Insprekers bestemmingsplan Soest-midden willen bestaande situatie handhaven Enorme belangstelling voor Openluchtkerkdienst Zilveren priesterfeest pastoor E.P. van Wijk speld aan welfare-vrijwilligsters SOESTENAREN, DANK U WEL! Geen veranderingen om andere plannen haalbaar te maken: Geen voorrang Fietsers in de knoop Nog weinig gegadigden voor woningen in de beschutte sfeer Brochure „Verbetering particuliere woningen De insprekers bij het bestemmingsplan Soest-Midden Steenhof fstraat-Middelwijk- straat-Kerkpad-Lange Brinkweg] hebben de indruk dat de gemeente niet het „achterste van de tong" heeft wiilen laten zien en meerdere gezichten heeft. Inspreken is daardoor een hachelijke zaak, omdat men niet weet op welke uitspraak afgegaan moet worden, welke gemeentelijke uitspraak waar is en welk „gezicht" betrouwbaar, aldus de insprekers in het opgestelde eindverslag. Het zit de insprekers ook dwars, dat de gemeentelijke plannen en toelichting „terloops" en neutraal wordt gepresenteerd, zo in de trant van „Beste mensen, het gaat hier om de handhaving van het bestaande en enkele geringe wijzigingen en verbeteringen, terwijl we bij nadere studie moeten konstateren dat er veel meer aan de hand is. Waarom werd ons bij de start van de inspraak geen totaal overzicht gegeven van het gemeentebeleid op relevante punten; waarom geen kort overzicht van de stand van zaken in aangrenzende gebieden; waarom geen samenvatting van het werk en de standpunten van andere inspraakgroepen", aldus vragen de Insprekers zich af. De inspraakprocedure voor dit bestem mingsplan werd vorig jaar oktober door de gemeente gestart. Naar aanleiding daarvan werden twèe werkgroepen ge vormd, waarvan de één zich zou bezig houden met het gebied Kerkpad-Lange Brinkweg en de ander met het gebied Rijksweg en omgeving. Werkgroep 1 vergaderde acht keer: werkgroep 2 zes keer, waarna op 19 april in een gecombi neerde vergadering het eindverslag werd vastgesteld. Naast de vermelding van de probleem punten en een algemeen kommentaar worden achtereenvolgens visies gegeven op het verkeer en op de bestemmingen (winkelagrarische en bedrijfsbestem- ming). Tenslotte worden opmerkingen gemaakt ten aanzien van voorgevelrooi lijn en openbaar groen. Tenslotte wordt geconstateerd dat een aanzienlijk deel van de betrokken bevolking de plannen om de Middelwijkstraat en de Steenhoff- straat te verbreden en de winkels per administratieve ingreep te laten ver dwijnen, afwijst. Aan de inspraak na men dertig mensen deel. Belde groepen zeggen dat zij weinig technische kennis hebben, wat betreft formules, ambtelijke procedures, con crete onderzoekresultaten enz. „maar" zeggen de insprekers, „onze kracht van argumenten is vooral gelegen in het feit, dat we als belangstellenden en belang hebbenden wel weten hoe we ons eigen leefmilieu willen inrichten. Het gaat daarbij vooral om de uitgangspunten van onze visie op dat eigen leefmilieu, die veeleer naar de geest, naar mentali teit duidelijk omschreven zijn, dan naar technische mogelijkheden van realise ring". Zo wordt aan het slot van het verslag gezegd bij de bespreking van voorgevellijnen en openbaar groen: wat we willen is duidelijk. Alle mogelijke variaties aan bebouwing, aangepast aan het karakter van het gebied, maar dan zo, dat er geen misbruik kan worden gemaakt van deze vrijheid. Men vindt dat de „preciese formule ring" telkens problemen oplevert en men wijst de tendens van „rechtgetrok ken voorgevellijnen" af. Voorgesteld wordt de bouwstroken breder te maken dan nu staat aangegeven, met maxima en minima van bebouwingsprocenten of achter- en voortuinmaten. Wat het openbaar groen betreft wordt ondermeer gevraagd of het rosarium (naast het postkantoor) nog terugkomt (kompleet met muziektent). Als alterna tieve plaats wordt daarvoor nog opge voerd het open terrein tussen Kerkpad ZZ en de Rijksweg. Bij het „algemeen" kommentaar wordt gezegd dat het plan weliswaar als doel stelling heeft „de ruimtelijke situatie te handhaven", maar dat daar bij de uit werking toch maar weinig van over blijft. Letterlijk zeggen de insprekers: In feite wordt de bestaande ruimtelijke situatie (de aantrekkelijke „rommelig heid" van het gebied) door het plan niet gehandhaafd, maar in negatieve zin aangetast: de zaak wordt rechtgetrok ken en opgevuld. De gemeentelijke aanpak wordt „tech nologisch en rationeel" genoemd en het (gelukkig nog bestaande) multifunktio- nele karakter van de wijk wordt aange tast. In het algemeen wordt gezegd dat de wensen, verlangens, ideeën en denk beelden van de bewoners niet als basis voor de gemeentelijke plannen hebben gediend. Niet in gelijke mate is aandacht besteed aan de belangen en problemen van de verschillende groepen betrokkenen. Ge steld wordt daarbij, dat niet de bewoners om dit bestemmingsplan gevraagd heb ben en dat de gemeente daarom niet vreemd moet opkijken dat een groot aantal bewoners kritiek hebben. Verkeer Wat het verkeer in het plangebied be treft vinden de insprekers dat het huidi ge profiel van de Rijksweg {Steenholf- straat-Middelwijkstraat] gehandhaafd moet blijven. Geen verbreding, geen afstand van tuinen, wèl herstellen van de bomenrijen. Verbeteringen in en om de Lange Brink weg zijn noodzakelijk, maar het mag geen gladde rechte weg worden, geschikt voor heel veel verkeer. De huidige funktie van de weg moet gehandhaafd worden; het laankarakter en het landelijk karakter. Geen verkeer van de Van Weedestraat over Korte- en Lange Brinkweg leiden en voorgesteld wordt het sluipverkeer te weren door bijvoorbeeld de Eemstraat af te sluiten voor autoverkeer. „Zou een slechte stratenmaker een oplossing kun nen zijn om de snelheid van het verkeer te remmen?", wordt gevraagd. Het Kerkpad mag nooit breder worden dan 3 a 3.6 meter, ook al staat er in een plankaart 6 meter vermeld. Het Kerk pad moet ook „rijwielpad" zijn en met het oog daarop moeten de drempels in de dwarsstraten gelegd worden (anders dan nu het geval is). Er moet op gelet worden dat het Kerkpad niet als par keerplaats gebruikt gaat worden en tenslotte moeten de rijwielstandaards bij de R.K. Kerk naar achteren ver plaatst worden. Winkelbestemming Vraagtekens worden gesteld bij het ge meentelijke winkelbeleid. De uitwer king in het bestemmingsplan Soest-Mid den wordt een flagrante tegenstelling genoemd, met de doelstelling van het plan. Daar wordt gesproken over „wat geringe wijzigingen en aanvullingen", terwijl de realiteit is dat de winkels „wegbestemd" worden. En dan niet voor het nut en het welzijn van het betreffen de plangebied, maar uitsluitend om de „haalbaarheid van andere plannen te bevorderen". De insprekers wijzen er op dat door het overgangsrecht, het als negatief opge voerde te grote aantal winkelvierkante meters, door realisatie van het nieuwe winkelcentrum, slechts vergroot wordt. Soest wijkt ook, naar de mening van de insprekers, wat de branche verdeling betreft, niet af van de rest van Neder land en uitlatingen over het „laag win kelniveau" (in Soest) wordt niet beves tigd door het zakelijke sukses van vele winkels. De spreiding van de zaken over Soest wordt door de insprekers positief benaderd. Spreiding, zeggen zij, is juist weer een landelijke tendens. Er moet en kan iets gedaan worden aan de bereikbaarheid van de centra, o.a. door betere parkeervoorzieningen. Wat het plangebied betreft, wordt het terrein waar nu het Artishockgebouw staat, opgevoerd. Het terrein zou vanaf de Parallelweg bereikbaar moeten worden. Nog voller dan twee jaar geleden, toen de openluchtkerkdienst voor het eerst gehouden werd, was het j.1. zondag in het Openluchttheater aan de Soesterbergsestraat. Naar schatting woonden circa 2000 mensen deze dienst van de gereformeerde gemeente bij. De organisatie was perfect; het weer ideaal. Muzikale medewerking verleenden de Oranje-Harmonie uit Hilversum en de twee koren van de gereformeerde kerken. De dienst werd geleid door de dominees Rinzema, Baumfalk en Land; ds. Baumfalk hield de prediking. Voor de vooraf geplande wandeling was weinig belangstelling; wel weer voor het koffiedrinken na afloop, maar niet voor de spontaan georganiseerde lunch. Het parkeren van de vele auto's van de kerkgangers leverde geen probleem op dankzij de medewerking van de directie van het ziekenhuis Zonnegloren, die het grote ziekenhuisparkeerterrein beschikbaar gesteld had. poto Herman van Dam Attent maken de insprekers de overheid op de mogelijke {komende] concurren tiestrijd tusecn de „bestaande goedkope vierkante meters" en de „nieuwe dure vierkante me'ers" Ir. het nieuwe winkel centrum. „De ^irijd zou weieens door de voor de gemeente verkeerde partij ge wonnen kunnen worden". Tenslotte vraagt men zich af of Soest werkelijk een hart nodig heeft. En waar om dan de combinatie van winkels en openbare voorzieningen. „Op de winkel dag bij s uitstek, de zaterdag, is het gemeentehuis gesloten en op het politie bureau wil so wie so niemand komen. Dorpshuis aktiviteiten spelen zich af als de winkels gesloten zijn; met andere woorden, de combinatie lijkt zeer ge zocht". Agrarische bestemming Er is een aparte agrarische werkgroep met inspraak bezig geweest, waarvan wel verslag gedaan is. Geen verslag werd evenwel ontvangen van de rond gang die de burgemeester maakte bij de agrariërs. De insprekers zijn van mening dat er geen horeca- of expositiebestemmingen moeten komen op het Kerkpad (dit vanwege het verkeersaantrekkende aspekt); dat ook boerderijen aan de Lange Brinkweg geen horeca bestem ming mogen krijgen, maar eventueel wel daar beperkte expositiebestemming. Be drijf sbestommlng In het algemeen is men tegen het be stemmen van een terrein in het plange bied voor bedrijven. Nieuwe bedrijven moeten geheel geweerd worden, maar het is ook zo dat gevestigde bedrijven niet zo maar weggesaneerd of verplaatst kunnen worden. Bestaande bedrijven geen uitbreidingsmogelijkheden geven wordt „moord met voorbedachte rade" genoemd. Beperkte uitbreiding moet mogelijk blijven. „Er mogen", zo zeg gen de insprekers, „oude gevestigde bedrijven geen belemmeringen in de weg gelegd wordt om binnen het raam van redelijk milieubeheer hun bedrijf uit te oefenen en/of uit te breiden voor zover dat nodig is in verband met aangepaste produktie-methoden, dan wel huisves ting van personeelsleden (kantines- kan toren e.d.)". Veranderingen aanbrengen in bestaan de. gegroeide situaties, brengt volgens de insprekers enorme menselijke proble men met zich mee,en daar zitten we nu helemaal niet om te springen". De woonbestemming in het plangebied, voorzover die er nu is, moet gehand haafd blijven en er moeten mogelijkheden gekreëerd worden om door groenvoor- Op de aansluiting van de verbindings weg van Zeister Spoor met de Amers- foortsestraat, verleende de automobilist C. K. (53) uit Amersfoort geen voor rang aan de bromfietser Henny T. (17) uit Hoogland. Zij en haar duopas- sagiere Yvonne van V. (14) uit Soester- berg kwamen ten val. Met beenletsel en inwendige kneuzingen werden de meisjes naar het Amersfoortse zieken huis De Lichtenberg gebracht. De brom fiets was vernield; de auto licht be schadigd. Op het fietspad langs, de Nieuweweg kwamen de fietssturen van Ronald G. (18) en Nelly H. (16) die daar hand in hantf naast elkaar reden in de knoop. Nelly kwam te vallen en werd voor onderzoek naar het ziekenhuis Zonneglo ren gebracht. Op de Weegbreestraat reed mevrouw T. H. (29) tegen een hek, dat daar geplaatst was in verband met de weekmarkt. Ook zij belandde in het ziekenhuis, maar kon na onderzoek weer naar huis. Het Rosarium met muziektent, naast het postkantoor, dat de insprekers van Soest-Midden wel in ere hersteld willen zien. zieningen de bestaande bedrijven in het landschap te camoufleren. Tenslotte wordt Opgemerkt dat als het slachthuis verdwijnt (in het kader van de nieuwe wetgeving) dit terrein een woonbestemming dient te krijgen. Evenals ieder jaar is ook nu de inzamelingscampagne voor het Rode Kruis, welke gehouden is van 25 mei tot 4 juni, voor de afdeling Soest/Soesterberg een succes geworden. U bracht in onze woonplaats een bedrag van 22.380,- bijeen, terwijl nog steeds giro-overschrij vingen binnenkomen. Naast de normale opbrengst uit de jaarcontributie van de leden, stelt dit ons in staat hulp te blijven bieden, daar waar het nodig is. Juist in deze dagen worden we weer geconfronteerd met de trieste noodzaak voor hulp aan mensen in een noodsituatie, want ook in Boven-Smilde en de Punt is het Nederlandse Rode Kruis paraat. Het Bestuur van de afd. Soest/Soesterberg A.s. zondag 19 juni, viert pastoor E. P. van Wijk van de parochie van de H. Familie Soest-Zuid zijn zilveren priester jubileum, 's Morgens om tien uur wordt de bileumdienst gevierd met als thema: „Parochie moet je méé-maken", 's Morgens is er een manifestatie in de kerk en tevens de gelegenheid om de jubilaris te feliciteren. Pastoor van Wijk werd op 22 juni 1952 door kardinaal Alfrink tot priester ge wijd. Zijn neomisten plaats was Herwen en Aerd. Daarna volgden de standplaat sen Kampen, Hoogland, Deventer en Arnhem. In Arnhem was hij pastoor en vandaar uit werd hij anderhalf jaar geleden benoemd tot pastoor in Soest- Zuid. Dat de pastoor in die tijd niet stil heeft gezeten, zal blijken tijdens de grote manifestatie, welke zondagmiddag in de kerk plaatsvindt. Er werken achttien groepen aan mee. Tijdens deze manifes tatie zal het jubileumgeschenk worden aangeboden. Optreden zullen ondermeer de drie aktieve koren uit de parochie: Het Nederlands koor, het Jongerenkoor en Cantate Domino. Voor de kleine kinderen is er tijdens manifestatie en receptie een crèche ingericht. Als afsluiting van deze feestelijke dag is er op verzoek van de jubilaris een gezellig samenzijn voor alle 246 mede- werkers. Morgen vrijdag 17 juni is er voor de schoolkinderen een misviering, bedoeld als afsluiting van het schooljaar en ter viering van het priesterjubileum. De ouders zijn daarbij van harte welkom. Pastoor E. P. van Wijk. De zes nieuwe Soester Welfare-vrijwilligers van het Rode Kruis worden gefeliciteerd door hun leidster, mevrouw T. Elemans. Dinsdag j.1., kwamen in De Rank 17 dames, die de streek-basiscursus van de vrijwillige welfare gevolgd hadden, bijeen met hun cursus-leidster Mevr. W. Schulte en hun gast vrouw, de leidster van de vrijwillige welfare van de afd. Soest/Soester berg, Mevr. Elemans. Ook aanwezig waren vertegenwoordigers van het kringbe- stuur, van het bestuur van de afd. Soest/Soesterberg en de leidsters van de welfare van de deelnemende afdelingen. Foto Herman van Dam Deze bijeenkomst was de afsluiting van een cursus, die bestond uit 12 lessen, waarin naast het oefenen in creativiteit door middel van verschillende tech nieken, ook de nodige aandacht werd geschonken aan het contact en de sa menwerking met en aan de begeleiding van de deelnemers. Hiervoor waren als gastsprekers aangetrokken dokter Buss, chirurg, Pastoor Buisman, ds. van Zan ten, Mej. ten Cate, physio-therapeute; Mevr. Sluiters, directrice van Braam- lage en Mevr. Geleynse, maatschappe- lijk werkster. Ook hebben de deelneem- sters een stage gelopen in de diverse huizen gedurende een periode van 4 maanden. Na een korte inleiding door Mevr. Schul te werd aan de vrijwilligsters die deze cursus met succes gevolgd hebben, n.1. aan 1 deelneemster uit Zeist, 2 uit Baarn, 4 uit Amersfoort, 4 uit Scherpenzeel en 6 uit Soest, de speld en hun legitimatiebe wijs uitgereikt. Met nog enkele toespraken van de geno digden en vele wensen voor goed succes in het werk en nadat namens de cursis ten dank was gebracht aan Mevr. Schul te, werd het officiële gedeelte van deze bijeenkomst besloten. Voor het aantal gegadigden op de selec tielijst en reserve-selectielijst voor pre miekoopwoningen in Overhees 2, hebben zich slechts 15 kandidaten aangemeld om in aanmerking te komen voor koop woningen in de beschutte sfeer (koopwo ningen voor lager gesalarieerden). Lan delijk overtreft de vraag, het aanbod ver. Vanwege de gemeente en de woning bouwvereniging Patrimonium zullen de 245 geselecteerden nog eens attent ge maakt worden op de mogelijkheid tot het verkrijgen van een dergelijke (goed kope) woning. In Overhees 2 zijn 30 van dergelijke huizen gepland. Eén en ander antwoorden burgemeester en wethouders op schriftelijke vragen van de voorzitter van de PvdA-raads- fractie, de heer K. de Wilde. 99 Bij het gemeentelijk bureau voorlichting is de brochure „Verbetering van parti culiere woningen" verkrijgbaar. Deze brochure is uitgegeven door het mini- sterie van volkshuisvesting en ruimte lijke ordening. Sinds 1 januari van dit jaar geldt een nieuwe subsidieregeling voor het verbe teren van particuliere woningen. Wo ningen dus, die niet van een gemeente of een woningbouwvereniging zijn. De nieuwe regeling biedt gelijke subsidie- mogelijkheden voor alle particuliere woningen, waar ze ook staan en wanneer ze ook gebouwd zijn. In vergelijking met de vorige regeling hebben de belangrijkste wijzigingen be trekking op het aanbrengen van enkele aparte voorzieningen (zoals douche ruimten en closets met waterspoeling) en het verbeteren van de warmte-iso- latie. Tevens is het nu mogelijk ge maakt, dat ook eigenaar-bewoners extra subsidie kunnen krijgen ten behoeve van bijzondere maatregelen bij collectieve verbeteringen van hun woningen. In de brochure wordt de nieuwe regeling uitvoerig toegelicht. Donderdag 16 juni 1977 55e jaargang no 43 SOESTER 1 COURANT Abonnement per kwartaal f 5,00. Buiten Soest per kwartaal f 10,-. Verschijnt iedere donderdag Bureau voor redactie en administratieVan Weedestraat 29, Soest Tel. 14152 - Postgiro 126156

Soester Courant | 1977 | | pagina 1