VERKIEZINGSSPEL naar een idee van Gerard Paul Spelregels verkiezingsspel: DS'70 (6 zetels) SGP (3 zetels) CDA (47 zetels) CPN (7 zetels) GPV (2 zetels) PSP (2 zetels) Het dagblad Trouw heeft de programma's van de politieke partijen eens naast elkaar gelegd en de punten samengevat in korte bondige zinnen. Hierbij werden alleen de programma's betrokken van de partijen die reeds in de Tweede Kamer vertegenwoordigd zijn. De Soester Courant kreeg toestemming om van dit onderzoek gebruik te maken voor een verkiezingsspel, dat alsvolgt gespeeld wordt. De partijprogramma's zijn ondergebracht in 21 sectoren, waardoor een schematisch over zicht ontstond. Uitbreiding van het aantal sectoren zou de overzichtelijkheid slechts schaden. Alle plannen, wensen en beloften zijn in willekeurige volgorde onder elkaar geplaatst, af wijkend van de rangorde bij de komende verkiezingen. We beginnen bij groep A (Onderwijs). Lees wat de verschillende partijen hierover zeggen en ga bij uzelf na welk antwoord het meest overeenkomt met uw eigen mening. Dat is bijvoorbeeld antwoord no. 5. In het score bord noteert u nu achter de letter A een kruisje in het vijfde hokje. Per regel mag u slechts één kruisje plaatsen, want bij de verkiezingen kunt u uw stem ook slechts op één partij uit brengen. Als u alle 21 sectoren behandeld heeft, telt u de kruisjes bij elkaar op en u weet bij welk nummer u zich het beste thuis voelt. Dat is de partij waarop u eigenlijk zou moeten stemmen. U weet echter nog niet welke partij dat is, ook al heeft u misschien sterke vermoedens. De uitslag kunt u volgende week lezen in de Soester Courant. N.B. Dit spelletje heeft een serieuze ondergrond. Vergeet u vooral niet de (mooie) woorden van nu te vergelijken met de daden uit het verleden. A. ONDERWIJS 1. Gratis onderwijs. Tot 16 jaar leerplicht (funderend onderwijs). Na 16 jaar recht op vorming (open school en educatief verlof). Meer projectonderwijs. 2. Accent op kleuter- en basisonderwijs. Geen misbruik van onderwijs om bepaalde politieke en maatschappe lijke veranderingen te bewerkstelligen. Geen uniforme middenschool. Geen verlenging leerplicht. Kennis is macht. WD doet niet mee aan anti-kennishouding in onderwijs. 3. Reformatorische scholen mogen niet worden achter gesteld. Stichtingsnormen voor scholen zo laag mo gelijk. Geen samenwerkingsscholen. Voorkeur voor kleine scholen. Geen seksuele voorlichting. Nog geen middenschool. Geen uitbreiding leerplicht. 4. Gratis onderwijs voor iedereen. Studieloon voor stu denten en scholieren, die niet thuis wonen. Opheffing verzuiling. Bevordering openbaar onderwijs. Espe ranto als leervak. 5. Na experimenten wet op de middenschool. Kleinere scholen bij voortgezet onderwijs. Gebouwen van bijzondere scholen overdragen aan gemeenten. Schoolbesturen etc. democratisch samenstellen. Na gaan of betaald educatief verlof mogelijk is. Kleinere klassen. 6. Kleine, overzichtelijke scholen met betekenisvolle relaties tussen lerenden en onderwijsgevenden. Leerplicht tot 16 jaar, daarna leerrecht. Geen over haaste hervormingen. Kleinere klassen. Voortzetting experimenten middenschool. Vrijheid van inrichting van onderwijs. 7. Onverkorte handhaving vrijheid van onderwijs. Over heid stimuleert niet samenwerkingsscholen. Her- en bijscholing onderwijsgevenden. Verkleining klassen tot 30. Niet vooruitlopen op experimenten met midden school. Herziening wet op voortgezet onderwijs. 8. Experimenten mogen geen risico's meebrengen voor de leerlingen. Dit geldt vooral voor de middenschool. Grotere eigen bijdrage aan studie. Schoolgebouwen ook voor andere doelen beschikbaar stellen. 9. Kleine scholen moeten mogelijk zijn. Wettelijke rege ling leerrecht. Overheid werkt niet mee aan samen werkingsscholen. Leerplicht blijft zo. Sociale rechtvaardigheid. Persoonlijke vrijheid B. GRONDSTOFFEN EN KERNENERGIE 1. Groei energiegebruik moet in 1985 gestabiliseerd zijn. Beperking verkeersbehoefte, woongebieden in nabij heid van werk. Kernenergie niet aanvaardbaar; bestaande kerncentrales stopzetten, huidige kern energieprojecten beëindigen. 2. Zuinig energie verbruik stimuleren. Aardgasopbrengst mede gebruiken om bedrijven in staat te stellen te voldoen aan hogere milieu-eisen. Kernenergie verder ontwikkelen; een oplossing moet worden gevonden voor veiligheidsproblemen (afval, terreur). 3. Enkele kerncentrales niet uitsluiten, mits strenge waarborgen tegen straling en sabotage. UCN-Almelo uitbreiden. 4. Geen nieuwe kerncentrales; bestaande stopzetten, evenals „Kalkar" en UCN-Almelo. Afschaffing voor deliger energie tarieven grootverbruik; progressief tarief voor consumptief verbruik. Opbrengst aardgas en oliewinning volledig naar overheid. 5. Beperking produktie goederen die grote aanslag doen op schaarse grondstoffen. Geen nieuwe kerncentrales bouwen; „Kalkar" en UCN krijgen geen vervolg. Overheid neemt meerderheidsbelang in onderzoek en winning olie en 6. Verlenging gebruiksduur van produkten. Geen weg- werpartikelen en „verpakkingswaanzin". Hoger tarief gas, olie en elektriciteit naarmate verbruik hoger is. Geen uitbreiding kernenergie zolang problemen vei ligheid en radio-actief afval niet zijn opgelost. 7. Beleid richten op voortgaande besparing, produktie en gebruik wegwerpartikelen beperken groei van het verkeer terugdringen. „Uiterste terughoudendheid" met kernenergie vanwege risico's en deels nog onbe kende effecten op langere termijn. 8. Beperking groei consumptie, maar geen nul-groei. Geen stimulering energiegebruik, afschaffing rekla- me. Stijging energieverbruik gezinnen lager dan bevolkingsgroei. Kernenergie toegestaan indien on vermijdelijk en beveiliging verantwoord is. 9. Snel bouw drie kerncentrales beginnen; voortzetting „Kalkar"; onderzoek naar kernfusie; bewakings dienst voor afvalbevolking vertrouwd maken met eigenschappen radio-activiteit. 10. Opwekken en toepassen kernenergie is overheidstaak maximale en controleerbare veiligheidsgaranties vereist. Gerechtigheid verhoogt een volk C. ONTWIKKELINGSHULP Doel van hulp is de bevrijding van de armste en ontrechte groepen uit armoede en onderdrukking. Toename van de hulp. In 1980 drie procent van het bruto nationaal produkt. Nederland moet vooraanstaan in de rij van rijke landen bij de hulp aan de hulpbehoevende landen. Directe voedselhulp aan armste landen. Doel van hulp niet alleen de bestrijding van de armoe de, maar ook de verkondiging van het Evangelie. Daarom steun voor zendingsprojecten. Toegang van produkten uit de derde wereld op de Europese markt. Hulp in de eerste plaats aan socialistische landen. Rechtstreekse steun aan bevrijdingsbewegingen. Nieuwe internationale economische orde, gebaseerd op socialistische beginselen. Hulp 1^ procent natio naal inkomen. Hulp aan Indonesië stopzetten. Soli dariteit met de allerarmste landen. Nieuwe internationale economische orde als doel van EG-beleid. Hulp nu voor allerarmste landen. Besteding 1% procent van netto nationaal inkomen. Nieuwe internationale economische orde. Rechtvaar diger inrichting van de wereldhandel. Hulp minimaal 1% procent van netto nationaal inkomen. .Voorrang allerarmste landen. Kleine projecten in sfeer van mis* sie en zending. Geen hulp aan anti-democratische landen of voor agressieve doelen. Betere internationale arbeidsver deling. Voorrang aan hulpverlening, die aansluit bij de ver kondiging van het Evangelie. Geen hulp als de evan- lieverkondiging onmogelijk wordt gemaakt. In de eerste plaats de armste landen helpen. D. KUNST 1. Iedereen moet in contact komen met de kunst. Kunstenaars werken mee aan de vorming van geïn teresseerden. 2. Extra zorg voor monumenten. Geen bevoorrechting van beeldende kunstenaars. Aandacht voor kunst en amateurs. 4. Gratis toegang musea, toneel en concerten. 5. Kunst toegankelijk maken voor iedereen. Kunstenaars betrekken bij het woon- en leefmilieu. Musea gratis voor de jeugd. 6. Subsidie aan bedrijven, die opdracht geven aan kunstenaars. Bij subsidiëring niet bepaalde richtingen en stromingen bevoordelen. Niet onevenredig op kunst bezuinigen. 7. Aanmoediging van kunst door amateurs. Kunste naars inschakelen bij bouw en inrichten van open bare gebouwen. Eigen plaats Friese cultuur. 8. Culturele vorming in de leerplichtige leeftijd. Reor ganisatie toneel- en orkestwezen. Kunstenaars be trekken bij het woonmilieu. 9. Geen geld voor amusement en voor kunst in dienst van politieke en maatschappelijke indoctrinatie. 10. Nationale traditie in de kunst verbinden met creatief werk, dat stelling neemt tegen oorlog en fascisme. Wettelijke registratie en uitvoerverbod van kunst schatten. E. JUSTITIE 1. Niet altijd vervolging tegen burgerlijke ongehoor zaamheid. Goede rechtshulp voor iedereen. Dras tische beperking taken van geheime diensten. 2. Handhaving rechtsorde en naleving van wetten. Krachtige bestrijding van de misdaad. Overheid moet burger beschermen. Eén nationaal politiekorps. 3. Krachtige bestrijding van de misdaad. In ernstige gevallen de doodstraf. Krasse maatregelen tegen uitingen van homofilie, prostitutie en agressieve sexhausse. Krachtig optreden tegen burgelijke on gehoorzaamheid. 4. Druggebruik uit wetboek van strafrecht. Meer rech ten voor minderjarigen. 5. Oorzaken van wetsovertredingen opsporen. Vrijheids- straffen alleen in uiterste noodzaak. Boeten naar inkomen opleggen. Iedere burger recht op dezelfde rechtshulp, ongeacht het inkomen 6. Rechtshulp waar de behoefte het grootst is. Controle van parlement op vervolgingsbeleid. Gebruikers van drugs niet strafbaar, handelaars wél. 7. Onderzoek naar oorzaken crimaliteit. Meer voor waardelijke straffen en alternatieve straffen. Betere voorzieningen in de gevangenissen. Bezinning op massale wetsovertreding. Eén nationaal politiekorps. 8. Uitbreiding politieapparaat. Voorbereiding voor be strijding van terreuracties. Krachtige bestrijding handel in drugs. 9. Herstel Openbare christelijke zede. F. WELZIJNSBELEID 1. Algemene raamwet regelt rechten van de werkers; Beleid bij gemeenten. Meer zeggenschap voor bewo ners van tehuizen. Meer arbeidsplaatsen voor gehan dicapten zo lang mogelijk zelfstandig. 2. Voorrang aan het verbeteren van de leefomstandig heden van de zwakkeren. Bejaarden blijven zo lang mogelijk zelfstandig. Eigen woonvormen voor gehan dicapten - aanpassing openbare gebouwen. 3. Kerk moet ruimte krijgen van de overheid voor het maatschappelijk werk. Voorrang aan vrijwilligers werk. Bejaarden zo lang mogelijk zelfstandig. 4. Kaderwet, die recht geeft op voorzieningen. Zo nor maal mogelijk gezinsleven voor gehandicapten- Geen grote inrichtingen. 5. Algemene kaderwet met accent op democratisering van het werk. Welzijnswerk moet zich bij de mensen naast de deur afspelen. Bejaarden zo lang mogelijk zelfstandig wonen. Woningen en verkeersvoorzie- ningen voor gehandicapten - voorschriften voor open bare gebouwen. 6. Goed geïntegreerde welzijnsnetwerken (wijkgezond heidscentra, jeugd- en gezinscentra, centra voor bejaardenzorg) op plaatselijk niveau. Bevordering werk van vrijwilligers, cliënten niet van kastje naar de muur sturen. 7. Algemene kaderwet: geeft ruimte voor levensbe schouwelijke instellingen en particulier initiatief Raad voor bejaardenbeleid. Bejaarden zo lang moge lijk zelfstandig. Goede betaalbare huisvesting voor gehandicapten - aanpassing verkeersvoorzieningen. 8. Gehandicapten moeten volwaardige leden van de maatschappij kunnen zijn. Geen aparte subsidiëring door rijk en gemeenten. Bejaarden blijven zo lang mogelijk zelfstandig. 9. Bejaardentehuizen niet via bijstandswet bekostigen. Normale plaats voor gehandicapten in de samen leving. Ruime financiën voor monumenten. Bejaar den blijven zo lang mogelijk zelfstandig wonen. 10. Wettelijke basis. Verbetering en uitbreiding accom modaties. Dringend noodzakelijk: verbetering rechts positie welzijnswerkers. Niet bij brood alleen G. BESTUUR 1. Afschaffing Eerste Kamer. Verkiezing burgemeester. Geen betaalde bijbanen voor Kamerleden. Bevoegd heden voor wijk- en buurtraden. 2. Handhaving huidige kiesstelsel. Tweede Kamer 100 en Eerste Kamer 50 leden. Geen nieuw Kamergebouw. Andere taakverdeling tussen departementen. 3. Krachtig optreden tegen ontluistering van het ko ningschap. Geen staatsrechtelijke nieuwigheden. Meer taken voor provincies en gemeenten. Kleine gemeenten niet klakkeloos opofferen. 4. Afschaffing Eerste Kamer. Tweede Kamer 300 leden. Geen kiesdrempel. Afschaffing of tenminste verkie zing burgemeester. Staatsvorm: socialistische raden republiek. Verdwijning geheime diensten. 5. Geen kabinetswisseling zonder verkiezingen. Afschaf fing Eerste Kamer. Tweede Kamer 225 leden. Kamer leden mogen geen betaalde nevenfuncties hebben Verkiezing burgemeester en commissaris der ko ningin. Meerbevoegdheden voor wijk- en dorpsraden. 6. Overheidsapparaat kan door zijn enorme omvang bedreiging van de burgers zijn Daarom ombudsman Taak van ministers beperken tot beleidsvorming erandering van het kiesstelsel 7 Bestuur zo dicht mogelijk bij de burger. Rijk moet laken afstoten Knelpunten in taakverdeling tussen de departementen moeten direct worden opgelost 8 Geen vjerde bestuurslaag in vorm van gewesten. Aantal provincies niet sterk uitbreiden. Noodbrigades voor rampbestrijding. Optimaal aantal departe menten. 9. Versterking lokaal bestuur. Decentralisatie binnen de gemeenten. Voldoende financiële middelen voor de gemeenten. 10. Sterke gemeentelijke autonomie. Raad kiest burge meester. Uitbreiding rechtspositie van arbeiders en andere werkers. Democratisering politie-apparaat, uitzuivering rechtse elementen uit politie. H. MILIEU 1. Forse ingreep in het economische leven nodig. Sobere levenswijze. Behoud van stadjes en dorpjes. Grond in handen van de overheid. Rookverbod voor openbare ruimten. 2. Vervuilers betalen in beginsel. Algemene kaderwet. In belang van ondernemingen geleidelijke verscher ping van de milieu-eisen. 3. Bij milieumaatregelen zoveel mogelijk rekening hou den met de werkgelegenheid. Concurrentiepositie mag niet ondermijnend worden. „Wegwerp-economie" vervangen door „reparatie-economie". 4. Meer macht voor minister van milieuzaken. Strenge controle door speciale milieudiensten. Geen kanker verwekkende stoffen in het water. 5. Internationale afspraken. Algemene wet. Bevordering milieu-vriendelijke produkten. Geen autorally's in natuurgebieden en woonwijken. Afschaffing BTW op reparaties. 6. Overkoepelende milieuwet. Streven naar zinvol werk in een schoon milieu -en leefbare omgeving. Daarom een gericht industrie-beleid. Internationale overeen komst voor Waddenzee. 7. Europese voorwaarden voor vestiging van bedrijven. Scherp kritisch beleid bij uitgifte vestigingsvergun ningen. Kaderwet voor milieubeheer. Andere wetten aanpassen. 8. Behoud en uitbreiding natuurgebieden. 9. Afdoende straffen tegen overtreding van milieu wetgeving. Bij nationaal inkomen meer rekening houden met het milieu. Voorrang geven aan milieu vriendelijke bedrijven. Aanpassing hinderwet. 10. Bestrijding van de vervuiling aan de bron. Onder neming betaalt. Personeelscommissies waken tegen vervuiling en zien toe op bedrijfsveiligheid. I. MEDIABELEID 1. Gerichte steun aan pers indien nodig. In komende vier jaar oprichting instructieve omroep. Reklame moet meer voorlichting worden. Geen uitbreiding STER- reklamë. 2. Geen subsidie voor kranten. 3. Strenge maatregelen tegen zedenkwetsende en gods lasterlijke publikaties en uitzendingen. Geen speciale steun aan noodlijdende kranten, weekbladen of tijd schriften. Afschaffing STER-reklame. 4. Subsidiefonds voor de pers. Geen STER-reklame^ Kabelnetten in handen van de overheid. Ontkoppeling lidmaatschap en abonnement omroepen. 5. Waarborgen voor een veelvormige pers. Geen com merciële exploitatie van de omroep. Geleidelijke afschaffing STER-reklame. Aanleg en beheer van kabelsystemen door de overheid. Abonnement om roepblad ontkoppelen van lidmaatschap. 7. Behoud van een vrije en veelvormige pers. Steun aan noodlijdende kranten volgens bepaalde normen. Minder zendtijd voor de NOS. Geen reklame in regio nale omroep en uitzendingen via kabeltelevisie. 8. Geen subsidie voor de pers. Geen uitbreiding van STER-reklame. Betere controle op besteding van omroepgelden. Ontkoppeling abonnement en lid maatschap van omroepen. J. GEZONDHEIDSZORG Accent op het voorkomen van ziekten. Meer voorlich ting aan patiënten. Grotere aandacht voor begeleiding van stervenden. Socialisering en democratisering van de gezondheidszorg. Eigen bijdrage aan ziekenfonds. Geen algemene volksverzekering. Grondrechten van patiënt vast leggen. Kostenontwikkeling beteugelen door wet geving. Accent op zorg buiten ziekenhuizen en inrichtingen. Extra aandacht voor volksziekten (hart- en vaat ziekten en kanker). Toenemend gebruik van medi cijnen niet juist. Overal1 gezondheidscentra. Algemene volksverze kering. Artsen en specialisten in ziekenhuizen in loondienst. Vrij gebruik van organen bij overlijden* tenzij men zich ertegen heeft verklaard. Nationalisatie geneesmiddelenindustrie. Op den duur nationalisatie van gezondheidszorg en socialisatie apotheken en farmaceutische industrie. Artsen in vaste dienst. Vrije keuze artsen. Algemene volksverzekering. Controle op werk van artsen. Wijk gezondheidscentra. Verplichte nascholing van medici. Steeds hulp aan wezig bij acute psychische nood. Zij, die de gezond heidszorg uitoefenen, dienen bij het beleid te worden betrokken. Inventarisatie van de knelpunten. Betaalbare en bereikbare hulp voor iedereen. Meer aandacht voor vereenzaamden. Rechten van patiënt vastleggen in statuut. Gebruik opwekkings- en kalme ringsmiddelen tegengaan. Krachtige bestrijding volksziekten. Geen sterkere bevoogding van de patiënt dan nodig is. Ernaar streven, dat specialisten en artsen in loon dienst komen. Instellingen op christelijke grondslag. Dit geldt ook voor kruisverenigingen. Vrije keus van arts ook bij vestiging van wijkgezondheidscentra. Geen oneigen lijk gebruik drinkwater. Van Agt eruit, de CPN erin K. RUIMTELIJKE ORDENING 1. Grondige aanpak stadsvernieuwing. Geen verdere bouw tweede woningen. Beheersovereenkomsten voor natuugebieden. Behoud karakter van stadjes en dorpjes. Grond in handen van de overheid. 2. Initiatieven voor Europees beleid. Wettelijke rege lingen voor inspraak bij plannen. Groene hart van Randstad zoveel mogelijk sparen. Betere regeling planschade. Afwijzen anti-autobeleid. Particulier en openbaar vervoer vullen elkaar aan. 4. Grond in handen van dé overheid. Uitgifte alleen in huur en erfpacht. Dichte bebouwing van steden. Volkscomité's voor controle op ruimtelijke ordening. Nadruk op openbaar vervoer, 5. Behoud stadskernen. Grootscheepse aanpak woning en wijkverbetering. Indien mogelijk openbaar vervoer gratis. Beperking van wegenaanleg. Bouw tweede woning tegengaan. Grond geleidelijk in handen van overheid. Centrale ruimte in Randstad behouden. 6. Verplichte inspraak van de bevolking bij voorbereiding van plannen. Onafhankelijke deskundigen voor wijk bewoners. 7. Herstel functie van de stad als regionaal centrum. Meer aandacht voor ontsluiting platteland. Accent op openbaar vervoer. Eerder verbetering van wegen dan nieuwe wegen. 8. Centrale open ruimte sparen. Particulier eigendom van grond mag geen gelegenheid geven tot specu latiewinsten. Grond als'ëigendom van overheid bevor deren. Stadsvernieuwing is een nationale zaak. Toekomst van Nederland L. CONSUMENTENBELEID 1. Verplichte produktaanduidingen: prijs per hoeveel heid, samenstelling, producent. STER moet binnen zes jaar verdwijnen. Strenge wettelijke normen voor reklame, met name voor geneesmiddelen, rookarti kelen, alcohol, drugs. Onderzoeken welke vormen van reklame kunnen worden afgeschaft. 2. Producenten, overheid en consumentenorganisaties bevorderen in samenspel keuzevrijheid consument. Consument beschermen tegen opdringerige verkoop- methoden. 4. Bevordering consumentencoöperaties voor inkoop consumptiegoederen. Afschaffing reklame; voorlopig belasting op reklame, te bestemmen voor consu mentenvoorlichting. Afschaffing STER. Verbod re klame nicotine, alcohol en geneesmiddelen. 5. Strengere eisen veiligheid en kwaliteit van voedsel, huishoudelijke apparaten en gebruiksvoorwerpen. Reklame voor sterke drank, snoep, sigaretten en auto's aan banden; STER-reklame hiervoor direct afschaffen. Verbod reklame geneesmiddelen. STER geleidelijk afschaffen. Zendtijd voor consumenten bonden. 6. Er komt een „consumenten-ombudsman". Scherper toezicht op veiligheid produkten. Subsidiëring consu mentenonderzoek naar effecten voor milieu en ge zondheid. 7. Kwaliteitsmerk voor industrie-produkten, met aan duiding klasse van veiligheid, milieubelasting en energieverbruik. Mogelijkheid om nieuwe produkten te verbieden. STEROnderzoeken of ze wel nodig is, niet uitbreiden of intensiveren, niet op zondag, ver schuiven naar minder dwingende tijdstippen, STER- reklame voor produkten als alcohol afschaffen. 8. Verplichte genormaliseerde etikettering voor indus- trieprodukten met gegevens over gebruik, veiligheid, milieunadeel, energieverbruik, gebruiksdatum, prijs per hoeveelheid, samenstelling. Procederen door consumenten moet eenvoudiger en goedkoper. Geen uitbreiding STER. Voor een werkelijk socialistische politiek M.ABORTUS EN EUTHANASIE M. ABORTUS EN EUTHANASIE 1. Voorbehoedmiddelen en abortus in ziekenfondspakket. Patiënt kan beslissen, welke middelen hem worden toegediend om zijn biologische leven te rekken. 2. De overheid onthoudt zich van een algemeen geldend verbod van zwangerschapsafbreking. De beslissing van de abortus ligt bij de vrouw. Arts raadpleegt een andere deskundige, wanneer de zwangerschap langer dan ongeveer drie maanden heeft geduurd. 3. Abortus alleen wanneer het leven ven de vrouw ernstig gevaar loopt. Geen euthanasie. 4. Abortus als medische ingreep onder medisch tucht recht. Beslissing bij de vrouw. Geen toetsingscom missie. Wet voor vrijwillige euthanasie. 5. Abortus -- is medische ingreep in ziekenfonds- pakket. Geen onnodige verlenging van stervings- proces. Dit kenbaar maken door levenstestament of verklaring tegenover arts onder getuige. 6. De impasse rondom de abortus wordt doorbroken. Uitgangspunt: de beslissing ligt bij de vrouw. De taak van de overheid kan niet verder gaan dan er voor zorgen, dat de vrouw hulp krijgt als zij die wenst. 7. Menselijk leven is gave Gods. Daarom bescherming van het ongeboren en naar het einde neigende leven. Wettelijke regeling voor passieve euthanasie en orgaantransplantatie. Medische macht niet tegen de mens gebruiken. 8. Nodig is een medisch, sociaal en juridisch verant woorde regeling. 9. Herstel van de openbaar christelijke zede. Daarom abortus strafbaar stellen, als leven van de moeder geen gevaar loopt. Euthanasie niet wettelijk toestaan.

Soester Courant | 1977 | | pagina 5