'Dichter(s) in de groef The Big Wha-Koft: veel omvattende sound. 'Getrokken en bereden heden en verleden' 'De 30 grootste successen van Dorus' Twiggy Mort Shuman DE MARINIERSKAPEL: Tonny Eyk's Dance-Party' Harold Meivin The Blue Notes: rijke historie Sffi Soostor Courant van donderdag 12 mei 1977 Naar 't idee van dichter Harry de Jong en Universe producer Wobbe van Seijen ontstond de langspeelplaat 'Dichter(s) in de groef'. Zes prominente dichters, te we ten Simon Carmiggelt (dit jaar onderscheiden met de P.C. Hooftprijs), Cees Bud- dingh', Nico Scheepmaker. Rutger Kopland. Harry de Jong en Jan Kal waren on middellijk bereid in de vorm van de gedichten, sonnetten en verhalen hun bijdrage te leveren. Op de LP hoort U a'lle zes uit eigen werk voor dragen of liever gezegd voorlezen, want Wobbe van Seijen heeft kunnen voor komen dat de LP een stijf en koel karakter kreeg. Daarom besloot hij ook de LP niet in een kille studio ruimte op te nemen, maar gewoon in de huiskamer bij Simon Carmiggelt, Nico Scheepmaker en Rutger Kopland, waarmee hij heeft bewerkstelligd dat de LP een gemoedelijke en spontane sfeer uitstraalt. Deze "literaire' LP "Dich ters) in de groef is een zoals Wobbe van Seijen zegt 'ple zierig dokument, ontstaan van Nederlandse dichters uit de jaren zeventig', dat af wisselend humoristische, navrante, bijtende en spot tende gedichten en aforis men bevat. 'Je kunt goede teksten schrijven, goede muziek komponeren en toch kom- mersiële songs maken.' Deze uitspraak van David Palmer geeft een goed in zicht in alles waar de gloed nieuwe formatie Big Wha-Koo voor staat. De eerste aanzet tot deze groep werd in 1975 gegeven, toen David Palmer en Danny Douma bij een konfrontatie tot de konklusie kwamen dat zij erg veel op hadden met eikaars muziek. Palmer is gedurende een jaar de zanger van Steely Dan geweest (ten tijde van 'Can't buy a thrill'); ook schreef hij alle teksten voor Carole King's elpee 'Wrap around you'. Douma was een komponist uit New York, die zijn geluk eens in Los Angeles had wil len beproeven en aldaar weinig sukses boekte in de filmbusiness en die ook aan het platenfront met produ cers als Gerry Goffin en Lou Adler niet van de grond kwam. Palmer en Douma konden het op muzikaal gebied zó goed met elkaar vinden, dat zij besloten een groep te for meren. Heel toevallig (zo gaat dat meestal) hoorden zij in een kleine club drummer Don Francisco en gitarist Nic van Maarth. Palmer en Douma waren zo onder de indruk van het spel en de zang van dit tweeta, dat zij ogenblikkelijk werden inge lijfd. Don had o.a. Dan Fogelberg en Linda Ronstadt begeleid, terwijl Nick gewerkt had met Delaney Bramlett en de legendarische Crickets. Tijdens een van de eerste repetities liep ene Richard Kosinski, die veel sessiewerk voor Motown had gedaan toen hij nog in Michigan woonde, binnen om de piano te stemmen. Twee weken la ter werd 'Koz tijdens een auditie uitverkoren om alle toetsenborden in de nieuwe groep te gaan bespelen. Vervolgens werd de groep versterkt met drummer Claude Pepper (eks-Right- eous Brothers), wiens komst Don Fransisco in staat stelde zich meer te konsentreren op zijn zang en de percussie ter hand te gaan nemen. Met de toevoeging van bassist An- drew Silvester was The Big Wha-Koo kompleet. De eerste elpee van deze groep maakt direkt al veel indruk. De zeer gevarieerde achtergrond van de diverse groepsleden heeft voor een veelomvattende sound ge zorgd, die producer Roy Ha- lee (ook niet de eerste de beste) in zeer welluidende banen heeft geleid. van de huidige inspekteur der Militaire Muziek, de lui tenant-kolonel J. p. Laro. die toendertijd Direkteur van de Marinierskapel der Konink lijke Marine was. nam Reuchlin het initiatief om van de rijke oogst aan Ne derlandse militaire marsen tot een "Taptoe thuis' te ko men. Op initiatief van de Heer Reuchlin'werd bij de afde ling Speciale Projekten van Phonogram een album ont wikkeld met twee grammo foonplaten met Nederlandse militaire marsmuziek en een tekstboekje, waarin militai re en muzikale wetenswaar digheden zijn samengevat. De reaktie van het publiek was geweldig en deze gram mofoonplaten zijn waar schijnlijk de enige die ooit in het Nederlandse Parlement zijn besproken (zitting van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal op 20 januari 1976. Handelingen blz. 2299). De verkoop is zodanig ge weest (ca. 4000 albums), dat een bedrag van 10.000,- kon worden toegezegd aan de Bond van Nederlandse Mili taire Oorlogsslachtoffers. Ter ere van het 300-jarig be staan van de artillerie in 1977 heeft Reuchlin opnieuw het initiatief genomen tot het samenstellen van een gram- mofoonplatenalbum. Orr.dai de artillerie te weinig eigen muziek heeft voor een dub bel album. werd besloten om naast de Nederlandse artil- leriemuziek ook de artille riemarsen op te nemen van landen, waarmede onze ar tillerie vriendschappelijke betrekkingen onderhoudt. Door gebrek aan medewer king van de Belgische mili taire kringen ontbreekt he laas de artillerie-muziek uit dat land. Op de tweede plaat van het album 'Getrokken en bereden - heden en ver leden' is muziek opgenomen van de overige bereden wa pens. t.w. Cavalerie, Ko ninklijke Marechaussee en het in 1946 opgeheven regi ment Wielrijders. Naast vele bekende marsen, die nu nog tot de veel uitge voerde werken behoren, zijn er ook een groot aantal wer ken. di<j in verschillende musea opnieuw ontdekt zijn. Van de meeste van deze •museumstukken' bestond alleen nog maar een piano partij, zodat voor de gram mofoonplaten nieuwe ar rangementen geschreven moesten worden. Omdat bij de artillerie het lied een gro te rol speelt, zijn in het al bum 'Getrokken en bereden - heden en verleden' een aantal gezongen nummers opgenomen. Het op de plaat opgenomen lied van de veld artillerie wordt nog jaarlijks op de dag van Sint Barbara gezongen. Op die dag houden de veldartilleristen hun reü nie en de traditie wil. dat bij het zingen een voet op de ta fel staat als symbool voor de voet in de stijgbeugel. Dat Tonny Eyk van feestjes houdt, hebben wij aan zijn vorige releases kunnen mer ken, want zijn party serie begint al aardige vormen aan te nemen. Vandaag een nieuwe loot in deze serie en dit keer nodigt Tonny ons ten dans op de LP 'Tonny Eyk's Dance-Party'. Ongetwijfeld weet U dat het stijldansen weer helemaal 'in' is en op de plaat is dan ook precies aangegeven om welke dansen het hier gaat. Om U een indruk te geven: QUICKSTEP: "Wenn die kleinen Veilchen blühen', FOXTROT: 'I thought about you', SAMBA: 'Stars in your eyes', WALTZ: Til see you again', BOSSA NOVA: 'Eclipse', TANGO: 'Liebe war es nie' en BEGUINE: 'Amor, amor, amor'. Deze plaat is voor de recht geaarde Tonny Eyk-fan een welkome aanvulling van 't Eyk-repertoire en ook bij de dansliefhebbers zal hij on getwijfeld in goede aarde vallen. 'Please get my name right' is de welsprekende titel van Twiggy's tweede LP. Haar debuutalbum 'Twiggy', dat Phonogram uitbracht in september van het vorig jaar, werd door de Neder landse pers zeer verschillend beoordeeld. Echter unaniem was de me ning dat Twiggy een prima meisje was zonder enige sterallures. Op haar 2de LP wordt zij begeleid door de Californische folk/rock groep Clover (van deze for matie brengt Phonogram binnenkort een LP uit). De opnamen werden in de Hil- versumse studio gemaakt onder leiding van Tony Eyers, die eveneens de groep 5000 Volts produceert. De LP 'Please get my name right' bevat in vergelijking tot haar debuutalbum nog meer ballads en countrywerk. Even leek het erop dat Mort Shuman de Neder landse hitparade zou be stormen met het nummer 'Sorrow', ware 't niet dat tegelijkertijd Ben Cra- mer met een vertaling van 'Sorrow' op de markt kwam, zong en overwon. Trouwens, voor meer Ne derlandse artiesten is Shuman als komponist een uitstekende bron, want op dit moment heb ben The Cats weer een hit met Mort's kompositie 'Save the last dance for me'. Maar laten we vooral Mort Shuman's eigen vertolkingen niet verge ten. Zijn nieuwste LP 'My name is Mortimer' is van bijzondere klasse. Ro mantiek en humor wisse len elkaar af in titels als 'La Lampe' en 'Have you seen my shoes?', het nummer dat inmiddels op de Franse hitparade is binnengekomen. Het klapalbun werd aan de binnenkant voorzien van foto's van Shuman vanaf zijn geboorte tot nu, waarbij de meester zelf enige geestige kant tekeningen heeft ge schreven. 't Wordt tijd dat een groter Nederlands publiek deze uitzonder lijke zanger/komponist leert kennen. Aan Ben Cramer en The Cats zal 't niet liggen. plaat, besloot Phonogram voor al die Dorus liefhebbers weer een verrukkelijk dub- belalbum samen te stellen waarop U de 30 grootste suc cessen van Dorus kunt te rugvinden. Een greep uit 't omvangrijke repertoire: 'Poesie Mauw'. 'De crocus en de hyacint', 'Me bolhoed op me ene oor', 'Bij de marine', 'Figaro-parodie', 'De nacht wacht' en 'Dollevie Zallevie en ik'. Medio 1975 had Jhr. Mr. J. G. Reuchlin het plan opgevat een grammofoonplaat te maken met Nederlandse mi litaire marsmuziek. Dit idee werd enerzijds geboren uit het feit, dat praktisch alle Europese landen hun natio nale militaire marsmuziek op grammofoonplaten heb ben uitgebracht, behalve Nederland, anderzijds uit het feit, dat in 1975 voor het eerst Taptoe Delft geen doorgang zou vinden, waardoor vele enthousisa- sten voor deze Nederlandse militaire muzikale traditie van hun evenement versto ken zouden blijven. Na besprekingen met de Le ger Voorlichtingsdienst en een zeer enthousiaste reaktie Onder de titel 'Dorus is niet dood' verscheen onlangs een boek over één van de groot ste komieken van deze eeuw, Tom Manders, beter bekend onder de naam Dorus. Aan gezien de persafdeling van Phonogram veel telefoontjes kreeg van mensen die na 't lezen van dit zeer geestig geschreven boek weer eens graag de onnavolgbare stem van Dorus (en niet te verge ten de bijdragen van Cor Steyn) wilden horen op de Harold Meivin The Blue Notes hebben een indruk wekkend aantal hits op hun naam staan: 'If you don't know me by now', 'I miss you', 'Hope that we can be together soon', 'Bad Luck', 'The love I LOST', 'Satisfac- tion guaranteed' en ga zo maar door. Af gezien van hun platenprestaties hebben Ha rold Meivin The Blue No tes gedurende enkele jaren veel waardering ondervon den voor hun toneelpresen tatie. Het is een groep met een rijke historie. In 1956 werd de groep reeds door Harold Meivin opgericht. Voor di verse labels werden kleine hits gescoord. Het grote suk ses kwam echter pas in 1971 tijdens de opkomst van het Philadelphia International label. Sinds 1973 maakt ook een vrouw deel uit van deze door Harold Meivin bestuurde groep: Sharon Paige. Aan vankelijk was zij gekon- trakteerd om het voorpro gramma te verzorgen, maar nu doet zij aan de gehele show mee. Voor Sharon staat trouwens ook een solopro- jekt op stapel. Harold Meivin - inmiddels ook manager (jawel) en producer van het gezelschap - is de man waar alles om draait: neemt op de nieuwe elpee 'Reach for the world' vier solo-vokalen voor z'n rekening en zingt één duet met Sharon Paige; hij schrijft het merendeel van de komposities en ook nog eens de hele toneelpre sentatie in elkaar.

Soester Courant | 1977 | | pagina 16