1 50 jaar geleden in Soest om mensen „Soest moet geen tweede Amersfoort willen worden" WINKLER PRINS NEDERLANDEN PPR omdat het gaat RPPR4 „Brilcentrum" in de Winkelkring Van Weedestraat doet nu oogmetingen in een „mum" van tijd Vliegrally ISACAR1977 Piloten nam afscheid van keuringsarts Dr. W. Gout Auto-refractoris computer-primeur Foto Herman van Dam voor Soest en zeer wijde omgeving Algemene bejaardentocht Soest INSTITUUT HULSCHER Inschrijving Kursusjaar 1977/78 Filiaal Amers- foortse moeder- Mavo in Soest van de prehistorie tot heden De Informatiebus van Staatsbosbeheer in Soest N atuurwandeling vrouwengilde fQifJQ 20 Mei 1927 PPR-kamerlid Waltmans: Soester Courant van vrijdag 20 mei 1977 Mevrouw AI.Nota van het „bril-centrum" met de ingenieuze oogmeetcomputer Met de aanschaf van een „auto-refractor" is het bekende „Bril-cen trum" in het winkelcentrum Van Weedestraat het computer-tijdperk binnen gestapt. Veel andersoortige bedrijven gingen voor, maar in de Nederlandse opticiens-wereld zijn de heer en mevrouw Nota „voorlopers". Na Amsterdam en Rotterdam staat nu een oogmeet computer in Soest. Met het vriendelijk uitziende apparaat kunnen zeer nauwkeurige oogmetingen verricht worden en dat in een tijds bestek dat veel minder dan de helft is, van wat men er tot nu toe voor nodig had. Nieuweweg 37 Soest Telefoon 02155-19152 Het.eomité voor het organiseren van de jaarlijkse uitgaansdag voor Soester be jaarden in de leeftijd van 70 jaar en ouder, is weer enige keren bij elkaar geweest, natuurlijk met de heer C. Th. Voorbij, bij de Soester bejaarden een welbekend persoon. Men is overeengekomen om de geheel gratis verzorgde Uitgaansdag te bepalen op dinsdag 7 juni a.s. Het ligt in de bedoeling om 's middags om 13.00 uur te vertrekken, zodat de deelnemers aan de tocht, thuis eerst de lunch kunnen ge bruiken. Besloten is, om met zeven of acht autobussen de reis aan te vangen, met als doel een bezoek aan het Dolfina rium te Harderwijk. Na afwerking van het programma krijgt men de gelegen heid het geheel te bezichtigen, terwijl aldaar verversingen enz. zullen worden aangeboden. Na een verblijf in Harder wijk rijdt men terug in de richting Soest waar in twee restaurants een heerlijk diner wordt aangeboden, het welk geheel voor rekening van de heer Voorbij is. Bejaarden van 70 jaar en ouder, ook invaliden, kunnen zich tot uiterlijk don derdag 26 mei a.s. opgeven bij: H. Duit, Talmalaan 41. tel. 14723; C. Stolwijk, Kruisweg 2, tel. 17113; J. v.d. Arend, Stationsweg 3, tel. 12548; B. J. van Os, Middelwijkstraat 20, tel. 15586; C. van Wijngaarden, Wiardi Beekman- straat 185, tel. 13262 en ten kantore van de WV te Soest. Er wordt geen huis-aan-huiscollecte ge houden, zoals dat voorheen het geval was, maar het comité heeft inmiddels van veel zakenlieden een geldelijke bij drage ontvangen, om de bejaarden op deze tocht iets extra's te kunnen aanbie den. Zij die menen ook iets te willen bijdragen voor dit nobele doel, kunnen dat storten op girono. 3489216, t.n.v. de penning meester van VVZ'49. Diagnose-computers zijn al volop in ge bruik, zoals bijvoorbeeld in garages. De diagnose-automaat verricht een aantal metingen, zéér nauwkeurige metingen en geeft zodoende ook storingen aan. De beoordeling van het resultaat van die metingen, ondersteunen de vakman, be sparen hem tijd. Uitendelijk zal hij wel conclusies moeten trekken en bepalen wat er gebeuren moet. Zo is het ook met deze „auto-refractor". De objectieve gegeyens van een oogme ting levert de automaat. Ook registreert het instrument als er iets fout is, maar uiteraard niet wat er dan mankeert. Dan moet ook hier de „vakman" er aan te pas komende oogarts. De computer kan bij de metingen nau welijks fouten maken gezien vooral het beperkte gerichte „geheugen" waarvan hij voorzien is. Vermeldt het rapport in het meetresultaat een afwijking, dan zal de opticiën zonder aarzelen zijn erekode nakomen en de patiënt verwijzen naar de oogarts. Van concurreren met de oogarts is daarom in geen enkel opzicht sprake. Het voordeel van de computer-diagnose is echter wel duidelijk. Brildragers weten dat een bezoek aan een oogarts uit twee delen bestaat: het onderzoek (het stellen van een diagnose - de meting) én het op zoeken (in de meest letterlijke zin dik wijls) van het „juiste" glas. Vooral dat laatste is veelal een tijdrovend werk, dat niet eens altijd tot tevredenheid van de patiënt verloopt, het moet soms té snel, waardoor het oog niet de gelegenheid krijgt te wennen aan „weer een nieuw glas"is 't zó beter of is 't zó slechter enz. De computer nu verstrekt basis-gegevens, van waaruit verdere oogmeting plaats vindt. De tijdbesparing die daarmee verkregen wordt, is zeer aanzienlijk en werkt zowel in het voordeel van de vakman als van de patiënt. In eerste instantie is deze computer dan ook ontworpen voor de oogarts. Het apparaat werd gedurende twee jaren in Amerika door elf vooraanstaande oog artsen getest. Vrijgegeven voor verdere fabricage is hij nu al twee jaar bij de Amerikaanse refraktionist in gebruik. Sinds kort is de auto-refractor ook in Nederland aan de markt en zoals gezegd de derde levering van de Amerikaanse fabrikant in ons land staat in Soest. De metingen door de machine gedaan zijn op 1/8 diopterie nauwkeurig. De refrakti onist is veel minder afhankelijk van het, óók voor de patiënt, vermoeiende „glaasje kijken". Voor wie ooit met een kind naar de oogarts ging, zal het voordeel van deze nieuwe werkwijze bijzonder frap pant zijn. Geen indruppelen meer, geen toestanden; maar gewoon achter een machine zitten en daarin kijken. De helft van de bezoekers aan een optiek zaak komt reeds met een recept van de oogarts, de andere helft laat door dè op ticien de bril voorschrijven. Deze laatste groep nu, kan snel en accu raat geholpen worden bij „Bril-centrum". Zij kunnen er daarbij van op aan, dat bij constatering van een afwijking, verwij zing naar een oogarts zonder uitzondering gebeuren zal. In de anderhalf jaar dat het „Bril- centrum" nu in Soest gevestigd is, is de aanschaf van deze „auto-refractor" haast nog belangrijker, dan de komst van het echtpaar Nota naar Soest. NE0ERLANDSE ONDERWIJS INSTELLINGEN Molenstraat 11 - Soest - Typen vlg. 10-vingersysteem blindschrijven - Steno Nederlands en moderne talen - Boekhouden praktijkdiploma - Middenstandsopleiding - Bedrijfscorrespondentie Nederlands, Engels, Duits, Frans - Conversatie Engels-Duits-Frans-Spaans-ltaliaans - Nederlandse taal - Algemene ontwikkeling - Nederlands voor buitenlanders - Kantoorassistente - Secretaresse - Spreekvaardigheid Aanmeldingen en inlichtingen dagelijks aan ons kantoor: Molenstraat 11 - Soest - tel. 02155 -12900. Burgemeester en wethouders van Soest gaan aan hét bèstuur van de Amersfoort- se avond-mavo vragen of het bereid is in Soest/Baarn per 1 augustus van het volgend jaar een filiaal voor een dagschool voor volwassenen, moedèr-mavo, te vestigen. Als onderkomen wordt gedacht aan het gebouw van de Christelijke Mavo aan de Prins Bernhardlaan, dat tegen die tijd leeg zal staan, omdat de Christelijke mavo verhuist naar het scholencomplex dat aan de Noorderweg in aanbouw is. Wat het lerarencorps betreft zal bij de directeuren van Soester scholen voor voortgezet onderwijs worden gepolst of er aan die scholen docenten Verbonden zijn, die in principe bereid zijn les te geven aan een „dagschool voor volwas senen". Een indrukwekkend, fraai uitge voerd standaardwerk in drie delen, groot formaat (28 x 21V2 cm) 1080 blz. in totaal ruim 700 afbeeldingen, over wegend in kleuren» 60 kaarten literatuurverwijzingen en alfabetisch register in elk deel gedrukt op kunstdrukpapier gebonden in luxe banden van lichtbruin kunstleer, voorzien van vierkleurenomslag. BOEKHANDEL Soesterbergsestraat 53 Soe intekenprijs f 7a,50 per deel: na verschijnen f 84,50 per deel. De belangstelling is groot; teken nü in en bespaart 30,-! Haal NU deel 1 ter inzage! Een Geschiedenis der Lage Landen zoals nog niet bestond! Geschiedenis der Nederlanden Op zaterdag 21 mei (met als uitwijkdatum zondag 22 mei) vindt de ISACAR vliegrally plaats, een tweejaarlijks evenement voor sport- en zakenvliegers, vliegers van de koninklijke luchtmacht, Marine Luchtvaartdienst, Rijks Luchtvaartschool en de Dienst Luchtvaart van de Rijkspolitie. De deelnemers starten vanaf het vlieg veld Lelystad voor een navigatievlucht en hebben de Vliegbasis Soésterberg tot einddoel. Uit vliegveiligheidsoverwegin- gen kan hiervoor echter geen publiek worden toegelaten op de vliegbasis. De Britse Royal Air Force neemt aan deze rally deel met een Lancaster bom menwerper, een Spitfire en Hurricane jager. Deze toestellen arriveren op vrijdag 20 mei op de Vliegbasis, starten zaterdag 21 mei omstreeks 12.00 uur voor een demon stratievlucht naar Lelystad, landen daar na weer op Soesterberg en worden dan op het oostelijke basisgedeelte langs de Van Weerden Poelmanweg op zaterdag van 14.00 -17.00 uur voor het publiek tentoon gesteld. Een unieke gelegenheid om deze nog vliegende toestellen uit de Tweede Wereldoorlog te bezichtigen en daarbij nog eens te bedenken dat de Lancaster eind april/mei 1945 gebruikt werd voor de voedseldroppings! Er is voldoende par keergelegenheid voor auto's ter plaatse. In samenwerking met het Instituut voor Natuurbeschermingseducatie, afd. „Eemland" zal de Informatiebus van Staatsbosbeheer op zaterdag 21 en zondag 22 mei een standplaats hebben op het parkeerterrein aan de Foeken- laan bij de Soester Duinen te Soest. Onder leiding van I.V.N.-natuurgidsen zullen dan tussen 2 en 3 uur wande lingen in de omgeving worden ge maakt (bos, heide en stuifduinen); tevens is er dan een I.V.N.-stand inge richt, waar alle informatie kan wor den verkregen en natuurpublikaties te koop zijh. Een bezoek aan de bus van Staatsbosbeheer is ten zeerste aan te bevelen, daar men dan een goede indruk krijgt van alle facetten van deze instelling (bosbouw, land schapsbouw, natuurbehoud, voetspoor- kaarten, brochures enz.). De Mei wandeling heeft plaats op woens dag 25 mei. Het doel is Den Dolder. Men kan eventueel per trein terug. Vertrek dit keer precies om 9.00 uur vanaf Plasweg 19, waar rijwielen veilig neer gezet kunnen worden. STIL MAAR Het wordt heus wet warmer. Maarrrrrrr. Dit gebeurt heet snel. Zorg dat U de eerste bent voor het zomergoed. Om U te helpen: t/m zaterdag 28 mei 25% KORTING op a! het zomergoed. Zo'n duizend piloten hebben zaterdag in een hangar op de vliegbasis Soesterberg afscheid genomen van de keuringsarts dr. W. W. Gout Dr. Gout was jarenlang werk zaam bij het Nationaal Lucht- en Ruim tevaartgeneeskundig centrum in Soes terberg en zag als zodanig jaarlijks het gros van de Nederlandse vliegers. Hij is nu gepensioneerd. De reünie werd georganiseerd door de luchtmacht, marine en rijksluchtvaart dienst, KLM, Martinair en Transavia. Het voor dit doel geïnstalleerde comité schonk de arts een bedrag aan geld voor een caravan. Voorgelezen werd een tele gram van Prins Bernhard. Het afscheid werd opgeluisterd door de Mariniers kapel en een groep doedelzakspelers. w v"-'. Ria Beckers zegt: Informatie, postbus 10 Lelystad Nog eens het kruispunt Soesterbergsestraat-Eikenlaan, nu gezien in de richting Soesterberg. Dr. H. J. G. Waltmans, lid van de Tweede Kamer voor de PPR is bang dat het gemeentebestuur van Soest de visie heeft dat hun woonplaats een „tweede Amers foort" moet worden. Hij deelt die visie absoluut niet en vindt dat Soest alles moet doen om het omringende natuurschoon vast te houden. Vraagtekens zet de heer Waltmans ook bij de in de verstedelijkingsnota ontwikkelde gedachte, dat Amers foort „groeistad" is. Naar zijn mening is dat een ongelukkige ontwikkeling omdat dan slechts de „pendel" zal toenemen. Liever zag hij dat het gewest geen industrie meer aantrok: het eerlijk delen van werk geldt ook voor Amersfoort. Waltmans bracht aan Soest en Soester berg een werkbezoek in het kader van de komende verkiezingen. Hij had ge sprekken met de burgemeester; de commandant van de vliegbasis; de staf van het Contact der Continenten en de bewonerscommissie van Ohs Belang. In tegenstelling tot de bewoners van de wijk Ons Belang, die op de nomi natie staat om afgebroken te worden en waar men practisch niet klaagde over geluidshinder, bleek men in het Contact der Continenten daar bijzonder veel last van te hebben. Waltmans had daar alle begrip voor en door hem zal t.z.t. in de Tweede Kamer de door volksgezondheid gestelde lawaaigrens van 35 Kosteneenheden als uiterste grens, verdedigd worden. Voorbarig noemde hij de conclusie van Soest dat de nieuwe wijk Ons Belang herbouwd mag worden in een gebied met 42 K.E. Dit temeer omdat volks huisvesting de grens 40 K.E. als uiter- ste wil hanteren. Overigens leek hij niet wars te zijn van „uitzonderingen" al zou in zo'n geval hoge eisen aan aan brengen van geluidswerend materiaal gesteld moeten worden. In dat verband vond hij overigens wel dat geen van de omringende gemeenten bouwplannen mag opstellen in de rich ting van het vliegveld. Absoluut onaan vaardbaar noemde hij de plannen van Soesterbergse insprekers om in Soester berg nog 1100 woningen bij te bouwen. „Het is een illussie te veronderstellen dat Soesterberg nog kan groeien", al dus de heer Waltmans. Hij weet zich daarbij gesteund door de burgemeester, die overigens in een „voorwoord" aan de deelnemers van het congres van de International Police Association op merkte dat Soesterberg „tegenwoor dig wel te lijden heeft van de toenemen de aandacht die de overheid aan de geluidshinder besteed, zodat woning bouw in Soesterberg praktisch onmoge lijk wordt". Wel zei hij bereid te zijn 'te accepteren dat mensen vrijwillig in een te zwaar (geluid)belaste zone willen gaan zit ten. De overheid zal echter een lande lijke norm moeten gaan vaststellen en hij wil daarbij de 35 K.E. als uiter ste grens aangewezen zien. Ten slotte merkte hij op, tijdens de persconferentie die hij ter afsluiting van zijn werkbezoek hield, dat aan de lawaai overlast van vliegvelden pas wat gedaan kan worden, indien het PPR-defensiebeleid uitgevoerd wordt: vermindering van defensie uitgaven. PROCESVERBAAL: Door de politie te Soesterberg zijn verschillende personen bekeurd voor het met grootere snelheid rijden dan 10 K.M. over den spoor-overweg te Soestduinen. ONDERZOEK LUCHTVAARTAFD.De commis sie, ingesteld door den minister van oorlog, in verband met de onregelmatigheden aan het vlieg kamp alhier, is haar onderzoek begonnen en is gelogeerd in het Hotel „het Zwaantje" te Soester berg. JUBILEUM LEGER DES HEELS: De inzameling óp 7 Mei j.1. gehouden door het plaatselijk comité voor de huldiging van het Leger des Heils, heeft met eenige ingekomen giften opgebracht 244,35, welk bedrag aan het Centrale Comité kon worden overge maakt. De secretaris van dit Centr. Comité schreef bij zijn dankbetuiging: „het komt mij voor, dat dit een buitengewoon mooi resultaat is voor Soest". Wij kunnen dus tevreden zijn. Alleen betreuren wij het, dat de muziekvereenigingen, die ons steunden, niet meer hoorders trokken, hetgeen voor hen een voldoening zou zijn geweest. Wij willen hier echter openlijk onzen dank uitspreken voor hun belange- loozen steun. GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN; (de krant stond in die dagen bol van zichzelf aanprijzende politieke partijen. Hieronder enkele ontboezemin gen) HOOGE BELASTINGENDe schuld daarvan is het vroegere bestuur wordt gezegd, maar zij, die dat zeggen, weten wel beter. Als zij, die dat beweren, Burgemeester en Wethouders waren geweest, 't zou wellicht 't zelfde zijn of nog erger misschien, 't Is niet in Soest alleen, maar in ons geheele land een zelfde klacht. Oorzaken daarvoor zijn dadelijk aan te wijzen en die eerlijk is, zal dat erkennen. De algemeene levensstandaard is geheel gewijzigd: de levensbehoeften werkelijk vermeerderd en als ge volg de loonen verhoogd. De uitbreiding der ge meente eischt natuurlijk veel meer, maar bovenal de hoogere wetgeving eischte uitgaven waaraan niet te ontkomen was. Denk slechts aan de woningbouw en vergeet daarbij niet de scholenbouw door de gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs; werkloosheid-bestrijding enz. Ieder college moest daarvoor bukken en daarom de algemeene klacht. NOG MEER SCHULD: Heeft dit college-de schuld kunnen verminderen? Integendeel, ook zij heeft, hoewel er geen bijzondere omstandigheden waren, zoals bij het vorige college, de schuld nog moeten vermeerderen. Wij maken haar daarvan geen verwijt, maar élk zal toch kunnen begrijpen, dat, nu zij beschikken over die „hooge belastingen" en daarbij nog meer uitiuld moesten maken, zij geen recht hebben, om anderen, die wel onder bijzondere omstandigheden verkeerden, te beschuldigen. Maar 't is een prachtige verkiezingsleuze. SCHOLENBOUW: Zij, die zooveel leelijks gezegd hebben over den scholenbouw onder het vorige college, zullen toch wel geschrokken zijn, toen zij hoorden, dat er nu al weer aan de openbare school moet worden bijgebouwd en dat de beide Chr. Scholen en één R.K. school opgepropt zitten met leerlingen, zoodat weer gebouwd zal moeten wor den. Zou het nu niet eerlijk zijn tot zichzelf en anderen te zeggen: Wij hebben het toen toch mis gehad. BELASTING-VERLAGING EN BEZUINIGING: Een ieder wil verlaging van belasting; ieder ijvert voor zijn candidatenlijst. Het verschil op welke wijze is zeer groot. Wanneer dan ook gesproken wordt van belasting-verlaging en bezuiniging, dan is dit niet juist. Zij, die met een gemeentelijke huishouding bekend zijn, weten dat bezuiniging van beteekenis niet mogelijk is. De uitgave van ver meerdering van politie 15.000,- zou, misschien ver meden kunnen worden. De hoofdzaak is echter, dat vermindering van belastingdruk kan komen, door meerdere vestiging. Door een doelmatige reclame, waardoor de aandacht op onze schoone gemeente wordt gevestigd. Niet door de gemeente onnoodig, zonder resultaat, in opspraak te brengen. Niet het belang van één man of één partij, maar het zoeken van het algemeen belang, moet het doel zijn. Waar rechts regeert, is zuinig beheer, hetzij in land, provincie of gemeente. UIT DE ADVERTENTIËN: R.K. MIDDENSTANDERS (zoowel Dames als Heeren) en allen die geen bevrediging vinden in de R.K.lijst, verzoeken wij: stemt wel op de officieele Katholieke lijst, doch stemt, als protest tegen .de eenzijdige samenstelling dezer lijst, op G. J. Smit en A. J. C. Koenders. Vele Katholieke Kiezers. INGEZETENEN VAN SOEST: Gedenkt de Natio nale Stichting, tehuis voor alleenstaande blinden van alle gezindten in Nederland „De blinden van Wolfhezen" waarvoor van 23 tot 28 Mei a.s. in deze gemeente een Collecte wordt gehouden. STALLING voor rijwielen a 10 ct. en Auto's voor bezoekers van het Dorus Rijkers-feest. Op de boerderij „Birkhof". Z. Verbruggen, Birkstraat 88, Soest. ROOMSCHE KIEZERS moest u niet lachen, toen U de verkiezingsleuze van de H. H. De Koning en Van Duren hebt gelezen, waarin met vette letters stond: Belasting-verlaging, sterk doorgevoerde bezuini ging? En dan moet geweten, dat juist de Heer De Koning de grootste voorstander was van politie-uit- breiding en dat deze uitbreiding de gemeente jaarlijks vijftienduizend gulden zal kosten, dus belastingverhooglng. En waar zal die politie-uitbrei- ding voor dienen? Om arbeiders, boeren en midden standers na te rijden. Wees dus verstandig en stemt op één der candidaten van de OFFICIEELE KATHOLIEKE LIJST No. 11, die voor dergelijke buitengewone uitgaven niet te vinden zullen zijn. Vele Roomsche Kiezers. MANUFACTUREN-MAGAZIJN „DE DUIF"; stror hoeden en zomerartikelen, tegen sterk concurree- rende prijzen. Komt zien en gij koopt. G. Tammer, Banningstraat 46, Soesterberg. AMSTERDAMSCH ZWART- EN WIT ROGGE- BROOD op elk broodje staat de naam Funke. A. Tammer, Banningstraat 48, Soesterberg. CENTRALE BOAZ BANK - AMSTERDAM kantoor Soest - Van Weedestraat 11. Rekening-courant - Incasso's - Credieten - Deposito. Spaarrente 4' procent, drie-maandelijkse bijschrijving der rente. Loketten te huur in de Lip's Safe-inrichting. Kantoor geopend op werkdagen van 9-3 uur. Zaterdag van 9-12 uur. Dinsdag- en Zaterdagavond van 7-9 uur.

Soester Courant | 1977 | | pagina 3