kreeg kortlopend mandaat Insprekers Centrumplan willen haring of kuit Parochiefeest Soest-Zuid voor jubilerende pastoor Van Wijk Mr. J. M. Kruitwagen nieuwe gemeentesecretaris Bestuur ^Soester Ondernemer" Voorzitter Soester Ondernemer: „Binnen drie maanden vierkante meterprijs bekend" Vragen aan Raad over eigenlijke taak Betaling abonnementsgeld Donderdag 23 juni 1977 55e jaargang no. 44 SOESTER S COURANT Abonnement per kwartaal f 5,00. Buiten Soest per kwartaal f 10,-. Verschijnt iedere donderdag Bureau voor redactie en administratieVan Weedestraat 29, Soest Tel. 14152 - Postgiro 126156 leden In een spannende en vooral op het laatst ook emotievolle ver gadering, hebben dertig van de drie en vijftig leden van de belangenvereniging De Soester Ondernemer het bestuur opnieuw gemachtigd door te gaan met het tot nu toe gevoerde beleid ten aanzien van het nieuwe winkelcentrum. Die machtiging werd in feite voor drie maanden verlengd, omdat dan, volgens voor zitter Verkade, de harde cijfers (financiële gegevens) bekend zullen zijn. Verkade speelde de zaak bijzonder hard uit en toen hij eenmaal gezegd had, dat afstemmen consequenties zou hebben, gaf hij geen gelegenheid meer voor een discussie. Hij weigerde ook de vraag in stemming te brengen of de leden vóór of tegen een nieuw centrum waren. Na de uitslag viel de hamer prompt voor de laatste keer. Aanvankelijk woonden 54 leden de ver gadering bij. Eén van de leden, de heer Nic. van Dam was in het bezit van een machtiging van 72 leden, om tégen het nieuwe centrum te stemmen, maar voorzitter Verkade bracht juist dat punt niet in stemming. Als eerste sprak de vice-voorzitter van de Ondernemer, de heer At Breij. Hij vertolkte het bestuurs- standpunt dat resulteerde in de aankon diging van een „schriftelijke" stemming over de vraag: geen verder onderzoek meer en alles stopzetten óf doorgaan tot alle condities bekend zijn. Eerst dan immers, zo redeneerde de heer Breij, zou aan de eerder tweemaal verstrekte opdracht voldaan zijn. De heer Nic. van Dam hield de leden voor, dat men het bestuur veel dank verschuldigd was, maar dat dat bestuur ook kritiek moest kunnen verdragen. Hij, en velen met hem, waren alsnog niet overtuigd dat het nieuwe centrum er komen moest. Soest vertoonde wat het opheffen van zaken betrof, geen ander beeld dan het land. Ook het CIMK had toegegeven geen voorstander meer te zijn van het centrum en zelfs de Kamer van Koophandel had gead viseerd even „pas op de plaats" te maken. Waarom had het bestuur die wetenschap voor zich gehouden? Dat was kwalijk! „90% van de leden van de S.O.", zei van Dam. „was tegen". Hij had slechts zeven vóórstanders gevon den. Van Dam wees op de open-brief van de fractie-voorzitters van WD, CDA en PvdA, waarin duidelijk stond dat vestiging in het centrum in eerste in stantie en bij voorkeur, voorbehouden was aan Soester ondernemers. Nu deze in grote meerderheid niet meer wilden, kon het plan gevoeglijk de ijskast in. Van Dam zei ook niet-S.O.leden bena derd te hebben en van de 57 die hij gesproken had, waren er slechts 4 voor en 53 tegen het nieuwe centrum. „Waarom", zo vroeg van Dam „wordt de Soesterbergsestraat niet ontwikkeld? 41 van de daar gevestigde winkeliers willen uitbreiden. 6500 vierkante meter bij het busstation is in handen van de gemeente. 500 vierkante meter in han den van de heer Uyland, die er nog dit jaar zes winkels hoopt te bouwen. Hij had de gegevens van de gemeente. Van Dam wilde daarom geen stemming over het beleid van het bestuur, maar over het vóór of tégen het nieuwe centrum. De heer G. Kok, oud-bestuurslid van de S.O. vond het niet juist nu nog te stoppen. Het door de heer Nic. van Dam aangedragen alternatief van de Soester bergsestraat wees hij van de hand; de gemeente had dat ook gedaan. Boven dien zat men met de 40 inschrijvers voor het nieuwe centrum; die kon men toch niet zo maar laten vallen. Kok wees ook nog op de koopkrachtafvloeiing en veronderstelde dat als het centrum er niet kwam, steeds meer Soesters linea recta naar Amersfoort zouden trekken. Buurtwinkels waren zijns inziens ge doemd om te verdwijnen en hij bezwoer de vergadering nu geen domme dingen te doen. Voorzitter Verkade onthulde daarna, dat hij, óók van de gemeente, vernomen had dat 85% van de grond rond het bus station in handen was van de heer Uyland en slechts 15% gemeente-eigen dom. Om zulke tegenstrijdigheden uit te zoeken, wilde hij de drie gevraagde maanden uitstel óók gebruiken. Na een korte pauze zei de heer Van Tienen te twijfelen aan de door de heer Nic. van Dam gehouden enquête. Er was, zo had hij gehoord, ook sprake geweest van een beetje intimidatie. Hij vond- het weinig verantwoord nu de plannen nog te torpederen. Niemand kon immers aantonen dat het hem de kop ging kosten. Verder meende de heer Van Tienen dat men ook eens moest denken aan de belangen van de inwoners van Soest's nieuwe wijken. De heer Wessels van Van de Ven's boekhandel sprak ongeveer in gelijke zin. Hij vroeg zich af hoe de raads leden wel zouden reageren als de S.O. nu plots een ander beleid ging voeren. Het was onjuist nu nog nee te zeggen tegen plannen waar men vijftien jaar op had zitten wachten. De heer Wessels ver onderstelde overigens dat beide centra, Van Weedestraat en Parklaan, elkaar hard nodig zouden hebben omdat het toch nog incomplete centra zouden zijn. Heel anders redeneerde weer de heer Van Essen. Hij vond dat het winkel centrum Soesterbergsestraat te gemak kelijk over het hoofd gezien werd. Er waren daar ruim veertig winkeliers, op een oppervlakte groter dan de Van Weedestraat en naar nu gebleken was. ook met mogelijkheden voor uitbreiding. „Het verschil met het nieuwe centrum aan de Parklaan wordt slechts enkele honderden meters verder lopen", vond hij. Daar stond dan tegenover dat de gevestigde winkeliers niet op kosten ge dreven werden en dat zou de concurren tiepositie van Soest ten opzichte van de omgeving weer ten goede komen. Van de Soesterbergsestraat zou weinig overblijven (verpauperen) indien bel nieuwe centrum gerealiseerd werd. Ook de heer H. Schoemaker jr. brak een lans voor het uitbreiden van het winkel centrum aan de Soesterbergsestraat. Hij drong aan op stemmen vóór of tégen het centrum en het praten nu maai te staken. Nadat de heer Nic. van Dam de aanval op zijn enquête ontzenuwd had en ook drs. G. Sluiskes, als vertegenwoordiger van de drie vakbonden, gepleit had te wachten op de vierkante meterprijs, volgde met nog enkele onderbrekingen, de stemming. Verkade stelde daarbij na drukkelijk dat het bestuur tot op dal moment de opdracht van de leden exact had uitgevoerd. Hij wilde slechts drie maanden nog, om met harde (finan ciële) gegevens op tafel te kunnen ko men. Nee zeggen had consequenties voor de leden. Met 30 vóór-stemmers, 22 tégen en één blanco, haalde het bestuur de eindstreep. Direct daarop sloot de voorzitter de ver gadering. Commentaar Op handige, maar onverantwoord dicta toriale wijze, heeft het bestuur van de Soester Ondernemer de vergadering in haar voordeel beslist. Anders kan dat niet uitgelegd worden. Door immers al léén het bestuursvoorstel in stemming te brengen en dat dan nog niet schrif telijk zoals door de vice-voorzitter ge vraagd was, maar mondeling te doen wer den vele democratische spelregels ge schonden. Een bestuur moet uit louter dictators (of meelopers met de dictatoriale voor zitter) bestaan, om vragen uit de ver gadering gewoon te negeren. Tijdens de vergadering was al gebleken, dat men het bestuur niet kwalijk nam, dat het gehandeld had, zoals tot nu toe gebeurd was. Maar de vergadering was ervan over tuigd, dat de aangesloten leden in grote meerderheid geen enkele interesse meer hadden in de realisatie van het nieuwe centrum. En dat moest er toch komen voor de Soester winkeliers. Door dat nog even met een stemming vast te leggen, wilde men het bestuur moei te en tijd besparen. Het kon dan zijn tijd aan andere zaken besteden. Het bestuur ging handig, maar volstrekt onjuist, de andere weg op. De vertrou wenskwestie werd in stemming ge bracht en dat was eigenlijk een uitge maakte zaak. Door toen plotsklaps de vergadering te sluiten, werden de leden buitenspel gezet. Bedenkelijk is daarbij wel, dat de ver tegenwoordiger van de drie standsorga nisaties, drs. G. Sluiskes, die toch al een onzekere indruk maakte, voorzitter Ver kade niet wees op de onmogelijke han delwijze. Wij schreven in een variatie reeds eer der: wie niet voor mij is, is tegen mij en wie tegen mij is, snoer ik op het kritieke moment de mond. De de mocratie is een slechte dienst bewezen, onder het mom zéér democratisch ge handeld te hebben. Naar aanleiding van de vergadering met de leden van de commissie ruimte lijke ordening hebben de insprekers bij het centrumplan maandagavond besloten de gemeenteraad enkele vragen voor te leggen, waarvan de beantwoording be slissend zal zijn voor het al dan niet voortzetten van de inspraak. Vóór 20 augustus hopen de insprekers antwoord te hebben. Het gaat hen daarbij om de vragen of ook de raad inspraak opvat als dienstbaar aan de raad en het algemeen belang, waardoor het onmogelijk is bepaalde aspecten, als onder andere de wenselijkheid van het winkelcentrum, niet te laten meewegen; of de raad er mee instemt dat, zolang geen definitieve beslissingen zijn genomen ten aanzien van winkelcentrum en centrumweg, de insprekers óók deze vragen in besprekingen meenemen én of de gemeente de informatievoorziening aan de insprekers zowel kwantitatief als kwalitatief wil verbeteren en de snelheid waarmee deze gegeven wordt, wil opvoeren. Inmiddels zullen de insprekers zich in een op 15 augustus te houden verga dering laten informeren over de mogelijkheden en kosten van een enquête onder de inwoners. Die enquête zal voornamelijk afgestemd worden op de wense lijkheid van een nieuw winkelcentrum. Een en ander was het voorlopig sluit stuk van de aktiviteiten van de twee in- spraakgroepen voor het centrumplan. Het was het logisch gevolg van de vorige week gehouden vergadering. Ruim vijftien insprekers en ongeveer evenzoveel publiek woonden die ontmoe ting met de leden van de commissie Ruimtelijke Ordening bij. Er waren vier raadsleden, de heren Goote en De Wilde van de PvdA, Oldenboom van het CDA en Hilhorst van de WD, Oud-raadslid drs. H. Jonker was de woordvoerder van de centrum-insprekers. Jonker wees er op, dat de inspraak theo retisch goed geregeld was, maar dat er in de praktijd alles aan schortte. De twee groepen waren vastgelopen- dankzij de gebrekkige medewerking van de gemeente. Aan de gemeente was het derhalve of de insprekers door zouden gaan met hun werk, dan wel er mee zouden stoppen. Wat de insprekers dan vooral ontbrak, waren de harde financiële gegevens van het winkelgedeelte. Enig inzicht in de vierkante meter-prijs ontbrak. Men had er in een brief van 31 maart om ge vraagd en het antwoord was van 1 juni. Zichtbaar en hoorbaar wonden de inspre kers zich op, dat in het antwoord niet méér meegedeeld werd dan dat men vertrouwen moest hebben in de finan ciële haalbaarheid. „Zou dat niet het geval zijn", zo stond in de brief, „dan zou het plan nooit worden goedgekeurd door gedeputeerde staten en dus niet gerealiseerd kunnen worden." Vooral dat deed de deur bij de inspre kers dicht. Dan had men zijn vrije tijd voor niets besteed. Was het niet raad zaam dan eerst maar te wachten tot men wist of het plan ooit uitgevoerd zou worden? De mededeling van de burgemeester dat de gemeente écht niets wist, bracht geen verandering in de mening van de insprekers. Er kon maar beter gestopt worden. Chris Uiterwijk vroeg of de inspraak bij het centrumplan niet te vroeg gestart was en de heer Jonker vond dat het gemeentebestuur de insprekers bewust had buitengesloten, door hen niet het oriëntatiereisje met een projectontwik kelaar, noch de besloten raadsvergade ring over de inschakeling van zo'n instantie, te laten meemaken, ,,'t Lijkt er op, dat u de insprekers op dat punt niet serieus neemt", vond Jonker. De burgemeester stelde daar tegenover, dat de insprekers zelf op die informatie hadden kunnen uitgaan. Van de heer De Wilde het voorstel de gehele inspraak maar tijdelijk te stoppen. Hij had be grip voor de problemen van de inspre kers, maar vond dat zij zich eigenlijk dienden te houden aan hun taak: het invullen van het centrum. Men moest zich als inspreker losmaken van alle begrijpelijke tegenzin en de vraag óf het centrum er wel of niet zou komen. Die beslissing moest aan de raad over gelaten worden. Met inspreker Stroband bleek hij van mening te verschillen of de inspraak gezien moest worden als assistentie en advisering van de raad. Was dat zo, zei Stroband, dan hadden de insprekers zich net als de raadsleden, óók te buigen over de vraag of het centrum financieel haal baar was. Was het wel juist, vroeg Stroband, de realisatie van het centrum geheel over te laten aan de onderne mers? Daar had de totale bevolking toch mee te maken. Wat voor gevolgen had het niet voor Soest en voor de onder nemers die er niet naar toe gingen? Moest dat niet eerst uitgezocht worden? De heer De Wilde vond dat deze vragen allen te maken hadden met het onwikke- lingsplan, maar beslist niet met het cen trumplan. Het zou ook door insprekers uitgezocht kunnen worden; net zoals de raad dat alsnog deed. Het was immers één van de voorbehouden bij de vast stelling van het ontwikkelingsplan. Overigens vond de heer De Wilde dat de Inspraak gezien moest worden als een aanvulling op de „vertegenwoordi gende" democratie. Dat systeem werkte blijkbaar niet goed; althans niet voor sommige partijen. Hij vond het niet juist met „opdrachten" (van de politieke achterban) in de raad te komen. Dat was strijdig met de wet. Wel zei hij een voorstander te zijn van meer direct (geen brievenschrijven) contact met de insprekers. Met de in- spreker-Rijntalder was hij het eens, dat men met het geheel in tijdnood kwam. Voor het vastgestelde ontwikkelingsplan moest nog heel wat materiaal aange dragen worden en voordat dat verwerkt was, kon men feitelijk niets besluiten over het centrumplan. Hij vroeg echter dat aan de raad over te laten. Dat er al wat schot in de zaak zat, werd duidelijk door de mededeling van de burgemeester, dat binnen 2 a 2% maand bekend zou kunnen zijn, welke project ontwikkelaar het winkelcentrum zou uit- Zondag 19 juni vierde pastoor Van Wijk van de parochie van de H. Familie kerken en kerkgenootschappen. Hiertoe te Soest-Zuid zijn 25-jarig priesterfeest. Het was de uitdrukkelijke wens van waren de banken voor een groot deel de jubilaris dit feest los te maken van traditie en persoonsverheerlijking. Niet verwijderd en was de kerk herschapen de pastoor moest middelpunt zijn, maar de parochie en de wijze waarop deze in een gezellige wandelmarkt, waar gemaakt moet worden in een gemeenschap. naast het bezichtigen van de stands 's Morgens werd de viering ingezet met een door de eigen themagroep gemaakte dienst rond het thema „Parochie moet je méé maken". Samen met 7 lector es ging pastoor Van Wijk voor in deze dienst, die in de overvolle en door de bloemsiergroep feestelijk versierde kerk uitgroeide tot een massale gezamenlijke viering. Zo ergens, dan was hier een parochie één in het beleven van de liturgie. Op verzoek van de jubilaris en geheel passend in zijn bedoeling de parochie gemeenschap centraal te stellen, werd de dienst niet opgeluisterd met een „uitvoering" door de koren, maar werd deze nederlandse liturgie gebeden en ge zongen door priester en gelovigen te zamen, daarbij is de samenzang steund door een zestal cantores, van de 3 parochiële koren. 's Middags was er in de kerk een grote en grootse parochiemanifestatie. Alle groepen die in de parochie aktief zijn en op die wijze de parochie reeds méé ma ken, presenteerden zich in eigen inge richte stands aan de vele honderden be zoekers uit de parochie, maar óók van daarbuiten en uit de andere Soester en het kennis kunnen nemen van wat er al allemaal gedaan wordt in de pa rochie, vooral veel gelegenheid was voor onderling kontakt en samenspraak. De gezellige sfeer werd nog vergroot door de koffiecomer, die was ingericht door de dames van de groep interieurver zorging, terwijl de crèche het ook de mensen met kleine kinderen mogelijk maakte deze parochiemanifestatie te be zoeken. Tijdens deze manifestatie zorgden de 3 parochiële koren ieder op zijn eigen wijze voor een goed verzorgde muzikale onderbreking. Op overtuigende wijze is deze middag inhoud gegeven aan de wijze waarop pastoor Van Wijk zich de viering van zijn priesterjubileum had voorgesteld. Dui delijk is gebleken hóe je een parochie mee moet maken en hoe daarbij voor iedereen naar eigen kennen en kunnen een taak is weggelegd. Voor de vele vrijwillige medewerkers van de parochie - en dat zijn er ruim 200 - was er 's avonds in het restau rant van het Soester Natuurbad een daverend ,,familie"feest. Soest Zuid staat met 2 benen in deze tijd; een eigentijdse parochie. Naar de geest van het Evangelie blijft zij niet steken in het verleden, maar zoekt zij haar taak in de problemen en noden van hier en nu, dichtbij en in de grote wereld om ons heen. Om die noden aan te kunnen moet je samen de parochie maken. Hoe dat moet, dat is zondag getoond. De viering van zijn priesterjubileum in deze geest en op deze wijze was het grootste geschenk dat pastoor Van Wijk had durven wensen. Op 1 juli a.s. is 't moment weer aangebroken, dat de betaling van 't abonnementsgeld voor het der de kwartaal 1977 a 5,- moet plaatsvinden. Nog liever zagen wij, dat die abonnee's die nog niet 't gehele jaar voldeden, nu ineens het tweede halfjaar a 10,- betaalden. Dat scheelt ons veel werk en 't is een prettig idee voor U, dat U voor geheel 1977 het abonne mentsgeld voldaan heeft. Helaas moeten wij een aantal abonnee's verzoeken de achter stand van het le en 2e kwartaal ineens bij de betaling te voldoen. U kunt Uw betaling voldoen aan ons kantoor, Van Weedestraat 29 of op onze postgirorekening 126156 of op onze rekening bij de Ned. Middenstandsbank N.V. te Soest rek.nr, 68.43.10.805 of op onze rekening bij de Rabobank te Soest rekcningnr. 3599.20.950. Zij, die gewend zijn automatisch te betalen behoeven geen enkele handeling te verrichten. Voor Uw medewerking zeggen wij U hartelijk dank. ADM. SOESTER COURANT werken. Snel, ook weer binnen twee maanden, zouden dan harde gegevens over de vierkante meterprijs bekend zijn. Men ging uit elkaar in afwachting van de resultaten van de beraadslaging van de insprekers. Die beraadslaging vond maandagavond plaats en resulteerde in het besluit de raad de drie eerder genoemde vragen te stellen. Het ging daarbij in de discus sie vooral om de vraag of het inspreken beperkt moest blijven tot het invullen van het centrum. Daarop hoopt men nu een definitief ant woord te krijgen, waarbij uiteraard ook de beantwoording van de tien eerder, bij het tussenrapport gestelde vragen, van belang is. Eén inspreker, Otto Rijntalder, haakte maandagavond af; hij zei geen enkel vertrouwen in de gemeente meer te hebben „we zitten hier voor niets; we vissen achter het net, de gemeente gaat gewoon door", aldus Rijntalder. Hij zei zich te gaan toeleggen op het opstellen van bezwaarschriften. Beslo ten werd tenslotte ook met de heer Beurskens van de Provinciale Utrechtse Stichting Welzijnsbevordering, als ge spreksleider, door te gaan. Aan de ge meente zal gevraagd worden een „vaste" toehoorder, die tevens als contactman moet optreden, de vergade ringen bij te laten wonen. Door het verwijderen van een groot deel van de kerkbanken kon men een gezellige wandelmarkt creëren. Foto Herman van Dam Met twintig tegen twee stemmen benoemde de gemeenteraad vorige week mr. J. M. Kruitwagen tot secretaris van de gemeente Soestv Per 1 oktober a.s. zal hij zijn functie aanvaarden. Mr. Kruitwagen werd op 10 mei 1926 te Oss (N.Br.) geboren. Hij behaalde het eindexamen gymnasium a en deed in Nijmegen doktcraal examen rechten. Hij is gehuwd en heeft een getrouwde zoon en een in Amsterdam studerende •lochter. Mr. Kruitwagen was van 1947 tot 1954 medewerker aan het Economisch Tech nologisch Instituut in de provincie Gel derland; vervolgens tot 1959 chef van de afdeling algemene zaken, onderwijs en personeelszaken, tevens loco-secre taris van de Gelderse gemeente Didam; tot 1964 gemeentesecretaris te Haaks bergen en vanaf 1964 gemeentesecreta ris in Heemstede. In oktober verlaat hij Heemstede na er bijna 13 jaar werkzaam geweest te zijn: ,,'t feest op het hoogste punt afbreken", zegt de heer Kruitwagen, die van me ning is juist op zijn leeftijd nog een keer te kunnen veranderen. „Je wilt niet inslapen en er is nog volop ener gie om elders opnieuw een taak op te nemen". Heemstede telt, naar Soester maatsta ven, slechts 27.000 inwoners. Toch zijn de problemen min of meer dezelfde, zoals overigens waarschijnlijk in de meeste Nederlandse gemeenten. Grote interesse voor nieuwbouw, vooral de genen die nog niet ideaal wonen en dik wijls protesten van allen die naar hun zin gehuisvest zijn. Soest is een toevallige keus; jaren ge leden was de heer Corver, echtgenoot van onze burgemeester, daar wethou der. Kruitwagen herinnert zich dat nog wel, maar heeft nooit contact meer met hem gehad. Een burgemeestersfunctie heeft hij ooit, maar dat is ook alweer tijden geleden, begeerd. Het kwam er niet van omdat een gemeentesecretaris „moet" begin nen doorgaans, in kleine gemeenten. Voor zogenaamde promotie-gemeenten komen reeds in functie zijnde burge meesters eerst in aanmerking. De Soester problemen kent hij niet al weet hij vaag dat er problemen zijn met het ontwikkelingsplan. „Het is vrij absurd je, voor dat je ergens benoemd bent, al te gaan verdiepen in typisch plaatselijke problemen. Ik heb er trou wens ook de tijd niet voor", aldus de heer Kruitwagen. De weinige vrije tijd, die hij in Heemstede had ging weg aan ander maatschappelijk werk. Zo was hij bestuurslid van de pedagogische acade mie en voorzitter van het bestuur van een bejaardentehuis. Zijn hobby's zijn lezen, zwemmen (iedere dag) en ten nissen, voorzover de tijd dat toelaat. Mr. Kruitwagen is lid van het CDA, maar is daar niet aktief in. Talloze parochianen schudden pastoor E.P. van Wijk de hand. Foto Herman van Dam

Soester Courant | 1977 | | pagina 1