„Hoe vreselijk is dit alles. Geheel hersteld NCS-rijtuig naar Spoorwegmuseum Met Baad en Daad F.vro Medica VEitHUUitT VAN ALLES Overveinzinaen bij het nieuwste boek van Ollie B. Bommel Bezoekuren Ziekenhuizen <J7: en levert duizend en één dingen 033-33182 035-41375 Evro voor tijdelijk werk ir randstad uitzendbureau RANDSTAD IN SOEST -»r randstad uitzendbureau Boutique Classique moederdag geschenken weerkaatsen de gevoelens van de gever. Beeldschone geschenken in: Soester Courant van donderdag 5 mei 1977 «frin'hiiH6,^0^611 dee' van de verzame'de belevenissen van de belangrijkste ïïïiffi?K 6 ^d' ,,Hoe vrese,iJk is dit aHes" wordt door heer O.B. Bommel Nederlandse letteren* "V°'0n "^en s*ra'end lichtpunt door de woestenij der Maar eerst (en graag) wat over degene alleen doordat Bommel zo rijk is wil hij me met die titel zo nauw verbonden is: wel eens een woord met hem wisselen, Heer Bommel zelf. Want al is hij, door zonder overigens naar Bommels ant- het aandikken van zijn eigenschappen, woord te luisteren. in zijn Totaliteit misschien minder voor stelbaar (in de maatschappij van 1977) dan andere figuren uit Toonders verha len toch is Hij de centrale figuur. Is hij een verwerpelijke snob, een typische uitwas van de zichzelf eliminerende kapitalistische maatschappij? Iemand die eigenlijk irrigeert, vooral door die andere gevleugelde uitspraak: „Geld speelt geen rol" - die ons zo hindert omdat hij daar genoeg van heeft en dat nog wel niet verdiend door arbeid en zélfs niet vergaard door speculaties of afpersing? Toch blijft men nieuwsgierig naar de herkomst van Bommels vermogen. Wie bij Bommelkundigen te rade gaat, zal merken dat men het antwoord schuldig blijft. Toonder zelf vermoedt dat Bom mels vader dit vermogen heeft verkre gen door petroleum of, vaagjes, door rubber of suiker - met andere woorden: tropische revenuën. De progressieve landgenoot ruikt al lont. Tropen, dat betekent: plantages, koelies, slavernij, uitbuiting, sterke drank en geslachts ziekten. Kwalijk verkregen geld, waar bloed en andermans zweet aan kleven. Wat kan de jonge Bommel anders doen dan het accepteren en er bij tijd en wijl voor een door een Heer heel fijn aange voeld doel, ragfijne manipulaties mee uitvoeren? Als hij het niet met slechte vrienden had verkwist tenminste. Hoe het ook zij, Pa betaalt. In hoeverre is de ons bekende Bommel een product van zijn opvoeding en zijn milieu? Heeft de blijkbaar nauwelijks onderbroken stroom van aanzienlijke sommen gelds zijn karakter beïnvloed, zijn frustraties aangewakkerd, zijn im pulsen verkronkeld, zijn spontaneïteit geremd en zijn erotiek gefnuikt? En in welke mate heeft dit zijn oordeel ver troebeld en zijn werklust en zijn teer gestel verzwakt? Een ander punt: is Bommel oprecht als hij zijn - naar zijn zeggen - goede vader citeert? Ach kom! Het citaat past altijd precies in zijn straatje; het is meestal niet meer dan een doorzichtige gemeen plaats. Bommels visie op zijn omgeving is typisch die van de losbol uit betere kringen. De hardwerkende zakenlieden Bul Super en Hiep Hieper zijn voor hem schurken. Dat is natuurlijk heel makke lijk als je zelf nooit één vinger hebt hoeven uitsteken om aan de kost te komen. Bijna dezelfde minachting be toont hij de ijverige ambtenaar der eerste klasse Dorknoper, de zichzelf vernederende kruidenier Grootgrut en de afgebeulde commissaris Bulle Bas. Alleen in aanwezigheid van de Markies weet hij zich de parvenu. Voor die edele man heeft hij. respect, nota bene dè exponent van de decadente en soms welhaast louche adel. Een flutdichter bovendien Burgemeester Dickerdack kan er voor Bommel nauwelijks mee door, hoewel die man misschien wel honderd partij vergaderingen heeft moeten bijwonen voor hij werd benoemd. Ook de weten schap laat Bommel onverschillig. Hij ziet noch de grootheid, noch de ziele adel van het onwrikbare geloof in de weten schap van professor Prlwytzkofsky met dienst sloofje (de assistant Alexander Pieps), en evenmin herkent hij de diabo lische knapheid van een andere geleer de, professor Joachim Sickbock. Zo moeten wij ons allengs afvragen, of er iets aan de hand is met Bommels wereld en mensbeeld, of het misschien danig verknipt is. Onze hoofdpersoon spreekt nooit over zijn moeder. Heeft hij haar nooit gekend, of heeft zij haar zodanig betutteld, verwend of gekoeïeneerd, dat hij haar totaal heeft verdrongen. Zo beweegt Bommel zich nu in een hoofdza kelijk door mannen bevolkte wereld - een enkele los gesorteerde heks niet te na gesproken. Blijven de frustraties van Bommel ten opzichte van de vrouw in het algemeen en die tot het minnespel in het bijzonder. Doddeltje's avances zijn overduidelijk, maar Bommel gaat daar nooit op in. Zijn reactie is, zij het niet alledaags, toch niet zo ongewoon. Hier is sprake van een wat naïeve schroomvalligheid, geheel ge speend van narcisme; preutsheid, bin dingsangst en enige nuffigheid, maar stellig geen agressieve afwijzing. Toegegeven, een enkele maal bespeuren wij bij Bommel een wat speelse boosaar digheid. Maar die spruit voort uit ver wende koppigheid en uit géne om zijn gezicht te verliezen en zeker niet uit echte gemeenheid. Daarbij zijn Bommels goedhartigheid, generositeit en gulheid dikwijls ontwa pend. Hij kan een groot gebaar maken. Hij kan moedig zijn, toornig, maar nooit echt gemeen. En pleit het eigenlijk niet voor hem dat hij Tom Poes - dat misselijke kereltje, dat er steeds weer in slaagt de zaak te redden niet altijd de eer geeft die dat ventje toekomt? Karakters, groter dan het zijn en ontsproten aan een groter denkraam, zouden moeite hebben met die ,,ik heb zo akelig gelijk" - onkreuk baarheid en practische instelling van de jongeheer Poes. Ook mogen wij niet vergeten dat Heer Bommel voor de bediende Joost een ouderwets-bazige werkgever is, maar daarnaast en op zijn tijd weer mild en tolerant. Hoeveel keer heeft Joost zijn ontslag niet genomen en zijn patroon neemt hem telkens weer terug. Ja, Joost moet zijn plaats weten natuurlijk. Joost wéét dat, al vertoont hij een enkele keer neiging om te derailleren. Zo speelt het geld wel degelijk een grote rol in het leven van Bommel, al wordt het bezit ervan vanzelfsprekend aanvaard. Het geld heeft Ollie's verhouding tot de anderen, de stadgenoten van Rommel dam, bepaald - èn de verhouding van anderen tot hem. De pegulanten hebben zijn geweten gesust en hem in staat gesteld de rol van kasteelheer te spelen in een decor dat in zijn ogen volmaakt is. Joost is er dan altijd weer op tijd en maakt een eenvoudige doch voedzame maaltijd klaar, verwent hem met geklut ste eitjes en toast of een verantwoorde ochtendpap. Tja, als wij goed nadenken over Bom mels positie in de samenleving, speelt geld eigenlijk een hoofdrol! Slechts én kelen accepteren Bommel als individu, persoonlijkheid of als vriend. De kunstenaar Terpen Tijn vindt hem grof besnaard en zonder trillingen en zo; Door het geld en het voorvaderlijk bouw sel heeft Heer Bommel toegang gekre gen tot De Kleine Club, waar hij de kans krijgt de magistratuur en de upper ten te ontmoeten. Voor de Markies de Cantecler zal hij, fi donc, altijd een parvenu blijven: „Par- bleu, de platte grollen van die eh Bommel zijn stuitend". De burgemeester wil of liever tracht hem voor vol aan te zien, want als lid van zijn partij, met hoop op een zetel in het volgende kabinet, zal hij denken: Je kan nooit weten, tenslotte heeft die Bommel geld. De commissaris wantrouwt hem, dóór dat geld, waarschijnlijk omdat hij geen benul heeft van de herkomst ervan. Hij aarzelt dan ook niet om B. zo nu en dan te arresteren: ,,Je bent er gloeiend bij, Bommel. Hoe is je naam?", of „Altijd weer dezelfde. We hadden het kunnen weten!En zijn assistent brigadier Snuf heeft weliswaar geqn mening, maar koestert ook geen enkele sympathie. Zelfs Kapitein Wal Rus, een van de gaafste karakters, accepteert Bommel alleen omdat die de passage heeft be taald. Bommel moet vooral geen babbels hebben op zijn schip, dat een eerlijk schip is, zonder flauwe kul. Wal Rus verhaspelt ook steeds de naam: Bobbels of Brobbels, wat te denken geeft. De kruidenier Grootgrut weigert Bom mel onmiddellijk de leverantie, als er ook maar één vuiltje aan de lucht is en staat dan meteen op contante betaling. Wammes Waggel, overigens blijmoedig, hoopt aldoor dat Bommel op een ijsje zal traeteren; de beide geslepen zakenlie den Super en Hieper zijn er voortdurend op uit om Bommel wat lichter te maken. Sickbock beschouwt hem als een wind buil, de ambtenaar der eerste klasse Dorknoper ziet alleen naar de kadastrale heffingen op Bommels vermogen en Hocus Pas weet dat Bommel een gemak kelijke (een van de zeer weinigen die als mens en niet als dier wordt afgebeeld) is der Boml wel een individu, een mede mens, maar - Praw! - te onwetenschap pelijk om interessant te zijn. Zijn assis tent, der Pieps, heeft geen mening. De wakkere journalist Argus is welis waar strikt objectief, maar als goed dienaar van de media zal hij de naam van een bekend medeburger pas noemen in oorzakelijk verband met calamiteiten of misstanden. Zo blijven er slechts enkelen, die Bom mel werkelijk au sérieux willen nemen. Daar is Joost, voor wie het dienst verband natuurlijk zwaar weegt, maar daarnaast draagt hij zijn werkgever een warm hart tpe (als die het Joost toestaat dat die zich aldus verstout). Ja, ook onder zware beproevingen is Joost nage noeg steeds loyaal. Dan is er juffrouw Doddel (zeg toch Annemarie, mallerd!). Ze zal weduwe zijn en haar affectie en bewondering voor Heer Ollie zijn allerminst belange loos. Haar avances, via een warm kopje thee en eigen gebakken cake zijn over duidelijk en echt vrouwelijk. Haar liefde maakt haar blind: „Wat ben je toch knap, Ollie! Je kunt eigenlijk alles!" Men verdenkt haar ervan door middel van Bommel onder dak te willen komen, aanleiding te hebben truien en sokken voor hem te breien en misschien zelfs moeder te worden (al kan iedereen zien dat Bommel op die plaats glad is afge werkt). Ollie's verstoktheid verbaast haar. Maar welke waarde moeten wij hechten aan de hoogaèhting die Kwetal Bommel toedraagt. Kwetal is niet iemand die men zomaar voorbij loopt; hij is iemand. Hij bezit een zekere wijsheid. Hij schrijft Bommel een groot en breed denkraam toe, noemt hem in dit opzicht zelfs een reus. De kleine geschenken die B. hem achteloos laat, stelt hij op hoge prijs. Het blijft raadselachtig, maar meli is ge neigd waarde te hechten aan Kwetals opvattingen. Hij is onbevangen en heeft daardoor een zuivere kijk behouden. Hij is zeker een nader studie waard. Rest Tom Poes, de echte jonge vriend van Bommel per traditie. Maar hoe moeten wij die vriendschap schatten? Zeker, Tom Poes is trouw, altijd bereid een list te verzinnen. Maar welbe schouwd is hij slechts de schaduw van zijn vriend, hij bestaat bij diens gratie. Toch is T. Poes eigenlijk de enige wie Bommels geld koud laat. Joost geeft B. kans een Heer te zijn, hij heeft zijn meester voor een deel in de hand, hij heeft een eigen persoonlijk heid. Tom Poes daarentegen ontleent die aan zijn vriend. De jonge Poes mag dan de avonturen van Heer Bommel meema ken en tot een goed einde brengen (en daarom onmisbaar zijn), hij heeft geen interessant karakter bij zorgvuldige analyse blijft er dus van Bommel niet zoveel over. Slechts zijn geld waarborgt hem een plaats in zijn gemeenschap. Hij is een bluffer, een parvenu, houdt vrou wen op afstand, denkt veel gevoelszaken met geld af te kunnen doen, heeft geen flauw benul van kunst en kuituur, stelt zich aan, is geremd en arbeidsschuw. Hij is bazig, zelfgenoegzaam, maakt zijn bediende het leven zuur, begrijpt bijna alles verkeerd (al had hij het steeds zelf kunnen bedenken) ga maar door. Hoe weinig deugden staan tegenover al deze ondeugdenEn tochhebben zeer velen hem innig lief, wordt hij te pas en te onpas geciteerd, kijken duizenden hoog leraren, boeren en intellectuëlen altijd eerst naar hém uit als zij de krant open slaan. Toch heeft zijn geest het Neder lands verrijkt met een aantal frappante zegswijzen! en voor menigeen vormt dat laatste, dat uitmuntende woordgebruik één van de grootste aantrekkelijkheden van de strip van Toonder. Zowel de bijwoorden als de bijvoeglijke naam woorden zijn bij uitstek tekenend voor de figuren - en werden- sprekende inge voerd, dan is dat al even karakteristiek. Bovendien nog in zuiver Nederlands, vaak met gebruikmaking van woorden die ten onrechte, mogelijk uit luiheid, wat in onbruik waren geraakt. Wat een verademing! Bij Toonder géén wezenloze gillers als „dus", „met name", „ik dacht ook", geen terugkrabbelen onder het schijn heilige excuus, „ik heb alleen maar bouwstenen willen aandragen teneinde de discussie op gang te brengen". Hij schildert duidelijk personen, die beel dende, klare taal en geen schimmig doctorandus-jargon gebruiken. De milde bespotting van hedendaagse toestanden kan niemand ontgaan; met lichte toets wordt aangeduid waar zwakke of ver keerde punten liggen. „Als je begrijpt wat ik bedoel..." „Hoe vreselijk is dit alles" bevat de verhalen: „De wisselschat", „De onbetaalbare reis" en „De Transmieter". Het boek is in de boekhandel verkrijg baar voor minder dan vijftien florijnen, n.m. 14,50. ZONNEGLOREN, telefoon 19144. 3e klasse dagelijks 13.15-14.00 en 19.00-19.45 uur. 2e klasse A: dagelijks 13.15-14.30 en 19.00-19.45 uur. 2e klasse B: dagelijks 13.15-14.00 en 19.00.20.15 uur. Ie klasse: 13.14-14.45 en 19.00-20.30 uur. Kraamafdeling: als boven. Ie klasse echter 's morgens van 10.00-11.00 uur. Kinderafdeling: 14.30-15.15 uur 18.30-19.00 uur, alleen voor ouders. ZIEKENHUIS BAARN Telefoon (02154) 7141-5831 Alle klassen: dagelijks 14.30-15.00 en 18.30-20.15 uur. Kraamaf deling: dagelijks 14.30-15.00 en 18.30-20.15 uur. Kinderafdeling: dagelijks 14.30-15.00 en 17.30-19.00 uur. DE LICHTENBERG, AMERSFOORT Telefoon (033) 18341 3e klasse: dagelijks 13.45-14.15 en 18.30-19.15 uur. 2e klasse: dagelijks 13.45-14.30 en 18.30-19.30 uur. Ie klasse: 11.15-12.00 uur, 13.45-14.30 uur en 18.30- 19.30 uur. Kraamafdeling: dagelijks resp. als 3e klasse en klasse afdeling. Psychiatrie dagelijks 18.45-19.15 uur en dinsdag, woensdag, donderdag, zaterdag en zon- d 'g 13.45-14.45 uur. Hartbewaking: dagelijks 11.30-12.00 en 19.00-19.30 uur. ST. ELISABETH, AMERSFOORT Telefoon (033) 22444 3e klasse: dagelijks 14.00-14.30 en 19.00-19.45 uur. Klasse afdeling: dagelijks 11.00-11.30, 14.00-14.30 en 19.00- 20.00 uur. É«iÊ! Dit voorjaar is het tentoongestelde rijtuigenbestand van het Nederlands Spoorweg museum met een bijzonder fraai exemplaar van de voormalige Nederlandsche Centraal Spoorweg Maatschappij uitgebreid. Op die dag werd het rijtuig, dat al eigendom van het museum was, door de directie van de NS-hoofdwerkplaats te Haarlem officieel overgedragen. Het is daar door een aantal toegewijde en zeer bekwame vaklieden volledig in oude luister hersteld. Kort maar met zorg omringd Dat betekent dat het museum de be schikking heeft gekregen over weer een ander facet van het reizen in het begin van de twintigste eeuw. Was het. vooral in de loop van de laatste paar jaren, al niet meer zó moeilijk om zich aan de hand van het museumbezit een beeld te vormen van hoe onze grootouders zich per rail lieten verplaatsen (kort geleden kwam daar nog eens een internationaal voorbeeld van bij), nu kan men zien met welk een egards een der kleinere spoor wegmaatschappijen zijn reizigers zelfs op de korte afstand omringde. Immers, behalve de lijn Utrecht-Amers- foort-Zwolle-Kampen (ca 1865) exploi teerde de Nederlandsche Centraal Spoorweg Maatschappij sedert de jaren rond de eeuwwisseling alleen nog enkele lokaalspoorlijnen. Dat waren o.a. de door onze gemeente lopende spoorlijn Den Dolder-Baarn, Bilthoven-Zeist en Nijkerk-Ede. En van onze Soester lijn nu, die wel één van de meest luxueuse lokaallijnen van Nederland wordt ge noemd, is de nieuwe aanwinst afkomstig. Glanzend teakhouten pluche kussens De B 119, zoals het 2e klasse NCS-rijtuig prozaïsch heet, werd in 1902 in dienst gesteld. De buitenzijde van het rijtuig is bekleed met glanzend gelakte teakhou ten schoten. Met gouden schaduwletters en -cijfers zijn daarop de maatschappij- naam, het nummer en de klasseaandui ding geschilderd. Aan beide kopkanten bevindt zich een balkon, voorzien van een sierlijk bewerkt smeedijzeren hek werk met messing handgrepen. Ongetwijfeld is het interieur ook voor de reizigers van 1902 wel heel weelderig geweest, maar in onze zeventiger jaren is het in ieder geval ondenkbaar. De geheel gestoffeerde banken zijn voorzien van losse kussens met een zomer- en een winterkant. 's Zomers zat men op het leer, 's winters behaaglijk in het pluche, alles gecapitonneerd met noppen. Kunstig houtsnijwerk siert de zijvleugels en de armleuningen van de „zetels". De plafonds zijn beschilderd met vogel-, vis- en bloemmotieven in de toen in zwang zijnde art nouveau-stijl De wanden zijn beplakt met damast-behang en in de middengang ligt een loper met de maat schappij-initialen. Tenslotte wordt dit „deftige" interieur gecompleteerd met in messing uitgevoerde verlichtingsor namenten en dito bagagerekken met gevlochten touw. Over de hele lengte van het rijtuig loopt een lichtkap met bruine vaste ruiten boven de normale ramen. Op de schotjes daartussenin kunnen segmentvormige schijven worden geopend (alles weer in messing uitgevoerd), die in verbinding staan met zgn. torpedoventilatoren aan de buitenzijde op het dak. Koninklijk goedgekeurd De NCS B 119 behoorde tot een serie van 17 vier-assige 2e klasserijtuigen nrs 111 - 127 die tussen 1898 en 1911 in de werk plaats van deze spoorwegmaatschappij te Utrecht werden gebouwd. De rijtuigen bevatten 56 zitplaatsen en hadden het voor die tijd - en hun funktie respecta- bele gewicht van 25 ton. De totale lengte van de rijtuigen bedroeg bijna I7.5m. Eén in dezelfde stijl uitgevoerd en uit 1900 daterend rijtuig Heeft lange tijd dienst gedaan als koninklijk salonrijtuig, na 1910 hoofdzakelijk ten dienste van koningin-moeder Emma, die op het pa leis Soestdijk woonde- WIJN VIA DIEPVRIES? - Kan ik vruch ten, waarvan ik wijn wil maken, eerst enige tijd in de diepvrieskist bewaren? En dan in warm water wassen? Antwoord: Dat moet u nóóit doen. Ook van eenmaal diepgevroren vruchten kunt u geen wijn meer maken. De natuurlijke gistcellen kunnen namelijk die extreme temperatuur niet verdra gen. En wassen is ook niet zo best, want de gisten (kleine celletjes of plantjes) bevinden zich van nature op de schil van elke vrucht en zouden met het wassen verwijderd worden. OCTROOI Wat kost het me, als ik een kleine vinding wil patenteren? Antwoord: Klein of groot doet niet ter zake. Er moet een vooronderzoek wor den ingesteld over de gehele wereld om na te gaan, of uw vinding inderdaad oorspronkelijk is, of dat een dergelijk idee al elders is ingeschreven. De kosten bedragen thans a) 240,- voor elke aanvrage, te vermeerderen met b) ƒ5,- per blad en per tekening, alle op A-4 (DIN) formaat en zwart-wit in inkt, plus c) 0,70 voor de set formulieren en d) 480,- voor bedoeld vooronderzoek. Na het gereedkomen van het rapport vergt de beslissing nog eens 540,- en de open baarmaking 325,-. Derden hebben dan vier maanden gelegenheid in oppositie te komen. Is het octrooi toegewezen, dan moet voor instandhouding 220,- per jaar worden voldaan. U hebt dan twee jaar de tijd uw vinding te exploiteren dan wel deze aan een belangstellende te verkopen. U kunt van een evt. koper een bedrag ineens of een jaarlijkse vergoe ding voor het gebruik bedingen en die zo hoog laten stellen, dat u alle gemaakte kosten er ruimschoots uithaalt. Voor nadere inlichtingen kunt u kontakt opne men met de Octrooiraad, Patentlaan 2 te Rijswijk, telefoon 070-907616. HALSBAND. Hoe kan ik jonge hondjes wennen aan een halsband? Ze gaan altijd vreselijk te keer als ze die om krijgen. Antwoord: De pups begrijpen er nog niets van. U kunt ze dus niet ineens een halsband omdoen en aan een riem mee trekken, de ook nog vreemde straat op. Beter is het, de halsbandjes eerst alleen om te doen als ze staan te eten. Dan Zijn ze afgeleid. Daarna pas leren om aan de lijn te lopen. Vervolgens gelijk eraan wennen de goot te gebruiken! BETONMUUR. Ik kreeg een nieuw huis, maar kan aan de betonnen muren nog geen schilderijtje ophangen. Hoe kan ik mijn wanden öpsieren, zodat ze niet zo kaal blijven? Antwoord: Als u helemaal niets met schroeven of spijkers kunt bevestigen, kunt u bv. posters, foto's, tekeningen of reclameplaten gebruiken. Plak die niet volledig vast, want u zult ze af en toe wil len verwisselen. Gebruik daarom twee zijdig klevend kleefband (de beste kwaliteit) en neem daarvan kleine reep jes, zodat u posters en behang zo mm mogelijk beschadigt indien u t.z.t. de platen weer verwijdert. Is spinazie giftig? Iemand wilde me wijsmaken, dat het opwarmen van kliek jes gevaarlijk, en opgewarmde spinazie zelfs giftig is. Wij eten geregeld resten van de vorige dag. Is dat zo slecht? Antwoord: De waarschuwing is terecht gegeven. Spinazie bevat nitraten die bij het opwarmen inderdaad minder geschikt zijn voor de mens. U moet daarom spinazie beslist niet op zaterdag koken en dan op zondag opwarmen en eten, zoals vaak gebeurt. DOOR ROOD LICHT Herhaaldelijk zie ik particuliere wagens die achter een begrafenisstoet aanrijden, en hele bruidsstoeten met een sleep privé auto's in allerlei kleuren rustig door rode verkeerslichten rijden, zodat het dwars- verkeer, dat door 't groen oprijdt, in de knoop raakt. Is daar niets tegen te doen? Antwoord: Begrafenisstoeten hebben precies als militaire colonnes voorrang, ook al springt tijdens het passeren van verkeerslichten voor de laatste chauf feurs het licht op geel en op rood. Het dwarsverkeer moet dergelijke voertui gen voorrang geven en m£g dus niet oprijden voor de gehele stoet gepasseerd is. Dan kan het verkeer ook niet in de knoop raken. Automobilisten die zich met ontstoken koplampen (dimlicht of groot licht) hebben aangesloten bij een begrafenis en dus bij deze stoet behoren, genieten dezelfde rechten. Maar een bruidsstoet en andere reeksen voertui gen hebben géén voorrang en mogen nooit door het rode licht rijden. Openingstijden Amersfoort: Ma. t/m vrij. Za. Hilversum: Ma Di t/m do Vrij Za. 8.00 -17.00 uur 8.00-17.00 uur 13.00-18.00 uur 9.00 -18.00 uur 9.00 - 21.00 uur 9.00-17.00 uur Dag en nacht bereikbaar. HUUR eens WAT bij MAKUSWAT dat is: vakman zijn mét nieuwe en goede materialen. Zonderzorg Zonder onderhoud Amersfoort Vanadiumweg 19 Hilversum Winkelcentrum Kerkelanden Organisatie voor tijdelijk werk in en om de gezondheidszorg, vraagt: AVERPLEEKUNDIGE met i.c.u.-aantekening A-VERPLEEGKUNDIGE Z-VERPLEEGKUNDIGE MEDISCH ANALIST(E) RÖNTGENLABORANT(E) BEWEGINGSTHERAPEUT(E) (cesar/mensendieck) ZIEKENVERZORGENDEN Kantoor Utrecht Vismarkt 5 telefoon 030-3130 34 Elke maandag komt Randstad Uitzend bureau naar Soest. Makkelijk. U krijgt nu dicht bij huis informatie over tijde lijk werken in en om Soest, voor zowel administratieve, industriële als medische banen. Wij zijn maandag 9 mei van 11.00 uur tot 15.00 uur in het MEDISCH CENTRUM Nieuweweg 14 - Soest Kom eens langs. Wellicht kunt u meteen aan de slag. Eventuele inlichtingen zijn tussentijds te verkrijgen bij onze vestiging in Amersfoort, Varkensmarkt20, tel. 033 - 30354 Vazen, bloemstukken, theebladen, bloempotten, kop en schotels, zijden rozen in alle kleuren. Alle soorten keramiek dieren, handbeschilderde kandelaars en asbakken. De exclusieve collectie geschenken zijn speciaal voor Moederdag ingekocht. Mevr. A. G. van der Lugt-Bijlsma KERKSTRAAT 7A, 9 en 9A SOEST TELEFOON 02155 15758 Zaterdags de gehele dag geopend -tot half 6. Maandags gesloten.

Soester Courant | 1977 | | pagina 11