optiek A Eerste Nederlandse Denim Art Duck R AI-MOTOR WEEKEND 1977 MET RAAD EN DAAD Niet wachten tot 1 mm De zonnebril Veel automobilisten spelen met hun leven! Autobedrii fTevdko draagt bii aan verkeersveiligheid Ruime keuze anatomisch pasgemaakt Veilig Verkeer Nederland Vapour Lock kunt u voorkomen Birkstraat 2 - Tel. 12874 99 Soestor Courant van donderdag 24 maart 1977 Weigerende remmen van uw auto kunnen een aantal mechanische storingen als oorzaak hebben. Echter, een diepgaand onderzoek, in samenwerking met toonaan gevende remsysteemfabrikanten in de U.S.A., Japan en Europa, heeft aangetoond, dat er een ander wezenlijk gevaar tot nog toe verwaarloosd werd: Vapour Lock - ofwel het weigeren van remmen door dampbellen in de remvloeistof. Dampbellen worden veroorzaakt door stijging in temperatuur van de remvloei stof. De wrijvingshitte wordt via de cylinders overgebracht op de vloeistof, die bij een bepaalde temperatuur damp bellen gaat vormen: dampbellen zijn samendrukbaar, met als gevolg een levensgevaarlijke situatie: door de rem trappen. Remvloeistoffen trekken vocht aan en nemen dit op.* Vocht verlaagt het Va- pour-Lock-punt, waardoor bij verhitting het kritieke punt eerder bereikt wordt. 1% water kan al een daling teweeg brengen van 20°-40°C; tests hebben uit gewezen dat remvloeistof van 12-18 maanden 3% water kan bevatten. Groot opgezette tests in samenwerking met een aantal toonaangevende Europe se automobielfabrikanten laten zien, dat onder extreme omstandigheden rem- vloeistoftemperaturen van 200°C en ho ger niet tot de onmogelijkheden behoren. Na een lange rit door .de stad gedurende het spitsuur, werden temperaturen ge meten tot 135°C. Door het wegvallen van rijwindkoeling (hetgeen tijdens het spitsuur nogal eens gebeurt) blijft de wrijvingswarmte onder de wagen han gen met als gevolg een grotere over dracht van hitte op de remvloeistof. Niet zo vreemd als u bedenkt, dat remschijftemperaturen van 500-760° C werden gemeten. Remschijven en carrosserievormen zijn er, met veranderde rijomstandigheden, de oorzaak van dat de laatste jaren de gebruikstemperatuur aanzienlijk is ge stegen. Remschijven (slechtere koeling t.o.v. trommels) worden steeds meer aange troffen als deel van een gescheiden remsysteem en de moderne carrosserie- vormen sluiten de remmen meer af van rijwindkoeling (spoilers worden gemon teerd, carosseriedelen namen soortgelij ke vormen aan. Kortom, alle ingrediën ten zijn aanwezig om een hogere rem- vloeistoftemperatuur te bewerkstelli gen. De meeste automobilisten hebben geen weet van dit sluimerende gevaar. Wel licht is het aantal ongelukken, dat te wijten is aan Vapour Lock schrikbarend hoog - niemand heeft tot op heden Vapour Lock als mogelijke oorzaak ge zien. Het is slecht gesteld met de veiligheid Gedurende de afgelopen maanden testte Castrol 790 automobielen; de ANWB nam er 100 voor haar rekening. Een respectabel aantal dachten wij: in ieder geval liegen de resultaten er niet om. Een groot deel bleek met een onvei lige remvloeistof te rijden.... en daar za ten ook een aantal automobielen bij van nog geen jaar oud! Een bewijs dat het Vapour Lock-punt van remvloeistof snel terugloopt.... zeer snel terugloopt. Het aantal afgelegde ki lometers of de gebruiksduur van de auto hebben hierbij minder invloed op de kwa liteit dan de (vochtige) weersinvloeden of rij-omstandigheden. De testresultaten bewijzen het We waarschuwen niet zonder reden; de resultaten tonen aan dat er wel dege lijk remvloeistoffen in automobielen hui zen, die tot levensgevaarlijke situaties kunnen leiden. Totaal aantal geteste automobielen 890 Vapour Lock-punt: Boven 175C 298 33% Verversing aan te bevelen -i- 'Wt 237 355 27% 40% Remvloeistof moet regelmatig ververst worden In de regel éénmaal per jaar. Niet voor niets schrijven vele toonaangevende au tomobielfabrikanten een verversingster mijn voor van één jaar. Ook zij zijn ervan overtuigd, dat een remvloeistofverversing de veiligheid van hun merk verhoog^. Maar ook een regelmatige verversing sluit weigerende remmen niet helemaal uit. Een regelmatige controle van het remsysteem is het belang van eigen veiligheid. De Castrol Vapour Lock Indi cator helpt u daarbij. Unieke remvloeistoftester: de Castrol Vapour Lock Indicator bij Tevako Castrol ontwikkelde het eerste remvloei stofapparaat voor gebruik in garages. Een nauwkeurig, ongecompliceerd ap paraat, dat in een oogwenk het Vapour Lock-punt en daarmee de mate van vei ligheid van de remvloeistof aangeeft. Gezien het feit, dat de test slechts een paar minuten kost, kan deze service voor-extra-veiligheid gemakkelijk tijdens de normale onderhoudsbeurt uitgevoerd worden. Met het testrapport, dat u natuurlijk altijd ingevuld meekrijgt, ziet u hoe het met uw veiligheid gesteld is. 't Wordt weer een goed spijkerbroekenjaar dit jaar, vooral als het aan Margot Coumans uit Amstelveen ligt. Want zij bouwde een gewoon lelijk eendje met zo'n 1250 zilveren bollen en sterren, 50 jeans-leertjes, 100 jeans-merkjes en een opvallend grote lap spijker-stof om tot wat zij zelf noemt ,,een Denim Art Duck". Margot: „Een gewone broek versier je niet en voor de meeste mensen is een auto ook een heilig iets. Maar een Levi's en een 2CV zijn nou net de uitzonde ringen op die regel. Want die vragen juist om een zo persoonlijk mogelijke versiering. Vandaar dat ik die twee nu maar eens gecombineerd heb." Citroën wil de spijker-eend in ieder geval inzet ten tijdens de speciale eendenraces die regelmatig op het Eurocircuit in Valkenswaard worden gehouden. Op de achterkant van het rapport wordt het allemaal nog eens puntsgewijs ónder woorden gebracht. Met het testrapporrien de herinnerings sticker naast het rempotje wordt u aan de eerstvolgende verversingsbeurt her innerd en daarmee.... aan de garage, die over zijn veiligheid waakt. Indien water vrij in de remvloeistof rondzweeft, dan bestaat in de winter het gevaar van vastvriezen van het remsys teem. In de zomer daarentegen zou het „vrije" water reeds bij een normale tempera tuurstijging dampbellen vormen. Het RAI-MOTORWEEKEND wordt dit jaar gehouden van donder dag 24 tot en met zondag 27 maart. In de Westhal en de Zuidhal van het RAI-tentoonstellingscomplex zullen dan 75 exposanten op ruim 8.100 vierkante meter praktisch alle in Nederland verkrijgbare motorfietsen, onderdelen en toebehoren tonen. In een zogenaamde catalogusstraat staan de motoren naast elkaar naar prijsklasse opgesteld, zodat onderlinge vergelijkingen één oogopslag mogelijk wordt. Het RAI-MOTORWEEKEND is geopend op donderdag 24 maart van 13-17 en van 19-22 uur; op vrijdag 25 en zaterdag 26 maart van 10-17 en van 19-22 uur; op zondag27 maart van 10-17. Tijdens het RAI-MOTORWËEKEND - van 24 tot en met 27 maart - zullen er ver schillende evenementen plaatsvinden. Op de openingsavond is er een show van de beste tien inzendingen voor de ont werpwedstrijd „Motorpak". Een jury zal daaruit de drie prijswinnaars kiezen. Op donderdag, vrijdag en zaterdag zal AVRO's Top-Pop Discoshow 's avonds in de RAI een muzikaal programma brengen. Elke dag zijn er onder leiding van Peter Knegjens wedstrijden om de titel „De beste Sleutelaar van Nederland". Op vrijdagavond wordt Koning Zelfbouw 1977 gehuldigd; zijn motorfiets zal, even als die van de andere drie finalisten in de Zelfbouwwedstrijden, gedurende het gehele RAI-MOTORWEEKEND op de tentoonstelling te zien zijn. Verkoop van motorfietsen steeg in 1976 met 38% In 1975 1976 werden er in Nederland 25.697 nieuwe motorfietsen en scooters verkocht. Door problemen bij de verwer king van de kentekenregistratie veroor zaakt door de invoering van deel III) is het niet mogelijk om voor 1975 en 1976 afzonderlijk exacte totaalverkoopcijfers te produceren. Op basis van de resultaten van onder de importeurs gehouden enquêtes en de in voer- en uitvoercijfers van het CBS heeft de RAI evenwel nauwkeurige ramingen kunnen maken van de ver koopcijfers van 1975 en 1976. In 1976 werden er 14.900 motorfietsen verkocht. Dit betekent een explosieve groei van 38% ten opzichte van 1975, toen 10.800 stuks werden afgezet. Over de laatste tien jaar zien de ver koopcijfers van motorfietsen en scooters er als volgt uit: 1967- 4.358 stuks 1968- 3.933 stuks 3.952 stuks 1970- 3.926 stuks 1971- 5.191 stuks 1972 - 7.945 stuks 1973- 9.389 stuks 1974- 9.829 stuks 1975- 10.800 stuks 1976- 14.900 stuks Aangezien deze verkoopcijfers geba seerd zijn op het aantal nieuw afgegeven kentekenbewijzen, zijn de verkoopresul taten in werkelijkheid aanmerkelijk hoger. In de hierboven vermelde cijfers zijn namelijk niet de verkochte (ken- tekenloze) wedstrijdmachines opgeno men. Op basis van het feit dat de beide Nederlandse motorsportbonden KNMV en NMB in 1976 meer dan 4.500 start bewijzen afgaven in de categorie „kent- tekenloze wedstrijdmachines" (in de takken motocross. wegrace en baanra- ces) lijkt het niet overdreven dit aantal nieuw verkochte wedstrijdmachines op 2.000 stuks te ramen. Het werkelijke cijfer voor 1976 komt hiermee tussen de 16.500 en 17.000 exemplaren te liggen. Motorsport na voetbal het meest populair Motorsport behoort in Nederland tot de meest geliefde publiekssporten. Zo wijst een eenvoudig optelsommetje uit. De officiële motorsportbonden KNMV en NMB telden over 1976 voor de door hen georganiseerde wedstrijden 801.000 betalende bezoekers. Tellen we hierbij de wedstrijden georganiseerd door niet- erkende bonden in Nederland plus de actieve motorsportbeoefenaars met hun aanhang, dan komen we dicht in de buurt van de 1.000.000 toeschouwers bij motorsportwedstrijden. Enkele KNMV-bezoekerstallen in -1976: Ddtch TT (Assen) 130.000, F-750 Assen 50.000, internationale ijsraces 30.000, internationale motocrosses 83.000, inter-. nationale wegraces (exclusief TT en F- 750 99.000, nationale wegraces 82.000, nationale motocrosses 110.000 en inter nationale grasbaanraces 30.000. Een onderzoek van een Zwitsers Bureau voor Sportpromotie geeft aan dat ook international de motorsport tot de top pers behoort. Het Zwitserse rapport meldt dat de 58 wedstrijden, die in 1976 meetelden voor de diverse wereld kampioenschappen in de motorsport door niet minder dan 2.673.000 toeschou wers werden bezocht, een gemiddelde van ruim 46.000 betalende bezoekers per wedstrijd. Het meest populair waren de Grand Prix wegraces met een totaal van 965.000 toeschouwers, een gemid delde van ruim 80.000 per race Ook de F-750 wegraces - in 1977 voor het eerst een wereldkampioenschap - zijn zeer populair: 910.000 kijkers ofwel ruim 60.000 per race. De 250 en 500 cc motocross GP's trok ken 632.000 kijkers, gemiddeld 24.000 per wedstrijd. De serie van vijf endurance- races (lange afstandraces) werd gade geslagen door 166.000 fans, van wie het grootste deel de Franse Bol d'Or be zocht. een 24-uursrace voor motorfietsen op Le Mans. Hierbij is geen rekening gehouden met bezoekersaantallen van wereldkam pioenschapswedstrijden tellend voor de wereldtitel speedway, ijsracen, trial en zijspanmotocross, evenmin als die van het wereldkampioenschap motocross 125 cc. Een totaal raming van 3.000.000 toe schouwers bij alle WK-wedstrljden lijkt eerder aan de voorzichtige kant, dan een overtrokken cijfer. Groeiende belangstelling voor de motorfiets Volgens opgaven van het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen haal den in 1976 14.013 mannen het motorrij bewijs en niet minder dan 1.139 vrou wen: totaal 15.152. Dit betekent een enorme stijging ten opzichte van 1975. In totaal werden toen 10.173 rijvaardig heidsbewijzen afgegeven, verdeeld over 9.602 mannen en 571 vrouwen. Niet alleen bij de mannen dus een groeiende belangstelling voor de motor fiets. maar in het bijzonder ook bij het zwakke geslacht, dat zich kennelijk (en terecht) niet te zwak acht om een motor fiets te besturen. Motorsport voor de jeugd Sinds vorig jaar bestaat er een brom- fiets-trialcursus voor de jeugd. Het ini tiatief daartoe is genomen door Inter- motor Netherlands B.V., importeur van Yamaha motorfietsen en brommers. Yamaha bracht een „trialmodel" op de markt en zorgde voor oefenbanen. Onder deskurtdige leiding wordt de jeugd daar op kosteloos ter beschikking gestelde bromfietsen machinebeheersing en ver keersveiligheid bijgebracht. Een nieuwe ontwikkeling gaat meer in de richting van de actieve wedstrijd sport. In samenwerking met KNMV en NMB is door Van Veen Import B.V. de Formule Kreidler in het leven geroepen. Het idee is: een goedkope klasse voor jongelui van 12-15 jaar op machientjes waarop iedereen gelijke kansen heeft. De jongelui kunnen op speciale Kreidler crossertjes - zelfgebouwd of tegen gere duceerde prijs gekocht bij de firma Van Veen - tegen elkaar uitkomen. Het tech nisch reglement verbiedt opvoeren, maar wel mag een V/% pk cilinder van een Kreidler RS motorfiets op een brom- fietsblok worden gemonteerd. Door de financiële drempel zo laag mogelijk te houden (een gloednieuwe Formule Kreidler kost 1.977,-) wordt de motorsport haalbaar voor jongelui. Belangstellenden kunnen een complete informatiemap verkrijgen bij Van Veen Import B.B., Haarlemmerweg 518, Amsterdam of bij een van de beide motorsportbonden KNMV en NMB. NANNY. - Waar komt de voornaam Nan- ander ze wil gebruiken, maar ik zit voor ny eigenlijk vandaan? m'n examen. Moet ik ze toch afstaan? Antwoord: Nanny, Nan en Nancy zijn Antwoord: Neen, u kunt deze boeken Engelse vleinaampjes voor Ann en Anna, gebruiken tot de afgesproken datum, dat de Griekse vorm werd van het oor- waarop u ze volgens de overeenkomst spronkelijk Hebreeuwse Hanna de zou terugbezorgen. U hebt het recht aan begenadigde, de liefelijke, aanvallige, uw zijde, want volgens artikel 1787 B.W. Deze naam werd populair door een Anna, 13de titel) kan de uitlener het uitgeleen- die in het apocriefe (proto)-evangelie de niet terugvorderen dan na het verloop van Jacobus als moeder van Maria en vrouw van Joachim wordt genoemd. Deze Anna werd de patrones van de huismoeders. Nanny komt veel voor in Engeland, Nancy in de V.S. VLIEGENVUIL. - Hoe krijg ik vliegen vuil van mijn koperen kroon? Antwoord: Het eerst kunt u het proberen met een doekje met vloeibare zeep. Lukt het daarmee niet, neem dan het be kende groene lapje uit de keuken, evt. met een paar druppels zeep erop. Ge bruik geen schuurmiddel of pannespons en dergelijke, want dan haalt u de ver van de afgesproken tijd. GESCHEIDEN MANNEN. - Ik weet dat er een bond is van gescheiden vrouwen (Divortium); maar is er ook een bond van gescheiden mannen? Antwoord: Er is inderdaad ook een bond van gescheiden mannen, het adres luidt: Zwedenburg 152, 's-Gravenhage. Zonnebril. Waarom worden sommige mensen vervelend als je een zonnebril draagt? Daar hebben zij toch niks mee te maken? Antwoord: Als u met mensen spreekt. nislaag van het koper af. Overigens kunt willen zij u graag in de ogen kijken en uw u vliegenvuil maar het beste verwijde- reacties zien op hetgeen ze vragen en ren zodra u het ziet, want als het inge beten is, zoals u schrijft, is het moei lijker weg te krijgen zonder het koper of het vernis te beschadigen. UITLEENTERMIJN. - Ik heb boeken geleend voor een cursus. Nu worden ze onverwacht^ teruggevraagd omdat een houden. vertellen. Zijn die ogen onzichtbaar door de donkere glazen, dan staan zij als 't ware voor een gesloten venster en dat praat niet prettig. Daarom is het onbe leefd en onattent om tijdens een gesprek met een ander een zonnebril op te „Zijn autobanden zover afgesleten, dat de profieldieptc nog slechts 2 millimeter be draagt, dan wordt het tijd voor nieuwe banden. Wachten tot die ene millimeter kan te laat zijn". Dat is het advies van Veilig Verkeer Nederland aan alle automobilisten nu minister mr. A. A. M. van Agt (Justitie) de politic in ons land de richtlijn heeft ge- geveirdat de minimum profieldiepte voor banden 1 millimeter moet bedragen. Deze voor de verkeersveiligheid belang rijke zaak is geregeld in de nieuwe richt lijn over de toestand van banden voor motorfietsen, personenauto's en -busjes, bestelauto's en hun aanhangwagens. Daarmee heeft de politie meer houvast dan met de uit 1964 stammende - en nu die van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV) geeft VVN de voorkeur aan een mini mum profieldiepte voor banden van 2 millimeter. De nieuwe richtlijn wordt zowel door het ministerie van Justitie als door andere betrokken ministeries en het bedrijfs leven - waarmee overleg is gepleegd -ge zien als een handleiding om te kunnen beoordelen wanneer er nog sprake is van een aanvaardbare slijtagegrens van banden. dus vervallen - bepaling dat autobanden van een „goed zichtbare profilering" moesten zijn voorzien. Hetjigt in de be doeling op een later tijdstip de minimum profieldiepte voor banden wettelijk te regelen. Extra aandacht Veilig Verkeer Nederland pleit al jaren lang voor een in de verkeerswelgeving vast te leggen minimum profieldiepte. Het is een feit dat menig automobilist zich te weinig bekommert om de toe stand van zijn banden en dat hij daar door risico's loopt en neemt, die niet ver antwoord zijn. In ons land met zijn vochtig klimaat be hoort men extra aandacht te schenken aan zijn banden. Speciaal op natte wegen werken gladde banden immers zeer on gunstig op remvermogen en wegligging. Stap »n goede richting Mede gelet op de resultaten van een stu- Voorlichtingscampagnes van deze ver eniging wordt daar telkens op gewezen. Ook al moet bedacht worden dat in feite een groot aantal andere factoren mede invloed heeft op de lengte van de rem weg: structuur en toestand van de weg, snelheid, bandenconstructie, de samen stelling van het bandenrubber en de ban denspanning. Niettemin wordt de nieuwe richtlijn over de toestand van banden door de heer H. Hussem, hoofd van de afdeling Tech nische Zaken van Veilig Verkeer Neder land. een stap in de goede richting ge noemd. Handleiding „Automobilisten kunnen nu niet meer met vrijwel gladde banden straffeloos blijven doorrijden. Nu vooral niet meer, omdat verschil van mening over „zicht bare profilering" voortaan tot het verle den behoort met de nieuwe richtlijn „tenminste 1 millimeter", aldus de heer Hussem. Banden in de gaten houden en met zorg behandelen Met goede banden zijn de Nederlandse automobilisten beter uit. Zaak dus om ze geregeld in de gaten te houden, ze met zorg te behandelen. Veilig Verkeer Nederland vertelt hoe dat kan. Door een te lage bandenspanning zal het profiel van de band sterk vervormen en de temperatuur in de band hoog oplopen, met als gevolg ongelijkmatige en snelle slijtage. Bovendien bestaat het gevaar van be schadigingen aan de koordlagen (kar kas) en het losscheuren van het loopvak. Door een te hoge bandenspanning zal een verhoogde slijtage ontstaan van het middengedeelte van het loopvlak, terwijl er een geringer contact met het wegdek is. Met de juiste spanning, die door de fa brikant wordt aangegeven, hebben de banden het beste contact met het wegdek en de kortste remweg, terwijl de levens duur gunstig wordt beïnvloed. Waar komt de zonnebril vandaan? Van de bril zou je zeggen. Ja en nee. De geschiedenis van bril en zonnebril,is voor een groot deel dezelfde, maar de eerste primitieve bescherming tegen het felle zonlicht ziet er wel heel anders uit dan de oudst bekende hulpjes van het menselijk oog. Een zonnebril heeft ook een andere funktie. Het woord bril is afkomstig uit het Latijn. Brillen zijn eigenlijk „beryllen" van „beryllus", het bekende edel gesteente. In de Middeleeuwen noemt men elk glas beryllus en in het bijzonder een toverspiegel. Voor de middeleeuwer moet de bril inderdaad iets van een toverinstrument gehad hebben, want met behulp van glazen gebeurde het onmogelijke: een slechtziende zag alles scherper, dus beter. In die toverspiegel ligt dus de funktie van de bril. Een brilleglas corrigeert het oog. Een zonnebril is wat anders. Die beschermt, de kombinatie bril- zonnebril of geslepen zonnebril of hoe men dat ook betitelt, daar gelaten. Een zonnebril beschermt de ogen tegen direkte of indirekte overmatige licht inval. Dat kan door middel van een bril met gekleurde glazen, maar ook bijvoor beeld door een hoed of een pet of een klepje. Dat wil zeggen dat de zonnebril eigenlijk, in zijn meest primitieve vorm, zo oud is als de mensheid. De eerste bril zien we pas in de 13e eeuw. In prehistorische rotstekeningen zijn al mensen afgebeeld, die met een holle hand boven het oog, proberen te kijken in de kennelijk felle zon. Net zoals wij dat nog doen. Hoofddeksels in alle vormen waren al tijd al niet alleen voor het mooi, maar ook voor bescherming van hoofd en vaak ook de ogen. Onlangs hebben Russische archeologen in Siberië prachtige voorwerpen gevon den die als oervorm van de zonnebril beschouwd kunnen worden. Het zijn ban den, gemaakt van dichtgevlochten run- derhaar, die over het hoofd getrokken werden tot voor de ogen. Deze „bril" moet de natuurvolken die toen in die arktische, dus koude streken woonden, gediend hebben als sneeuwbril in dat eindeloze, zonovergoten sneeuwland schap. Zo'n sneeuwbril hadden de Eskimo's in Noord-Canada ook. Het was een houten plankje met twee smalle gleufjes voor de ogen. Dit eenvoudige, efficiënte zonneschermpje is al uitgevonden door hun verre, verre voorvaderen. Uit een minder ver verleden dateert het eerste verslag van de Griekse opperbe velhebber Xenophon, ongeveer 400 jaar voor Christus. Hij meldt de lezer in het verslag van zijn tocht door klein-Azië dat zijn mannen op hun lange terugweg naar huis op de hoogvlakten van Turkije last kregen van de zon en de sneeuw, sneeuw blindheid. Net als de volken in Siberië, waarvan Xenophon zelfs niet de minste notie gehad moet hebben dat ze ooit ge leefd hadden, vlochten zijn soldaten zo'n band van paardehaar. Romeinse boeren hadden, wanneer ze op het land hun zware werk moesten doen, vaak vilten of rieten hoeden met brede randen op. De soldaat had het ge mak dat zijn helm door de klep of het vizier hem een nuttig zonnescherm bood. Het gebruik van gekleurd glas was in de oudheid ook bekend. Een Romeinse schrijver (Plinius de Oude) vertelt dat men nauwkeurig een zonsverduistering gade sloeg door een stukje gekleurd glas voor de ogen te houden. Waartoe de smaragd van keizer Nero diende is niet bekend. Plinius de Jongere deelt ons mee, dat de keizer af en toe die groenachtige edelsteen voor zijn linkeroog placht te houden. Het is on waarschijnlijk aan te nemen dat het hier gaat om oog-correctie. De wrede heerser gebruikte die steen waarschijnlijk als zonlicht of luchttrilling hem te veel werd. Geslepen edelstenen werden in de Ro- meinse-tijd en in de Middeleeuwen ook wel gebruikt als „leessteen". Ze dienden als een soort vergrootglas dat niet voor het oog maar op d^tekst geplaatst werd. In de 11e eeuw worden lenzen genoemd om hun vergrotende werking bij het zien, maar pas in de 13e eeuw wordt voor het eerst melding gemaakt van optische correctie door brillen. Wie de uitvinder is geweest, daarover bestaat onenigheid. Oudste illustratie van een brillendrager, een fresco gedateerd op 1352 van Tommasso de Modena in het klooster San Niccoló in Treviso, Italië. In Engeland zei Roge Bacon dat ouder- domsverziendheid kon worden verhol pen door een stukje van een glazen bol. Marco Polo vertelt dat hij zulke instru menten in China gezien had. Maar onderzoek wijst uit dat het hier om ma gische en modieuze versiering ging. En met de huidige ontwikkeling van de monturen gaan we miss'cmeh weer de zelfde kant op. De eerste bril waren waarschijnlijk twee monocles. De oudste illustratie van een brillendrager is te vinden op een wand schildering van Tomasso de Modena in het klooster San Niccolo. De bril moet allerlei vormen gekend hebben, van scharnierbrillen die je vast moet hou den, brillen met neusklemmen tot in de 18e eeuw de huidige vorm ontstond. Over de ontwikkeling van de zonnebril is erg weinig bekend. Misschien heeft deze bril dezelfde stadia doorgemaakt als zijn gewone broertje. Medici hebben het gebruik altijd verdedigd. De beroem de Nederlander Boerhave schrijft: „De glazen moeten vlak gepolijst en niet hoog gekleurd wezen. In warmer landen gelijk door geheel Azië, Egypteland, Spanje en Italië hebben de menschen zwakke oogen, en die goede oogen heb ben, verschijnen bijna alle met deze groenen brillen voorzien in het licht De zonnebril is nu gemeengoed. Het nut ervan ziet ieder in. De ontwerpers dra gen bij tot het modebeeld van deze tijd. Het maken ervan is vakwerk. Maar het is moeilijk om uit de honderden modellen, kleuren en typen glazen een keus te maken. De gewone brildrager weet de weg. Vele anderen beseffen niet dat juist de opticien een kollektie heeft die, ook in medisch op zicht, verantwoord is voor een kostbaar bezit, het oog. Tweehonderd jaar geleden nog schreef een Engelsman over dragers van „eenen gekleurden bril". „Zij vinden gemeen lijk witte voorwerpen bij het afneemen van den bril, met rood gekleurd; eene klaare en genoegzaame proef dat groene glazen niet voordelig voor het gezicht zijn...". Misschien bestaan er nog wel van zulke oogverpestende - produkten, maar die kan en wil de opticien helaas niet leve ren. Ook reserveband Controleer de bandenspanning altijd bij koude banden, dus vóór de rit. Bij lange ritten zal door de warmte-ontwikkeling de spanning toenemen. Na afkoeling zal" de band weer de normale spanning ver krijgen. Daarom nooit spanning ver lagen tijdens de rit. Maak er een gewoonte van om de ban denspanning eenmaal in de 14 dagen te controleren. Betrek in deze controle eveneens de reservéband. Ook het dopje dat op het ventiel is gemonteerd is be langrijk; mits in goede toestand fun geert het als extra afsluiting en voor komt het binnendringen van vuil en water in het ventiel. Regelmatige inspectie van het loopvlak is zeer belangrijk. Snelle en onregel matige slijtage kan betekenen dat er an dere gebreken zijn aan uw personen auto, zoals bijv. slecht functionerende schokdempers, defecten aan wiellagers, remmen en stuurinrichting of afwij kingen in de sporing. Band geen stootblok Zorg ervoor dat de wielen met de banden goed gebalanceerd zijn. Trillingen in het stuurwiel kunnen een indicatie zijn dat de wielen uit balans zijn. Laat dit dan controleren. Gevaarlijke beschadigingen aan banden kunnen ontstaan door het rijden tegen stoepranden of andere scherpe voorwer pen. Heeft de band om een of andere re den een hevige stoot ondergaan, dan ver dient het aanbeveling de band inwending te laten controleren. Veelal zal geen uitwendige beschadiging waarneembaar zijn, maar is inwendige beschadiging zeker mogelijk, die dan la ter aanleiding kan zijn tot een klapband. Constateert u aan de buitenkant van de band een snee of andere beschadiging, raadpleeg dan een deskundige die kan beoordelen of reparatie dan wel ver vanging noodzakelijk is. Minder remcapaciteit Is het profiel van uw banden zover afge sleten, dat de profieldiepte nog slechts 2 millimeter bedraagt, dan wordt het tijd voor nieuwe banden. Op een nat wegdek wordt de greep van de band bepaald door de mogelijkheid om het water dat zich tussen het loop vlak en het wegdek bevindt, af te voeren via de profielgroeven. Deze mogelijkheid is onvoldoende aan wezig bij banden met weinig of geen pro filering, met als gevolg dat de remcapa citeit aanmerkelijk minder is, de wagen slecht bestuurbaar wordt en kan gaan slippen. Juiste banden Monteer per as banden van gelijk merk en type. Er bestaan 2 basistypen van bandenconstructie, namelijk de diago- naalb&nd en de radiaalband. Ze verschil len zowel in constructie als in wegge drag, in het bijzonder in bochten. Monteer nooit radiaalbanden op de voor wielen en diagonaalbanden op de achter wielen, of één radiaal- en één diagonaal band op dezelfde as. Het beste is op alle wielen óf radiaalban den óf diagonaalbanden. Uiteraard moet het reservewiel dan ook van hetzelfe type band zijn voorzien. De keuze van het type band dient In over leg met de leverancier te geschieden. Hierbij zijn van belang de rijstijl en het aantal te rijden kilometers per jaar, en het type en de leeftijd van de auto.

Soester Courant | 1977 | | pagina 39