Vereniging Spierdystrofie Nederland bestaat 10 jaar RPF lijst 20 J „Kruukje Melm" herontdekt 50 jaar geleden in Soest jaaps Provincie Utrecht staat achter het Rode Kruis MUcLnw boekhandel Mikimo's rdeiobe Nostalgische kruidendrank H. Overeem van de plantsoenendienst met pensioen Feestelijke jaarvergadering op 14 mei in Zonnegloren voor een nieuiven ander Nederland ds. J. SCHELHAAS Reformatorische Politieke f J Federatie JAN P.M. RIETKERK JAAR waar kleren kiezen kinderwerk is foto hecman van öam Kruukje Melm Slij'terij-Wijnhandel Van der Linden Auto uit de bocht FOTOKOPIE SERVICE in SOEST-ZUID TtQTJQ 13 Mei 1927 Soester Courant van donderdag 12 mei 1977 Foto Herman van Dam Aanbieding van het „eerste" exemplaar van de kalender. Links de beer Y. Poortman van de VSN; midden de burgemeester van Baarn, mr. J. P. Miedema en rechts wethouder drs. G. A. W. G. A. Plomp De Vereniging Spierdystrofie Nederland viert het 10-jarig bestaan a.s. zaterdag 14 mei met een feestelijke jaarvergadering in de aula van het Soester ziekenhuis Zonnegloren. Er worden een 1100 a 1200 deelnemers (sters) verwacht en voor hen is een programma opgesteld met, naast een gewone huishoudelijke vergadering, ontspanning, een lezing, discussie en veel voorlichting. Voor kinderen is een geheel eigen programma in elkaar gezet met demonstraties van o.a. politiehonden, misschien parachutespringen, een ballonnenwedstrijd en een show door het gezelschap van Conny Vink. Het kinderprogramma wordt gepre senteerd door Bob Bouma en Use Wessel. Met de organisatie hebben zich belast de Rotary Club Baarn-Soest; de Lion's Club Eemland en de Ronde Tafel Baarn-Soest. Dat deze drie organisaties uit Soest en Baarn zich met de indeling van de dag en het opstellen van het programma hebben beziggehouden is niet zo vreemd als men bedenkt dat de Vereniging Spierdystrofie Nederland tien jaar gele- naar bijbelse nonnen Door het CDA dakloos geworden? RPF biedt u een vernieuwd dak! Maandag 23 mei a.s. zal spreken in de OPENBARE BIBLIOTHEEK Alb, Cuyplaan te Soest docent Reformatorische Bijbel- school te Zwolle. Aanvang 20 uur Hartelijk welkom Wilt u meer weten over de RPF? Bestel het verkiezingsprogramma: postbus 87 Mijdrecht. Lijstverbinding met SGP en GPV. den in Baarn door de heer Y. S. Poort man werd opgericht en daar ook nu nog het administratie- en voorlichtings kantoor van de vereniging is gevestigd. Niet verwonderlijk is het daarom, dat aan zowel de burgemeester van Soest als aan die van Baarn een eerste exemplaar van de verjaardagskalender werd aan geboden, waarvan de verkoop moet die nen om de kosten van de feestelijke jaarvergadering enigszins te dekken. De kalender komt In de verkoop en is voor 7,50 te bestellen bij de penning meester van de vereniging VSN te De venter. Het bedrag moet overgemaakt worden op giro 14.22.400, met vermelding „kalender". Tijdens de korte informele bijeen komst in het kantoor van de vereniging aan de Rutgers van Rozenburglaan te Baarn, werd de NOS tv-film vertoond uit het programma Sprekershoek, geheel gewijd aan de spierdystrofie en de pro blemen die de ziekte veroorzaakt in gezinnen. „Spierdystrofie" is een verzameling van ongeveer 250 verschillende ziekten, die als gemeenschappelijk kenmerk hebben, dat de spieren aangedaan zijn. Een oorzaak en geneeswijze is (nog) niet bekend, al kan aan de gevolgen van de ziekte vel gedaan worden. Omdat spier- dystrofieën vrijwel steeds progressief verlopende ziekten zijn, moeten de voor zieningen voor de patiënt steeds aan de nieuwe situatie worden aangepast. Omdat het verkrijgen van bepaalde voorzieningen, bijvoorbeeld voor woning verbetering en de hiervoor noodzakelij ke subsidies vaak veel tijd kost, loopt de feitelijke toestand nogal eens ver voor de voldoening aan de verzoeken uit. In Nederland wordt het aantal patiënten op circa 10.000 geschat. Met de leden heeft de vereniging regelmatig contact, maar daarnaast ook met de medici en de paramedische deskundigen. De diagnostiek van de spierziekten is uiterst complex, zeker voor een huis arts, die naar de mening van de ver eniging hooguit twee keer in zijn prak tijk met de ziekte geconfronteerd zal worden. Nauwkeurige bepaling van het type ziekte is van belang voor de erfe lijke konsekwenties, de behandeling en de toekomstverwachting van de patiënt. De veelal ernstige gevolgen kunnen niet onaanzienlijk beperkt worden bij een vroegtijdige, juist afgestemde behan deling en begeleiding. Over al deze zaken beschikt de ver eniging over een schat aan informatie materiaal en mogelijkheden. De VSN telt zes regionale afdelingen en een werkgroep myasthenia gravis. Het werk wordt in deze afdelingen gedaan. In de psycho-sociale werkgroep wordt gezocht naar wegen om steun te geven aan leden die problemen hebben door hun sociale omstandigheden of doordat zij hun situatie moeilijk kunnen verwerken. De medisch organisatorische commissie bestaat uit secties, die zich toeleggen op voorlichting, behandeling, technische voorzieningen, preventie, wetenschap pelijk onderzoek en documentatie. Het adres van de werkgroep myasthenie patiënten is Weverstraat 8 te Oisterwijk, tel. 04242-5340. De VSN tenslotte is aangesloten bij Nederlandse Vereniging voor Revalidatie en de Nationale Federatie van Organisa ties van Gehandicapten. Zij is boven dien lid van de European Alliance of Muscular Dystrophy Associations, die weer op initiatief van de VSN in 1971 tot stand is gekomen. Tijdens de jaarvergadering spreekt prof. dr. H. Galjaard in Zonnegloren over „Erfelijkheid en Ziekten Van daag'" dr. H. J. G. H. Oosterhuis in het Baarnse ziekenhuis ('s middags) over „Het laatste nieuws over myasthe nia gravis". De dag begint om 9,30 uur en eindigt rond 16.00 uur. Van 23 mei tot 5 juni wordt ook in de provincie Utrecht de grote jaarlijkse collecte van het Nederlandse Rode Kruis gehouden. Dan wordt het geld ingezameld voor de vele Rode Kruis-taken. En dat zijn er nogal wat in deze provincie. De colonnes Rode Kruis Korps tellen meer dan duizend vrijwillig(st)ers, die - Toffe kleren voor grote, kleine, dikke en dunne jongens en meisjes. Heel aparte jeans bijvoorbeeld. Pakken, broeken en jacks. Of die stoere Army-look met strepen en insignes. Folklore kleertjes die hélemaal in zijn voor de jongedames. Kortom: kleren om met plezier te kiezen en te dragen. Vraag het ze zelf maar. Enveel gemakkelijke prijzen. Tot ziens dus bij BABY EN KINDERKLEDING KERKSTRAAT 7 SOEST. TEL 02155-16286 met het nodige materieel - klaar staan om hulp te verlenen bij eventuele cala miteiten. Een groot aantal van hen is ingeschakeld bij de snelweg-ambulances die tijdens de spitsuren in de weekeinden o.m. bij Linschoten, Driebergen, Vinke- veen en Hoevelaken zijn gestationeerd. Ook offeren velen een week vakantie op om patiënten te verzorgen aan boord van de Henry Dunant of in de speciale tehuizen in Gelderland. Enkele honder den patiënten uit de provincie zijn elk jaar te gast bij het Rode Kruis of ondervinden andere hulp van vrijwillig (st)ers. Men denke aan ontspannings middagen, koopavonden voor gehandi capten e.d. Ongeveer 600 welfarevrijwilligsters ge ven hun goede zorgen aan enkele duizen den patiënten thuis of in verpleeg- en bejaardentehuizen. Er worden jeugd- ehbo-cursussen gegeven en jongeren voeren zelf hulpdiensten uit voor ge handicapten. Naast de bloeddonaties in ziekenhuizen voor transfusies voor pa tiënten wordt geregeld ook bloed afgeno men voor plasmabereiding, in de provin cie Utrecht zo'n 11000 flessen per jaar. Ook dat is Rode Kruis-werk. En er gebeurt nog veel meer, te veel om op te sommen. In ieder geval is het duidelijk dat de provincie Utrecht achter het Rode Kruis staat. Van dat laatste kan men bij de komende geldinzameling blijk geven door royaal te geven wanneer de col lectebus wordt voorgehouden. Het Rode Kruis-werk neemt nog steeds in omvang toe en dat betekent dat er ook steeds meer geld nodig is. Bedenk dat vooral als U om een bijdrage wordt gevraagd. Btmiösnepont&Qe filmRepoRtAqe kinöeuseRie stuöio-, p&cs- ep OeöRIjfsfOtOQRAfte Originele Soester kruidenbitter. getrokken van talrijke natuurzuivere kruiden volgens grootmoeders recept. Uitsluitend verkrijgbaar bij: Soesterbergsestraat 49 Burg. Grothestraat6 Sinds enige maanden trekt slijterij/wijnhandel Van der Linden opnieuw de aan dacht van velen op de naam „Kruukje Melm", waaraan in de belde zaken aan de Soesterbergsestraat en de Burg. Grothestraat uitvoerig zorg wordt besteed. Men zal zich afvragen: „Wat is dat nu weer?" „Kruukje Melm is een heerlijke kruidendrank, die voor het eerst ge stookt werd in de tijd, dat de eerste auto's de Soester dreven onveilig maak ten. Gestookt in het café „Tramhalte" (tegenwoordig Burg. Grothestraat 6) waar door Jan en Neel Van der Linden voor de eerste maal een kruidendrank werd getrokken. In een aardewerk kruik werd een aan tal kruiden en zaden, onder andere kalmoeswortel, jeneverbes, kruizemunt Dinsdagmorgen raakte de in Baarn wo nende Turk S. K. op de Koninginnelaan, bij het nemen van een bocht naar links de Nieuwestraat in, de macht over het stuur van zijn auto kwijt. Hij kwam tegen een lantaarnpaal tot stilstand. Paal en auto werden beschadigd: de auto was niet verzekerd. Nu ook Fotokopieën klaar terwijl u wacht bij: Soesterbergsestraat 53 - Soest Telefoon 12419 en gekweekte dovenetel, getrokken op brandewijn. Zo ontstond met veel toewij ding en kennis het kruidenbitter „Kruuk je Melm". De reizigers, die met de paardetram van Soest naar Baarn gingen, namen bij de laatst halte in Soest (Café Tramhalte) een opkikkertje in de vorm van deze oprechte Soester Kruidenbitter. Met het verdwijnen van de Paardetram raakte „Kruukje Melm" in de vergetel heid. Bij toeval echter werd dit jaar het originele recept teruggevonden. Natuurlijk heeft men toen deze voortref- ielijke kruidendrank in ere hersteld. Juist in een tijd, dat kruidendrankjes zo geliefd zijn. „Kruukje Melm" heeft een heilzame en opwekkende werking en kan behalve puur gedronken ook gebruikt worden als mixdrank voor longdrinks. „Kruukje Melm" is uitsluitend te koop bij Slijterij/wijnhandel Van der Linden: Burg. Grothestraat 6, Soestdijk. Soester bergsestraat 49, Soest-Zuid. Soest - toch al niet verwend met origi nele souvenirs - heeft hier misschien zijn „Deventer koek" in handen. In het kleine winkeltje bevindt zich een grote koiiektie. Van kleine bikini's tot grote jeans (zelfs maat 56/58) Kom het zelf maar controleren bij: In de zaal van de brandweerkazerne werd vorige week afscheid genomen van de heer H. Overeem (56) voorman van de plantsoenendienst en hoofd van de gemeente kwekerij aan de Molenstraat. Tijdens de bijeenkomst werd hij toege sproken door wethouder Hoekstra, de directeur van gemeentewerken de heer H. van der Dussen, het hoofd van de plantsoenendienst de heer A. v.d. Broek, de heer L. van Schaffelaar na mens de christelijke bond van overheids personeel en de heer v.d. Berg namens de personeelsvereniging. Het Julianaplein in vroeger dagen, waar pal achter de huizen de Eng al begon. AANGEHOUDEN: Door de politie te Soesterberg is aangehouden een reiziger uit Bilthoven, terzake oplichting en verduistering van een rijwiel ten nadeele van P. alhier. Hij is ter beschikking van de Justitie gesteld. SCHADEPOST: In den nacht van Zaterdag op Zondag j.1. zijn ten nadeele van den heer S. te Soesterberg een tiental jonge hennen doodgebeten door een onbekend gebleven hond. VERPLAATSING BRIEVENBUS: De fungeerend Directeur van het Post- en Telegraafkantoor te Soest deelt mede, dat de brievenbus, vroeger bevestigd aan het perceel Middelwijkstraat 2, thans is aangebracht aan het huis van den heer C. J. van Hengstum, Middelwijkstraat 1. MOOI BEWAAKT: Deze week werd door de politie een zekere P. B. alhier aangehouden, terzake feitelijke aanranding der eerbaarheid. B. die alhier een particuliere nachtveiligheidsdienst hield, is ter beschikking gesteld van den Officier van Justitie te Utrecht. NAARNED. INDlfe: De heer J.van der Werf, hoofd der R.K.U.L.O.-school alhier, is benoemd bij het Katholiek Onderwijs te Weltevreden. ZOMERTIJD: Men denke er aan Zaterdag de klokken een uur VOORUIT te zetten. Zondag 15 Mei begint de Zomertijd. SLACHTHUIS-PLANNEN De commissie uit den Raad, bestaande uit de heeren Mr. G. Deketh, voorzitter, S. F. Besselsen, P. v.d. Breemer en A. Endendijk, leden, terwijl de heer Mr. H. Th. Raedt als secretaris fungeerde, belast met de bestudeering der slachthuisplannen, rappor teert den gemeenteraad: Onze commissie kwam in haar eerste vergadering reeds eenparig tot de conclusie, dat zoo mogelijk de slagers niet genoodzaakt moeten worden om in een andere gemeente te slachten. Tegen het slachten in een andere gemeente gelden bij het meerendeel der leden, vooral de navolgende bezwaren: A. dat de groote afstanden voor den slager groote onkosten zouden medebrengen. B. Dat ook ln verband met den grooten afstand in den zomer van het koelhuis geen gebruik zou worden gemaakt. C. Dat de bedrijvigheid, welke thans alhier bestaat, ver plaatst zou worden naar de Abattoir-gemeente. D. Dat het niet wenschelijk ls om een zich uitbreidende gemeente als Soest afhankelijk te doen zijn van een naburige gemeente. De leden zijn voor een gemeentelijke Centrale slachtplaats. Bij de oprichting van een N.V. zou de gemeente twee-derde der aandeelen en de slagers het resteerende één-derde deel der aandeelen kun nen nemen. Bij dezen bedrijfsvorm komt het eigenbelang der slagers naar voren, hetgeen een economische bedrijfsvoering ten goede zou komen. Door de meerderheid onzer commissie werd even wel de vorengenoemde opvatting niet gedeeld. De meerderheid der commissie adviseert derhalve Uwen Raad over te gaan tot den bouw van een Gemeentelijk Slachthuis, waarvan de kosten naar raming niet meer dan 60.000,- behoeven te dragen. Burg. en Weth. deelen mede, dat in afwijking van bovenstaand rapport aan de meerderheid van hun college elke overheidsbemoeiing inzake het slacht- huisvraagstuk onwenschelijk voorkomt, daar deze overheidsbemoeiing steeds tot een duurdere exploi tatie zou leiden. Op grond daarvan geeft deze meerderheid de voorkeur aan een zuiver Particulier Abattoir, waarvoor de gemeente tegen het verkrij gen van hypotheek bijv. twee-derde der benoodigde gelden zou kunnen verstrekken. De financieele commissie vereenigt zich met het voorstel van Burg. en Weth. Zij wenscht daarbij aan te teekenen, dat één der leden de voorkeur geeft aan den vorm eener Naaml. Venn. Met betrekking tot het bedrag door de gemeente als hypotheek te verstrekken, geeft zij in overweging dit vast te stellen op drie-vierde van het benoodigd kapitaal. HEIDEBRAND: Maandagmiddag omstreeks twaalf uur kondigde de siréne op het raadhuis door zijn luid en aanhoudend geloei aan, dat er wederom brand was uitgebroken in onze gemeente. Nabij de stopplaats „De Paltz" was n.1. een vrij hevige heidebrand ontstaan, vermoedelijk door uitvliegen de vonken uit de locomotief van één der voorbij gaande treinen. Door militairen en leden der Vrijwillige Brandweer werd het vuur krachtdadig bestreden en wist men het vrij spoedig te blusschen. Wij vernamen dat hier aan de militairen vooral een woord van hulde moet gebracht worden voor hun flink optreden, aangezien gevaar bestond voor aangrenzende bosschen. BAZAR ORGELFONDS: Het Bazar-comlté bericht met groote voldoening, dat het, door tusschenkomst van baron Van Heemstra, particulier secretaris van H.M. de Koningin Moeder, een gift van 60,- voor het Orgelfonds heeft mogen ontvangen. Aan H.M. is daarvoor eerbiedigen dank betuigd. UIT DE ADVERTENTDËN: AFSLAG ROOMBOTER 0,98 per pond. Beleefd aanbevelend H. van Dooijeweert, Gallenkamp Pels- weg 1. AUTOBUS-BOEKJES voor geheel Nederland, be vattende ALLE dienstregelingen. Prijs 25 cent. Boekhandel Visser, Lees inrichting, Kerkstraat 20a. BRANDSTOFFEN: Het bestuur der Nijverheids school alhier vraagt prijsopgaaf voor de levering franco in bergplaats, van genoemde school, van halve wagon Eierkolen: halve wagon Anthraciet Wilhelminamijn. a. volgens formaat 20-30; b. vol gens formaat 30-40. Schriftelijke opgaven in te leveren vóór 25 Mei 1927, bij den heer Benschop, Steenhoffstraat 17. B. KRAAL, DROGIST: 6 Liter Inmaak-azijn voor 40 ct. of 10 Liter Tafel-azijn, kan men zelf gemakkelijk bereiden met een fleschje onzer Azijn-extract 80% sterk. De azijn hiervan gemaakt schimmelt niet en bederft niet. H. Overeem De heer Overeem was 32 jaar in dienst bij de gemeente. Op 4 juni 1945 werd hij aangesteld bij de plantsoenendienst en vrijwel altijd was hij werkzaam im de kwekerij. Eerst in de kwekerij die in de kassen van de oude villa Colenso geves tigd was: sinds enkele jaren in het nieuwe onderkomen van de plantsoenen dienst aan de Molenstraat. In 1960 werd hij benoemd tot voorman. Om gezond heidsredenen moet hij nu zijn taak neerleggen. Alle sprekers prezen zijn ijver, zijn voorbeeldige inzet en grote collegialiteit. Zoals wethouder Hoekstra opmerkte had hij in aanzienlijke mate bijgedragen tot het mooi aanzien van Soest. „U hebt veel mensen daar een plezier mee ge daan", aldus de wethouder die hem een goede pensioentijd toewenste. Namens de gemeente bood de wethouder een tuinstoel aan. Een tweede tuinstoel kreeg de heer Overeem van het personeel van gemeen tewerken. Ook de heer V^n der Dussen sprak woorden van dankbaarheid voor al het werk dat de scheidende voorman verzet had. De heer Van den Broek memoreerde de vele werkzaamheden welke Overeem verzet had voor de vereniging Floralia. Die werkzaamheden betroffen niet al leen het opkweken van de plantjes, maar ook de inrichting van de jaarlijkse ten toonstelling. De heer v.d. Broek noemde Overeem dan ook „een man waar op gebouwd kon worden". Hij prees ook het sterke rechtsvaardigheidsgevoel van Overeem, die niet schroomde voor ande ren op te komen. Namens de plantsoenendienst bood hij hem een envelop met inhoud aan. Een envelop met inhoud bood ook de heer L. van Schaffelaar aan namens de Nederlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel. De heer Van Schaf felaar had bovendien bloemen voor me vrouw Overeem. Een boekenbon kreeg de scheidende voorman van de voorzit ter van de personeelsvereniging, de heer v.d. Berg. Allen wensten Overeem een goede pensioentijd toe. Tot slot sprak het gemeenteraadslid de heer J. van den Brakel, die Overeem ondermeer dankte voor zijn vele werk, namens de commis sie openbare werken. Het laatste woord was aan Overeem die allen op zijn beurt dankte voor de goede wensen en de ontvangen geschenken. Nieuweweg 37 Soest Telefoon 02155-19152 Wnnnbr bluedenim TTCQIIMICI encorduroy Rokers! KiesbijJaaps uit honderden pijpen BezoekJaaps Vrije-tijds Broekenhoek! Kledingcentrum AMERSFOORT HILVERSUM ZEIST

Soester Courant | 1977 | | pagina 2