Soester politie lost in één klap biina duizend inbraken op Uitvoering plannen raamstruktuur gaat 48V2 miljoen kosten Wethouder mevrouw Van Stiphout ziet dorpshuis ,,De Borg" wel zitten In memoriam collega Rupert Bij het overlijden van dokter H. G. Rupert Veel gezocht inbrekersduo in Soest aangehouden Ha®a;%13r 46% belastingverhoging moet tekort van 1.8 miljoen dekken Knip dit uit! Verkoop certificaten start op a.s. weekmarkt Soesterberg gaat amerikaanse gezinnen welkom heten Davo en hockeyclub Herman van Dam 880S?«BIlIHCMï Vrijdag 20 mei 1977 55e jaargang no. 39 SOESTER i COURANT Abonnement per kwartaal f 5,00. Buiten Soest per kwartaal f 10,-. Verschijnt Iedere donderdag Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152 - Postgiro 126156 ••Als alle voorzieningen (gepland in het ontwikkelingsplan) inderdaad worden ge realiseerd, dan zal het tekort aan dekkingsmiddelen, voor alleen de kapitaals- lasten geraamd op ruim 1,8 miljoen gulden, uit belastingverhogingen moeten worden verkregen. De huidige belastingen, inclusief de reinigingsrechten zullen daarvoor met 46% moeten worden verhoogd. Omdat er volgens het opgemaakte investeringsplan na 1985 geen grote investeringen meer plaatsvinden, zou de verho ging in acht jaren moeten worden gerealiseerd; dit is gemiddeld met 5% per jaar, bóven de algemene belastingverhogingen in verband met prijsstijgingen. Aldus een conclusie uit het hoofdstuk Financiële consequenties en mogelijkheden" van het Ontwikkelingsplan Soest 1977". teringen die gedaan moeten worden meer te wijten zijn aan achterstand in de algemene voorzieningen", dan aan de nog komende uitbreiding. In de inleiding van het hoofdstuk wordt gesteld dat de bevolking tussen 1976 en 1991 weliswaar slechts met 5041 inwo ners zal toenemen, maar dat de inves- De „achterstand" heeft dan betrekking op: - nieuw raadhuis inclusief inrichting -13 miljoen- gerealiseerd in 1980; - nieuw politiebureau 6% miljoen- ge realiseerd in 1980; - multi-functioneel gebouw in het cen trum -5 miljoen- gerealiseerd in 1985; - verbetering overgangsgebied Lange Brinkweg -20.000 gld.-1978; - wering doorgaand verkeer Juliana- laan, Beetziaan, Nieuwstraat -620.000 gld., begin werkzaamheden 1978; - aanleg twee beveiligde oversteekplaat sen langzaamverkeer Van Weedestraat -50.000 gulden- 1978; - aanleg routes langzaamverkeer Soes- ter Engweg, Molenweg, Kolonieweg, verl. Talmalaan -150.000 gld.-1978; - herziening aansluiting Koningsweg/ Na een langdurig zwaar ziekbed is dins dag van ons heengegaan ons aller zeer gewaardeerde collega Hans Rupert. In de allereerste plaats gaan onze gedachten van deelneming uit naar zijn vrouw, kinderen en kleinkinderen, evenals naar de verdere familieleden, die allen hier door een zeer zwaar verlies lijden. Het meest denken wij hierbij aan zijn vrouw, voor wie dit verlies het allerzwaarst is. Hopelijk is het voor haar een troofct, dat zij hem, met de hulp van haar kinderen, gedurende meerdere maanden dag en nacht heeft kunnen verplegen; een ver pleging die zeer zwaar genoemd mag worden. Wat zij in deze heeft gedaan, verdient onze grote bewondering. Tot voor korte tijd ging Hans, ondanks zijn leeftijd, onvermoeid verder met zijn grote praktijk. Toen in het late najaar de eerste symptomen van zijn ziekte zich openbaarden, ging hij, ondanks veel pijn, nog geruime tijd met grote moeite door. tot hij in januari in het ziekenhuis werd opgenomen. Hier bleek helaas na korte tijd de ware aard van zijn enstige ziekte. Hoewel jij. Hans, als zeer bekwaam medicus, die ware aard ook toen reeds onderkend moet hebben, heb je toch nog lange tijd geprobeerd het te verdringen en nog lang gehoopt dat er een veran dering ten goede zou komen. Je hebt een zwaar en aanvankelijk ook zeer pijnlijk ziekbed gehad. Gelukkig is de laatste tijd deze pijn je grotendeels bespaard gebleven. Ook voor ons huisartsen is je heengaan een groot verlies. Jij was een van de oudsten van ons en zeker door je werk en de wijze waarop je dit deed, voor ons allen een voorbeeld. Je was een goed en integer collega. Wij allen waardeerden je als een zeer goed huisarts, waarvoor wij zonder uitzondering respect hadden. Je was ook een collega, die altijd bereid was, indien mogelijk, de anderen terzijde te staart. Bij al onze onderlinge bespre kingen was je altijd aanwezig. Je was zeker niet degene die steeds het woord voerde, maar de opmerkingen die je maakte waren steeds ter zake dienende en weloverwogen. Je had een gezond en helder oordeel over vele zaken; je bezat de gave, voor zover dit met je principes overeenkwam, met de tijd mee te gaan. Wij zijn overtuigd dat ook je patiënten in jou een zéér goede ouderwetse huisarts verliezen; een die als dit nodig was, dag en nacht voor hen klaar stond, tot wie zij zich met al hun lichamelijke en geestelijke problemen konden wenden. Wij zijn ervan overtuigd dat jij in de loop der jaren ontelbaar velen met zeer goede raad en d,aad hebt bijgestaan Ook zijn wij overtuigd dat er met Hans Rupert een goed en rechtschapen mens is heengegaan, een overtuiging die waarschijnlijk door allen die hem gekend hebben, zal worden gedeeld. Moge dit voor zijn vrouw en kinderen een steun en troost zijn. Namens de Soester huisartsen, JAN STROBAND. Beckeringhstraat 220.000-1979; - aanleg zes beveiligde oversteekplaatsen langzaam verkeer Koningsweg/Centrum- weg 1.275.000 gld.-1982; - aanleg Centrumweg tussen Eigendom weg en Birkstraat -ruim 11% miljoen- begin werkzaamheden 1982; - overige investeringen -ruim 9% miljoen. Deze overige investeringen betreffen: sportvelden Sterrenbergweg, Soester- berg-500.000 gld.-1978; - sportvelden Kerklaan Soesterberg - 250.000 gld.-1978; - realisering plan Kerkebuurt -400.000 gld.-1978; - hockeyvelden -ruim 1 3/4 miljoen-1979. - atletiekaccomodatie -500.000 gld.- 1979; - uitbreiding tennispark Schrikslaan - 175.000 gld.-1983; - honkbalaccomodatie -150.000 gld.- 1978; - afronding sportpark Bosstraat -500.000 gld.-1979; - overdekt zwembad -3 miljoen- 1984; - sportgebouw Soesterberg -2 miljoen- 1982; - uitbreiding brandweermateriaal -150.000 gld.-1981. Wat betreft de aanleg van de Centrum- weg wordt, anders dan vroeger gerede neerd werd, nu gesteld dat het Centrum geen bijdrage zal kunnen leveren „om dat het dan economisch nauwelijks uit voerbaar zou zijn". Het gedeelte van de Centrumweg, tussen Nieuweweg en Eigendomweg, ongeveer 800 meter, wordt uitgevoerd in twee rij banen; het gedeelte tussen Nieuweweg en Birkstraat krijgt voorlopig één rijbaan. Het onbebouwd laten van het gebied tussen de Ferd.Huycklaan, Peter v.d. Breemerweg en Van Lenneplaan levert een verlies op van 253.100 gulden. Dat verlies wordt minder als er sportvelden worden aangelegd. Voorzien is daar de honkbalaccomodatie. Een groot verlies levert ook op het onbe bouwd laten van Kerckenlandt; een ge deelte van het „oude" centrum (het zuidereng centrum) en het Engpark. Kerckenlandt en het „oude centrum" zouden een blijvend verlies opleveren indien daar verder niets meer gebeurde. Het college geeft de raad daarom in overweging te bekijken of er tóch niet een aantal woninren gebouwd kunnen worden. Elke bovw&avel zou minstens 100.000 gulden aan grondkosten kunnen opbrengen en dat zouden toch inkomsten zijn die gebruikt kunnen worden om de geplande investeringen te realiseren. Nu de Weg-over-de-Eng toch wel defini tief tot het verleden behoort, wordt ook gedacht aan verkoop van eigendommen. Als-voorbeeld wordt de Verl.Talmalaan genoemd, waar de opbrengst geraamd wordt op 1% miljoen. De realisering van het plan Kerkebuurt, opgenomen voor 4 ton, betreft de aan koop en sloop van diverse panden en de aanleg van plantsoenen en sierbestrating. De totale reserve waarover de gemeente beschikt voor dekking van de investe ringen bedraagt 18.606.000 gulden. De totale kosten voor de uitvoering van alle plannen wordt geraamd op bijna 48% miljoen; de „bijdragen van derden" c.q. de dekking uit de reserves, beloopt een bedrag van ruim 25% miljoen. Klachten omtrent bezorging kunt U doorgeven via tel. 14152 op donderdagavond tussen 17.30 en 18.30 uur en vrijdagmorgen voor 12.30 uur. Alle sombere visies van de publiciteitscommissie ten spijt ziet wethouder mevrouw M.Van Stiphout-Croonenberg de bouw van het dorpshuis in de wijk Overhees toch wel zitten. Het nieuwe, aan de beschikbare financiën aangepaste ontwerp voldoet thans aan alle eisen van hogere overheden, zodat het wachten nu is op het fiat van de gemeenteraad. Dat kan in de vergadering van 16 juni a.s. gebeuren en dan staat weinig de aanvang van de bouw meer in de weg. De wethouder rekent er op, dat de 75.000 gulden die door de bevolking bijeengebracht moet worden, er komen zal. Daarvoor start a.s. donderdag 26 mei op de weekmarkt aan de Weegbreestraat, de verkoop van de certificaten van vijf gulden. Wethouder mevrouw M.Van Stiphout-Croonenberg met helm en troffel: klaar voor de aktie „Aan u de eer" om de perste" steen van het dorpshuis „De Borg". Foto Herman van Dam De opzet van het plan voor „De Borg" wordt gemarkeerd door hier en daar een hindernis.Naheelveelbesprekingen werd een ontwerp gemaakt dat niet de goed keuring kreeg van de overheid: het rijk en de provincie. Na veel sleutelen is er dan nu een nieuw ontwerp gereed, dat wel de nodige goed keuringen kreeg. Met de realisatie is 1.325.000 gulden gemoeid. Daarvan be taalt het rijk 950.000 gulden; provincie en gemeente ieder 150.000 gulden en-de plaatselijke bevolking 75.000 gulden. Om dit laatste bedrag bij elkaar te krijgen, is een publiciteitscommissie ge formeerd, waarin zitting hebben de da mes M.van de Have-Voorneveld en G. van Wandelen-v.d.Heuvel en de heren J.C.P.v.d.Molen, F.van Hoorn en D.Schoor. Zij ontwierpen een aktieplan dat de naam kreeg „aan u de eer". Het doel is certificaten te verkopen van vijf gulden per stuk. Ieder certificaat geeft de kans „op de eer van het leggen van de eerst steen". Die steen draagt de naam van de eigenaar van het certificaat en zo zal deze naam tot in lengte van jaren verbonden zijn aan „De Borg" en „vereeuwigd" blijven in Soest. Begin september wordt door notaris M.van Veeren te trekking daarvoor verricht. De verkoop van de certificaten wordt ondersteund door affiches. Naast de we kelijkse verkoop op de markt, zal er ook een huis-aan-huis aktie gevoerd worden en juist deze aktie dreigde te mislukken, doordat te weinig vrijwilligers zich meld den. Daar is inmiddels een lichte verbe tering in gekomen; de publiciteitscom missie beschikt nu over twintig vrijwil ligers en men ziet de toekomst daarom aanzienlijk minder somber tegemoet. De huis-aan-huis verkoop is reëel als men bedenkt dat heel Soest profijt kan trekken van dit dorpshuis. „De Borg" wordt de eerste overdekte sociaal-cultu rele voorziening in Soest. Binnen dit centrum zijn voorzieningen gepland, voor alle inwoners van Soest: -een grote zaal met 200 zitplaatsen, voorzien van toneel- en film-accomodatie-een bowlingbaan -een sportzaal, zoals het gehele dorps huis, met voorzieningen voor gehandi capte sporters; -vergaderruimten, één voor 80 en één voor 30 man (plus de zaal van 200 man); -ruimte voor het houden van exposities. Deze voorzieningen zijn duidelijk „boven- wijks". Min of meer is dat ook de r.k. kerkruimte van de Joannes-parochie. Verder participeren in het gebouw de bi bliotheek; de stichting maatschappelijke dienstverlening; de stichting Peuterspeel zalen en Artishock. Ook vestigt zich er een fysiotherapeut. Deze participanten hebben een sterk wijkgerichtetaak.maar „De Borg" is wat dat betreft ook bestemd voor de bewoners van de wijken Smits veen, Klaarwater en Overhees. De reali satie geeft evenwel meer ruimte elders en ook op die manier profiteren alle inwoners. Niet ten onrechte meent de pu bliciteitscommissie dan ook op steun van de totale bevolking te mogen rekenen. Men heeft bij de Rabobank een speciale rekening geopend: nr. 35.99.37.454 t.n.v. „aktie De Borg". Het gironummer van de bank is: 212775. De certificaten ko men overigens ook te koop bij de Amro- bank en het VW-kantoor. Zaterdag 11 juni a.s. zal in restaurant ,,'t Zwaantje" de symbolische sleutelover dracht plaatsvinden van de wijk „Apollo". Dat is de wijk in Soesterberg van 192 woningen, gebouwd voor Amerikaanse militairen en hun gezinnen. Het is een unieke wijk en een unieke gebeurtenis, niet alleen voor Soesterberg maar ook voor Neder land en in dat verband is het vanzelfsprekend dat de Soesterbergers er bijzondere aandacht aan besteden. De achtergrond van de wens om te komen tot een dergelijke wijk, was de moeilijke huisvesting van het Ameri kaanse personeel van de vliegbasis Soes terberg in de omgeving van het vliegveld. Bovendien was het wonen van belang rijke personeelsleden zowel in Wijk bij Duurstede als bijvoorbeeld in Naarden uit militair oogpunt, in verband met de bereikbaarheid, niet te verantwoorden. Daar het terrein reeds eigendom was van Defensie en er geen tekort werd gedaan aan de eigen woningzoekenden, kwam in 1975 een voorlopig bestem mingsplan tot stand. Dat plan werd in 1976 definitief goedgekeurd en daarna werd met de bouw aangevangen. Om t.z.t. van de wijk geen ghetto te maken en de Soesterbergers te infor meren over typische Amerikaanse ge woonten. nam de heer B.Vermeulen van de Stichting Dorpshuis het initiatief tot vorming van een comité. Daarin namen zitting de heren P.C.Pieren, F.J.Hag- Meijer, J. van Loveren, C.J.M. van Rijt hoven en B. Vermeulen. Tevens werd een comité van aanbeveling ge vormd waarin zitting hebben de burge meester mevrouw mr.J.M.Corver-Van Haaften; kolonel W. van Gastel com mandant van de vliegbasis; kolonel Wade L.Green, commandant 32 Tactical Figh- ter Squadron en kolonel G.F.P.Straver, commandant Datim. De overhandiging van de,,eerstesleutel" gaat met feestelijkheden gepaard; in eerste instantie weliswaar in zeer be scheiden vorm, maar volgend jaar als alle 192 woningen opgeleverd zijn, veel groter van opzet. Het comité speelt met de gedachte deze festiviteiten jaarlijks te organiseren. Nu wordt een kleurwedstrijd georga niseerd voor de Soesterbergse en Ame rikaanse schoolkinderen. De Amerikaan- tjes krijgen een landkaart van Neder land in te kleuren én een melkmeisje met Hollandse molens. De Nederlandse kinderen moeten de landkaart van Ame rika kleuren én „Uncle Sam" op de fiets. Bij de opening van de kermis op 8 juni wordt de uitslag van deze wedstrijd bekënd gemaakt en vindt de prijsuitrei king plaats: aan de Nederlandse jeugd door een Amerikaan', aan de Ameri- kaantjes door Ria Bremer. Op zaterdag 11 juni zal er een optreden zijn van Amerikaanse en Nederlandse volksdansgroepen en zullen zich de Soes terbergse Sportverenigingen K.V.O.-La- etitia AGAVS en Soesterbergse voetbal- klub - presenteren. Tijdens deze mani festatie zullen ook typische Amerikaanse sporten worden gedemonstreerd. De Soester politie heeft in het afgelopen weekend een landelijke pluim verdiend met de aanhouding van twee Amsterdammers, die een veel gezocht inbrekersduo vormden, actief in bejaardencentra en verzorgingsflats. Globaal gezien zijn door deze arrestatie zo'n 900 inbraken, door het hele land, opgelost. Bovendien loste de politie in dat zelfde weekend een serie inbraken bij Davo aan de Soesterbergsestraat èn een drietal inbraken in het clubhuis van de hockeyclub op. Deze twee zaken gin gen gepaard met aanhouding en verhoor van in totaal elf knapen in leeftijd variërend van 13 tot 18 jaar. Het Amsterdamse duo liep tegen de lamp naar aanleiding van een inbraak In de verzorgingsflat „De Soesterduinen" aan de Soesterbergsestraat. Daar werd vo rige week donderdag ingebroken in twee appartementen. In de eerste flat werd o.a. antiek, kleingeld en een miniwasser weggenomen; uit de tweede flat, waarvan de bewoners beiden in het ziekenhuis verbleven, werd een radio, een verre kijker en een fototoestel vermist. Omdat het één van de vele inbraken leek te zijn, die sinds ongeveer een half jaar overal in Nederland gepleegd werden, besloot de Soester politie met de gegevens die haar ter beschikking stonden, een signalement van de beide daders op pa pier te zetten. Dat stencil werd vrijdag middag uitgereikt aan personeelsleden van de diverse bejaardencentra en ver zorgingstehuizen in Soest. Zaterdagmiddag was het reeds raak. Een man en een vrouw, die aan het signa lement voldeden, werden in Braamhage gesignaleerd. Onraad vermoedend na men zij direct de benen. Zij verdwenen in het Slangenbosje waar zij later een vrij eenvoudige prooi werden van de Soester politie; 't was een kwestie van wachten tot het paar uit zich zelf te voor schijn kwam en naar een witte Simca wandelde op de Ir.Menkolaan. Die witte auto was ook in het signalement opge nomen. Hel waren de 29-jarlge F.B. en de 18- jarige mej.F.W.A.C. respectievelijk bewaker en bejaardenverzorgster van beroep. Bij het eerste verhoor bekenden zij direct, vanaf vorig jaar augustus met een frequentie van drie maal per dag, ingebroken te hebben speciaal in be jaardentehuizen en verzorgingsflats. Dat deden zij in het hele land, met uitzonde ring van de provincie Limburg. Toegang verschaften zij zich dikwijls onder valse voorwendselen, maar ook door het open breken van deuren of door gebruik te maken van valse sleutels. Hun voorkeur ging uit naar geld, maar een onvoorstelbare hoeveèlheid goederen werd ook meegenomen. De buit, voor een groot deel reeds in beslag genomen, bestond uit t.v.-toestellen, radio-appara- tuur, cassetterecorders, fototoestellen, antiek.sieraden enz. Alles werd in af wachting van verkoopmogelijkheden, op geborgen in de eigen woningen en bij vrienden en familieleden in Amsterdam. De Soester politie is druk doende de buit te achterhalen. Het duo zit in arrest. Plaatselijk had de recherche sukses met de oplossing van inbraken bij Davo aan de Soesterbergsestraat en in het clubge bouw van de hockeyclub aan de Schriks laan. Bij Davo werd in de afgelopen weken liefst vijf keer Ingebroken; steeds ver schaften de daders zich toegang door ge bruik te maken van een valse sleutel. Vorige week nog bestond hun buit uit twee stilletto's, drie valmessen en een bedrag van 450 gulden uit de kassa. In verband met deze inbraken werden aangehouden de 14-jarige M.P.B.de evenoude W.B. en de 16-jarige B.E.H. Bij verhoor kwam meer aan het licht; onder andere diefstal van een lederen jas en een bontjas uit Eltheto; diefstal van 120 gulden uit de kassa van het ben zinestation van Jurriëns aan de Soester bergsestraat; diefstal van 40 gulden en 20 pakjes sigaretten, shag en snoepgoed uit het clubgebouw van de tennisclub aan de Bosstraat; diefstal van twee lederen jassen uit Zonnegloren en diefstal van minstens zeven bromfietsen, waarvan zeker vijf uit de fietsenstalling bij Zonne gloren. Het onderzoek duurt voort en meer aanhoudingen zijn te verwachten. Voor de inbraken in het clubgebouw van de hockeyclub werd een zestal jongens aangehouden: G.B.M6) en zijn broer A.B.(18); J.M.(14); R.G.(18); R.de J. (13) en S.van Z.(17). Zowel in november als in december 1975 namen zij uit het clubhuis geluidsap paratuur weg; in december zelfs de com plete geluidsinstallatie. Mei 1976 kwa men zij er nog eens, nu om dozen koek en chips mee te nemen. Tijdens het verhoor kwam ook hier meer aan het licht: G.B. en R.G. maakten zich schuldig aan diefstal van een fiets bij de Vivo en R.G. en S.vanZ. namen bij de drogisterij De PU aan de Koninginnelaan dozen met drop weg. Het onderzoek duurt voort. Een deel van de buit van de „bewaker" F.B. en de „bejaardenverzorgster" F.C.

Soester Courant | 1977 | | pagina 1