Aktiegroep „Zuidereng-Nee" roept op tot waakzaamheid Meningsverschil tussen burgemeester en voorzitter beroepencommissie Hoogste punt Griftlandcollege bereikt De gelukkige Winkelkringklant van deze week Onrust op de Nieuwstraat „Soester Muziekgezelschap" Honderd gulden inde Van Weedestraat Betaling abonnementsgeld Eventueel met nieuwe partij deelnemen aan raadsverkiezingen Woonerf-idee valt niet goed Spreekuur burgemeester Nieuwe muziekvereniging te Soest start met 36 leden Daders autodiefstal gepakt Kantoor mag niet bij winkel getrokken worden Donderdag 30 juni 1977 55e jaargang no. 45 S OESTER 0 COURANT Abonnement per kwartaal f 5,00. Buiten Soest per kwartaal f 10,-. Verschijnt iedere donderdag Bureau voor redactie en administratieVan Weedestraat 29, Soest Tel. 14152 - Postgiro 126156 Op 1 juli a.s. is 't moment weer aangebroken, dat de betaling van 't abonnementsgeld voor het der de kwartaal 1977 a 5,- moet plaatsvinden. Nog liever zagen wij, dat die abonnee's die nog niet 't gehele jaar voldeden, nu ineens het tweede halfjaar a 10,- betaalden. Dat scheelt ons veel werk en 't is een prettig idee voor U, dat LJ voor geheel 1977 het abonne mentsgeld voldaan heeft. Helaas moeten wij een aantal abonnee's verzoeken de achter stand van het le en 2e kwartaal ineens bij de betaling te voldoen. kunt Uw betaling voldoen aan ons kantoor, Van Weedestraat 29 of op onze postgirorekening 126156 of op onze rekening bij de Ned. Middenstandsbank N.V. te Soest rek.nr. 68.43.10.805 of op onze rekening bij de Rabobank te Soest rekeningnr. 3599.20.950. Zij, die gewend zijn automatisch te betalen behoeven geen enkele handeling te verrichten. Voor Uw medewerking zeggen wij U hartelijk dank. ADM. SOESTER COURANT De aktiegroep .Zuidereng-Nee" zal met alle middelen die de democratie ter beschikking stelt, stelling blijven nemen tegen het Soester Centrumplan en de aanleg van de Centrumweg. Verontrust is de groep dat vermoedelijk met de vaststelling van het definitieve Ontwikkelingsplan gewacht wordt tot het be stemmingsplan Centrum is behandeld. Dat vindt de groep onaanvaardbaar en daarom roepen de aktievoerders op tot waakzaamheid. Men kondigt de oprichting van een nieuwe partij aan, „indien de zittende raadsleden door gaan met beslissingen nemen zonder visie, zonder verantwoordelijkheid voor mens en milieu". Dat wordt dan een partij, die wél opkomen zal voor de belangen van de grootste lagen van de bevolking. In een uitvoerige publikatie zegt de aktiegroep Zuidereng-Nee. die opkomt voor een „leefbaar" Soest, dat de be scherming van het milieu, diepgang eist. Op het moment is naar hun mening bij de (zittende) bestuurders een toenemen de hang naar schaalvergroting; een niet aflatende prikkeling tot méér, zonder acht te slaan op de gevolgen daarvan. Die zullen dan zijn: minder privacy, minder zuivere lucht, minder stilte en contact met de natuur, minder ruimte energie en natuurlijke hulpbronnen. Men wil daarom tot mentaliteitsveran dering opwekken omdat, zoals de groep zegt, eventuele aantastingen niet meer ongedaan gemaakt kunnen worden. Van belang is dat de politieke besluitvorming doorzichtig gemaakt wordt. Nu worden de wérkelijke verlangens en problemen van Soest versluierd of gebagatelliseerd en wordt men in Soest „op haast cy nische wijze" geprikkeld tot het a_an- vaarden van een „koophoop" (winkel centrum) en Centrumweg. „Voor enkelen moge dit rustgevend zijn", aldus de aktiegroep, „bij velen breekt het inzicht door, dat daarmee essentiële elementen voor de toekomst op het spel worden gezet: over bevol king, massificatie (het maken of lid worden van een massa met verlies van al het persoonlijke - Koenen), milieu verontreiniging, toenemende agressie en criminaliteit en psychische overbe lasting". De groep stelt dat Soest in de driehoek Utrecht-Hilversum-Amersfoort nog steeds een provincieplaats is en dat ook moet blijven. Het kan omdat Amers foort door hogere overheden als groei kern is aangewezen, maar dan moeten de Soester bestuurders wel hun oog kleppen laten zakken. Zij dienen te be seffen dat het irreëel is in deze drie hoek nog een vierde stad te creëren. Doet men dat wel, dan is men haast genoodzaakt een nieuwe partij op te richten. Bij het raamstructuurplan woog de raad de ruimtelijke ontwikkelingen af tegen de handhaving van de landschappelijke gebieden. Daarbij was het uitgangspunt de bevordering van zowel ruimtelijke als ecologische condities, alsmede de waarborging van diversiteit, samen hang en duurzaamheid van het fysisch milieu. Met het Centrumplan wordt daar hele maal geen rekening meer mee gehou den: aantasting van het gebied aan de Parklaan, Klein-Engendaal. de Eng (de ingegraven weg), de Bosstraat en de Eempolders (de weg parallel aan de Van Lenneplaan De groep Zuidereng-Nee stelt zich wat betreft het winkelcentrum op achter het merendeel der winkeliers. Men wil óók een wijkverzorgend winkelcentrum in Overhees en eventueel wat nieuwe winkels bij het busstation aan de Soes- terbergsestraat. Als het gaat om kwa liteitsverbetering, dan kan dat naar de mening ook aan de Soesterbergsestraat, die daardoor ook niet zal verpauperen. Met de drie Delftse studenten is men het eens, dat het bestuurlijk centrum aan de Dalweg gerealiseerd kan worden. De groep heeft bovendien nog een alter natief: het huidige gemeentehuis en po litiebureau samenvoegen tot het nieuwe gemeentehuis; het huidige postkantoor handhaven en bijvoorbeeld in de leeg-" staande fabriek aan de Eikenlaan een hulppostkantoor vestigen en een nieuw politiebureau bouwen op het terrein waar vroeger de Gouden Ploeg stond, óf op het terrein waar nu de R.K.Mavo is gevestigd, (die t.z.t. verhuist naar Overhees) óf bij het gebouw van ge meentewerken aan de Lange Brinkweg. De Centrumweg wordt aangelegd om de Ossendamweg te ontlasten, maar, zegt de groep, „ze wordt wel een doorn in het oog van de mensen aan de Kolo- nieweg, Veldweg, Kerkstraat en Van Lenneplaan en het zal een boomstam zijn in het oog van iedere weldenkende Soester". Met alle democratische middelen, o.a. bezwaarschriften tot bij de Kroon, zal tegen deze plannen van de gemeente stelling worden genomen. Onder bewoners van de Nieuwstraat is enige deining ontstaan door een on verwacht initiatief van een van de aanwonenden, om van de straat een „woonerf" te maken. Dat idee is geboren uit een „voorgestelde" maatregel in het ontwikkelingsplan, waarin ondermeer ter voorkoming van sluipverkeer door de wijk 't Hart, onbruikbaarmaking voor gemotoriseerd verkeer, exclu sief het openbaar vervoer, van Nieuwstraat tussen Hartweg en Vinkenweg, aanbevolen wordt. De „aanbeveling" is door de initiatiefnemer van het woonerf vertaald in een „besluit", waaraan dan nu vastgekoppeld wordt het voorstel de Nieuwstraat vanaf het begin van de Beetzlaan tot daar waar de Schrikslaan op de Nieuw straat uitkomt èn het gedeelte van de Vinkenweg tussen Nieuwstraat en Nachte- gaalweg tot woonerf te bombarderen. Speciaal de daar wonende ondernemers zijn niet gelukkig met dit voorstel en zij hebben inmiddels een brief aan de raad geschreven, waarin zij het initiatief totaal afkeuren. De initiatiefnemer, de heer Jochemsen zegt in zijn circulaire van 23 juni aan de buurtbewoners, dat de raad op 2 juli j,l. besloot tot onbruikbaarmaking van de Nieuwstraat tussen Hartweg en Vinkenweg. „Dit betekent", aldus de heer Jochemsen, „dat de Nieuwstraat binnenkort een straat zal kunnen zijn waar, met uitzondering van de bus, geen doorgaand verkeer meer zal zijn". Wel zullen de auto's de huizen kunnen bereiken en zal ook de leverancier voor de deur kunnen komen, maar dan zal ook op straat gespeeld en gewandeld kunnen worden. Om de buurtbewoners aan het idee van woonerf te laten wennen, zond de heer Jochemsen met zijn circulaire ook de ANWB-brochure over de mogelijkheden van een woonerf. Hij schreef ook dat uit kontakten met de gemeente hem duidelijk geworden was, dat de gemeen te initiatieven uit de buurt, voor zo'n woonerf, toejuicht. Men kan dan t.z.t. het woonerf „aanvragen", maar dat heeft alleen zin, zegt de heer Jochemsen, als het overgrote deel van de buurt bewoners, de aanvraag ondertekent. Die brief zou half augustus verzonden kun nen worden en de heer Jochemsen vraagt allen, die niet van plan zijn het verzoek te steunen, hem dat mee te delen. Tegen het plan is alvast verzet gerezen en dat verzet is verwoord in een brief aan de raad en het college van burge meester en wethouders. Daarin wordt gezegd dat „mede omdat een aantal bewoners van de Nieuwstraat grote eco nomische schade zou ondervinden, wan neer dit initiatief uitgevoerd zou wor den", het idee totaal afgekeurd wordt. Men wil graag weten of het waar is, wat de heer Jochemsen stelt, dat al tot afsluiting zou zijn „besloten". Is de heer Jochemsen met zijn voorstelling van zaken niet te ver gegaan? Men verzoekt de juiste stand van zaken bekend te maken. De burgemeester is verhinderd zowel dinsdag 5 in Soest als woensdag 6 juli in Soesterberg spreekuur te houden. Er bestaat een verschil van mening tussen burgemeester mevrouw Corver en de voorzitter van de beroepencommissie, de heer J. Festen over de vraag of het bijtrekken van een kantoorruimte bij een winkel in strijd is met de bepalingen van het bestemmingsplan Soest-Zuid. „Ik vraag me af welk algemeen belang daarmee geschaad wordt", aldus de heer Festen. Naar de mening van de burgemeester wordt dan echter het winkelbeleid van de gemeenteraad aangetast. Eén en ander werd duidelijk tijdens de behandeling in de commissie voor de beroepenschriften van het bezwaar schrift van de heer Brandsma. Hij teken de verzet aan tegen de door het college van burgemeester en wethouders aange houden beslissing op zijn verzoek om een vergunning een winkel/woonhuis aan de Soesterbergsestraat, te mogen verbou wen tot winkel. Het feit dat het woonhuis al sinds 1971 in gebruik is als kantoor, bleek voor de gemeente niet belangrijk. Er was nooit vergunning voor verleend, al was het wel stilzwijgend goedgekeurd. De gemeente bleef uitgaan van de wettelijke situatie winkel/woonhuis. Tijdens de zitting van de commissie vocht mr. M. Lanen uit Utrecht de aanhouding namens de firma Brandsma aan. Mr. Lanen meende dat aan de stilzwij gende goedkeuring wel degelijk con sequenties verbonden waren. Indertijd had de heer Brandsma een andere wo ning toegewezen gekregen, omdat dit gedeelte van het pand aan de woonbe stemming onttrokken was. Ter tijde van de tervisie-legging van het nieuwe be stemmingsplan was er de feitelijke situ atie van winkel/kantoor; bedrijfsruimte derhalve. In het „aanhoudingsbesluit" werd dat min of meer bevestigd, omdat het collega in de overwegingen opmerkte dat de stilzwijgende goedkeuring van de wijziging van woonhuis in kantoor, niet betekende dat het college akkoord zou gaan met de wijziging van kantoor in winkel. De burgemeester merkte echter op dat ook in andere bestemmingsplannen al tijd verschil gemaakt werd tussen kan toor- en winkelbestemmingen. Daarom ook, nog afgezien dat men wilde uitgaan van de winkel/woonhuisbestemming, kon voor de wijziging van het kantoor in winkel, geen gebruik gemaakt worden van het overgangsrecht. Voorzitter Festen meende echter dat er sprake was van bedrijfsruimte (win kel/kantoor) en hij zag niet in wat er dan in feite veranderde; het bleef immers bedrijfsruimte. „U beroept zich", aldus de heer Festen tot de burgemeester, „op het onttrekken van woonruimte aan de bestemming; maar er is al lang geen woonruimte meer". Ook mr. Lanen zei moeite te hebben met de opvatting van het college dat nu de „afwijking vergroot zou wor den". Overigens vond de heer Festen, dat de goedkeuring terecht was aangehouden, omdat in dit geval G.S. goedkeuring zou moeten verlenert. Dat Brandsma tegen deze aanhouding in beroep kwam, vond hij begrijpelijk. De commissie zal nu een advies voor de raad opstellen, waar uiteindelijk de beslissing genomen wordt. Een archieffoto van het pand van de firma Brandsma aan de Soesterbergse straat met rechts het raam van het kantoor. Foto: Peter Kamphorst Het hijsen van de vlag op Griftland's hoogste punt; links dr. J. J. W. Mulder, rechts de heer J. W. ten Broek. Met het hijsen van de nationale driekleur is vlak voor het begin van het afgelopen weekend, op het in aanbouw zijnde scholencomplex van het Prot. Chr. Griftlandcollege aan de Noorderweg, het bereiken van het hoogste bouw- punt gevierd. Voor de bouwers was er daarna het traditionele „pannebier" in de vorm van een envelop met inhoud. Een aantal inwoners van' Soest heeft een nieuwe muziekvereniging opgericht waaraan de naam „Soester Muziekgezelschap" is gegeven. In de oprichtings vergadering bleek duidelijk, dat er in Soest behoefte is aan een vereniging die enerzijds als doel heeft het als ontspanning in deze jachtige tijd beoefe nen van instrumentale muziek in orkestverband en anderzijds beoogt aan jeugd en ouderen, die een instrument leren bespelen de gelegenheid te bieden zich te oefenen in samenspel. Inmiddels gaven zich 36 personen als lid der ver eniging op, tewiji een dirigent, die zich volkomen met de doelstellingen kan verenigen en een grote ervaring op dit gebied heeft, nl. de Heer H. Wilder- dijk, werd benoemd. Het voorlopig bestuur, bestaande uit de dames Bosma en van Lunteren en de heren Hoekstra, Lotze en Flierman, stelt zich voor zodra enige tijd is ge oefend zoveel mogelijk concertjes te geven in bejaarden- en ziekenhuizen en voor ouders van leerlingen en andere belangstellenden. Langs deze weg hoopt het orkest niet alleen aan eigen leden, maar ook aan vele anderen de no dige plezierige uren te kunnen bieden. In een onmiddellijk na de vakantieperiode te houden vergadering met de leden en de ouders van jeugdige leerlingen zullen de verdere toekomstplannen en de statuten worden vastgesteld'. Als het enthousiasme, waarmede is gestart zich voortzet, mag verwacht worden dat de Soester gemeenschap een waardevolle vereniging rijker is geworden. De gelukkige klantenkringwinnaar van deze week. Bij foto Swager aan de van Weedestraat liggen vier waardebonnen, van 25 gulden elk, te wachten en dat is in deze vakantieperiode nooit weg. Foto Swager Door de politie van Den Helder werd de 18-jarige Amersfoorter D. T. aange houden. Bij het verhoor bekende hij ondermeer enige weken geleden in Soest van het terrein van de firma v.d. Pouw Kraan aan de Middelwijk straat een Mercedes ontvreemd te heb ben. De auto werd enkele dagen later in Amersfoort terug gevonden. De Amersfoorter opereerde met twee vrien den overal in het land. Indien E zichzelf herkent op ddze foto, bent U de gelukkige winnaar van vier waardebonnen van 25, elk. Kom met deze Soester Courant naar ons kantoor van de Soester Courant. Indien er geen twijfel bestaat omtrent de overeenkomst tussen u en de foto, ontvangt u de foto als een waardevol document. De winkelier voor wiens winkel u werd gefotografeerd zal u direct bij het inleveren van de foto de vier waardebonnen ter hand stellen. U kunt ze direct of later besteden. Het hijsen van de vlag gebeurde door de beide directeuren, de heer J. J. W. Mulder van Griftland èn de heer J. W. ten Broeke van de Christelijke Mavo Soest, die straks met hun leerlingen het complex gaan bewonen. De symbolische plechtigheid, waaraan een (te) lang uitgelopen bouwbèspreking vooraf ging, werd afgerond met een dankwoordje aan het bouwpersoneel. De voorzitter van de bouwcommissie, de heer W. Petersen, roemde daarin de voorbeeldige ijver van de bouwers, waardoor men nog steeds binnen het bouwschema opereerde, Mede daardoor zal vermoedelijk 1 november de opleve ring plaats kunnen hebben. Het gebouw wordt aan de Noorderweg door het bouwbedrijf Dielis uit Mierlo neergezet naar het ontwerp van het ar chitectenbureau Hoekstra, Roosenburg en Van Buul. Aanvankelijk was er sprake van dat alleen het nu nog in Baarn gehuisves te Griftlandcollege er onderdak zou vin den. In een vrij laat stadium, wérd mede op aandringen van het ministerie, be sloten ook de Christelijke Mavo er onder te brengen. De Mavo huist nu in het schoolgebouw op de hoek_ van de Prins Bernhardlaan en Pieter de Hoogh- laan. De overhuizing van de leerlingen zal rond de kerstvakantie plaatsvinden. In totaal krijgt de school 26 lokalen; 15 theorielokalen5 theorievaklokalen (aardrijkskunde, muziek, biologie, schei kunde en natuurkunde3 praktikumlo- kalen (natuurkunde, scheikunde en bio logie); één tekenlokaal en 2 handvaar digheidslokalen. De vaklokalen zullen gemeenschappelijk (Mavo en college) 'gebruiktworden; de theorielokalen niet. Er komen ook nog twee, van de school losstaande, gymnastieklokalen. De Mavo heeft circa 340 leerlingen; Griftland ruim honderd minder, zodat eind van dit jaar zo'n 600 kinderen dagelijks de tocht naar en óver de Noorderweg zullen gaan maken. 479c van de leerlingen van het Griftland college komt uit Baarn, 53% uit Soest.

Soester Courant | 1977 | | pagina 1