VAk DAM 50 jaar geleden in Soest boekhandel s Rode Kruis-Soest bezorgde 54 minder-valide plaatsgenoten prettige dag eMxMöwmi- Soest hele maand juni in het teken van het dorpshuis „De Borg" r Weinig kans op openbaar onderwijs in Soest-Zuid r~ Drukkerij Smit Lederwaren Giftshop Nieuwe publikaties van Amnesty International trouwcirculaires trouwkaarten 27 Mei 1927 Stoeiende Turk Uw succes is onze Autorijschool M. LOS <o Uw succes is onze Alles wat U weten wilt over 450 genees middelen en hun bij werkingen 25% korting Barokconcert in Honsbergen Sebo Detmers exposeert in Amersfoort Successen Groot Gaesbeeker Gilde Zweefvlieger maakt noodlanding Gestolen VVD-open huis op 31 mei Actie Aan Ude eer" Nog twee aanhoudingen inzake inbraken bejaardencentra De maquette van het dorpshuis ,,De Borg". Links de gevellijn van het scholencomplex; Midden achter, boven het complex uitstekend, de sportzaal. rechts de Willaertstraat. „Aan U de eer", is de naam van de actie, die ervoor moet zorgen dat de Soester bevolking 75.000 gulden opbrengt voor de bouw van het nieuwe dorpshuis in de wijk Overhees. Vanaf vandaag tot en met eind juni kunnen de Soestenaren op ver schillende plaatsen in de gemeente certificaten kopen van vijf gulden per stuk, die kans geven op het leggen van de eerste steen van het nieuwe dorpshuis. Deze certificaten zijn verkrijgbaar bij de Amro- en Rabobank, de VVV. de Openbare Bibliotheken, het reisburo Lissone-Lindeman en bij een verkoopstand op de don- derdagmarkt. Als U in de komende tijd iemand met een 'gele helm op ziet lopen, hebt U grote kans dat dit éèn van de vrij willigers is, die aan deze actie mee werkt. Deze vrijwilligers staan don- dags met een speciaAL BUSJE OP DE markt, terwijl zij vanaf 6 juni een huis- aan-huis actie zullen houden in de wij ken Smitsveen, Klaarwater en Over hees. Het is de bedoeling dat met deze activiteiten totaal 15.000 certificaten van 5,- worden verkocht, om zo aan het benodigde bedrag van 75.000 gulden te kunnen komen. 75.000 Gulden, zult U zeggen, kun je daar een dorpshuis van bouwen? Nee, dat is onmogelijk, maar als de Soester bevolking dit bedrag weet op. te bren gen, dan doen de gemeente, de provincie en het rijk de rest. Om het dorpshuis te realiseren is het alleen maar nodig, dat de inwoners van Soest dit bedrag bij elkaar brengen. L>e organisatoren twijfelen er niet aan dat zij hun doel zullen bereiken. Zij gaan er van uit, nu al zoveel instanties hun medewerking hebben toegezegd, dat dit bedrag op tafel zal komen. Zo heeft de wijkvereniging Overhees al aangeboden 1500 certificaten voor haar rekening te nemen en ook van de be wonerscommissies van Klaarwater en •van de K.L.M.-huurdersvereniging verwacht het comité steun. Het is in de eerste instantie de be doeling in Soesterveen een huis-aan- huis actie te houden. Blijkt dat uit deze wjjk niet voldoende geld komt, dan zul len de organisatoren zich ook op de rest van Soest gaan richten. Maar om dat de bewoners van Soesterveen waarschijnlijk het meeste profijt van het dorpshuis hebben, zal er eerst op hen een beroep worden gedaan. Daarnaast heeft het comité het bedrijfs leven voor een financiële bijdrage be naderd. Zij verwachten hiermee ook een aardig bedrag bijeen te krijgen. Immers, zo redeneren zij, het bedrijfs leven heeft indirekt ook weer baat bij een dorpshuis, haar werknemers wo nen immers ook veelal in Soest. Om de actie zoveel mogelijk bekend heid te geven zijn er ongeveer 2000 af fiches en stickers verspreid. Deze zijn op de ramen van veel woonhuizen, be drijven en winkels te vinden. Voor het ontwerp van het dorpshuis is de heer van Kalsbeek, architect uit Norg, ingeschakeld. Hij heeft in Norg ook al een dorpshuis gebouwd en aan gezien dat daar heel goed bevalt, be sloten de' organisatoren voor het ont werp van onze Soester ..Borg" een beroep op hem te doen. De hoofdprijs van de certificatenactie is het leggen van de eerste steen van de Borg. ..Aan ij de eer", heet de actie dan ook. Deze prijs moet meer symbolisch ge zien worden, zeggen de organisatoren, want tenslotte is een dorpshuis een zaak voor alle Soestenaren. Iedereen zal in de toekomst immers de vruchten kun nen plukken van dit nieuwe gebouw. Aan de actie zelf zouden nog enkele vrijwillige deelnemers deel kunnen nemen. Iedereen, die op deze manier zijn „steentje" zou willen bijdragen, kan dat doen door te bellen de heer A. van der Zee, Choristenpad 54, tele foonnummers 10018 óf door 1 juni te gaan naar de vergadering van het comité in het gebouw „Welzijn" aan de Lange Brinkweg. De organisatoren rekenen voor het slagen van deze actie op de hulp van de hele Soester be volking. Klassieken modern Van Weedestraat 29soest Telefoon 02155 - J4152 Tassen Riemen Portemonnee's Sleutelhangers Koffers Lederen onderzetters en nog vee! meer leuke Winkelkring v. Weedestraat 46 SOEST Tel. 02155-13473 Inmiddels verschenen een drietal nieuw- we publikaties van Amnesty Internatio nal. Als eerste is er een rapport gepubli ceerd, getiteld „Martelingen in Grieken land". Deze 100 pagina's tellende publi- katie schenkt aandacht aan het eerste martelingenproces in Griekenland, dat in augustus en september 1975 plaats vond.Hierna is verschenen een Argen- tinië-publikatie over willekeurige arre staties en ontvoeringen in dat land. In dit rapport (96 pagina's) zijn de be vindingen vermeld van Lord Avebury, lid van het Engelse Hogerhuis, pater Robert Drinan lid van het Amerikaanse huis van afgevaardigden en Patricia Feeney, Engels lid van het internatio nale sekretariaat van Amnesty Inter national in Londen. Als derde publikatie verscheen „Ver dwenen gevangenen in Chili", 70 pagi na's groot. Een dossier over politieke gevangenen in Chili die in geheime ge- vangenkampen gedetineerd zijn. In dit dossier zijn enkele honderden foto's en persoonlijke gegevens opgenomen van mensen die „zo maar" verdwenen zijn na hun arrestatie door de Chileense inlichtingendiensten, zonder dat dit door de Chileense autoriteiten wordt toege geven. Amnesty wil de Chileense rege ring vragen rekenschap en verantwoor ding af te leggen van het lot van deze mensen die in Chili zelf bekend staan als de „desaparecidos" - „zij die ver dwenen zijn". Deze publikaties zijn ter inzage en ver krijgbaar bij het Amnesty-Informatie- centrum, Middel wijkstraat 72, Soest ge opend woensdagavond van half acht tot negen, zaterdagsmorgens van tien tot twaalf uur. en Snelle en correcte levering en tot indepuntjes verzorgd Uitgebreide collectie! De splitsing Julianalaan (toen -straat geheten) en de Wilhelminalaan, heel lang geleden. OPENING ZONNEGLOREN: De opening van het Sanatorium „Zonnègloren" te Soestduinen, van wege de Federatie van Herv. Diaconieën is vastge steld op Woensdag 13 Juli. Tot adj.-directrice is benoemd zuster F. van Stein Callenfels. ZOO ZIJN' ER: De man uit rijden met zijn „vrienden", maar schulden bij den kruidenier; Het kinderschoolgeld nog ten acht'ren, maar toch de vrouw in weelde en zwier; De lepels in de bank van leening; maar toch „reuze" chique op straat; De kopjes, alle zonder oortjes, maar toch een voile voor 't gelaat; De stoelenkussens vol met gaten, maar toch de handen in glacé; Acht hemdjes voor een viertal kind'ren, maar 't echtpaar naar een bal „masqué"; Zegt, zijn er zoo? O, philantropen. Houdt hier uw handen dan niet thuis; Besteedt die menschen, als het zijn kan, heel gauw in een verbeterhuis! UITSLAG GEMEENTERAADSVERKIEZING Vrijheidsbond 935 stemmen; Anti-Revolutionaire Partij 733 stemmen; Lijst Soesterberg 348 stem men; Soc. Dem. Arb. Partij 175 stemmen; Losse Lijst 288 stemmen; Christ. Hist. Unie 394 stemmen; Losse Lijst 54 stemmen; Vrijzinnig Democraten 198 stemmen; Losse Lijst 147 stemmen; Losse Lijst 232 stemmen; R.K. Staatspartij 1374 stemmen. Uitge brachte' stemmen 5098 r stemmen van onwaarde 220 Aantal geldige stemmen 4878; Aantal kiezers 5770. In de nieuwe raad zijn gekozen drie leden van de Vrijheidsbond; twee leden van de A.R.één van de CHU; vijf van de R.K. Staatspartij en twee „losse lijsten". De oude raad bestond uit één Vrijheids bond; twee A.R.twee SDAP; 3 CHU; één Vrijzin nig Democraten en vijf R.K. DE STORMLOOP MISLUKT Na een buitengewone felle campagne van c.a. een half jaar lang, waarin de Vrijheidsbond z'n bescha ving en z'n intellect heeft te grabbel gegooid, heeft dan Maandag de stormloop plaats gehad. Die stormloop is mislukt. Een half jaar lang hebben de woord- en penvoerders van den Vrijheidsbond hét offensief volgehouden. En welk een offensief? Een offensief van laster en verdachtmaking van enkele personen, enkele amb tenaren vooral. Duidelijk en klaar, zullen de leugens straks komen vast te staan, want daarop was de heel actie gebaseerd van die schrijvers. En nu het resultaat van den stormloop. De R.K. Partij heeft zich schitterend gehandhaafd en komt onverzwakt terug. De A.R. Partij verkeert in hetzelfde geval en dat was voornamelijk de partij, waar men het op gemunt had. De Christ. Hist. komt alleen met den heer Foeken terug. De twee sociaal democr. weggestormd. De Vrijz. Dem. onder den voet geloopen. Maar wat het sterkst spreekt is, dat de twee leden van het college, welke gedurende deze vierjarige periode de oorzaak zijn geweest van de meeste heibeltjes, door de kiezers resoluut afgewezen zijn. De Heeren v.d. Berg en De Koning. Dit feit verheugt ons. Want daardoor is de politieke atmosfeer i» de komende periode gezui verd. De Heer v.d. Berg heette C. H. en stemde altijd met de linksche groepen mede. De Heer De Koning, officieel R.K., stemde en handelde ook meestentijds als een liberale. Zoo is er dan nog winst, ook bij de rechte r-parti jen. De slagen zijn gevallen links. Door de meer dan onhandige propaganda der mannen van den Vrij heidsbond. In het wilde hebben ze er ais 't ware maar opgeslagen en in den blinde in de .rondte gezwaaid. En ziehier de slachtoffers: v.d. Berg, De Koning, Mevr. Droste. Besselsen, v. Eek. Twee georgani seerde partijen zijn uit den raad verdwenen. Twee „wilden" nemen hun plaatsen in. De zetel van v.d. Berg is toegevallen aan den Vrijheidsbond. Deze fractie komt met twee stemmen versterkt terug. Men houde hierbij in het oog, dat bij de vorige verkiezing in 1923 de lijsten van den Vrijheidsbond met die van de Christ. Hist. verbonden waren. Nu zullen dus de Vrijheidsbonders behalve de zetel van v.d. Berg, ook die van Mevr. Droste bezetten. De christelijke partijen hebben dus alle reden dankbaar te zijn, dat ze zich zoo prachtig hebben kunnen handhaven en het gros der klappen is gevallen bij de tegenstanders zelf, terwijl als speciale opklaring van de atmosfeer twee mannen .(die aan dat verheffende politieke leven, 't welk we de laatste vier jaren hebben aanschouwd, leiding gaven) de deur zijn gewezen. Maar voor ditmaal genoeg, we zullen nog gelegen heid te over krijgen om op een en ander nader terug te komen. De stormloop mislukt, dat staat vast, want de raad blijft rechts en de slachtoffers van den stormloop zijn te vinden aan hun eigen kant. De kiezers, welke trouw bleven aan onze lijst, zullen in de komende vierjarige periode telkens kunnen opmerken, dat het goed is geweest, dat zij trouw bleven en een verheuging, omdat straks al de leugens zullen openbaar worden en over alle ver dachtmakingen het felle zonlicht der openbaarheid z'n licht zal laten gaan. Let maar eens op. Dat komt nu. AUTOBUS-ONGELUK: Donderdagmorgen (He melvaartsdag) had te ongeveer 11 uur, op de Van Weedestraat een zeer ernstig ongeluk plaats met één er kleinere autobussen van den heer Geerestein. Vermoedelijk door het springen van een der banden, liep de wagen van de een naar de andere zijde van den weg, om even daarna geheel om te kantelen, door welke buiteling nagenoeg de geheele carrosse rie van den wagen werd gerukt en versplinterd. Gelukkig waren geen passagiers in den wagen aanwezig, terwijl de chauffeur evenmin letsel bekwam. UIT DE ADVERTENTEËN: Ondergeteekende brengt hiermede zijn welgemeen- den dank aan allen, die hebben medegewerkt aan de 198 voorkeurstemmen bij de gemeenteraadsverkie zing van 23 Mei j.1. P. v.d. Breemer. TE HUUR: Huis met voor- en achtertuintje, gelegen Kerkdwarsstraat 8. Huurprijs 6,- per week. DAME 28 jaar, P. G., muzikaal, met verpleging bekend, zoekt werkkring in deftig gezin. Br. fr. ond. lett. R. WAARSCHUWING: Hierbij verklaar ik, dat eieren, ingelegd in natron waterglas uit de pharmaceu- tische drogisterij C. Koning, Veenhuizerstraat 2B, niet bederven en als versch smaken, (per flesch 35 ct.Prof. Snugher, Utrecht. BEKENDMAKING: In strijd met de lasterpraatjes, als zouden verschillende door hem geleverde gaslei dingen door het Gasbedrijf zijn afgekeurd, deelt ondergeteekende mede, dat van de vele door hem geplaatste gaswerken, niet een enkele leiding is afgekeurd. Jac. van Herwaarden. De directie van het gasbedrijf verklaart hiermede, dat de gaslei dingen, welke door Jac. van Herwaarden. Korte Brinkweg 32, zijn aangelegd en door het gasbedrijf gekeurd, allen in de beste orde zijn bevonden. De Technisch ambtenaar L. E. Visser. HANDELSHUIS SOEST: Soesterbergsestraat 15a levert in scherp concurreerende prijzen prima heerencostuums van 10,25. 14,90, 28.50, 31,- tot 48,-. Fantasiebroeken keuze uit meer dan 700 stuks, vanaf 1.75. Alle maten kruideniers-, sla gers-, bakkersjassen. grijs-katoenen werkjasjes 2,50. jongensmaten 1.75 en 2,25. Soester Courant van donderdag 26 mei 1977 it 53 - Soest Telefoon 12419 0 0 0.P.0.0-P 0 0 0 n Q 0 Q_Q_P.Q.Q.P Q Q 0.0 0.0.0.0 0 Bij het bedrijf Lindner kwam de Turk M.P.(38) door een stoeipartij met een landgenoot met zijn hoofd tegen een glazen deur terecht. De ruit sneuvelde en P.werd met snijwonden naar het ziekenhuis Zonnegloren gebracht. Van Lenneplaan 47 Telefoon 1 66 21 U 0 fl'B B'fl"6"6~0"0'0 P'fl'P'fl fl 0 8 o'o'o'o'o'otmnr te koop voor slechts één ding te zeggen: Lang gewacht en toch gekregen IWat betreft de zont. Van René mag je zeggen watje wil. T/m zaterdag 28 mei op ai het zomergoed. Het vertrek bij Honsbergen van de deelnemers aan de Rode Kruis dagtocht. Vrijdagavond 27 mei a.s. om 20.00 uur wordt er in de benedenzaal van het Dienstencentrum „Honsbergen" een barokconcert gegeven door het Veluws Baroktrio, bestaande uit Renee Bosch, viola da Gamba; Paul Jacobs, altblok fluit en traverso en Frans Wertwijn, clavecimbel. Uitgevoerd worden werken van Telemann, Handel, Bach, Scarlatti en Sweelinck. De toegang is vrij. Vrijdagavond 27 mei a.s. om 19.15 uur opent Jan Visser een éénmans-expositie van de Soester kunstschilder Sebo Det mers. In het „Ploeghhuis" te Amers foort (Muurhuizen 159), van het Amers- foorts Kunstenaarsgenootschap „De Ploegh", worden 35 schilderijen van Sebo Detmers ten toon gesteld op 27, 28 en 29 mei en op 3, 4 en 5 juni. De openingstijden zijn vrijdagavond van 19, tot 22 uur, zaterdag van 11 tot 17 uur en zondag van 14 tot 17 uur. Iedereen is hartelijk welkom. Het Groot Gaesbeeker- of Sint Aechten Schuttersgilde van Soest nam het afgelo pen weekend deel aan de Kringdag te Ravestein, waar het Sint Barbara Gilde haar 400-jarig bestaan vierde. Aan deze Kringdag namen 28 Gilden deel. Het Soester Gilde behaalde de volgende successenEen 4e prijs in het algemeen klassement. Een le prijs in het solo vendelen, behaald door Henk Hagen in de klasse A met 50% punt. Een 2e prijs in het solo trommelen, behaald door Arnold Hagen in de klasse A met 59% punt. Het volgende optreden van het Gilde is op 5 juni in Nijmegen, waar de voorron den van het Europees Koningschieten plaatsvinden. Foto Herman van Dam Op een weide aan de Ferd.Huycklaan landde dinsdagmiddag de zweefvlieger R.S.(46) uit Den Haag. Hij was 's mid dags opgestegen voor een overland- vlucht van Teriet bij,Arnhem. Boven Soest miste hij de nodige techniek om in de lucht te blijven. Uit de aan de Schapendrift geparkeerde auto van de heer W.C. uit Amersfoort werd een tas weggenomen met een rijbe wijs, een portemonnee met 45 gulden, sleutels, een Eurocheque en een betaal cheque van de Rabobank. C. liet zijn auto een half uurtje onbe heerd achter. Bij terugkomst zag hij dat het scheerrampje vernield en de tas van zijn verloofde uit de auto verdwe nen was. De kans dat in de wijk Soest-Zuid weer een school voor openbaar onderwijs ge opend zal worden is bijzonder klein. Dit deelde wethouder Plomp maandagavond aan de leden van de onderwijscommissie mede, naar aanleiding van een gesprek op het onderwijsministerie in Den Haag. Den Haag liet het initiatief daartoe over Dankzij de grote opbrengst van de Rode Kruiscollecte vorig jaar kon de afdeling Soest ook dit jaar een bustocht maken met 54 minder-valide plaatsgenoten. Die tocht begon j.1. dinsdagmorgen om negen uur bij het dienstencentrum Hons bergen in de wijk Klaarwater. De reis voerde het gezelschap naar Arn hem, waar koffie gedronken en de lunch gebruikt werd in het prachtige, aan de Rijn gelegen, Rijnhotel, 's Middags werd rit van circa anderhalf uur gemaakt In de geruchtmakende zaak rond de in braken in tientallen bejaardencentra in Nederland, zijn nog twee aanhoudingen aan de gemeente, maar wel moet nu voor de stichting van een school goed keuring verkregen worden van gedepu teerde Staten. Die goedkeuringen, wist de wethouder, worden schaars gegeven. Op verzoek van de leden van de onder wijscommissie zal hij in Utrecht toch een poging wagen. door het schitterende Montferland en werd thee gedronken in restaurant „De Postbank". Vandaar werd de tocht naar Soest aanvaard, waar men om circa vijf uur aankwam. De dag werd besloten met een feestdiner in restaurant Darthuizen. Het 'was de vierde keer dat de afdeling Soest van het Rode Kruis deze tocht organiseerde. Om ook volgend jaar de tocht te kunnen houden, is het van groot belang dat de Rode Kruiscollecte van komende week goed bedacht wordt. verricht. Verdacht van inbraak in twee bungalows in Zandvoort en Bennebroek, alsmede voor het doorverkopen van goe deren afkomstig van inbraken in bejaar dencentra, werd de 30-jarige Amster dammer J. van A. gearresteerd. Aange houden werd ook de 19-jarige mej. H. J. O. eveneens uit Amsterdam. Zij was betrokken bij diverse inbraken die eind vorig jaar gepleegd werden. Nog niet aangehouden kon worden, we gens verblijf in het ziekenhuis, de 22-ja rige Amsterdammer J.W. Hij ging in dertijd op pad mei mej. O. De twee eerst aangehoudenen, de 29- jarige B. en de 18-jarige mej. C. hebben voorlopig 30 dagen gekregen en zijn ondergebracht in respectievelijk de hui zen van bewaring in Amsterdam en Rot terdam. De waarde van de inmiddels achterhaal de buit wordt geschat op 100.000 gulden. Een gedeelte van de spullen is al aan de eigenaars teruggegeven. Tot nu toe zijn 149 aangiftes van inbraken bij de Soester politie binnengekomen. Het moeten er wel veel meer geweest zijn. Dinsdag 31 mei, dinsdag na Pinksteren, houdt de gemeenteraadsfractie van de WD „Open Huis" in Restaurant v.d. Brink aan de Soesterbergsestraat. Voor wie daar behoefte aan heeft is het de laatste gelegenheid om met de VVD-ers te discussiëren over de visie van de gemeentelijke overheid op het Soest van de toekomst. Twee dagen later, op don derdag 2 juni. gaat de gemeenteraad in een extra raadsvergadering het ontwik kelingsplan Soest 1977 aan nemen. Dit plan wordt de grondslag voor de besluit vorming voor de komende vijfjaren en is ook het uitgangspunt voor doelstellingen op langere termijn. Met tekeningen van Opland. Oorspronkelijk verschenen in de Volkskrant.

Soester Courant | 1977 | | pagina 3