamse Clara- ziekenhuis, behoort tot de medische stand-by ploeg, die tijdens wedstrijden in „de kuip" mensenlevens probeert te redden. In een aantal gevallen is dat al gelukt. Dr. De Neeling: „Als je een hartstil stand goed behandelt, kun je iemand in leven houden. Vooral in Amerika is men erg kien op'die eerste hulp bij een acute situatie. In Nederland komt die hulp zo langzamerhand ook aardig op gang. Met een korte cursus kan iemand al worden geleerd, hoe hij een geval van hartstilstand moet handelen. Het is niet te realiseren om iedereen bij die hulp in te schakelen. Meestal zal de familie van iemand die al eens een hartinfarct heeft gehad willen we ten, wat op een goed moment gedaan moet worden. Het kamerfibrilleren komt namelijk ook wel voor na een hartinfarct. De hulp is eigenlijk heel eenvoudig. Maar je moet wel je best doen tot het moment dat er andere hulp is". Dat snel ingrijpen mensenlevens kan redden, blijkt uit de ervaringen in het Feijenoord-stadion.' In de tijd dat er nog geen hulppost was voor acute hart aandoeningen, overleden regelmatig mensen gedurende wedstrijden. Voor dat ze in het ziekenhuis aankwamen, waren ze al overleden. In 1972 nog werden drie supporters overvallen door een plotselinge dood. In dat jaar voerde de Nederlandse Hartstichting aktie voor het gebruik van de defibril- lator. Ook het stadion in Rotterdam kreeg zo'n apparaat aangeboden. Dr. De Neeling: „Omdat we met ons ziekenhuis op een steenworp afstand zitten van het stadion,' besloten we met mensen en middelen daar post te vat ten. De hulpploeg bestaat uit twee hartspecialisten, gespecialiseerde verpleegkundigen en maar liefst veer tig Rofle-Kruis-mensen. Die veertig staan klaar om meteen in te grijpen en de slachtoffers naar de hulppost te vervoeren. Je moet je voorstellen dat er tientallen wedstrijden per jaar zijn. En dat bij één zo'n wedstrijd de bevol king van een hele stad bij elkaar zit. Als je bedenkt hoeveel mensen in een gewone stad een hartaandoening krij gen, kun je er zeker van zijn dat dat in het stadion zeker niet minder is". Vanaf mei 1972 tot december 1976 was het Feijenoord-stadion bevolkt door ruim vier miljoen mensen. In die periode had de medische ploeg bij elke grote wedstrijd dienst. Van de negen mensen die op weg naar of in de hulp post een hartstilstand kregen (dus mensen die,bewusteloos raakten) kon den er vijf worden gered dankzij de defibrillator en twee op een andere manier. Ook waren er twaalf mensen met een hartinfarct (dus zonder hart stilstand). Zij konden direct worden geholpen en naar het ziekenhuis en of later naar huis worden gebracht. Dr. De Neeling: „Hoewel het aantal geredde levens niet van doorslag gevende betekenis zal zijn voor de statistieken, is het zeer de moeite waard om- een goede eerste hulp op poten te zetten. Zeker op plaatsen waar zoveel mensen bij elkaar komen, moet je zorgen voor medische opvang. Van de mensen die binnen het kwartier overlijden, heeft ongeveer eenderde zelfs nooit iets gemerkt van hun kwaal". De Rotterdamse specialist moet nog van het hart, dat preventie de enige manier is om de afschrikwekkende getallen in de statistieken gunstig te beïnvloeden. „Uiteindelijk zal het van die preventie moeten komen. Het is toch een duide lijke zaak dat een verhoogde of te hoge bloeddruk, teveel roken en een te hoog vetgehalte in het bloed de oorzaak zijn van hartkwalen. Het zou verplicht moeten zijn om bij iedereen vanaf het twintigste Jaar geregeld de bloed druk te meten. Als je last hebt van de bloeddruk, je rookt er nog bij en je hebt een te hoog vetgehalte in het bloed, is de kans op een hartkwaal vele malen groter. Die risicofactoren moeten veel meer in de gaten worden gehouden. Op scholen en in kantoren moeten daar beter op gelet worden. Als je ergens niet mag roken, raak je daar snel aan gewend". Van tijd tot tijd verschijnen er mysterieuze bacteriepreparaten in de handel. Boeren die een betere kwaliteit mest op hun land willen, bedrijven met een overbelaste zuiveringsinstallatie en degenen die het sleutelen aan verstopte gootstenen beu zijn, hoeven nu slechts B. Rus uit St Maarten (NH) te bellen en het leed is geleden. De gevriesdroogde bacteriën die onder de naam biobacs door Rus geïmporteerd worden, zijn volgens een folder van het Ierse bedrijf „Worne Biochemicals Ltd." uitgezocht door een Amerikaanse professor. Deze heeft de hele wereld afgereisd om speciale bacteriën en schimmels te vinden. Daarna heeft de professor ze zo behandeld dat ze tal van verontreinigingen, vergiften, olie, plastics en bestrijdings middelen kunnen afbreken. Terwijl sommige gebruikers toch duide lijk enthousiaste geluidên laten horen, staan de meeste wetenschappers scep tisch tegenover het nut van bacteriepre paraten. Weliswaar zijn er 'zeer weinig onderzoeken naar het effect van derge lijke middelen geweest, maar daar valt wel de conclusie uit te trekken dat er geen sprake is van een wondermiddel. Bij een onderzoek in Friesland bijvoor beeld bleek dat er op het terrein van voedingswaarde voor de plant en stank vermindering geen verschil aan te tonen was tussen behandelde en onbehandelde mest. Alleen was de verpompbaarheid van de behandelde mest beter. Ook ten aanzien van de waterzuivering spreken wetenschappers twijfel uit over het effect van de bacteriemengsels. In de zuiveringsinstallaties zijn al kolossale hoeveelheden bacteriën van sterk ver- li<Ir ,rQri schillende soorten aanwezig. Er treden J tvan naturk oen trrJa*k' Y f,nos constant veranderingen op in de eigen- ™"™tUr8 6 bacterieflora pen. Hoewel het de ene keer beter werkt dan de andere valt niet te ontkennen dat het werkt. De firma Rodi uit Warder gebruikt sinds een half jaar de prepara ten in de zuiveringsinstallatie. Sindsdien vormen mest en vetafval geen proble men meer: volgens de leiding van 'het slachtprodukten verwerkende bedrijf is het resultaat geweldig. Ook veehouder Klouwerd uit de Wieringerwaard is te vreden met de bacteriën. Zijn vier jaar lange ervaring met de preparaten is dat de mest zoveel beter wordt dat minder kunstmest gestrooid hoeft te worden. Wat blijft er nu bij dit merkwaardige verschil tussen tevreden gebruikers en sceptische onderzoekers over ten gunste van de bacteriepreparaten? Volgens dr. ir. W. Verstraete van de Rijksuniversi teit Gent zijn de preparaten voorname- aanwezig is. In Israël heeft men bijvoorbeeld een. methode ontwikkeld om onbruikbaar olieafval om te zetten in voor veevoeder geschikt eiwit. In het geval van water zuivering en mestverbetering is echter al een aangepaste bacteriebevolking aanwezig en lijken de preparaten over bodig. Men kan echter niet uitsluiten dat de preparaten in sommige gevallen toch enig nut kunnen hebben. De enkele onderzoeken die er aan de preparaten hebben plaatsgevonden zijn beperkt van opzet gebleven. Daar in de wetenschap pelijke literatuur geen bewijzen van de schappen van die bacteriën. Alleen stammen die de aanwezige verontreini gingen in hun voordeel kunnen gebrui ken, zullen zich kunnen handhaven. Een bacteriebevolking die een tijd met een bepaalde verontreiniging in kontakt is geweest, is dus in veel gevallen geschikt voor de afbraak van die verontreiniging. Zo heeft men bij DSM bacterieprepara ten vergeleken met een „natuurlijke ophoping" van bacteriën die verzameld waren in de aarde rond een pompstation. De gratis verkregen bacteriën bleken even effectief in het afbreken van olieprodukten als het commerciële pre paraat. Toch zijn enkele gebruikers van deeffectiviteit van de middelen verschenen preparaten zeer tevreden. Op de prak- zijn, is er weinig bereidheid om nieuw tijkschool voor de pluimveehouderij in onderzoek te starten. De vicieuze cirkel Barneveld wordt een bacteriemengsel van „onbekend maakt onbemind" kan toegepast om afvoerputten te ontstop- blijven voortbestaan. De Franse verloskundige Frédérick Leboyer is weer in het nieuws. Leboyer beweert al jaren dat de huidige geboortetechniek voor het kind erg pijnlijk is en op latere leeftijd tot geboortetrauma's leidt. De meeste verloskundigen concluderen uit het schreeuwen van een pasgeboren baby dat het kind gezond is, maar Leboyer zegt dat het kind huilt omdat het pijn heeft. Pijn die hij zegt te voor komen met een speciale verlosmethode, waarbij ondermeer in het halfdonker gewerkt wordt, de navelstreng enige minuten intact ge laten en de rug niet opeens wordt gestrekt. De methode, door Leboyer in 1974 in zijn bestseller „Geboren worden zonder pijn" beschreven, wordt al enige jaren door hem en zijn volgelingen toegepast. Veel collega-verloskundigen staan huiverig tegenover zijn, volgens hen, onwetenschappelijke redeneringen. Nu heeft een Franse psychologe, Danielle Rapoport, een studie gemaakt van de geestelijke ontwik keling van 120 „Leboyer-kinderen". Zij komt tot de overtuiging dat deze kinderen zich op tal van punten opvallend goed ontwikkelen. Geboren worden zonder pijn. Essentieel in de methode van Leboyer is dat hij aanneemt dat het pasgeboren kind een kleine persoonlijkheid is, die zeer .gevoelig is voor de buitenwereld. Hij probeert zich in de situatie van de foetus in de baarmoeder te verplaatsen en vindt dan de overgang bij de geboorte erg drastisch. Het kind heeft de laatste tijd gekromd gezeten in een nauw, half donkere, waterige omgeving van kon stante temperatuur en wordt opeens gekonfronteerd met een fel verlichte kamer en opgewonden,h elkaar felicite rende, mensen. Vervolgens wordt de navelstreng doorgesneden, het kind wordt aan de enkels omhoog gehouden én wordt op een koude weegschaal gelegd, aldus Leboyer. Hij opponeert fel tegen een dergelijke geboorte. Leboyer wijst erop dat het kind tijdens de geboorte twee zuurstofbronnen heeft, de longen en de navelstreng. Bij een normale geboorte is het volgens hem niet nodig de navelstreng ogenblikkelijk door te knippen. Door het verbreken van de zuurstoftoevoer via de navelstreng wordt het kind gedwongen adem te halen. Leboyer beweert dat die eerste ademhalingen voor het kind zeer pijnlijk zijn„de lucht brandt"Wordt daarente gen de navelstreng intact gelaten, dan komt volgens Leboyer de ademhaling geleidelijk aan vanzelf op gang. Vier of vijf minuten na de geboorte houdt het kloppen van de navelstreng op en kan deze worden doorgeknipt. Een ander belangrijk punt van kritiek vormt voor Leboyer de abrupte wijze waarop de wervelkolom gestrekt wordt. De metho de wordt overigens in Nederland vrijwel nergens meer toegepast. Als het kihd geboren is, grijpt men het vaak bij de enkels beet, mede om te voorkomen dat het gladde kind uit de handen glijdt. De rug die tijdens de zwangerschap steeds sterker is gekromd, wordt dan ineens rechtgetrokken. Ook ten aanzien van dit aspect van de geboorte vindt Leboyer de - overgang veel te snel. Hij wil het kind eerst rustig op de buik van de moeder leggen en het langzamerhand laten wen nen aan de ruimtelijke vrijheid zijn rug te strekken. De methode Leboyer wordt geschraagd door zijn overtuiging, dat het kontakt tussen moeder en kind van wezenlijk belang is voor een evenwichtige geeste lijke ontwikkeling van het kind. Gedu rende de zwangerschap is volgens Le boyer het kind gewend geraakt aan tal van llchaamseigenschappen van de moe der. De situatie in veel ziekenhuizen, waarbij de moeder het kind pas na enige tijd van observatie terug krijgt, sluit volgens Leboyer niet aan op deze visie. Het eerste uitwendige kontakt tussen moeder en kind dient direct na de geboorte plaats te vinden, bijvoorbeeld door ritmische strelingen van het kind, overeenkomstig de beweging van de baarmoederwand, aldus Leboyer. Andere aspecten van de methode-Le- boyer, de lichtsterkte die net voldoende is om de geboorte te volgen, het fluiste ren en het badje op lichaamstempera tuur passen eveneens in zijn opzet om de overgang van baarmoeder naar buiten wereld zo geleidelijk mogelijk te laten verlopen. Veel critici, weinig onderzoek. Alhoewel Leboyer's onderzoek uitste kend is verkocht, heeft het onder zijn vakgenoten geen gunstig onthaal gekre gen. De zeer vlotte schrijfstijl, die niet iedereen zal bevallen, en de onweten schappelijk aandoende redeneringen zullen daar ook wel een rol in gespeeld hebben. Anderzijds zijn de veranderin gen die Leboyer met zijn nieuwe metho- de zegt te bereiken (hij heeft zijn boek geïllustreerd met foto's van tevreden kinderen met grote open ogen), interes sant genoeg om niet zomaar aan voorbij te gaan. In de medische literatuur zijn echter vrijwel geen resultaten gepubli ceerd van tegenstanders die de Leboyer- geboorte aan een grondig en kritisch onderzoek hebben onderworpen. Uit lezingen en kommentaren op het rapport van de Franse psychologie Da nielle Rapoport, blijkt dat zij 120 „Le boyer-kinderen" gedurende ongeveer twee jaar heeft gevolgd. Zij meldt o.a. dat de kinderen gemiddeld na 13 maan den begpnnen te lopen, tegen 15 maan den voor een controle-groep. Zij vond de emotionele en sociale ontwikkeling van deze kinderen beter dan het gemiddelde. Het valt moeilijk te voorzien of dit rapport iets overtuigends aan de Le- boyer-discussie kan toevoegen. Bij een dergelijk onderzoek is vooral de keuze van een goede controle-groep essentiëel. De effecten die Danielle Rapoport aan de methode-Leboyer toeschrijft, kunnen bij een onjuist gekozen controle-groep mak kelijk aan andere factoren worden toege schreven. Zo kan het heel goed dat de vrouwen die bewust voor de Leboyer-ge- boorte kiezen, toch al meer aandacht zullen geven aan hun kind en dat even tueel betere resultaten van de Leboyer- klnderen zo verklaard kunnen worden. In Nederland wordt de methode-Leboyer met toegepast. Dr. J. de Haan van de Polikliniek voor Verloskunde en Gynae cologie in Nijmegen wijst de methode zeker niet af, de vraag is volgens hem allleen of het publiek er warm voor te krijgen is. Leboyer's methode kan vol gens hem beschouwd worden als een reactie op de sterk „gemechaniseerde en geëlectroniseerde" Westerse bevalling, waarbij Leboyer naar de andere kant is doorgeslagen. Volgens de bioloog dr. C. Naaktgeboren van het Amsterdams Wilhelmina Gast huis, die de geboorte bij mens en dier met elkaar vergeleken heeft en ook een aantal educatieve films over de geboorte heeft begeleid, doet de methode moeder en kind geen kwaad. Hij betwijfelt ech ter of mensen er later lichamelijk en geestelijk gezonder door zullen worden, zoals Leboyer beweert. Prof, G. J. Kloosterman, eveneens van het Amsterdams Wilhelmina Gasthuis, staat heel positief tegenover de gedachte achter de methode. Hij is bang dat het overgrote deel van de huidige bevallin gen een weinig natuurlijk gebeuren meer is. De wetenschappelijke basis voor de methode ontbreekt echter volko men. Alleen een onderzoek van de Le boyer-kinderen zou de juistheid van de Leboyer-veronderstellingen aan kunnen tonen. Het onderzoek van Danielle Rapo port leek hem hiervoor in eerste Instan tie niet geschikt, daar het hier kinderen tot twee jaar betrof. Om de effecten van de methode op de emotionele ontwikke ling goed te toetsen zouden de kinderen minstens zes, en liefst twaalf jaar moe ten zijn. aldus Kloosterman. Veel voorkomende pijngebieden voor een infarct: middenvoor in de borst of rug één of beide armen SYMPTOMEN: 1. Hevig samentrekkende pijn middenvoor in de borst. 2. Pijn houdt langer dan 5 minuten aan, ook als men rustig zit of ligt. 3. Transpireren en onrust, misselijkheid en braken kunnen voorkomen. 4. Pijn kan uitstralen naar hals, rug of armen. N.B. Korte, scherpe steken op één plaats op de borst wijzen vrijwel nooit op een hartinfarct. „Ik zag 'm pas op het laatste ogenblik. Toen Ik remde, zat ik er al bovenal". Dat ex cuus wordt menigmaal aangevoerd na een botsing op een kruispunt. Reactie van de politie'. „De mensen hebben er absoluut geen idee van hoe lang de remweg is die men nodig heeft om te stoppen. Er zijn er die zeggen: M'n auto heeft heel goede rem men, binnen vijf meter sta ik stil. Nou, de praktijk is heel anders". Een zachte winter gaat altijd gespaard met regen, kale bomen en verplicht thuis zitten op zondagen. Voor de fotograaf zijn dit trieste dagen, want hij wordt gedwongen zijn hobby te laten voor wat het is, en te waehten tot betere tijden aanbreken. Toeh zijn er voor de ondernemende fotograaf mogelijkheden te over, wat betreft het vinden van foto-onderwerpen. kale takken, en het tapijt van bruine bla deren op de grond vormen prachtige composities. Voor de verandering zou den ook wat zwart-wit opnamen ge maakt kunnen worden. De regenachtige dagen die zeker nog zullen volgen, zou u kunnen besteden aan liet zelf ontwikkelen en afdrukken van de gemaakte foto's. Kodak heeft voor de amateur een boekje gepubliceerd over hel ontwikkelen en afdrukken van Kodak kleurenfilms. En mocht u zich nog niet durven wagen aan het ontwikkelen en afdrukken van kleurenfilms, maar het wel willen proberen met zwart-wit films, dan is ook hiervoor een boekje verkrijg baar. Deze zijn te verkrijgen bij uw Kodak folohandelaar Na een regenbui zijn alle saaie, alle daagse onderwerpen veranderd in fas cinerende objecten. Straatstenen wor den glanzend; het licht van de lantaarns wordt weerkaatst op de stenen: ver weerde houten schuttingen worden antracietkleurig: boomstammen glim men en aan de takken hangen glinsteren de druppels, Alle kleuren worden inten ser: de lichtreclames steken helder af tegen de donker? achtergronden: een oranje regenjas wordt bijna lichtgevend. De hoeveelheid kleuren in de stad zijn een uitdaging voor iedere foto- en film camera. De kleuren in de natuur zijn niet zo veelvuldig, maar daarom nog niet min der interessant dan in de stad. Toch biedt de winter ook hier een overmaat aan foto obj"c,ten De bomen met hup In de verkeerswetgevlng wordt de eis ge steld dat de remmen van motorvoertui gen en bromfietsen een bepaalde (mini male remvertraging moeten kunnen be halen. Vanaf het moment waarop het rempe daal wordt ingedrukt tot het moment waarop het voertuig stilstaat, wordt een bepaalde remweg afgelegd. Bij die rem weg komt echter nog de afstand die afge legd wordt in de zogenaamde reactietijd van de bestuurder, dat is de tijd die tus- het moment waarop beseft wordt dat er geremd moet worden en het ogenblik waarop het werkelijke remmen begint. Doorgaans wordt rekening gehouden met een reactietijd van een halve secon de. Voorbeeld Een voorbeeld: Bij een snelheid van 100 km. per uur (ongeveer 28 meter per se conde) is voor een personenauto met remmen die juist aan de wettelijke eisen voldoen, de remweg 74 meter. De in de reactietijd afgelegde weg is (minstens) de helft van 28 meter 14 meter. Bij een snelheid van 100 km. per uur kost het dus 74 14 is 88 me ter om de wagen tot stilstand te brengen. Nog een paar gegevens: bij een snelheid van 20 km. per uur heeft de automobilist 6 meter nodig om te stoppen, bij 50 km. 26 meter, bij 70 km. 46 meter. De remweg van bromfietsen komt bij een snelheid van 30 km. per uur neer op 13 meter en bij 40 km. op 22 meter, reke ning houdend met een reactietijd van een halve seconde. Meer meters Men dient wel te bedenken dat aan bo vengenoemde remwegen heel wat me ters moeten worden toegevoegd als het wegdek nat en glad is. „Als het regent, regent 't ook aanrijdingen", zegt de poli tie, daarmee aangevend dat niet ieder een z'n rijden aanpast aan de weersom standigheden. „Slecht weer betekent ook méér auto's op de weg. Daardoor kun je langzamer opschieten. Dat wekt weer irritatie bij een heleboel mensen achter het stuur, die dan meer risico's gaan nemen, ook al om de verloren tijd in te halen". Tiende keer wel Ander punt dat de politie naar voren brengt: „Je, neemt elke dag dezelfde route naar het werk. Op een bepaald kruispunt komt er negen keer geen ver keer van rechts, zo heb je ondervonden. Je rekende er dus niet op dat het de tien de keer wél het geval was. Je wilde nog wel voorrang geven, maar

Soester Courant | 1977 | | pagina 31