50 jaar geleden in Soest lMt& 1m Oud-inwoonster van Soest, mevrouw Tolsma-Boerema brengt bundeltje gedichten Nu 19.50 boekharaM 37.50 Kees Co (van Woerkom) openen antiekzaak Nu halen hij: boekhandel VVV-nieuws Wijnand Fockink Graves 4.95 Si-. 3.95 Bourgogne a.c. 1973 van 6.95 ..voor 5.95 Courvoisier Cognac VAT 69 whisky van 14.50 Chateau des Mauves 6.95 wandel VAN DER LINDEN Onder de schuilnaam Halma ter Mare: F.o n.ó Omgeving 121' 22 april 1927 Soester Courant van donderdag 21 april 1977 'Zo maar wat „Engels-antiek" in de zaak van Kees en Co van Woerkom. Foto Herman van Dam - m q v m Op vrijdag 22 april openen Kees en Co van Woerkom hun antiek- en curiosawinkel aan de Laanstraat, nummer la. Deze nieuwe zaak richt zich met name op de ver koop van antieke meubelen uit Engeland. Kees van Woerkom. die al heel wat jaren in Engeland woont, heeft zich de laatste zeven jaar toegelegd op de in- en verkoop van antiek in Engeland. Doordat onlangs het pand van de van Woerkoms aan de VAN DOLLE DINSDAG TOT BEVRIJDING Ons langste oorlogsjaar Het adembenemend verhaal over de bevrijding van Nederland en het lange oorlogsjaar dat er aan vooraf ging. Na 1 juni 27.50 Soesterbergsestraat 53 Telefoon 12419 Laanstraat aoor familie-omstandighe den ter beschikking kwam, besloot hij, samen met zijn broer Co, daarin een antiekwinkel te openen. Kees, die intus sen ruime ervaring in antiek en de restauratie daarvan in Engeland heeft opgedaan, zal zich daar bezig gaan houden met de inkoop van antiquiteiten en het vervoer ervan naar Nederland, terwijl Co zich zal gaan toeleggen op de verkoop in Soest. Het is tegenwoordig aantrekkelijk om het in ons land zo duur geworden antiek uit Engeland te halen. Niet alleen omdat de prijs daar zoveel lager ligt, mede als gevolg van de lage waarde van het pond, maar vooral ook omdat het daar in veel ruimere mate aanwezig is. Vooral in Zuid-Engeland zijn heel wat plaatsen, waar de antiekhandel zich heeft gecon centreerd. Daarom is er nu een storm loop op het antiek in Engeland. Het spreekt vanzelf, dat alleen de kenner de kans krijgt om daar veel voordeel van te hebben. De winkel van Kees en Co is alleen open op vrijdag, vrijdagavond en zaterdag. Zij verkopen dan zowel aan handelaren als aan particulieren. Ook kunnen zij antiek op bestelling leveren. De aspi rant-kopers kunnen kun wensen omtrent een bepaald stuk antiek aan Co kenbaar maken, terwijl Kees dan zal proberen deze wens in Engeland te realiseren. Is de koper niet tevreden of valt de aankoop^ hem naderhand tegen, .dan bestaat gr' altijd de mogelijkheid het te ruilen. Zo zijn er nog vele andere vormen van in- en verkoop van antiek en curiosa bij kees en Co mogelijk. De nieuwe antiekzaak wil zich vooral richten op de verkoop van „betaalbaar" antiek. Op de grote veilingen en beurzen worden vaak kasten en buro's verhan deld, die voor de meeste mensen niet te betalen zijn. Daarom willen Kees en Co van Woerkom in het algemeen minder duur antiek verkopen. Ook de aspirant kopers, die een beetje „doe-het-zelfen" kunnen, willen zij tegemoet komen door bijvoorbeeld meubelen te leveren die nog gelakt moeten worden. Het meubel stuk is daarna vaak het dubbele waard. Tegenwoordig wordt het begrip „antiek" nogal ruim genomen. Het komt weieens voor dat meubelen, die nog niet zó oud zijn, als antiek verkocht worden. Ook zijn er handelaren, die „zelf antiek maken". Het is dus heel belangrijk antiquiteiten bij een vertrouwd adres te kopen. De aspirant-koper loopt zodoende de minste kans bedrogen te worden. „Let bij de aankoop van bijvoorbeeld een antieke ladenkast altijd op de ver bindingen van het hout, of het gelijmd is en welke houtsoort er gebruikt is", zegt Co van Woerkom, als hij het heeft over de echtheid van een antiek meubel. Teveel mensen denken dat zij verstand van antiek hebben. Maar kunnen zij bijvoorbeeld zien dat een kast naar zeventiende eeuws model, gemaakt is in de 19e eeuw? Weliswaar is de kast dan misschien meer dan honderd jaar oud, maar echt waardevol is zij dan nog niet. Antiek is tegenwoordig behoorlijk duur. Dat komt omdat de vraag ernaar zo geweldig groot is, terwijl het aanbod relatief te klein is. Vooral het echte Hollandse antiek is haast niet te krijgen en dus ook uitzonderlijk duur. Het En gelse antiek daarentegen is gemakke lijker verkrijgbaar en dus ook goedko per. Toch is ook dit antiek erg mooi. Zo zijn de buro's, tafels en secretaires uit Enge land vaak met leer ingelegd. De prijs Beter tuinieren met zo n praktisch boek uit de Groenboekerij De betere boeken over groeien en bloeien voor binnen en buiten bij: Soesterbergsestraat 53 - Soest Telefoon 12419 van een antiek Engels buro is bijvoor beeld ongeveer gelijk aan die van een modern buro, terwijl de kwaliteit van het nieuwe niet op kan tegen die van het antieke. De in antiek geïnteresseerde kan in de winkel van de beide broers van Woer kom waarschijnlijk menig uurtje door brengen. Vanaf morgen is het mogelijk de collectie, die vandaag weer met ongeveer honderd meubelen uitgebreid zal worden, onder het genot van een kopje koffie te bekijken. voor g|y Superieures r demi-sec van ippfï»; voor van 23.50voor 19.95 voor 12.95 I Mtuïv Appellation Graves contrölée •f 'n volle rode wijn met 'n zeer geurig bouquet en 'n schit terende kleur. Tijdelijk van f 7.65 voor Prijs per doos van 12 flessen f 76.50 Winkelkring Van Weedestraat, Burg. Grothestraat 6 - tel. 12750 - Soestdijk Soesterbergsestraat 49 - tel. 12490 - Soest-Zuid Spel Dichten is je ziel verlichten. Een kaars die branden gaat. Eerst nog even flikkert Dan plots tot vlammen slaat. Letters worden woorden Woorden vormen en spel Spelen maken regels Een leuke bagatel. Dichten is je ziel verlichten Een kaars die branden gaat Nog even spelen met de regels Voordat het vuurtje doven gaat. Halma ter Mare Dit is één van de gedichtjes uit een bun del die mogelijk vóór Pinksteren nog in de boekhandel verkrijgbaar zal zijn. Achter Halma ter Mare gaat mevrouw M. H. Tolsma-Boerema schuil, in Soest bij velen ongetwijfeld meter bekend als Martha Boerema. Martha Boerema is de dochter van de in 1972 overleden heer Boerema. jaren lang in Soest hoofd van de tegenwoordige Savornin Lohmanschool aan de Drie- hoeksweg. Zij zelf woonde in Soest van 1936 tot 1949. In die jaren was zij onder meer als typiste vijf jaar werkzaam op het kantoor van notaris Dammers en twee jaar in het gemeentehuis. Zij ver trok daarna naar Amsterdam, waar zij in gemeentedienst op sociale zaken werk te, en vervolgens naar Den Haag bij Binnenlandse Zaken. Van daar uit trouw de zij met de heer Tolsma. Het echtpaar Mevrouw M. Tolsma-Boerema (Halma ter Mare) heeft een dochter van inmiddels 18 jaar. Zij wonen in Rotterdam. Als kind al, maakte mevr. Tolsma ge dichtjes; geen rijmpjes, 't Was een aar digheid, waar eigenlijk nooit aandacht aan geschonken werd en het werk ver dween dan ook allemaal in de prulle- mand. Zo'n 8 a 9 jaar geleden kwam voor wat zij als liefhebberij zag, meer tijd. De dochter werd groter en de rust en het uitzicht uit de torenflat, waar het gezin woonde, werkten inspirerend. Een enkele maal werd een gedichtje in een kerkblad geplaatst en zo werd ook eens iets opgenomen in het Deltablad; dat was het gedicht over de Zalmplaat. Ook op uitnodigingen van een vereniging wil zij nog wel eens ingaan. Drie jaar geleden volgde zij, met suk- ses, een cursus Nederlands óp HBS- niveau. Dat komt haar goed van pas bij het geven van taallessen aan kinde ren. Alhoewel geen onderwijzeres doet zij dat graag. In Soest was zij zelfs ge ruime tijd hoofdleidster van een kleu terschool en heel wat ouders zullen zich dat nog wel herinneren. Grenzeloos is haar bewondering voor haar ouders en vooral met haar vader had zij een buitengewoon goed geeste lijk contact. Aan hem herinnert haar schuilnaam; Boerema schreef onder de naam „Pipo ter Mare" in vaktijd schriften over pedagogische zaken. „Halma" is een woordspelinkje op „Martha". Boerema zelf maakte ook ge dichtjes en deed dat, zoals mevrouw Tolsma dat nu zegt, veel makkelijker dan zij. Toch moedigde juist hij haar aan ermee door te gaan. Een dertig stuks liggen er nu klaar voor het bundeltje. Het gaat „Adem tocht" heten en wordt opgedragen aan haar vijf jaar geleden in Soest (Molen schot) overleden ouders. Het eerste ge dicht van het bundeltje heet „Geboorte"; het laatste „Afscheid". Halma ter Mare is bijzonder bescheiden, maar werkt wel met veel inzet aan de uitgave van haar gedichtjes. Daarmee gaat een grote wens in vervulling. Uit haar werk spreekt veel wijsheid zoals uit „Het Boek" dat zij aan haar dochter opdroeg: „Wees als een boek - Zo heer lijk gesloten - Of vaak ook héél open - Met woorden van goud - Rijk worden je zinnen - Rijker je leven - Zorg lieve kind - Dat je zo'n sieraad behoudt". Echt triest zijn ze niet; soms echter wel eens met een beetje droeve ondertoon. Zelf zegt zegt zij dat haar talent ge vormd werd door haar opvoeding en ge rijpt is in haar huwelijk. Ooit had zij declamatiéles in Soest bij Miep Quelle. de tegenwoordige mevrouw Van Rijsdijk en ook volgde zij twee jaar zangles op het conservatorium. Het bundeltje verschijnt in de beschei den oplaag van 200 exemplaren. Daaruit: De Welvaart 1969 Halma ter Mare Mensen, die willen sparen En vergaren Steeds maar meer Keer op keer Stikkend in hun goed Worden zwart als roet. 'sMorgens rennen En maar pennen Voor het slijk der aard Snel bijeen vergaard. Het hollen achter 't goud Maakt hen arm en koud. Kind'ren worden hind'ren En voor weinig geld Ergens aangemeld. Moeders achter 't stuur in net iets groter auto Dan die van de overbuur. Liefde van het geven Of naar iets hogers streven Is er niet meer bij In deze woestenij. Dit waren mensen Die wilden komen Hoger dan de bomen Tot Op de allerhoogste tak Hun hart in tweeën brak. In het Amsterdamse Rijksmuseum gaat van 20 april tot 4 juli een tentoonstel ling: „Borobudur", kunst en religie in het oude Java" - met dertien grote reliëfs en beeldhouwwerken ,van het Middenjavaanse heiligdom Borobudur en vele andere kunstwerken, uit de Middenjavaanse en Oostjavaanse cul tuurperioden van resp. 650-930 en van 930-1530 na Chr. Het eveneens Amsterdamse Eduard Douwes Dekkerhuis in de Schoener straat 11 herbert tot 2 mei een tentoon stelling van De plaatjes van Verkade. Wandelen met de ANWB kunt U op 30 april, en 1, 7 en 8 mei vanuit de Pias molen bij Nijmegen. In het heuvelge- bied ten zuiden van Nijmegen liggen twee fraaie bezittingen van de Ver. tot Behoud van Natuurmonumenten: de Mookerheide en de steile, beboste St. Jansenberg. U hebt de keus tussen 6, 12 en 19 km. Op dezelfde data is er een Appels- en No tenwandeling vanuit Beesd in de West- Betuwe. Hier kunt U kiezen tussen 5,5, 11,5 en 19 km. Mocht U geïnteresseerd zijn, belt U ons dan even over vertrek plaats en -tijd of komt U even langs. De gratis folders van de ANWB „Bloe semroute" door de bloeiende boom gaarden in de provincie Utrecht hebben wij intussen ontvangen. Ze liggen voor U klaar. Op zaterdag 23 april is in Driebergen een „Bijenmarkt" in de Mavo-school aan de Oranjelaan 8. Er zijn vele attrak- ties en excursies naar de „Heidetuin". Alle soorten honing zijn verkrijgbaar want er is een grote aanvoer. De excur sie naar de heidetuin is gratis. U kunt er ook een kleurenfilm zien: de honingbij en bijenhouden met sukses. Verder is er demonstratie van strovlechten, stoelen matten met biezen en met rotan, kaar sen rollen en kaarsen trekken. Al met al een interessante dag. Vanaf 16 april tot en met 12 juni is in Museum Flehite in Amersfoort, West singel 50 dagelijks van 10.00-17.00 uur en van 14.00-17.00 uur (maandags gesloten) een tentoonstelling: „Hoe oud is het", het dateren van oude voorwer pen. Heeft U zich ooit afgevraagd: hoe oud is dat voorwerp eigenlijk?". De Soester Orkest Vereniging geeft op donderdag 28 april a.s. weer een uitvoe ring in de Petrus en Pauluskerk te Soest, om 20.30 uur. De dirigent is Willem de Vries Solist is de hoornist Jos Konings. Kaarten zijn aan ons kantoor verkrijg baar a ƒ4,-. 65+2,-. De stoomtram tussen Hoorn en Medem- blik gaat ook dit seizoen weer rijden. Op hemelvaartsdag kunt U al een tocht maken. Aansluitend vaart de bootdienst Enkhuizen-Medemblik v.v. Ook met Hemelvaart en Pinksteren. Daar de dienstregeling nogal uitgebreid is kunt U het best even langs ons kantoor komen om één en ander precies te bekijken. In de aula van het Baarns Lyceum vindt op woensdag 27 en donderdag 28 april a.s. om 20.00 uur een openbare schoolvoorstelling plaats van „Erik", een musical naar het boek van Godfried Bomans. De kaarten worden aan ons kantoor verkocht en aan de school na 15.30 uur. De kaarten kosten 5,- per stuk. Vanavond geeft Theater Kikker in Utrecht met het Domstad Toneel een 3- luik van Herman Heijermans: „Noc turne", „Basje" en ,,'t Kamerschut". Het begint om 20.30 uur. Vrijdagavond is er in de Amersfoortse Markthal om 20.00 uur een uitvoering door het Chr. Tamboer en Pijperkorps Juliana. De kaarten kosten 2,50 per stuk. Het Amersfoortse Poppentheater Toer malijn brengt op zaterdag 23 april de kindervoorstelling: „Het mannetje in de put", Om 11.00 uur en om 3 uur. A.s. zaterdag gaat de firma Tensen een tocht maken naar het Bloemencorso Haarlem-Noordwijk. Vertrek 8.45 uur en U bent terug tegen 6 uur. De prijs is voor volwassenen 16,- en voor kinderen 12,50. Boeken voor deze tocht kunt U aan ons kantoor. Het goede weer en de vierdaagses komen eraan. Kleed U er vast naar Tip v. d. Week Originele legerboots (in army-green en denim blauw) deaal voor ideaal voor woon- en slaapkamer Burg. Groth'estr. lA &st Artihome fSJ&llilIl De Torenstraat uit de twintiger jaren. BAZAAR ORGELFONDS RELIGIE EN KUNST: Het comité maakt bekend, dat de Bazaar gehouden zal worden van Dinsdag 10 tot en met Vrijdag 13 mei. De officiëele opening zal plaats hebben op Dinsdag 10 Mei ten 2.30 ure. De opening voor het publiek ten 3 ure. Degenen, die nog iets aan de Bazaar willen afstaan, worden beleefd verzocht het aan één der onderstaande adressen te zenden of bericht te geven het te laten afhalen voor 5 Mei. Mevrouw M. A. v. Krieken-Leliveld, voorzitster, Steenhofstraat 78; Mej. G. M. Wragge, secret. Parklaan 20; Mej. C. V. Benten, penn. esse, Burg. Grothestraat 69, tel. 2074. BIJENNIEUWS: Hedenmiddag 2 uur geeft de heer Joh. Joustra uit Amersfoort een practische les in bijenteelt op den bijenstand van den heer C. van Boven, Bosstraat 3. Voor niet-leden toegang tegen 25 cent. „STOKPAARDJES": De vorige week schreven we enkele dingen neer, aangaande de „wilde" lijsten, waarmede onze gemeente bij deze verkiezing zoo zeer „gezegend" is. Welke doodgewone dingen hebben deze „wilde" candidaten in andere gemeenten tot stand ge bracht? We herinneren aan „Had je me maar" en Zuurbier in den Amsterdamschen Raad en de Rapaljaan in den Raad van Rotterdam. Vrijbuiterij en anders niet, is het uitkomen met een wilde lijst. Doordat men zoo iemand niet meer in een georgani seerde partij wil opnemen, zal het nu met zulk een „wilde" lijst geprobeerd worden. Dat zou voor hem buitengewoon zijn, kwam men op die manier In den Raad. Maar 't zou den Raad van Soest buitengewoon verlagen, indien er ook maar één lid op de manier inkwam. Allerwegen wordt er geroepen, dat we 't parlementairisme moeten hooghouden en bevorde ren, maar door zulke „wilden" wordt het ten zeerste geschaadt. Alle verband en alle verantwoordelijkheid raakt zoek. De Heeren „wilden" hebben enkele ideeën en die wenschen ze verwezenlijkt te zien en toegepast. Dat zijn dan: le dat zij in den Raad behooren en er behooren te blijven. Maar men gevoeld toch wel, als de organisatie (tot welken dezulken behooren of behoorden) hen uitstoot of niet meer voor het bezetten van een Raadszetel de geschikte persoon acht, het dan voor een buitenstaander alleszins gewaagd wordt, om nu maar te zeggen, hij is juist zeer geschikt daarvoor of zelfs „de eenige deskun dige??" Dat er dan ook niet weinig egoïsme bij komt, om zich dan toch voor zulk een „wilde" lijst beschik baar te stellen, ligt wel voor de hand. Terwijl het bij het bezetten van een zetel in Staten en Raden juist gaat om het algemeen belang, waarbij men altoos persoonlijke en particuliere belangen heeft af te zweren. 2e. Dat zij veel knapper zijn dan de andere burgers, die door de een of andere kiesvereeniging worden gecandideerd. Natuurlijk, want wanneer zij beschikten over de noodige bescheidenheid, zouden ze het wel nalaten zichzelf als een vademecum aan te dienen, of te doen aandienen. 3e. Dat zij meenen, dat het algemeen belang ten zeerste gediend is, als zij maar lid van den raad zijn. De praktijk leert ons, dat het juist andersom is. Het algemeen belang en de goede gang van zaken, eischt van ons, dat wij ons zullen inspannen om zulke menschen te weren. Die menschen berijden stokpaardjes en met zulk een ruiterij kan geen mensch ter wereld iets beginnen. Ze staan altijd in den weg. Ze hebben geen welomschreven program, ze grasduinen maar wat, dan hier, dan daar. Neen, kiest een man of mannen met een uitgesproken beginsel, waar je van weet wat je aan ze hebt. Maar gooit Uw stem Uw recht niet te grabbel voor avonturiers. Kiest geen wilden! BRAND: Woensdagmiddag werd de Vrijw. Brand weer te Soesterberg tweemaal gealarmeerd voor een heidebrand. De branden, die zich ernstig lieten aanzien, werden door de brandweer, die spoedig ter plaatse was, in korten tijd gebluscht. JUBILEUM LEGER DES HEELS: Ter regeling der inzameling te Soesterberg, heeft het hier gevormde plaatselijke comité welwillend bereid gevonden den Heer G. J. A. Baron van Hardenbroek van Ammer- stol, Oude Tempellaan, aldaar. ORANJEFEEST SOESTERBERG: Het comité voor de te houden feesten ter herdenking van den geboortedag van H.K.H. Prinses Juliana, geeft gelegenheid mede te delen, dat de feesten zullen worden gehouden in de concertzaal van Hotel ,,'t Zwaantje" op 30 April a.s. Des middags van twee tot vijf uur zal de heer J. van Rhoon met zijn komischen assistent voor de schoolgaande kinderen goochelen en meerdere komische stukjes geven. Poppenkast- vertooningen staan mede op het programma, terwijl tractaties niet uitblijven. Des avonds van 7 -11 uur zal een tooneelvoorstelling worden gegeven door de Gero-tooneelvereeniging te Zeist, afgewisseld door zang van de zangvereen!gingen „Soli Deo Gloria", „Con Amore" en „Sancta Cecilia". De heer Van •Rhoon en zijn medewerker zullen ook des avonds een gedeelte van den avond vullen met hun handig en komisch werken. Programma's zijn verkrijg baar bij A. Mulder, Boekhandel en aan de zaal, ad 0,20. Voor leden van de Oranjevereenigingen ad 0,10. Soesterbergers op 30 April de vlaggen uit. UIT DE RAADSVERGADERING: Voor het gasbe drijf moet 240.000, af te lossen in 40 jaar, worden geleend, onderverdeeld als volgt: Buizennet 130.000, dienstwoning 15.000, gashouder 35.000, aansluitingen 9.000, muntgasinstallatie 14.000, gasmeters 21.000, kosten uitvoering 11.500, meu bilair 2.000, kosten voorbereiding 2500,-. De PUEM vroeg dezen avond ook nog aandacht, hoewel we haar keuze voor een moment, waarop een verduistering van haar „kunstzon" moest plaats hebben, nu juist niet gelukkig konden noemen. Ongeveer drie kwartier moest de Soester Raad het zonder licht stellen en zijn troost zoeken bij reeds lang afgedankt materiaal. De PUEM was toch niet boos, dat het gasbedrijf met deze leening thans vaste vormen verkreeg? Concurrentie? Het mo ment van de „wederverlichting" was goed gekozen. De voorzitter had zijn potlood nog op het papier om een punt te zetten achter de besprekingen van het gas, terwijl de klok voor de rondvraag juist begon te luiden. De PUEM begreep wellicht ook, dat de onderdeelen van dit punt steeds een zuivere belich ting voor een goede uitstraling naar de kiezers noodig hebben. UIT DE ADVERTENTIËN FIETSEN; Doorzitten bij wielrijden verzacht en geneest men met PUROL. Doos 30, Tube 80 ct. GELEGENHEID GEBODEN om paard of koe te besteden. Veenhuizerstraat 86, Soestdijk. TE KOOP Ford touring 1926, electr. licht en starter, prijs 550. Adres Soesterbergsestraat lc. MUURBLOEMEN viola, cornuta's, Bellis, Perr. enz. per stuk 3 cent. Vraagt prijs per 100. H. Roos, Smitsweg 6, Soest.

Soester Courant | 1977 | | pagina 23