Voor een persoonlijke behandeling, deskundig advies en betrouwbare service in audio-visuele apparatuur /frUDIO Kerkstraat 3, Soest, tel. 15677. 600 Bezoekers op Chemco's openlucht-barbecue KONTAKTLEIMZEN ouders! 't Is geen zakje patat watje koopt. goedgekeurd uitbreidingsplan werd nooit uitgevoerd De gelukkige Winkelkringklant van deze week Binnenbrand door sluiting in televisietoestel In 1935: Honderd gulden in de Van Weedestraat TASSEN foto hepman van öam Oud-Soester: „De raad had niet in de gaten dat het slecht was, maar de tijd leerde dat UNION RIJWIEL JAC. DE BRUIN Daders inbraak dorpsherberg gepakt GAZELLE JAC. DE BRUIN Hond in beslag genomen fijne FONGERS JAC. DE BRUIN [VAN ESSEN optiek] soest SCHOENEN SPORT Schaatstrofee voor „Eemland"-lid VVV NIEUWS Soester Courant van donderdag 23 juni 1977 VOOR UW: BRuiöSRepoptaqe filmRepoRtaqe kinóeRseRie stuöio-. peps- en BeöRijfsfotoQPafie jac. van lenneplaan 13 saaon - telefoon 02154-17552 (naast de Oude Kerk) „Voor de zoveelste maal ligt in onze gemeente weer eens een uitbreidingsplan ter visieOfschoon wij met genoe gen constateren dat een groot aantal van de bezwaren die wij bij het voorlaatste uitbreidingsplan naar voren hebben gebracht, zijn ondervangen, moeten wij zeer tot onzen spijt constateren, dat ook thans weder zeer grote fouten zijn gemaakt". Aldus de inleiding van een artikel iit^nze courant van begin met 1935. Wij werden er op attent gemaakt door een in 1893 geboren (echte) Soester, die Soest nooit verlaten heeft; wiens vader al heel wat met de Soester plannen te stellen had en die zelf een hart voor Soest heeft en de „hart-plannen" afwijst. Hij verzette zich in 1935, als secretaris van de Soester Bouwkring tegen het uitbreidingsplan, omdat men vier bedenkingen had. Die waren: a. strijdigheid met de woningwet; b. nadelig voor het algemeen belang; c. onnodig en onbillijk; schaden van de rechtvaardige belangen van particuliere eigenaren en andere medeburgers; d. financieel onuitvoerbaar. Wat dit laatste betreft staat letterlijk in het bezwaarschrift: „Werkelijke uitvoering in de eerstvolgende jaren van de gedetailleerde onderdelen van dit plan zal voor de gemeente finantieel onmogelijk zijn. Het heeft ondergetekende trouwens bevreemd, dat ook bij de toelichting van dit plan weer elke finantiële raming ontbreekt van de kosten van uitvoering. In deze onzekere economische neergaande tijden is dit toch wel op de eerste plaats gewenscht". de kom diende de bermen het hemelwa ter op te vangen. Sportvelden „Er is behoefte aan een goed permanent sportveld in de gemeente Soest. De bestaande velden zijn reeds nu te gering in aantal; zijn veelal te klein van afme ting en bovendien is het behoud van de meeste niet zeker". Men projecteerde een groot sportterrein op de gronden gelegen tussen de Laza- rusberg en de Schrikslaan en dan wel mèt sintelbaan.Verder was een sport complex ontworpen op de grens van de gemeente Amersfoort, nabij het indus trieterrein „zulks ten behoeve van de toekomstige bewoners van het Industrie kwartier". De slotopmerking van het totaal negen pagina's tellende uitbreidingsplan was: „Het beginsel om de vestiging van industrie niet te bevorderen, moet wor den toegejuicht, want natuurschoon, zuivere lucht en rust zijn levensfactoren voor deze gemeente.'Doch met dit begin sel is zeker niet in strijd een streven om alles in het werk te stellen, teneinde de vestiging te bevorderen van bedrijven, die het gevolg zijn van den bloei der gemeente". „De gemeente Soest is voornamelijk pension-plaats, waar zich geregeld ook vestigen zij, die de plaats, na er enige tijd in pension geweest te zijn, hebben lief gekregen", aldus zegt de gemeente in de toelichting bij het uit 1935 stam mende plan. Men constateert verder dat de grootste schat van de gemeente het natuurschoon is, dat in allerlei vormen aanwezig is. „Vermoedelijk is er in ons land geen andere gemeente, die bogen kan op dergelijk bezit van landschapsschoon in zo grote verscheidenheid". En verder: „Dit natuurschoon is de levensbron van de gemeente Soest. Het is verweven met de gehele woonplaats en vormt er dus een onmisbaar deel van. Het is de sfeer waardoor het geheel bekoort. Zou men die vernietigen, dan heeft ook de plaats haar bekoring verlo ren", aldus redeneerde men in 1935. Bij het ontwerpen van het uitbreidings plan werd daar terdege rekening mee gehouden. Leidraad was: a. het natuur schoon onaangetast laten; b. bij de bebouwingsuitbreiding zorgen voor lan delijke schoonheid; c. de landbouwgron den zoveel mogelijk in stand houden en de landbouw bevorderen; d. de verbin ding met overig Nederland zo gunstig mogelijk maken; e. er voor zorgen dat het verkeer in en door de plaats rustig en veilig is; f. industrie niet bevorderen, deze zoveel mogelijk buiten de bebou wing en buiten het natuurschoon houden. Gedetailleerder wordt op de onderdelen ingegaan. Wat de bebouwing betreft wordt gezegd: In hoofdzaak is een lande lijke bebouwing ontworpen, waarbij is gestreefd naar concentratie van de be staande kernen. Tegen een verkaveling als bouwterrein van „De Eng" ten zuiden van de Molenstraat bestonden uit het oogpunt van natuurschoon grote bezwaren. Dit gedeelte is om deze reden niet in het ontwerp opgenomen. De lintbebouwing langs de Rijkswegen, voorzover deze laatste in het gebied van het uitbreidingsplan vallen, kan niet worden vermeden. Deze wegen zijn reeds sterk bebouwd en voor het overige deel door de bebouwingsbacil besmet. De nog onbebouwde terreinen hebben reeds grote waarde. Er zal gestreefd worden naar zeer wijde bebouwing, op grov^&fstand van de weggrens. Industrie Industrie moest niet worden bevorderd, vond men ook toen al. Er werd wel een industrieterrein aangewezen en wel in het noord-oosten, aan de Eem en bij het spoorwegnet (de Isselt). Niet-hinderlijke industrieën mochten wel gevestigd wor den in de zogenaamde gemengde wijken. De halte Nieuweweg (station Soest-Zuid) aan de spoorlijn Baarn-Utrecht kon het best maar verlegd vond men toen, naar een meer zuidelijk punt nabij de Heide weg. Ook moest het aantal overwegen „a niveau" verminderd worden. Verkeer De verbinding Baarn-Amersfoort moest verbeterd worden en wel door verbre ding van de Korte en Lange Brinkweg. Bovendien moest er volgens de toenma lige plannenmakers een verbindingsweg aangelegd worden van Lange Brinkweg naar de Birkstraat en wel ten oosten van de Van Lenneplaan. Het verkeer over de Rijksweg door Soest (Middelwijkstraat, Steenhoffstraatenz.) moest ontlast worden door een verbin ding te maken van de Birkstraat naar de Nieuweweg. De Nieuweweg zou daar voor verbreed worden. Ook stelde men vast dat alle verkeer over de Rijksweg binnen de bomenrijen moesten worden afgewerkt. Voor fiet sers en voetgangers zouden geen afzon derlijke banen worden aangelegd. Overigens dacht men toen ook al aan de aanleg van de huidige Koningsweg; een verbinding van de Birkstraat buiten de bebouwde kom met de provinciale weg Baarn-De Bilt. Dat verkeer kon ook via de Bosstraat en de Wieksloot geleid worden, maar er zou nog een extra weg nodig zijn. De wegen in de dichte bebouwing moes ten gerioleerd worden, vond men. Buiten Protesten Er kwamen protesten. Zo schreef men in de Soester Courant van 17 mei 1935: Wij mogen als hoofdindruk vaststellen, dat de commissie zich heeft laten leiden door een gedachte welke het bestuursbeleid in het algemeen, uiteraard van Soest, ken merkt n.1. gebrek aan visie ten aanzien van .de vraag hoe in de naaste toekomst een plattelandsgemeente als Soest zich zal ontwikkelen. Ook de boeren tekenden verzet aan. Allereerst hadden zij bezwaar, dat met opzet de bestemming van de Eng tussen Molenstraat en Veldweg niet was aange geven. Afgekeurd werd het plan de Lange Brinkweg te verbreden. Wethou der Van Klooster bleek het met de protesterenden eens te zijn. Na afloop van een vergadering van de boeren werden er formulieren uitgereikt voor bezwaarschriften tegen het plan. De Christelijke Besturenbond maakte bezwaar omdat er te weinig of geen ruimte was gereserveerd voor het bou wen van goedkope arbeiderswoningen. Men drong daar alsnog op aan „omdat de huren voor de arbeiderswoningen te dezer plaatse veel en veel te hoog zijn". De „Soester Bouwkring" vocht zoals gezegd het plan op vier onderdelen aan. Men vond onder andere dat in strijd met de doelstelling „het natuurschoon on aangetast laten" gehandeld werd, door een stratenplan aan de westzijde van de Soesterbergsestraat. Wat het verkeer betrof moest de Soester- engweg, de hoofdverbindingsweg met Amersfoort, overgaan in Kolonieweg, Verl. Kolonieweg en dan via de Gallen- kamp Pels weg naar de Birkstraat. Aangenomen Het plan werd in de raadsvergadering van 20 november 1935 aangenomen. Onze krant vermeldt er over: Waar des mor gens inzake het uitbreidingsplan reeds een officieuze vergadering had plaats gehad, kregen we over dit punt niet veel meer te horen. Onze zegsman weet echter, dat er nau welijks iets van werd uitgevoerd, ,,'t Kwam er gewoon niet van, ondanks dat de raad het had aangenomen. Maar het was dan ook een slecht plan. Het heeft Soest altijd ontbroken aan goede plano logen", zegt hij. Voor deze mevrouw liggen bij de firma Reehorst aan de Van Weedestraat vier waardebonnen van vijfentwintig gulden elk, gereed. Zij is deze week de gelukkige winkelkringklant. Foto Swager Indien U zichzelf herkent op deze foto, bent U de gelukkige winnaar van vier waardebonnen van 25, elk. Kom met deze Soester Courant naar ons kantoor van de Soester Courant. indien er geen twijfel bestaat omtrent dé overeenkomst tussen u en de foto, ontvangt u de foto als een waardevol document. De winkelier voor wiens winkel u werd gefotografeerd zal direct bij het inleveren van de foto de vier waardebonnen ter hand stellen. kunt ze direct of later besteden. Foto Herman van Dam Ook een levert natuurlijk uw RIJWIELSPECIALIST Gallenkamppelsweg 1 Soest-Tel. 02155-12857 In verband met een inbraak in de Dorpsherberg aan de Korte Brinkweg werden twee Baamaars, de 39-jarige V. van H. en de 31-jarige R. V. aangehou den. Zij werden tijdens de inbraak over lopen door de zoon van de eigenares. De mannen gingen aan de haal, maar kon den later gearresteerd worden. Hun buit, 241 gulden, werd verpakt in een plastic- zak achtereen boom aan de Koningslaan te Baarn teruggevonden. De j.1. zaterdag op het terrein van Chemco aan de De Beaufortlaan te Soest- duinen georganiseerde openlucht-barbecue werd bezocht door circa zeshonderd personeelsleden met hun familie. Na een kort openingswoord door de directeur van het bedrijf, de heer W. Streeter, werd de dag verder geleid door een bedrijfscommissie onder aanvoering van Freek van der Riet. Men had er zeer veel werk van gemaakt. Zo was er voor de jeugd van alles te doen; schommelen, wippen, steltlopen. Men had het grote luchtkussen uit het zwembad laten aanrukken en er trad Of misschien een Dan naar Gallenkamppelsweg 1 T/o Busstation Soest-Zuid In samenwerking met de plaatselijke dierenbescherming nam de politie bij de familie R. een zwarte poedel in beslag. een clown op. Ook waren er volleybal wedstrijden. Op het terrein waren bovendien heel wat eettentjes geplaatst en men kon zich ongeremd tegoed doen aan kaas, wijn en de barbecue. Gestart om tien uur, had men aanvan kelijk de bedoeling 's middags om zes uur te stoppen. Om tien uur 's avonds echter verlieten de laatste gasten het feestterrein. Het was de tweede keer dat zo'n dag georganiseerd werd; naar her haling volgend jaar wordt nu al uitge keken. Zomers op zo'n van uw RIJWIELSPECIALIST Gallenkamppelsweg 1 Soest - Tel. 02155-12857 Gediplomeerd Kontaktlensspecialist Optometrist Opticien Birkstraat 2, tel. 12874 een verkeerde schoenmaat kan bij uw kind blijvend voetklachten veroorzaken Sluit dat risico uit Laat ons mede-verantwoor- delijk zijn voor de ge zonde groei van kinder voeten. Dankzij BUNNIES Groei vorm-meier stellen wij met drievoudige zekerheid de juiste schoenmaat vast Ook voor u kontro- leerbaar melen wij LENGTE. BREED TE en INHOUD Sta op zekerheid, Sta op Bunnies- groeivorm-meter. Beniammo dealer Van Weedestraat 46 - Tel. 02155 -13473 J.1. zaterdagmorgen brak in de woning van de familie Van den Brink aan de Laanstraat 67 brand uit, vermoedelijk door kortsluiting in het televisie-toestel. Het toestel sprong uit elkaar. De rook- en roet ontwikkeling was enorm en de brandweer moest bij het bestrijden van het vuur gebruik maken van pers- luchtapparatuur. De schade, vername- lijk door roetaanslag, wordt geschat op tien- a vijftienduizend gulden. Om naar de nieuwsberichten te luisteren zette de heer Van den Brink zaterdag morgen het televisietoestel aan. Hij hoorde op een gegeven moment een ongewoon harde tik en zette het daarom uit. Circa tien minuten later, toen hij al geruime tijd in de achtertuin van de woning was, hoorde hij een forse knal en direct daarop stond de woonkamer vol komen onder de rook. Het vuur kreeg nauwelijks kans door zuurstof gebrek, omdat ramen en deuren gesloten waren. De brandweer had dan ook weinig water nodig om de vlammen te doven. Wel moest nog een gedeelte van het plafond worden opengebroken. Nu iedereen eigenlijk op de zomer zit te wachten, zijn toch de schaatsers al weer met de training begonnen. Zo ook de leden van de schaatsvereniging „Eem- land". Op één van de eerste ontmoe tingen van dit seizoen werd de trofee „de schaatsjes" uitgereikt aan Ans Richter als zijnde „het meest consciëntieuse lid" van de vereniging in het seizoen 1976/1977. De onderscheiding, hoog begeerd door de leden, werd al zo'n tien jaar geleden door trainer Dick Vervloet ingesteld. Vanaf 22 juni t/m 17 augustus en op vrijdag 26 augustus zal in het Overijssel se Raalte weer de gezellige Sallandse Bottermarkt worden gehouden. Een hoogtepunt in deze plaats is echter de zgn. „Stöppelhaene, het Sallands Oogst feest, hetwelk gehouden wordt op 25, 26, 27 augustus 1977. Op het programma staan o.a. demonstraties van boterkar nen, spinnen klompenmaken, mutsen maken, oude klederdrachten, rondritten op boerenwagens (27/8). Op 25/8 is er een corso van praalwagens en oogstaan- bieding. Wij hebben een volledig pro gramma voor U klaarliggen. Vrijdag 24 juni a.s. in De Tagrijn te Hilversum een optreden van „The Great Salt Lake Mime troupe. De zaal is open om 20 uur, entree 4,-. Wanneer U deze zomer korte vakantie trips maakt zult U goed gebruik kunnen maken van het boekje, dat samengesteld is door de afd. Centrale Documentatie van het Nationaal Bureau voor Toerisme in samenwerking met de VW's. Een greep uit de inhoud: toeristische attrak- ties, miniatuursteden, sprookjestuinen, dierentuinen, enz., recreatieparken, jeugdverkeersparken, markten, kunst ijsbanen en skibanen, boottochten en rondvaarten, belangrijke musea, oude steden en gebouwen enz. enz. Dit gidsje is verkrijgbaar voor ƒ1,-. (evt. ook in het Frans. Duits of Engels voor Uw gasten). In de St. Joriskerk te Amersfoort- ingang Hof, worden op het monumentale drie- klaviers Naber-orgel weer diverse con certen gegeven, o.a. op 28 juni door Henk v. Putten uit De Lier. De aanvang van deze concerten is 20 uur. De program ma's, die tevens als bewijs van toegang dienen, kosten 3,50 en zijn 's avonds aan de kerk verkrijgbaar. C.J.P., pas 65 en kind. t/m 14 jaar 2,50. Ouwehands Dierenpark in Rhenen op de Grebbeberg heeft een gezellige krant uitgegeven: „Ouwehands feestjour- naai", vol foto's, wetenswaardigheden en een opgave van recreatiemogelijkhe- deri in Rhenen, met plattegrondje. Komt U er eens één halen? Van 25 juni t/m 21 augustus zal in het Apeldoornse Berg en Bos weer een water- en lichtspel zijn, Lumido. Iedere avond in de bloemrijke oase een groots water- en lichtfestijn: kijken, wandelen, gondelen en zitten op het theeterras. Toegangsprijzen volw. 3,-, kind. t/m 15 jaar 1,50 p.p. Overdag volw. 0,85, kind. 0,55. Gondelvaarten 1,-. Er is ook een modelspoorbaan. Het natuur park is geopend dagelijks van 8-19 uur. Het lichtspel kunt U bekijken van 20 - 23.45 uur. Als extra attraktie vanaf maandag 4 juli t/m vr. 12 augustus, iedere ma. woens. en vrij. om ca. 21 uur: diaklankbeeld in de Acaciahal, met als onderwerp Flora en fauna van de Velu- we^duur 45 min. Vanavond treedt in de Utrechtse Stads schouwburg het Nederlands Dansthea ter op. De aanvang is 20 uur. Op het programma staan: Lieder ohne Worte, Acqua Femina en The Lobsters quadril le. Eveneens in Utrecht in de Blauwe Zaal, vrouwencabaret met Natascha Emanu- els met „Een traan voor elke roos". Prijs 9,- en 5,-. Zaterdagavond, om 20.30 uur zal op de Groenmarkt te Amersfoort in het kader Zomerfeest '77 een optreden plaatsvin den van het „Asosjaal Orkest". In Wijk bij Duurstede kan op 29 juni a.s. gewandeld worden o.l.v. een gids, door Oud Wijk bij Duurstede. Tevens wordt de Oude Kerk dan bezocht. De wandeling start om 15 uur. Start: Markt. Reserve ren vooraf bij VW, tel. 03435-1448. Het V.V.V. Het Gooi is uitgever van een vier-kleuren brochure, waarin in een notedop alles staat opgenomen wat een vrijetijdsbesteder dient te weten. Schets jes van Gooise gemeenten en de Ye<&t stadjes, Puntige ^«^waardigheden als de adressen bioscopen, theaters, rijwielverhltöfy. dreggen, autopechver- helpers, -fauna's enz. Maar ook een pagïlté. over de wandelgebieden in het Gooi. U kunt deze gids gratis aan ons kantoor komen afhalen. In de Hilversumse St. Vituskerk in de Emmastraat no. 7 vindt op 30 juni, om 20.15 uur een „toer-in-orgelconcert" plaats. Medewerking wordt verleend door het Britisch Columbia Boys Choir. Met de kindertjes kunnen we op 29 juni om 14.30 uur naar het Larense Poppen- theater Piccola aan 't Paadje 18. Er wordt getoond: ,,As-je-me-nou! en Pip- peloentje weet wat opruimen is. Tel. bespr. 02153-86731. Een lathyrus- en zomerbloemententoon stelling uit de kassen van paleis Soest- dijk en het Loo, wordt gehouden in het Singer Museum, Oude Drift 1 te Laren van 1 tot en met 4 juli. De tentoonstelling is dagelijks geopend van 10 tot 17 uur. Tot en met 1 juli kunt U de tentoonstel ling over de kasteeltuin rond 1600 in en bij Kasteel Sypestein te Loosdrecht nog bezoeken. De tentoonstelling is ge noemd: „O Sypestein, O Hollands Land" en is geopend di. t/m za. 10-17 uur, zo. 13-17 uur. Negen dagen lang zal het parachutisten regenen boven de grassprieten van vliegveld Teuge. Tot en met zondag worden daar de nationale kampioen schappen parachute-springen gehouden. Ca. 100 valschermspringers doen aan dit evenement mee. Maakt U eens een uitstapje via de prachtige Veluwe. Tot slot nog wat snippertjes voor de rest van juni: Van 22 t/m 25 juni: „Heamieldagen", 25e Oogstdankfeest met folkloristische gebruiken in Bolsward, door de hele stad. 24 t/m 26 juni Int. Ago-sprint wedstrijden (roeien) en Int, roeiwedstrijden om de Kon. Holland Beker te Amsterdam, Bos baan. 25 t/m 27 juni „Maritiem '77", grootse scheepsmanifestatie te Woudrichem- Heusden (N.B.Den Bosch-Willemstad. 25 juni T.T.-races te Assen met feest- week 26 juni Int. draverijen om de Grote Prijs der Lage Landen te Wassenaar op Ren baan Duindigt. Geslaagd? Een kadobon van de WV!

Soester Courant | 1977 | | pagina 9