Nederlanders hadden belangrijke invloed in Denemarken Maatschappelijk Werk UITVERKOOP bn M/DDELMflN MET RAAD EN DAAD U/TZONOeRL >JK6_ KOOPJ6S KORT/NOEN Eeuwenlang vormden Hollandse boeren een aparte groep Een van hen stichtte in 1777 wereldconcern nu met ZQ* zomer japonnen7-shirts,pantalons en rokken malt grote Middelmem» Mede door: Hubert van Hunen dames en herenkleding ff Heren kostuums(o.a. 'Oick Holthoos, Otford, Stijlgroep Cjronmgen) O/ met kortingen lob,C/ Q fTlerk-overhemden JL stuks- Vo, - enz. enz. Soester Courant van donderdag 14 juli 1977 [DAMES-EN TWEEDE VROUWEN - Er moet een actie bestaan voor de rechten van 2de echtgenotes, die met hun inkomen moe ten bloeden voor de alimentatie van hun man. Wat is dat adres? Antwoord: Dat is A.V.A., de aktiegroep van alimentatieplichtigen en tweede vrouwen, postbus 2368 in Den Haag. Nederlanders hebben eeuwenlang een belangrijke rol gespeeld in Denemarken. Hun invloed is nog steeeds zichtbaar. Dat is niet algemeen bekend. Wie bij voorbeeld op het vliegveld Kastrup bij Kopenhagen iandt zal er niet aan denken dat Hollandse boeren hier vele generaties achtereen hun gewassen hebben verbouwd. En nog minder weet men dat een stoere boerenzoon, Jacob Holmblad, precies tweehonderd jaar geleden de grondslag heeft gelegd voor een der grootste ondernemingen in Scandinavië met productiebedrijven en vestigingen over de gehele wereld: de lak en verffabrieken Sadolin en Holmblad in Kopenhagen. Over de oudste geschiedenis van de Nederlanders in Denemarken die kort na 1500 begint is weinig of geen autentiek materiaal bewaard gebleven. Alle papie ren bevonden zich in het kantoor van de Hollandse schout in het Hollandse dorp Store Magleby op het eiland Amager ten zuiden van de hoofdstad, op een afstand van ongeveer tien kilometer van Kopen hagen. Maar in 1658 deden de Zweden een inval en het zogenaamde schepenen archief verbrandde volledig. In latere jaren deden zich steeds op nieuw branden voor, in 1700,1729,1733 en 1819 waarbij ook het materiaal van na 1658 werd vernietigd. Toch weten we nog veel van de merkwaardige gebeurtenis sen die zich hebben afgespeeld. Het begon allemaal in 1509. De kroonprins Christiaan (die in 1513 op de troon zou komen) was 28 jaar oud en stadhouder van het toen nog Deense gewest Noorwe gen. In Bergen vond de ontmoeting plaats die van beslissende betekenis zou worden. Amsterdamse Duveke Hij kwam in contact met een jonge Amsterdamse vrouw, Duveke (Duifje) genaamd. Tijdgenoten noemden haar drong er op aan Hollanders naar Dene marken te laten emigreren. Onrust in Holland Haar denkbeelden sloegen aan. Er was veel onrust in de Lage Landen die nog maar nauwelijks bekomen waren van de troebelen van het Kaas- en Broodvolk, de Hoekse en Kabeljauwse twisten en de terreur van de Friese zeerover Grote Pier, bijgenaamd ,,de admiraal van de Zuiderzee". Toen bovendien in 1518 grote overstro mingen Waterland teisterden was het pleit beslecht. Een eerste groep Holland se boeren vestigden zich bij Helsingör in de buurt van Sibrechts tol. Zij werden in 1520 gevolgd door 184 Friezen en Noordhollanders met hun gezinnen. Maar het was daar niet ideaal zo midden tussen de Denen. Zij wilden graag ver huizen waar zij ongestoord hun land konden bewerken, wonen en leven vol gens de eigen tradities. De koning had daar wel oren naar, hij vond ook dat zij een eigen streek moesten hebben. De keus viel op het eiland Amager bij Kopenhagen. De vestiging daar was geen probleem. De overheid was toen Eén van de vele Nederlandse vissersplaatsjes langs de Noordzeekust? Het lijkt er op maar het is in werkelijkheid Dragör, dertig kilometer ten zuiden van Kopenhagen. Het is honderden jaren een Nederlands dorp geweest. Overal zijn de herinneringen bewaard aan de Hollanders die van hieruit ter visvangst gingen. .beeldschoon" maarzoiets zegt niet veel want de officiële schrijvers lieten het wel uit hun hoofd openlijk de waarheid te zeggen. Misschien niet beeldschoon. Maar zij moet toch wel iets bijzonders gehad hebben want Christiaan stond weldra in vuur en vlam voor Duveke. Was het mede of vooral de invloed van haar moeder, de Amsterdamse Sibrecht (Sigbrit) Willemsdochter, een bazige, slimme vrouw die haar kans schoon zag haar dochter aan een prima partner te koppelen? De moeder heeft van die verhouding in ieder geval goed geprofiteerd want in 1516 verwierf zij de rechten van de tol in de Sont die geheven werd bij het slot Kronborg, zo'n 50 kilometer ten noorden van Kopenhagen. Dat is ook de plaats waar Shakespeare zijn Hamlet situeerde. De tol was een winstgevende bezigheid, een rijkmakerijDe doorvaart is hier zo smal dat je van de Deense oever duide lijk de Zweden aan de andere kant kunt zien lopen. Geen schip kon er zonder betalen voorbij. Christiaan had inmiddels Duveke en haar moeder meegenomen naar het hof in Kopenhagen. Duveke bleef zijn vrien din, ook toen hij in 1513 tot koning werd gekroond en met de handschoen trouwde met de dertienjarige zuster van Karei de Vijfde, Isabelia van Bourgon- dië. Zij kwam twee jaar later naar Kopenhagen onder de naam Elisabeth. Het was een weldoordacht verstands huwelijk. Want Christiaan wist zich nu verzekerd van de steun van Karei de Vijfde en daardoor weer van de Neder landen. Met Duveke liep het niet zo goed af. Die stierf in 1517 plotseling onder vreemde omstandigheden. Aangenomen werd dat zij vergiftigd was. Maar de invloed van moeder Sibrecht ging daarna niet verlo ren. Integendeel. Zij was een echte koopmansdochter en hield haar belan gen duidelijk voor ogen. Zij richtte de aandacht van koning Christiaan vooral op Nederland en maakte veel reclame voor haar geboortestad en haar land. Zij niet zo zachtzinnig. De Deense boeren die op Amager woonden (ongeveer ter grootte van de Haarlemmermeer) kre gen simpel het bevel te vertrekken. Wat deze halve lijfeigenen deden. Protest acties waren er niet bij. Zo ging dat toen. En trouwens tegenwoordig nog wel eens hier en daar in de wereld. De Hollanders begonnen met het verbou wen vaij wortelen, kool, uien, prei en andere land- en tuinbouwproducten die in Denemarken bijna onbekend wa ren en een uitstekende aanvulling vorm den op de eenzijdige vis, vlees en meel- voeding die tot dusver gebruikelijk was. In 1521 reisde lfoning Christiaan naar Nederland. Daar zijn wel stukken van bewaard gebleven. Hij kwam onder andere in de Amsterdamse Kalverstraat op bezoek bij een goede vriend van moeder Sibrecht: de Fries Poppe Ockes- zoon, bankier en Deens consul. In zijn nagelaten boekhouding is bij voorbeeld een rekening gevonden van januari 1521 afkomstig van vijf schippers die Hol landse emigranten naar Denemarken hadden vervoerd. Speciaal privilege In datzelfde jaar 1521 kregen de boeren in Amager een speciaal privilege dat hen sterk bevoorrechtte. Maar twee jaar nadien, in 1523, keerde het politieke getij voor koning Christiaan. De Deense adel zette hem aan de kant. Met zijn vrouw en met moeder Sibrecht vertrok hij naar de Vlaamse stad Lier. Maar de Hollanders bleven. En hoe. Alleen bepaalde de nieuwe koning, Fre- derik de Eerste, dat zij moesten gaan wonen in het zuidelijk deel van het eiland Amager in het dorp Store Magle by. En de Deense bewoners mochten uit hun ballingschap terugkeren. Maar er ontstond geen broederschap. Er bleef een strikte scheiding tussen de twee groepen die nog versterkt werd toen later de privileges voor de Hollanders weer werden hersteld. Pas in 1759, na meer dan twee eeuwen, kwam er een eerste toenadering. Toen trouwde een Hollandse schout, Jacob Gerritsz Bakker met de dochter van een Deense collega, Gertrud Hansdatter (dochter). De Hollanders die bijna zo'n tweehon derdvijftig jaar wel erg geïsoleerd had- den geleefd, kwamen nu ook meer buiten hun eigen kring en gingen zich op andere terreinen bewegen. Een daarvan was een zekere Jacob Holmblad die zich afvroeg of hij niet wat meer kon doen met de planten op zijn tuinderij waaruit kleurstoffen werden bereid. Je kon daar mee bij voorbeeld kledingstukken en textiel in het algemeen verven. Van Jacob Holmblad weten we dat hij een wat magere, vriendelijke maar vooral vasthoudende man was met een opmer kelijk organisatietalent'. Er is een afbeel ding van hem waarop hij bepruikt en wat stijfjes glimlachend voor zich uit ziet, het hoofd half afgewend: duidelijk een man om rekening mee te houden. Textielververij Op zekere dag in 1777 besloot hij een textielververijtje te beginnen. Dus nu tweehonderd jaar geleden. Hij kreeg daarvoor het koninklijk privilege, een soort vestigingsvergunning. Zijn onder neming groeide snel. Al bijna dertig jaar later teelde hij niet minder dan 500.000 kleurstofhoudende planten voor eigen gebruik. De contacten met de andere Hollanders waren goed. Zij gin gen zich steeds minder als een corpus alienum, een vreemd lichaam, gedra- gën, zoals in die tijd werd opgetekend en stelden zich open voor de wereld. Dat blijkt uit het feit dat zij in 1800 in de kerk van het Hollandse gezangboek overgin gen op het Deense. Elf jaar later, in 1811, werd voor het eerst in het Deens ge preekt en in 1821 waren de Hollanders zelfs bereid hun „exterritoriale rechten" af te staan. De veranderende situatie zien we weer spiegeld in Holmblads bedrijf waarin inmiddels zijn zoon was opgenomen, ook al zo'n energieke doordouwer die in 1819 besloot verven en lakxen te gaan maken. Daarna ging het snel. In 1836 liet men zelfs een stoommachine van acht pk aanrukken, een opzienbarende voorzie ning in die dagen. Maar uitbreiding en snellere productie waren noodzakelijk geworden om dat de textielververij inmiddels geheel over vleugeld was door de verffabriek die door vier generaties Holmblad werd'vergroot tot een sterke en veelomvattende in dustriële onderneming. Zo ging dat door tot in het begin van de twintigste eeuw. In 1907 begon in Kopen hagen een kunstschilder, een zekere Georg Axel Sadolin, met het zelf berei den van olieverven omdat collega's van hem er steeds naar vroegen en hij blijkbaar een uitstekende kwaliteit le verde. Hij was bovendien een goed koopman want hij kon al twee jaar later uitbreiden met een drukinktfabriek. Samenwerking In 1910 begon hij te exporteren en zocht tevens samenwerking met de Holmblads wier fabriek samen met de zijne eigen lijk een prachtig compleet assortiment zou kunnen vormen. Er kwam een fusie tot stand en zo begon Sadolin Holm blad A/S die van meet af aan met Deens-Hollandse voortvarendheid werd aangepakt en direct de wind in de zeilen kreeg, vooral toen men de steun verwierf van de legendarische Alexander Foss, de man die bekend staat als de grondlegger van de moderne Deense industrie. Sadolin en Holmblad groeide voortdu rend en omvat nu het gehele scala van lakken en verven. Ook in ons land heeft de naam een bekende klank vooral nadat hier twaalf jaar geleden het nu beroem de houtbeschermingsmiddel Sadolins werd geïntroduceerd dat op zijn gebied een omwenteling teweegbracht. In 1975 werd ter aanvulling daarop een super- beits gebracht die Sadotopp werd ge noemd. Inmiddels is er weer een nieuwe verf bijgekomen die Sadodekk heet. Deze houtveredelings- en beschermings middelen hebben zo'n grote omzet dat zij vervaardigd worden in een speciaal daartoe gebouwde fabriek in Geesthacht bij Hamburg. Sadolin en Holmblad levert zijn produc ten in 97 landen en staat wat de export betreft op de tweede plaats in de wereld. Alleen in Denemarken zijn er nu al vijf productiebedrijven. Bovendien heeft men fabrieken in 35 landen. Er zijn momenteel 3.240 mensen in dienst, daar bij niet gerekend de duizenden die indi rect voor Sadolin werken bij de talloze importfïrma's. Zij tekenden in 1976 voor een netto omzet van 961 miljoen kronen (bijna 411 miljoen). De recessie na 1973 heeft nauwelijks invloed gehad. Er is sprake geweest van een voortdurende groei. De index van nu is 190 ten opzichte van 100 in 1972. Winst vorig jaar 59 miljoen kronen (ruim 25 miljoen). Sadolin en Holmblad is een groot, gezond en degelijk bedrijf dat baanbrekend werk verricht. En dat alles dank zij de uitstekende grondslag die Jacob Holm blad en zijn mede-Hollanders destijds hebben gelegd. Zij zijn intussen in de bevolking opgegaan maar in Zuid- Amager zijn vooral de sporen te zien. Zo'n dorpje als Dragör, een haven- en vissersplaatsje: het is met die typische huisjes precies één van onze oude kust plaatsen als het vroegere Zandvoort of Katwijk. En er is alle kans (Nederlan ders in Denemarken) dat je iemand aanspreekt die Nederlands verstaat. Dat is mij overkomen. Het bleek scheeps kapitein A. Buntzen te zijn, een nazaat van de oer-Hollanders. Zijn familie woont al sinds mensenheugenis is Dra gör. Van oorsprong boeren Zij waren ook van oorsprong boeren maar gingen later naar zee. Hijzelf woont in een van de smalle straatjes, de Smedebakken vlijk bij het Hollander- torg (plein). Hij zou nergens anders willen wonen, was toevallig een week aan de wal omdatzijn schip in het dok Dit is de boerderij van Dirk Jansen, een van de vele Hollanders die eeuwenlang op het eiland Amager bij Kopenhagen hebben gewoond. Het is de laatste van de tientallen prachtige hofsteden die eens hetlandschap beheersten totaan de plaats waar nu het vliegveld Kastrup ligt. Deze boerderij staat in het plaatsje Store Magleby [bijgenaamd het Hollandersdorp] en er is nu een indrukwekkend museum ingericht met al datgene wat er aan Hollandse meubelen en gebruiksvoorwerpen is overgebleven. lag. Trots liet hij het piepkleine mu seumpje zien met allerlei scheepsmodel len, foto's kledingstukken, kantewerken en talloze herinneringen aan de zee. Het is ontroerend om daar rond te lopen en dat gekke gevoel van „thuis te zijn" te ondergaan. Dat Nederlands van kapitein Buntzen, hoe was dat na eeuwen zo feilloos gebleven? Hij moest er om lachen. - De meesten hier verstaan het wel zo'n beetje, zei hij, maar Deens is de voertaal geworden. Ik spreek het zo goed omdat mijn vader in Rotterdam een lief Hol lands meisje vond en daarmee trouwde. Zo ben ik tweetalig geworden. Opvallend zijn ook de Nederlandse namen op de deuren, zoals Smid, Molenaar, Bakker, Jansen en soortgelijke. Een paar kilometer noordelijker ligt het dorpje Store Magleby (uitspraak onge veer Stoor Maulebie). Een reusachtige sporthal is het eerste wat je ziet. Dat is een grote hangar geweest, een paar jaar geleden verbouwd, feestelijk in gebruik genomen en Hollander Hall gedoopt. Verder zijn er moderne huizen en is er weinig Hollands te vinden. Op één gebouw na. Dat is de prachtige (vakwerk) boerderij van Dirk Jansen die in 1936 op 81-jarige leeftijd stierf. Hij had al jong belangstelling voor de cul tuur en de geschiedenis van zijn voor ouders. Hij verzamelde allerlei antieke voorwerpen. Die werden met zijn rond een binnenplaats in carré gebouwde boerderij de basis van een Hollandse collectie van oude gebruiksvoorwerpen, kasten, kisten, stoelen, een paar bedste den, beschilderde wanden, schilderijen, een schitterende afdeling klederdrach ten. Veel verdeentst Hollands - maar toch erg vertrouwd. Je wordt er stil van. Wie er een uurtje heeft rondgekeken en later nog eens uit het vliegtuig dat eiland Amager van boven ziet beseft dat die Hollanders toch wel merkwaardige men sen moeten zijn geweest dat zij zo'n drie tot vier eeuwen en zelfs vandaag de dag nog hun identiteit wisten te bewaren en daarnaast de grondleggers zijn geweest van door en door degelijke bedrijven als het nu jubilerende Sadolin en Holmblad. JJ0B. Stichting Maatschappelijke Dienst verlening-Soest. Afdeling gezinsverzorging en bejaarden hulp. Burg. Grothestraat 51, Soest, tel. 19004. Spreekuur: maandag t/m vrijdag 9-10 u. Afdeling algemeen maatschappelijk werk: WIJKHOOFDEN BEJAARDENWACHT Soestdijkvacature. Soest-midden: mw. J. W. M. Gemen- Kalkman, Kerkpad ZZ 84, tel. 12947. Soest-zuid: mw. A. A. Nagtegaal-Bijls- ma, Plasweg 52, tel. 13202. Soesterveen: hr. A. v. Scherpenzeel, Veenbesstraat 430, tel. 14782. Honsbergen: hr. A. F. v. d. Genugten, Spreekuur: maandag t/m vrijdag 9-10 ]ejder d.c. Wiardi Beckmanstraat 475, tel. 10607. Hulpdienst Soesterberg: Telefoon 1789 - 1768 - 1777 - 1636 - 1280 op werkdagen van 8.00 tot 10.00 uur. Bejaardenwacht Soest: Bereikbaar via de telefoonnummers: 15127 -12947 -13202 -14782. Ook voor informatie betreffende pedi- curedienst, .koffie-ochtenden, zangkoor, Spreekuur te Soesterberg in het Dorps huis aan het Dorpsplein: iedere donder dagmorgen 9-10 uur, afd. gezinsverzor ging en bejaardenhulp. 10.30-11.30 uur afd. algemeen maatschap pelijk werk. Maatschappelijk werk Protestants Sociaal Centrum. Maatschappelijk werk, gezinsverzor ging en bejaardenhulp voor Amersfoort en omgeving. Telefoon 033-10441. Kantoor Braamweg 34, tel. 18140. Spreekuur mej. J. Poortman: iedere donderdagmiddag van 14.00 tot 14.30 uur. ADRESSEN TE SOEST: Afdeling maatschappelijk werk: Kantoor Braamweg 34, tel. 02155-18140. Spreekuur van mevr. E. Kamper: dins dag t/m vrijdag van 9-10 uur en volgens afspraak. Afdeling Gezinsverzorging en bejaardenhulp: Kantoor: Braamweg 34, tel. 02155-18140. Spreekuur van mej. A. Braggaar: iedere dinsdagmiddag van 14.00-14.30 uur. Gemeentelijke Sociale Dienst: afdeling maatschappelijk werk: Kantoor: Lange Brinkweg 79, tel. 16744, toestel 322. Spreekuur maatschappelijk werkenden, maandag t/m vrijdag 8.30 tot 10.00 uur. Soesterberg, dinsdag 14.00-15.00 uur hulpsecretarie Dorpsplein. Moeders voor moeders: Mevr. G. van Benthem-Aartsen, Spoor straat 9, Baarn, tel. 02154-15802. WELZIJNSWERK OUDEREN Uitgaande van de Stichting Federatieve Raad voor het Bejaardenwerk, Middel- wijkstraat 36, Soest. Spreekuur: dinsdag t/m vrijdag 9-10.00 uur. Projektleidster: mevr. J. I. Huke- ma, telefoon 19289. „De Drie Eiken", Dienstencentrum: Dorpsplein, Soesterberg, tel. 03463-1402. Spreekuur maandag t/m vrijdag 10.00- 12.00 uur. Leidster mej. A. H. Frankena. „Honsbergen", Dienstencentrum Wiardi Beckmanstraat 475, Soest,' tel. 10607. Spreekuur maandag t/m vrijdag 9.00-10.30 uur leider A. F. v. d. Genugten. Warme maaltijdenvoorziening: Informaties bij de navolgende contact adressen Centrale administratie: Mevrouw A. M. Mulders-de Klerk, Kerkpad NZ. 54, tel. 13662. „Honsbergen": A. F. v. d. Genugten. leide^ dienstencentrum, W. Beckman straat 475, tel. 10607. Soestdijk: Mevrouw G. Mick-Luypen, Nassaulaan4, tel. 15592. Soest-Midden: Mevrouw M. A. Jansen- Moesenbroek, Kerkpad n.z. 57, telef. 15588. Soest-Zuid: Mevrouw S, Steendijk-Geer- lings, Bartolottilaan 16, tel. 16389. Soesterveen: A. van Scherpenzeel. Veen besstraat 430,telefoon 14782. Soesterberg: Mevrouw N, van Dijk-De Waal, Moerbessenberg 7, tel. 03463-2322, b.g.g. 03463-1710. zwemuurT^gymnastiekcursussen, socië teiten, kaar tmiddagen, kegelen. Telefonische hulpdienst 't Gooi: telefoon 02150-45555. 24 uur per dag. Hulpcentrale Soest: Tel. 19999 's morgens tussen 9 en 12 uur. Stichting rechtswinkel, Amersfoort, Bergstraat 25, Amersfoort. Geopend: maandagavond 19.00-21.00 uur, donderdag 15.00-21.00 uur. Welfare van het Rode Kruis: Maandag 14.00-16.00 uur Honsbergen. Maandag 14.30-16.30 uur De Drie Eiken, Soesterberg. Dinsdag 9.30-12.00 uur Het Witte Huis; speciaal voor de Surinaamse bewoon sters. Dinsdag 10.00-12.00 uur Hoog Soestdijk. BEDERFKAST - In mijn nieuwe koel kast worden de vleeswaren toch gauw onsmakelijk, met verkleurde randen. Met een thermometer mat ik de ene dag 6 en de andere dag 8 graden boven nul. Moet dat eigenlijk niet ónder nul zijn? Antwoord: Eet niet van die bedorven waren! Uw koelkast deugt niet. U moet staan op reparatie of vervanging door een nieuw exemplaar. Werkt de winke lier niet mee, dan moet u terstond de fabriek aanschrijven onder vermelding van alle gegevens, dus ook aankoopda tum, naam en adres leverancier, num mer garantiekaart en merk, type en nummer van de kast enz. Geef het garantiebewijs niet uit handen, maar laat zonodig een copie maken. In een goed functionerende koelkast ligt de temperatuur tussen de 1 en de 4 graden Celsius. Onder nul zouden uw dranken enz, bevriezen, maar boven de 4° C. komen de bacteriën tot leven en gaan die zich vermeerderen. SUÉDEJAS Kan ik een lelijk suèdejas soms beter laten verven? Antwoord: Neen. het is bijna ondoenlijk leer goed te verven, omdat het hard wordt en verschrompelt door een zeer warm verfbad. VOLIÈRE Kan ik een gouden regen gebruiken in mijn volière? Antwoord: Het is goed, dat u het eerst even informeert, want u kunt veel bomen en planten gebruiken in een volière, maar beslist geen gouden regen. De besjes daarvan zijn namelijk giftig voor mens én dier. EIGEN VERVOER - Waar vind ik het inschrijvingskantoor van de vereniging Eigen Vervoer? Antwoord: Het adres van de Stichting Inschrijving Eigen Vervoer luidt: Johan van Oldebarneveldtlaan 1, Den Haag. Telefoon 070 - 51 22 01. HUID. - Er zijn natuurlijk allerlei crè mes, lotions, duurdere zepen en smeer seltjes te koop, maar wat is nu een goedkoop huismiddeltje om een zachte huid te krijgen of te houden? Antwoord: Het goedkoopste (en daar is het u blijkbaar om te doen) is karne melk in uw waswater in de verhouding 1 op 4 a 1 op 5. SPEELKAARTENBELASTING. Is het waar, dat je in sommige landen belas ting moet betalen over speelkaarten? Antwoord: Ja. In Engeland mochten speelkaartfabrikanten wel speelkaarten drukken, maar niet het schoppenaas. Die azen moesten zij tegen betaling van belasting van de regering kopen. In 1805 is nog een fabrikant die zélf schoppen azen maakte, opgehangen. Pas in 1960 is deze belasting afgeschaft. In Duits land en Italië wordt nog belasting van dgl. fabrikanten geheven. In Frankrijk en Spanje mag uitsluitend de staat speel kaarten vervaardigen en worden die in gecontroleerde accijnszaken verkocht (bv tabakswinkels). In Amerika mag men in een café alleen spelen met een nieuw gekocht en verzegeld spel, waar over belasting is voldaan. Hiermee wordt natuurlijk het vals spelen afge remd. Nederland kende tot voor kort na de eerste wereldoorlog ook een belasting op de speelkaarten. Dinsdag 14.30-16.30 uur Groot Engendaal. N.B. In de centra Honsbergen, Groot Engendaal en De Drie Eiken zijn om wonende bejaarden ook hartelijk wel kom. Contaktadres: mevr. W. Elemans-Eland, Meidoornweg 5, tel. 13021. HERENKLEDING Torenstraat 19 Soest-Telefoon 02155-12424

Soester Courant | 1977 | | pagina 9