Juryrapport Zilveren Harp 1977 DE SOUL VAN DE BROERS GIBSON. From a radio engine to the photon wing, Hè, wat? DIMITRI VAN TOREN: PESSIMISTISCH Jess Roden Blowin': A Lee Towers: Special Request BEATLES OPNIEUW BIJ ELKAAR? ofwel: HET KLAATU MYSTERY Soestor Courant van donderdag 16 juni 1977 De jury die de onderschei dingen toekende, is als volgt samengesteld: Guus Jansen Jr., voorzitter, Willem Duys, Warry van Kampen, Willem van Kooten, Joop Stokker- mans. Uit een reeks van voor drachten worden dit jaar vier Zilveren Harpen uitge reikt, t.w. aan NELLEKE BURG, WIETEKE VAN DORT. ANITA MEYER en AD KRAAMER. De overwegingen die aan deze beslissing ten grondslag hebben gelegen, waren de volgende. NELLEKE BURG kreeg haar opleiding aan de Aka- demie voor Kleinkunst in Amsterdam. Aansluitend hieraan kreeg zij de unieke kans practische toneelerva ring op te doen als partner van niemand minder dan Robert Long in diens pro gramma "En dat is twee". Mede door dit optreden, waaruit haar sterk uitge sproken eigen en zeer per soonlijke talent sprak, werd zij als eerste onderscheiden met de J.L. Pisuisse Prijs, een geldprijs, die ingevolge een testamentaire bepaling van de in 1975 overleden Fie Carelsen jaarlijks wordt toegekend aan een opvallen de leerling(e) van de Akade- mie voor Kleinkunst. Nelleke Burg is een opmer kelijk natuurtalent, zij is een unieke verschijning op onze Nederlandse planken, haar uiterlijk, het goede gebruik van de Nederlandse taal, haar stemkwaliteiten, haar moed en doorzettingsvermo gen gepaard aan artistieke creativiteit, zijn o.m. ele menten die voor deze jonge kunstenares een grote belof te voor de toekomst inhou den. WIETEKE VAN DORT speelde na een opleiding op de toneelschool ruim vijf jaar verschillende rollen bij de Nieuwe Comedie. Haar eerste cabaretervaring kreeg zij bij de grote meester op dit gebied, Wim Kan, en dat legde de bassis voor haar' latere werk. Zij heeft nog maar één lp gemaakt, genaamd "Een fraai stuk burengerucht", maar wij hebben haar kun nen zien in tal van bekende televisieseries, waaraan jong en oud plezier beléef- den. Wij noemen "Pinoccio", "Oebele", van de K.R.O.,"Wij en de wereld" van de V.A.R.A., de TV-strip "Pip en Zip" en de reeds bijna le gendarisch geworden "Stra- temakersopzeeshow", waarin zij de "Deftige Da me" speelde. Haar meeste recente activi teiten zijn haar rollen in de tv-serie "Dat ik dit nog mag meemaken" (Zuster Baai) en het radioprogramma "Ra- diolawaaipapegaai". Wieteke is zeer veelzijdig: ze kan zingen, dansen, acteren, zij schildert en tekent en heeft~belangstelling voor tal van kunstuitingen. Wieteke van Dort's reputatie is niet gevestigd dank zij een blik semcarrière, maar de plaats die zij nu inneemt, de veel zijdigheid van haar creatie ve en uitvoerende talent hebben de jury de overtui ging gegeven, dat Nederland in de komende jaren nog veel van deze kunstenares zal horen en zien. ANITA MEYER is zo'n ty pisch voorbeeld van een bliksemcarrière. Tot 1976 had zij voornamelijk, maar nog steeds anoniem, meege zongen in een achtergrond koortje "Rainbow Train, ter begeleiding van televisie shows, plaatopnamen en re clame-spots. Haar ontdekking als soliste berustte op het pure toeval, dat Hans Vermeulen een so liste zocht voor het liedje "Sing along", uitgebracht onder de naam Go Go. Tijdens Midem 1976 kon de zelfde Hans Vermeulen vanuit de stand van de Ba- sart platenmaatschappij zijn melodie "The alternative way" presenteren. Dat was het dynamische begin van een succes voor Anita Meyer, wier naam sedertdien be kend is bij ieder, die ook maar, iets afweet van Ne derlandse lichte muziek. Het grote popminnende publiek van Nederland accepteerde haar volledig en een aantal volgende liedjes waren een soortgelijk succes: "You can do it", "Just a disillusion" en nu, recentelijk "Anita thats's my name". De jury koestert de ver wachting dat Anita Meyer, na haar jarenlange beschei den positie op de achter grond een goede toekomst als soliste tegemoet gaat. AD KRAAMER bij het pu bliek beter bekend als Mare Winter, studeerde aan het conservatorium in Tilburg als hoofdvak contrabas en als bijvakken orgel, piano en gitaar. Hij maakte zijn stu die af, maar deed al tijdens zijn studie veel praktijk op door het spelen in allerlei groepen o.a. in Bob Smit's "Duke City Sextet". Na zijn "serieuze" studie ging hij zich bezighouden met de lichte muziek. Hij schreef tekst en muziek, trad op als zanger van liedjes, zoals "De Heilsoldaat", "Flo- ris V", "De Overwegwach ter" enz. en sedert 1975 ook als creatieve en uitvoerende artiest achter carnavals schlagers. Dit jaar was dit de onbetwiste vondst "The Whistling Scout" van de speciaal hiervoor in hef le ven geroepen Mare Winter Band. De jury bekroont voorna melijk zijn grote veelzijdig heid, dié nog vele mogelijk heden blijft bieden, als com ponist, tekstdichter, uitvoe rend artiest en producent van platen voor tal van col lega-artiesten. Later op de middag werd de nestor van het vak en oud-bestuurslid JACK MIL- LAR even in het zonnetje gezet, omdat hij een paar dagen tevoren de respecta bele leeftijd van 88 jaar had bereikt. Dorien Mijksenaar en Perry Cavello zongen een medley uit zijn operette "Julischka", (tekst Jan van Leeuwen), aangevuld met "Een ongenblikje stilte in een wereld vol lawaai", dat hij schreef samen met Han Dunk. Na de release van de singles "Non-Stop Dance" en "Come to America" kon een lang speelplaat van de swingende gebroeders GIBSON: Pa- trick (19 jaar, zang en slag werk), Chris (22 jaar, so lo-zang, gitaar en percussie) en Alex (23 jaar, zang en toetsen) niet langer uitblij ven. Onder de titel "Non-Stop Dance/Come to America" wferd deze elpee begin mei door CNR in Ne derland uitgebracht. Terzijde gestaan door Vicky Edimo (bas), Francis Coréa (gitaar), Mam Houari (sax en fluit), Freddy Honsépian (trompet), Kako (trompet) en enige frivole strijkers inter preteert onze, op de Caraïbi- sche Eilanden geboren, maar nu in Parijs woonachtige trits 9 solide soul werkjes ■waarvan wij noemen: "Non-Stop Dance", "Come to America", "Because I love you", "People of the City", "Such a Funky Way" en "Music is a Message". De LP, een Zagora-produk- tie, werd geproduceerd door Daniël Vangarde en opgeno men in de Brusselse Morgan Studio's. Michael Nesmith en The Monkees. Deze kombinatie wordt nog steeds in één adem genoemd. De muziek van Michael lijkt in de verste verte echter niet meer op die van de Monkees. The Mon kees, destijds een speciaal voor de televisie gekreëerde groep, bestaat niet meer. De belangrijkste man uit die gehele Monkees-periode was toch wel Michael Nesmith. Michael, die tesamen met zijn begeleidings-band mil joenen platen (Joanne en Silver Moon) verkocht, treedt tegenwoordig solo op. Enkele leden van zijn ont bonden band maken nu deel uit van de Hot Band van Emmylou Harris. In 1971 was Michael direk- teur van Countryside Re cords, mede opgericht door Jac Holzman, nu direkteur van Elektra Records. Eind '76 tekende Pacific Arts, waar Michael mede-eigenaar van is, een world-wide kontrakt met Island Records, die de distributie voor o.a. Michael Nesmith voor haar rekening neemt. "From a radio engine to the photon wing" is de eerste elpee van Michael, uitgebracht via Island. De klasse druipt er weer van af en het nummer "Rio" ko men wij binnenkort wel tegen in de hogere regionen van de hitlijsten. Bij het verschijnen van de tiende elpee, verzamel pla ten niet meegerekend, van Dimitri van Toren, leek het ons zinvol met de zanger, gi tarist, komponist van ge dachten te wisselen. vraag: "De titel van je nieu we album heeft duidelijk een diepere betekenis. Wat be doel je met "Uiterlijk Wel, Innerlijk Nooit"? Dimitri: "Uiterlijk Wel, In nerlijk Nooit" is eigenlijk de verzamelnaam voor de lied jes op de plaat. Zoals altijd ontstaan mijn teksten uit de chaos waaruit ik zelf besta. Iedere dag doe je ervaringen op, erg veel vervelende, zoals agressie en geweld en vaak vreselijke dingen die men sen tegen elkaar zeggen. De gang van- zaken in de hele wereld om ons heen wordt steeds meedogenlozer, en steeds meer wordt de mens een nummer. Aan de uiter lijke kenmerken kun je niet ontkomen, maar het is zaak dat je als individu niet kapi- tuleert en dat je van binnen jezelf blijft: "Uiterlijk wel, innerlijk nooit." vraag: "Hoe zijn de liedjes tot stand gekomen?" Dimitri: "De teksten heb ik in een periode van twee we ken geschreven. Ik noteer wat ik om mij heen zie en ervaar. Ik beschouw mensen en hun doen en laten. Ik tracht altijd zo natuurlijk mogelijk waar te nemen én weer te geven, zodat er een optimale erkenning zal zijn bij de luisteraar." vraag: "Wat is de strekking van de meeste van je tek sten?" Dimitri: "Volgens mij be staat er nog maar weinig of geen respekt voor elkaar. Steeds meer hoor je om je heen "ach, wat kan mij het schelen". Dit leidt vanzelf tot fatalisme. De mensen be kommeren zich nog maar weinig om elkaar. Je moet goed begrijpen, ik ben echt geen zwartkijker, maar als ik signaleer, dan moet ik wel teksten schrijven die niet in het vrolijke idioom liggen. Vroeger dacht ik nog wel dat er hoop was en dat hef alle maal wel mee zou vallen en beter zou gaan. Maar dat denk ik niet meer. Ach, ook op deze plaat staan wel een aantal vrolijke teksten, maar inderdaad, over het algemeen is de strekking wat somber." Tot zover dit korte gesprek. De elpee werd, zoals de meeste vorige, geproduceerd door Tom Griek en de ar rangementen wérden ge schreven door Wil de Meyer. De mooie hoes werd ge maakt door Jan Swinkels. Zoals alle platen van Dimi tri, is ook deze een zeer per soonlijk produkt, dat ook ja ren na de release de intense waarde zal behouden die het heeft. Het verhaal begint enigszins eentonig te worden; maar we kunnen er eenvoudig niet om heen: de Jess Roden Band is nu al geruime tijd bezig aan een onweerstaanbare op mars; het einddoel is echter niet zo snel bereikt als me nigeen wel gedacht had. Maar daarom niet te lang getreurd Jess is momen teel in Amerika.om een so lo-elpee te maken en in de tussentijd wordt de Ro den-liefhebber alhier ver wend met een dijk van een live-elpee: "Blowin' De elpee werd gemaakt naar aanleiding wan de goede reakties op de live-elpee, die vorig jaar van het gezel schap werd uitgebracht. Naast de titelsong bevat deze in Leicester en Birmingham opgenomen elpee enerve rende uitvoeringen van Ro den-krakers als "Jump Ma ma". "In a circle", "Despera do" en "Crystal Eye". Wat moeten we daar nog aan toevoegen? De nieuwe elpee van Lee Towers "Special Request" is een oerkommersiele plaat geworden, die het sukses van "It's Raining in my heart" ongetwijfeld zal evenaren, zoniet overtreffen. Zoals U wellicht weet zijn er van de elpee "It's raining in my heart" meer dan 75.000 exemplaren verkocht. De elpee "Special Request" werd evenals de Voorgaande elpees van Lee Towers, ge produceerd door Will Lui- kinga. terwijl Gerard Stell- aard en Dick Bakker teken den voor de arrangementen. Enkele titels op deze elpee zijn: Het overbekende "Once upon a time in the west" van Ennio Morricone, "Bridge over- troubled water" van Simon en Garfunkel en "And I love her" van Lennon en McCartney. One track. Sub Rosa Sub- way, about the building of the New York Underground, sounds like 1968-69 Beatles, mentions New York then Washington - when the Beatles first arrived in the U.S. this was their route. Another track Bodsworth Rugglesbly 111 is misspelled on the back of the album, where it says Rubblesby. From this the enterprising Smith gets "bods worth rub- bles by" to mean "persons of importance born of quar- rying." Flash - the Beatles were first known as the Quarry- men! Klaatu itself is the name of the robot from the 1951 sci-fi film The Day The Earth Stood Still which is featured on Ringo's Goodnight Vien- na. There are also some "Yeah, yeah, yeahs," sung through fuzztones. Smith talked tq Frank Davis and put his research to him. He reacted as managers should by stating: "Every- thing that is there, can and will be identified even with out, perhaps them, the peo ple being seen." Yes, well! Amazing are the ways of the music business. Now the album has started getting airplay, local at first but spreading. Another local station ran an "Is This The Beatles?" contest. Capitol had to reship the album to satisfy local orders and some 20,000 were sold in the area. It was further learned that there were morse code mes- sages in the Sub Rosa Sub- way cut and doubtless more similar information will be forthcoming. After all, it took months to convince the conspiracy- UFO fixated rock public in this country that Paul McCartney was in fact alive and well during all the "Turn me on, Dead Man" Sgt Pepper controversy Vreemde geruchten doen de ronde over de Amerikaanse band Klaatu. Er zijn ver schillende muziekjournalis- ten die ernstige vermoedens hebben rond de identiteit van de band. Zo zou Klaatu een schuilnaam zijn voor de Beatles. Of dat zo is, wij we ten het niet, maar waar wij wel overtuigd van zijn is dat hun debuut elpee, zo'n half jaar geleden hier in Neder land uitgebracht, uitsteken de muziek bevat, voor ons met de publiciteit die uit Amerika komt overwaaien, rede om de plaat opnieuw uit te brengen. En hoe het verder zit met die geruchten? Leest U onder staand knipsel uit Music Week maar eens. Klaatu?; we think SO THERE's Steve Smith, a writer on the Providence Sunday Journal-Bulletin in Rhode Island. He's review- ing an album by a Capitol Records group called Klaatu - the album was released in August last year, and disap- peared without tracé. Why is Mr Smith reviewing it now? Capitol holds up its right hand and swears, honest to God, that "no one employed by Capitol is aware of the identities of the members of Klaatu. Manager Frank Da- vies has been the only liaisop between Capitol and the band." But Smith raised the possi- bility that Klaatu is the Beatles! He said the group sounded like the Fab Four and there were clues in the music that were meaningful to the dedicated Beatlema- niac.

Soester Courant | 1977 | | pagina 13