-.ft I foto VAM ESSEN 50 jaar geleden in Soest 25,- VAN ESSEN optiek, boekhandel Ponsquick Moderne Reclame opende nieuwe showroom Uitbreiding van winkel aan Soesterbergsestraat onmogelijk Raadslid De Wilde uit forse kritiek op VVD en CDA soest Huissteden viert haar 10-jarig jubileum VADERDAG een boek is beter Groot Rij o boek mm voor een vader dagcadeau op maat naar: Auto in brand Genomen beslissing voor ontwikkelingsplan heeft niet veel betekenis Ingebroken in scholen Aanvullende agenda raadsvergadering heden avond KONTAKTLENZEN Specialisten in filmen met geluid Speciaalzaak in naaimachines 17 Juni 1927 FOTO-KOPIEËN t Soester Courant van donderdag 16 juni 1977 155-14311/16251 jaasp Willet' Groot Rijnboek Een rijk geïllustreerd boek over een van de „levensaders" van Europa. tot 1 augustus19,50 (Daarna 27,50). Alistair Maclean De Zeeheks Eenaktuele top-thriller I /fSU Mythologie van Grieken en Romeinen Een groot, schitterend boek over een boeiend onderwerp. Slechts19,50 Archeologisch reisboek voor Nederland „Uit" in eigen land op een bij zondere manier met deze 'archeologische gids oZ,ÖU Solzjenitsyn Het kalf stoot de eik. Twintig jaren van strijd tegen de macht o/rüu Cornelis Ryan Een brug te ver. Arnhem 1944 29,50 Fietsen als sportieve recreatie Aktieve ontspanning voor sportieve vaders £9,311 Velikovsky Eeuwen in chaos Reconstructie van de oude geschiedenis van Exodus tot Ichnaton u3f3U Frederick Forsyth De honden van de oorlog De dag van de jakhals Spannende thrillers nu voor de vriendelijke prijs van 7,bU De mens in het Heelal door Chriet Titulaar Als „boek van de maand" NuIO,DU Soesterbergsestraat 53 Telefoon 12419 t/o Busstation Soest-Zuid. Foto Herman van Dam Majorettes en drumband van de gymnastiekvereniging „De Springbokken" verleenden j.1. zaterdag muzikale mede werking aan de opening van „Ponsquick". Voor de opening van het filiaal van Ponsquick Moderne Reclame bestond van de oliecrisis, waardoor er 's avonds afgelopen zaterdag veel belangstelling. Dit nieuwe bedrijf, gevestigd aan de geen reclame-verlichting meer mocht fïfHl IC hpt l>nido Sn Cnaof nn nmnAirinn Sn So Mnmantaal 7nn /Sc fiirforl ïrAftr Birkstraat 50a is het enige in Soest en omgeving, dat in staat is industrie, detailhandel en particulieren van reclame te voorzien, Ongeveer vijf jaar geleden was .Pons-r quick' een bedrijf dat zich alleen maar bezig hield met het, op snelle wijze, ponsen van platen. Doordat er onder het personeel ook enkelen waren, die zich gespecialiseerd hadden in de licht reclame, is het bedrijf in de loop van de tijd, die kant opgegaan. Naast het ponsen van platen en het andere gra veerwerk heeft toen de neon- en andere lichtreclame de overhand gekregen. Bijna tachtig procent van de produktie van dit bedrijf bestaat uit leveringen aan de industrie en de detailhandel. Het resterende deel bestaat uit de ver koop van plakletters, autodekoraties, naambordjes, stickers en kenteken-pla ten aan particulieren. Voor deze kente kenplaten behoeven particulieren niet meer naar een garage te gaan, want deze laat de platen ook weer bij een be drijf als .Ponsquick' maken. In de zaak is dan ook een aparte hoek voor de ver koop aan hen ingericht. Het bijzondere van dit jonge bedrijf is dat zij het enige in Soest en omge ving is, dat in staat is de detailhandel, de industrie en de particulieren van al lerlei soorten lichtreclames te voorzien. Voorheen moesten deze in Utrecht of Amsterdam worden gemaakt. Dit is nu niet meer nodig, want bijna elke licht reclame kan bij dit bedrijf worden uit gevoerd. En nagenoeg alles wat met letters te maken heeft kan er dan ook worden verwaardigd: het ontwerpen van vele soorten letters is een specialiteit van het personeel. Ook bedrijfsemblemen kunnen door Ponsquick worden ontworpen, hoewel de lichtreclame eigenlijk meer de specia liteit van dit bedrijf is. Achter het ont werpen van vignetten en andere emble men zit een stuk psychologie, terwijl er achter het ontwikkelen van allerlei lettertypen veel meer kreativiteit steekt. Immers het is de bedoeling van een vig net een associatie met een bepaald merk op te roepen. Hoe slechter de economische situatie is, hoe beter de tijden, voor de reclame zijn, aldus de heer Verwey, één van de direkteuren van Ponsquick. In een slech te economische tijd wordt er namelijk veel meer geld aan reclame uitgegeven. In 1973 leek de lichtreclame even een slechte business te worden als gevolg branden. Momenteel zijn de tijden voor de lichtreclame echter weer stukken beter en uiteraard hoopt de firma Ponsquick, dat dit zich in de toekomst zal blijven voortzetten. Het bestemmingsplan „Soest-Zuid" dat op 21 september 1972 door de raad werd vastgesteld, op 31 oktober 1973 door gedeputeerde staten van Utrecht werd goedgekeurd, doch wegens ingesteld be roep bij de Kroon nog steeds geen de finitieve rechtskracht bezit, is er even wel toch de oorzaak van dat een verzoek van de firma Brandsma om een winkel/ woonhuis te verbouwen winkelpand niet- ingewilligd kan worden. Het college van burgemeester en wethouders houdt de beslissing aan endaartegen tekent de firma Brandsma beroep aan. Zijn zaak dient voor de beroepencommissie op donderdag 23 juni, 's middags om 15.30 uur. Het besluit van B. en W. is gebaseerd op de nieuwe bestemming van het terrein in het nog geen rechtskracht bezittende plan. Er mogen geen winkels opgericht worden: wel eengezinshuizen. De bestaande situatie wijkt geheel af van de nieuwe bestemming: deze kan echter gehandhaafd worden krachtens het overgangsrecht. Weliswaar werd reeds in 1971 de woonruimte, met mede weten en stilzwijgende goedkeuring van het college, de woonruimte in kantoor veranderd, maar dat impliceert volgens B. en W. nu niet, dat het college nu ook akkoord gaat met de wijziging van kantoor in winkel. Het college blijft derhalve uitgaan van de situatie dat een winkel/woonhuis wordt gewijzigd in winkel en dat daar door de „bestaande" afwijking wordt vergroot, zodat ook het overgangsrecht geen toepassing kan vinden. Omdat het bestemmingsplan nog niet „onherroepe lijk" is goedgekeurd, besloten B. en W. de beslissing aan te houden. Commentaar: Zoals bekend worden de winkeliers aan de Soesterbergsestraat „verwezen" naar het Centrumplan. In hoeverre de belangstelling voor dat Centrum „vrij- willig"is, is op zijn minst ook in dit geval weer twijfelachtig te noemen. Ooit zei de fractievoorzitter van de PvdA, dat Soest over de ruggen van de on dernemers het Centrum probeerde waar te maken en vol te krijgen. Het lijkt er m het geval Brandsma (nogeens) sterk op. Bent U een echte koopjesjaagster??? Nu kunt U zich erop kleden!!!! Keekie en groene katoenen rokken. Op de Hartweg raakte de personen auto van de heer E. K. tijdens het starten van de motor in brand. De eigenaar doofde met assistentie van omstanders het vuur. In de vergadering van de plaatselijke afdeling van de PvdA, heeft de voor zitter van de raadsfractie, de heer K. de Wilde, zich kritisch uitgelaten over zijn collega's van CDA en VVD. De Wilde noemde het CDA „volkomen oh- kritisch en merkwaardig" en de WD betichtte hij van „vrijblijvend gepraat". Het PvdA-raadslid Goote leverde kritiek op Progressief Soest. Een en ander vond plaats in het kader van de nabespreking van het raadsbesluit over het ontwikkelingsplan. De avond, die in restaurant v.d.Brink gehouden werd, trok slechts een hand jevol partij leden. Zij luisterden in eei ste instantie naar de visie van Sonja van der Gaast op de huidige landelijke po litieke situatie. Veel nieuws had zij niet te vertellen, want uiteindelijk was haar verzuchting „Van Agt a.u.b. niet meer op justitie" geen opzienbare medede ling. Sonja v.d. Gaast maakt kans, na de kabinet's formatie, in de Tweede Ka mer te komen. Hartiger ging het toe bij de nabespre king van het vorige week genomen raadsbesluit over het ontwikkelingsplan. De raadsleden Goote en De Wilde uit ten nogal wat kritiek op hun collega raadsleden. Volgens de heer De Wilde doet de CDA-raadsfractie niets anders, dan het beleid van B. en W. toejui chen: „een zeer gouvernementele hou ding". De meningen van CDA en WD vond hij moeilijk te taxeren, vooral omdat die meningen nogal eens wissel den. Van de WD-er Lange zei De Wilde, dat hij zich te vrijblijvend opstelde. Hij doelde daarbij op de bijdrage over Soes- terberg. „Ik vind het bedenkelijk dat VVD en CDA voor wat betreft de pro blemen in Soesterberg, op de populaire toer gegaan zijn. Feiten worden verdoe zeld en de problemen van de geluids hinder door de vliegbasis worden geba gatelliseerd", aldus de heer De Wilde. Meer respect zei hij te hebben voor B. en W., die er naar zijn mening een wat eerlijker standpunt op na hielden. Overigens had hij nog meer waarde ring voor het standpunt van de provin cie, waar ronduit gezegd wordt, dat het vliegveld hier niet thuishoort. De heer Goote nam Progressief Soest op de korrel. Hij had de indruk dat Visser het inhoudelijk eigenlijk wel met het raadsbesluit eens was. Dat hij toch nog tegenstemde vond hij onverklaarbaar. Goote noemde verder het feit dat de beloofde Centrumwegmaquette nog niet gereed was „een schandalige zaak". Afdelingsvoorzitter Kingma constateer de wel dat de PvdA-raadsfractie er tij dens de raadsvergadering in geslaagd was negentig procent van haar ideeën er door te krijgen. Fractievoorzitter De Wilde vond tenslot te dat men de vorige week genomen beslissing niet al te veel betekenis moest toekennen. Het ingecalculeerde voorbe houd behelsde naar zijn mening de rug- gegraat van het hele plan: de centrum- weg en het centrum. In het afgelopen weekend werd in drie scholen ingebroken. Uit de St. Bonifa- ciusschool aan de Steenhoffstraat werd een platenspeler meegenomen. Men kwam er door het forceren van twee openslaande deuren. Uit de Savornin Lohmanschool aan de Driehoeksweg, de tweede school die met een ongewenst bezoek vereerd werd, bleek niets te zijn ontvreemd. Hier ver schafte men zich toegang via een open staand klapraam. Tenslotte werden uit de berging van de Groen van Prinstererschool aan de Groen van Prinstererstraat twaalf hou ten palen gestolen. De deur van de ber ging werd geforceerd. Nieuweweg 37 Soest Telefoon 02155-19152 24. Voorstel tot het benoemen van een lid in het bestuur van de Stichting Openbare Leeszaal en Bibliotheek. 25. Voorstel tot het benoemen van een lid voor het bestuur van de Stichting Licha melijke Opvoeding en Sport Soest. Aanvullende lijst van ingekomen stukken h. Brief van de Wijkraad Soesterberg d.d. 17 mei 1977 met het verzoek de wijkraadsverordening zodanig te wijzi gen, dat de wijkraad door rechtstreekse democratische verkiezingen kan worden samengesteld, met het voorstel de brief om advies in handen te stellen van het college van burgemeester en wethou ders. i. Brief d.d. 31 mei 1977 van de Regionale Commissie Utrecht inzake voorlopig re gionaal voorstel deelplan 1980-1982 met het advies geen bezwaar tegen het con cept-plan in te dienen. j. Brief d.d. 2 juni 1977 van het bestuur van de R.K. M.A.V.O.-school te Soest, waarin wordt medegedeeld, dat toestem ming tot nieuwbouw is verleend, met voorstel deze brief voor kennisgeving aan te nemen. Birkstraat 2 (bij stoplichten) Tel.: 02155-12874 Inruil harde lenzen nu mogelijk. Birkstraat 2 (bij stoplichten) Inruil tegen billijke prijzen. Tel.: 02155-12874 Door middel van feestelijke aanbiedingen en het houden van een „Open Huis" willen de heer en mevrouw Huissteden het 10-jarig bestaan van hun winkel aan de Soesterbergsestraat 28 bijzondere aandacht geven. Tijdens dat „Open Huis" zullen enkele demonstratrices van bekende naaimachinemerken uitvoerig informatie geven. Tot 1967 was er aan de Soesterbergse straat 28 een banketbakker gevestigd. Zijn winkel had toen een oppervlakte van 5 bij 10 meter. In dat jaar namen de heer en mevrouw Huissteden dit pand over om er hun naaimachine-, fourni- turen-/en stoffenzaak in te vestigen. Omdat zij van mening zijn dat er in Soest een duidelijke behoefte is aan een dergelijke zaak, werd in februari van dit jaar hun zaak gemoderniseerd terwijl er nu ook een speciale werk plaats voor reparaties en onderhoud is ingericht. Het echtpaar Huissteden wil in zijn zaak letterlijk alles verkopen, wat de vrouw voor haar zelfmaak-mode nodig heeft. Dat houdt in naaimachines, stoffen, knopen, ritsen, garen, patronen etc. etc. „CAFE TRAMHALTE" aan de Burg. Grothestraat van de firma J. v.d. Linden in de jaren twintig. Sinds tijden geen „cafe" meer, maar nog wel toebehorend aan de firma v.d. Londen. AUTO-ONGEVAL: Maandagmorgen werd de tim man J. J. op den hoek Spoortstraat-Van Weede- straat door een luxe auto aangereden. J. kreeg een dusdanige stoot, dat hij finaal over het hoofd sloeg en wonder genoeg geen letsel bekwam. Het rijwiel van J. werd totaal vernield. Wij vernemen, dat de auto-bestuurder een zekere K. uit Amsterdam, geen schuld trof. DIEFSTAL: In den nacht van Zondag op Maandag, werd een logeergast van „Zomers Buiten" alhier wakker door gestommel op zijn kamer. Hij bemerk te dat het slaapkamerraam open stond, terwijl hij nog juist een man zag weg vluchten. Het bleek, dat een kleedingstuk, waarin een portemonnaie met geld, was ontvreemd. De politie ontboden, stelde een uitgebreid onderzoek. GAS SCHOUTENKAMPWEG EN OSSENDAM- WEG: De bewoners van de perceelen gelegen aan den Schoutenkampweg en aan den Ossendamweg hebben aan den Raad geadresseerd om ook 'n buisleiding voor gas in die wegen te leggen. Burgemeester en Wethouders stellen den Raad voor te besluiten, dat bij de eerstvolgende uitbreiding van het buizennet met dit verzoek rekening zal worden gehouden. NEDERLAND SURINAME PER VLIEGTUIG: De heer J. Onlangs Jr., tweede luitenant vliegenier te Soesterberg, heeft het voornemen opgevat naar Paramaribo te vliegen. Zoo hij voldoende steun ontvangt voor de uitvoering van zijn plan, hoopt hij October a.s. te vertrekken, in dezelfde maand dus waarin luitenant Koppen de reis naar Oost-Indië denkt te doen. Luitenant Onlangs zou zijn tocht in vier etappes willen maken; le naar Casablanca (2400 KM); 2e naar Ducar (3000 KM); 3e naar Tarnambuco (3000 KM) dwars over den Atlan- tlschen Oceaan; 4e naar Paramaribo (plm. 3000 KM). Hij zou vliegen met een gevechtsvliegtuig Fokker C6, voorzien van een luchtgekoelde motor. Als reisgenoot zal waarschijnlijk een der Ingenieurs van den technischen dienst medegaan. NAAR INDEË: Naar wij uit goede bron vernemen, is het thans vastgesteld, dat Luit. Koppen 1 October a.s. naar Indië zal vliegen. Als passagiers gaan mede sergeant vliegenier Frijns en de heer Ettema, hoofdwerktuigkundige van de Fokker-fabriek. Het plan is ln 10 dagen naar Indië te vliegen, aldaar 5 dagen te verblijven, om dan weer in 10 dagen terug te vliegen, zoodat luit, Koppen den 25en October weer in Holland terug denkt te zijn. BIJENMARKT TE VEENENDAAL: Voor belang stellenden deelen wij mede, dat de bijenmarkt op 5 en'6 Juli a.s. wordt gehouden. KOSTEN SCHOOLREISJES: De afdeeling Soester berg van de Vereeniging voor volksonderwijs ver zocht den Raad de kosten voor schoolreisje geheel of gedeeltelijk voor rekening der gemeente te willen nemen. Op de begrooting dienst 1927 is 125,- uitgetrokken voor schoolreisjes en feestjes voor de drie openbare scholen alhier. De Bijzondere Scholen kunnen overeenkomstig art. 101 der L.O. wet op vergoeding van een gelijk bedrag per kind aan spraak maken. Naar aanleiding van bovenvermeld verzoek stellen B. en W. thans voor aan de adresseerende vereeniging te mogen uitkeeren een naar de schoolbevolking evenredig bedrag, onder mededeeling, dat in verband met de financieele toestand der gemeente geen hoogere bijdrage kan worden verleend. UIT DE ADVERTENTEËN: FLINKE JONGEMAN heeft nog eenige dagen per week vrij. Genegen alle werkzaamheden te verrich ten. Br. fr. onder letter M. SOESTER COOP. ZUIVELFABRIEK EN MELK INRICHTING Prijsnoteering: Volle melk, per liter 11 cent; Gepast, fl. melk. p. fiesch 12 ct.Karne melk, per liter 7 cent; Gortepap per fiesch 14 cent; Slagroom, per ft liter 50 cent; Koffieroom per ft liter 40 cent. Roomboter marktprijs. Alles franco thuisbezorgd. DRINKT NU LEVIONADE'S uit de Limonadefabriek van de Eerste Soester Wijnhandel en Slijterij, Torenstraat 3A. Dagelijks versch gebotteld Z.H.B. Bier. Pilsener 17 cent; Münchener 17 cent; Lager 13 cent; Kleintje Stout 20 cent. Franco vragen en bezorgen in den geheelen omtrek. De stoffen, die in hun winkel worden verkocht, behoren voor het merendeel tot de middenklasseeen klasse, die niet te duur en toch modern is. De prijzen van naaimachines variëren van ongeveer 300 gulden tot een kleine 1800 gulden. Uiteraard verschillen deze machines niet alleen in kwaliteit, maar ook in mogelijkheden. Zo kan bijvoor beeld één van de duurste en beste naai machines, de Pfaff, automatisch knoops gaten en allerlei rekbare steken maken. Japan komt tegenwoordig ook met een aardig assortissement naaimachines op de markt. Deze zijn erg voordelig en behoren dan ook tot de goedkope en middenklasse. De heer Huissteden is on langs speciaal naar Japan gegaan om zich van de ontwikkelingen van deze in opkomst zijnde machines op de hoog te te stellen. Hij heeft onder andere in Tokio diverse fabrieken bezocht. Zijn. indrukken daarvan waren zeer positief, hoewelhij zelf bij de degelijke West- Duitse en Zweedse machines blijft „zwe ren". In het algemeen, meent de heer Huis steden, neemt de belangstelling voor de zelfmaak-mode weer toe. Dit heeft vol gens hem verschillende oorzaken. Ten eerste zijn veel vrouwen de welbekende spijkerbroeken beu. Zij zoeken weer kleren die typisch vrouwelijk zijn. Daar om komen de ouderwetse rouches, band jes en kantjes weer terug. Door deze leuke versieringen is het mogelijk van één lapje stof oneindig veel verschil lende soorten kleren te maken. Als tweede reden van de herleefde be langstelling voor het zelfmaken van kle ding noemt de heer Huissteden de dalen de conjunctuur. Hij bemerkt, onder andere door de verkoop van veel goed kope tweedehands naaimachines, dat de dames zelf weer kleren gaan maken. Dit doen zij ook omdat deze kleding in het algemeen sterker is dan de confec- tiekleding. De belangstelling voor de zelfmaak-mo de is~ zelfs zó groot, dat de heer Huis steden zijn cliënten nauwelijks meer een adres van een naaicursus kan noemen. Al deze opleidingen zijn momenteel na melijk helemaal volgeboekt. Centrumplan De heer Huissteden vindt het wel erg betreurenswaardig, dat de Soester win keliers elkaar wat betreft het centrum- plan „als kemphanen" te lijf gaan. Hij wijt deze verdeeldheid vooral aan de houding van de winkeliers van de Van Weedestraat, die beseffen dat zij zelf een uitstekende vestigingsplaats hebben en het een ander dan maar laten uit zoeken. Zij houden er te weinig rekening mee dat de winkeliers, die hun zaken op een minder aantrekkelijke plaats hebben, door het ontbreken van een duidelijk centrum worden gedupeerd. Uit de ver koopcijfers van de naaimachine-speci aalzaak van het echtpaar Huissteden in Amersfoort is gebleken dat een groot aantal van de daar verkochte machines is gekocht door Soestenaren. Deze Soes- tenaren bleken, ondanks vele adverten ties in de Soester kranten, nauwelijks van het bestaan van dergelijke zaken in Soest te weten. Zij gingen maar meteen naar de stad Amersfoort. Als het centrumplan dan geen doorgang zou kunnen vinden, vindt de heer Huis steden dat de drie bestaande „winkel centra" moeten worden uitgebreid. Maar dat moet beslist een noodoplossing zijn, want het winkelen aan de Van Weede straat bijvoorbeeld wordt door de grote verkeersstroom haast onmogelijk ge maakt. „Als ik mijn filmtoestel bij mij had gehad, had ik graag die vrouw gefilmd, die met al haar pakjes al op de helft van de straat was en die tot drie maal toe door het naderende ver keer terug moest gaan. Volgens de heer Huissteden is het beslist noodzakelijk dat de Soester zaken de mogelijkheid krijgen zich uit te breiden. En dat moeten niet alleen de winke liers van de Van Weedestraat zijn, maar dat moeten ook die winkeliers zijn, die nu eenmaal een veel minder gunstige vestigingsplaats hebben. VAN WEEDESTRAAT 17 - SOEST TELEFOON 02155-13917

Soester Courant | 1977 | | pagina 3