Cheque van 2500 gulden voor AROS Verklaring voorzitters van de raadsfrakties van V.V.D., C.D.A. en P.v.d. A. over het Gentrumplan Het bodemonderzoek op het terrein van ..De Windhond" De gelukkige Winkelkringklant van deze week Vliegtuiglaan in Egghermonde geen woonerf Honderd gulden in de Van Weedestraat Heropening Rabobank: Betaling abonnement Mogelijk aanschaf roodlicht-camera De burgemeester haalt het voor de AROS bestemde geld uit de koker. Links van haar de AROS-leden en rechts notaris M. van Veeren, voorzitter van de Raad van Toezicht; de heer W. Hilhorst onder-direkteur van de bank en de heer J. van Poppelen, voorzitter van het bestuur. foto Herman van Dam Naast de vele cadeau's die het bestuur van de Rabobank zelf bij gelegenheid van dé heropening van het gemoderniseerde hoofdkantoor aan het Kerkplein kreeg aangeboden, heeft de bank ook anderen laten delen in de feestvreugde. De AROS, de Algemene Radio Omroep Soest, vooral bekend door haar werk in het ziekenhuis Zonnegloren, kreeg 3500 gulden; het damespersoneel werd bedacht met een luxe byouxdoos en de heren medewerkers met een fraaie aansteker. Het personeel op zijn beurt bood een pentekening van de Oude Kerk en een klok aan; de vertegenwoordiger van de hoofddirektie, de heer A. Ebeling een kristallen plastiek en de beer A. Willigenburg namens de kring Midden-Nederland Noord een klok met barometer. De voorzitter van het plaatselijke be stuur, de heer J. R. van Poppelen heette zijn vele gasten welkom; onder hen de burgemeester, mevrouw mr. J. M. Corver-Van Haatten met haar echtge noot, de heer Ebeling van de hoofddirek tie van de Centrale Rabobankde leden van de raad van toezicht en mevrouw Knaapen, de echtgenote van de directeur van de Soester Rabobank, die wegens ziekte de opening niet kon bijwonen. De heer Van Poppelen memoreerde in zijn toespraak de stormachtige groei van de bank in Soest: in 1906 een balans totaal van 18.044 gulden; in 1946 van ruim 3% miljoen; in 1956 ruim 5 miljoen: in 1966 ruim 20% miljoen en vorig jaar ruim 96 miljoen. Het aantal personeels leden nam van 3 in 1956 toe tot 42 thans. Het aantal spaarrekeningen en rekening houders was vanaf 1966 toegenomen van •8.500 tot 21.000 en rekening houdend met een inwonertal van 35.000 (zonder Soes- terberg) constateerde de heer Van Pop pelen dat velen in Soest hun vertrouwen in de Rabobank hadden gesteld. Hij merkte verder op dat het diensten pakket gelijke tred had gehouden met de uitbreiding en dat er met name grote belangstelling bestond voor de bemidde ling bij verzekeringen en de vakantie reizen. Dank bracht hij vervolgens aan architekt H. Beekman, aan de leden van de bouw commissie uit het bestuur de heren Kok en de Zoete, de heer Hilhorst van de plaatselijke directie en de heer Ligte- rink van de Centrale Bank. Dank ook aan het personeel, dat vooral het laatste jaar tijdens de verbouwing, vaak onder moeilijke omstandigheden had moeten werken en aan de Soester bevolking dat het vertrouwen aan de bank schonk. De heer Van Poppelen besloot: „Bij de opening van onze bank heeft het bestuur gemeend een gift te moeten schenken aan een instelling die zich in de Soester samenleving verdienstelijk maakt. Hoewel dit er in Soest velen zijn en de keus derhalve moeilijk was. is de keuze gevallen op de AROS, de omroepvereni ging die op vrijwillige basis zeer ver dienstelijk werk doet voor zieken en be jaarden. Wij hebben veel waardering voor het werk en de inzet van deze vereniging. Door de gift aan AROS te schenken, heeft deze vereniging weer wat middelen voor de uitbreiding van hun instrumentarium en betrekken wij tevens indirect veel zieken en bejaarden bij onze opening". Hij overhandigde vervolgens de cheque aan de burgemeester die zij later via de snelkas verzilverde. De burgemeester zwaaide de architect H. Beekman veel lof toe voor zijn bij zonder geslaagd ontwerp, waardoor het oude gedeelte en de nieuwbouw een ge heel vormden. „De omgeving is er niet door aangetast en iedereen zal er geluk kig mee zijn. En dat is al heel wat in Soest", aldus de burgemeester. Zij noem de het gebouw dan ook een aanwinst voor Soest. Zij vergeleek de bank met een zitbank; een rustpunt voor velen: rustgevende service, rustgevende kredieten, rustge vende adviezen. Zij constateerde verder dat meerdere banken in Soest het goed gedaan hebben. Zij stelde deze loyale concurrentie door service verlening aan andere Soester bedrijven ten voorbeeld. Zij wenste tenslotte de directie en het personeel geluk, daarbij opmerkend dat op dit punt niet meer uitgebreid kon wor den vanwege de kwetsbaarheid van de directe omgeving. Namens de hoofddirectie bracht de heer Ebeling gelukwensen over, ook aan de inwoners van Soest, omdat er nu een hoofdkantoor was, dat aangepast was aan de eisen des tijds. Hij meende dat de bank volledig aan het doel beantwoord had, dat op 30 december 1905 bij de vestiging van de eerste Boerenleenbank in Soest gesteld werd. Ook hij dankte voor het geschonken vertrouwen en noemde de Rabobank „een bank van vandaag, ingespeeld op morgen". De heer Ebeling zette vervolgens het werk van de centrale bank uitvoerig uit een en bood tenslotte namens de hoofd directie een kristallen plastiek aan ver vaardigd door kunstenaar Willem Heeze, verbonden aan de Kon. Ned. Glasfabriek te Leerdam. Namens het personeel sprak de heer W. Butzelaar. In een geestige speech feliciteerde hij het bestuur en bood hij een klok aan en een pentekening van de Oude Kerk. De directeur van dë Rabo bank Huizen bood namens de kring Mid den-Nederland-Noord eveneens een klok aan, waarna architect Beekman dank bracht voor de hem toegezwaaide lof en het bestuur geluk wenste met de ope ning. Nadat de heer Van Poppelen de sprekers kort had beantwoord, ging het gezelschap naar de snelkas, waar de burgemeester de haar aangeboden cheque verzilverde. Vervolgens overhandigde zij het bedrag, 25 biljetten van honderd gulden, aan Ma rijke van Dongen van de Aros. De Aros nam overigens de gehele openingsplech tigheid op de band op. Aan de bouw hebben meegewerkt: Hibos, hoofdaannemer; fa. Van Etten, ventilatie en verwarming; Frans Bos man b.v., elektra en verlichting; Kela Tapijt, vloerbedekking; firma Brouwer, plafonds; Bert v.d. Dijssel, loodgieters- werk; fa. J. Mulder, schilderswerkfa. Wevers en Wevers, balie; fa. Snijders, straatwerk; fa. Wijnands, vitrage; fa. van Munster, meubilair en de firma Lever, schoonmaakbedrijf. Op 26 maart jl. werd o.l.v. de Hr. v. d. Beemt uit Amersfoort de eerste aanzet ge geven tot het bodemonderzoek op het terrein waar enkele honderden jaren de koren- stellingmolen „De Windhond" heeft gestaan. Er zijn 2 uitgangspunten gesteld, nl. waar precies lag het fundament van „De Windhond" en wat is daarvan nog aan wezig en voorts; welke voorwerpen van historisch belang verbergt hier de bodem. Aan de hand van oude kadastrale gege vens werd eerst bepaald waar de molen zou hebben moeten gestaan om aan de hand daarvan enkele proefsleuven te graven. En die proefsleuven gaven al heel veel houvast, waaruit enkele con- clusiès konden worden getrokken, zij het dan dat deze nog nadere bevesti ging behoeven. Één van die conclusies zou kunnen zijn dat op de plaats waar de molen eens stond, nimmer werd ge bouwd. De aardlagen onder de traslaag waren onberoerd. Misschien is het dan toch waar dat de vroegere houten molen op een iets andere plaats heeft gestaan. Voorts kwamen tal van voorwerpen bo ven de grond, zoals de aan stukken ge slagen molensteen, herkenbaar aan ma teriaal, bestaande uit basalt-lava, af komstig uit Duitsland, maar ook aan de aanwezige „bildsporen", groeven die op de steen werden aangebracht om het gemalen graan tijdens het malen buiten de steen te brengen. Die bildsporen wa ren aan slijtage onderhevig, zodat deze zo nu en dan met een „bildhamer" moes ten worden hersteld. De voorspelling dat de oude molensteen op de plaats van de afbraak begraven zou zijn, is hiermede bewaardheid. Die voorspelling berustte op de gedachte dat niemand aan zo'n ding iets had en voor die tijd te zwaar was om te vervoeren, derhalve: „wegwerken" op de plaats van de af braak. Die stukken molensteen worden overigens naarstig verzameld om later ineen te worden gepast. Behalve dierskeletresten kwam er nog veel huisafval van de vroegere molenaar naar boven zoals gebroken aardewerk, pijpestelen e.d. Een moeilijker vondst echter vormde een tot op de helft ge broken aarden potje dat waarschijnlijk dateert van ver vóór de bouw van „De Windhond". Dit potje zal in Amersfoort door deskundigen aan een nauwgezet onderzoek worden onderworpen om te worden „gedetermineerd". Er was op die 26e.maart veel beif .igstel- ling. Niet alleen van kijkers maar ook van „doeners". Behalve de projectleider waren er de volgende gravers: de Heren Bijl en de Vries, de scholieren Edo Vogel en Ronald Broek, terwijl een juist op gerichte fotografieclub werd vertegen woordigd door een drietal leden, w.o. de Hr. van de Berg. Deze leden hadden de opdracht het ge beuren op het terrein van „De Wind hond" op de gevoelige plaat vast te leggen. De door hen gemaakte prenten zullen binnenkort worden tentoongesteld De drie raadsfrakties, die gezamenlijk het college van Burgemeester en Wet houders hebben gevormd en die zich daarom sterk verbonden achten met de hoofdlijnen van het in deze gemeente te voeren beleid, gevoelen de behoefte na de beide voorlichtingsavonden in de brandweerkazerne en de daarop gevolgde publi citeit, het ontwerp-bestemmingsplan centrum nog eens nader toe te lichten. De vorm waarin deze toelichting het beste zou kunnen worden gegeven heeft onder werp van uitvoerig beraad uitgemaakt. In principe waren er twee mogelijkheden, uiteraard met een aantal varianten; zoals één of meer openbare bijeenkomsten b.v. met de commissie ruimtelijke ordening, danwel een communiqué via de pers. Gekozen is voor de laatste vorm. Reden hiervoor is, dat een officiële bijeenkomst de neiging zou hebben de met instemming van de gehele raad vastgestelde inspraakprocedure te doorkruisen en afbreuk zou doen aan de waarde van het formele overleg tussen inspraakgroepen en leden van de commissie ruimtelijke ordening. Hier en daar is de indruk gewekt, dat meentehuisen politiebureau; het ontwerp-plan centrum alleen voor verantwoordelijkheid komt van burge meester en wethouders. Soms lijkt het er zelfs op, dat de enige die in Soest achter dit plan staat de burgemeester zou zijn. Zo een dergelijke indruk be staat, dan is dit volstrekt omjuist. Op 23 juni j.1. stelde de raad van de ge meente de raamstruktuur vast. Deze be sluitvorming geschiedde na een grondi ge en langdurige voorbereiding waarbij de burgerij via een aantal inspraak- groepen alsmede werkgroepen van de politieke partijen intensief was betrok ken. In de2e raamstruktuur is gekozen voor een tweede wijk-winkelcentrum, in com binatie met een bestuurlijk centrum op de thans aan de orde zijnde plaats, waarbij sociaal-culturele, sportief-recre- atieve, bestuurlijke en winkelfuncties gecombineerd dienen te worden tot een harmonieus uitgebalanceerd en vitaal ontmoetingspunt voor een groot deel van de bevolking. Belangrijk bij de keuze-bepaling zijn geweest: - de noodzaak tot nieuwbouw van ge- de noodzaak het bestaande winkelbe stand te saneren en vervangende nieuw bouw te concentreren; - de noodzaak om de winkelvoorzienin gen aan de Van Weedestraat geen on eerlijke concurrentie aan te doen en le venskansen te bieden; - de noodzaak van goede bereikbaarheid voor de bewoners van de zuid-west pool van de gemeente - de noodzaak om rekening te houden met de bevolkingsconcentraties van Soest, nu en in de toekomst, met name wanneer Overhees nog meer zal worden bebouwd. Daarnaast, en in latere fase, is de wense lijkheid tot realisatie van sociaal-cultu rele voorzieningen en sportaccomoda- ties mede bepalend geweest bij de keuze. Zo is de filosofie van het tweepolig winkel-areaal ontstaan; een qua voorzie ningen en geografische concentratie uit gebalanceerd en elkaar ondersteunend verkoop- en dienstverlenend apparaat ten behoeve van consument en onder nemer. Op verzoek van de raad hebben burge meester en wethouders het ontwerpplan centrum opgesteld. Met instemming van de raad is de inspraak van dit plan thans begonnen. Ook nu nog staan de drie frakties \an de raad volledig achter de bij behandeling van de raamstruktuur genomen beslis singen. Wezenlijk nieuwe gezichtspunten hebben zich tot nu toe niet voorgedaan. Dc raad hoeft met nadruk gestold dat de natuur-historische en visule aantas ting van de Zuidhelling van de Eng vermeden moet worden en meent dat dit gegarandeerd wordt door slechts daar, waar voor hoen reeds bebouwing aanwe zig was, nieuwbouw ten behoeve van winkelvoorzieningen toe te staan. Ten aanzien van de financiële aspecten kan worden gesteld dat de plaats van het bestuurlijk centrum geen invloed heeft op de financiën. Hel winkelcentrum moet zichzelf in principe bedruipen, kost de burger dus niets. Wel zal. aangezien ves tiging in het centrum in eerste instantie en bij voorkeur voorbehouden is aan Soester ondernemers, de financiële haal baarheid van het project een rol spelen bij de behandeling door de raad van het bestemmingsplan. Het gemeentehuis en het politiebureau, beide dringend nood zakelijk, worden deels door het rijk be kostigd. De andere voorzieningen kosten naar verhouding meer geld. .luist daar om zullen de bouwkosten dienen te wor den getoetst aan de hand van een strak program van eisen, iian funktionele bmik baarheid, efficiëntie en doelmatigheid. De centrumweg kost geld. Deze heeft echter op zich niets te maken met hel nu geplande centrum, doch is voor Soest een dringend noodzakelijke verkeers- voorziening. Ten aanzien van de omvang van het centrum bestaan veel misverstanden. Zowel hel bestuurlijke deel als het win kelgedeolte zullen in principe klcinscha- Op 1 april is 't moment weer aan gebroken, dat de betaling van het abonnement voor het tweede kwar taal 1977 a 5,- moet plaatsvinden. Prettig ia te kunnen mededelen, dat vele abonnees het eerste half jaar of het gehele jaar voldeden, zodat deze lezers het verzoek het tweede kwartaal zo spoedig moge- gelijk te voldoen, naast zich neer kunnen leggen. Zij, die dat niet deden en de abon nees die door de één of andere oorzaak tot heden het eerste kwar taal nog niet betaalden, verzoeken wij het tweede kwartaal en even tuele achterstand te voldoen aan ons kantoor Van Weedestr. 29 of op onze postgirorekening 126156, of op onze rekening bij de Ned. Mid- denstandsbank N.V. te Soest rek. nr. 68.43.10.805 of op onze reke ning bij de Rabobank te Soest rek.nr. 3599.20.950. Zij, die automatisch overschrij ven behoeven geen enkele hande ling te verrichten. Voor Uw medewerking zeggen wij U hartelijk dank. Adm. Soester Courant hg van omvang en opzet blijven. Op merkingen als „kathedralenbouwers" be rusten op misverstanden en missen grond van waarheid en realiteitszin. De problemen met betrekking tot de verkeersafwikkeling van en naar het cen trum en de bereikbaarheid vanuit Soest- Zuid/Soesterberg lijken dankzij de Inzet en deskundigheid van de inspraakgroep Verkeer lol een oplossing te komen, waarbij de aangegeven verkeersafwik keling via het Driftje vooralsnog beter iijkl dan de oorspronkelijke oplossing van de uitbouw via de Bosstraat. Wij leven in een veranderende wereld. He.t is mogelijk, dat plannen die op een gegeven moment juist zijn, in een later stadium door veranderende omstandig heden of prioriteiten dienen te worden bijgesteld. Indien bij de nadere uitwer king van de centriimplannen zich om standigheden voordoen die tot herbezin ning nopen, zal de raad hier uiteraard volledig rekening mee houden. De voorzitters van de raadsfrakties van De V.V.D. E. Kort huis-Elion Het C.D.A. ,1. K. van Poppelen de P.v.d.A. K. de Wilde in het voormalige stationsgebouw te Soest. Ook de firma Strumper aan de Eigen domweg te Soest gaf blijk van haar belangstelling door belangeloos één van haar graafmachines ter beschikking te stellen. Van dit aanbod werd echter de eerste dag nog geen gebruik gemaakt omdat het op deze dag ging om een eerste verkenning, die met de spade omzichtig moest worden uitgevoerd. Op zaterdag 2 april tussen 9.30 uur en 13.00 uur wordt het onderzoek voort gezet. Wie belangstelling heeft voor bo- demkundig onderzoek in het algemeen of voor de herbouw van „De Windhond" in het bijzonder en die met voorzichtig heid de spade wil hanteren is van harte welkom, mits hij zich strikt wil houden aan de aanwijzingen van de project leider, de Hr. v. d. Beemt. Ook hier geldt dat voorzichtigheid de moeder van de porseleinkast is. Volgen nog enkele algemene gegevens: Contactadres Stichting tot herbouw van de molen „De Windhond": Kooiweg4 te Soest: Gevraagd: helpende handen bij het bodemonderzoek op zaterdagmorgen. Spade meenemen. Voorts: Bestuursleden voor genoemde Stichting. Belangstelling voor het doel, gezond verstand en kun nen samenwerken met een groepje mensen is voldoende. Voorts: asp. leden voor de op te richten vereniging: Vrien den van „De Windhond". Een vijftiental heeft zich al gemeld. Bankrekening Stichting „De Windhond": Rabobank Soest nr. 35.99.40.277. Giro nummervan genoemde bank: 212775. J. H. VAN DOORNE foto Herman van Dam Op de hoek van de Molenstraat en de Molenweg, waar de molen „De Windhond" stond, werd afgelopen zaterdag gestart met het bodemonderzoek. Op de foto de gravers van het „eerste uur". De Vliegtulglaan in de Soesterbergse wijk Egghermonde zal niet tot het woonerf gaan behoren. Dat is niet meer mogelijk vanwege de inmiddels aangelegde struc tuur van de laan. De rijbaan is geasfalteerd en er zijn trottoirbanden en dat zijn zaken, die strijdig zijn met alle woonerf-bepalingen. Slechts ten koste van veel geld - alle reeds aanwezig voorzieningen moeten verwijderd worden - zou de laan aan de voorschriften kunnen voldoen. Dat was het resultaat van de discussie die maandagmiddag in de vergadering van de commissie openbare werken ge voerd werd, en waarbij de heer J. Koch van de Wijkraad het verzoek van de Soes- terbergers verdedigde. Aanvankelijk leek het verzoek van de Soesterbergers verder te gaan, maar uiteindelijk bleek men dezelfde mening te zijn toegedaan voorwat betreft de Oude Tempellaan en de Kamerlingh Onnes- laan. Resteerde de Vliegtuiglaan, waar de be woners de woonerf-gedachte willen toe gepast zien maar waarvan dan de on mogelijkheid aan het licht kwam. Wijk raadslid de heer J. Veenendaal verzocht toen verkeersdrempels in de laan aan te leggen om de snelheid van het gemoto riseerde verkeer aan banden te leggen. Ook daar gingen de commissieleden niet mee akkoord omdat de laan uitsluitend gebruikt wordt voor de bewoners van de wijk en het verzoek daarom als vrij onverbodig werd gezien. Inwilliging van het verzoek zou, volgens commissie lid Stam, vooral prettige gevolgen hebben voor de schokbrekerfabrikanten; van de bewoners mocht verwacht worden, dat zij de nodige zelfdlcipline kondern op brengen. Als het aan de commissieleden ligt wordt er voor Soesterberg en dan met name voor het kruispunt Rijksweg-Veldm. Montgomeryweg, wél een roodlicht-ca- mera aangeschaft. Vooral commissielid de heer C. Verheus vond de door wethouder Hoekstra naar voren gebracht hoge kosten geen be zwaar. Hij had tijdens een uur durende controle zelf geconstateerd, dat 86 auto mobilisten het rode licht van de verkeers- installatie negeerden. En aan die toe stand zou door de camera mogelijk een eind gemaakt kunnen worden. Een poging van de heer Stam een bord met de waarschuwing „roodlicht-contro- le" te plaatsen en de controle door de politie op te voeren, leed schipbreuk; de heren Van Aalst, Visser, v.d. Brakel en Verheus verklaarden zich vóór de aanschaf. l>c fa. Schookamer, beeld en geluid, is deze week de winkelkringzaak in de Van Weedestraat die een klant gelukkig maakt met waardebonnen tot 100, Indien U zichzelf herkent op deze foto, bent U de gelukkige winnaar van vier waardebonnen van 25, elk. Kom met deze Soester Courant naar ons kantoor van de Soester Courant. Indien er geen twijfel bestaat omtrent de overeenkomst tussen u en de foto, ontvangt u de foto als een waardevol document. De winkelier voor wiens winkel u werd gefotografeerd zal u direct bij het inleveren van de foto de vier waardebonnen ter hand stellen. II kunt ze direct of later besteden. Donderdag 31 maart 1977 J 55e jaargang no. 32 SOESTER I COURANT Abonnement per kwartaal f 5,00. Buiten Soest per kwartaal f 10,-. Verschijnt iedere donderdag UitgaveDrukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratieVan Weedestraat 29, Soest Tel. 14152 - Postgiro 126156

Soester Courant | 1977 | | pagina 1