Koninginnedag 1977 Financiële experts akkoord met betaling van 2 ton voor ruïne Drie inwoners van Soest „geridderd" Amersfoorts industrieterrein uitbreiden op Soester grondgebied P.V.O. niet tevreden over muziekschool Zaterdag 7 mei Nationale Molendag De gelukkige Winkelkringklant van deze week Honderd oulden in de Van Weedestraat PPR-er Henk Waltmans in I Soest Kamer van Koophandel: Geen belangstelling voor jaarvergadering culturele commissie Donderdag 5 mei 1977 55e jaargang no. 37 SOESTER Abonnement per kwartaal f 5,00. Buiten Soest per kwartaal f 10,-. COURANT Bureau voor redactie en administratieVan Weedestraat 29, Soest Verschijnt iedere donderdag Tel. 14152 - Postgiro 126156 Foto Herman van Dam Foto Herman van Dam Het Koninklijk paar op het bordes tijdens het bloemendefilé, dat dit jaar weer veel mensen op de been bracht. Er namen 60 groepen en zo'n 800 „losse" mensen aan deel en het défilé werd voor het eerst sinds jaren weer met enig, prettig aandoend, militair vertoon geopend. Namens het Comité 40-jarig Huwelijk, bood Gravin Van Limburg-Stirum het door de Maastrichtse kunstschilder William Halewijn vervaardigde schilderij van koningin en prins aan. Op het gazon werd een Hollandse fruittuin ingericht met 1400 appels, 375 aubergines, 240 aardbeien, 375 bloemkolen, 75 trossen druiven, 150 komkommers, 1000 bossen radijs, 30 rabarberstelen, 2500 kroppen sla, 1400 tomaten, 200 paprika's, 450 stuks prei, 875 schorseneren, 10 kilo wortelen en een aantal vierkante meters tuinkers. Na afloop ging de groente naar het Leger des Heils. Op het gazon waren nog meer aktiviteiten, zoals vendelzwaaien, stoelenmatten en mandenvlechten. Ook was een schuttersgilde aktief met ondermeer het lossen van saluutschoten. Op het bordes vermaakte de koninklijke jeugd zich geruime tijd met bellen blazen. Het was weer allemaal erg mooi en hartverwarmend. De Kamer van Koophandel te Amersfoort is voorstander van doortrekking van het bestaande industrieterrein „De Isselt" in de richting van de gemeente Soest". Dat staat in het maandblad van de Kamer. De problematiek die kan ontstaan, doordat ook Soester grondgebied zal moeten worden gebruikt, kan naar de mening van deze plannenmakers, wellicht worden opgelost door het vormen van een „industrieschap". De Kamer van Koophandel is tot de ontwikkeling van deze gedachte gekomen, omdat het reeds jaren bestaande plan „De Hoef" zodanig van opzet is, dat oneven redig hoge grondprijzen zullen ontstaan. Dat komt in de eerste plaats door de ver houding tussen bruto en netto oppervlakte van „De Hoef", terwijl ook verschillende infrastructurele voorzieningen moeten worden getroffen. Hij merkte toen verder op dat de 1000-ton De uitbreiding van „De Isselt" biedt het voordeel dat zoveel mogelijk onder mingen dicht bij elkaar gesitueerd kun nen worden. „De Isselt" is het industrieterrein van Amersfoort op de grens van Soest; het gaat om de wijk met de wegen Hellum- w eg, Uraniumweg, Nijverheidsweg, Fluorweg enz. aai? de Soester kant gren zend aan het gebied tussen Peter van den Breemerweg, A. P. Hilhorstweg en de Eem. De plannenmakers van de Kamer van Koophandel noemen als essentiële voor waarden van de vergroting van het hui dige Amersfoortse industrieterrein, de aanleg van een derde brug over de Eem nabij Hooglanden een directe aanslui ting (een weg) vanaf dit punt naar het nieuwe industrieterrein. Interessant in deze ontwikkeling is een terugblik op de discussie rond de kanali sering van de Eem. Op 19 januari 1973 werd er onder voorzitterschap van mevr. Haars van Gedeputeerde Staten daar over vergaderd. De heer Fischer van het landbouwschap en lid van provinciale staten plaatste de beslissing (van de kanalisatie) in hel kader van de industriële en planolo gische ontwikkeling. Hij zag bij de uit voering van het 1000 ton-plan (de Eem wordt voor dergelijke schepen bevaar baar gemaakt) moeilijkheden opdoemen voor de scheepvaart en voor de zoge naamde „natte industrie". Voor de scheepvaart lag volgens hem de ontwikkeling in de categorie van 300-500 tonners, terwijl bij de 1000-tonners het gebrek aan afvoer der produkten per schip een rol zou kunnen gaan spelen. De bevrachters zouden immers prijs stellen op retourladingen en de industriële ontwikkeling was volgens de hr. Fischer afhankelijk van de mogelijkheid tot aan- en afvoer per schip. vaarweg vlak bij de spoorlijn lag en hij noemde de strook tussen Baarn, Soest en Amersfoort „een ideale vestigings plaats voor de industrie". Hij zei wel te weten, dat het 1000 ton-plan niet tot doel had de industriële ontwikkeling in dit gebied te bevorderen, maar Fischer vroeg zich toen toch af of men de indus triële expansie blijvend zou kunnen af remmen. Hij voorzag in de toekomst óf een industriële expansie tot aan de Grote Melm óf een verplaatsing van de bedrijven naar Harderwijk. Mevrouw Mr. Haars, de voorzitter, be streed toen de gedachte dat het Amers foortse industrieterrein zou worden uit gebreid. Letterlijk staat in het verslag van de vergadering: „Het streekplan De Vallei en Eemland en de daarop gebaseerde gemeentelijke bestemmings plannen verhinderen de gevreesde ex pansie. Het ligt ook niet in de bedoe ling van gedeputeerde staten verande ringen in de bestemmingen te bevor deren. Bij het 1000 ton-plan gaat h«*t niet om mogelijkheden tot vestiging van nieuwe industriegebieden. Planologisch ligt de bestemming vast". Ten aanzien van de bestaande bedrijven merkte zij verder nog op, dat daarvan geen verplaatsing in de toekomst was te verwachten en dat zij ook hun afvoer niet sterk zouden uitbreiden. Dit omdat de bedrijven in meerderheid waren aan gewezen op verzorging van de regio. Eén van de aanwezigen, de heer Groe- nendaal eveneens lid van provinciale staten, zei toen toch te vrezen dat indien de kanalisatie was uitgevoerd, een ont wikkeling in gang gezet zou worden, die moeilijk tegen te houden zou zijn en die aanleiding zou kunnen geven, plano logische maatregelen te wijzigen. De vrees van de beide heren lijkt bewaar heid te worden; in 1977, 4 jaar later De 200.000 gulden die de gemeente wil betalen voor het tot een ruïne vervallen voor malige café Sonnehoeck op de hoek Nieuweweg/Parklaan is een prijs die de heer W. A. Blaauw (WD) in de vergadering van de financiële commissie tot de vraag bracht, waar het in de toekomst financieel naar toe gaat. Gezien de prijs die de gemeente nu betaalt voor de bouwval en de ongeveer 1.500 vierkante meter grond, sprak hij van een griezelige ontwikkeling. Zijn fractiegenoot ir. M. A. van Ee drong aan op onmiddellijke sloop van de bouw val na aankoop ervan. Overigens vroeg hij zich af waarom het zolang had ge duurd om met de eigenaressen, de dames Westemeijer, tot deze overeenkomst te komen. Waarnemend voorzitter wethou der D. Hoekstra (CDA) antwoordde, „dat de dames nooit wilden". Na moeizame onderhandelingen was men nu toch tot overeenstemming gekomen. Tot opluch ting van het gemeentebestuur, dat veel klachten kreeg uit de buurt omdat de bouwval afbreuk aan de omgeving deed en bovendien een gevaar opleverde voor spelende kinderen. Drs. J. L. Menne (CDA) zat ook een beetje met de prijs in zijn maag, reden om te verzoeken voor de volgende com missievergadering de nota grondprijzen op de agenda te zetten. Wethouder Hoek stra zegde toe dit verzoek aan zijn col lega Ebbers door te spelen. Alle com missieleden gingen met het concept voorstel tot aankoop akkoord, ook de heer K. de Wilde (PvdA), die wel moeite gehad zou hebben indien het om een goed en bewoond pand zou gaan, ook al is de plaats waar het om gaat van nog zo essentieel belang voor de gemeente. De commissie stemde verder in met het krediet van 19.400 gulden voor de aanleg van een voetgangers oversteekplaats met drukknopbediende verkeerslichten op de Kampweg in Soesterberg. Alleen de heer Van Ee vroeg zich af of een beveiligde oversteekplaats nu wel zo dringend nodig was. Temeer waar hij onlangs tijdens een bezoek aan Engeland had geconstateerd dat men daar naar een nieuwe maatschappijvorm toegaat, waarin zo min mogelijk verkeerslichten voorkomen. Overigens ging ook hij akkoord. Slechts afgevaardigden van twee in Soest op cultureel terrein werkzame vereni gingen, de Soester harmonie PVO en de vereniging De Soester Gemeenschap, be zochten de zogenaamde jaarvergadering van de culturele commissie, die maan dagavond in de kantine van het kantoor van gemeentewerken gehouden werd. Ook de commissie zelf was niet compleet, maar de aanwezigen troostten zich met de gedachte, dat de niet-komers het te druk hadden met het eigen verenigingsleven. De voorzitter, mevr. E. Korthuis-Elion, gaf een bondig overzicht van de ln de afgelopen jaren (de commissie draait nu vijf jaar) verrichte werkzaamheden. Na het moeilijke begin, waarin vooral naar de eigenlijke taak gezocht was, kwamen nu duidelijk vier zaken naar voren: de lange termijnplanning; d'e kunstzinnige vorming op de scholen; de kunstaanko pen en het geven van adviezen over aller lei culturele aangelegenheden. De lange-termijnplanning culmineerde in een stuurgroep, die tenslotte weer verantwoordelijk was voor het welzijns- hoofdstuk van het ontwikkelingsplan. De kunstzinnige vorming op de scholen betrof niet alleen de basisscholen, maar dit jaar ook de kleuter- en de middel bare scholen. Wat de kunstaankopen betrof wees mevrouw Korthuis op de doelstelling in Soest ruimte te geven aan eigentijdse werken van hedendaagse Nederlandse kunstenaars. Later op de avond werd een dia-over zicht gegeven van de tot nu toe aange kochte werken. Het waren er 16, waar van sommige zeer „verdekt" op binnen plaatsjes opgesteld. Er zal een „fiets route" worden uitgeschreven met kunst beschrijving, voor allen die interesse hebben in dit gemeentelijk bezit. Van enige discussie was nauwelijks sprake. Aandacht werd gevestigd op de nieuwe rijksbijdrage regeling, waarin voor de gemeenten een aanzienlijk gro tere taak bij de verdeling van de be schikbare gelden is weggelegd. De rege ling zal vermoedelijk eerst 1 januari 1979 van kracht worden. De gemeente zal bij het opstellen van een plan nauw overleg gen met plaatselijke groeperingen en in stellingen. De heer K. Jaarsveld van PVO stelde de culturele commissie in kennis van een gedachte van het PVO-bestuur om in de toekomst „slechts" de opleiding aan de Amersfoortse muziekschool voor A- en B-diploma's te bekostigen. De verdere studie, voor C- en D-diploma, wil men voor rekening van de ouders laten komen. De grondgedachte voor een dergelijk standpunt was, het scheppen van meer opleidingsplaatsen voor PVO-leden aan de muziekschool. 56 leden van de muziek vereniging volgen thans lessen aan de muziekschool. Zij blokkeren min of meer, zo stelde de heer Jaarsveld, alle moge lijkheden voor nieuwe leden om ook aan die school muziekonderwijs te volgen. De Amersfoortse muziekschool neemt op het moment geen nieuwe leerlingen aan en PVO heeft een wachtlijst van circa 40 man. PVO kampte volgens de heer Jaarsveld met het probleem, dat leerlingen na het behalen van de hoogste diploma's, de muziekvereniging verlaten, waardoor men elders profiteert van de inspan ningen en offers van de vereniging. De heer Jaarsveld wees er daarbij op, dat ook andere verenigingen, dit standpunt reeds innamen. Alhoewel werd erkend dat hier sprake is van een eigen verenigingsbeleid, zet ten zowel de wethouder mevr. Van Stip hout als mevr. Korthuis, beiden bestuurs lid van de muziekschool, een vraag teken bij deze ontwikkeling. Gedacht werd daarbij aan de beperking van de opleidingsmogelijkheden voor minder draagkrachtige gezinnen. Het probleem voor de bestuursleden werd nog groter, toen de heer Jaarsveld op merkte, niet al te ingenomen te zijn met de opleiding van de muziekschool. De lessen zijn niet alleen te duur, maar het duurt ook veel te lang voor men voor een diploma op mag gaan. Naar de mening van de heer Jaarsveld zou een muziekvereniging beter zelf een muziekleraar kunnen aanstellen, die dan weliswaar gesubsidieerd zou moeten worden door de gemeente. Hij zei over- tuigd te zijn, dat het zowel voor de ge meente als voor de muziekverenigingen aanzienlijk minder kostbaar zou zjjn. De visie van het PVO-bestuur zal in de culturele commissie nadere besproken worden. Bij de jaarlijkse lintjesregen bij gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin, zijn ook drie inwoners van Soest onderschei den. Tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau werden benoemd de heren K. Brijder (57)H. H. Heuts (59) en P. C. Pieren (54). Tijdens een bijeenkomst vorige week in de trouwzaal bij het ge meentehuis, speldde de burgemeester, mevrouw mr. J. M. Corver- Van Haaf ten, de bij de onderscheiding behorende versierselen op. Voor de echtgenotes waren er bloemen. De heer K. Brljder is directeur van het bureau van de Federatie van Instellingen voor alcohol en drugs te Bilthoven. Hij woont in Soest aan de Wiardi Beekman- straat in de wijk Klaarwater. Vanaf 1947 is hij werkzaam op het gebied van de reclassering en de geestelijke gezond heidszorg. Zes jaar was hij bureauhoofd/ reclasseringsambtenaar bij de Rotter damse afdeling van de Protestants Chris telijke Reclasseringsvereniging. Daarna eveneens zes jaar directeur van het con sultatiebureau voor alcohol en drugs te Arnhemtwaalf jaar directeur van een soortgelijk bureau te Den Haag en sinds 1 mei 1970 directeur van het federatie bureau. Als zodanig vertegenwoordigt hij de federatie in tal van instellingen op het gebied van reclassering, geestelijke gezondheidszorg en maatschappelijke dienstverlening. De heer H. H. Heuts is werkzaam bij de NOS en woont aan het Kerkpad. In dienst van Philips, was hij als technicus nauw betrokken bij de experimentele televisie-uitzendingen in Einhoven. In Vl952 trad hij als hoofdtechnicus van de reportagedienst in dienst bij de NTS. De eerste reportagetrein van de NTS werd mede onder zijn leiding gebouwd. Tijdens de aanloop naar de kleuren televisie werd hij door de NTS-leiding aangewezen om voor dit vak te worden opgeleid. In later jaren verzorgde hij zelf de opleiding van jonge assistenten. Door het hele land geeft hij adviezen voor het aanbrengen van TV-voorzie- ningen in theaters, musea, voetbalsta dions en andere sportaccomodatiesalle contakten naar buiten op het operationele technische vlak worden door hem behan deld en tot zijn taak behoort ook het afleggen van oriëntatie- en werkbezoe ken. Bij grote produkties als het Song festival, Grand-Gala, Spel Zonder Gren zen en bijvoorbeeld de Olympische Spe len te München, begeleidt en coacht de heer Heuts de technische ploegleiders. De heer P. C. Pieren is werkzaam bij de Bedrijfsvereniging Detailhandel en Am bacht (Detam) te Utrecht en woont aan de Chr. Huygenslaan te Soesterberg. Bij de Detam is hij chef van de afdeling Ziektewet/Wet op de Arbeidsongeschikt heidsverzekering en lid van de redaktie van het viermaal per jaar verschijnende „Detam-Nieuw". Twintig jaar was hij lid van de gemeenteraad van Soest voor de PvdA en van 1946 tot 1969, voordat de De drie „Ridders" met hun echtgenotes: v.I.n.r. de heer en mevr. Brijder, de heer en mevr. Heuts en de heer en mevr. Pieren. afdelingen Soest en Soesterberg werden samengevoegd, voorzitter/secretaris van de PvdA te Soesterberg. Als raads lid was hij lid van de Sportstichting en van de Stichting Soester Natuurbad. Dankzij zijn inspanningen werd in Soes terberg een dorpshuis gebouwd en vier jaar, tot 1970 was hij voorzitter van de Stichting Dorpshuis. Tot 1972 was hij secretaris van het stichtingsbestuur en thans is hij daar erelid van. Hij is ook erelid van de Soesterbergse gymnas tiekvereniging AGAVS, waar hij vele jaren voorzitter van was. Voorzitter is hij thans van de Wijkraad Soesterberg, waar hij tijdens zijn raadlidmaatschap één van de initiatiefnemers voor de op richting was. Bij zijn afscheid als raads lid in 1973, tijdens de vergadering van 19 juli, kreeg hij voor zijn vele verdiensten de erepenning in zilver van de gemeente Soest. Als het weer het enigszins toelaat, zal op deze zaterdagmorgen vanaf 10.00 uur op het terrein waar èèns „De Windhond" stond, gelegenheid gegeven worden tot: Het nader kennismaken met de Stichting tot herbouw van „De Windhond en met de ondersteunende vereniging i.o. „Vrienden van de Windhond" het aanmelden als begunstiger en/of lid van genoemde Stichting en/of ver eniging i.o. het bekijken van het tot nu toe bekende fotomateriaal m.b.t. „De Windhond" het bekijken van de.bodemvondsten" en het stellen van vragen hierover het opgeven van namen en adressen van hen, die wat weten over de historie (ook over de afbraak!van „De Windhond" het zich aanmelden als lid van de afd. Vallei en Eemland van de Archeologische Werkgemeenschap voor Nederland. Kortom, een dag waar u van Uw belangstelling kunt blijk geven als U vindt, dat „De Windhond" moet terugkomen! Stichting tot herbouw van de Molen „De Windhond". Woensdag 11 mei a.s. zal het Tweede Kamerlid Henk Waltmans [PPR] een werkbezoek brengen aan Soest en Soesterberg. 's Morgens om 11.30 uur vindt in het „Kontakt der Kontinenten" te Soesterberg een gesprek plaats met de Raad van Kerken, de Wijkraad, de bewonerscommissie van „Ons Belang" en de staf van het „Kontakt der Kontinenten" over Soesterbergse problemen. 's Middags om 14.30 uur brengt de parlementariër, samen met enkele PPR- mensen, een bezoek aan de vliegbasis, waar gepraat wordt met de comman danten en met de daar aanwezige Ameri kanen over vrede en veiligheid. Om 16,00 uur hebben Henk Waltmans en het raadslid Jan Visser een gesprek met burgemeester mevrouw mr. J. M. Cor- ver-van Haaften, over bestuurlijke her indeling. Om 19.00 uur houden de politiek reeds heeft de Kamer van Koophandel een werkgroep in „bedrijf" die in studie heeft de mogelijkheid van nieuw bedrijfs terrein in „De Isselt". Het Soester deel van „De Isselt" is op genomen in het plan Landelijk Gebied. Meermalen is in de raadsvergadering gesproken over het euvel van het sluip- verkeer over de A. P. Hilhorstweg. Hoe de verkeersontwikkeling over deze weg zal worden als het plannetje van de Kamer van Koophandel wordt uitge voerd. laat zich niet moeilijk raden. De heer Van Ek, secretaris van de Ka mer van Koophandel, was deze week voor commentaar niet bereikbaar radikalen een persconferentie in restau rant ,,'d Oude Enghe". Tenslotte belegt het PPR-aktiecentrum 's avonds een bijeenkomst om 20.00 uur in het Dorpshuis te Soesterberg voor de plaatselijke bevolking. Daar zal Walt mans verslag doen van zijn gesprekken en discussiëren met belangstellenden over de plaatselijke situatie. Dr. Henk J. G. Waltmans (47) was voorheen werkzaam als journalist en als leraar en was de eerste directeur van het Europahuis in Nederland. Van 1970-1974 lid van de Provinciale Staten van Lim burg en sinds 1972 lid van de Tweede Kamer. In dat kader bekleedde hij het lidmaatschap van de Westeuropese Unie, de Raad van Europa, de Navo - Assemblée en is sinds 1976 lid van het Europees Parlement. In 1975 schreef hij „Politieke Fragmenten" (Wereldven ster). Hij is bekend om zijn acties tegen de bewapeningswedloop en de bouw van kerncentrales en om zijn verzet tegen grootscheepse herindeling van gemeen ten in Nederland. Hij zet zich in voor natuurbehoud, politieke vluchtelingen en de Europese Gemeenschap De heer H. Kraal van de gelijknamige drogisterij-parfumerie in de Winkelkring Van Weedestraat zal deze week met plezier de gelukkige winnares in zijn zaak ontvangen en haar de waardebonnen overhandigen. Foto: Foto Swager Indien U zichzelf herkent op deze foto, bent U de gelukkige winnaar van vier waardebonnen van 25, - elk. Kom met deze Soester Courant naar ons kantoor van de Soester Courant. Indien er geen twijfel bestaat omtrent de overeenkomst tussen u en de foto, ontvangt u de foto als een waardevol document. De winkelier voor wiens winkel u werd gefotografeerd zal u direct bij het inleveren van de foto de vier waardebonnen ter hand stellen. U kunt ze direct of later besteden.

Soester Courant | 1977 | | pagina 1