MET RAAD EN DAAD uïssteden Het Opel Kadett programma vernieuwd en uitgebreid mÊM MM ipffi V':- }J Risico's in het buitenland 41 Eerste plaats in jeugdinterland op 400 m. Duinkikkers-heren II verloren in Leusden en wonnen in Leersum Successenreeks L.T.C. Soest teams besloten met drie promoties drugs mee? Marcel' Klarenbeek erg snel Autobestuurder gewond bij aanrijding Auto-antennes vernield Wedvlucht vanaf St. Ghislain Hornu VOOR AL UW SPORTEN Wijkraad Soesterberg vergadert a.s. donderdag Statiegeldhaler liep tegen de lamp Soester Judoka's naar Barneveld Geslaagd öV** 7°Jö N Fa. van Huissteden NAAIMACHINES FEESTELIJKE AANBIEDING Drugs en medicijnen: vergeet 't maar j het buitenland straft met harde hand Soes tor Courant van donderdag ie juni 1977 Marcel Klarenbeek, de Soester B-junior door de K.N.A.U. uitgekozen te midden van oudere A-junioren voor de interland tegen de West-Duitse deelstaat Nordrhein heeft afgelopen zondag op Papendal een geweldig succes behaald. Op de 400 m. kwam hij als eerste door de finish in de geweldige tijd van 48.7 sec. Marcel Klarenbeek dit gehele seizoen al erg sterk, staat nu derde op de 400 m. ranglijst van dit seizoen en dat terwijl hij nog B-junior is! Deze derde plaats is vooral belangrijk i.v.m. de nominatie voor een 4 maal 400 m. ploeg, die Nederland misschien gaat vertegen woordigen op de Europese jeugdkam- pioenschappen. Als favoriet in de 400 m. race ging zondag de Haagse A-junior Hans Ver- roen van start. Er kon ook een goede prestatie van Duitse zijde verwacht worden. In dit geweld zou voor Marcel Klarenbeek eventueel een nieuw persoon lijk record, dat op 49.5 sec. stond, over schieten. Hoe anders liep de wedstrijd. Marcel bleek volledig gelijkwaardig aan zijn tegenstanders en al na de zeer snelle CHROOMLEER Bij het uitzoeken van een tasje raadde de winkelier mij een tas aan van ,,echt chroomleer". Ik wist niet, dat ze van chroom ook leer konden maken. Dat moet toch een kunststof zijn? Antwoord: Met ..chroomleer" wordt een geitevel bedoeld, dat gelooid is met een chroomzout. Daardoor is het harder dan leer dat met aluin, traan of plantaardige stoffen, dan wel langs synthetische weg gelooid is. Als het echt is, moet het op de doorsnede een beetje groenig van kleur zijn. Wilt u dergelijk leer evt. soepeler maken, dan moet het chroomleer met vet worden behandeld. Voor een handtas is dat niet nodig. HETE GROC Ze zeggen, dat een hete groc zo gezond is. Maar alle vitaminen gaan toch zeker verloren door het koken de water? Antwoord: Kokend water doodt vita minen. Voor een groc is heet water van 70° Celsius voldoende. Groc wordt aan bevolen om te kunnen transpireren, waardoor afvalstoffen stoffen via de poriën van de huid worden afgevoerd. U kunt extra vitaminen tot u nemen met extra sinaasappelen, citroensap en voor al grapefruit en b.v. rozebottels. eerste 300 m., die hij in 34.6 sec. liep was duidelijk dat Marcel op één van de erepiaatsen zou eindigen. Nog grotere indruk maakte hij toen hij winnend over de finish ging. Zijn tijd was erg goed, n.1. 48.7 sec. slechts 0,3 sec. boven de limiet van 48.4 sec., die gelopen moet worden voor individuele uitzending naar het Rus sische Donetzk. Als 2e finishte Hans Verroen in 49.1 sec. Voor deze prestatie kreeg Marcel Klarenbeek bovendien de prestatieprijs, die van te voi;en uitge loofd was voor de beste jongenspres tatie. Op de Van Weedestraat botsten twee personenauto's. Eén van de bestuurders, de 34-jarige H. A. P. uit Hilversum, werd met snijwonden in het gezicht, naar het ziekenhuis Zonnegloren gebracht. De andere bestuurder M. A. O. (22) vluchtte van schrik een café binnen waar hij in de kortste keren drie glazen jenever naar binnen werkte. O. veroorzaakte de aanrijding, omdat hij gedeeltelijk op de linker weghelft reed. Hij reed daardoor tegen de uit tegen overgestelde richting komende auto van P. De heer J.R. deed bij de politie aan gifte van vernieling van twee antennes van zijn auto, die hij parkeerde voor zijn woning aan de Regentesselaan. Het tweede herenteam van Duinkikkers moest verleden week de strijd aanbinden tegen het sterke team van De Haaien uit Leusden. De wedstrijd werd gespeeld in het Burg. Buiningenpark te Leusden. Dit werd een zeer belangrijke wedstrijd, want de tweede plaats stond op het spel en de Soesters wisten dat zij een zware strijd tegemoet gingen. Dat bleek reeds tijdens de eerste perio de, toen De Haaien al direkt een 1-0 voorsprong namen. Gelukkig wist W. Hengeveld gelijk té maken: 1-1. In de tweede periode bleken De Haaien snel een duidelijke voorsprong te willen ne men, want alles werd op alles gezet. Het gevolg was, dat de 1-1 een 3-1- voor sprong werd. Han Vreeken verkleinde de achterstand nog tot 3-2. In de derde periode maakten De Haaien er 4-2 van en weer werd die stand verkleind, nu door E. J. v.d. Hulst, naar 4-3. Het einde van deze derde periode bete kende toch een 5-3 stand voor De Haaien. Voor de laatste periode bracht coach Nichting enige verandering in de ploeg aan, maar dat bracht geen verbetering. Snel kwam Soest, door enige verwarring in de verdediging, op een 7-3 achter stand. De Duinkikkers moesten aanval len en bij een snelle uitval, werd Jan Vrakking op hardhandige wijze van een Nadat vorige week in de landelijke competitie al twee Soester teams promoveerden hebben Soest A en Soest F op hun beurt in de districtscompetitie hun promotiewed strijden winnend afgesloten. Ook promoveerde het derde damesmidweek team door winst op Vleuten de Meern B. doelpunt afgehouden. De strafworp werd door Han Vreeken benut en doordat Jan Vrakking ook zelf nog eenmaal kon scoren, werd de einduitslag 7-5 in het voordeel van De Haaien. De opstelling van Duinkikkers was: doel R. Timmer; achter; Jan Vrakking, R. Nijhuis en E. Teunisse. Voor: Cees Thie, Han Vreeken, W. Hengeveld, (E. J. v.d. Hulst). Winst in Leersum J.I. zaterdag speelden De Duinldkkers- heren II, aangevuld met enige oudere spelers van heren I, in een waterpolo- toernooi van Larsheim in Leersum. Deelnemende verenigingen waren. Tri ton uit Putten, Laga uit Zeist, Larsheim uit Leersum en De Duinkikkers uit Soest. De eerste wedstrijd van Duinkikkers ging tegen Laga uit Zeist. De Soesters wisten met 5-1 te winnen. De tweede wedstrijdwas tegen de organiserende vereniging Larsheim. .Deze werd door Soest met 3-0 gewonnen. Ook de laatste ontmoeting tegen Triton werd in een overwinning met 3-1 omgezet, zodat Duinkikkers als eerste eindigden, dank zij de uitstekende coaching van dè heer R. Nichting. Dit keer was de opstelling van Duinkik kers: doel Ronald Bast; achter: Erik Teunisse, Jean Thie, Bert van de Weijer en Jan Vrakking. Voor: Cees Thie, Han Vreeken en Erik Koehof. Het begon afgelopen zaterdag erg slecht voor Soest A, beide enkelspelen gingen namelijk verloren. Jos Heemskerk en Margreet Alexander wonnen echter de damesdubbel opvallend ruim. De heren- dubbel kostte aanmerkelijk meer moei te. Ton Geldens en Ton Schneider won nen weliswaar de eerste set met 6-3, maar verloren de tweede met niet gerin ge cijfers; 6-0. De derde set was daarna echter weer voor Soest en wel met de fraaie cijfers waarmee eerder de eerste set werd gewonnen. De gemengd dubbel Ton Schneider en Margreet Alexander werd ruim gewonnen waarna Soest de promotie naar de le klasse kon gaan vieren. Soest F speelde thuis tegen Vleuten de Meern D. De krachtsverschillen in deze ontmoeting waren nog al groot, d.w.z. dat de dames uit Utrecht veel sterker waren dan de tegenstandsters uit Soest terwijl de heren van Soest ver uit toornden boven hun Utrechtse opponen ten. Zodoende verloor Anneke de Vries haar single kansloos en was ook in de damesdubbel weinig eer te behalen. Hans Schimmel en Cor Heemskerk na men echter wraak door hun tegenspelers al even vernietigend te verslaan. De beslissing kwam dus van de gemengd dubbel, Marja van Markensteyn en Cor Heemskerk wonnen die uiteindelijk met 6-4, 6-4 wat promotie naar de 2e klasse tot gevolg had. Jongstleden dinsdag werd de laatste competitie ontmoeting gespeeld, Soest C bevocht hierin het dames midweekteam van Vleuten de Meern. Tot veler verras sing verloor Agnes Schaap haar single maar Annik Hubert deze competitie nauwelijks te verslaan won haar enkel spel met 6-1, 6-3. Bep Pronk en Agnes Schaap wonnen hun dubbelspel ook al ruim waarna Annik en Bep de 3-1 zege rondmaakten door met 7-5,6-1 hun dubbel te winnen. Een fraai resultaat dat be kroond werd met een promotie naar de 2e klasse midweek. Terugkijkend kan de L.T.C. toch wel een beetje trots zijn op de in deze competitie behaalde resultaten. De jeugdteams handhaafden hun posities met uitzonde ring van het eerste dat van de le naar de 2e klasse degradeerde, iets wat veroor zaakt werd door de sterke doorstroming van de getalenteerde jeugd naar de Seniorencompetitie. Die doorstroming leverde overigens goede resultaten op blij kend uit de promotie van het grotendeels uit junioren bestaande vijfde team. Be halve dit team promoveerden in totaal nog viet teams. Zaterdagmiddag zal het bestuur van de L.T.C. de verrichtingen nog eens in een gezellige omlijsting bespreken met de competitie spelers. Ze ker zal dan ook een woord van dank worden gesproken tot Marga Kamlag en Mary Blokpoel die het gehele competitie- gebeuren perfect organiseerden. De postduivenhoudersvereniging „De Zwaluw" nam het afgelopen weekeinde deel aan de wedvlucht vanaf Ghislain Hornu, over een afstand van 218 km. In concours waren 349 duiven. De lossing vond plaats om 7.15 uur bij Z.W. wind Aankomst eerste duif om 9.35.57 uur. Snelheid 1552.43 m. Gedetailleerde uit slag: A. v. Ginkel 1 20 60. G. Rijksen 2 3 4 5 8 9 10 11 15 17 18 24 25 27 32 34 35 38 39 40 42 44 45 46 5152 54 55 57 61 63 65. A. de Bes 6 7 14 21 22 41 66. R. Voskuilen 12 13 16 23 29 33 49 53 58 62. H. de Bree 19 30 37 47 50 59 64 68. C. v.d. Hoek 26 69. H. Woudstra Zn. 28 48. J. v.d. Belt 31 36. J. v.d. Brakel 43 56. Th. Wigtman 67. A. v. Riet 70. P.V. De Vriendschap - Wedvlucht vanuit St. Ghislain-Homu op 11-6-77. Gelost om 7.15 uur met z.w. wind. In concours 353 duiven. Aankomst eerste duif 9.32.10. Aankomst laatste duif 9.44.38. Uitslag: J. Kamerbeek 1 4 7 8 12 17 39 46 48. A. Meesters 2 11 18 27 28 40 43 45. Altenaar-Reijerse 3 9 16 25 54 70. C. Vaesen 5 10 19 57. Sukel-v. Klooster 6 21 30 31 35 42 59. J. Kruseman 13 14 15 26 51 6168. D. de Zoete 20 29 33 34 36 41 47 50. H. Rauch 22. Comb. Westerveld 23 60 63 66. J. Ruttenberg 24 64. Foekens-Diepgrond 32. A. Stolker 37 44 53. B. Schimmel 38 49 56. J. Stalenhoef 52 62 65. J. v. Klooster 55 69. A. Snijders 58. F. Limburg 67. A. Kok 71. SPORTHU/S I. D. VAN VUGT NW. BAARNSTRAAT 39 - BAARN TELEFOON 02154 - 2490 Grootste sportzaak van 't Gooi De Wijkraad Soesterberg vergadert a.s. donderdag 23 juni, 's avonds om 20.00 uur in het Soesterbergse Dorpshuis. Tijdens deze vergadering wordt de nieuwe afge vaardigde van de PvdA, de heer H. M. van der Wal, beëdigd. De agenda ver meldt verder de behandeling van elf ingekomen brieven, alle elf afkomstig van burgemeester en wethouders van Soest. Eén van de brieven gaat over de aanleg van een fietspad over 't Soester Hoogt, B. en W. delen de wijkraad mee, dat aan de directeur van gemeentewerken ver zocht is een plan op te stellen voor de aanleg van dat fietspad langs de oostzij de van de Van Weerden Poelmanweg. In het plan is ook opgenomen het aanbren gen van verlichting. Tenslotte zal in de vergadering de brief behandeld worden van het wijkraadslid mej. H. P. Lensink, over het onderhouds plan van woningen. De 15-jarige V. de B. liep bij het in leveren van een krat lege bierflesjes tegen de lamp. De winkelier bij wie hij statiegeld vroeg, „herkende" het krat dat te voren bij hem gestolen was. De B. ontkwam aanvankelijk, maar werd later toch door de politie opgespoord. Op uitnodiging van Sportschool Hels- dingen in Barneveld, is Sportschool Pouw zaterdag met 30 Judoka's in de leeftijd van 11 t/m 16 jaar, naar het Judo-toernooi geweest. In dit uitstekend georganiseerd toernooi vond een ont moeting plaats tussen: s.s. Boersma, s.s. Veenendaal, s.s. Iedema, s.s. Van Dijk, s.s. De Boer, s.s. Vermeer en s.s. Pouw. De Soester Judoka Paul van Manen, 14 jaar, werd kampioen in de gewichts klasse tot 52 kg. De talentvolle Paul heeft dit seizoen veel kampioenschappen met sucses behaald. Dirk-Jan de Bree werd 4e in de gewichtsklasse boven de 68 kg. Rik Hoksbergen tot 43 kg., Martin Schalkwijk tot'40 kg. en Erik van Asch tot 47 kg. behaalden even eens de 4e plaats. Aan de Rijkspedagogische Academie Amersfoort slaagden voor het diplo ma onderwijzer met hoofdakte onze plaatsgenoten Alexander Bergers, Peter van de Hoek, Lesly van Luyck en Carolien van de Schalm. Met de Kadett Bcrlina introduceert Opel een nieuwe modellenreeks in de Kadett serie. Opel reageert hiermede op de toene mende vraag naar automobielen met meer luxe bij compacte buitenafmetingen. Gelijk met de introductie van dit nieuwe model heeft Opel de uitvoeringen van de andere Kadett modellen gewijzigd, waar bij de Special, Deluxe en Berlina series ondermeer een nieuw front kregen. Te vens wordt een 1600cc, 75 pk motor lever baar. Kenmerkend voor het nieuw front zijn de richtingaanwijzers, die thans op gelijke hoogte met de koplampen zijn gemon teerd, dit voor een betere zichtbaar heid, ook van de zijkant; het radialeur- scherm werd hoger en de motorkap vlakker. De bumper werd zwaarder en is op Berlina en Deluxe voorzien van een rubber strip. De vormgeving van de nieuwe buitenspiegel vermindert het vuilworden van de zijruit bij nat weer. De Berlina heeft velours stoelbekleding en ondermeer een electrische ruiten sproeier met intervalschakelaar, een sportstuur en een kwartsklok. Uitwendig onderscheidt de Berlina zich door sport- velgen en vinyl beschermingsstrippen langs de zijkant. De Berlina is verder voorzien van halogeen koplampen. De Kadett in standaard uitvoering kreeg evenals de Berlina en Deluxe modellen geheel nieuw ontworpen stoelen, waar door het zitcomfort aanzienlijk werd vergroot. De standaard Kadett kreeg verder vlerkante koplampen en heeft als basisuitrusting ondermeer tapijt op de vloer, schijfremmen vóór en rembe- krachtiging, achterruitverwarming, een voorruit van gelaagd glas en oprolgordelS. De nieuwe motor in het Kadett pro gramma, leverbaar in de Special,Deluxe en Berlinamodellen is de bepixiefde kracht bron uit de Manta en Ascona". Deze 1600 cc motor levert 75 pk en maakt een topsnelheid van 160 km/uur moge lijk. Acceleratie van 0 tot 100 km neemt 13 seconden. Het koppel bedraagt 115 Newton meters bij 3800 - 4200 toeren. Het brandstofverbruik volgens DIN norm bedraagt 1 op 10,ïkm. De wielophanging van de Kadett met 1,6 ltr.motor is afge leid van die van de Kadett GT/E. De achterbrug is evenals bij de GT/E afge leid van het Opel Rekord onderstel. De Kadett GT/E bleef overigens ongewij zigd. De Kadettkoper heeft thans keuze uit een 1,2 N, een 1.2S en een 1.6S Itr. motor, die respectievelijk 55, 60 of 75 pk leveren. De 105 pk 1,9 ltr. inspuit- motor is uitsluitend leverbaar op de Kadett GT/Ë. Er is keuze uit 6 carrosserievormen: de sédan, in 2- of 4-deurs uitvoering, de coupé, dë Caravan, de City en de Kadett Aero. De sedan. Caravan en City-modellen zijn in vier uitvoeringen leverbaar, de coupé in drie variaties en de Kadett Aero in één uitvoering. De gewijzigde Kadett-series zijn reeds in ons land leverbaar. BERGTOCHT - Wat is de beste tijd voor een autotocht door de bergen van Zwit serland en Oostenrijk langs toeristische routes? Antwoord: Niet te vroeg in de zomer. Tot en met mei, soms tot half juni, zijn er nog vele passen gesloten. Vooral de mooie, toeristische wegen in Zwitser land zijn dan nog onbegaanbaar. In het voorjaar, tijdens de dooi, bestaat er gevaar voor lawines. In juli is de natuur er op z'n mooist, dan bloeien er nog veel bloemen. Maar het is iets rustiger op die wegen in augustus. EI WASSEN Mag je een ei Wassen als het vuil uit de winkel komt? Ze zeggen dat de handelaar het niet wil doen. Antwoord: De handelaar kijkt wel uit. Met het wassen van een ei wordt ook de beschermende laag weggenomen, die zich onzichtbaar voor uw oog om de schaal bevindt. Gewassen eieren gaan wel mooi glimmen, maar kunnen niet worden bewaard. SEINTJE NAAR AUTO - Omdat een mo bilofoon in elke auto een kostbare grap is, zoeken wij naar een mogelijkheid toch verschillende signalen naar onze rijdende employé's te sturen. Hoe moe ten wij dat aanleggen? Antwoord: Daarvoor heeft de PTT de semafoons beschikbaar. Uw employees krijgen dan ieder draagbare ontvanger- tjes mee, die in de auto of boot in een houder passen en ook los kunnen worden meegenomen in een huis of bedrijf. Als iemand op de zaak of thuis bepaalde tele foonnummers draait, kan hij/zij in de semafoons één of meer lampjes doen aangloeien en een hoorbaar signaal doen overgaan. De gebruiker hoort en ziet dat er een boodschap voor hem is. Er zijn zo'n zes signalen mogelijk, bijvoorbeeld: direkt terugkeken, de zaak opbellen, huis opbellen enz. Het telefoneren kan bij de eerstvolgende stop gebeuren, dus niet tijdens het rijden en niet per semafoon. Inlichtingen verstrekt men aan het kan toor van uw telefoondistrict, DROOGBLOEMEN - Tussen mijn droog bloemen verzamelt zich altijd stof, maar afstoffen doet ze beschadigen. Hoe ver wijder ik die stofnesten? Antwoord: Stofnesten ontstaan door spin rag of andere klittende draadjes of ha ren. Als u er een stokje insteekt en dat ronddraait, kunt u dgl. nesten eruit ha len. U kunt ook de slang van de stof zuiger gebruiken als u de grote zulg- mond eraf haalt. LANDRU Hoeveel vrouwen had die Franse vrouwenjager Landru? Is er een uitgebreid boekje over die geschiedenis met alle gegevens? Antwoord: Het aantal vrouwen, dat door Landru werd vermoord, moet bijna 300 hebben bedragen. De lijken zijn echter nooit gevonden, zodat daarover geen zekerheid bestaat. De gevraagde gege vens vindt u in aflevering 1 van de serie „Misdaad", uitgegeven door Meulen- hoff, Amsterdam in 1975. 6 ft 0 6 O'C'O 0 6 0 0 0 BVflTöTt'fl 8 0 6 6 8 0~6'fl'6'a'0"8"fl 8 fl STfl'fl'fl'B 8 8 8 Bg oaOOttOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOPOOOOOOOOOOOOOp Japanse naaimachines - Zig-Zag - vanaf f 398,- voor 298,- en van f 498,- voor 398,- K00P UW NAAIMACHINE IN EEN SPECIAALZAAK Betere service - Reparatie alle merken naaimachines-stoffen SOESTERBERGSESTRAAT 28 tel. 02155-13480 -Soest-Z tieplezier. Grote ellende is te verwach ten voor druggebruikers die achteloos hun middelen meenemen. De waarschuwing geldt voor opiaten (heroïne), pepmiddelen (amfetamine), cannabisprodukten (hash), Hallucino- genén (lsd), cocaïne; maar ook voor barbituraten (Bellanox, Mogadon) en tranquillizers (Librium, Valium). snel verdacht Stimulerende, verdovende en hallucine rende middelen hebben internationaal Voor zover bij het ministerie van buitenlandse zaken bekend zaten in februari van dit jaar 337 Nederlanders vast in buitenlandse gevangenissen. Het wer kelijke aantal in ongetwijfeld hoger. De 337 die men kent zitten verspreid over 38 landen. Tweederde van hen zit gevangen in verbandmet drugs. De straffen zijn doorgaans erg langdurig. Deze gegevens vermeldt de reclassering in een brochure, waarmee zij eens te meer wil waarschuwen tegen de risico's die men loopt als men in het buiten land drugs in zijn bezit heeft. Bovendien geeft de reclassering enkele adviezen, die overigens van belang kunnen zijn voor iedereen die in het buitenland van zijn vrijheid wordt beroofd of dreigt te worden beroofd. Voorts heeft de re classering de medewerking gekregen van de ANWB, die voor noodgevallen haar alarmnummer ^beschikbaar heeft gesteld. Door het bezit van 'drugs; vvan welke aard en in welke geringe hoeveelheid ook, kan men in het buitenland in grote moeilijkheden komen. Maar ook men sen, die op medisch voorschrift medi cijnen bij zich hebben kan dat over komen, omdat die medicijnen mogelijk voor verboden middelen kunnen worden aangezien. Het is daarom aan te raden een degelijke doktersverklaring bij zich te hebben, zo schrijft de reclassering. Wordt men in het buitenland gearre steerd, of dreigt dat te gebeuren, dan adviseert de reclassering in elk geval zo snel mogelijk hulp van een Neder landse consul te vragen. De consul dient, uiteraard met inachtneming van de in het land geldende wetten, de belangen van de Nederlanders te behartigen. Hij zorgt er ook voor dat het ministerie van buitenlandse zaken over de arres tatie wordt ingelicht. De reclassering adviseert bovendien zo mogelijk het bureau buitenland van de reclassering (070 637247) in te lichten. Het bureau is speciaal in het leven geroepen voor Nederlanders die in het buitenland gevangen zitten of strafrech telijk vervolgd worden en het kan op een aantal punten hulp verlenen, bemid delen, adviezen geven, en dergelijke. Buiten kantooruren kan voor het inlich ten van het bureau gebruik worden ge maakt van het nummer van de ANWB- alarmcentrale (070 - 264426). De brochure van de reclassering („Drugs mee? Vergeet het maar!") wordt op grote schaal verspreid op scho len, vormingscentra, kazernes, jeugd herbergen enzovoort, en zal ook op ge meentehuizen bij de paspoortenuitgifte worden uitgereikt. Blijkens gegevens van het ministerie van buitenlandse zaken zaten in februari van 1977 - verspreid over 38 landen - 337 Nederlanders gevangen. Van hen niet minder dan 224 wegens het bezitten, gebruiken, smokkelen en verhandelen van drugs. Overigens beschikt buiten landse zaken niet over alle gegevens. Nogal wat Nederlanders zitten vast zon der dat dit geregistreerd staat. waarom waarschuwen? Dit is geen bangmakerij. Vreemde lan den, vreemde wetten. Slaappillen, ze nuwpoeders, pijnstillende middelen en verdovende middelen kunnen in verre stederf en aan warme grenzen ernstige moeilijkheden geven. Voor een vreemd doosje of pakje kunt u uren' of dagen worden vastgehouden. Zijn de middelen verboden, dan volgt een strafrechtelijke vervolging. Zijn de middelen (bijvoor beeld door een dokter voorgeschreven, dan is een verklaring van hem vereist. Marihuana en hash zijn beslist overal in het buitenland verboden. Er staan zware straffen op bezit van of handel in drugs. Er zitten al tientallen Nederlanders hon derden jaren gevangenisstraf uit in het buitenland, wegens deze feiten. Ook DERTIG GRAM („hash voor eigen ge bruik" MAG NIET. In zuidelijke landen is de controle streng. Het passeren van grenzen waar ook „smokkelroutes" over lopen brengt extra grote risico's mee. In ons land is het bezit van dertig gram soft drugs slechts een overtreding. Maar wie er bij grensoverschrijdingen mee gesignaleerd wordt, wacht aanhouding. De Nederlandse douane is daar attent op. Dit geldt zowel voor Nederlanders en buitenlanders die naar het buitenland gaan. als voor Nederlanders en buiten landers die Nederland binnenkomen. Men wordt dan beschouwd als „Hande laar". Alleen al aangehouden, wegens een on bestemd poeder in de toilettas, verdacht, vastgehouden en verhoord worden is al een ernstige verstoring van het vakan- de aandacht van douane en politie. Een reiziger uit Nederland is snel verdacht. Nederland staat bekend als .tolerant' ten opzichte van de middelen. Achter docht tegenover Nederlandse reizigers is daar het gevolg van. Een rechter-commissaris uit Marseille wil dat er nog hogere straffen komen voor drugsmokkelaars: tot zelfs achttien jaar. Eén vreemd pakje is al drug-smokkel. We zouden niet waarschuwen als de gevolgen niet zo hard waren. Een week hash voor eigen gebruik kost enkele honderden kilometers buiten Nederland al gauw zes jaar gevangenisstraf. Schei ding tussen .soft' en ,hard' drugs kent men meestal niet. Als het toch mis gaat Wie toch in moeilijkheden komt moet zo snel mogelijk contact zoeken met Neder land en consulaire hulp aanvragen. ALARMNUMMER BUREAU BUITEN LAND van de Vereniging van Reclasse- rlngsinstellingen070 - 63.72.47 Vraag de politie te (mogen) bellen of laat reisgenoten, die nog vrij rondlopen, waarschuwen. Vanuit Nederland wordt dan geprobeerd hulp te verlenen. Buiten kantooruren dus vooral 's-nachts en in de weekenden) NUMMER VAN DE ANWB ALARM CENTRALE: 070 - 26.44.26. Van daaruit wordt dan de melding door gegeven aan het bureau buitenland van de reklassering. Grote gevolgen Is men eenmaal verdacht en ingesloten, dan is elk contact met de buitenwereld afgebroken. De vreemde taal maakt het extra moeilijk aan te geven wat er aan de hand is. Bijvoorbeeld: waarom men onschuldig is of denkt onschuldig te zijn. De onbekendheid met de wetgeving en de rechtsgang in het buitenland leidt tot onverwachte verrassingen. Want niet overal verschijnt (zoals in Nederland) voor arrestanten in hechtenis een advo caat op het politiebureau. Niet overal treden (zoals in Nederland) advocaten „pro-deo" op voor kliënten in moeilijk heden. Advocaten kosten vaak handen vol geld, net als .borgsommen' om weer vrij te komen. Maatschappelijke hulpverlening ver schijnt meestal niet al op het politiebu reau (zoals in Nederland). Het kan lang duren voordat vrienden of familie in Nederland op de hoogte zijn van de arre statie. Daarna is er nog lang onzeker heid over de verdere gang van zaken. Buitenlandse gevangenissen missen (vooral rond de Middellandse zee) veel aan comfort en ook het eten laat daar te wensen over. Maar ernstiger dan het gebrek aan ge zonde voeding is de rechtszaak die volgt, en de straf: zwaarder dan in Nederland. Jarenlange gevangenisstraffen. Consulaire hulp Vraag na arrestatie in het buitenland direct om consulaire hulp. Iedere Ne derlander die in het buitenland in moei lijkheden komt heeft daar recht op. De consulaire posten van Nederland hebben bij arrestaties tot taak te controleren of de wetten van het land ook ten opzichte van de Nederlander behoorlijk uitge voerd worden. De consul moet nagaan of er sprake is van een menswaardige gevangenhouding. Hij moet de rechts hulp aan de Nederlander bevorderen (dus helpen een advocaat zoeken) en contact onderhouden met de plaatse lijke politie, gerechtelijke instanties en advocaat. Hij stelt Nederland van de feiten op de hoogte. Consulaire hulp betekent in enkele ge vallen ook financiële hulp. In inciden tele gevallen worden bij gebrek aan geldmiddelen extra levensmiddelen, kleding, medische hulp of tandarts voorgeschoten. In een land waar de „pro deo"-advocaat niet bestaat kan de consul een voorschot geven op de kosten van een advocaat. De verdach te. moet dan een papier tekenen dat hij niet over geldmiddelen beschikt. Er worden geen voorschotten gegeven voor het betalen van boetes, borg sommen enz. Veroordelingen moet de consulaire post doorgeven aan Nederland (Minis terie van Buitenlandse zaken). Ter plaatste dient de consul bezoek aan ge vangen Nederlanders te stimuleren, bijvoorbeeld door haar woonachtige landgenoten te hulp te roepen. Hij kan ook (eventueel met behulp van een ad vocaat) strafvermindering, gratie etc. helpen aanvragen. Bureau Buitenland Hulp is ook te verwachten van het Bureau Buitenland van de Vereniging van Reclasseringsinstellingen. Toen een paar jaar terug bleek dat honder den Nederlanders voor tientallen jaren achter vreemde tralies zaten, is in sa menwerking met de Ministeries van Justitie en Buitenlandse Zaken de re- classeringshulp voor Nederlanders in het buitenland op gang gekomen. Bureau Buitenland kan over en weer informatie doorspelen. Naar de fami lie thuis, naar de verdachte in het bui tenland, naar advocaten en instanties. Het bureau zal familiebezoek zo veel mogelijk ondersteunen, al 'is het zelden financieel. In veel gevallen kan een sociaal voor lichtingsrapport vanuit Nederland aan de rechter in het buitenland een gunstige uitwerking hebben. In ernstige gevallen gaat er een maatschappelijk werkster uit Nederland op reis. Nederlanders die in het buitenland ge detineerd zijn zitten vaak volledig geïsoleerd. Brieven doen er maanden over om vertaald en gecensureerd de gevangene te bereiken. Het Bureau Buitenland kan snellere corresponden tie* naar in Spanje verblijvende gede tineerden bevorderen. Hoewel het Bureau Buitenland maar weinig verlichting kan brengen in vaak ellendige situaties wil het bureau in alle voorkomende gevallen op zijn minst behulpzaam zijn met advies en als het kan met méér. Voorkom moeilijkheden De consulaire hulp van Nederland en het Bureau Buitenland van de reclas sering kunnen niet alles. De wetten in een ander land zijn nu eenmaal zoals ze zijn. Vrijspraak of het sepo neren van een zaak moet een advocaat ter plaatse bevorderen. Geld ligt niet voor het opscheppen. En de narigheid is (nu al) groot. Daarom is het eerste advies: voorkom moeilijkheden; neem niets mee! t

Soester Courant | 1977 | | pagina 15