Winkeliers Nieuwerhoekplein/ Koninginnelaan slaan de handen ineen Reklamebureau weid ingeschakeld om plan aan zwijnende meerderheid te „verkopen" De gelukkige Drie verjaardagen in de koninklijke familie Winkelkringklant van deze week Vakpers over presentatie Centrumplan Niet wethouder maar ouders oorzaak afhaken v.d. Huchtschool in Soest-Zuid Honderd gulden in de Van Weedestraat Koningin Juliana wordt 68 jaar Pieter van Vollenhoven ook jarig op Koninginnedag Prins Willem-Alexander 10 jaar Niekon: Grondpolitiek regering bespoedig! aankoop bouwval Donderdag 28 april 1977 55e jaargang no. 3C S OESTER i COURANT Abonnement per kwartaal f 5,00. Buiten Soest per kwartaal f 10,-. Verschijnt iedere donderdag Bureau voor redactie en administratieVan Weedestraat 29, Soest Tel. 14152 - Postgiro 126156 Foto Herman van Dam Op de komende koninginnedag zal onze koningin 68 jaar oud worden. Vele Nederlanders zullen dan weer de Nederlandse driekleur uithangen waaraan het Oranje-wimpel niet zal ontbreken. Ons vorstenhuis heeft de laatste jaren vele stormen moeten doorstaan. Maar door de stand vastigheid van onze vorstin en het vertrouwen dat het Nederlandse volk in haar heeft, is de band met Oranje alleen maar versterkt. Miljoenen Nederlanders zullen ongetwijfeld op de televisie volgen hoe ook dit jaar de koningin op het bordes te Soestdijk een bloemenhulde wordt gebracht. Km buide die haar toekomt. Ook mr. Pieter van Vollenhoven zal op koningin nedag zijn verjaardag weer vieren. Hij wordt dan 38 jaar. Onlangs is er een grammofoonplaat uitgekomen waarop hij op overtuigende wijze de vleugel bespeelt. Mr. Pieter van Vollenhoven heeft geheel belan geloos aan deze grammofoonplaat, meegewerkt en de opbrengst zal ten goede komen aan de Nederlandse Sportbond voor Gehandicapten. Hiermee heeft hij bewezen dat sportiviteit, spontaniteit en kunstzinnigheid ook in hem verenigd zijn. Wij wensen hem temidden van zijn jonge gezin een prettige verjaardag toe. Gisteren werd prins Willem-Alexander 10 jaar. Het is bijna niet te geloven dat het al weer zo lang geleden is dat wij werden verblijd met een echte Oranje-prins. Prins Willem-Alexander was de eerste werke lijke Oranje-prins die op het bordes van paleis Soestdijk het défilé voor de koningin meemaak te. Erfprins Willem-Alexander heeft een grote belangstelling voor de dingen om zich heen. Hij heeft de naam nogal eens (tijdens een persbij eenkomst) wat clownesk voor de dag te kunnen •komen. Maar uit bijgaande foto blijkt dat hij ook zijn serieuze momenten heeft. Indien U zichzelf herkent op deze foto, bent U de gelukkige winnaar van vier waardebonnen van 25,— elk. Kom met deze Soester Courant naar ons kantoor van de Soester Courant. Indien er geen twijfel bestaat omtrent de overeenkomst tussen u en de foto, ontvangt u de foto als een waardevol document. De winkelier voor wiens winkel u werd gefotografeerd zal u direct bij het inleveren van de foto de vier waardebonnen ter hand stellen. U kunt ze direct of later besteden. gezien vanaf het dak van Garage Stam. Na enkele weken van voorbereiding werd in een dinsdagavond gehouden bijeenkomst van de winkeliers Koninginnelaan/Nieuwerhoekplein, waarbij ook de beide banken hun medewerking verleenden, besloten om door het organiseren van gezamenlijke acties het publiek duidelijk te maken, dat dit buurtwinkelcentrum leeft. Uit deze winkeliersgroep meldde zich vrijwillig een werkgroep, die de toekomstig te ondernemen acties zullen uitwerken en realiseren. Deze groep bestaat uit: De heer Brey (DA drogisterij), de heer en mevr. Frank (Hobbycentrum Frank), de heer v. d. Kooi (Rabobank), de heer Kriele (Bondsspaarbank), de heren Pel en Prins (Hakkenbar Sjoe), mevr. Smink (Antiekwinkel Loddereintje) en de heer v. d. Zant (Kapsalon Henry). Door de gedachte, dat er gezamenlijk meer te bereiken is dan alleen, wil deze groep van jonge ondernemers er iets aan doen. Met als goede vootbeelden de win kelcentra Van Weedestraat en Smitshof, hebben ook deze winkeliers gemeend door middel van scherpe aanbiedingen en di verse activiteiten de aandacht van het publiek te trekken. Gezellig Winkelcentrum Door het plaatsen van bloembakken, vi trines en het uithangen van vlaggen wil men dit winkelcentrum gezelliger gaan maken. En daarvoor is plaats genoeg, want waar vindt men zulke brede trot toirs en zijn er zulke ruime parkeer- gelegenheden als in dit centrum, waar zo'n 30 winkeliers in totaal 35 branches vertegenwoordigen. Regelmatig wordt gesproken over het nieuw te stichten winkelcentrum in Soest. Daarom ook krijgen de winkeliers van de Koninginnelaan/Nieuwerhoekplein de indruk, dat de bestaande winkelcentra vergeten gebied gaan worden. Want wat is de gedachte, die bij de gemeente leeft? Men wil minder winkels in Soestdijk en men wil het verkeer omleiden en/of verkeersdrempels plaat sen, waar deze winkeliers de dupe van dreigen te worden. Ze zijn dan ook van plan om op korte termijn met de gemeente Soest hierover een nader gesprek te hebben. Hard werken Veel werk dient er dus door deze winke liersgroep te worden verzet, maar met en thousiasme en een goede inzet is er veel te bereiken en daarvan kan het publiek in de toekomst ook de vruchten plukken. De deelnemende winkeliers zijn: Fotohandel Chr, Flapper, Nieuwerhoek plein 8. Snackbar Nieuwerhoek, Nieuwerhoek plein 7. IJssalon J. Regnery, Nieuwerhoekplein 6. Centra supermarkt, Nieuwerhoekplein 4. Autoverhuur en rijw.handel G. Klomp, Koninginnelaan 4. Drogisterij en fotohandel A. Brey, Ko ninginnelaan 6. A. A. van Dalen Stoffen en Conf., Ko ninginnelaan 8. Bondsspaarbank, Koninginnelaan 18. Hobbycentrum Frank, Koninginnelaan 22. Hakkenbar Sjoe, Koninginnelaan 24. Kapsalon Henri, Koninginnelaan 24a. Boutique Cassandra, Koninginnelaan 24b. Coöp. Rabobank, Koninginnelaan 28. Sporthuis Eb. Kareisen, Koninginnelaan 32. Queens Club, Koninginnelaan 42a. Modehuis Jaennet, Koninginnelaan 42b. Drog. dé Pil, Koninginnelaan 44. D. v. d. Broek. Huish. art. en speelgoed, Koninginnelaan 103. Boutique Myosotis, Koninginnelaan 31. Zuivelhandel M. Jak, Koninginnelaan 29. Antiekwinkel Loddereintje, Koninginne laan 21. J. W. Verhoef, vishandel, Koninginne laan 19. Kapsalon Wever, Koninginnelaan 9. C. van Rouwendaal, sig. mag., feest artikelen, Koninginnelaan 9. Garage Stam. Nieuwerhoekplein 1. De indertijd ook in ons blad geplaatste advertentie: Mensen van Soest, we hebben simpelweg ingepakt zijn, ten koste van een hart nodig", is aanleiding geweest voor een openhartige ontboezeming in het veel gemeenschapsgeld. vakblad „Ariadne/Revue der Reclame" van 14 april 1.1. Met name het hoofd van de gemeentelijke voorlichtingsdienst van Apeldoorn, de heer W. H. Nijhof, zet zich af tegen de door Soest gevolgde procedure van het inschakelen van een reclame bureau. Hij stelt, dat het voor gemeentelijke voorlichters wel gemakkelijk is een reclamebureau te bellen, maar hij vraagt zich toch af of dat juist is. Hij zegt: „Ik vind dat de gemeente Soest op een te laken manier in de fout is gegaan, de burge meester en de voorlichter voorop. Mevr. Corver-Van Haaften en de heer Van Os zijn simpelweg ingepakt. Voor veel geld waarschijnlijk, centen van de burgers wel te verstaan". De advertentie werd donderdag 20 ja nuari 1.1. in ons blad opgenomen. Ze had alles te maken met de voorlichtings avond van 2 februari waar het Centrum plan aan de orde kwam. Naast de ad vertentie werd een door de gemeentelijke voorlichter Van Os samengestelde do cumentatiemap beschikbaar gesteld, waarvan zoals later bleek, er liefst 2500 werden afgehaald. Voor de advertentie werd het reklamebureau Van Hoek en Van Staal ingeschakeld; „Soest had", zoals in Revue der Reklame gezegd wordt, „behoefte aan een duidelijke pre sentatie". Van Hoek en Van Staal had de vrij een voudige opdracht: Vertaal dit ontwerp- bestemmingsplan voor de Soester bevol king. Zij ontwierp een campagne, die be stond uit de paginagrote advertentie, met de slotzin „Soest krijgt een hart" èn een brief „aan alle mensen van Soest". Volgens Ariadne zegt Van Staal: „Wij stonden voor de taak hoe dat plan voor het Soester Centrum te verkopen aan de zwijgende meerderheid. Goed verkopen, want het was duidelijk dat we de actie groepen weer op onze nek zouden krij gen". Gekozen werd voor een „lekker smeuïge aanpak; smeuïg en duidelijk". Ariadne zet bij dat „smeuïg, verkopen en lekker" een vraagteken, maar volgens Van Staal bestaat „objectieve informa tie", waar Ariadne voorstander van is, niet. „Dat kan elke communicatie filo soof je vertellen. Elke vorm van com municatie is manipulatie, dat mag toch. Wij hebben met onze presentatie wel de gelijk getracht de bevolking te beïn vloeden. De overheid mag dat doen, zolang zij de ruimte openlaat voor an dere meningen, en natuurlijk moeten de methoden die je toepast eerlijk zijn, hoewel ik daarover een boom zou willen opzetten". Voorlichter Van Os had geen principiële bezwaren tegen de inschakeling van het reclamebureau; het ging er immers slechts om „hoe pak je de hele bevol king op neutrale wijze!" Hij zegt in Ariadne ook, „voor dat soort presenta ties" absoluut geen tijd te hebben; Soest is op voorlichtingsgebied een eenmans post. Daartegen komt de Apeldoornse voor lichter in opstand: „Het wordt me wel te grijs als een voorlichter zegt dat hij voor dat soort presentaties geen tijd heeft. Als een gemeente zo'n belangrijk plan buiten de deur moet doen, dan vraag ik mij af met welke belangrijke zaken collega Van Os zijn dagen vult. Ja, het is natuurlijk wel gemakkelijk een reclame bureau te bellen, maar of het juist is? Kijk, die procedure die Van Staal bedacht heeft, is niet nieuw. Veel gemeenten heb ben zo hun binnenstadsplannen gepre senteerd. Met een krant of een brief huis-aan-huis, een advertentie en een in spraakavond. Maar de manier waarop, daar gaat het om"aldus de Apeldoornse voorlichter in Ariadne. Voorlichten is in zijn ogen niets anders dan informatie geven en die informatie verklaren en toelichten; niets meer, niets minder. Geen plannen verkopen, geen manipulatie, geen beïnvloeding. „Als voorlichting mensen over een streep moeten halen, dan hoeft het voor mij niet mesr". Hij vindt daarom dat de bur gemeester en de voorlichtingsambtenaar Volgens „Ariadne/Revue der Reclame", is de burgemeester zeker niet ontevre den over het resultaat van het werk van het reclamebureau. De gemeente wilde een nieuwe regen van bezwaar schriften, zoals 2 jaar geleden, voor komen. Dat hoopte men te bereiken door een zo ruim mogelijke inspraak te orga niseren. Die opzet werkte goed; de reacties uit de bevolking waren overweldigend al werd bereikt dat de „plussen en de minnen" reageerden. En de minnen, de negatie ve reacties liepen harder, zoals de bur gemeester zegt ook verwacht te hebben. „Het geheel overziend beschouw ik de aanpak van de heer Van Staal als een stunt, die zijn uitwerking niet heeft ge mist", aldus de burgemeester in Ariad ne. Of het nog eens zo zal gebeuren blijft een vraag, al zegt de burgemees ter nog steeds van mening te zijn dat sommige dingen zich ervoor lenen om op spectaculaire wijze in de openbaarheid te worden gebracht. Wat het Centrum plan betreft stelt zij dat iedere Soester nu wel weet wat de plannen voor Soest- Centrum inhouden. De heer Van Os heeft veel moeite gedaan zijn Apeldoornse collega te pakken te krijgen; dat lukte tot begin deze week niet. Het hoofd van dit zeven man tel lende voorlichtingsbureau was naar een tweedaags congres, waarvoor Van Os geen tijd kon „vrij maken". Van Os neemt het zijn Apeldoornse colle ga enigszins kwalijk dat hij niet, alvo rens zo maar wat kreten in Ariadne te plaatsen, eerst contact met hem ge zocht heeft. Dan had hij althans kunnen horen hoe de „Soester vork aan de Soester steel" zat. Wat er nu gebeurd is, (in Ariadne) vindt Van Os zeker geen goed voorbeeld van „eerlijke voorlich ting". Vermoedelijk voorlopig voor de laatste maal heeft de onderwijscommissie zien bezig gehouden met de problemen rond de sluiting van de openbare Margrietschool en de interesse van het bestuur van de Van der Huchtscholen, voor dit leeg gekomen gebouw in de wijk Soest-Zuid. Eens waren de commissieleden het slechts over het standpunt dat te betreuren valt dat in Soest-Zuid geen openbaar onderwijs meer gegeven wordt. Daar hield de eensgezindheid althans uiterlijk mee op. Met name mevrouw Greefhorst (CDA) en de heer Goote (PvdA) betreurden bovendien dat de wethouder niet eerder openheid van zake gegeven had. Na eerst gezegd te hebben, dat er geen correspondentie tussen hem en het Van der Hucht bes tuur bestond, bleek er nu toch een aardig dossier te bestaan. WD-leden in de commissie, mevrouw Oranje en mevrouw Korthuis namen hun wethouder enigszins in bescherming door op te merken, dat nakaarten weinig zin meer had. Mevrouw Greefhorst noemde de gang van zaken erg onbevredigend. Zij wilde als commissielid over allerlei onderwijs zaken graag meedenken, maar zoals het in dit geval gegaan was, kon het natuur lijk niet. Het ging haar daarbij nog niet zozeer over het verloop van de kwestie, maar vooral over het feit, dat zij eerst nu pas had kunnen lezen, hqe en waarom de zaak zich zo ontwikkeld had. Ook de heer Goote (PvdA) sprak in die zin. Waarom was het Van der Huchtbe- stuur, dat notabene twee rappèls ge stuurd had, op 6 december en op 23 februari, om te weten te komen waar men met de Margrietschool aan toe was, waarom was de stand van zaken pas in het gesprek op 15 maart uit de doeken gedaan. Wethouder Plomp verdedigde zijn zaak met vast te jstellen, dat het Van der Huchtbestuur, al veel langer op de hoogte was geweest. Dat was wel via mondelinge contacten, met de dicht bij hem wonende secretaris van het Van der Huchtbestuur, maar men was in ieder geval op de hoogte. Men wist dat eerst na half december de vereniging voor openbaar onderwijs van start kon gaan met een aktie om de school weer geopend te krijgen en men wist ook, dat daar tijd voor nodig was. Eerder open heid van zaken gegeven had daaraan niets veranderd; wat had hij anders kunnen doen? Dat het Van der Huchtbe stuur nu afgehaakt had, kwam niet door hem maar door het feit dat de ouders er weinig voor bleken te voelen hun kinde ren uit Overhees in Soest-Zuid op school te laten gaan. Mevrouw Korthuis meende daarbij ook, dat niet traagheid van de wethouder oorzaak van de huidige situatie was, maar dat juist door de landelijke proce dure veel tijd verloren gegaan was. Zij pleitte ervoor, zo mogelijk, de derde lagere school in de wijk Overhees zo dicht mogelijk bij Soest-Zuid te realise ren. Daqr ziet het evenwel niet naar uit, omdat, deze derde school nodig zal zijn voor de wijken Overhees 3 en 4. Duidelijk werd wel dat alsnog in Soest-Zuid een poging gedaan zal worden om er het openbaar onderwijs terug te brengen. Wat de plaats van de in Overhees te bouwen vier noodlokalen betreft, deelde de wethouder mee, dat deze zo dicht mo gelijk bij de 2 bestaande scholen ge realiseerd zullen worden. Na jaren onderhandelen over de aan koop van de restanten van het voorma lige Hotel-Café „Sonnehoeck" aan de Nieuweweg, hoek Parklaan, heeft ver moedelijk de grondpolitiek waar het kabinet over gestruikeld is, de eigena ressen, de dames E. en H. Westemeyer, bereidwillig gemaakt. Zij blijken nu in te willen gaan op het bod van de gemeente van 200.000 gulden voor de bouwval èn de 1535 vierkante meter grond, die het perceel groot is. De waarde is gebaseerd op de huidige gebruiks-mogelijkheid van de grond. Het geheel is nodig met het oog op het toekomstige centrumplan. De leden van de commissie ruimtelijke ordening konden zich dinsdagavond met het bod verenigen. Na de aankoop zullen de opstallen onmiddellijk gesloopt wor den. De fotograaf heeft hei üeze week wat moeilijk gemaakt, maar ook deze winkelkringklant zal zich, net als alle vorigen, ongetwijfeld herkennen en daardoor uit handen van de heer Hulleman van Hulleman Optiek 4 waardebonnen ontvangen met eei gezamenlijke waarde van honderd gulden. Foto! Foto Swager 1 1

Soester Courant | 1977 | | pagina 1