sclNMMiiaker Cm Gemeenteraadsvergadering duurde half uur Meningen van lezers' Zórg ervoor dat u de hoge rente van nu nog zes jaar lang krijgt! De gelukkige Winkelkringklant van deze week Wonen in het groen of hoe ongezond is een eventueel nieuw centrum? Openbare vergaderingen kabeltelevisie Honderd gulden in de Van Weedestraat behBj2 199,00 229,00 339,- Van Weedestraat 78, Soest Telefoon 02155-10344 Rademakerstraat 27, Soesterberg telefoon 03463-1587 Met de 81/4% van het NMB Spaarwinstbiljet aan toonder kan dat. U betaalt er nu f 621,49 voor. Dat biljet laat u dan zes jaar rustig liggen. Daarna levert u het weer in. En u krijgt er prompt duizend gulden voor. Kontant. Aan toonder Er zijn ook NMB Spaar- winstbiljetten die na twee jaar 7% opleveren. Dus: u hebt meerdere moge lijkheden om u van de huidige hoge rente te verzekeren. Bij de NMB. De NMB denkt met u mee. Restaurant v. d. Brink er is bij ons iets veranderd mevrouw.... ons restaurant werd te klein voor o.m. recepties en grotere diners en daarom hebben wij de hotelkamers moeten verbouwen, om meer gasten te kunnen ontvangen wat mag ik in deze richting Voor u noteren. ....en voor wanneer? (tel. 02155-12706). 1 SOESTERBERGSESTRAAT 122 IN SOEST 100.000 geforceerde deuren per jaar. Dat is alarmerend! Andriessen De alarmeringsmensen. Samen verantwoordelijk stem CDA1 van agt Soester Courant van donderdag 26 mei 1977 r Waarmee wij van Schoemaker maar willen bewij zen dat goedkoop niet altijd duurkoop behoeft te zijn. Onze aanbiedingen bewijzen dat. Zorgvuldig geselecteerd naar kwaliteit en prijs. Met de zeker heid van Schoemakerdus echte service! Cassette-recorders: Philips N 2208 11Q 11(1 batt. netI 13,UU Philips N 2214 an nn Longlife koppenI H3,UU Philips N 2Z19 q/iq nn De „Perfecte"043,1)1) Reeds een uitstekende cassette recorder voor69,00 Radio-recorders: Philips Ar 060 met FM AR 170 de meest-vérkochte RR 450 FM, MG, LG en KG met AFC van 499,- voor Al voor 159,- een goede radio recorder. Portable radio's Philips RL 230 een „echte" Philips met „big sound" speakeru9,UU Philips RL 450 nn FM, MG en LG ook op 220V139,00 Tientallen soorten en merken! Reeds voor f 12,50 vindt U bij Schoemaker een portable radio! Op dit ogenblik woont het overgrote deel van de Nederlandse bevolking in steden. Dit zal in de komende decennia nog toenemen. Bijgevolg schieten ook de „betonpieken" van de hoogbouw be angstigend de lucht in. Het is verbazend, dat de plannenmakers die hiervoor ver antwoordelijk zijn, zich tot nog toe, zo goed als niet bekommerd hebben om het feit of deze ontwikkeling wel verantwoord kan worden met het oog op de gezond heid van de bewoners. Op alarmerende wijze heeft de medicus D.Oeter, thans medisch directeur van de Academie voor Volksgezondheid te Düsseldorf deze vragen gesteld en beantwoord. Op grond van tot dusver verrichte onderzoekingen stelt hij vast dat voor. de bewoners van verstedelijkte gebieden aanzienlijk hogere ziektecijfers gelden dan voor bewoners van landelijke gebieden. Ziek ten van de ademhalingsorganen, van het zenuwstelsel en van de zintuigen, even als psychoneurotische storingen komen bijna driemaal zo vaak voor bij be woners van verstedelijkte gebieden. Ge meten -aan de sterfgevallen en het veel vuldig voorkomen van ziekten verkeert de landelijke bevolking in de beste ge zondheidstoestand. Soest is gelukkig nog enigszins landelijk. B.en W., raadsleden en alle verstandige Soesters, roep ik met klem op de verstedelijking met z'n psy- chohygiénisch verwoestende gevolgen een halt toe te roepen. Hoe belangrijk deze psychische en psychohygienische factoren zijn beschrijft de Weense ar- beidspsycholoog M.Piperek. Het is dui delijk dat de plotse verwisseling van het natuurlijke met een volkomen kunst matig milieu, psychisch-geestelijke aan passingsmoeilijkheden moet oproepen. Volgens de leer van de psychische reso nantie oefenen alle voorwerpen uit onze omgeving een invloed uit door hun krachtveld.Piperek heeft deze van na derbij onderzocht en stelde daarbij vast, dat de uitwerking van belevenissen uit het natuurlijk milieu op de psyche in ongeveer 55 tot 85% van de gevallen positief was. Daarentegen hadden bele venissen Uit een verstedelijkt milieu bij 55 tot 62% van de ondervraagde perso nen een negatieve werking op de psyche. Beelden uit de beleving van de natuur worden steeds meer teruggedrongen ten gunste van het overwegen van beelden uit de technische leefwereld afgestemd op zakelijk nut. Daardoor verschuiven deze „resonantiebelevenissen" even eens naar de technische zijde. Aldus treedt een eenzijdige overbelasting van de mens op met belevenissen en in drukken uit het technische milieu. Biologisch gezien kan de mens niet wen nen aan de hoeveelheid en de intensi teit van deze indrukken, aangezien een aanpassing aan omgevingsinvloeden rliet erfelijk is. De mens blijft aldus, ook in de beschermde omgeving van een technische beschaving, eng verbonden met de primaire natuur. In zoverre echter het compenserende tegenwicht van de natuurlijke sfeer aan zijn omge ving ontbreekt, moet hij hiervan schade ondervinden. Met andere woorden: de mens heeft behoefte aan groen voor zijn gehele leven. Het behoud van groep in de woonomgeving betekent aldus het behoud respectievelijk het herstel van de natuur, welke de mens onvoorwaar delijk voor zijn persoonlijk bestaan no dig heeft om: mens te blijven gezond te kunnen blijven goed te kunnen functioneren in beroep en vrije tijd en zodoende zichzelf te kunnen verwezenlijken Daarom voor de tweede maal B.en W., staakt uw oriënterend gesjoemel met projectontwikkelaars. Gedurende vele duizenden jaren hadden onze voorouders de natuur voor de deur. Hun omgeving bestond uit een onbeschrijflijke veelheid en veelzijdigheid van eenmalige orga nische en anorganische vormen, ieder van hen zelfstandig gegroeid en zo onein dig gecompliceerd, dat een reconstruc tie ten enemale onmogelijk schijnt. Dit wil zeggen dat deze wereld in deze zin een irrationele waardensfeer van het „bovenmenselijke" vormde, met alle overeenkomstige belevingen daaraan verbonden. Op de organische vormen oriënteerden zich handwerk en kunst ambacht, die de woonruimte met orga nische, individueel bezielde vormen tooide. Dit was geen wereld van genor meerde monotonie en de vlakke, zielloze rationaliteit van de massaproduktie. Dit miliêu sprak tot de ziel van de wonende mens. Pas in de moderne massa-neder zetting met hun woonkazernen en win kelcentrums werden monotonie, onge zelligheid en steriliteit, vervreemding van de natuur en brutaal vormgigan- tisme tot karakteristieken van de om geving. Daarom voor de derde maal het verzoek en nu maar aan de burgemees ter, staakt uw hypocriete gedrag (u opent een markt voor handwerk en kunstambacht terwijl u aan de andere kant ambachtelijke grond en goede mi lieuvoorzieningen verkwanselt) maar zet u in voor de taak die u door ons wordt opgedragen: het handhaven van een gezonde Soester Samenleving! In het licht van de algemene denaturalisering en vervreemding van de natuur in het milieu, is het intensieve natuurcontact in de engere en ruimere woonomgeving van het grootste belang. Men moet be slist dagelijks contact hebben met de grondelementen van de menselijke bio toop: aarde, frisse lucht, zonlicht en uit- STEENHOFFSTRAAT 47 TELEFOON 02155-18252 Elke zaterdag om 3 uur geopend. middags zicht op een natuurlijke omgeving: plan ten en dièren. Gezien de keuze van uw eigen woonomgeving meen ik te mogen veronderstellen dat u het bovenstaande wel met mij eens zal zijn. Ik heb daar om goede hoop dat ook bij u het gezonde verstand zal zegevieren over de toch eigenlijk kinderachtige hang naar ambte lijke statuspaleizen. O. RIJNTALDER (milieu Z.N.) Saenredamplantsoen 49, Soest. A.H.BIJNGMA (stud.biologie) Bosstraat 27, Soest. C.J.V.LEEUWEN (stud.biologie) Den Blieklaan 43, Soest. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK tja, wie kan er nou overal tegelijk zijn Andricssen Alarmerings Apparatuur! Vraag eens dokumentatic aan. Voor do veiligheid. Geregistreerd bij bet TBBS. C.H.J. ANDRIESSEN ZN. B.V. EMMASTRAAT 47. HILVERSUM. TEL. 035-13822. Woensdagavond 8 juni, aanvang 19.30 uur wordt in het kantoor van het gasbe drijf aan de Lange-Brinkwcg een gecom bineerde vergadering gehouden van de gascommissie, de financiële commissie, de commissie openbare werken, de juri dische commissie en vertegenwoor digers van de wijkraad over de aanleg in Soest van kabeltelevisie. Besproken wordt het rapport dat is uitgebracht over de exploitatie van een centrale antenne inrichting (c.a.i.in Soest, door het Kabeltelevisie Advies Instituut te Woerden. De C.A.I. zal opnieuw aan de orde komen tijdens de op woensdag 22 jüni a.s. te houden informele, openbare raadsverga dering. Deze vergadering wordt in de zaal van de brandweerkazerne aan de Lange Brinkweg gehouden en begint om 20.00 uur. Deze week zit er voor de gelukkige Winkelkringklant een kamertje mooi behang in de prijzenpot. Zoals glle andere winkeliers zal de heer A. van Zuilen van de firma Meilof, bij de uitreiking van de waardebonnen zijn cliënt ongetwijfeld ook herkennen. Foto: Foto Swager Indien U zichzelf herkent op deze foto, bent U de gelukkige winnaar van vier waardebonnen van/25,—elk. Kom met deze Soester Courant naar ons kantoor van de Soester Courant. Indien er geen twijfel bestaat omtrent de overeenkomst tussen u en de foto, ontvangt u de foto als een waardevol document. De winkelier voor wiens winkel u werd gefotografeerd zal u direct bij het inleveren van de foto de vier waardebonnen ter hand stellen. U kunt ze direct of later besteden. Het CDA ziet niets in het opblazen van tegenstellingen, zoals andere politieke partijen dat doen. Een politiek van vechten voor het eigen belang, schaadt uiteindelijk de samen leving. Samen onze schouders onder de problemen van van daag. DaSrvoor kiest het CDA. Want we zijn samen verant woordelijk. Kies bewust. Negentien raadsleden, twee wijkraadsleden, twee „gewone" burgers, een klas schoolkinderen van de Minister de Visserschool en drie persmensen woonden woensdag voor Hemelvaartsdag één van de kortste raadsvergaderingen bij van de laatste jaren. In een enorm tempo jyerd de 21 punten tellende.agenda afgewerkt, inclusief de veertien ingekomen brieven.Het was te voorzien dat het snel zou kunnen gaanonder elkaar bleken de raadsleden zelfs weddenschappen te hebben afgesloten over de tijdsduur. Toch kon niet iedereen het bij houden. Zo maakte de fractie-voorzitster van de WD, mevrouw Korthuis bij agendapunt veertien een op merking, die geplaatst had moeten worden bij punt zeven. Uiteraard kreeg zij alsnog antwoord, want de~soepelheid kende geen grenzen. Wederzijds trouwens. Dat bleek bijvoorbeeld bij de behandeling van de 2e aanvullingsagenda. Die lag in gesloten envelop op de tafel bij de raadsleden. Enkele raadsleden hadden dat niet in de gaten, maar met het voorstel ging men accoord. Er waren wel wat redenen voor deze ongekende snelheid. Op de eerste pia-ats stelde de agenda niets voor; er waren geen punten waarover de meningen uitéén liepen. Dan zat achter de vergade ring het t.v.-debat tussen de heren Den Uyl en Wiegel, dat onze plaatselijke politieke kopstukken natuurlijk niet wilden missen. Maar ook hebben de raadsleden enige weken voor zich, waarin heel wat van hen gevraagd gaat worden. Een enorm aantal commissievergaderingen en dan op 2 juni de discussies, als het al discussies worden, maar in ieder geval de standpuntbepalingen over het ontwikke lingsplan Soest 1977. Dafrallemaal in ieder geval, was er de oorzaak van dat na een half uur iedereen weer naar huis mocht. Er was nog net tijd om de koffie op te drinken. Ook de kinderen werd de limonade niet onthouden. van de Gemeentehof. Wat de voorstellen op de agenda betreft, werden er geen andere standpunten in genomen dan tijdens de commissiever gaderingen. Zo hoorde Progressief Soest in antwoord op eeh brief, da» rte raad het niet onjuist vindt dat het globaal bestem mingsplan voor het centrum voorbereid wordt, ondanks dat het ontwikkelings plan nog niet is aangenomen. In een brief wordt de Wijkraad mee gedeeld dat de boerderij „Ouders Vrucht" afgebroken moet worden, maar dat bij de afbraak bekeken zal worden of delen van de boerderij een nieuwe bestem ming binnen de gemeente kunnen krijgen. Het „Hartcomité" van de bewoners van de wijk 't Hart krijgen bericht dat hun jarenlang zwoegen om speelruimte voor de jeugd resultaat heeft opgeleverd. Er wordt een trapveld aangelegd achter de bar de Quecnsclub aan de Koninginne- laan voor de grotere jeugd'. De raadslieden betuigden hun instem- mihg met deze gang van zaken. Op een vraag van mevrouw Korthuis (VVD) deelde wethouder Hoekstra mee, dat het terrein bereikbaar zal zijn via een oprit langs de Queensclub. Die oprit wordt „openbaar". In antwoord op zijn brief wordt de Soestërberger, de heer B.Niehoff Wer- ning, meegedeeld* dat de gemeenteraad niet een advies van de wijkraad negeer de. Het gaat over afstelling van de ver keerslichten op het kruispunt Veldm. Montgomeryweg-F.ijksweg. Wijziging m de installatie dienen, omdat het hier een rijksweg betreft, door Rijkswaterstaat te worden goedgekeurd. De gemeente noch waterstaat voelen iets voor de door de heer Niehoff voorgestelde wijziging, maar daar was de wijkraad al op 8 maart van op de hoogte. Van H.M. de Koningin is het Anna Pau- lownahuis aan de Burg.Grothestraat ge kocht. De CDA-er Van Poppelen vroeg, omdat het pand voor de sociaal-culture le sector behouden moet blijven, nu ook eens te denken aan een onderkomen voor de Soester-Oudheidskamer. B. en W. zullen dat bekijken. De CDA-er Oldenboom informeerde hoe het zat met de „bouwwinkel"; een instel ling waar de burger terecht kan voor informatie in verband met bouwplannen. Het CDA begon daar meer dan een half jaar geleden over, maar hoorde er niets meer van. Wethouder Hoekstra gaf dat toe; er waren wat problemen geweest. Die waren nu zo ongeveer overwonnen en in het najaar komt er een voorstel. Met grote meerderheid van stemmen werd mevrouw P.M.van Kleef-Beck be noemd tot lid van het college voor de verlening van bijstand en werden mevrouw E.M.Verlaan-Dikker en de heer A.L.M.N. Vreeswijk benoemd tot stemgerechtigde leden van de commissie culturele zaken. Tenslotte verzette Jan Visser van Pro gressief Soest zich in eerste instantie tegen de aanstelling van een administra tieve kracht „boven de sterkte" bij de politie. Visser zei er mee akkoord te willen gaan, als ook „boven de sterkte" een wijkagent werd aangesteld. Toen de burgemeester hem vertelde dat door de aanstelling van de administratieve kracht een gediplomeerde agent vrij kwam voor het gewone politiewerk, ging Visser toch accoord. En dat was het dan zo ongeveer, waar nog over gepraat werd in dat half uurtje.

Soester Courant | 1977 | | pagina 9