Laatste stormloop op ontwikkelingsplan Druk bezochte N iekon-braderie Zondag 5 juni. 10.30 uur Kerk naar buiten Kritiek insprekers in WD-open huis Voor- en tegenstanders bestrijden elkaar nog eenmaal op papier Inhet Openluchttheater: Is de kerk een open kerk of kom je er zo maar niet in? openluchttheater Donderdag 2 juni 1977 55e jaargang no. 41 SOESTER Abonnement pet kwartaal f 5,00. Buiten Soest per kwartaal t 10,-. COURANT Verschijnt iedere donderdag Bureau voor redactie en administratieVan Weedestraat 29, Soest Tel. 14152 - Postgiro 126156 Met het zicht op de belangrijke raadsvergadering van vanavond, waarin de planologische toekomst van Soest vastgelegd gaat worden, is nog een aanzienlijke hoeveelheid papier losgekomen met argumenten van vóór- en tegenstanders. Allereerst de brief „Aan de inwoners van Soest" van de aktiegroep „Zuidereng - Nee" waarin verteld wordt dat de Soestereng het behouden waard is; een brief van natuurbeschermers. Dan een brief aan de raadsleden, gedateerd 27 mei j.1., namens de werkgroep Leefmilieu Soest ondertekend door Mr. M. D. Ph. van der Werf met als bijlage een visie op bevolkingsgroei en woningbouw van Drs. W. Zweers. Een samenvatting van alle protesten die de WLS in de afgelopen jaren liet horen, met nu daarbij het bezwaarschrift dat het ontwikkelingsplan niet conform de wet, ter visie tieeft gelegen. Vervolgens een brief met kanttekeningen van Drs. G. J. A. Sluiskes van het Nederlands Christelijk Ondernemers Verbond waarin het rapport van de heer Zweers van enkele weken geleden, betreffende de uitverkoop van (177) buurtwinkels weerlegd wordt. De heer Zweers wordt van grove onjuistheden beticht en van het vertellen van halve waarheden. Zweers antwoordt daarop met een brief van 30 mei. En tenslotte is er nog het veertien pagina's tellende rapport van het Centraal Instituut Midden- en Kleinbedrijf (CIMK) met een verweer tegen de mogelijke gedachte dat het instituut er twee meningen op na houdt; dat men met het bureau voor wat Soest betreft, alle kanten mee uit kan. Het gaat daarbij om het rapport dat de heer Nic. van Dam van de schoenenzaak aan de Van Weedestraat ontving, waarin hem en zijn collega's aan de Van Weedestraat aangeraden werd na te gaan welke maatregelen genomen moeten worden om te zorgen dat het winkelcentrum Van Weedestraat ook in de toekomst het belang rijkste winkelcentrum blijft. In totaal 42 vellen dichtbeschreven papier, die op de hoofden van de raads leden zijn losgestort en die de bedoeling hebben hen alsnog tot betere of nog betere gedachten te brengen. Of het wat uitgehaald heeft weten we vanavond. De aktiegroep ,,Zuidereng-Nee" vraagt de inwoners van Soest of zij er ak koord mee willen gaan dat Soest een stad wordt met een betonnen centrum? „Dat Centrum is niet nodig; dat Centrum is een onding taldus de groep. „Als Soest groter wordt, ligt het voor de hand om ook de nieuwe buurten hun winkelcentrum te geven. Jammer ge noeg is de gemeente er op uit om deze ontwikkeling af te remmen". Handha ving en versterking van de „gegroeide" situatie is naar de mening van de groep in het belang van de klanten en de middenstanders. En wat het veel ge bruikte argument van ruimtegebrek betreft, zegt de groep dat het pure verkwisting is om drie grote gebouwen neer te zetten. „Eentje zou al genoeg zijn, want dan kunnen de andere instan ties het oude in gebruik nemen. Indien nodig kan dat oude gebouw dan door verbouwing aangepast worden. Een bijdrage is er tenslotte van de Ereburger van Soest, de bioloog Rinke Tolman die zegt dat de Eng, „deze oase van rust" niet aangetast mag wor den, want dat kan nooit verbetering zijn". Bezwaarschrift In de protestbrief van Mr. v.d. Werf wordt bezwaar gemaakt dat er geed tervisielegging van het concept-plan heeft plaatsgevonden. Mr. v.d. Werf is van mening dat hier sprake is van een „structuurplan in de zin van de Wet op de Ruimtelijke Ordening". De bezwaren van de WLS betreffen in hoofdzaak de Centrumweg en het Cen trumplan. Er worden door de gemeente cijfers gehanteerd die de toets der kri tiek niet kunnen doorstaan; „deels is zelfs de voorstelling van zaken rondweg misleidend", aldus de heer v.d.Werf. Het scheelt 3000 a 4000 zielen in 1990 en 1500 a 2000 woningen en dat heeft uiteraard ook zijn uitwerking voor het wegen- en winkelplan en de financie ringsplannen. „Doch ook zonder daar nog rekening mee te houden kunnen Centrumplan en De vorige week donderdag- en vrijdagavond gehouden braderie in de Koninginne- laan is een bijzonder groot succes geworden, zowel voor de winkeliers als ook voor het publiek. Het was er verrassend druk, waaruit weer blijkt, dat men voor dergelijke evenementen in Soest toch warm loopt. De wat „oudere" winkeliers, die de vroegere winkeliersvereniging in de Ko- ninginnelaan nog hebben meegemaakt, raakten ook weer enthousiast en men kan dan ook na afloop van hen horen, dat her weer een echte ouderwetse Koninginnelaan was. Aangelokt door de drumband en majo rettes van de Springbokken trok het publiek donderdagavond naar de Ko ninginnelaan om nu toch eens te kijken wat er aan de hand was. En daar kwam men vlug achter, het werd gezellig druk tussen de kramen. Een aparte ceremonie was de prijsuit reiking van de eerste NIEKON-aktie. Ceremoniemeester was de bekende standwerker „Wilson Koning". In de kortste keren stond het zwart van de mensen rond zijn stand, waar hij met de nodige grappen de prijzen aan de winnaars overhandigde. De le prijs ter waarde van 100,-- was voor de heer en mevr. Krijnen, van Straelenlaan 12. De 2e prijs ad 75,- werd gewonnen door Dhr. Festen, van Straelenlaan 29, terwijl de 3e prijs van 50,- door Dhr. de Kleuver. W. de Zwijgerlaan 21 werd bemachtigd. De prijzen waren in bijzijn van de heren A. Brey (drogisterij Brey) en H. v.d. Kooi (Rabobank) door notaris M. H. A. van Veeren getrokken. De vrijdagavond trok, doordat het koopavond was, nog meer publiek, waardoor het bijzonder gezellig werd, ook al door de aanwe zigheid van een draaiorgel, dat de stem ming er in bracht. Op deze avond kwam de burgemeester Mevr. Corver-v.Haaften ook even een kijkje nemen en ze kon zich ervan over tuigen, dat de NIEKON-winkeliers de Soester bevolking wel iets te bieden hebben. Reacties van de bezoekers: Enorm ge zellig. Dit moeten jullie elke maand doen. Wanneer houden jullie weer zo iets? Opmerkingen die de NIEKON-win keliers goed in hun oren zullen knopen. Zo maar een foto van de Eng, waar dezer dagen zoveel om te doen is. Een stukje landbouwgebied dat velen graag behouden zien, maar anderen wat minder genuanceerd over denken. Centrumweg de toets van een eenvou dige kosten/baten-analyse niet door- delijk de berekening van de woning behoefte gaat bepalen. Begrijpt u nu staan", aldus de WLS. De Centrumweg waarom wij niet meer aan inspraak kost bij elkaar 15 miljoen ofwel per Soes ter gezin 1000,- a 1.200,-. Na gevraagd te hebben waarom de Cen trumweg er moet komen (om de route Vondellaan/Ossendamweg te ontlasten) zegt de WLS: „Waarom besteden we, als we er dan toch wat voor over hebben, meedoen", (de WLS trok zich indertijd terug uit de inspraakwerkgroepen) Vervolgens zegt de heer Zweers dat Soest in 1991 volgens de PPD-cijfers in 1991 42.133 inwoners zal tellen; volgens het CBS 41.756, maar volgens de ge meente 45.206. Daar staat dan nog zeker volstaan kan worden. Bebouwing van Boerenstreek, Dalweg, Koninginne laan, Stadhouderslaan en Kerckenlandt zijn absoluut niet nodig. is een ervaringsfeit dat omzetten door winkels in concentraties behaald, zoveel hoger liggen dan bij andere, dat wil zeggen verspreid liggende winkels, dat de nadelen van de geconcentreerde vorm, die er zeker ook zijn, daar niet tegen opwegen. Uitzonderingen op deze regel zijn de alleenstaande grote super markten en voorts meubel- en doe-het- zelf-zaken. Volgens Sluiskes telt het sociale aspect voor buurtwinkels wel mee, maar het is niet het enige. Van belang zijn het economische aspect, het aspect van de ruimtelijke ordening en in het bijzonder het distributieplanologische aspect. „Voorts moet", aldus Sluiskes, „nog wel de vraag gesteld worden, waar de WLS het alleenrecht vandaan haalt om uit te maken wat relevant is". Over de koopkrachtafvloeing zegt hij: de oorzaak van die koopkrachtafvloe ing is (zeer waarschijnlijk) de kwalita tieve onderbewinkeling van Soest, welke zich manifesteert in een winkelappa raat, waarvan de onderdelen als peper noten verspreid over het doip liggen. Een dergelijke bewinkeling brengt de consument er wel toe om zijn inkopen elders te verrichten. Deze situatie kan worden tegengegaan door ter plaatse winkelvoorzieningen te realiseren, waar de consument zijn gehele behoeften- pakket in één keer kan verkrijgen. Tenslotte noemt Sluiskes een aantal voorwaarden op, die in acht genomen moeten worden bij de realisatie van het nieuwe winkelcentrum. Repliek Zweers repliceert dat nostalgie niets te maken heeft met zijn rapport. Het gaat hem alleen om de nadelen van functie scheiding. Dit is een algemene proble matiek die geldt voor zowel stad als platteland. Hij heeft daarom bezwaar tegen een „bewust saneringsbeleid" van de gemeente „alsof de ondernemer het Buurtwinkels al niet moeilijk genoeg heeft". de beschikbare middelen dan niet liever naast dat volgens het streekplan U- om daar een passende oplossing voor de trecht-oost, Soest 1991 slechts 41.300' omwonenden te creëeren?" Nu worden inwoners heeft. immers anderen met de vermeende overlast opgeknapt. Wat het Centrumplan betreft vindt de WLS dat het centrum niet centraal ligt Opgemerkt' wordt ook dat Soest te lij delijk afwacht wat er gaat gebeuren met de zogenaamde vrije vestigingen. Met passief afwachten wordt niet ge en dus „mis-plaatst" is. Daarom wordt wonnen, vindt de heer Zweers, die zegt Een heel ander verhaal is de visie van de heer Drs. G. Sluiskes van het NCOV op het rapport van de WLS „Uitverkoop van buurtwinkels in Soest". Sluiskes vindt dat dat rapport „een sfeer van nostalgie ademt en zeer één-zijdig is". Het is tengevolge van de hedendaagse ontwikkelingen niet meer houdbaar c.q. niet realiseerbaar en het rapport staat volgens Sluiskes vol met halve waar heden en onjuiste conclusies. nogeens gewezen op centralere bouw plaatsen als het braakliggende terrein op de kruising Dalweg/Beukenlaan en óók op de huidige vestigingsplaats van politiebureau en gemeentehuis. „Onze conclusie kan dan ook slechts deze zijn: beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald. Wij zijn dan wel geen wettig gekozen representanten van de bevolking, maar weten wel haar vertrouwen te hebben voor wat het plan ologisch beleid betreft. Vurig hopen wij dat het gezond verstand ook bij het Soester planologisch beleid eens zal zegevieren!", aldus Mr. van der Werf namens de WLS. In de „bijlage": Bevolkingsgroei en woningbouw zegt de socioloog Drs. W. Zweers (van de WLS) dat de burge meester toezegt te zullen werken met de prognoses van de Provinciale Pla nologische en dan achteraf toch weer uitgaat van de prognoses van het Cen traal Bureau voor de Statistiek. „Echter", aldus de heer Zweers, „deze CBS-prognose wordt in werkelijkheid helemaal niet gebruikt". In het plan wordt gezegd dat er rekening is ge houden met een iets grotere natuur lijke groei voor Soest „omdat ook in de afgelopen jaren de cijfers voor Soest wat hoger lagen dan het landelijk gemiddelde". Die „iets hogere cijfers" blijken dan 2 a 3 keer zo hoog te zijn. „Er wordt", aldus de heer Zweers een rookgordijn gelegd over de cijferonzin, die uitein- dat het gemeentebestuur daarvoor ook niet is „aangesteld". Op die manier komen er steeds minder woningen be schikbaar voor de Soester bevolking. Ook de gemiddelde woningbezetting wordt aangevochten. De Rijks Planolo gische Dienst spreekt voor heel Neder land van 2.93 in 1990: Soest voert 2,77 door. Voor Soesterberg wordt wel 2.90 aan gehouden - waarom?, vraagt Zweers. „Omdat", antwoordt hij zelf, „ook naar het oordeel van de gemeente, daar niet al te veel bijgebouwd kan worden". Maar hoe is dat dan afgewogen? Tenslotte bekijkt Zweers nog de poten tiële bouwterreinen (Overhees, Alb. Cuyplaan, Soesterberg en Klein Erig- endaal) en concludeert dat daarmee Zweers zegt subsidiëring niet te beplei ten, maar alleen een aantal deskundi gen te citeren, die handhaving van buurtwinkels wel belangrijk vinden. Hij wijst daarbij ook op de aktie van de bewoners van Soest-Midden, waaruit duidelijk bleek dat buurtwinkels zeer op prijs gesteld werden. Wie is die over heid dan wel, die die mening naast zich neerlegt en buurtwinkels door maatre gelen verbiedt uit te breiden? Overigens maakt de heer Zweers de heer Sluiskes attent op het minder groot worden van het kooplek, zoals dat uit haven omdat de ondernemer er geen re. h aMK.rapport vF00r de heer Van tS P?» KW- .in He afgelopen jaren met Naar zijn mening zijn juist in de Soes ter situatie buurtwinkels niet te hand- komt omdat de consument elders zijn inkopen doet. Niet eens is Sluiskes het met de sub- sidiërings-gedachte van Zweers: wie be paalt dat en wie betaalt dat? Moet de ontvanger dan altijd leven van een minimum-inkomen? De veronderstelling van de WLS, dat het gemeentelijk streven naar concentratie van winkels alleen maar kan betekenen dat door opheffen van buurtwinkels om een omzet te verzekeren voor grotere, betere zaken, wijst Sluiskes af. Con centratie is niet indentiek aan opheffing of sanering, hoewel beide verschijnse len wel eens kunnen samenvallen. Het 15% teruggedrongen. Voor of tegen? Tenslotte dan het adviesrapport van de afdeling Planologie van het CtMK dat de titel kreeg „Centrumplan Soest Voor of Tegen?" Het rapport werd opgesteld naar aanleiding van het geruchtmaken de rapport van het CIMK, dat de heer Nic. van Dam ontving, alvorens hij zich aan de Van Weedestraat vestigde. In dat rapport werd gezegd, dat: a. de Van Weedestraat momenteel de belangrijk ste winkelstraat van Soest is; b. het in het belang van Van Dam is, dat de Van Weedestraat het belangrijkste win kelcentrum van Soest blijft; c. Van Dam derhalve samen met collega's in de Van Weedestraat na dient te gaan welke mogelijkheden er zijn dit op de lange termijn te handhaven en d. realisatie van het nieuwe winkelcentrum het be lang van de Van Weedestraat ,kan' aantasten. Dat „kan" is belangrijk, omdat nooit ge steld werd, dat het zeker zo is. Het mag volgens de afdeling Planologie zeker niet uitgelegd worden dat het nieuwe cen trum er ,dus'niet moet komen. „Het hanteren in deze richting van een aan een individuele ondernemer uitge bracht adviesrapport betekent op zijn zachts gezegd oneigenlijk gebruik van een dergelijk rapport, ook al gebeurt het door de desbetreffende ondernemer zelf" (die het advies kreeg om met collega's te overleggen, red. Het CIMK komt nu niet terug op, het door haar gesignaleerde terugdringen van het kooplek, maar aan het slot van het rapport op de door haar zelf ge stelde vragen of het centrum er nu wél of niet moet komen („wel" - afdeling Planologie en „niet" van de afdeling Bedrijfsadvisering en-financiering, bei den van het CIMK De afdeling planologie heeft zich ten opzichte van het nieuwe winkelcentrum de laatste jaren zo geen tegenstander, maar dan toch ook niet meer een (fervent) voorstander betoond. De aar zeling kwam al naar voren in het CIMK-rapport „Evaluatie der winkelin ventarisatie" (1973): de ratio van het nieuwe winkelcentrum zou voorname lijk moeten liggen in de verplaatsings- animo van bestaande winkelbedrijven. Het was o.a. deze verplaatsingsanimo die gekwantificeerd werd in het rapport „Zicht op Soest" (CIMK) 1975)" De „aarzeling" mag echter geenszins uitgelegd worden dat het nieuwe wijk centrum volgens de afdeling Planologie van het CIMK er „dus" niet moet komen. Maar wel heeft genoemde afde ling de laatste jaren terdege van een zéér voorzichtige opstelling blijkgege- ven. „Zulks met woord en pen. Het re cente BAF-advies aan Van Dam past daarom geheel binnen het raam van zo wel de schriftelijke rapportage van de afdeling Planologie aan de gemeente Soest als de mondelinge inbreng van deze afdeling in de Soester Winkelcom missie gedurende de laatste jaren", aldus het laatste rapport van het CIMK. In het midden wordt gelaten of er in derdaad geen verschil mag bestaan tussen de adviezen van de beide CIMK- afdelingen; er zou mogelijk slechts van een accentverschil sprake kunnen zijn. Waar het volgens de opstellers van dit CIMK-rapport in ieder geval wel om gaat, is dat een CIMK-advies nimmer uit zijn verband mag worden gerukt, maar steeds in zijn eigen specifieke con text gezien moet worden. Het rapport besluit: „Alsdan heeft ook het CIMK geen enkele wezenlijke aan leiding gegeven om van de stichting van het nieuwe centrum als zodanig af te zien. Het motto zij (of wordt) derhal ve: Geen obstructie, maar constructie!" Foto Herman van Dam Belangstelling voor de kapper tijdens de braderie op de Koninginnelaan. Veel mensen vinden de drempel van de kerl$ erg hoog. Je komt er zo maar niet in. Eigenlijk moet je er lid van zijn of zo.... dat denken ze. Om dui delijk te maken dat in, principe de kerkdienst voor iedereen is, gaan op zondag morgen 5 juni een aantal kerkdeuren dicht. Dat zijn de deuren van de Wilhelmina- kerk in de Soesterbergsestraat (bij De Rank) en de deuren van de Juliana- kerk (bij Credo). De kerk gaat dan naar buiten: naar het Openluchttheater aan de Soesterbergsestraat, tegenover Zonnegloren. Het spectakel van 1975 ligt velen nog vers ln het geheugen. Nog nooit heeft het Soester theater zoveel vrolijke men sen bij elkaar gezien als op die dag. En dat ondanks de beklemmende vraag „Wie is er bang voor morgen?". De oliecrisis waarde rond en er was aanlei- Negen uür 's ochtends ding voor die kreet. reeds „dauwtrappen"-. Vorig jaar kon wegens weersomstandig- t heden de dienst in het Openluchttheater Voordat de dienst om half elf begint kan geleiden. Ook de beitje koren, die de Gereformeerde kerken rijk zijn, worden voor deze gelegenheid samengesmeed tot één groot koor onder leiding van Henk van Monsjou en met de muzikale medewerking van Wim Deelen. plaats te rijden en vandaar naar het theather te gaan. Zij verwachten, dat anders de parkeerstroom niet te ver werken is. Schulf-es-in Op alle mogelijke manieren proberen de gereformeerde kerken van Soest gast vrije kerken te zijn. Sedert enkele jaren nodigt deze kerk via advertenties en raambilletten allen, die daarvoor be langstelling hebben uit, deel te nemen aan haar aktiviteiten - bijvoorbeel bij de „Dankdag" en de „Kerstdagen". Men sen, die dus graag iets meer van het Evangelie en/of het kerkelijke leven SOeSt kom ook!!! willen weten, kunnen er dus op rekenen, dat ze welkom zijn. Uiteraard geldt dit ook voor het evene ment in het Openluchttheater. U bent er van harte welkom. De organisatoren hebben graag dat U ook meedoet om dit massaal gebeuren tot een groots evenement te maken. Daarom staat er op de aanplakbilletten ook speciaal voor iedereen vermeld „Schuif-es-in". Als het nu regent...? De organisatoren hopen dat natuurlijk niet. Maar het comité heeft wel lering getrokken uit de ervaringen van 1976. Mocht het toch het geval zijn, dan wordt het festijn verscho ven naar 12 juni. Bij twijfelgevallen kunt U bellen de telefoonnummers 21113 en 19586. Ook als er verdere vragen moch ten zijn, kunt U via deze telefoonnum mers inlichtingen krijgen. De organisatoren hopen, dat hét evene ment ook dit keer* van dien aard mag zijn, dat iedereen tegen elkaar kan zeg gen KERK NAAR BUITEN.NIET TE GELOVEN. niet doorgaan. Daarom werd zij ver plaatst naar de Julianakerk. Het thema bleef evenwel „Maar het feest gaat door". En het ging ook door. Daar kon den we op rekenen. De kerk is eigenlijk niet te geloven Dit jaar is het thema van de buitendag: „Kerk. niet te geloven....!" is de kerk eigenlijk wel geloofwaardig, als je ziet hoe Christenen zich soms gedragen? En als je al die prachtige woorden in de Bijbel leest over een toekomst waar alles nieuw, heel anders wordt.... is de boodschap van deze kerk dan wel geloof waardig? Ds. Joh. C. Baumfalk zal dit thema in een .hagepreek' bespreken. Aan de litur gie werken verder mee Ds. D. Land en Dr. J. Rinzema. De samenzang wordt begeleid door leden van de „Oranje Harmonie" uit Hilversum. Vorig jaar bleek, dat juist dit muziekgezelschap bij uitstek ge schikt is om massale samenzang te be er gewandeld worden. Het „dauwtrap pen" begint om negen uur bij de zij-in gang van het Openluchttheater. Aan de hand van een gestencilde routebeschrij ving kan men uit de voeten in de om geving. Op datzelfde papier staan talloze interessante bijzonderheden vermeld, bij elkaar gezocht door het Instituut voor Natuurbeschermingseducatie (I:V:N: „Je maakt op deze manier een aantrek kelijke toer door een gebied, waarvan het mooie je nauwelijks meer opvalt, omdat het al zo bekend was, naar je meende". Voorafgaande aan de kerkdienst wordt er dan aan de vermoeide wandelaar(es) thee en beschuit geserveerd. Na afloop van de kerkdienst' staat de köffie te wachten. Parkeerproblemen zullen er niet zijn, want de directie van het ziekenhuis Zonnegloren heeft toestemming gegeven om van haar parkeerterrein gebruik temaken. De werkgroep ,Kerk naar buiten' dringt er sterk op aan, dlrekt naar de parkeer- In het WD-Open Huis, dat dinsdagavond in restaurant v.d.Brink gehouden werd is practisch alleen de inspraak bij het Soester ontwikkelingsplan aan de orde geweest. Er werd door de bezoekers nogal wat kritiek geuit en met name werd door de Soesterbergse insprekers het effect van hun bijdrage in het plan teleurstellend genoemd. Verbaasd waren de VVD-raadsleden dat de insprekers bij het centrumplan geen antwoord van de gemeente krijgen op hun brieven. Aansluitend daaraan werd gediscussieerd over de vraag op welke wijze de bevolking een beleidsombui ging kan bewerkstelligen; een kwestie die vanavond door de VVD-fractie zeker aan de orde gesteld zal worden tijdens de raadsvergadering. De fractie zal vermoedelijk ook het on genoegen van de Soesterbergers over brengen, dat in het ontwikkelingsplan zelfs geen motivatie werd gegeven waarom hun visie niet werd overgeno men. Overigens mag van de WD-fractie niet verwacht worden, dat zij de vorig jaar in de raamstructuur vastgelegde beslissingen, nu ter discussie zal stellen. De heer Lange zei dat daar geen enkele aanleiding voor was. Tenslotte kreeg een vertegenwoordiger van de winkelkring Van Weedestraat het advies aan het college van burge meester en wethouders en aan de raad bekend te maken, dat zij als leden van de vereniging De Soester Ondernemer het niet eens zijn met liet door het bestuur van de S O. gevoerde beleid

Soester Courant | 1977 | | pagina 1