de lente... 'n uitdagingvoor uw kamera i Pipsspp$p Ifcsll 00 EEN BLADZIJ VOL FOTO'S, DIE IN HET VOORJAAR GEMAAKT KUNNEN WORDEN <00 DO <00 Soes (er Courant van donderdag 31 maart 1977 itS^-SE>5a gek op zo'n fotograaf. Watje ontdekt is: hoe mooi de natuu Narcissen in tegenlicht Niet altijd geeft een bloemenfoto, watje er van verwacht. Dan valt op de foto zo'n prachtige bloem toch wat tegen. Zoek het in zo'n geval eens in een andere lichtval. Vooral in tegenlicht is een bloem vaak ineens anders en mooier. Jammer genoeg zijn deze stralend gele narcissen niet in kleur afgebeeld. Dan zou u zien hoe het zonlicht speelt door de dunne kroonblaadjes en de donkere trompetten. Bloemen in tegenlicht een motief, dat vooral de liefhebbers van mooie dia's erg zal aanspreken. Foto in eigen tuin. In de lente is het niet alles natuur, wat de klok slaat. Vergeet ook niet, dat er in en om het eigen huis van alles gebeurt. Zoals deze plaat laat zien: sjoelen in de lentezon op het terras achter het huis. Dc hele fa milie heeft plezier. Zo'n moment moet toch eigenlijk eens vastge legd worden, want in het foto- journaal van uw leven horen ook de gewone alledaagse dingen, die zo belangrijk zijn. aantal foto's en goede tips, die lente-fotografen kunnen inspireren. Wilt u - tussen twee haakjes - een uitstekend recept tegen voorjaarsmoeheid? Hier is het: pak de kamera en trek er op uit! Da's gezond en u komt opgewekt thuis met een mooie fotobuit of 'n fijne film. Jongen in boom. Een echte lentefoto, genomen in een bos. Het is duidelijk lente, ook al zijn het maar een paar, net uitgekomen blaadjes, die dat aangeven. De jongen zit hoog in de boom en is dichtbij gehaald door een telelens. Dat de foto met zo'n lens is genomen, kun je óók zien aan de onscherpe achtergrond. Want telelenzen hebben vaak maar eemkleine,,scherptediepte". Daardoor hebben foto's, die met een telelens zijn genomen, vaak een onscherpe achtergrond. Dat is echter, zeker in dit geval, geen bezwaar. Hier geeft die zachte achter grond juist een sfeer van teerheid, die past bij de lente. Zwerven met de kamera. Tja dan wilt u er graag een middag op uit om eens fijn een heleboel mooie foto's te maken. Maar waar kunt u de motieven vinden? Geen nood: er is nu al bijna voor elke provincie een "fotoroutefolder'Handige brochures, die meestal een autoroute beschrijven, waar je opmerkelijke foto's kunt maken. Zoals deze plaat bijvoorbeeld: een afbeelding van een smid in een raam van ,,'t Silverhuys" in Schoonhoven. Wilt u de folder voor uw provincie graag ontvangen? Op vele ANWB kantoren en bij de meeste plaatse lijke VVV's zijn ze verkrijgbaar. U kunt ze ook aanvragen (met bijsluiting van ƒ1,- aan postzegels voor één folder, ieder extra exemplaar kost 0,30 méér) bij de Stichting Amateurfotografie, Singel 32 in Amsterdam-C. £3 Huisdier hoort erbij. Dit is een foto, die niet is genomen volgens de regel, dat je dieren het beste van dieren-ooghoogte kunt foto graferen. Maar dat komt, omdat deze poes net zelf naar boven keek. Meestal is het echter beter om voor huisdierenfoto's even door de knieën te gaan. Overi gens is het „spelen met huisdier en kamera" ook een boeiende be zigheid. En dit soort foto's vor men een blijvende herinnering aan een dierbare huisgenoot. Hebt u dat nou ook? Als de zon gaat schijnen en de temperatuur wordt hoger, dan krijg je de zogenaamde lentefoto-kriebelDan wil je er op uit, omdat er in de natuur en rond het huis van alles te beleven valt, waar een kamera aan te pas kan komen. Op deze bladzij vindt U een Voetballen op straat. Wie zegt, dat je midden in een stad geen leuke foto's kunt maken? Dit is er een, gemaakt op een kerkpleintje. Er voetballen wat jongens; de aanvoerder legt iets uit aan zijn medespelers. De foto lijkt gepo seerd, maar is dat niet. De foto graaf zat gewoon op een afstand en maakte met een telelens deze toevalstreffer. Door die telelens is de achtergrond wat wazig, maar dat maakt juist, dat alle aan dacht zich concentreert op deze voetbalster van morgen. V; Honingbij op bloem. Heerlijk werk voor geduldige fotografen: dichtbij-opnamen maken van in- sekten op een bloem. Is rustge vend, leerzaam en helemaal niet moeilijk als u beschikt over een voorzetlensje of tussenringen voor uw kleinbeeldkamera. Een goed en praktisch onontbeerlijk hulpmiddel is ook een statief en eventueel een draadontspanner. En vooral: geduld, want vliegen en hommels en kevers zijn niet wel hoe mooi de natuur is en hoe je veel van dat moois in foto's en zelfs films kunt vangen. (Wie méér wil weten van de dichtbij-fotografie: er is een han dig boekje over macro-fotografie van Dr. W. Kruyt. Zeer aanbevo len!) Stilleven langs het water. Een heel aparte foto, die is gemaakt door de mazen van een net, dat bij de haven hing te drogen. Doordat de fotograaf heeft scherpgesteld op dat visnet, zijn de boten op de achtergrond wat onscherp. Maar dat geeft deze foto juist zijn bij zondere sfeer. Wie zo'n foto be kijkt, krijgt er vast zin in om er zelf ook op uit te trekken. En dat is goed, want al fotograferend of filmend, gaat men de dingen be wuster zien. Daardoor geniet men meer van al het mooie om ons heen. En dat is op zichzelf al een goede reden om er deze lente veel met de kamera op uit te trekken. Bloeiende boom. Advies voor wie in de lente denkt, dat een bloeiende boom of bloem morgen of overmorgen misschien nóg mooier wordt: neem die foto toch maar nu! Wachten tot een volgende gelegenheid betekent vaak, dat het er dan niet van komt. Fotograferen (en filmen) is vooral: een kwestie van meteen doen. Zoals deze fotograaf van deze voorjaarsprent heeft gedaan: een bloeiende ker senboom voor een oud huis in de zon. Geen meesterwerk van kompo sitie, maar wèl een plaat waar de lente van afstraalt. Cd Lachen om de lente. Een andere mogelijkheid om te fotograferen en te filmen: de dierentuin. Leuk voor de kinderen èn de kamera. Mis schien hebt u geluk, dat u zo'n gekke foto kunt maken: een zebra, die zijn tanden laat zien. In een dierentuin moetje als fotograaf of filmer ook een beetje geluk hebben en bedacht zijn op gekke situaties. Want ook de dieren hebben in dit seizoen de lente in hun kop.

Soester Courant | 1977 | | pagina 15