foto VAM ESSEN 800 meter bos door brand verloren Met Raad en Daad Agenda Soester Gemeenschap Geluid maakt filmen kompleet VOORDELIG KOPEN PER DOOS Raadslid De Wilde kapittelt directeur gemeentewerken Geluidsfilmavond foto Van Essen Vereniging Vrienden van Eemland tegen Soester ontwikkelingsplan Restaurant v. d. Brink toeristenmenu natuurlijk en bij mooi weer als U wilt geserveerd op het terras.. graag tot straks (tel. 02155 -12706) Soesterbergse- straat 122 in Soest. 1 SOESTERBEBGSESTRAAT 122 IN SOEST Specialisten in filmen met geluid WIJNHANDEL KORTE MELM straat t.o. Politiebureau Tel. 02155-15202-SOEST Diefstal van tas mislukte Haarproblemen KAPSALON HANS WEWER MarcelKlarenbeek in Ned. atletiek ploeg Woningbouwvereniging St.Joseph had rustige jaarvergadering Portemonnees gestolen Geen akkoord over aankoop van grond in Soesterberg Soester Courant van donderdag 2 juni 1977 Foto Herman van Dam Voor de aanleg van zes hockeyvelden en niet meer, mag van de financiële commissie geld beschikbaar gesteld worden. In felle bewoordingen verzette voornamelijk de heer K. de Wilde (PvdA) zich tegen het argument van de directeur van gemeentewerken reeds nu he grondwerk te laten verrichten voor de aanleg van acht velden, omdat daardoor een aanzienlijke kostenbesparing mogelijk werd. De CDA-er Menne sloot zich daarbij aan. ,,Ik heb de indruk", aldus de heer De Wilde, ,,dat gemeentewerken altijd zijn zin wil hebben. Daar verzet ik mij tegen. We zijn bezig met centen van de gemeen schap. U kunt er van verzekerd zijn dat ik me ook zal verzetten tegen de afbraak van de woning van de heer Grift aan het Oude Grachtje. Hoe komt de directeur van gemeentewerken erbij nu te zeggen dat hij omhoog zit met het zand dat uit de vijvers bij het hockeycomplex komt en elders te stellen dat een goede woning afgebroken moet worden omdat het zand uit aan te leggen vijvers nodig is om het bouwterrein van Overhees 2 op te hogen! Laat, ie dat zand van het hockeycomplex daar maar naar toe brengen". De heer De Wilde zei boos te zijn. „Ik heb het gevoel dat we loopjongens zijn, die te allen tijde moeten doen wat ons wordt voorgeschoteld. Men heeft steeds argu menten om ons om de oren te slaan. Zo kreeg het PUEM-transformatorstation een andere en betere plaats en nu zijn we opgeknapt met tennisbanen, die er niet moesten zijn. Ik wens voor honderd procent serieus genomen te worden", aldus de heer De Wilde. Hij kreeg steun van de heer Menne, die vond dat de hockeyclub op dit moment geen behoefte had aan acht velden. Menne wees daarbij op de nood bij de voetbalvereniging Soest, waar veel dringender drie velden aangelegd moes ten worden. „Laten we het geld daar maar aan besteden", vond hij. „Het smoesje over het zand", zoals de heer De Wilde dat zei, werd ook door de overige commissieleden niet genomen. Wel voerde de heer W. Blaauw (WD) aan dat de hockeyclub niet expliciet om acht velden gevraagd had, maar dat in de prognose rekening gehouden was met normen van de Nederlandse Sportfede ratie. Met het door B. en W. gevraagde krediet ging men akkoord. Wel zal aan de hockeyclub (zoals in de toekomst aan alle sportvereniging) duidelijk gemaakt worden, wat zij de gemeenschap jaar lijks kost. Voor de hockeyclub betekent dat, dat zij jaarlijks eigenlijk een kwart miljoen op tafel moeten leggen. Daar staan wel subsidies tegenover, maar de heer P. Storimans (CDA) vond het noodzakelijk dat de sporters duidelijk gemaakt werd, wat zij eigenlijk zouden moeten betalen. 24 mei: Proest-special voor achttien-, negentien- en twintigjarigen over „Stemverklaringen". In de Rode Haan, Birkstraat 32; aanvang 20 uur. Opvoering van de musicals De Groene Mannetjes en Het Vreemde Songfestival door de leerlingen van de Sint Carolus- school (De Koblods), in De Drie Eiken te Soesterberg; aanvang 19.30 uur. 28 mei: Maandelijkse bijeenkomst van de gespreksgroep van het Humanistisch Verbond; aanvang 20 uur. Inlichtingen bij de heer J. de Leede, tel. 1 28 43. 1 juni: Excursie-avond Kon. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde naar de Bota nische Tuin Dr. Costerus en Pinetum „Blijdenstein" te Hilversum; aanvang 19.30 uur. Openbare vergadering Soester Gemeen schap ten huize van Ernst Holtrop, Plasweg 57a; aanvang 20.15 uur. Excursie Ned. Ver. van Huisvrouwen naar Utrecht in aansluiting op de lezing van 5 mei j.1. over „Oud Utrecht"; aanvang 10 uur vanaf het Inlichtingen- buro op Hoog Catharijne. Opgave op 26 en 27 mei, 's avonds van 18 tot 19 uur op de nummers 02154-18191 en 02155-17096. 2 juni: Ledenbijeenkomst Soester Vogel vrienden in gebouw Middelwijk, Paral lelweg; aanvang 20 uur. t/m 12 juni: Expositie in het Artishock- gebouw met de kursistententoonstelling: „Werk van Kursisten", Steenhoffstraat 46dagelijks geopend van 14 tot 17 uur. 3 juni: Zomerfestival in het Openlucht theater met kinderkoor „de Schellebel- len", gymnastiekvereniging A.G.A.V.S. uit Soesterberg en gospelgroep The Mes- sengers; aanvang 20 uur. 4 juniFietstocht Vrienden van Eemland door het landschap rondom Hoogland. Startpunt is de ingang van het landgoed Ruim 65 personen waren op donderdag j.1. in zaal Eltheto in Soest, voor een boeiende en instruktieve avond over filmen met geluid. Een hobby die, tot voor kort, alléén was weggelegd voor de gefortuneerde filmer. Nu echter het „Ektasound" systeem zijn intrede heeft gedaan, komt ook filmen met geluid binnen bereik van de huis-, tuin-, en keukenfilmer en vooral in gezinnen met kinderen. Kinderen blijven namelijk altijd een dankbaar object, vooral nu lifegeluid automatisch mee opgenomen wordt. De bekende publicist op foto- en filmge bied, Jan Kleyn en zijn zoon Onno, gaven in een snel tempo een hele reeks tips en aanwijzingen. Een veel gehoorde kreet is, dat filmen van een demonstratie pas tot de ont dekking komt dat het niet moeilijk is. Daarom heeft Foto van Essen altijd alle demonstratie-apparatuur kant en klaar in de zaak staan, en geeft graag alle informatie zo moeilijk is; niets is echter minder waar! In woord en beeld werd door Jan Kleyn duidelijk gemaakt dat filmen zeer simpel is, en slechts berust op enkele handgrepen. Ook financieel gezien is filmen tegenwoordig voor iedereen haal baar. In de pauze was er volop gelegenheid tot het stellen van vragen. Een enorme collektie apparatuur was tentoongesteld waar iedereen mee kon spelen, er werd dan ook volop' gebruik van gemaakt. Na afloop bleek iedereen erg enthou siast, en er werd nog veel nagepraat. De grote belangstelling voor deze infor matie-avond heeft bewezen dat men wel graag wil filmen, doch vaak door middel „De Schothorst" aan de Schothorster laan te Hoogland, 's middags om 14 uur. 5 juni: Plassenwandeling NIVON bij 's Graveland. Vertrek om 9.30 uur vanaf Christoffel Pullman tegenover Paleis Soestdijk. Inlichtingen over alle aktivi- teiten van het NIVON bij de heer H. F. Rutgers, Lange Brinkweg 10, tel. 1 42 70. 9 juni: Jaarvergadering Soester Ge meenschap in hotel van de Brink, Soes- terbergsestraat; aanvang 20.15 uur. 10 juni: Zomerfestival 1977 in het Open luchttheater met de Soester Boerendans- groep, Balletgroep Soest Zuid en een uniek optreden van de muziekgroepen van P.V.O. en Odeon; aanvang 20 uur. Bingo-avond Soester Vogelvrienden voor leden en donateurs, in gebouw Middel- wijk, Parallelweg; aanvang 20 uur. 13 juni: Kontaktmiddag U.V.V. in het Oranje Hotel, Burg. Grothestraat 70; aanvang 14 uur. '14 juni: Politiek café „Proest" in De Rode Haan, Birkstraat 32; aanvang 20 uur, met als spreekster de wethouder van culturele zaken, mevr. Milly van Stiphout. 15 juni. Snoei-avond Kon. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde met een snoei- demonstratie van vroegbloeiende hees ters door de heer Smit. Op het terrein van de Gemeentelijke Plantsoenendienst aan de Molenstraat; aanvang 19.30 uur. 16 juni: Schrijfavond door de Schrijf- groep van Amnesty International, in het Amnesty-centrum, Middelwijkstraat 72 (zij-ingang)aanvang 20 uur. 17 juni: Zomerfestival 1977 in het Open luchttheater met de Joegoslavische dansgroep „Kolo", kinderen van de Sint Carolusschool, die een musical opvoeren en de toneelvereniging Utile Dulci; aan vang 20 uur. Toegang 3,-. Algemene ledenvergadering Artishock in het Artishockgebouw, Steenhoffstraat 46; aanvang 20.30 uur. Birkstraat 2 (bij stoplichten) Tel.: 02155-12874 Kwaliteitsprodukten uit eigen Distilleerderij, Likeur stokerij van de eerste klasse (enige in provincie Utrecht). Uitsluitend gebruik van natuurgrondstoffen en Graanalcohol. v. d. BREEMER Op de Eerste Pinksterdag mislukte de poging van mevrouw I.R. haar tas te stelen. Zij liep op de Birkstraat op het rijwielpad, toen een bromfietser, die haar tegemoet reed, haar polstas los rukte. Hij liet de tas echter vallen en verdween. De politie* heeft de zaak in onderzoek. Laat het onze zorg zijn De Soester atleet Marcel Klarenbeek (16) is door de KNAU uitgenodigd om Nederland op 12 juni te vertegenwoor digen tijdens wedstrijden op Papendal. Hij komt uit op de 400 meter en is opgenomen in de estafette ploeg voor de viermaal 400 meter. Mocht de estafette ploeg er in slagen het Nederlands record te verbeteren, dan zal zij mogen deelne men aan de Europese jeugdkampioen schappen, die dit jaar in Rusland worden gehouden. Trainer E. J. Wijers zal tijdens de interland tegen Nordrhein als ploegleider fungeren. Dagvaarding bestuur bleef uit Na de wat rumoerige en soms heftige vergadering van de laatste jaren, heeft de woningbouwvereniging St.Joseph, net als vorig jaar, weer een rustige bij eenkomst achter de rug. Toch broeit er nog wat, zoals uit de woorden van voorzitter Snel bleek toen hij sprak over het „kort geding" dat de bewoners commissie van de Molenstraat in april 1.1. al aankondigden. Het was er dan nog wel niet van gekomen, maar de beraadslagingen stagneerden er wel door. Evenwel bleef het deze vergadering rustig, al duurde de bijeenkomst die door circa vijftig leden werd bijgewoond, alles bij elkaar drie en een half uur. In zijn openingswoord zette voorzitter Snel nogeens de doelstellingen van het bestuursbeleid uiteen. Die betroffen het bouwen van woningen van zowel huur- Bij de schare tegenstanders van het Soester ontwikkelingsplan heeft zich ook gevoegd de vereniging Vrienden van Eemland. De „Vrienden" menen dat Soe9t fundamentele fouten maakt, waarvan de gevolgen zeer ingrijpend zullen zijn. Men vindt in de allereerste plaats dat de hoofdlijn in de gedachtengang (in de nota) moeilijk te volgen is, doordat in ieder hoofdstuk talloze betrekkelijk wei nig ter zake doende details worden opgesomd. Ze worden bovendien in nu ances verschillend steeds herhaald. Bepaald verontrustend vindt men de ln het plan vermelde conclusies en uit gangspunten. Ze zijn dermate willekeu rig gekozen en onsamenhangend, dat naar de mening van de Vrienden hierop geen enkel beleid is te baseren. „Wij vragen ons af", aldus de Vrienden in een brief aan de gemeenteraad, „hoe u een „integratie van facetten" op basis van deze wartaal tot stand hebt kunnen brengen". Men is het met de gemeente niet eens, dat er voor Soest geen andere ontwikke ling resteert, dan Zoals nu uitgewerkt in het ontwikkelingsplan. Verweten wordt de gemeente, dat er voortdurend een logische verbinding ontbreekt tussen de Inventarisatie en het toekomstige beleid. Men vermoedt dat de keuzen eerder werden geformuleerd, dan de inventari- satie opgemaakt werd. Als bijdrage aan een alternatieve ont wikkeling hebben de Vrienden de hoofd lijnen van een ander plan in hun brief vermeld, waarin ondermeer aangegeven wordt dat de voorzieningen op gemeente lijk niveau gesitueerd dienen te worden in het Soesterveen, waarbij naar hun mening de terreinen gelegen tegenover De Open Hof het meest voor de hand liggen. Opgemerkt wordt ook dat de in Soest te vinden combinatie van polder, oude lintvormige kern en de Eng „een histo risch gegroeide struktuur met een hoge zeldzaamheidswaarde is". Deze delen dienen daarom integraal behouden te worden. Elke aantasting van één der delen', doet schade aan het,geheel. De heer A. L. deed aangifte van diefstal van zijn portemonnee met 620 gulden. De portemonnee werd tijdens een antiek show uit de slaapkamer van zijn woning aan de Peter v.d. Breemerweg weggeno men. Mevrouw J. H. deed aangifte van dief stal van haar portemonnee met 50 gul den. tijdens een bezoek aan de wasseret te aan de Eikenlaan. huizen als eigen woningen voor diverse bevolkingsgroepen. Ook het onderhoud viel daaronder en in dat verband 2 voorzitter Snel dat er meer aandacht besteed zal gaan worden aan bewoners commissies. Wat de al zeer lang lopende kwestie Molenstraathuizen betrof, vertelde de heer Snel dat de vorig jaar gestarte werkgroep aanvankelijk in zeer goede harmonie beraadslaagde. Het had ge resulteerd in een zestal oplossingen voor de problemen, waarvan er naar de mening van het bestuur twee, maar voor de bewonerscommissie slechts één han teerbaar was. Daarop stokten de gespreksmogelijk- heden en een door burgemeester en wethouders genomen initiatief dat g sprek weer op gang te krijgen, liep vast op de mededeling van de juridisch advi seur van de bewonerscommissie, dat het bestuur gedagvaard zou worden. Dat was op 14 april geweest, maar sinds dien was er niets meer gebeurd. Op deze vergadering erover praten, had naar de mening van de heer Snel dan ook geen zin. Anders en veel vlotter liepen de gesprek ken over de nieuwbouw van de Soester- bergse wijk „Ons Belang". Men was er al zover dat een pakket van woning ontwerpen aan de geformeerde werk groep was aangeboden en plannen be stonden om ook spoedig tot een voorlo pige verkaveling van het bouwterrein over te gaan. Op de eerste ledenverga dering van de huurdersvereniging zou een en ander aan de toekomstige be woners worden voorgelegd, zo besloot de heer Snel zijn openingswoord. De afhandeling van de agenda leverde niet al te grote problemen op. Voor de af tredende bestuursleden mevrouw J. Vet te en de heren Salentijn en Tolboom werden gekozen de dames J. C. B. Th. Hohner-Appeldoorn en W. Mulder-Nauta en de heer M.W.H. Hoogstraten. Het aftredende bestuurslid B. E. Onwezen en de aftredende commissaris A. C. R. A. Hulstede werden herkozen. Geluidsfilms zijn niet nieuw. Ze bestaan al tientallen jaren en we zijn er via de bioskoop en televisie vertrouwd mee geraakt. Zélf geluidsfilms maken was echter, tot voor enkele jaren, voornamelijk weggelegd voor de gevorderde amateur, die met aparte geluidsapparatuur werkte en achteraf na het ontwikkelen van de film, het geluid kon toevoegen. Enkele jaren geleden zijn de geluidskamera's op de markt gebracht. Daarmee kunnen gelijktijdig beelden én geluiden worden opgenomen. Die introductie heeft voor de amateurfilmerij grote gevolgen gehad, want de belang stelling voor het smalfilmen is sindsdien met grote sprongen vooruit gegaan. Simpele bediening Het spreekt vanzelf, dat er voor de popu larisering van het geluidsfilmen één ding belangrijk was: het moest gemak kelijk zijn ook voor niet-technisch onder legde amateurs. Aan die voorwaarde voldoet de geluidskamera zonder meer. Het opnemen van beeld en geluid ge beurt gelijktijdig en op één en dezelfde filmstrook. Het is dan ook eigenlijk net zo gemakkelijk als filmen zonder geluid. Het filmen zelf De moderne geluidskamera's zijn, wat het bedienen betreft, even eenvoudig als de .stomme' kamera's. Dat wil dus zeg gen, dat inleg van de filmkassette, de beeldkeuze, de belichting en het filmen zelf geen enkel probleem oplevert. Het is ook hier een kwestie van: kijken en op de knop drukken. Tot zover nóg geen verschil. Het enige verschil is, dat men voor de opname van het geluid de mikro- foon moet hanteren. Die mikrofoon is met een snoer aan de kamera verbonden en zit vaak op een soort .hengel'. Na het maken van een proeffilmpje beschikt men al over de basiskennis. Die zal dan door de praktijk worden vervolmaakt, zodat men na korte tijd de vele mogelijk heden van het filmen met geluid onder de knie heeft. Kompleet filmen Wie nu - met een geluidskamera - gaat filmen, ontdekt hoe veelzijdig de moge lijkheden zijn. De eerste woordjes van een kind, het blaffen van de hond, het zingen van de bruiloftsgasten, het zachte fluiten van een vogel en het geronk van een motor, alles kan worden vastgelegd. Gedeelten uit een toespraak, een ge sprek tussen oma en kleinkind, de ge luiden van een dierentuin...ze maken de beelden kompleet en een film levensecht. Projektercn met geluid Ook hier is erg veel aandacht besteed aan het bedieningsgemak. De geluids- projektor werkt daarom ook nagenoeg automatisch. Na een toelichting van de vakman kan iedereen de projektie van een geluidsfilm verzorgen. Zodat - dank zij de vindingrijkheid van de technici het filpien met geluid op dit moment werkelijk voor iedereen te realiseren is. Ook voor de mensen die tot op heden altijd .stom' filmden is het mogelijk te projecteren met geluid. Zij kunnen nl. Geluid maakt "uw films kompleet. De lach van uw dochter ziet u niet alleen, u kunt het ook hóren. Ook nog als ze al groot is... hun films van een geluidsspoor laten voorzien en het geluid achteraf aan brengen. Advies voor beginners Wie, nu met smalfilmen wil beginnen, doet er goed aan zich uitvoerig te oriën teren over de mogelijkheden van filmen met geluid. De aanschaf van geluids apparatuur is weliswaar kostbaarder dan die voor het maken van .stomme' films, maar deskundigen verwachten dat de geluidsfilm in de toekomst een steeds belangrijker rol zal gaan spelen. En het is verstandig jezelf in zo'n si tuatie af te vragen of het niet beter is dan nu al te kiezen voor het filmen met geluid, de meest-volmaakte me thode om de mooie momenten van van daag te bewaren voor later. En voor mensen die wel willen gaan filmen maar zich toch nog niet .rijp' achten voor filmen met geluid, is het toch aan te raden wél een geluidskamera aan te schaffen. U kunt er immers ook gewoon ,stom' mee filmen. In de meeste geval len blijkt echter, dat een amateurfilmer op een gegeven moment toch het geluid niet meer wil missen. Diegenen die indertijd al een geluidskamera kochten, hoeven dan alleen nog maar op een andere filmkassette over te gaan. De projektor dient dan natuurlijk ook voor geluidsweergave-geschikt te zijn. Evenals in de commissie financiën hebben nu ook leden van de commis sie ruimtelijke ordening bezwaar tegen de aankoop van een perceel grond in Soesterberg voor 10.000 gulden. Daarbij speelt niet de hoogte van het bedrag de belangrijkste rol, als wel het feit dat door het college nauwelijks de nood zaak van de aankoop aangetoond kon worden. De mededeling van de burgemeester dat de grond waarschijnlijk nodig zal zijn voor een ter plaatse aan te leggen viaduct overtuigde de commissieleden van Logtenstein en Van Poppelen van het CDA en de heer Goote van de PVDA niet. Zij behielden hun stem voor. KUBIEKE INCH - Hoe kan ik het ge makkelijkste maten in cubic inches om rekenen in kubieke centimeters? AntwoordDoor het aantal cubic inches te vermenigvuldigen met 16,39. Omge keerd kunt u kubieke centimeters omre kenen in kubieke duimen door vermenig vuldiging met 0,061. Ongewenste vreemdelingen. Wordt er op onze vliegvelden wel eens op gelet, dat met ■allerlei toestellen en ladingen ongewenste insekten uit verre streken ons land kun nen binnendringen? Antwoord: Ja, er wordt dagelijks controle uitgeoefend op de ongewenste vreemdelin gen. Da Plantenziektekundige Dienst te Wageningen heeft daarvoor zg. vangbak- ken in gebruik op onze vliegvelden. Cithermuziek. Is er bladmuziek te koop voor cithers? Antwoord: Ja, die is te koop bij de grote muziekhandelaren. Maar u moet bij de bestelling van de gewenste titels telkens opgeven welk soort cither u bezit. Raderboten. Waarom hebben de rederij en eigenlijk de raderboten afgeschaft. De raderen ondervinden toch minder weer stand dan een schroef, die ook dwars een kracht op de bladen ondervindt? Antwoord: Ook de raderen van een raderboot ondervinden extra krachten die maken, dat het rendement lang geen 100% bedraagt. Denk maar aan het naar beneden drukken van het water aan de voorzijde en het optillen van het water aan de achterzijde van de raderen. Bovendien maken de kasten met deze raderen de boot wel tot tweemaal zo breed. MADURODAM - Wie heeft eigenlijk Madurodam gesticht? En waar gaat het geld van de entrees heen? Antwoord: Het initiatief voor een minia tuurstadje kwam van mevrouw B. Boon, lid van de raad van bijstand van het Ned. Studenten Sanatorium in Laren N-H. Het benodigde beginkapitaal werd verstrekt door de familie Maduro, die een monu ment wilde oprichten voor hun in Da- chau omgekomen zoon. De gemeente Den Haag stond een stuk grond af en daar verrees Madurodam naar een ontwerp van de architect Bouma. Allerlei grote instellingen en bedrijven zorgden voor miniatuurexemplaren van hun of andere gebouwen op één vijfentwintigste van de ware grootte. De N.S. legden er een spoorweg aan op die schaal. De netto opbrengst van de entreegelden was be stemd voor het studentensanatorium. Sinds de opheffing daarvan (na uitban ning van de tbc) gaat het geld naar andere charitatieve instellingen. DELFTSE BIJBEL - Wat betekent ei genlijk die speciale postzegel over een bijbel? Slaat dat op de boekdrukkust of de eerste bijbel in het Nederlands? Wie hebben die bijbel dan gedrukt? Stond daar hetzelfde in als nu? Antwoord Deze postzegel van 55 cent verscheen ter gelegenheid van het 500- jarig bestaan van het oudste, met losse loden letters gedrukte boek in de Neder landse taal. Dit was de zg. Delftse bijbel, die in 1477 werd uitgegegeven door Jacob Jacobszoon van der Meer en Mauricius Yemantszcon van Middelborch en het Oude Testament bevatte zonder psal men. In die Delftse bijbel kwamen nog apocriefe boeken voor, die in latere uitgave niet meer mochten voorkomen. In de herdruk, die dit jaar verzorgd werd, zijn die apocriefe boeken weer opgenomen. VAARKELOMETERS - Ik moet uitreke nen hoe ver het varen is van diverse plaatsen ln ons land naar andere havens, maar op mijn provinciekaarten staan wel aantallen km langs de wegen, maar niét langs kanalen en rivieren. Hoe kom ik die afstanden te weten? Antwoord: Die worden in tabellen ver meld in de Enkhuizer almanak 1977, pagina's 186-188. KONINGINNELAAN 9 SOEST - TELEFOON 12882 De brandweer is dinsdag tweemaal in aktie moeten komen voor bestrijding van brand. In het eerste geval betrof het een bosbrand en de tweede keer een brand in een leegstaande kleuter school. Omstreek het middaguur rukten 24 man uit voor de bestrijding van een brand in het gemeentebos achter het zieken huis Zonnegloren. Het vuur werd be streden met vijf stralen. Na ongeveer anderhalf uur kon men inrukken. Onge veer 800 meter bos en ruigte ging ver loren. De oorzaak is onbekend, 's Middags om even voor vier uur kwamen weer 24 man in aktie voor een brand in de leegstaande kleuter school De Blokkendoos aan de Alb. Cuyplaan. Daar werden voor de be strijding van hét vuur acht stralen in gezet. Na een uur kon men hier inruk ken. De brand ontstond door brand stichting, vermoedelijk kinderwerk, pe schade bedraagt circa 10.000 gulden. DONDER EN BLIKSEM. - Hoelang moet je tellen tussen bliksemflits en donderslag om te kunnen uitrekenen hoe ver de onweersbui van je verwijderd is? Antwoord: De snelheid van het geluid door de lucht bedraagt pl.m. 1200 km/u, ofwel 330 meter per seconde. Dat wil zeggen, dat u ongeveer drie tellen voor elke kilometer moet rekenen, omdat het geluid van de donderslag om en nabij 3 seconden nodig heeft om een kilometer verder gehoord te worden. De bliksem zien we praktisch op het zelfde moment dat hij ontstaat, want de snelheid van het licht is zo'n 300.000 km per seconde. VOGELTREK - Keren de kieviten, die hier in de buurt nestelden, na de trek hier terug, of zoeken zij andere streken op? Antwoord: De kievit is een „wiptertrek ker" en verlaat ons land pas als de vorst invalt. In zachte winters blijft hij over. De trek voert deze vogels naar zuid- Spanje. Bij behouden terugkeer zoeken ze de bekende streek weer op. Er zijn kieviten geringd en een jaar later geteld. Tussen april en juni hield zo'n 70% van de één jaar oude kieviten zich op binnen tien kilometer van de geboorteplaats. Outdoor Girl Cosmetica Manicure Coyon en Barbar artikelen Dinsdags gesloten. Een brandweerman in aktie bij de bosbrand „achter Zonnegloren".

Soester Courant | 1977 | | pagina 7