rebo 50 jaar geleden in Soest A.S. zaterdag officiële opening tennispark ,,De Boswiek" Meningen van lezers Herbouw daggeldershuisje heeft alle sympathie van culturele commissie maaswinkel Toch nog gesprek van gemeenteraadsleden met omwonenden Slangenbosje De mensenrechten in Soest Wat doet de hartstichting eigenlijk Op vrijdag 15 april: Vleesverkoop „Slangenbosje" Mauvaise mine a mauvais jeu 21.000 voor opknappen voormalig PVO-gebouw Ruim ZVz miljoen voor bouwrijp Overhees 2 Vrouwenraad Utrecht verzoekt gastvrijheid Het bestuur van P.V.0. opgestapt Kamerconcert in Artishockgebouw Damestas gestolen Uitstekende prestaties van Soester zwemjeugd in Zeist 1 April 1927 Soester Courant van donderdag 31 maart 1977 0n! l2-°° nur' zal d® heer H. Wilhelm, rentmeester van het landgoed Pijnenburg, de officiële opening verrichten van het vierde Soester \x>e"ba^elden? S>e* Soesterber£). dat gelegen is aan de Bosstraat nabij de Het complex( je) bestaat nu nog uit twee tennisbanen; een kantine en volwaar dige kleedgelegenheid. Later en dat kan nog wel even aanlopen, hoopt de vereni- ging „De Boswiek" over vier banen te kunnen beschikken. De benodigde grond is reeds eigendom, maar er schort nog iets aan de toestemming van de gemeen te. Overigens heeft de heer C. Meeder, woordvoerder van het bestuur, niets dan lof voor de samenwerking met de ge- meente. Men was de jonge vereniging steeds zeer terwille; de problemen van thans zijn, naar men verwacht, van tijdelijke aard. „De Boswiek" is een loot van de niet als officiële tennisvereniging opererende club „Soestdijk". De leden van deze vereniging spelen, ook nu nog, op een tennisbaan aan het begin van de Bos straat. Die baan is gedoemd te verdwij nen vanwege de grootse centrumplannen van de gemeente. Daarop vooruit lopend kochten een viertal leden grond aan het eind van de Bosstraat, achter het PUEM-transformator station. Daar werden met toestemming van de gemeente twee tennisbanen aangelegd en na enige strubbelingen, echter óók met toestemming van de gemeente, de benodigde accomodatie. „De Boswiek", nu nog „stichting" maar eind van dit jaar officieel een tennis „vereniging", heeft ongeveer 200 leden. Voornamelijk zijn dat senioren; de gemiddelde leeftijd is ongeveer 30 a 35 jaar. In het stichtingsbestuur hebben zitting mevrouw E. Nicolaas en de heren L. Onder de Linden, J. Bouwmeester, W. M. Ahronheim, A. Muller en R. Mooy- weer. Zij zullen vermoedelijk straks het eerste bestuur van de vereniging vor men. Danook zal de vereniging zich aanmelden als lid van de KNLTB, hoe wel om in de competitie te mogen uitkomen, de vereniging over vier banen zal moeten beschikken. Vorig seizoen werden de banen reeds gebruikt en zo kon men ook tegemoet komen aan het verzoek van de sport stichting om de leden van de tennisver eniging Soesterbergaan een speel moge lijkheid te helpen. Overigens wil de vereniging niet veel „groter groeien": men wil het vooral „onder elkaar" en een beetje „gezellig" houden. Dat de heer Wilhelm de opening verricht heeft te maken met de goede contacten die men met hem had tijdens de vlotte aankoop van de grond, eertijds behorend tot het landgoed Pijnenburg. HAflTMANLAAN 30 SOEST TEL 02155-1694' voor lichtdrukwerk magn. autoborden en stickers. De Soester aannemer de heer Van de Hengel kan rekenen op alle sympathie van de culturele commissie voor zijn streven in Soest een oud daggeldersbuisje te herbouwen. Meer dan sympathie en morele steun kan er evenwel niet af; men vond dat de heer Van de Hengel het geheel „als zijn eigen zaak" moest beschouwen. In de vergadering van de commissie, die aan het college te schrijven om de dinsdagavond gehouden werd, zette de heer Van de Hengel zijn plannen uiteen. Het ging hem om de herbouw van het huisje dat ooit stond op de hoek van de Den Blieklaan en de Eigendomweg. Het werd gesloopt in verband met de woning bouw in Overhees. Van de Hengel ont fermde zich over het materiaal. In Soest stonden vroeger meer van dergelijke huisjes; nu niet één meer in de oorspron kelijke staat. Van de Hengel wil, als het huisje her bouwd is, het inrichten als een sociaal- cultureel centrum en als expositie ruimte. Het grootste probleem waar hij -voor stond was evenwel een bouwplaats; de gemeente had weinig grond beschik baar en bovendien waren er planolo gische problemen, omdat men het pand je niet geplaatst wil zien tussen de nieuwbouw van bijvoorbeeld Overhees. De culturele commissie had bezwaar tegen het feit, dat er eigenlijk niets „gereconstrueerd" werd, maar dat met behulp van resten, Iets geheel „nieuws" werd neergezet. Wel hechtte men waar de aan de reconstructie van een „be staand" daggeldershuisje met de midde len die de heer Van de Hengel reeds in zijn bezit heeft. Van de Hengel kreeg het advies een brief commissie Ruimtelijke Ordening te vra gen of er in Soest plaats is voor de reconstructie van een daggeldershuisje. Hij zou dan in de brief tevens moeten vragen of hij mag beschikken over de bruikbare onderdelen van het huisje aan de Beukenlaan, dat reeds gesloopt werd ten behoeve van doortrekking van de Dalweg. Met de onderdelen die hij heeft zou hij, naar de mening van de commissie, dan in staat zijn een kompleet huisje te herbouwen. den blieklaan 38 aeeat tel. 13091 of 14550 HACHTI8 EIKEN HlilB NATUUR Zaterdags geopend vah 10-17 uur Voornamelijk op verzoek van de heer K. de Wilde (PvdA) zal er alsnog een gesprek plaats kunnen vinden tussen de leden van de commissie ruimtelijke ordening en alle omwonenden van het Slangenbosje. Na langdurige discussie kreeg hij de meerder heid van de commissie mee. Slechts de heer R. van Logtenstein bleef consequent bij het eerder door de commissie ingenomen standpunt: praten heeft geen zin meer. Het gesprek met de omwonenden zal op vrijdag 15 april, 's avonds plaatsvinden, nadat de omwonenden mét de leden van de commissie in het terrein aan de Insp. Schreuderlaan hebben kunnen zien, hoever de bebouwing het Slangenbosje nu wer kelijk zal aantasten. Globaal worden aan die kant van het bosje de bouwpercelen uitgezet. In de commissievergadering werden, zo als de raad enige weken geleden besloot, de amendementen van de heer De Wilde, op de antwoordbrief van het college behandeld. Men kon er zich praktisch geheel mee verenigen. Niet akkoord ging de meerderheid evenwel met het voorstel van de heer De Wilde, dat in de uiteindelijke besluitvorming ook de ant woorden van G.S. aan het statenlid Stein- buch zouden worden meegenomen. Zowel de heer Van Poppelen (CDA) als de heer Lange (WD) vonden dat Soest het eigen beleid aan de provincie moest duidelijk maken. Het standpunt van de heer De Wilde werd slechts ge deeld door zijn fractiegenoot de heer Goote en door de VVD-er Hilhorst. Meer sukses had de heer De Wilde met zijn voorstel toch nog eens met de omwo nenden te gaan praten. Nadrukkelijk stelde hij niet met de vertegenwoordigers van de bezwaarden dat gesprek te willen aangaan, maar met élle omwonenden. Hij vond het „achteraf", zoals hij zei, spijtig dat de gemeente niet eerder een dergelijk initiatief genomen had. maar zijn doel was nu alsnog een poging te wagen de inzending van 134 bezwaar schriften te voorkomen. Hij wilde voor komen dat G. S. alsnog en opnieuw de medewerking conform artikel 19 van de wet R.O. zou weigeren. Duidelijk wilde hij ook aan de bezwaarden maken, dat de raad bestuurlijk, ontdaan van alle emotionaliteit, bezig was. Ten gerieve van de omwonenden, maar óók voor de leden van de commissie, stelde hij voor in het terrein globaal de grenzen van het totale bouwterrein aan de zijde van de Insp. Schreuderlaan, uit te zetten. De heer De Wilde wees ook nog op het rapport over het Slangenbosje van de ecoloog dr. J. de Smidt, dat hij als „belangrijk" bestempelde. „Smidt is niet de eerste de beste, maar een autori teit op zijn gebied", aldus de heer De Wilde. Hij betoogde dat men bij artikel 19 „meer dan beleidsvol te werk diende te gaan" en hij zei overtuigd te zijn dat een deel van de omwonenden „zich op sleep touw had laten nemen". Dat wilde hij op 15 april min of meer bewezen zien. Na veel aarzeling kreeg hij de andere commissieleden mee; slechts de heer Van Logtenstein bleef consequent in zijn afwijzing. De bezwaarden hadden vol gens hem duidelijk genoeg gezegd geen bebouwing te willen en de beslissing van de Kroon te willen afwachten. De andere leden stelden aanvankelijk wel de eis, dat de artikel 19 procedure er niet door opgehouden mocht worden, maar ook die eis verdween, toen de burgemeester verklaarde dat er nog geen aanvragen voor „19" binnen waren. Tenslotten verklaarde de heer De Wilde dat ook hij het liefst de bungalow-bouw wilde, maar dat de besluitvorming niet in de preBtige-sfeer mocht komen, noch door emoties beïnvloed mocht worden. Op 15 april kan de confrontatie met alle bezwaarden plaatsvinden. Aansluitend zal dan alsnog een gesprek gearran geerd kunnen worden op een nader be kend te maken plaats. Het ts voor de leden van de commissie wel „de aller laatste keer". „We kunnen ons wel met andere dingen bezig houden", besloot de heer Van Poppelen de bijna een uur durende discussie. Zaterdagmorgen, negen uur, zal aan het slachthuis verkoop van vlees plaats vinden aan de houders van groene kaar ten, genummerd van 60 tot en met 300. In november 1950 aanvaardde Nederland het verdrag tot bescherming van de rech ten van de mens en de fundamentele vrijheden, ook wei het verdrag van Rome genoemd. Sinds die tijd is een aantal malen een onderzoek tegen Nederland ge vraagd bij de Europese Commissie voor de rechten van de mens te Straatsburg door Nederlandse burgers, die van mening waren dat hun rechten door de Neder landse overheid waren gesehonden. Soms met succes, zoals vorig jaar, toen enkele militairen gelijk kregen op hun klacht dat Nederland de mensenrechten schond betreffende de persoonlijke vrijheid en de strafvervolging. Aan zulke zaken wordt in Nederland niet of nauwelijks aandacht geschonken. Wij vinden het niet prettig met tanden als Chili, Oeganda of Rusland op één hoop gegooid te worden, te meer daar wij tegen deze landen voordurend een hoge rug opzetten en het vermanend vin gertje heffen. Dat het bij ons thuis ook nog lang niet in orde is willen we liever niet weten. sie is heel eenvoudig en kan in het Ne derlands gevoerd worden. Slechts wordt als eis gesteld dat alle nationale rechts middelen opgebruikt zijn. Na de beslis sing van de laatste bevoegde Neder landse instantie heeft men 6 maanden de tijd om zich tot de Commissie te wenden. Aan de procedure zijn geen kosten ver bonden. Het is prettig te weten, dat men voor de prijs van één postzegel de mo gelijkheid krijgt bij een boven-nationale instantie zijn recht te zoeken. Soest, 26 maart 1977 MR. H. H. HOUTMAN, Parklaan 47. Neem nu eens de Soester centrumplan nen. Wie een kaart bekijkt waarop de plaats van het centrum en het tracee van de weg zijn ingetekend, ziet dat er in dat gebied tien- en tientallen woningen lig gen, ja hele buurten en lanen. Zeer veel van deze woonhuizen zijn niet het eigen dom van de gemeente Soest, ondanks allerlei weinig fraaie pogingen in die richting. Geen nood, zegt het gemeente bestuur, wij zullen die onwillige honden wel even onteigenen. Wat dat de Soester gemeenschap weer allemaal moet gaan kosten laat ik nu buiten beschouwing; er is al een kabinet over deze materie gestruikeld. Waar het nu om gaat ls de vraag: kan dat maar zo? Inderdaad zegt ons burger lijk wetboek, dat eigendom weliswaar het recht is om van een zaak het vrij genot te hebben en daarover op de vol- strektste wijze te beschikken, maar dat dat slechts geldt behoudens onteigening te algemenen nutte tegen behoorlijke schadeloosstelling ingevolge de grond wet. Het verdrag van de mensenrechten verzet zich hier niet tegen, maar er is een complicatie. In veel gevallen dient een huis tot woning van de eigenaar. En voor dat geval zou artikel 8 van het verdrag van toepassing kunnen zijn, dat j?egt (in mijn vertaling): „Een ieder heeft het recht op eerbiediging van zijn privé- en gezinsleven, ZIJN HUIS en zijn correspondentie". Slechts in over eenstemming met de wet mag hiervan worden afgeweken als dat In een demo cratische samenleving nodig is in het belang van de nationale zekerheid, de openbare veiligheid, het ECONOMISCHE WELZIJN van het land, ter voorkoming van wanorde of misdaad, voor de be scherming van gezondheid of zeden, of voor de bescherming van de rechten of vrijheden van anderen. M.a.w. je mag als overheid de burgers slechts van huis en haard verdrijven, voor enkele met name genoemde belangen, zoals het eco nomisch welzijn van het land (economie well-being of the country), en ik ben van mening dat het verplaatsen van een stadhuis en een winkelcentrum van de rijksweg naar de Parklaan in Soest niets, maar dan ook niets te maken heeft met dat economische welzijn van ons land. Het verdrag voegt hier nog in artikel 18 als waarschuwing aan toe, dat de inbreuk op de mensenrechten alleen mag plaats vinden voor het doel waarvoor hij ge schreven ls, en dat burgers niet mogen worden gediscrimineerd wegens bv. eigendom (art. 14). De procedure bij de Europese Commis- Met grote aandacht en instemming heb ik het verslag (S. Crt. 24-3) Raadsver gadering 17-3 j.1., met name punt j, gejezen, alsook het artikel betreffende het Slangenbosje. Dit, geachte Lezers, noopt mij tot de volgende opmerking. Het excuus op „onervarenheid met pro cedures in dergelijke aangelegenheden" is nogal belachelijk: die „aangelegenhe den" zijn immers alleen maar doodge wone fatsoens- en beleefdheidsvormen, men heeft ze of men heeft ze niet. Heeft men ze niet en laten zich onaangename gevolgen gelden, zodat men met (zieli ge verontschuldigingen moet opkomen - a la bonne heure I Maar dan ook royaal, volledig en niet zich halfslachtig beper kend tot de 10 leden der Copim. R.O., - neen, open en eerlijk jegens alls „per soonlijk" bestookten. Docht nu een hoerah! er ls een ecoloog aan 't werk gezet (al of niet met door hen aan de Overheid toegestane „inspraak") en diens rapport is bij de excuusbrief overgelegd. En laat ik me daar nu warempel o.m. in lezen, wat lk zelve al (ongeschoold als ik ben) in '73 gezegd en later meermalen herhaald had: „Wat een énig bosje, maar 't is wél een moerasbosje". Mocht ooit door „bouwactiviteiten" iets van 't moerassige verloren gaan, dan zou dat nog aan de gezondheid der omwonenden ten goede kunnen komen: mensen, die op medisch voorschrift voor korte of langer tijd ln of tussen bossen moeten verblijven, worden niet naar moeras-, wél naar zandgrondbossen ver wezen. Nogmaals, hoerah dus voor Oude en Nieuwe Omwonenden - prosit! Braam- hage. H. M. Loeoen 21.000 gulden is er nodig, en de leden van de commissie openbare werken hebben er geen bezwaar tegen dat het uitgegeven wordt, voor het opknappen van het voor malige repetitielokaal van de Soester Harmonie PVO aan de Beetzlaan. Voor het gebruik van het lokaal hebben zich inmiddels gemeld: de postduiven vereniging Soest; de Stichting Peuter speelzalen; Amnesty International; de wandelsportvereniging Olympia; de accordeonvereniging Animato en de vo gelvereniging De Soester Vogelvrienden. Niet iedere vereniging heeft het lokaal de hele dag nodig; Amnesty maar één avond en de zaterdagmorgen; Olympia eventueel alleen de zaterdagmiddag; de vogelvrienden een avond in de maand; de stichting Peuterspeelzalen echter vijf ochtenden en#vier middagen. Het mulittunctioneel gebruik ligt wel ln de lijn van de bedoelingen, al zullen er wel duidelijke afspraken gemaakt moe ten worden. Eerst echter wordt het ge bouw opgeknapt. Voor het bouwrijpmaken van het tweede gedeelte van de wijk Overhees wordt een krediet gevraagd van 3.513.000 gul den. De werkzaamheden bestaan uit het opruimen van de overbodige vegetatie, het bewerken van de grond, het ont graven en verwerken, het aanleggen van bouwwegen, de aanleg van riolering en leidingen van nutsbedrijven, het aan brengen van de bestrating en, als de wo ningen er staan, het aanbrengen van groenvoorzieningen. Gestreefd wordt om met de bouw van de woningen ln oktober van dit jaar te beginnen. Het impliceert dat met het bouwrijpmaken in augustus begonnen moet worden. Omdat het krediet goed gekeurd moet worden door gedeputeer de staten, kan niet gewacht worden op het definitieve verkavelingsplan. Overigens is afgelopen zaterdag een eer ste gesprek geweest met de toekomstige bewoners. Duidelijk werd dat men alles voelt voor de woonerf-gedachte, maar dat 77% van de kandidaten de auto bij de woning gestald wil hebben. Al vele jaren helpt de Vrouwenraad kinderen ln de zomervakantie aan een gastgezin voor de tijd van 2 weken. Het gaat om kinderen, die ln hun eigen gezin niet altijd van een onbezorgde vakantie kunnen genieten. Soms omdat er te weinig geld is, maar vaker omdat er in het gezin ziekte is, werkeloosheid, huwelijksproblemen, overbelasting etc. Het is begrijpelijk, dat deze zorgen hun invloed op het gedrag en karakter van de kinderen hebben. Daardoor is het opne men van een kind ln een gastgezin niet altijd een gemakkelijke taak. Maar als ouders én kinderen uit een gastgezin wat kunnen verdragen, is het uiteindelijk waardevol werk dat veel voldoening kan schenken. Nadere informatie en opgave bij: Stich ting Nederlandse Vrouwenraad Pro vincie Utrecht. Lange Nieuwstraat 63, Utrecht. Tel. 030 - 318648. Het bestuur van de Soester Harmonie P.V.O. heeft maandagavond en bloc het bijltje er bij neergelegd. Reden voor deze verstrekkende stap is geweest een diepgaand meningsverschil met de ledenvergadering; het door het bestuur in de afgelopen jaren gevoerde beleid kreeg niet de goedkeuring van een deel van de leden. Er is inmiddels een commissie van goede diensten aan het werk, om de brokken te lijmen. In deze commissie hebben zit ting de heren D. Hoekstra, Th. de Muijnk, N. Breedeveld en J. K. de Bruin. Vanuit PVO zijn daaraan toegevoegd mej. ,M. van Hout en de heer C. Bazemans. Het verschil van mening zit voornamelijk in de uitbreiding die het bestuur aan de harmonie gaf met aantrekking van drumband, majorettes en puppyrettes; de muzikanten vinden dat daardoor aan de harmonie tekortgedaan wordt. P.V.O. bestaat volgend jaar 80 jaar, het afgetreden bestuur is van mening dat dat wel geviei'd moet worden. A.s. zondagmiddag zal in het Artishock gebouw aan de Steenhoffstraat het maandelijkse Kamerconcert gegeven worden. Daaraan werken dit keer mee de sopraan Marianne Blokde pianisten Friede en Lyda Scheuermans en de fluitist Henk Vos. Het programma ver meldt werken van Henry Purcell; Feke* te Györ Istvan; Francis Poulénc; Er- manno Wolf Ferrari: Johann Sebastian Bach en Xavier Monsalvatge. Het con cert begint om 14.00 uur. Mej. M. H. uit Hilversum, werkzaam op het kantoor van de SRV aan de Nijver- heidsweg. deed aangifte van diefstal van huar tas. De tas werd teruggevonden op de galerij van een flat aan de Weeg- breestraat. Verdwenen was echter een bedrag van 140 gulden uit haar porte monnee en een sigarettenaansteker ter waarde van 60 gulden. Afgelopen zaterdag werden in Zeist, voor de laatste keer in dit seizoen, kring (Utrecht) B-wedstrijden verzwommen. De zwemploeg van de Soester Zwemver eniging „De Duinkikkers" heeft hier 8 medailles ln de wacht gesleept. Eerste plaatsen waren voor: Willem de Regt, 100 m rug j.o. 12 jaar. tijd 1.33,8; Wieger Rugenbrlnk, 100 school j.o. 14 jaar, tijd 1.33,7. Tweede plaatsen waren voor: Sandra v.d. Akker, 100 school m.o. 10 jaar, tijd 2.02,6; Ria v.d. Hoef, 100 rug m.o. 12 jaar, tijd 1.33,5; Saskla v.d. Hulst, 100 school m.o. 14 jaar, tijd 1.38,3. Derde plaatsen waren voor: Ingrid van Loon. 100 rug m.o. 12 jaar. tijd 1.33,5 (op beslissing van de voorzit ter-kamprechter Els van Brussel. 100 vlinder m.o. 10 jaar, tijd 1.32,8; Christa van Dooremaal, 100 vrij Dames, tijd 1.24,1. Deze vraag werd nog maar enkele maanden geleden vier miljoen driehon derdduizend keer afgedrukt. Dat gebeur de in het Hart-Magazine, jaargang 1976/1077, dat de Nederlandse Hartstich ting huis-aan-huis liet bezorgen. Die, in één magazine gebundelde, stortvloed van informatie was eigenlijk op zichzelf al een deel van het antwoord op de vraag: Wat doet de Hartstichting eigen lijk? Want voor de uitgave van een blad met een oplage van 4.300.000 exemplaren zijn natuurlijk een groot aantal activi teiten nodig. En zoals de Hartstichting voor de uitvoering van de vele werk zaamheden altijd weer kan bouwen op zowel de overheid als het gehele Neder landse volk, zo kon zij in dit bijzondere geval zich ook de steun en sympathie verwerven van adverteerders die de uitgave van het unieke Hart-Magazine mede mogelijk maakten. Nog even één - heel essentieel - onder deel van het toen ook in Hart-Magazine gegeven antwoord op de vraag wat de Hartstichting eigenlijk doet: „De Nederlandse Hartstichting ziet de pre ventie als haar hoofddoel omdat het probleem - eerst en vooral door de gigantische afmetingen - alléén effectief te bestrijden is door het kwaad te voorkómen, in plaats van het in een laat, resp. té laat, stadium te lijf te gaan. Haar taak daarbij is om de vooruitgang te bevorderen, te helpen verwezenlijken van wat nu al mogelijk ls en te signa leren of aan te vullen waar hiaten blijken te bestaan. Dus niet om het werk van anderen over te nemen, maar het te completeren en nieuwe mogelijkheden te scheppen Preventie. Een essentiële activiteit dus van de Nederlandse Hartstichting. Maar niet alleen in Nederland heeft het onrust barend stijgende aantal dodelijke slacht offers van hartziekten (vorig jaar 52.000) zowel de wetenschappers als de bevorde raars van de wetenschap tot de conclusie doen komen, dat de Preventie centraal dient te staan. Dit inzicht is mondiaal aan het doorbreken, hetgeen zich duide lijk manifesteert op de internationale congressen van hartspecialisten uit de gehele wereld. Overal ter wereld proberen hoog gekwa lificeerde en tot in uiterst kleine deelge bieden gespecialiseerde onderzoekers ononderbroken tipjes op te lichten van de sluier waaronder de hart- en vaatziekten sluimeren. Sluimeren, want zodra zij klachten gaan geven, rukken er andere troepen op naar het bestrijdingsfront. Daar wordt slag geleverd door de huis- artsen en de internisten, de cardiologen en voedingsdeskundigen, de verplegers en de chirurgen. Steeds meer Nederlanders worden di rect geconfronteerd met die stoottroepen 'in de frontlinie. Maar niet minder groot se prestaties worden er geleverd in de laboratoria van klinieken en ziekenhui zen. En ook bij uiterst zorgvuldige on- derzoekén in scholen en fabrieken. Bij langdurige researchprogramma's op het frisse platteland en in de vervuilde ste den. Daar zij fascinerende onderzoeken bij, waarbij diep wordt doorgedrongen in de mysteries van allerlei lichaamsfuncties. Van overal uit ons land slepen de onder- zoekers stukjes aan van een uiterst gecompliceerde legpuzzel. Eén van die stukjes heet bijvoorbeeld „roken". Als er iets vaststaat, is het wel dat roken een ernstige risicofactor is. Een ander stukje heet cholesterol. Maar al heeft men die stukjes in handen, daarmee is de puzzel nog niet gelegd. Waarom wordt de ene mens 90 met op het eerste gezicht precies dezelfde risicofactoren waaraan zijn buurman op 38-jarige leeftijd overleden is? Was er bij die 38-jarige een nog onbekende risico factor? Of had hij gewoon een zwakkere constitutie? Of heeft de 90-jarige zijn risicofactoren pas na zijn 60-ste jaar gekregen, zodat hij voor die tijd hele maal geen risico liep? Om ook op die vragen zo snel mogelijk antwoord te krijgen, wordt in ons land een groot aantal onderzoekingen ver richt, waaraan de Nederlandse Hart stichting financiële steun verleent. Zeist: een intrigerend onderzoek naar hartinfarct en accute hartdood (11.120,-). Den Haag: onderzoek naar het effect van langdurige antistollingsbehandeling bij hartinfarctpatiënten ouder dan 60 jaar (ƒ108.232,-); Rotterdam: gegevens van opvoeren van lichamelijke conditie verzameld tijdens trainingsperiode bij gezonden en hartin farctpatiënten (ƒ168.185,-); Leiden: hier wordt een interessant on derzoek gedaan naar erfelijke risicofac torend) bij het ontstaan van hart- en vaatziekten (ƒ54.879,-); Groningen: een onderzoek bij een leef tijdsgroep die bij de Preventie steeds belangrijker blijkt te zijn, n.1. jongere kinderen! Hier wordt gekeken naar het verband tussen bloeddruk en zoutge bruik bij kinderen. Bij dit onderzoek wordt de bloeddruk bij de kinderen thuis, in het gezin, door een gezinslid, opgeno men 22.400,-). Legpuzzelstukjes die stuk voor stuk een boeiend verhaal apart zijn. Zo is recente lijk aan de Landbouw Hogeschool in Wageningen bij een onderzoek naar de risicofactoren bij kinderen van 5 tot 12 jaar het vermoeden wetenschappelijk bevestigd, dat die jonge kinderen inder daad al risicofactoren voor een latere hart- of vaataandoening bij zich dragen. En zo zullen ook de conclusies van alle andere onderzoeken weer feiten opleve ren, die allemaal met elkaar gecombi neerd zullen moeten worden. Aan het preventie-front wordt fel slag geleverd. De Nederlandse Hartstichting komt er graag voor uit, dat zij daarbij eigenlijk de hulp van iedere Nederlander nodig heeft. Foto: de Eem met pont en zeil(vracht)schip POST AFHALEN: Maandagmorgen ging het paard van den landbouwer A. v. D. alhier, op hol. Het ging via den Rijksweg naar het Postkantoor, alwaar het beest in de beBtellingskamer werd staande gehou den. Er was geen post voor hem aanwezig. AUTO-ONGEVAL: Dinsdagmorgen botste een auto, geladen met versche bokking, op den Amersfoort- schestraatweg tegen een boom. Het voorgedeelte der wagen werd geheel vernield. De chauffeur liep een verwoning aan de knie op. HOOGERE BESLISSING: Bij beschikking van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen van 25 Maart 1927, is aan het R.K. schoolbestuur te Soesterberg, toegestaan een derde leerkracht aan te stellen, waarvoor rijksvergoeding zal worden ver leend, zulks met ingang van 1 Maart 1927. PROCESVERBAAL: De politie te Soesterberg maakte dezer dagen procesverbaal op tegen een bedelaar, die uit kwaadheid, omdat hij niets kreeg, een raampje stuk schopte. GEMEENTERAAD: De voorloopige groslijst, opge maakt in de R.K. Kiesvereenlging voor de verkie zing van den Gemeenteraad is als volgt: H. van Klooster. G. Hilhorst, G. Pronk, G. J. Smit, H. J. Koenders, P. v.d. Breemer, W. v.d. Bedum. Candi- daten voor Soesterberg zijn: J. W. J. Jansen, M. Scheffer en Plasman. Door de A. R. Kiesver. alhier is voor de verkiezing van leden voor den gemeenteraad de volgende officieele candldatenlijstopgemaakt: A. Endendijk, D. A. de Bruin, P. Beekman, N. Veldhuijsen, J. Dorrestein, W. v.d. Velde, P, C. Zonneveld, J. v.d. Flier, P. A. Endendijk. Met betrekking tot de samenwerking met Soesterberg zullen nog onder handelingen plaats-hebben. De regeling hiervan is aan het bestuur overgelaten. MELKSLIJTERS-VEREENIGINGDinsdagavond j.1. hield de vereeniging van melkslijters „Een dracht maakt macht" een vergadering in café „Middelwijk". Punten van behandeling waren: Bespreking Zondagsrust voor slijters en regeling melkprijs. Op een vorige vergadering was over eerstgenoemd punt reeds gesproken en besloten dit zoo mogelijk door te voeren. Tevens werd toen besloten met het hoofd der gemeente deze zaak te bespreken. Bedoelde bespreking heeft plaats gehad maarniet het gewenschte resultaat gebracht, waar- om thans een verzoek aan den raad zal worden gericht. In overleg met de coöperatie, werd nog besloten den melkprijs met ingang van Maandag 4 April met 1 cent per liter te verlagen. De straatprijs wordt dan 13 cent per liter. UIT DE RAADSVERGADERING: Salarisregeling tijdens ziekte van den ambtenaar ter Secretarie E. Lodder. B. en W. stellen den gemeenteraad voor aan den heer Lodder, reeds twee maanden ziek, als salaris uit te keerentot 1 April 100 procent, over de maanden April en Mei 75 procent en daarna over een tijdvak van 14 maanden 50 pet. van het door hem genoten salaris, waarna ontslag zal volgen. Eén en ander is in overeenstemming met hetgeen voorkomt in het ontwerp ambtenaren-reglement. De heer De Koning zegt in dezen niet mede te kunnen gaan met de gedachte van B. en W. De andere ambtenaren vërrichten thans gezamenlijk het werk van den heer Lodder, zoodat de gemeente geen nadeel hiervan ondervindt. Juist bij ziekte is er geld noodig. Spr. verzoekt B. en W. dit voorstel thans terug te nemen, het advies van een geneesheer te vragen, om in een volgende vergadering zoo noodig met een gewijzigd voorstel te komen. De heeren Besselsen en Van Eek ondersteunen deze gedachte, terwijl laatstgenoem de aandringt op een spoedige behandeling van het ambtenaren-reglement. Ook Mevr. Droste spreekt aldus. Na eenige discussie wórdt de verdere behan deling uitgesteld tot een volgende vergadering, als door den heer De Koning bedoeld. KRONIEK VAN DE WEEK: Zoo is dan het Belgisch tractaat verworpen. Met groote meerderheid 33-17. Wij hebben onze meening niet achtergehouden, dat wij het geheele tractaat in dezen vorm en in onzen tijd voor ons land verderfelijk achten, 't Spreekt vanzelf, dat het voor vele Belgen een teleurstellend bericht was. Anderen echter ontzien zich niet verschillende onaangenaamheden aan ons adres te zeggen. „L'Action Nationale" onder redactie van Pierre Natkomb verzekert nog eens nadrukkelijk dat de Belgische annexionisten geenszins van hun aanspraken op Limburg en Zeeuwsch-Vlaanderen afzien en dat ook niet zouden hebben gedaan, indien de Nederlandsche Eerste Kamer het verdrag had bekrachtigd. En verder „wij zouden de economische voordeelen, welke de goedkeuring van het verdrag Hijmans-v. Karnebeek ons verzekerde, aanvaard hebben als een nederig voorschot op onze onver vreemdbare rechten", 't Is dus beter, zooals nu, dat het maar verworpen is, want tevreden zouden de Belgen toch niet geweest zijn en een betere verhou ding zou er toch ook niet door ontstaan zijn. Wij kunnen gerust een aantal jaren wachten, alvorens wij behoefte hebben aan een ander verdrag met België. UIT DE ADVERTENTIËN: Mej. van Doorn-Hoogenvest, Banningstraat 36, Soesterberg, beveelt zich beleefd aan voor het wasschen en spannen van gordijnen. Vlugge nette bediening. DIENSTBODE of meidhuishoudster gevraagd, van goede get. voorzien. Spreektijd na voorm. elf uur. Korte Bergstraat 3, Sparrenhof. BROEDEIEREN van met valnest gecontroleerde dieren, W. L. en W. W. k 10 ct. per stuk. E. van Oest, Oude Grachtje 17, Soest. SLECHTE RAPPORTEN: Bijwerken van leerlin gen in Wis-, Natuur- en Scheikunde. Condities billijk. Julianastraat 50 C.

Soester Courant | 1977 | | pagina 7