Bouw R.K. MAVO school Soest begint in september Soester bejaarden maakten fijne tocht naar Dolfinarium Maria Galland bij Gerie van Schaik mm Raadslid Visser vraagt Kroon vernietiging raadsbesluit Landelijke gebieden bedreigd? Openluchtkerkdienst week verschoven Meisje door auto geschept Voorlichting en inspraak bij de nota landelijke gebieden m Donderdag 9 juni 1977 SOESTER Abonnement per kwansel f 5,00. Buiten Soest per kwortael 110,-. 55e jaargang no. 42 COURANT VerschÜnt jedere donderdag Bureau voor redactie en administratieVan Weedestraat 29, Soest Tel. 14152 - Postgiro 126156 Ondanks de sombere verwachtingen, die er enkele maanden geleden nog waren met betrekking tot de nieuwbouw van de R.K. MAVO Soest, is de verwezenlijking hiervan sinds kort in een stroomversnel ling geraakt. Het Ministerie van Onderwijs en Weten schappen heeft op 27 mei j.1. zijn goed keuring gegeven om, nadat de noodzake lijke voorbereidingen zijn getroffen, met de bouw te starten. Deze voorbereidingen, zoals detailbe sprekingen, nadere uitwerking van be stektekeningen en de gemeentelijke goedkeuring, zullen naar verwachting nog enige weken vergen. Rekening houdend met de bouwvakva kantie in juli en de levertijd van beton nen heipalen en vooral de staalconstruc tie, zal in september met de feitelijke bouw in Overhees (Koningsweg, hoek Willaertstraat) begonnen worden. Het bestuur verheugt zich erin geslaagd te zijn, het ontwerp voor dit voor de Soester gemeenschap belangrijke pro ject onder te brengen bij het Soester architectenbureau Van Wijk, terwijl de bouw door het Soester aannemingsbe drijf A. Huurdeman B.V. wordt uitge voerd. Met de bouw van de nieuwe school zal, inclusief de grond en inrichting, een bedrag van ongeveer 5 miljoen gulden gemoeid zijn. Het gemeenteraadslid voor Progressief Soest, de politieke combinatie van de plaatselijke afdeling van D'66 en de P.P.R., Jan Visser, heeft de Kroon om vernietiging gevraagd van het vorige week genomen besluit, het Ontwikkelings plan Soest 1977 aan te nemen als grondslag voor de besluitvorming voor de komende vijf jaren en als uitgangspunt voor de doelstellingen op langere termijn. Visser stelt dat het besluit in strijd is met de wet èn met het algemeen belang. ,,In strijd met de wet", zegt Visser, omdat het plan in de plaats is gekomen van de Structuurnota 1967, die ook vol gens de burgemeester (zo zegt Visser) een Structuurplan is volgens artikel 7 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening". Het plan is ook niet conform de wet voor de bevolking ter inzage gelegd. De strijdigheid met het algemeen belang motiveert Visser in zijn brief aan de Koningin met het feit dat de bevolking van Soest geen gelegenheid heeft gekre- De organisatoren van de Openlucht dienst in het Openluchttheater kregen zondagmorgen 5 juni een onprettige mededeling van de Meteodienst van Schiphol: een regenfront zou Soest tussen elf en twaalf uur 's ochtens bereiken. Dus kon de geplande openlucht- dienst niet doorgaan. De kerkdiensten werden nu dan ook als gewoonlijk in de gereformeerde kerken gehouden. Het is de bedoeling dat de openluchtdienst nu aanstaande zondag zal worden gehouden. Maar natuurlijk kan het ook dan weer re genen. De organisatoren hebben daar ook. nu rekening meegehouden; bij regen is er om 9.00 uur een dienst in de Open Hof en om 10.30 uur ln de beide andere gereformeerde kerken. Tijdens die diensten zal dezelfde liturgie, als die, welke voor de openlucht- dienst gepland is, worden gebruikt. Natuurlijk hopen de organisatoren dat het zondag 12 juni mooi weer zal zijn, zodat de uitgestelde dienst in het openluchttheater dan doorgang kan vinden. Daarbij willen zij voor de mensen, die bijvoorbeeld moeilijk op de betonnen zitplaatsen kunnen zitten, ook een mogelijkheid scheppen. Op die zondag zal de Julianakerk daarom gewoon open zijn. Net als de vorige week geldt ook nu: bij twijfel kunt U bellen de telefoonnummers: 21113; 19586; 13492 en 15310. gen het Concept-Ontwikkelingsplan, dat pas op 6 en 10 mei van dit jaar aan de raadsleden werd toegestuurd, te be studeren; dat de voorstudies van dit plan sterk afwijken van de „modellen" waarop vorig jaar op 23 juni het Raam- structuurplan werd aangenomen; vol gens een rapport van de Werkgroep Leefmilieu Soest van mei van dit jaar, het cijfermateriaal omtrent bevolkings groei en woningbouw, zeer dubieus is: volgens het verslag van 24 mei van dit jaar van de vergadering van de com missie Ruimtelijke Ordening mèt de inspraakwerkgroep te Soesterberg, het plan strijdig is met de belangen van Soesterberg; volgens een pagina-grote advértentie in onze krant van 2 juni 1977 van de bevolking van Soest, een nieuw winkelcentrum ongewenst is; omdat vol gens de nota „uitverkoop van buurt- winkels" van april van dit jaar, van de socioloog W. Zweers, plus minus 180 van de plus minus 280 winkelvestigingen in Soest zullen verdwijnen bij de reali sering van het nieuwe winkelcentrum; een nieuw te bouwen bestuurlijk cen trum (gemeentehuis, politiebureau, post kantoor enz.) elders in de gemeente gesitueerd kan worden en niet gekoppeld Jan Visser (Progressief Soest) hoeft te zijn aan een winkelcentrum, zdals door de burgemeester en anderen in de gemeenteraad op 2 juni j.1. ook is uitgesproken en omdat volgens een huis-aan-huis brief van de aktiegroep „Zuidereng-Nee" de aanleg van het thans door B. en W. voorgestelde tracé van de Centrumweg, het natuurgebied de Eng, onherstelbaar zal schaden. 400 Bejaarden maakten de dagtocht mee naar het Dolfinarium te Harderwijk. Op de foto de bussen voor het vertrek vanaf het busstation. Foto Herman van Dam Dat de jaarlijkse bustocht voor Soester bejaarden volop in de belangstelling staat, bleek tijdens het voorbereidende werk van het comité. Door een korte aankondiging in onze Soester Courant en door inschakeling van de bejaarden tehuizen gaven zich bijna 400 bejaarden op, om de tocht mee te maken. Dat is ongeveer 75 méér dan vorig jaar. De tocht werd mogelijk in nauwe sa menwerking met de heer Voorbij, doch ook de Soester middenstand liet zich niet onbetuigd. De namen van de milde gevers(sters) vindt U aan het slot ver meld. De tocht vond dinsdag j.1. plaats en alle bejaarden werden van huis of tehuis afgehaald met in totaal acht autobussen Op de Dorresteinweg werd de negenja rige Klasien D. door een haar achterop komende auto geschept. Het meisje werd met rugklachten voor onderzoek naar het ziekenhuis Zonnegloren ge bracht. Klasien reed op haar fiets richting Nieuweweg en sloeg onverwachts en zonder uit te kijken linksaf de Konings weg op. De achter haar rijdende autobe stuurder W. D. (27), trachtte nog door met het meisje mee te sturen, de aanrij ding te voorkomen. Dat mislukte en het meisje kwam op het wegdek terecht. De fiets werd vernield en de auto kwam tegen een links van de weg staande boom tot stilstand. van de firma Tensen. De invaliden van Molenschot, die niet per bus vervoerd konden worden, werden door het garage bedrijf Joh. Tak gratis per stationcar afgehaald en konden hierdoor de gehele tocht meemaken. Nadat alle bejaarden waren afgehaald, werd verzameld op het busstation aan de Soesterbergsestraat en om even na één uur zette de colonne zich in bewe ging in de richting Harderwijk, waar een bezoek werd gebracht aan het Dol finarium. Daar is volop genoten van de verrichtingen van de dolfijnen. Het is bijna ongelooflijk wat die dieren preste ren. Daarna was men in de gelegen heid het gehele complex te bezichtigen, waarvan een dankbaar gebruik werd gemaakt. In het restaurant kon men genieten van diverse lekkernijen waarvoor in de bus sen reeds bonnen waren verstrekt. Er was voor ieder wat wils. Tegen vijf uur moesten eerst de be jaarden van de bussen 1, 2 en 3 in stappen, want deze bussen en de sta tioncar van de heer Tak gingen in de richting Soest, waar in hotel Darthuizen een heerlijk diner stond te wachten. De burgemeester, mevrouw Corver-Van Haaften verwelkomde de bejaarden en informeerde of men genoten had. De vijf andere bussen gingen vanaf Harderwijk in de richting Hilversum. In „Gooiland" stonden de tafels gedekt voor een heerlijk diner met „iets" voor af. Tijdens dit diner sprak de heer H. Duit, voorzitter van het comité en dank te allereerst de heer Voorbij, die de beide diners voor zijn rekening nam. De heer Duit bood, namens alle bejaar den de heer en mevrouw Voorbij een paar kleine geschenken aan. Verder dankte hij de firma Tensen en de acht chauffeurs, alsmede de heer Joh. Tak. Tenslotte sprak de heer Voorbij en hij zij te hopen dit dankbare werk nog vele jaren te mogen en te kunnen doen. In een opgewekte stemming vertrok men weer in de richting Soest, waar men tegen negen uur arriveerde. De namen van de zaken en bedrijven die deze tocht mogelijk maakten zonder een huis-aan-huiscollecte zijn: Procar, E.v.d.Hengel, TBS Soest, G. v. d. Pol, J. Dasselaar, Dubbers N.V., Avia, Fa. Middelman, Slagerij Van Asch, Rabo bank, Loodgieter E. Kerkhof, Van Heng- stum, Ned. Credietbank, Bondsspaar bank, Ned. Middenstandsbank, Pribor, Bewonerscommissie Honsbergen, Druk kerij Klomp, J. Zoetelief, Garage Stam, makelaar H. A. Butzelaar, mej. A. Brems, mevr. Bruinsel-Jongsma, Sinclair and Valentine Holland en Houthandel Wolf- sen. De foto's welke in Harderwijk werden opgenomen zijn vanaf morgen te ver krijgen aan het VW-kantoor a 2,00 per stuk. Onlangs heeft de regering de nota Landelijke Gebieden gepubliceerd, waarin ze beleidsvoornemens presenteert over de inrichting, de ontwikkeling en het beheer van de landelijke gebieden, m.a.v. het hele land uitgezonderd de grote steden. De nota Landelijke Gebieden, die samen met de Oriënteringsnota [1973] en de Verstedelijkingsnota [1976] de derde Nota over de Ruimtelijke Ordening in Nederland vormt, volgt de procedure van de Planologische Kernbeslissing. Dit houdt onder meer in, dat er uitgebreide mogelijkheden zijn voor de bevolking tot inspraak. Bij de nota Landelijke Gebieden kan iedereen over de voornemens van de regering meedenken en meepraten tot 15 november. Als introductie op de nota organiseert de regering op dinsdag 14 juni in Amers foort een voorlichtingsavond voor de bevolking van de provincie Utrecht. Op deze avond kunt U veel informatie over de nota krijgen, zoals een aantal brochu res en er zal een diapresentatie zijn. Ook zal dan verteld worden hoe de inspraak in de provincie Utrecht georganiseerd wordt. Iedereen is op deze voorlichtingsavond welkom .in de aula van de technische Vanaf vrijdag a.s. zal de schoonheids salon van Gerie van Schalk aan de Brinkstraat te Baarn uitgebreid zijn met een voor Nederland unieke behande lingsmethode. De altijd aktieve eigena resse, die op haar vakgebied de ont wikkelingen ook op Europees niveau nauwlettend volgt, heeft zich in Brussel laten opleiden voor de toepassing van de speciale werkwijzen volgens Maria Galland uit Parijs. In een nieuwe speciale kablne kan Gerie van Schaik nu behandelingen uitvoeren, die in vakkringen bewondering oogstten door de snelle en zichtbare resultaten. Door de toepassing van een komblnatie van ingrediënten en een methode met een verhardend masker, blijkt het mo gelijk de bloedsomloop plaatselijk te stimuleren. Door een zorgvuldige keuze van de ingrediënten kunnen plaatselijke verstevigingen en vermageringen wor den bewerkstelligd. Dit komt met name sterk tot zijn recht bij behandeling van de buste, de dij en de buikstreek. Ook bij de gezichtsbehandeling, waarbij speciale aandacht wordt besteed aan de hals, worden rimpels en vlekken met sukses verzwakt. In het bijzonder voor de handen is dit een met sukses toege paste behandeling. Het Parijse huis Galland is bijzonder selektief met het bevoegd verklaren van schoonheidsinstituten. Gerie van Schaik vertelde ons dan ook met enige trots, dat haar salon behoort tot de vier in Nederland totnutoe bevoegde instituten. Maria Galland op bezoek bij Gerie van Schaik school „Niek Savio", Uraniumweg 17 te Amersfoort (aanvang 20.00 u.). Wat staat er in der nota? In de nota staat hoe de regering de ruimtelijke problemen in de landelijke gebieden denkt aan te pakken. Ze stip pelt een beleid uit voor inrichting, ont wikkeling en beheer. De volgende problemen zijn bekeken: - de leef- en verzorgingssituatie in de dorpen (o.a. winkels, openbaar vervoer, scholen) - de druk vanuit stedelijke gebieden op aangrenzend landelijk gebied - de recreatiemogelijkheden - aanleg en gebruik van infrastructuur (zoals wegen, spoorlijnen, buislei dingen) - werk- en produktiemogelijkheden in de landbouw - de positie van het natuurlijk milieu - de invloed die uitgeoefend wordt op het landschap en op de cultuurhistorische elementen. Samengevat is er sprake van een drietal probleemvelden: de spanning tussen stad en land, de spanning tussen sommige landbouw kundige ontwikkelingen en natuur, mi lieu en landschap 'en de problemen van de kleine kernen. De betekenis van de nota voor de pro vincie Utrecht: Voor de provincie Utrecht komt de rege ring o.a. tot de volgende konklusie: A. In het Kromme Rijngebied, het Utrechts Veengebied en de Gelderse Val lei worden de landschappelijk „fraaie" veeteeltgebieden aangetroffen, die soms van veel betekenis zijn voor de natuur. De regering wil in deze gebieden de waardevolle landschappen behouden. Dit houdt in, dat in sommige delen de landbouw de meest gunstige ontplooi ingskansen krijgt en in andere delen natuur en landschap het belangrijkst worden. B. De Utrechtse Heuvelrug wordt be schouwd als natuurgebied. De natuur moet zich hier zo goed mogelijk kunnen ontwikkelen en aan andere vormen van ruimtegebruik worden dan ook beper kingen opgelegd. C. De gebieden rond de grote steden (Utrecht en Amersfoort) moeten be schermd worden tegen de invloed van de stad. Dit betekent dat sommige natuur gebieden, landbouwgebieden en cultuur historisch waardevolle landschappen be schermd zullen worden. Ook zijn de volgende algemene punten voor de provincie Utrecht van belang: - In de dorpen op de Utrechtse Heuvel rug, in de Kromme Rijnstreek, in het Utrechts Veengebied, in het Vecht- en Plassengebied en in de Gelderse Vallei zijn de laatste jaren te veel mensen komen wonen van „buiten de gemeen te". De regering stelt voor dat in deze gebieden slechts enkele, nog aan te wijzen, dorpen nog huizen mogen bou wen, zodat niet alle dorpen groter zullen worden. - Dichtbij de grote steden in het westen van Nederland zal ongeveer 10.000 ha bos worden aangelegd voor de recreatie en de houtproduktie. - Nieuwe recreatievoorzieningen zullen dichtbij de grote steden en bij bestaande recreatiegebieden worden aangelegd. - Het landbouwbeleid zal erop gericht zijn om rendabele vormen van agra rische bedrijfsvoering in stand te houden en te ontwikkelen. Inspraak De nota Landelijke Gebieden is voor iedere burger van belang, omdat uit eindelijk de streekplannen van de pro vincie en de bestemmingsplannen van de gemeente van deze nota getoetst moeten worden. De nota legt vrij belangrijke dingen vast over hoe we in de toekomst met onze landelijke gebieden zullen om gaan. De regering roept de hele bevol king dan ook op om te reageren op deze nota. Dat kan o.a. door deel te nemen aan Inspraakgroepen. De Provinciale Utrechtse Stichting voor Welzijnsbevor dering heeft hiervoor een inspraakcoör dinator aangetrokken. Zijn taak is het om U in staat te stellen over de plannen van de regering te praten en de resulta ten naar Den Haag te sturen. Om U volop de gelegenheid te geven om Uw gedachten te vormen worden er groepen gevormd in vrijwel alle streken van de provincie Utrecht. Deze groepen zullen in gemiddeld 4 k 5 bijeenkomsten, te houden tussen eind augustus en half oktober, praten over de problematiek van de landelijke gebieden, in het bij zonder van de provincie Utrecht. Iedereen die wil, kan hieraan meedoen. Denk niet dat alleen deskundigen kom- mentaar mogen hebben: trouwens U bent deskundige als boer. inwoner van een dorp, recreant, natuurliefhebber, etc. Daarom is Uw mening van belang! Voor deze inspraakgroepen kunt U zich opgeven door te bellen: telefoon 030 - 318648 (vragen naar Eric Valkonet), of door een briefje te sturen naar: P.U.S.W., inspraak LG Antwoordnummer 485 (postzegel plak ken hoeft dus niet) Utrecht

Soester Courant | 1977 | | pagina 1