Esterel-couture: zonnig, charmant en gedistingeerd treem irderij ,95 Europese vrouwen baren steeds minder kinderen Lente in Londen La doublé chance: de nieuwe voorjaarslook Italiaan minder "mans' dan gedacht Italië wroet in financiën van vroedvrouwen 6,50 f lonen en inbledingen) euze J.T.- ziclv ikjes Soest 03 >gave. k en elegant nd. Honderd t katoenen Dek.Vrolijke ore kant zorgt een speels en ■astrijk accent, n 36/50 ln de meeste Europese lan den is het aantal geboorten in 1976 weer sterk gedaald. Onder de landen waar dat het opvallendst js geweest, loopt Zwitserland vooraan. Daar werd in 1975 statistisch een geboorteafname van 7,3 procent geconstateerd (ver geleken bij 1974). Voor Noor wegen. Groot-Britannië en Zweden zijn de percentages respectievelijk 6,2, 6.1 en 5.9 procent. Zelfs in de West- duitse Bondsrepubliek, toch al een land met het laagste geboortecijfer ter wereld, nam het aantal geboorten in 1976 met 4,5 procent af. Het sterftecijfer is er daar dan ook nóg opvallender door geworden: in 1975 overleden daar 149.000 mensen méér dan er het levenslicht aan schouwden. Gêboorte-overschot In West- en Oost-Europa samen is in 1976 het geboor te-overschot met 10 procent gedaald tot iets minder dan twee miljoen mensen. Hierdoor is de bevolking van Europa (zonder Rusland) in* het jaar 1975 nog maar met 0.45 procent gestegen en telt ongeveer 450 miljoen zielen. Dit betekent weer dat Euro pa het continent is met de langzaamst groeiende be volking. Genoemde getallen zijn afkomstig uit het on langs verschenen statistisch Jaarboek van Zwitserland. Over 1976 zijn nog geen cij fers bekend, want (zoals be grijpelijk is) de statistiek loopt altijd wat achter. We mogen echter wel aanne men. dat het geboortecijfer* verleden jaar nog meer is teruggelopen. Andere landen Nog een paar gegevens over andere landen dan West-Duitsland. voor het eerst sinds de Tweede Wereldoorlog had ook Oostenrijk in 1975 een sterfte-overschot van 2.900 personen: Zwitserland had in 1975 "bijna" een geboorte-o verschot. Want statistisch werd vastgesteld, dat het overschot van 1975 hele maal moest worden toe geschreven aan de ge boorten onder de jn Zwit serland wonende buiten landers: Denemarken. Noorwegen en Nederland zullen nog tot in de jaren tachtig een geboorte-overschot heb ben: in Finland, Polen, Roe menië, Joegoslavië. Italië en Spanje zal de bevol king volgen de statistici tot jn de jaren negentig blijven toenemen. Uit al deze gegevens blijkt duidelijk, dat de geboorte daling een verschijnsel is, dat van Duitstalige landen in het centrum van Europa uitgaat. Spanje. Italië en Pojen geven op het ogenblik nog de grootste bevolking stoename te zien. Jazeker, óók in Londen wordt mode gemaakt. En óók in Londen wordt het elk jaar opnieuw weer lente, ondanks de slechte koers van het pond en de minder rooskleurige eco nomische toestand. Mis schien hebben de Lón- dense couturiers er echter als gevolg van alle nega tieve invloeden maar wat van gemaakt. Want wat de Britse mode-experts vóór het voetlicht hebben gebracht. Was zacht uit gedrukt "zeer matig". Je zou kunnen zeggen, dat Londen heeft geaarzeld tussen een verfijrtde éle gantie en een slechte smaak. Maar dan een slechte smaak die bijna tot het sublieme is uitge werkt. Jean Howell showde met geraffineer de materialen en briljan te kleuren een koloniale short in de stijl van het Indische leger (nostal gie?). met gestreept vest en trui: alles voor hem. zoals u zult hebben be grepen. Voor haar kwam hij te voorschijn met een superklassieke twinset van gemerceriseerde ka toen (rechts). Daartegen over heeft Swankv Modes gespeeld met ultra-sexy nauwe jurken met split, materiaal: bedrukte ka toen. Een typisch voor beeld van een zekere "gekke" mode. die zoetje saan toch ongemerkt meer opgang maakt, dan u misschien wel zou den ken (links). De visagist van een der be kendste kosmetikahuizen heeft een opwindende nieuwe voor jaarslook gecreëerd: La Doublé Chance. Deze look is vanzelf sprekend geïnspireerd op het karakter, de verlangens en de instelling van de moderne vrouw van vandaag. Het is een speelse make-up waardoor mannen worden geboeid. Met deze voorjaarslook kunt u er overdag stralend fris en jeugdig uitzien en 's avonds typisch aantrekkelijk vrouwelijk. Schoonheidsverzorging brengt, zoals u wel weet verplichtingen en zelfs verboden mee. Wat we méér dan wat ook nodig heb ben, is zelfkritiek. Een flinke dosis zelfbeheersing doet trou wens ook geen kwaad. Elke goede make-up begint bij de basis. Alles wat u daarna doet, zal alleen maar een tegenge steld effekt hebben als de basis onzorgvuldig is aangebracht. Ook rouge mag niet ontbreken. Geef uw wangen een decent blosje met Blushing Peach voor overdag en Blushing Bronze voor 's avonds. Zorg dat uw ogen de innerlijke warmte van uw persoonlijkheid uitdragen door de juiste oogschaduw aan te brengen. Gebruik daarvoor de Waterproof Eyesshadow Powder in twee kleurnuances, een harmonie in groen, met twee kleuren, die ineenlopen van licht naar donker. Vergeet de mascara niet. De wenkbrau wen worden bijgewerkt met een wenkbrauwenpotlood in Brównish-Black. en voor de lippen neemt u een'lipstick in een koelrode kleur. Voor de na gels adviseert de expert-visa gist Poker Red voor overdag en Blanco Red voor 's avonds. Uw parfumerie, drogist of waren huis kan u helpen aan deze lak. die extra hard is en dus lartg blijft Zitten, vlug is aan te brengen met het unieke kwast je. niet uitvloeit als het flesje omvalt (veiligheidsringetje) en geleverd wordt in een flesje dat niet kan breken (plastic). In formeer bij uw leverancier en neem eens een proef met de voorjaarslook La Doublé Chance (wat letterlijk vertaald betekent dubbele kans of dub bele mogelijkheid). De nieuwe voorjaars-make-up look La Doublé Chance geeft U overdag een stralend fris uiterlijk en maakt u 's avonds tot een opwindende vrouw. (Foto: Max Factor) Jurken, deux-pièces, rokken en broeken met bijpassende, al dan niet kontraste rende pulli's, vestjes en bloesjes, het kan en mag allemaal deze zo mer. De broekspijpen zijn (nog wel) wijduit- lopend gebleven; de rokken vallen royaal op de kuit, hoewel Cardin de mini-jurk jes weer ten tonele heeft gevoerd, mi- ni-tjes die alleen ge dragen kunnen wor den door sprieterige meisjes met mooie rechte benen. Want ze (die mini-jurkjes) zijn nóg korter dan die uit de zestiger jaren. Che- misiers zult u ook in allerlei dessins zien: bloempjes,' noppen, geometrische figuren, het is allemaal mo dern. Wat de dessins betreft geen wild ge doe, geen avantgar- disme. U hebt zich toch niet verkeken op de voorjaarskollekties zoals die al vroeg in het jaar - in januari - in Parijs werden ge showd. U weet immers dat de couturiers er altijd hun best voor doen op de een of an dere manier op te val len. Er wordt dan veel nieuws getoond dat u nooit zou willen dra gen, zelfs niet al kreeg u die (peperdure) mo dellen cadeau. Zo kwam Esterel met de "dubbele broek", be staande uit een broek rok met daaronder een wat langere pofbroek. Ook Dior toonde veel pofbroeken en zelfs haremkledij. Wel apart om naar te kij ken maar niet om te dragen. Natuurlijk waren al die modellen slechts bedoeld als "aanduiding" van de nieuwe mode. Ofmls modische grapjes van de bekende huizen. De voor de prêt a porter gemaakte mode kwam veel acceptabeler op ons over. Zoais de mo delletjes van Esterel, die beslist als zonnig, charmant en gedistin geerd mogen worden gekwalificeerd. Zoals we trouwens gewend zijn van dat Franse modehuis. Uiterst draagbaar, maar apart. Een hoogelegante cocktailjapon in zijdeachtige jersey, intrigerend bedrukt met een Oosters motief. Verkrijgbaar in een gamma van vijf kleuren op zwarte-, kastanjebruine of marine,achtergrond. (Alle hier getoonde modellen staan op naam van Esterel/EMEPE-kreaties - verspreiding voor Benelux: INNOTEX, Brussel) ;s ;v, vi-g.v.f Twee elegante deuxrpïèces van jersey crimplène, positief en negatief bedrukt uitgevoerd. Het dessin is in vier kleurschakeringen ver krijgbaar: als marine op champagnekleurige achtergrond: kastanje bruin op champagnekleurige achtergrond: champagne óp kastanje bruine achtergrond en kastanjebruin op turkoolze achtergrond. Hechts ten bedrukte pulli van jersey, met als dessin kleine riemen en gespen. Verkrijgbaar in vier kleuren op witte ondergrond. Links een cardigant eveneens van jersey, bedrukt met de initialen van de cou- tUrièr (JE), Verkrijgbaar in vier kleuren op witte ondergrond. pe Italiaanse man. eens een toonbeeld van potentie, is in bed minder "mans" dan werd ge dacht. Aangenomen wordt dat zijn potentie is achteruitge- gaan. Dat is in ieder geval de conclusie van de Italiaanse só- ciologe Gabriella Parca, die over dit onderwerp een boek heeft geschreven (waar kom je a| niet toe!) onder de titel "De laatste man". Hierin komen vjer jongemannen aan het woord. Zij bekennen allen hun zwakheden te hebben op sex- ueel gebied en drie van de vier geven zelfs toe wel eens homo- sexuele relaties te onderhou den. Verder kwam naar voren, dat door de steeds groter wordende agressiviteit van de vrouwen (ook in de "slaapkamer") steeds meer mannen overgaan tot zelfbevrediging. Ze zijn. vol gens Gabriella Parca bang voor het prestatieverliés. daar er méér van hen wordt verlangd dan ze kunnen bieden. Ook kwam aan het licht, dat de Italiaanse mannen zich minder egoïstisch gedragen in bed dan voorheen algemeen gebruike lijk was. De mannen hebben meer oog gekregen voor de vrouwelijke wensen, zo staat in het boek te lezen. De man laat zich niet langer meer zo voor staan op zijn man-zijn. Dé schrijfster van "De laatste man" meent, dat deze veran derde houding mede een gevolg is van de vrouwenemancipatie, die in Europa als tamelijk ra dicaal wordt betiteld. Er schijnen in Italië nogal wat op geldbeluste vroedvrouwen rond te lopen. In ieder geval vond de justitie op Sicilië het noodzakelijk een onderzoek in te stellen naar beschuldigingen, dat artsen en vroedvrouwen, verbonden aan het gemeente ziekenhuis van Palermo om koopsommen (steekpenningen) eisen van aanstaande moeders, die willen wórden opgenomen in het ziekenhuis als ze de baby ter wereld brengen. De beschuldigingen zijn geuit door mevrouw vincenza Zac- cagni. die in genoemd zieken huis werkzaam is als vroed vrouw. Een rechter-commissa- ris heeft vijf artsen en zes vroedvrouwen meegedeeld, dat naar hun doen en laten een vooronderzoek gaande is. Vol gens mevrouw Zaccagni eisen de beschuldigden tussen de 50.000 en 100.000 lire (tussen de 200 en 400 gulden) voor het vin den van een bed in de drukke kraamafdeljng van het zieken huis. Zij heeft voorts onthuld, dat de beklaagden in strijd met hun kontrakt met het zieken huis in hun vrije tijd bijverdie nen in particuliere ziekenhui-

Soester Courant | 1977 | | pagina 19